Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

8 hours ago, Angelia said:

Kakve to ima veze sa vakcinom? Ja placam privatno zdravtsvo kao osiguranje, vakcina je besplatna. Ako ti nije jasno o cemu se radi pitaj. Znaci nikakva veza sa privatnim zdravstvom. Da je drzavno, pa drzava je napravila konfuziju.

 

Nista nije besplatno. Zar to nismo do sad naucili na forumu? A, to sto ti placas vidimo koliko vrijedi u uslovima masovne epidemije, ne mos' ni pisljivu vakcinu da dobijes.

 

Quote

Edit: PS ja ionako ne bih htela kinesku vakcinu, tako da - meni je to ok sto se tice privatnog zdravstva, nerviraju me ovi u drzavnoj administraciji sto nemaju pojma sta rade....sacekacu Pfizer vakcinu, i pljuvacu drzavnu administraciju, lekari nisu krivi za to.

 

Kineska vakcina je najskuplja (Sinofarm), kosta 144$, zato se sa njom rokaju po Saudijskoj Arabiji, Bahreinu, i tako tim zemljama. Moderna 30$, Sinovac 30$, Fajzer 20$,  Sputnjik 10$, J&J 10$, AZ 4$.

 

Mi u Srbiji nemamo problema sa tim, odes fino na sajt, uneses podatke odabres opstinu i koju ces vakcinu, poslje ti posalju SMS gdje i kad da dodjes. I to je to. Doduse, moglo je i do jucer da stanes u red, pa kad dodjes na red, a zakazani su ulazili preko reda, odnosno u vrijeme kad su zakazani  🙂

 

 

 

 

Edited by Atreid
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Angelia said:

:lol_2: Neka hvala. I dok cekam da se guverner dogovori kome treba da se prijavima, odoh ja na road trip, dole na jug .....

Javljam kako izgleda.....Ko zna mozda daju gratis vakcine za nas izbeglice sa severa...

 

BTW, Kazu da je Putin poslao Meksiku 24 miliona doza vakcina,.. samo jbga, sad, osta ti sa druge strane Trampovog zida.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ništa neće poterati narod na vakcinaciju (koja pritom fenomenalno ide za sada) koliko ova vest:

 

Quote

У Грчку од 1. маја вакцинисани грађани из Србије, шта са онима који нису

Меморандумом о разумевању у условима пандемије који су усагласили министри туризма Србије и Грчке, Татјана Матић и Харис Теокарис, вакцинисаним грађанима обе земље омогућен је улазак у другу земљу, док ће за оне који нису вакцинисани бити обавезан пи-си-ар или антигенски тест.

 

Valjda ćemo još neke vakcine da nabavimo u ovom opštem metežu pa da se iskoristi ovaj zamajac gde ljudi zaista hoće da se vakcinišu.

 

btw...sada je jasno kao dan da je najveći deo antivaksera zapravo samo gomila govana po društvenim mrežama i opskurnim portalima a da u RL najveći deo njih ide da se bode

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Akiro said:

Čist!!!!!  Negativan nalaz na Covid, ali vide se neka G antitela, dok za M antitela treba da se vidi za mesec dana. U prevodu organizam se kao nešto borio i izborio, a tačan obim stvorenih antitela tek za mesec dana.  Znači, nije bio false positive. Doduše, CRP je na 8 umesto ispod 5, ali to sa ovim verovatno nema nikakve veze. Purnjam, debeo sam, nisam se kretao 10 dana, pre će biti da je CRP vezan za to. Ukratko, sve u redu. Doduše, supruga ne haje za WHO i grčku vladu, nego me ostavlja još 4 dana u sobnom karantinu (pošto i Australijanci Njokovića toliko drže, pa mora da se uvek uzme teža varijanta od dve moguće). Kako god, otarasih se bede a bez da sam je i u jednom trenutku setio. Da li je zahvaljujući Ivermektinu, purnjanju ili jakom organizmu (čitaj asimptomatski) pitaj boga, ali nešto od toga je odradilo posao da mufte prođem kroz tu priču. Supruga još uvek ne može da veruje. Ubeđena je da smo mnogo matori pa da mora katastrofa da nas zadesi. Eto, ne mora. (Neću sad ono bez starca nema ******)

 

E pa matori, svaka čast, baš lepe vesti! čekao sam ovaj trenutak da sve (hvala Bogu) bude OK pa da ti kažem da si zreo da sa tvojom slikom napravimo meme, Dnevna Doza Prosečnog Srbina stajl. Pošto nemam sliku, evo improvizacije:

 

                                                 

                                                 ЗАРАЗИ СЕ САС КОРОНОМ.

 

                                                         - tvoja slika-

 

                               

       НИЈЕ МУ НИШТА. ОСЕЋА СЕ БОЉЕ НЕГО ИКАД У ПОСЛЕДЊИХ 25 ГОДИНЕ.

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Atreid said:

 

 

 

 

Kineska vakcina je najskuplja (Sinofarm), kosta 144$, zato se sa njom rokaju po Saudijskoj Arabiji, Bahreinu, i tako tim zemljama. Moderna 30$, Sinovac 30$, Fajzer 20$,  Sputnjik 10$, J&J 10$, AZ 4$.


 

 

 

Stavljala je @zoe Bg da je to laz da toliko kosta, cena je otprilike ista kao moderna i pfizer

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ciao said:

Stavljala je @zoe Bg da je to laz da toliko kosta, cena je otprilike ista kao moderna i pfizer

 

Pa kad guglas ispadne koliko sam ja rekao: "“It’s expected to cost a couple hundred yuan for one shot, and it would be less than 1,000 yuan ($145) for two doses.”"

 

https://www.fiercepharma.com/vaccines/china-sinopharm-chief-narrows-down-covid-19-vaccine-price-to-within-145-for-2-dose-regimen

 

"Sinopharm chief says two-shot regimen will cost around US$145 and is expected to become available in December"

 

https://www.scmp.com/news/china/science/article/3098032/coronavirus-chinese-vaccine-giant-quotes-higher-price-doses

 

“It is expected to cost a few hundred yuan for a shot, and for two shots it should be less than 1000 yuan ($145),” Sinopharm CEO Liu Jingzhen, told a Chinese newspaper this week."

 

https://fortune.com/2020/08/22/china-covid-vaccine-sinopharm-price-cost/

Edited by Atreid
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

Uh,uh,uh...hrabre su ti i prognoze pretpostavke..

 

Naleteh juče na ovo, nije baš epidemija 100% tema ali može i ovde (ako ne, neka ga admini prebace na vox populi), elem:

 

image.png

 

1. Politički AV trenutno kupi tone kajmaka svaki dan na vakcinaciji

2. Antivakseri su velika manjina

3. Srbin više voli more nego leba da jede tako da ni vakcina nije problem :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, NMX said:

Ništa neće poterati narod na vakcinaciju (koja pritom fenomenalno ide za sada) koliko ova vest:

 

 

Valjda ćemo još neke vakcine da nabavimo u ovom opštem metežu pa da se iskoristi ovaj zamajac gde ljudi zaista hoće da se vakcinišu.

 

btw...sada je jasno kao dan da je najveći deo antivaksera zapravo samo gomila govana po društvenim mrežama i opskurnim portalima a da u RL najveći deo njih ide da se bode

Čim je ta vest stigla, a ima valjda par nedelja, odmah sam napisao da je odlična vest i da ruši sneška pre svega svim Konovima sveta, jer jasno i glasno kaže da je vakcinisan em privilegovan, em izuzet od epidemiološke mere. Kraj vladavine straha Kona, i kraj ucene. Mogu da se koprcaju sa maskama, i ostalim pojavnim efektima epidemioloških mera, ali samo da se koprcaju, neće baš mnogo neko da ih sluša i uzima za ozbiljno (hardcore fanovi profilakse isključeni)

Ukratko da se mi vakcinišemo, pa zovem Pecu Kona na kafu 😉

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Atreid said:

 

Pa kad guglas ispadne koliko sam ja rekao: "“It’s expected to cost a couple hundred yuan for one shot, and it would be less than 1,000 yuan ($145) for two doses.”"

 

https://www.fiercepharma.com/vaccines/china-sinopharm-chief-narrows-down-covid-19-vaccine-price-to-within-145-for-2-dose-regimen

 

"Sinopharm chief says two-shot regimen will cost around US$145 and is expected to become available in December"

 

https://www.scmp.com/news/china/science/article/3098032/coronavirus-chinese-vaccine-giant-quotes-higher-price-doses

 

“It is expected to cost a few hundred yuan for a shot, and for two shots it should be less than 1000 yuan ($145),” Sinopharm CEO Liu Jingzhen, told a Chinese newspaper this week."

 

https://fortune.com/2020/08/22/china-covid-vaccine-sinopharm-price-cost/

In @zoe Bg we trust :smiley53::classic_laugh: 

da ne trazim njen post na temu ali bio je twit neciji koji to opovrgava vrlo kompetento , nevazno ali pocinje da me nervira arogancija i cak bezobrazluk i evrope i usa i engleske (obozavam evropu btw pogotovo moju Fra ali to nema veze) koji tako ladno pljuju i lazu po kinezima i rusima bez argumenata ili sa glavnim argumentom - znamo da njima ne verujemo - i protiv tog naucnog argumenta ne mozes nista da kazes. 

Link to comment
Share on other sites

@NMX
Nisam zbog toga ono napisao.

Kacila je,cini mi se, zoe (ili je pisala) kako na nekim fb grupama posvecenim turizmu Srbende naveliko pljuju po Grcima u stilu : "ko ih j***,ima jos mesta za letovanje,ici cemo u Tursku". Videcemo..ja smatram da ce ipak vecina takvih na kraju da se vakcinise..bice alibi-prica: "nismo zeleli,ali dusmani nas primorali"
To prvo.

A drugo.
Meni se cini da je slika iz medija o masovnoj vakcinaciji malo naduvana,ima i propagande jer uvek moramo biti "najbolji u (dodaj po zelji)"..dok ja u svojoj okolini i dalje vidim mnogo vise onih koji odbijaju da je prime..

Pocinje tekma,aj' vozdra za sada :kece:

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Crni Bombarder said:

@NMX
Nisam zbog toga ono napisao.

Kacila je,cini mi se, zoe (ili je pisala) kako na nekim fb grupama posvecenim turizmu Srbende naveliko pljuju po Grcima u stilu : "ko ih j***,ima jos mesta za letovanje,ici cemo u Tursku". Videcemo..ja smatram da ce ipak vecina takvih na kraju da se vakcinise..bice alibi-prica: "nismo zeleli,ali dusmani nas primorali"
To prvo.

A drugo.
Meni se cini da je slika iz medija o masovnoj vakcinaciji malo naduvana,ima i propagande jer uvek moramo biti "najbolji u (dodaj po zelji)"..dok ja u svojoj okolini i dalje vidim mnogo vise onih koji odbijaju da je prime..

Pocinje tekma,aj' vozdra za sada :kece:

 

Pa ima mesta u Turskoj ali nisu svi te platezne mogucnosti, da ne kazem ogromna vecina.


Sto se tice masovne vakcinacije, ona je, veruj mi, zaista u toku. Nema naduvanih cifri a propagande svakako ima, niko ne bi propustio takav zicer. Odbijaju ljudi naravno ali je veliki broj ljudi voljan da se vakcinise i mene to raduje.

 

Ajd...evo uvalise nam dve trojke majke im ga :kece:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

S worlodemter website-a podaci za Nemacku, poslednjih 5 dana - ja tu ne vidim rast, cak naprotiv - brojke padaju - nije mi jasna tolika panika odjednom? Merkel izjavljuje da je situacija izmakla kontroli.... ?!

 

January 25 

6,884 new cases and 625 new deaths in Germany [source]

 

January 24 

10,083 new cases and 241 new deaths in Germany [source]

 

January 23 

12,428 new cases and 516 new deaths in Germany [source]

 

January 22 

16,366 new cases and 869 new deaths in Germany [source]

 

January 21 

18,700 new cases and 855 new deaths in Germany [source]

 

 

Ovo njih (pa i ostatak Evrope) muči;

 

Quote

Zabrinjava i varijanta P.1 sa 17 mutacija, koja je nedavno identificirana u Brazilu. Ona u sebi ima mutaciju N501Y, koja je otkrivena i kod britanske i kod južnoafričke varijante, te mutaciju E484K, koja je do sada bila pronađena samo kod južnoafričke varijante.

 

https://www.dw.com/hr/mogu-li-se-zaraziti-osobe-koje-su-preboljele-koronu-ili-su-cijepljene/a-56283591

 

3 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Masks that can be worn while shopping, using public transportation, going to the doctor, attending religious services, or in any public venue that is likely to be heavily trafficked, are FFP2 or FFP3 masks, KN95 or N95 masks, and surgical masks, also known as OP masks.

Sta tu nije tacno?
Ili u vezi onog za nosenje maske u avionima. Tamo moze samo FFP2 i kn95.

 

Slaviša, opalio si neviđenu glupost, da nošenje maski povrećava smrtnost. Što je naravno potpuna besmislica.

 

Pođto SADA u Nemačkoj ima dovoljno zaštite opreme, pa i FFP2 tj N95 maski, neke pokrajine su donele uredbu da se pređe na BOLJI odnosno VIŠI stepen zaštite, koje pružaju navedene (ili FFP3). Maske.

 

Zamisli da imaš srednjovekovnu pancirnu košulju na sebi. Ona štiti donekle od strela i noževa, ali ne i od nečeg jačeg. Sad na to obuci oklop, imažeš bolj zaštitu. A da ispod svega toga imaš i kevlar, siguran si od Magnuma 357.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 said:

 

Ali ja uopste nisam komentarisala brigu - briga je sasvim validna, i to ne samo u Nemackoj (pa nisu oni prvi komsija Brazila, pa da se samo oni brinu) - komentarisala sam razliku izmedju onog sto vidimo po brojkama koje nam se prikazuju i reakcije g-dje Merkel - evo i ovde (ne zalazim u izvore, odnekud su culi, ocito...):

 

https://www.jutarnji.hr/vijesti/svijet/merkel-za-jos-stroze-mjere-nama-se-stvar-otima-kontroli-zar-ne-mozemo-zabraniti-putovanja-15045764

 

"Merkel za još strože mjere: ‘Nama se stvar otima kontroli. Zar ne možemo zabraniti putovanja?‘!

 

Moj komentar se odnosio na to da bold gore ne odgovara ono sto vidimo na worlodmeter - trend opadanja brojeva!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

Naleteh juče na ovo, nije baš epidemija 100% tema ali može i ovde (ako ne, neka ga admini prebace na vox populi), elem:

 

image.png

 

1. Politički AV trenutno kupi tone kajmaka svaki dan na vakcinaciji

2. Antivakseri su velika manjina

3. Srbin više voli more nego leba da jede tako da ni vakcina nije problem :lol_2:

 

Filozofi iz Libeka.

 

Svaka vlast ili vecina je ojacala u pandemiji jer se u kriznim vremenima gradjani vezuju za vlast koja se postavlja kao zastitinik javnog zdravlja.

 

Drugo sekta ne radi nista planirano osim kradje i gusenja medija. Sve je na oruk. Nekakvo mistificiranje Vucica koji nema viziju ni dva dana unapred a kamoli godinu dana.

 

Ocekujem ga u utisku nedelje.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Sunshine State said:

 

"Hooligans" who riot and vandalize city centers will also have to pay for the damages, Minister Ferdinand Grapperhaus of Justice and Security said on Monday after anti-curfew riots throughout the country on Sunday. People who loot stores and pick fights with the police will be dealt with quickly and harshly, he said. "They should be ashamed of themselves," Grapperhaus said, ANP reports."

 

"Huligani" koji dizu pobune i vandalizuju gradske centre takođe će morati da plate štetu, rekao je ministar Ferdinand Grapperhaus za pravosuđe i bezbednost u ponedeljak nakon nereda u celoj zemlji u nedelju. S ljudima koji pljačkaju prodavnice i organizuju tučnjave sa policijom će se brzo i oštro postupati, rekao je on. „Trebalo bi da se stide sebe“, rekao je Grapperhaus, prenosi ANP.

 

https://nltimes.nl/2021/01/25/hooligans-will-pay-damages-anti-curfew-riots-justice-min-says

Suncice moram da ti se zahvalim na prevodima, tako si dobra i predusretljiva. Mnogo ti hvala na obzirnosti.🙂

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

 

1. Politički AV trenutno kupi tone kajmaka svaki dan na vakcinaciji

 

Da, kod svakog ko je zaboravio kraj februara, mart, izbore, i sve ostalo iz 2012-2020.

Ali super je sto se ljudi vakcinisu posle visesatnih rizicnih cekanja u redovima.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Kronostime said:

Gospodjo,

nadam se da ce te se uskoro vakcinisati i da cemo videti ovde neke slike sa Vrsacke Kule, cim vreme to dozvoli.

Do tada, ne padajte u bedak - zivot je jedan, a kolicina onoga zbog cega ne zalimo ga cini uspesnim.

PS. Nadamo se i nekim slikicama iz one baste koju ste pominjali.

S postoovanjem,

Bitanga Kronos, hedonista po izboru.

Kronose bas si pozitivan i podsticajan. Brate svaka cast.🙂

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...