Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Atreid said:

ece da joj je posebno vazno za neke psihoaktivne ljekove

 

Da li je kineska vakcina u pitanju? 

 

Možda nisam pogrešila što danas nisam otišla sa mamom na Batut. Vraćaju nezakazane, a ja verovatno ne bih ni mogla da je primim.

 

Ako je istina za dolazak novih količina Fajzera i Sputnika V, onda mogu da se nadam da će poziv stići ( imam jedan faktor rizika ).

 

Što se tiče teksta iz lista Danas i podatka kada je umro prvi zaraženi u Srbiji, profesor Radovanović samo otkriva još jednu laž ove vlasti.  

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Mozda cu zvucati nesvatljivo, ali mislim da je pocelo. kako policija moze da budeu grupi? ako je zabrana okupljanja .

I treba jedan revolt glupim merama ( ne mislim na mere u vezi noseanja maski i pranja ruku, drzanju distance)

ma da, sve sam borac za sobodu i prava naroda...

narocito ovi sto su "oslobadjali" supermarket i par drugih prodavnica... (pa klavir, bicikle...)

sve sami fini mladici izasli u setnju s ciglama u rukama...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, urosg3 said:

Može naravno, par argumenata za sovjetsku medecinu što se priča:

- pogođeni vektori, kažu da je efikasnost sa dve doze - ubedljiva.
- nema glasova da škodi
Od ovih ljudi sa kojima sam pričao na temu, jedan je istinski autoritet. Ne bih baš bez izričite dozvole da prenosim i njegov identitet, ali ko god da je iole pratio pandemiju poznaje ga, a može i u dm dobije i ime, ali uz obećanje diskrecije 🙂
Iako je on lično vakcinisan Pfizer-om, iako nije imao neželjenih efekata, tvrdi da bi najviše voleo Sputnik-a. 
Od iskustava sa Pfizerom prenosi da ga je baš bolela ruke, što se toga tiče kaže da najneprijatnija vakcina koju je primio 🙂

 

 

Možeš li da pitaš prijatelja da li se zna nešto o dejstvu Sputnjika na ove nove sojeve? Rusi tvrde da će biti efikasna, ali mi to malo tanko zvuči...po onome što sam čitao ispada da će kineska biti najefikasnija protiv mutacija, jer jedino ona sadrži ceo virus. I to tvrde neki stručnjaci sa Zapada, sve ostale gađaju spajk a kineska kompletan virus. Znači j.bo lud zbunjenog, ne znam više šta da mislim.

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Možeš li da pitaš prijatelja da li se zna nešto o dejstvu Sputnjika na ove nove sojeve? Rusi tvrde da će biti efikasna, ali mi to malo tanko zvuči...po onome što sam čitao ispada da će kineska biti najefikasnija protiv mutacija, jer jedino ona sadrži ceo virus. I to tvrde neki stručnjaci sa Zapada, sve ostale gađaju spajk a kineska kompletan virus. Znači j.bo lud zbunjenog, ne znam više šta da mislim.

Mogu, dodao sam na listu pitanja. I mene zanima, iskreno, mada znaš moje rezerve prema vakcinama, a one su isključivo društvenog karaktera. I da je komunikacija "struke" na primereniji način sprovođena, a to bar nije teško, ne zahteva neki napor, samo par eksperata iz PR da se uključilo mislim da bi bilo drugačije.

Sve moramo posredno da zaključujemo u jednoj kakofoniji kontradiktornih informacija, sve loveći eksperte koji uživaju u svojoj godini slave. Neka razume ko kako hoće, ali imam utisak da "struka" ne da ne želi da se ovo na bilo koji način završi, nego da podgrevaju - da se ne završi.
Uostalom ili likovi iz Ajndhovena su samo druga strana novčića, kao i svaki esktrem - pogrešan, ali to ne znači da - takvi kakvi jesu - imaju svoju ulogu u društvenom smislu.

Problem je odsustvo realizma, a ne pojačani ekstremizam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Mogu, dodao sam na listu pitanja. I mene zanima, iskreno, mada znaš moje rezerve prema vakcinama, a one su isključivo društvenog karaktera. I da je komunikacija "struke" na primereniji način sprovođena, a to bar nije teško, ne zahteva neki napor, samo par eksperata iz PR da se uključilo mislim da bi bilo drugačije.

Sve moramo posredno da zaključujemo u jednoj kakofoniji kontradiktornih informacija, sve loveći eksperte koji uživaju u svojoj godini slave. Neka razume ko kako hoće, ali imam utisak da "struka" ne da ne želi da se ovo na bilo koji način završi, nego da podgrevaju - da se ne završi.
Uostalom ili likovi iz Ajndhovena su samo druga strana novčića, kao i svaki esktrem - pogrešan, ali to ne znači da - takvi kakvi jesu - imaju svoju ulogu u društvenom smislu.

Problem je odsustvo realizma, a ne pojačani ekstremizam.

 

Hvala ti puno, car si. Možda je malo rano da čoveka pitaš nešto na tu temu jer su mutacije relativno nove, ali pošto je u materiji postoji mogućnost i da ima neke novosti.

 

Verujem da ima likova, čak i među onima koji su položili zakletvu da će spašavati ljudske živote, kojima na neki uvrnut način sve ovo...možda ne baš prija, ali im radi po sujeti valjda, da se osećaju bitnijim. Sva ta gostovanja po TVu, intervjui, pompa, verujem da to malo zna da izdigne čoveka iznad zemlje. O političarima da i ne govorimo, siguran sam da ima onih koji bi voleli da se ovo stanje produži.

 

Ali, ako krenemo da razmišljamo o svakoj budaletini iz Ajndhovena, infektologu željnom slave, političaru koji bi da mulja pod maskom brige za narodno zdravlje, nećemo daleko dogurati. Spomenuo si odsustvo realizma i opštu kakofoniju - ipak znamo da su neke stvari realne. Npr. virus, opasnost od njega, postojanje više vrsta vakcina. Ja nekako gledam da ne trošim snagu na dileje i zlikovce, mnogo ih je, druže moj...tako je kako je, neće oni nestati. Mi (po mom mišljenju) trebamo da gledamo kako da prođemo kroz ovo što neoštećenijeg doopeta; ako već imamo priliku da se vakcinišemo daj da uradimo to, da možemo da normalno izvedemo žene i decu na neku klopu ili u bioskop. Ili da se mi sa foruma nađemo negde na pivu, u neko skorije vreme, možda već na proleće.

 

Malo sam mu ga dao po emocijama, dugo ovo traje i zamorno je više. U svakom slučaju, što više znanja sakupimo (odbacujući kakofoniju i odvajajući žito od kukolja), bićemo u stanju da donosimo bolje odluke i da nekako guramo kroz ovo.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Interesantno da svi koji su dobili kinesku vakcinu (pa I ja među njima) imaju želju da uzvikuju parole o nr Kini, kp Kine I njenom vođstvu.
To može da znači samo da teorija zavere o čipovima je prosto TAČNA.
 

Pa ja o tome i pričam. Ne postoji ni jedan predator koji ne napada isključivo najslabije članove napadnutog krda. A ovdašnji fight or flight-ajaši se kao i uvek kad su napadnuti "odluče" za flight, daj šta daš (u čemu ih podržavam, i nikoga ovde ne nagovaram da ne radi šta on misli da treba) , onda postanu euforični, kao kad su ono na primer pobedili NATO, opuste se, krenu da sa ljubavlju kliču svetitelju siju, vukiju, svejedno, ima ih onoliko tih njihovih spasitelja, i krenu sve da rade po starom, i šta na kraju bude, pa prdnu u čabar, kao uvek. Plus, ovi čipovani što kliču, oni i ne znaju da nisu patrijote, i da time što daju du...gačku glavu tricepsa, da ih bocne sad pa kina, a ne više rusija, direktno podrivaju svoju zemlju. Šta oni misle, da im je novi ćaća Si dao te vakcine bez zadnjih namera? Da, da. Nema ništa, čekamo fajzer, antisrbstvo je patriotizam, rekli smo, a drtine su postale drtine tako što su bile oprezne drtine, i nisu se zaletale :classic_wink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Atreid said:

 

Ahahahaha,.. eto, privatno zdravstvo. 😂😂😂

 

 

Nema to veze sa privatnim zdravstvom, nego sa zbunjenom drzavnom administracijom, i politikom.

Vakcine su placene od strane federalne vlade, tako da privatno zdravstvo nista ne brine, nego se ocigledno nesto nisu usaglasili oko instrukcija.

 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Devojka Luke Razića said:

Da li je kineska vakcina u pitanju?

 

Da, kineska je u pitanju.

 

Procitah negdje na internetu da ako se ima neka alergija, da se u Beogradu ide na sajam, jer tamo imaju dezurnu ekipu hitne pomoci za reanimaciju, ako nesto krene po zlu. Za razliku od domova zdravlja koji u tom slucaju vracaju. Sad, ne znam, ako je to od neke pomoci.

 

Ukoliko covjek ima neku drugu bolest, u Novom Sadu su trazili od doktora koji vodi osnovnu bolest pismenu saglasnost da mozes da primis vakcinu. Tako, da u tim slucajevima prvo kog svog specijaliste po misljenje.

 

3 hours ago, Angelia said:

Nema to veze sa privatnim zdravstvom, nego sa zbunjenom drzavnom administracijom, i politikom.

Vakcine su placene od strane federalne vlade, tako da privatno zdravstvo nista ne brine, nego se ocigledno nesto nisu usaglasili oko instrukcija.

 

Objasni ti njima koliko ti placas to privatno zdravstvo a da za svoje pare dobijes to da oni "nisu usaglaseni" 😂

Edited by Atreid
Link to comment
Share on other sites

Znate li da li su nekoga uopste vakcinisali ruskom vakcinom? Koliko doza je uopste stiglo ili je u planu da stigne?
Utisak je da smo 98%vakcinisali sinofarmom, i 2% fajzerom.
Ministar unutrašnjih poslova R. Srbije.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Atreid said:

Objasni ti njima koliko ti placas to privatno zdravstvo a da za svoje pare dobijes to da oni "nisu usaglaseni" 😂

Kakve to ima veze sa vakcinom? Ja placam privatno zdravtsvo kao osiguranje, vakcina je besplatna. Ako ti nije jasno o cemu se radi pitaj. Znaci nikakva veza sa privatnim zdravstvom. Da je drzavno, pa drzava je napravila konfuziju.

 

Edit: PS ja ionako ne bih htela kinesku vakcinu, tako da - meni je to ok sto se tice privatnog zdravstva, nerviraju me ovi u drzavnoj administraciji sto nemaju pojma sta rade....sacekacu Pfizer vakcinu, i pljuvacu drzavnu administraciju, lekari nisu krivi za to.

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, shonke said:

@Sunshine State
Pa gde si bila pre 4 sata, da ustedim 1950 dinara! emoji28.png
Šalim se, naravno.

S obzirom da izgleda da u laboratorijama koje su dostupne tek tako (dakle privatne) i u koje želim da odem (ne-covid ustanove, gde nije gužva itd) ovaj test na igg antitela je jedino što sam mogao da uradim.

Uradiću ga opet za 3 nedelje pa ćemo videti jel se nešto menja. Bacio sam i na gluplji način pare, neće me spasiti 2k din.

Nego, rezultat od 0.04 se smatra negativan ali sta to moze da znači? Odakle tih 0.04? Zašto nije 0.00?

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Ako vam nesto znaci: nameravala sam isto da uradim dve, tri nedelje nakon druge vakcine i to sam ispricala sinu koji je patolog ali sad radi kao saradnik u kompaniji koja ispituje lekove. Njegov savet je da ne bacam pare, da vakcina pruza zastitu od teskih oblika infekcije i da je to najvaznije a istovremeno i sve sto treba da znam o vakcini i antitelima. Skrenuo mi je paznju i na potreban oprez dok se imunizacija ne zavrsi nakon druge vakcine, dakle, maska, distanca i disciplina do daljnjeg. 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

German daily papers Handelsblatt and Bild said in separate reports the vaccine - co-developed by AstraZeneca and Oxford University - had an efficacy of 8% or less than 10%, respectively, in those over 65.

German officials were concerned that the vaccine may not receive approval from the EU's medicines authority EMA for use in those over 65, Bild said in its online edition.

 

REUTERS 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Na stranu ti, ali neko mora da izidje.

 

Nije ni cudo, ljudi pocinju da dobijaju napade ludila zbog mera.

Nesto ne razumem: ni jednoj drzavi na svetu ne odgovara lockdown jer joj unistava budzet, kapital je blokiran, pokretanje privrede nakon zastoja zahteva nevidjena sredstva, socijanlna davanja rastu do neba da bi se sprecio haos na ulicama onih koji su ostali bez posla.....zasto bi onda bilo koja administracija insistirala na zatvaranju i sekla granu na kojoj sedi a da za to nema jako ozbiljan razlog? Kao sto je postovanje njenog osnovnog principa, najvece dobro za najveci broj gradjana? Naravno da treba kontrolisati i reagovati na svaku odluku vlasti, preispitivati te odluke sa raznih aspekata ali u potpunosti negirati svrsishodnost nekih ogranicenja pa i onih rigoroznih je samo produzavanje ove svetske agonije. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Pletilja said:

Ako vam nesto znaci: nameravala sam isto da uradim dve, tri nedelje nakon druge vakcine i to sam ispricala sinu koji je patolog ali sad radi kao saradnik u kompaniji koja ispituje lekove. Njegov savet je da ne bacam pare, da vakcina pruza zastitu od teskih oblika infekcije i da je to najvaznije a istovremeno i sve sto treba da znam o vakcini i antitelima. Skrenuo mi je paznju i na potreban oprez dok se imunizacija ne zavrsi nakon druge vakcine, dakle, maska, distanca i disciplina do daljnjeg. 

Gospodjo,

nadam se da ce te se uskoro vakcinisati i da cemo videti ovde neke slike sa Vrsacke Kule, cim vreme to dozvoli.

Do tada, ne padajte u bedak - zivot je jedan, a kolicina onoga zbog cega ne zalimo ga cini uspesnim.

PS. Nadamo se i nekim slikicama iz one baste koju ste pominjali.

S postoovanjem,

Bitanga Kronos, hedonista po izboru.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@djura.net

Ajde ti sad lepo nama reci koja je poenta ovako dezinformatorskog posta? Da iz vesti izvučeš dve poslednje rečenice i totalno promeniš kontekst. Jako bezobrazno. Zar stvarno smatraš da su ljudi na ovom forumu toliki debili da neće da provere takvu senzacionalističku vest na netu?

 

Quote

AstraZeneca on Monday described German media reports saying its COVID-19 vaccine was shown to have a very low efficacy in the elderly as “completely incorrect”.

German daily papers Handelsblatt and Bild said in separate reports on Monday the vaccine - co-developed by AstraZeneca and Oxford University - had an efficacy of 8% or less than 10%, respectively, in those over 65 and the German government did not expect the European regulator to approve the product for that age group. (Reporting by Ludwig Burger)

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-eu-astrazeneca-idUSL8N2K061O

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

@Losmi17ja nacuh da je Pfeizer rezervisan za zdr.radnike i tzv.politicku elitu. Svi zdr.radnici koji su se vakcinisali u mojoj sredini,dobili su Pfeizer (onaj prvi val vakcinacije). To je ono sto ja znam.
Logicno bi bilo zakljuciti da se ona cuva za drugu dozu,a kad ce stici nove kolicine,mislim da niko trenutno ne zna. Bas veliki fejl oko isporuka sirom Evrope.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

@djura.net

Ajde ti sad lepo nama reci koja je poenta ovako dezinformatorskog posta? Da iz vesti izvučeš dve poslednje rečenice i totalno promeniš kontekst. Jako bezobrazno. Zar stvarno smatraš da su ljudi na ovom forumu toliki debili da neće da provere takvu senzacionalističku vest na netu?

 

https://www.reuters.com/article/health-coronavirus-eu-astrazeneca-idUSL8N2K061O

Da nisi pomesao nesto?

Link to comment
Share on other sites

Nisam ja pomešao ništa, samo me je zadivilo što misliš da na ovom forumu pišu ljudi toliko niskog iq, na kakve si ti inače navikao.

Kao što vidiš, našao sam vest iz koje si izvukao dve rečenice i citirao je u kompletu sa linkom ispod, čisto da ljudi vide šta si uradio.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Nisam ja pomešao ništa, samo me je zadivilo što misliš da na ovom forumu pišu ljudi toliko niskog iq, na kakve si ti inače navikao.

Kao što vidiš, našao sam vest iz koje si izvukao dve rečenice i citirao je u kompletu sa linkom ispod, čisto da ljudi vide šta si uradio.

A koliki je taj tvoj IQ ako ne mozes da razumes 3 recenice na engleskom? 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...