Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ima frau Merkel odličnu ideju
 

Quote

"Trebali bismo zračni promet tako prorijediti da se više ne može nikuda", rekla je Merkel, prema iskazima sudionika sastanka, te je istodobno spomenula i mogućnost zatvaranja granica, kao što je to bio slučaj na proljeće.

Ono nije globalna pandemija, nego živi u inostranstvu, pa je zatvranje granica može sprečiti.  Važi.

Link to comment
Share on other sites

Ono kad te bas hoce 😄 Stize u moje malo misto!

 

"Od toliko kafana, ona usetala bas u moju..."   

 

https://www.rijnmond.nl/nieuws/203376/Eerste-uitbraak-Zuid-Afrikaanse-coronavariant-in-Gorinchem

 

"The South African variant of the coronavirus has surfaced in a study involving a physiotherapy practice in Gorinchem. Eighteen staff members and clients have been tested positive. Two or three of them have the South African variant with them, according to the GGD Zuid-Holland Zuid.

This is the first outbreak in the Netherlands. The GGD is starting a large source and contact investigation around the practice, which is currently closed. Hundreds of people are invited to participate in the study.

It is not yet clear how the virus got to Gorinchem. It has been established that one of the contacts of the practice has recently been in South Africa.

According to the GGD Zuid-Holland Zuid, it is still unclear what the South African variant does. This one, like the British variety, seems to be especially more contagious. It wouldn't make people sicker."

 

"Južnoafrička varijanta koronavirusa pojavila se u studiji koja uključuje fizioterapijsku praksu u Gorinchemu. Osamnaest članova osoblja i klijenata ima pozitivan test. Njih dvoje ili troje imaju južnoafričku varijantu, prema GGD Zuid-Holland Zuid.

Ovo je prvo izbijanje u Holandiji. GGD pokreće veliku istragu izvora i kontakata oko prakse, koja je trenutno zatvorena. Poziva se stotine ljudi da učestvuju u studiji.

Još uvek nije jasno kako je virus stigao do Gorinchema. Utvrđeno je da je jedan od kontakata prakse nedavno bio u Južnoj Africi.

Prema GGD Zuid-Holland Zuid, još uvek nije jasno šta radi južnoafrička varijanta. Čini se da je i ova, poput britanske sorte, posebno zaraznija. Ne bi trebalo da ljudi imaju ozbiljniji tok bolesti."

  • Like 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Nesto ne razumem: ni jednoj drzavi na svetu ne odgovara lockdown jer joj unistava budzet, kapital je blokiran, pokretanje privrede nakon zastoja zahteva nevidjena sredstva, socijanlna davanja rastu do neba da bi se sprecio haos na ulicama onih koji su ostali bez posla.....zasto bi onda bilo koja administracija insistirala na zatvaranju i sekla granu na kojoj sedi a da za to nema jako ozbiljan razlog? Kao sto je postovanje njenog osnovnog principa, najvece dobro za najveci broj gradjana? Naravno da treba kontrolisati i reagovati na svaku odluku vlasti, preispitivati te odluke sa raznih aspekata ali u potpunosti negirati svrsishodnost nekih ogranicenja pa i onih rigoroznih je samo produzavanje ove svetske agonije. 

Upravo si rekla ono sto je najlogicnije. Najcesce postavljeno pitanje za vakcinu je bilo , kako je ovako brzo stigla. Pa bas zbog svega toga sto si navela , mnoge drzave su dale mnogo novca za vakcinu. I da ti kazem da su dale malo. Zasto? Pa ako je do sada moju drzavu korona kostala cca 100 mlrd. eura , onda je smjesno malo 200-300 mil. eura . I tako , toga ima dosta.

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Pletilja said:

Koliko dana za redom objavljuju da je preminulo 19 osoba i koja je statisticka (ne)verovatnoca da se to zaista i desava? 

Mislim da peglaju nesto zbog neceg i da to rade glupo ili ih neko pametan sabotira u tome. 

 

Moja procena je da su ispeglali oko 2/3 smrti od korone u 2020. Na osnovu cifara 2019-20 koje su se ovde pojavljivale.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uh, vidim da se svašta napisalo.

 

Ovako ljudi, ovo nije klasična tema, nije politička tema, nije tema posvećena humoru, pa da se gađamo lošim humorom ili različitim političkim stavovima, koji ostaju, ... pa samo humor i stavovi.

Ovo je tema o situaciji koja nas nije zadesila ravno 100 godina, o situaciji koje je odnela mnoge živote posredno ili neposredno. 

 

Prenosite samo informacije za koje mislite da su ispravne. Za ljude koji se ne slažu sa nekim izvorima, mapišite to pristojno, nemojte odmah napadati sagovornike. U redu je voditi diskusiju o ispravnim izvorima u nedogled, ali nemojte je eskalirati. 

Imajte razumevanja jedni za druge, makar ovde. 

 

Svake prepirke u lošem maniru i trolovanje ubuduće biće brisane ili sankcionisane. 

 

@wwww tvoj doprinos ovoj temi je izuzetan, značilo bi nam kada bi nastavila da pišeš i dalje. 

  • Like 9
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ras kass said:

 

Filozofi iz Libeka.

 

Svaka vlast ili vecina je ojacala u pandemiji jer se u kriznim vremenima gradjani vezuju za vlast koja se postavlja kao zastitinik javnog zdravlja.

 

Drugo sekta ne radi nista planirano osim kradje i gusenja medija. Sve je na oruk. Nekakvo mistificiranje Vucica koji nema viziju ni dva dana unapred a kamoli godinu dana.

 

Ocekujem ga u utisku nedelje.

 

 

 

Nadam se da ne misliš da je jurcanje za ovoliko vakcina zapravo o-ruk projekat a ne dugoročno razmišljanje koje će mu dati boost na izborima koji će, gotovo sigurno, biti na jesen. 

 

Čovek će iskoristiti brigu za javno zdravlje za političke poene, što je legitimno. I što će, voleli mi ili ne, proći lagano. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

Pa koja drzava ne jurca za vakcinama?  Samo sto oni normalni ih ne docekuju uz pocasni vod. 

 

Drugo u ovoj drzavi nema demokratskih izbora, sa vakcinom ili bez. Slobodniji su oni u Rusiji. 

 

Jurcaju sve, samo sa različitim rezultatima. Demokratske izbore nisam pomenuo, to valjda nije pitanje postoje li...

 

Samo hoću da kažem da psiho jasno i ciljano juri i radi ovo sa vakcinama kako bi sebi napravio ozbiljan boost za izbore. I nemojmo imati trunku sumnje da ako mu ankete makar malo pokažu da stoji stabilno ili bolje zbog ovoga, eto nam izbora koliko na jesen (iako su prvi redovni tek za godinu dana). 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kada je Pfizer vakcina odobrena od strane EU Comission u pratecoj informaciji o proizvodu izdatom od strane EMA (European Medicines Agency) je navedeno da svaka ampula sadrzi 5 doza vakcine. Onda su neke zemlje otkrile da je moguce izvuci 6 doza iz ampule, te je EMA apdejtovala svoju propratnu informaciju. Kad je Pfizer saznao za to, digli su cenu zemljama koje su kupile vakcinu. Pritom, o tome nisu obavestili EU Comission. I sada je povuci potegni jer kazu, za izvlacenje 6 doza potrebne su specijalne kanile koje nemaju sve zemlje, te ne mogu svi placati istu cenu. Svedska je pauzirala dolazece fakture od Pfizera dok se stvar ne razresi. Znaci, sada birokratska licitacija stupa na delo. Pfizer i EU Comission treba da postignu dogovor.

 

Zna li se kako u Srbiji stoji sa Pfizer dozama? Pominje li se?

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ne postoji poverljiv izvor za bilo koju vakcinu osim fajzera i moderne. Jedino su te dve kompanije objavile studije o 3. fazi istraživanja (možda i oksfordska, no ja je nisam video) i samo kod te dve možemo čitati ljude od struke šta imaju da kažu o tim vakcinama na osnovu tih studija.

 

Svi podaci o ostalim vakcinama su samo pretpostavke na osnovu onoga što ima po medijima.

 

Edited by Klotzen
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Cyber said:

Kada je Pfizer vakcina odobrena od strane EU Comission u pratecoj informaciji o proizvodu izdatom od strane EMA (European Medicines Agency) je navedeno da svaka ampula sadrzi 5 doza vakcine. Onda su neke zemlje otkrile da je moguce izvuci 6 doza iz ampule, te je EMA apdejtovala svoju propratnu informaciju. Kad je Pfizer saznao za to, digli su cenu zemljama koje su kupile vakcinu. Pritom, o tome nisu obavestili EU Comission. I sada je povuci potegni jer kazu, za izvlacenje 6 doza potrebne su specijalne kanile koje nemaju sve zemlje, te ne mogu svi placati istu cenu. Svedska je pauzirala dolazece fakture od Pfizera dok se stvar ne razresi. Znaci, sada birokratska licitacija stupa na delo. Pfizer i EU Comission treba da postignu dogovor.

 

Zna li se kako u Srbiji stoji sa Pfizer dozama? Pominje li se?

 

 

Pitanje je kako su formulisali u ugovoru - da li prodaju kao ampule ili kao pojedinacne doze?

 

Kupis smesu za muffins na kojoj na specifikaciji stoji da je kolicina za 20 muffins - ako neko uspe da napravi 22, cena pakovanja i dalje je ista (pogotovo ne menjas retroaktivno - ovima koji su kupili/platili odredjen broj).

 

Neka od sad ove nove isporuke koje ce tek biti narucene i placene naplate vise za tu jednu dozu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pitanje je kako su formulisali u ugovoru - da li prodaju kao ampule ili kao pojedinacne doze?

 

Kupis smesu za muffins na kojoj na specifikaciji stoji da je kolicina za 20 muffins - ako neko uspe da napravi 22, cena pakovanja i dalje je ista (pogotovo ne menjas retroaktivno - ovima koji su kupili/platili odredjen broj).

 

Neka od sad ove nove isporuke koje ce tek biti narucene i placene naplate vise za tu jednu dozu.

 

Da, ali iz informacije proizlazi da su u pitanju doze. Kad su saznali da neko izvlaci 6 umesto 5 doza iz ampule oni su povecali cenu. 

Da su u ugovoru formulisali ampule onda ne bi imali legitiman razlog da naprasno i mimo znanja Evropske komisije dignu cenu. 

Jos jedna stvar, cena se ne menja retroaktivno. Cena je povecana za naredne isporuke a to je jasno iz toga da Svedska pauzira isplatu narednih faktura dok se Pfizer i Evropska komisija ne dogovore. 

 

Mada, mene zapravo samo interesuje koliko doza iz ampule izvlace u Srbiji. 

Link to comment
Share on other sites

 
Da, kod svakog ko je zaboravio kraj februara, mart, izbore, i sve ostalo iz 2012-2020.
Ali super je sto se ljudi vakcinisu posle visesatnih rizicnih cekanja u redovima.
Na malom uzorku od desetak ljudi koje sam mogao da čujem u redu za vakcinu u petak, shvatam (ponovo po 1000iti put) da sam ispao idiot pre 30godina što nisam, što bi rekla Pletilja, emigrirao na Mauricijus.
Ljudi su ubeđeni kako je sve ovo super sto se nama dešava sa pandemijom, dasmo živi zahvaljujući njemu, da je fenomenalno što se u 5 dana promeni 5 puta način vakcinacije, što nemamo pojma da li će za 2 nedelje biti druga doza itd. Oni su srećni što opet mogu da bleje u nekim redovima koje im je on opet omogućio.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, shonke said:

Na malom uzorku od desetak ljudi koje sam mogao da čujem u redu za vakcinu u petak, shvatam (ponovo po 1000iti put) da sam ispao idiot pre 30godina što nisam, što bi rekla Pletilja, emigrirao na Mauricijus.
Ljudi su ubeđeni kako je sve ovo super sto se nama dešava sa pandemijom, dasmo živi zahvaljujući njemu, da je fenomenalno što se u 5 dana promeni 5 puta način vakcinacije, što nemamo pojma da li će za 2 nedelje biti druga doza itd. Oni su srećni što opet mogu da bleje u nekim redovima koje im je on opet omogućio.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Daj sta das, samo da je dzabe pa neka bude i vakcina. 

Link to comment
Share on other sites

Sad ćemo da vidimo od čega smo satkani... I supruga i ja pozitivni i bolesni...

Imao prošle nedelje četiri noćna dežurstva, poprilično loša, malo spavao sve četiri noći, pri čemu preko dana pakovao stvari i organizovao selidbu koju smo izveli juče. Zato mi nije bilo čudno što sam u subotu i nedelju (a i supruga) bio potpuno slomljen, bole mišići, onaj opšti osećaj umora i slomljenosti, ali reko, to je od napora i stresa... No ne lezi vraže... Supruga juče polako bolovi u grlu, glavobolja i osećaj da gori (to sam i ja imao, ali oboje nijednog trenutka nismo imali temperaturu).

Usred selidbe njoj stigne poziv iz njene bolnice da je koleginica sa kojom sedi u kancelariji pozitivna i bolesna... FUUUUUUCK!

Sinoć odemo da se testiramo, brzi antigenski test oboma negativan (toliko o 99% pouzdanost kod osoba sa simptomima, prc), PCR jutros javljaju njoj pozitivan, meni negativan. Jes, kako da ne. Toliko o pouzdanosti PCR testa [emoji23]. Mene moji sa posla zovu, dođi da odradimo opet, imamo u bolnici neko high-tech Bosch brzi PCR test, rezultat za sat vremena gotov, naravno pozitivan.... FUUUUUUCK!

Tačno moji simptomi, a i rezultati testa kaskaju za njenim jedan dan, ona juče bol u grlu i glavobolja, konstantno osećaj slomljenosti, kao neka osrednja gripa... Njoj danas ukus i miris skoro nepostojeći, očekujem meni da sutra nestane... Inače za sada ok, ali da preživimo prvu nedelju, pa će mi biti lakše... lagao bih kada bih rekao da se nisam malo usrao... Moj Samsung sat pokazuje 97% saturaciju, pomalo kašljucam, malčice steže u grudima (a možda i umišljan), ali ništa strašno...

Uz sve to, u sred selidbe smo, kuća nam je u haosu, kutije svuda, prethodnu kuću moram da krečim, a ne smem da mrdnem i ne znam kako da to izvedem, predaju ključeva moram wireless da odradim, u kupovinu ne možemo, pa nam prijatelji donose stvari do vrata, telefoniram satima, u bolnici sam ostavio haos, sad istražuju sve moguće kontakte koji bi mogli biti zaraženi, znači veselo... Baš lep poklon za useljenje u novu kuću, a radovali smo se tome od kako smo je kupili, nismo mogli da dočekamo... Kad ono kurac... Da proste forumske dame. A vakcinu zamalo dočekasmo.

I'll keep you updated.

  • Like 1
  • Tuzno 19
  • WOW 6
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...