Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, implant said:

 

Pa to i kažem, priča se u dobro obaveštenim krugovima da su uboli vektor kako treba...samo još da dobijemo podatke o tome kako deluje na mutacije.

Jasno, ali bojom se da ći mi pre mutiramo do neprepoznatljivosti čekajući Godoa, tj da struka bude sigurna...
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, djole said:

Razumem da se u početku dozvoljavalo vakcinisanje bez zakazanog termina... ljudi su generalno bili skeptični u početku, vremena baš i nema, pa je trebalo nekako pokrenuti lavinu. Ali očigledno se raspoloženje promenilo i ovo sada već nema smisla, pogotovo ovoliko čekanje u redovima. Jebeš ti vakcinu ako će ljudi da se pozaražavaju čekajući je. Da ne pričamo što neko sa zakazanim terminom ostane bez vakcine.

 

Ne znam šta im je namera ovde. Prvo smo početkom godine imali vesti o onom porazno niskom odzivu medicinskih radnika. Prošle nedelje su informacije bile da je i među opštom populacijom interesovanje nisko i da zato puštaju sve koji se zateknu na punktovima da se vakcinišu. Nakon toga kreće da raste potražnja, pa onda imamo onaj Vučićev nastup od pre par dana gde kaže da mu je jako teško da nabavi vakcine i da ne zna koliko će ih još biti, što je klasična sales taktika da kod ljudi izazove strah od toga da će nešto propustiti (fear of missing out).

 

To, plus očigledna činjenica da vakcinisanima ništa ne fali, je dovelo do toga da sad postoji znatno veća potražnja, što je super, ali ne znam koliko još vakcina imaju na lageru i koliko imaju sigurnih dostava u pipeline-u. Ako je potražnja veća od zaliha, treba se hitno vratiti nazad na praćenje onog plana imunizacije.

 

Skoro smo čuli da se čekaju te ruske doze i da očekujemo uskoro i AZ kontigent, nadam se da je to tačno i da je ovo što sada rade još uvek plansko bildovanje potražnje kako bi se podiglo interesovanje kod ljudi pošto je generalno gledano spremnost na vakcinaciju još uvek niska. Druga mogućnost je da to rade kako bi nabili brojke što pre i hvalili se kako smo najbolji u Evropi i svetu što je znajući ovu garnituru vrlo realna mogućnost.

 

Mene sad grize savest što sam prošle nedelje nezakazan završio sve za pola sata, a sad ljudi iz prioritetnih grupa bivaju vraćani nazad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, urosg3 said:

Jasno, ali bojom se da ći mi pre mutiramo do neprepoznatljivosti čekajući Godoa, tj da struka bude sigurna...
 

 

Mnogo vremena treba da prođe da bi struka bila sigurna, nekoliko godina. Ja bih se pre kockao sa vakcinom nego sa virusom, pravo da ti kažem, posebno kada sam ukapirao da vakcine nisu napravljene nekom mambo-džambo metodom nego korišćenjem iskustava i modela za prethodne viruse (ebola, svinjski grip, itd.). Ovima iz Biontecha je trebalo 2 dana da naprave model, kao da rade sa Lego kockicama - jednu izbace, drugu ubace i naprave model. Jbg, sve je rizik u ovoj situaciji...možda grešim.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djura.net said:

Mislim da je vreme da se umesaju mediji I javnost, ovo postaje vrlo bezobrazno I nepravicno.

 

A znas sta su uradili u Nisu. Samo Dom Zdravlja radi za covid pacijente sad, i to skratili radno vreme do 17h i sad je jelte guzva. I sad u toj guzvi ja nisam ugrozen jer sam skoro pa prelezao, ali zamisli nekoga ko je negativan i udje medju 30 pozitivnih pacijenata od kojih neki i kaslju ohoho... i sta covek da ocekuje nego da ce za par dana i on da oboli...

 

A sto se tice vakcina, koj kurac prijavljivanje ako moze bilo ko da bane? Zar su oni toliko nesposobni da nemaju spisak ljudi od preko 65 godina i da ih automatski sve pozovu po nekom redosledu? Pa majku mu, toliko li je tesko?

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Mnogo vremena treba da prođe da bi struka bila sigurna, nekoliko godina. Ja bih se pre kockao sa vakcinom nego sa virusom, pravo da ti kažem, posebno kada sam ukapirao da vakcine nisu napravljene nekom mambo-džambo metodom nego korišćenjem iskustava i modela za prethodne viruse (ebola, svinjski grip, itd.). Ovima iz Biontecha je trebalo 2 dana da naprave model, kao da rade sa Lego kockicama - jednu izbace, drugu ubace i naprave model. Jbg, sve je rizik u ovoj situaciji...možda grešim.

Ja mislim da ne grešiš. Mislim i da je svaka vakcina bolja od bolsti, pa ne znam kakve "neželjene" efekte da ima, opet bolet nema željene efekte. Tako da je to to.
Problem  se krije u komunikaciji struke i građana, i taj problem vučemo od početka, u međuvremenu samo eskalira. Eh ta prokleta medijska slava i boljim karakterima je došla glave gde neće KrŠ-u

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ne znam šta im je namera ovde. Prvo smo početkom godine imali vesti o onom porazno niskom odzivu medicinskih radnika. Prošle nedelje su informacije bile da je i među opštom populacijom interesovanje nisko i da zato puštaju sve koji se zateknu na punktovima da se vakcinišu. Nakon toga kreće da raste potražnja, pa onda imamo onaj Vučićev nastup od pre par dana gde kaže da mu je jako teško da nabavi vakcine i da ne zna koliko će ih još biti, što je klasična sales taktika da kod ljudi izazove strah od toga da će nešto propustiti (fear of missing out).

 

To, plus očigledna činjenica da vakcinisanima ništa ne fali, je dovelo do toga da sad postoji znatno veća potražnja, što je super, ali ne znam koliko još vakcina imaju na lageru i koliko imaju sigurnih dostava u pipeline-u. Ako je potražnja veća od zaliha, treba se hitno vratiti nazad na praćenje onog plana imunizacije.

 

Skoro smo čuli da se čekaju te ruske doze i da očekujemo uskoro i AZ kontigent, nadam se da je to tačno i da je ovo što sada rade još uvek plansko bildovanje potražnje kako bi se podiglo interesovanje kod ljudi pošto je generalno gledano spremnost na vakcinaciju još uvek niska. Druga mogućnost je da to rade kako bi nabili brojke što pre i hvalili se kako smo najbolji u Evropi i svetu što je znajući ovu garnituru vrlo realna mogućnost.

 

Mene sad grize savest što sam prošle nedelje nezakazan završio sve za pola sata, a sad ljudi iz prioritetnih grupa bivaju vraćani nazad.

Ja mislim da je sve zajedno. Da su procenili da je mala potražnja i da daju svima a da to dobro dođe da se reklamiraju kako su najjači 😄 

 

Ja inače mislim da @Pletilja treba samo da odeš u neku veću bolnicu (ako može autom a ne po prevozu) gde se daju vakcine i samo negde jednostavno da primiš bez najave

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Sunshine State said:

 

Tako bi trebalo.

 

Ali, nemojmo zaboraviti da su vecina s zakazanih s erminom ljudi koji barataju internetom i prijavili su se preko E-uprave. Koliko starijih ljudi ume to da uradi?

Ima i opcija telefonom, ali treba letnji dan do podne da se dobije veza i zakaze (bar neki tako kazu)

 

Odmah ti je jasno zasto je pravljena internet opcija. Da Brnabic uzme pare. A onda vakcinisemo ko kako dodje.

 

To sa internetom i starcima su mogli da predvide, zar ne? Njih je trebalo po spisku samo zvati na vakcinaciju, bez ikakvog izjasnjavanja. Svejedno bi dosli. Ali ne, aj da drpnemo iz budzeta milionce za obicnu bazu podataka koju cemo da ignorisemo posle.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Ja mislim da ne grešiš. Mislim i da je svaka vakcina bolja od bolsti, pa ne znam kakve "neželjene" efekte da ima, opet bolet nema željene efekte. Tako da je to to.
Problem  se krije u komunikaciji struke i građana, i taj problem vučemo od početka, u međuvremenu samo eskalira. Eh ta prokleta medijska slava i boljim karakterima je došla glave gde neće KrŠ-u

 

Pričali smo malo o tome, kakav crni krizni štab...samo zdrav razum i saveti dobronamernih ljudi sa foruma kao što je ovaj i slični. Pre ću da poverujem tebi ili nekom lekaru odavde (ili sa PPPa) koji je na prvoj liniji fronta nego nekoj guzici dobro uvaljenoj u sistem, jednostavno ne delimo istu muku sa njima, različite su nam perspektive a i moralni kodeks, kako se čini.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, implant said:

 

Pričali smo malo o tome, kakav crni krizni štab...samo zdrav razum i saveti dobronamernih ljudi sa foruma kao što je ovaj i slični. Pre ću da poverujem tebi ili nekom lekaru odavde (ili sa PPPa) koji je na prvoj liniji fronta nego nekoj guzici dobro uvaljenoj u sistem, jednostavno ne delimo istu muku sa njima, različite su nam perspektive a i moralni kodeks, kako se čini.

Uvek smo bili podeljno društva mi vs budžet. I ta podela će nadživeti i nuklearni holokaust zajedno sa buba švabama, ruskim trolama...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, urosg3 said:

Uvek smo bili podeljno društva mi vs budžet. I ta podela će nadživeti i nuklearni holokaust zajedno sa buba švabama, ruskim trolama...

 

Kastinsko društvo, Bajo moj. Ima toga svuda, ali što siromašnija država to se oni bogatiji i uticajniji uvezuju i umrežuju bez ikakve kontrole, jednostavno žive u drugom svetu.

 

Neka taj Sputnik bude efikasan i izdržljiv kao ruska trola, ja zadovoljan. Nije fensi, ali te preveze uz malo više cimanja i neudobnosti. A i ne bih olako odbacio rusku nauku samo zato što je ruska; plus politički razlozi, verujem da je Putinu jako stalo da njihova vakcina bude odobrena u EU i da je upregao sve što je mogao da to bude ok (uključujući i tipično ruske metode za osiguravanje da će posao biti dobro odrađen, na žalost).

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

72 zata od kad si uradio test - ako uradis u petak ujutru u 9, validan je do ponedeljka ujutru u 9

Iz licnog iskustva: test uradjen 12-og, let avionom 15-tog i priznali test uradjen 12-og kao relevantan. Nisu pitali u koliko sati ujutru je uradjen samo se zadovolji time sto je let bio  treceg dana. 

 

Izmedju Phizer, Oxford i Moderne -koju vakcinu izabrati? Koja je najbolja? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, implant said:

 

Pričali smo malo o tome, kakav crni krizni štab...samo zdrav razum i saveti dobronamernih ljudi sa foruma kao što je ovaj i slični. Pre ću da poverujem tebi ili nekom lekaru odavde (ili sa PPPa) koji je na prvoj liniji fronta nego nekoj guzici dobro uvaljenoj u sistem, jednostavno ne delimo istu muku sa njima, različite su nam perspektive a i moralni kodeks, kako se čini.

:krstipd4:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Nicklord said:

142102786_10225103264275895_702584294336

 

Dakle 12% je uvećanje smrtnosti u 2020 u odnosu na višegodišnji prosek. Oko 13000 ljudi više od proseka u godini gde za vreme 2 meseca vanrednog stanja je bilo manje smrti od nezgoda.

 

I posle kao da im verujemo za cifre. Prijavili su nešto oko 3200 smrti od kovida u 2020. 

Ovo je pretežno do kovida, ne do neservisiranih pacijenata druge vrste. Zašto? Zato što je razlika napravljena u julu, avgustu, novembru i decembru dakle kad je pušteno da se virus širi.

Brat bratu priznali su jedno trećinu kovid smrti, ne više od toga.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, implant said:

 

Kastinsko društvo, Bajo moj. Ima toga svuda, ali što siromašnija država to se oni bogatiji i uticajniji uvezuju i umrežuju bez ikakve kontrole, jednostavno žive u drugom svetu.

 

Neka taj Sputnik bude efikasan i izdržljiv kao ruska trola, ja zadovoljan. Nije fensi, ali te preveze uz malo više cimanja i neudobnosti. 

Be like Lada 
perfect.jpg

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CheshireCat said:

 

Dakle 12% je uvećanje smrtnosti u 2020 u odnosu na višegodišnji prosek. Oko 13000 ljudi više od proseka u godini gde za vreme 2 meseca vanrednog stanja je bilo manje smrti od nezgoda.

 

I posle kao da im verujemo za cifre. Prijavili su nešto oko 3200 smrti od kovida u 2020. 

Ovo je pretežno do kovida, ne do neservisiranih pacijenata druge vrste. Zašto? Zato što je razlika napravljena u julu, avgustu, novembru i decembru dakle kad je pušteno da se virus širi.

Brat bratu priznali su jedno trećinu kovid smrti, ne više od toga.

Meni je najjači decembar, gde su samo dodali sve smrti koje su krili do sad. Ispade da je decembar najcrnji mesec u istoriji Srbije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Nicklord said:

Meni je najjači decembar, gde su samo dodali sve smrti koje su krili do sad. Ispade da je decembar najcrnji mesec u istoriji Srbije

 

Ne bih rekao. Ja mislim da je zestoko lagano proleca 2020. Tada kada je objavljivano da je dnevno 5 do 10 mrtvih a bilo ih je bar tri puta vise. Na kraju tog talasa mislim da je bilo zvanicno 1500 ili tako nesto. E tad je verovatno bilo izmedju 4 i 5 hiljada prava brojka. Mozda su te sad dodali. Ako na to mislis, onda ok. Ali mislim da sada nisu lagali, u trecem talasu. Pazi, 50-60 ljudi dnevno za Srbiju je ozbiljan broj mrtvih, da su lagali opet bi bilo 10.

11 minutes ago, implant said:

 

Samo se ti krsti, između Kona i Uroša moj je izbor jasan :ss: što se poverenja tiče.

 

Brate, ovo sto mi pisemo sluzi da kao neka zajednica olaksamo jedan drugome tesko vreme, ali nemoj molim te da vise verujes ljudima ovde nego li lekarima. Ne jebenom Konu koji pacijenta u zivotu video nije, vec lekarima koji lece ljude.

 

Kad sam vec kod njih, EKSTREMNO su se poneli korektno, ljudski, empaticno, prema meni. Hvala im na tome. Onakvi izmuceni pod onim marsovskim odelima. Rec nemam zamerke. Sve zamerke idu na ledja neorganizovanog sistema i ljudi u ministarstvu. Lekarima hvala.

Link to comment
Share on other sites

Još jedan primer iz srpske prakse:

 

Moj stric (80+) koji živi na Novom Beogradu. Prijavljen istog dana i za iste vakcine (sve sem kineske) kad i moji, koji žive na opštini Grocka. Moji dobili prvu dozu prošli utorak, njega još niko ne zove. Jutros on zove mene da mu promenim prijavu na e-uprava i da napišem "koja bilo" vakcina. Za dva sata stigla poruka o zakazanom terminu u sredu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U komšiluku u HR danas 134 novozaražena, a zemljotres, i nemanje policijskog časa. Sve se može kad su ljudi složni 🙂

2 minutes ago, Clash said:

@John Terry

Ne mislim bas da bi @implant pustio  @urosg3 da mu radi operaciju ukstenih ligamenata.

A ja bi radije zvao @implantna piće nego Kona... 
U stvari retko koga bi manje želeo da upoznam od Kona.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

U komšiluku u HR danas 134 novozaražena, a zemljotres, i nemanje policijskog časa. Sve se može kad su ljudi složni 🙂

A ja bi radije zvao @implantna piće nego Kona... 
U stvari retko koga bi manje želeo da upoznam od Kona.

 

 

U tome je i stvar. Ne radi se o Konu, on je debil. Radi se o doktorima. Kon je ratni profiter klasican.

 

@zoe Bg jebote ovo ne jenjava.

Edited by John Terry
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...