Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, John Terry said:

 

Ne bih rekao. Ja mislim da je zestoko lagano proleca 2020. Tada kada je objavljivano da je dnevno 5 do 10 mrtvih a bilo ih je bar tri puta vise. Na kraju tog talasa mislim da je bilo zvanicno 1500 ili tako nesto. E tad je verovatno bilo izmedju 4 i 5 hiljada prava brojka. Mozda su te sad dodali. Ako na to mislis, onda ok. Ali mislim da sada nisu lagali, u trecem talasu. Pazi, 50-60 ljudi dnevno za Srbiju je ozbiljan broj mrtvih, da su lagali opet bi bilo 10.

 

Brate, ovo sto mi pisemo sluzi da kao neka zajednica olaksamo jedan drugome tesko vreme, ali nemoj molim te da vise verujes ljudima ovde nego li lekarima. Ne jebenom Konu koji pacijenta u zivotu video nije, vec lekarima koji lece ljude.

 

Kad sam vec kod njih, EKSTREMNO su se poneli korektno, ljudski, empaticno, prema meni. Hvala im na tome. Onakvi izmuceni pod onim marsovskim odelima. Rec nemam zamerke. Sve zamerke idu na ledja neorganizovanog sistema i ljudi u ministarstvu. Lekarima hvala.

 

Ja sam u svom postu naveo i lekare koji su članovi ovog i nekih drugih foruma, ne znam kako si to propustio. Čak sam i spomenuo lekare koji su na prvoj liniji vatre, da u njih imam najviše poverenja - doduše, to je bilo u nekom ranijem postu pa možda zato nisi video.

 

Da budem jasan: Urošu (a i većini ljudi ovde koji nisu lekari) verujem da će, recimo, da istinito izveste o gužvama ispred kovid ambulanti, redovima za vakcinu i slično. Takođe, verujem da će istinito preneti druge informacije koje su relevantne za ovu temu, a do kojih su oni došli na razne načine. Na osnovu toga ja mogu da formiram neku sliku o kretanju epidemije, vakcinacije i tako nekim stvarima, za koju verujem da je realnija od one koju nam predstavlja KzŠ (jer su ljudi, po sopstvenom priznanju, lagali). Naravno da neću bezrezervno da verujem Urošu ili nekome ko nije lekar u vezi usko stručnih medicinskih stvari. Ali, ono što kažu lekari sa foruma u vezi efikasnosti, potencijalnih problema i drugih stvari vezanih za vakcinaciju, recimo, mogu da uporedim sa podacima iz istraživanja koja su rađena u inostranstvu i da na osnovu toga donosim neki zaključak. Ne konačan i siguran, ali bolje išta nego ništa - zato i ne žurim mnogo kada je vakcinacija u pitanju, da probam da prikupim što više podataka pa da vidim šta ću.

Edited by implant
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

 

 

U tome je i stvar. Ne radi se o Konu, on je debil. Radi se o doktorima. Kon je ratni profiter klasican.

 

U stvari jeste, počeli smo priču da je problem komunikacije KrŠ i građana, a tu se Kon sam stvorio kao simbol te komunikacije, mi smo samo o tome i pričali. Spomenuli nismo lečenje 🙂

Kon i lečenje ne idu zajedno u istoj rečenici.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Iz licnog iskustva: test uradjen 12-og, let avionom 15-tog i priznali test uradjen 12-og kao relevantan. Nisu pitali u koliko sati ujutru je uradjen samo se zadovolji time sto je let bio  treceg dana. 
 
Izmedju Phizer, Oxford i Moderne -koju vakcinu izabrati? Koja je najbolja? 
Pfizer I moderna imaju najveću efikasnost. Astra/Oxford nešto manju s tim što su oni brljali sa brojevima i dozama (kao da je Homer Simpson spremao inekcije) pa sad niko nije siguran koliko je tačno ta efikasnost. Svakako je visok procenat i za nju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, shonke said:

Pfizer I moderna imaju najveću efikasnost. Astra/Oxford nešto manju s tim što su oni brljali sa brojevima i dozama (kao da je Homer Simpson spremao inekcije) pa sad niko nije siguran koliko je tačno ta efikasnost. Svakako je visok procenat i za nju.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

U ovom momentu najblizi sam tome da izaberem Phizerovu. 

Jedino sam jos uvek malo skeptican zbog nekih akcidenata (smrtni slucajevi) povezanih sa ovom vakcinom. 

Link to comment
Share on other sites

Lekari iz ''Dragiša Mišović'' koji ne izlaze iz crvene zone primili su u prvom turnusu fajzerovu vakcinu i evo na 4 dana do termina za revakcinu nema raspoloživih vakcina. Kakva je to slepačka politička odluka da ne čuvaš parnjake za vakcine, uz ogradjivanje da je baš za fajzerovu to verovatno najkomplikovanije, ali za ostale je rok važenja 24 meseca. I umesto da imaš od 100K doza 50K glasača sa imunitetom ti sa ovim kolapsom imaš 100K frustriranih polovnjaka. Zna li neko koji je gornji rok za primanje revakcine ?

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, ciao said:

Ne zaboraviti da su oni mala drzava i da su oni jedini dobili odmah vakcinu za celu populaciju - takav dogovor izmedju izraela i usa.

ne moze svaka drzava sebi da obezbedi u kratkom roku vakcinu za sve cak i da hoce svi da se vakcinisu i da se sve organizuje jer trenutno nema toliko spremnih vakcina.

To naravno ne umanjuje uspeh izraela i sto je vrlo vazno pokazuje efikasnost Fajzera sto je i bio cilj

 

 

 

Baš zato što su mala država, i što su ekstremno ozbiljni kada je nacionalna bezbednost u pitanju (gde spada i zdravlje nacije), bukvalno su idealni kao eksperiment in vivo. Prvi su počeli, prvi će završiti, svi ostali treba samo da gledaju i hvataju beleške.

 

3 hours ago, urosg3 said:

@implant po lekarskim krugovima se sovjet... pardon ruska vakcina isto olično kotira

 

Može koja reč više o ovome?

 

1 hour ago, urosg3 said:

U komšiluku u HR danas 134 novozaražena, a zemljotres, i nemanje policijskog časa. Sve se može kad su ljudi složni 🙂

A ja bi radije zvao @implantna piće nego Kona... 
U stvari retko koga bi manje želeo da upoznam od Kona.

 

Evo me u ZGu, već dve nedelje. Ovde je SVE što se ugostiteljstva zatvoreno dva meseca, uključujući i kafiće i restorane. Rade SAMO oni koji imaju hranu za poneti. U svakoj prodavnici imaš lice koje služi samo za kontrolisanje mera prevencije. Dakle, bez maske npr, ne možeš ući ni pod razno, odmah se zove policija. U javnom prevozu je ograničen broj ljudi po vozilu, što se takođe i sprovodi na terenu, itd.

 

Tako da postoje određene razlike u pristupu. Rezultat je naravno vidljiv u brojkama.

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

U stvari retko koga bi manje želeo da upoznam od Kona.

 

Mozda sam naivan, ali mislim da Kon ipak oseća neku grižu savesti oko svega i da otuda dolaze oni njegovi lomovi i priznanja, a i česti pokušaji opravdavanja sebe. Šta god radio posle, ne mogu da zaboravim njegovu smrknutu facu dok je Nestorović prosipao gluposti na onoj konferenciji za štampu, sve uz terciranje državnog vrha. Otkud znam, možda je zato još krivlji, zmao je opasnost a i sa kime se uhvatio u kolo...ali u vezi njega imam te rezerve i dileme, iako sam svestan da nije čist u celoj priči. Za neke članove KzŠa nemam, na primer za Kisićku, ona mi deluje baš kao primer estradno-političko-medicinskog karijeriste.

Link to comment
Share on other sites

@Wingwalker

Izgleda da ne zna niko. Britanci se nešto upinju da rastegnu razmak kako bi što više obuhvatilo ljudi ali sam negde (verovatno link odavde) pročitao da su lekari rekli da se ne produžava na više od 6 nedelja (hteli na 12). Pisala Sunhine za Nizozemce da hoće da rastegnu na pola godine (verovatno je to baš suludo).

Pfizer kod nas stiže opet. Blic piše da je stiglo danas 10k doza I da opet odlazi svake nedelje 10-20k. To je isti ritam kao s početka i valjda je dovoljno za revakcinu.

S obzirom da sam primio sinopharm ne interesuje me previše pitanje ruske vakcine ali ona se sastoji iz dve različite komponente.

Ako proizvođač ne šalje odmah dozu I i II, ja sam skeptičan da će naši genijalci da naruče kako treba tu rusku vakcinu.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kod mene na poslu panika, jedni jure na Sajam da prime preko reda dok moze, druga ide unaokolo i proklinje roditelje koji joj nisu pomogli da se ugura preko veze a bila je staresina njihovoj deci, treca frkce na one dve sto su juce primile vakcinu...

Jbt ljudi ne shvataju da ce vakcina tek biti, a za par meseci ce moci da se beru sa drveca...Sto je najgore, kao su neki opozicionari i "misleci" ljudi, a pecaju se na svaku bucku koja im se baci sa televizije.

Edited by Antizemljaš koji lebdi
u
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Čujem da nema više nezakazanih za pelcovanje, samo uz QR kod. E sad koliko je tačno... Ali priča se ozbiljno. A i sa zakazivanjem se priča da ponestaje džebane.

 

To je tačno. Jutros sam videla objavu Ivana Ivanovića na Tviteru. Vratili su ga iz Batuta jer nije imao zakazano.

 

@Pletilja Žao mi je što ste toliko čekali i na kraju niste dobili vakcinu. Ne znam da li je moguće da pokušate da odete sutra ili ovih dana iako je prošao Vaš termin.

Možda je najbolje da se čujete sa Vašim izabranim lekarom opšte prakse. On može da Vam da najbolji savet.

 

*

 

Pročitajte ovaj tekst, izjavu je dao i profesor dr Zoran Radovanović.

 

https://www.021.rs/story/Info/Srbija/264405/Prva-zrtva-kovida-u-Evropi-bila-u-Srbiji.html

 

DOPUNA:  Za one koji misle da sajt 021 rs nije relevantan jer je sličan Novostima i ostalima, evo još jednog linka

 

 https://www.danas.rs/dijalog/licni-stavovi/prva-evropska-zrtva-korone-bila-u-srbiji/

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wingwalker said:

Lekari iz ''Dragiša Mišović'' koji ne izlaze iz crvene zone primili su u prvom turnusu fajzerovu vakcinu i evo na 4 dana do termina za revakcinu nema raspoloživih vakcina. Kakva je to slepačka politička odluka da ne čuvaš parnjake za vakcine, uz ogradjivanje da je baš za fajzerovu to verovatno najkomplikovanije, ali za ostale je rok važenja 24 meseca. I umesto da imaš od 100K doza 50K glasača sa imunitetom ti sa ovim kolapsom imaš 100K frustriranih polovnjaka. Zna li neko koji je gornji rok za primanje revakcine ?

 

Pfizer 3 nedelje, Moderna 4....bez panike ako druga doza kasni - bolje i samo s jednom, nego bez ijedne!

 

“In the phase 3 trials, 98% of participants in the Pfizer-BioNTech trial and 92% of participants in the Moderna trial received two doses of the vaccine at either a three- or four-week interval, respectively,” according to a statement from the FDA.

“Those participants who did not receive two vaccine doses at either a three-or four-week interval were generally only followed for a short period of time, such that we cannot conclude anything definitive about the depth or duration of protection after a single dose of vaccine from the single dose percentages reported by the companies.”

What happens if you cannot get the second dose of the vaccine within the recommended time period?

First, don’t panic. If you have had the first shot, you are in a better position than if you have not had it.

 

 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, shonke said:

Ovo je već skandal za koji direktor ustanove mora da odgovara pred zakonom. Sad se pletilja vodi kao da se nije pojavila.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

Pojavila se. Privela me vakcini snajka, javili joj iz bolnice da su stigle vakcine iz Bg, spakovala je roditelje u kola, dosli su po mene i nisam mogla da se neckam, vakcinisani smo in bulk, njeni nisu imali danas zakazano  ali su prosli.

Nisu nam merili temperaturu, nisu nas pitali od cega bolujemo jer doktorka radi statistiku pa nas je sestra bockala kao na traci. Vakcina II 15 Febuara. Nista parfem, samo dugacke gace, vunene carape i termofor, valerijana se podrazumeva. 

  • Like 11
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Pletilja said:

Pojavila se. Privela me vakcini snajka, javili joj iz bolnice da su stigle vakcine iz Bg, spakovala je roditelje u kola, dosli su po mene i nisam mogla da se neckam, vakcinisani smo in bulk, njeni nisu imali danas zakazano  ali su prosli.

Nisu nam merili temperaturu, nisu nas pitali od cega bolujemo jer doktorka radi statistiku pa nas je sestra bockala kao na traci. Vakcina II 15 Febuara. Nista parfem, samo dugacke gace, vunene carape i termofor, valerijana se podrazumeva. 

 

Bravo!

Ne brinite, bice to sve ok! Eno kod mame pola ulice matorih, ne zna se ko je stariji i ko ima vise bolesti od koga, svi se vakcinisali pre 5-6 dana, svi ok! 

 

Samo pomislite sta Vam je alternativa (ne mislim na Pfizer vakcinu)!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ova moja primila Biontek ovaj nemački pre dve nedelje. Od nuspojava, ne spava 8 sati dnevno, nego 6 i porasle joj grudi, sad čekam da joj kosa postane plava i da počne da voli pivo i da se završi njena transformacija u Švabicu. 😂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, ras kass said:

Inace kako krece vakcinacija nekako i silne mutacije koje zahtevaju stroge mere. 

Zabrinutost sve veca. 

 

Brojke na worldometer ne pokazuju da se pogorsava - koliko vidim po Evropi, uglavnom se smanjuju lagano...i uopste, na globalnom nivou, kao da je doslo do blagog pada/zakrivljenja krive.

 

18 hours ago, Sunshine State said:

Nesto lici da se kriva "zalomila" na globalnom nivou, a? (Ili je "babi se snilo...")

 

spacer.png

 

 

 

Ovo je od juce - 7 day trend pokazuje pad

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Laki21 said:

Može koja reč više o ovome?

 

Može naravno, par argumenata za sovjetsku medecinu što se priča:

- pogođeni vektori, kažu da je efikasnost sa dve doze - ubedljiva.
- nema glasova da škodi
Od ovih ljudi sa kojima sam pričao na temu, jedan je istinski autoritet. Ne bih baš bez izričite dozvole da prenosim i njegov identitet, ali ko god da je iole pratio pandemiju poznaje ga, a može i u dm dobije i ime, ali uz obećanje diskrecije 🙂
Iako je on lično vakcinisan Pfizer-om, iako nije imao neželjenih efekata, tvrdi da bi najviše voleo Sputnik-a. 
Od iskustava sa Pfizerom prenosi da ga je baš bolela ruke, što se toga tiče kaže da najneprijatnija vakcina koju je primio 🙂

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E i ova moja kaže da je ruka odvalila od fajzera. I nju i njene kolege, ali su sami krivi jer se nisu informisali. Treba popiti paracetamol i onda nema tih bolova. Jedna njena koleginica je bila dovoljno pametna da pročita protokol koji je našla negde na netu i popila paracetamol posle vakcinacije i nije imala te bolove. Oće i limfni čvorovi da oteknu reaktivno kod nekoga od fajzera. Uglavnom kod ljudi koji nemaju nikakva antitela na koronu.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Radovanovic voli nekad da ide u neke krajnosti bas..okej, odavno smo apsolvirali da je kovid prisutan u Srbiji jos od januara, mozda i od ranije, pa i u drugim zemljama, ali, sad po njegovom tekstu ispada da je prvi smrtni slucaj ikada od kovida bas nas? Pod jedan, ako i jeste, to ne znaci ne znam sta, desilo se, zalosno, ali ko zna koliko je njih pre toga u drugim zemljama preminulo od kovida,a da se nije znalo, da je receno, umrli od gripa ili ne znam sta vec, jer, kovid jos uvek nije bio registrovan kao bolest..ne znam sta pokusava da implicira tim tekstom, iskreno, znamo da je Srbija ocajno hendlovala epidemiju, mada se ni ostali nisu bas proslavili, ali dobro, mi smo mozda i najgori , neka bude, ja prvi mislim da smo katastofalan posao uradili, ali sa  ovim ne kapiram poentu..

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Kod mene na poslu panika, jedni jure na Sajam da prime preko reda dok moze, druga ide unaokolo i proklinje roditelje koji joj nisu pomogli da se ugura preko veze a bila je staresina njihovoj deci, treca frkce na one dve sto su juce primile vakcinu...

Jbt ljudi ne shvataju da ce vakcina tek biti, a za par meseci ce moci da se beru sa drveca...Sto je najgore, kao su neki opozicionari i "misleci" ljudi, a pecaju se na svaku bucku koja im se baci sa televizije.

Bogami...mrka kapa. Ako Kinezi uspeju da se umuvaju u svet, mrka kapa. Mislim da je ovo što smo dobili, plus minus 200.000 još koječega, plafon za ovu godinu.

6 hours ago, nemanjaol said:

 

Ne znam šta im je namera ovde. Prvo smo početkom godine imali vesti o onom porazno niskom odzivu medicinskih radnika. Prošle nedelje su informacije bile da je i među opštom populacijom interesovanje nisko i da zato puštaju sve koji se zateknu na punktovima da se vakcinišu. Nakon toga kreće da raste potražnja, pa onda imamo onaj Vučićev nastup od pre par dana gde kaže da mu je jako teško da nabavi vakcine i da ne zna koliko će ih još biti, što je klasična sales taktika da kod ljudi izazove strah od toga da će nešto propustiti (fear of missing out).

 

To, plus očigledna činjenica da vakcinisanima ništa ne fali, je dovelo do toga da sad postoji znatno veća potražnja, što je super, ali ne znam koliko još vakcina imaju na lageru i koliko imaju sigurnih dostava u pipeline-u. Ako je potražnja veća od zaliha, treba se hitno vratiti nazad na praćenje onog plana imunizacije.

 

Skoro smo čuli da se čekaju te ruske doze i da očekujemo uskoro i AZ kontigent, nadam se da je to tačno i da je ovo što sada rade još uvek plansko bildovanje potražnje kako bi se podiglo interesovanje kod ljudi pošto je generalno gledano spremnost na vakcinaciju još uvek niska. Druga mogućnost je da to rade kako bi nabili brojke što pre i hvalili se kako smo najbolji u Evropi i svetu što je znajući ovu garnituru vrlo realna mogućnost.

 

Mene sad grize savest što sam prošle nedelje nezakazan završio sve za pola sata, a sad ljudi iz prioritetnih grupa bivaju vraćani nazad.

Ne treba da te grize. Populacija koja širi virus je 20-40 god, ne stariji. Ti posredno štitiš i njih, oni tebe ne.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...