Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Razumem taj 'rat' za vakcine medju zapadnim zemljama, jer svi zele da zastite sopstveno stanovnistvo sto pre, ali mi ne ide u glavu ovaj izvoz vakcina iz Kine I Rusije koje nisu vakcinisale ni 1% sopstvenog stanovnistva. Zasto to rade? Zar nije logicno prvo zastititi svoje stanovnistvo do nekih 30-40%, pa onda misliti o zaradi I trgovini uticajem?

 

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, djura.net said:

Razumem taj 'rat' za vakcine medju zapadnim zemljama, jer svi zele da zastite sopstveno stanovnistvo sto pre, ali mi ne ide u glavu ovaj izvoz vakcina iz Kine I Rusije koje nisu vakcinisale ni 1% sopstvenog stanovnistva. Zasto to rade? Zar nije logicno prvo zastititi svoje stanovnistvo do nekih 30-40%, pa onda misliti o zaradi I trgovini uticajem?

 

Rusi uglavnom i ne izvoze vakcine, nego prodaju licencu onome ko želi da proizvodi. Oni nemaju kapacitete ni za svoje potrebe. Do sad su prodali licencu Brazilu, Indiji, Južnoj Koreji, Turskoj, čak i jednoj Kineskoj fabrici. Kinezi su u drugoj situaciji, kod njih nema masovnog zaražavanja među stanovništvom, a imaju verovatno najveće proizvodne kapacitete na svetu, tako da oni mogu da izvoze, dok ne krenu sa masovnom vakcinacijom, ali od polovine februara, kad su najavili da kreću masovno da vakcinišu, verujem da neće ni oni izvoziti.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

 

Interesantno je da nemamo temperaturu, a imam osećaj kao da gorim. Evo upravo se probudio, kao na vatri, ne znojim se i temp normalna... 

 

 

Ajd ti to utuvi u glavu ovoj mojoj tvrdoglavoj, ne sluša ni kad je zdrava, a kamoli sad. 

 

I ja sam prva tri dana imala osecaj da mi, uglavnom, glava gori - izmerim temperaturu - nista! I nijedan dan, nakon prvog dana, nisam imala povisenu temp., ali se taj osecaj "gorenja" zadrzao prvih par dana.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam znao za tu odluku Kineza, znaci za nedelju - dve dana Kinezi spustaju rampu za izvoz vakcine?

Ali vidi Ruse. Izvezli su vakcine u Argentinu I do kraja februara treba da im dostave 20M doza! A izvezli su je I u Belorusiju, uskoro u Madjarsku, a I nas vijaju vec 2 nedelje za 250k doza. Meni to nema logike.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da te vakcine što Rusi prodaju uopšte ne idu iz njihovih fabrika, nego iz ovih koje rade po licenci. Naprimer ova fabrika u Južnoj Koreji prodaje za bliski istok. Znam da sam čitao da Rusi u svojim fabrikama mogu maksimalno da proizvedu 150 miliona godišnje, zato su i nudili licencu i nama i Mađarima, nude je svakome.

 

Quote

South Korea’s GL Rapha will make more than 150 million doses of Sputnik V coronavirus vaccine per year, Russia’s sovereign wealth fund said on Friday, one of its biggest production deals announced so far as Moscow aims to boost output abroad.

While Russia is ramping up its domestic production capacities, which will be focused on meeting its own needs, it has also reached agreements to produce 500 million doses annually abroad, which will supply other countries.

https://www.reuters.com/article/us-health-coronavirus-russia-vaccine-idUSKBN27T0HF

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?

Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.

Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Eddard said:

Interesantno je da nemamo temperaturu, a imam osećaj kao da gorim. Evo upravo se probudio, kao na vatri, ne znojim se i temp normalna..

Verovatno da je infektivna doza bila nešto niža a imunološki sistem robusniji pa je temperatura normalna.

Viremija je pa osećate groznicu.Niste još na zelenoj grani.Sutra ,prekosutra virus će da se spusti na pluća. Očekujte pogoršanje.

Bilo bi dobro da uradite krvnu sliku (leukociti i trombociti)ako je ikako moguće.

Oštećeni endotel , krvarenje itd.(znam da znate samo podsećam).

4 hours ago, Eddard said:

Ajd ti to utuvi u glavu ovoj mojoj tvrdoglavoj, ne sluša ni kad je zdrava, a kamoli sad. 

Razumem apsolutno,znaju lekari da budu tvrdoglavi.

Preveliki je rizik da olako shvati ovu bolest.

Preveliki.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?
Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.
Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?
 
Treba sačuvati glasačko telo [emoji40]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, sasa965 said:

Verovatno da je infektivna doza bila nešto niža a imunološki sistem robusniji pa je temperatura normalna.

Viremija je pa osećate groznicu.Niste još na zelenoj grani.Sutra ,prekosutra virus će da se spusti na pluća. Očekujte pogoršanje.

Bilo bi dobro da uradite krvnu sliku (leukociti i trombociti)ako je ikako moguće.

Oštećeni endotel , krvarenje itd.(znam da znate samo podsećam).

Razumem apsolutno,znaju lekari da budu tvrdoglavi.

Preveliki je rizik da olako shvati ovu bolest.

Preveliki.

 

 

 

Pa ne spusti se svakom virus na pluca, ne mora nuzno da mu se pogorsa.

Koliko nas i ovde je preguralo bez upale pluca (John Terry, Akiro, Sprivel, ja...)

 

Nista kod ovog virusa ne ide po "protokolu", pa da nam se Eddard ne stresira previse unapred, nema svrhe

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Wookie said:

Rusi uglavnom i ne izvoze vakcine, nego prodaju licencu onome ko želi da proizvodi. Oni nemaju kapacitete ni za svoje potrebe. Do sad su prodali licencu Brazilu, Indiji, Južnoj Koreji, Turskoj, čak i jednoj Kineskoj fabrici. Kinezi su u drugoj situaciji, kod njih nema masovnog zaražavanja među stanovništvom, a imaju verovatno najveće proizvodne kapacitete na svetu, tako da oni mogu da izvoze, dok ne krenu sa masovnom vakcinacijom, ali od polovine februara, kad su najavili da kreću masovno da vakcinišu, verujem da neće ni oni izvoziti.

 

Znači rekli Šizoju evo ti 1M (za rudnik i da nema fiskalnih računa u kineskim prodavnicama). Koliko će da koštaju još, recimo 3M, da ih "ugrabi" pre zabrane izvoza? Mislim, ljudi oko mene (vakcinisanog) se raspituju, neki dodaju kinesku na "listu želja", Grci će da primaju vakcinisane, Island, zaživeće najverovatnije "kovid" pasoši.

Link to comment
Share on other sites

Pitanje za one koji su preležali koronu, da li im se javila glavobolja oko 7-8 dana, a kašalj nastavio i posle isteka roka izolacije od 14 dana?

Moja komsinica evo 21 dan posle. Pre oko nedelju dana ponovo blagu temperaturu 37.3 i glavobolja. Popije paracetamol, glavobolja prodje a temperatura ne pada. Bila kod doktora prekljuce, sve uredu crp 2, krvna slika dobra. Ispisao joj kortikosteroide . Pa kad prodje terapija da dodje na kontrolu.
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, Stevapn said:

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?

Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.

Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?

 

Alfisti moraju da budu prioritetna grupa, njima je život stalna patnja.

Spoiler

Imao sam Alfu 33, nabudženu.

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Alfisti moraju da budu prioritetna grupa, njima je život stalna patnja.
Spoiler

Imao sam Alfu 33, nabudženu.

 

Ja naučio da vozim na a33 1.3 boxer. Nije budzena I nije imala detelinu ali sam svakako dobio vakcinu preko reda. [emoji594]

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Stevapn said:

Meni je nejasna logika oko raspodele vakcina. Zašto se prvo vakcinišu stari? Valjda je prioritet da se zaštite radno sposobni, pa onda ostali?

Da me neko pogrešno ne shvati. Imam 52g, mislim da moj život manje vredi od nečijeg koji ima 30g, kao i da više vredi od nekog sa 70+g.

Ako je ovo već pandemija, ugrožena privreda, frka, panika... zašto se ovo radi?

 

Ehm....😯 da citiram samu sebe na temi za jadanje:

Posted yesterday at 10:33 AM

Necu da se jadam.....samo da iskazem osecaj neprijatnosti sto sam ja dobila prvu dozu vakcine a moja deca nisu....oboje su u zoni Fajzer i Moderna vakcine ali po starosnoj dobi nisu prioritet.  Razumem potrebu sistema da zastiti seniore i tako sacuva zdravstveni sistem od preopterecenosti ili potpunog kolapsa ali u osnovi tog stava opet nesto nije kako treba, opet je u suprotnosti sa prirodom, u ovakvim situacijama prednost traba da imaju zdravi,mladi, radno sposobni, oni koji imaju buducnost. Spasavati ili "spasavati" nas vec poluzive, sa dijagnozama koje prate poznu zivotnu dob u ovako drasticnoj situaciji je, nekako, neprirodno, nelogicno,  vakcina nema dovoljno za sve a prioritet smo mi, koji smo imali zivot, ispunili svoju svrhu. 

Molim da se niko od starijih forumasa ne uvredi, daleko od toga da je nase postojanje sa svim zivotnim iskustvima i saznanjima nepotrebno bas mladjim generacijam, daleko od toga da i mi, stari, nemamo nekakvu svrhu i razlog za zivot ali ova prica sa epidemijom poprima zastrasujuce oblike i resenja ne mogu i ne treba da budu laka.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, shonke said:

Ja naučio da vozim na a33 1.3 boxer. Nije budzena I nije imala detelinu ali sam svakako dobio vakcinu preko reda. emoji594.png

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Eto vidiš.

A da je bila 1,7 dobio bi Fajzera.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, urosg3 said:

Imao i moj kolega 1. generaciju, jašta budženu. Toliko je nabudžio da je znala da upali u sred zime, bez kablova!

 

Nizbrdo :default_coffee:

 

1 hour ago, Constantin said:

Tako to rade Kinezi...i bravo im zbog toga

...

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

:smiley33:

 

@Crni Bombarder Nije čovek kriv, rekao bih da telefon sâm to radi :classic_ninja:

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Dolce gusto said:

Upravo primio vakcinu na Sajmu. Organizacija odlicna, sve kao na proizvodnoj traci. Pre davanja se ide na "pregled". Ja alergican na penicilin ali nisam imao do sada reakcije dobio vakcinu, supruga alergicna na hemomicin,imala jednom reakciju, ne moze da primi

Jos jeedan dokaz da je "Berograd sve, Srbija nije nista", Ovdasnjoj nacelnici Doma zdravlja ne bih dozvolila ni u kokosinjcu da organizuje vakcinaciju. Vec sam rekla, niko nam nije merio temperaturu, niko nas nije pitao da li imamo dijagnoze, koje lekove koristimo, nista a dosao im jedan melanom i jedan Kron (snahina majka) a svo troje na antihipertenzivimam antacitima, matori do zla Boga....tako da idealna slika vakcinacije ne prebacuje uzi centar Bg.

Link to comment
Share on other sites

Ako moze da se topik procisti od ovih "Zivela KP Kine!" postova,bilo bi lepo.

Dobar intervju dr.Ivana Djikica u gostaovanju u"Novom danu" na N1 jutros. Ko je u prilici neka pogleda/premota. 
Ako misliš na mene, pa kaži...evo ako te je to toliko duboko dirnulo, neću više ni da prismrdim na ovoj temi. Ja npr. na temi gde se idealizuju najveći svetski hoštapleri i zločinci uopšte ne ulazim. Ne bih da ulazim u konfrontaciju sa ljudima koje poštujem, u svakom slučaju, jer je njima lepo tamo i to je ok.

Znači da ne ulazim više ovde....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Darth Bane said:

Izgleda da nije ruskih i kineskih vakcina ove srednje razvijene i nerazvijene zemlje bi prdnule u cabar?! A kako trenutno stvari stoje EU ce biti medju poslednjima koji ce vakcinisati svoje stanovnistvo?!!

 

Nije stvar u samoj vakcini, za koju verujem da je efikasna, niti generalno imam strah od vakcina.

 

Zemlje koje su dobile na primer Sputnik i kinesku su ucestvovale u ispitivanjima i imale direktan uvid u delotvornost. I mi se oslanjamo na eto vakcinisu u arapskim zemljama. To nam je potvrda, kao eto koriste je i drugi.

 

Problem je sto nista od nasih nismo dobili kao informaciju, ni efikasnost, delotvornost, ko sme a ko ne sme...nasa dozvola je na ja vam kazem da je dobra vakcina principu. Kao kad kupujes polovanjaka, pa ono ja ti kazemo ocuvan, malo presao.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...