Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

14 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa znači da u Jevropi niko ne planira da uvozi vakcine proizvedene tehnologijom starom preko 100 godina, nego čekaju nove vakcine, pa kad stignu na red stigli su. Pametno.

 

Ovo bi imalo smisla kad se i vakcine za flu ne bi pravile tehnologijom starom 100 godina:

 

"CDC recommends use of any licensed, age-appropriate influenza vaccine during the 2020-2021 influenza season, including inactivated influenza vaccine [IIV], recombinant influenza vaccine [RIV], or live attenuated influenza vaccine (LAIV). No preference is expressed for any influenza vaccine over another. Both trivalent (three-ingredient) and quadrivalent (four-ingredient) influenza vaccines will be available."

 

Ono, bilo bi super da je covid kao grip, pa da imamo kadE i da mozemo svi da pricekamo 16 milijardi doza Moderne i Pfizera....al', jebesga...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mislim, ne moras biti genije da zakljucis da, ako moras da odes do mesta udaljenog 50 km, a stoje Maserati i Dacia, verovatno ces uzeti Maserati.

Ali, ako stoji samo Dacia, lije kisa, i tebi su opcije Dacia ili peske - sumnjam da ces sipciti peske ili se nadati da ce ti neko dovesti Maseratija. Dacia ima krov, tockove, volan, nema tempomat i navigaciju, neces stici za 10 minuta, ali bar neces pokisnuti i stici ces brze nego peske

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, JohnnyDragon said:

U Svrbiji mozete da birate vakcinu.. Dakle kineska... Ili kineska 😂hahaha haos 

A Vucko kaze da je na 70 strani izvestaja jedne strane tajne sluzbe nasao mali pasus u kom pise da je kineska vakcina najbolja i zato je on nju odabrao i nabavio. 

Hahaha ala se vozi Alek i mi sa njim.. 

 

Neko od ovih naših je izjavio da nam uskoro stiže malo Fajzera, oko 250k Sputnjika i oko 800k AZ-a uskoro (iz Poljske :s_d:). Nisam zapamtio ko, svi mi zvuče i izgledaju isto; ali ne bi me čudilo da taj urođeni smisao za mahinacije i muljanje ispod žita da i neke rezultate koji bi bili u opštem interesu, za promenu. Tj., da nabavljamo vakcinu na mukte i na dođem ti 100 marke, a ako nemam 100 marke evo ti ova poljana, tu mož' se podigne neka fabrika ili trgovinski lanac, ima ti ide pos'o žimiti kati ja kaem, xexexe, kaцam te ja zaebo?

 

Edit: naravno, ne zbog neke preterane ljubavi prema plebsu, nego da ne trpi ekonomija.

Edited by implant
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, implant said:

 

Ne znam više šta da mislim. 45-50 dana posle druge doze, ili od momenta kada si primio prvu? Inače, ono za alkohol i cigarete je izgleda preporuka a ne Russian style naređenje; kaže neka ruska doktorka da oni negativno deluju na imuni sistem pa valjda to može da utiče na efikasnost kompletnog paketa, vakcine i našeg (vakcinom ojačanog) prirodnog imuniteta.

 

I ja se pitam, da li treba da prođe 47 dana od prve ili od druge doze vakcine. Što se alkohola tiče, nije mi problem jer ne pijem.

 

Cigarete su problem. 

 

Nevezano za kovid i vakcine..Stomatolog mi je, posle vađenja zuba, preporučila da ne pušim dan, dva, jer inače rana sporije zarasta. 

 

Nisam poštovala taj savet. Zapalila sam cigaretu kada je prestalo dejstvo anestezije. 

 

Sada, kada je vakcina u pitanju, mogu da razumem da ne preporučuju alkohol, ali mi nije jasno zašto su cigarete problem.  

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, implant said:

 

Neko od ovih naših je izjavio da nam uskoro stiže malo Fajzera, oko 250k Sputnjika i oko 800k AZ-a uskoro. Nisam zapamtio ko, svi mi zvuče i izgledaju isto; ali ne bi me čudilo da taj urođeni smisao za mahinacije i muljanje ispod žita da i neke rezultate koji bi bili u opštem interesu, za promenu. Tj., da nabavljamo vakcinu na mukte i na dođem ti 100 marke, a ako nemam 100 marke evo ti ova poljana, tu mož' se podigne neka fabrika ili trgovinski lanac, ima ti ide pos'o žimiti kati ja kaem, xexexe, kaцam te ja zaebo?

 

Edit: naravno, ne zbog neke preterane ljubavi prema plebsu, nego da ne trpi ekonomija.

 

U Srbiju je stigao ruski trgovinski lanac MERE. 

 

https://www.bizlife.rs/ruski-trgovinski-lanac-mere-stigao-u-srbiju-niske-cene-svaki-dan/

 

Mislila sam da nije još otvoren. Nije bilo reklama za njega. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ali, imam pitanje za vas iz unutrašnjosti Srbije-van Beograda: Ako ste dobili vakcinu, koja je vakcina u pitanju? 

 

Da li je samo aktuelna kineska, i koliko je onda uvezeno Phizer i Sputnik V vakcina?  

Moj otac primio Pfizer, malo me brine da li imaju drugu dozu, i cekam za mamu

2 hours ago, urosg3 said:

Jeste videli ovo:
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=01&dd=24&nav_category=12&nav_id=1800257

Žena se zarazila u avionu, a ja sam mislio da se tokom leta aviona moraju nositi maske... I sad zbog takvih bahatih i neodgovornih žena `58. godište svi mi smo u opasnosti, da ne spominjem da ne znamo da li vakcina štiti od ovog virusa.
Po meni je veoma neodgovorno putovati u pandemiji, plus ne nositi masku u avionu...

Nisam procitala dalje od "zarazila se u avionu" :classic_biggrin: znaci ako se zarazila u avionu, u avionu je bio jos jedan zarazen...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

I ja se pitam, da li treba da prođe 47 dana od prve ili od druge doze vakcine. Što se alkohola tiče, nije mi problem jer ne pijem.

 

Cigarete su problem. 

 

Nevezano za kovid i vakcine..Stomatolog mi je, posle vađenja zuba, preporučila da ne pušim dan, dva, jer inače rana sporije zarasta. 

 

Nisam poštovala taj savet. Zapalila sam cigaretu kada je prestalo dejstvo anestezije. 

 

Sada, kada je vakcina u pitanju, mogu da razumem da ne preporučuju alkohol, ali mi nije jasno zašto su cigarete problem.  

 

Koliko sam ja shvatio, to je više snažna preporuka a ne naređenje, tj. nije baš zabranjeno u smislu da će da ti se desi nešto. Nijedan lekar i neće da kaže pušite i pijte slobodno, osim jednog koji mi je pregledao kamenje u bubregu, taj je prekinuo pregled da ode da zapali dok sam ležao namazan onim gelom za UZ. Lezi ti malo, sad ću ja... pivo je odlično da izbaciš to. Koliko da pijem dnevno? Koliko možeš da podneseš, xexe:s_d:. Da ne grešim dušu, rešio mi je problem sa par jednostavnih saveta koje ne bih da delim ovde zbog prisutnih dama.

 

Trebalo bi još malo ispitati sve to oko Sputnjika, ali mi se čini da su Rusi bacili akcenat na tu priču više zbog svog stanovništva. Ne mogu da tvrdim, ali ova doktorka nije spominjala izričitu zabranu. Izguglaj Sputnik V and nicotine, to je članak na samom vrhu, među prvih pet. E sad, ovo oko toga kada se tačno stiče imunitet, to već nisam našao.

16 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

U Srbiju je stigao ruski trgovinski lanac MERE. 

 

https://www.bizlife.rs/ruski-trgovinski-lanac-mere-stigao-u-srbiju-niske-cene-svaki-dan/

 

Mislila sam da nije još otvoren. Nije bilo reklama za njega. 

 

Upravo to - i ko zna šta još i sa kime sve.

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Mozda je stigla i neka atomska bomba, kad se vec do njih lakse dolazi nego do vakcina...

 

Ih, pa mi to imamo odavno...ne pitajte odakle i kako, ne mogu da pričam o tome. Bukvalno ljudi idu sa koferima para i ko ima veći kofer taj kupi...nekima je možda krivo što mi imamo bombu, ja sam ponosan što je imamo. Vi bi da mi nemamo bombu, jel to hoćete, jel to hoćete?

Edited by implant
  • Ha-ha 7
Link to comment
Share on other sites


Odavno Rusi rade s Oxfordom, čitao sam to još prošlog leta... Sličan im je princip, i jedni i drugi imaju munju da prva i druga doza nisu iste i time postižu bolje rezultate. Bilo još jesenas kako su kod Oxforda to slučajno otkrili... a Rusi su to ciljano radili od početka.

Btw, pošto se ne trujem domaćim portalima osim kad u 3 pročitam brojke, da li se možda zna hoće li i koliko ruskih vakcina doći kod nas? (Sorry ako je već pričano o tome)

Sent from my phone using their app

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Bio juče da primim kinesku vakcinu. Nikakve manifestacije tokom dana...ali mala digresija:... danas u šetnji ostavim mog pseta od šezdes kila ispred marketa i po izlasku zateknem dva kineza pored njega...puše i smeškaju se. Oni me pogledaju a ja im uputim preteći pogled uz komentar : ,,e ne najeli se nikad..." U povratku kući gledam ovog mog kako se u hodu presijava na januarskom suncu...poprečno-prugasti mišići na plećkama igraju tango sa tetivama....gram masnoće nema na njemu...mlad, zategnut ko praćka...mož se kupi drugi isti takav...gde sam ono stao?...a da, nisam imao groznicu...a ni ruka mi nije utrnula...baš ništa od toga.

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

3 h do vakcinacije....pitam se, pitam se...ko ce da ispadne glup u drustvu: vazim za ekstremno oprezu osobu kad je bilo kakva hemija u pitanju, pa meni treba 2 l vode da progutam i pola tablete AKO procenim da bas moram. I ove 2 amalgamske plombe u zubima dozivljavam kao tempirane nuklearne bombe jer vec 20 godina ni jedan ovdasnji zubar nema opremu za njihovo otklanjanje. I sad, ja takva,  ekstra oprezna i sumnjicava, idem prva od svih u mom bliskom okruzenju da primim vakcinu sa aluminijumom!? Da odustanem? Ili da primim? Mogu da ostustanem.....a mogu i da primim....koliko je sati? Jos 2, 5 h do vakcine.....

Ovi moji sto cekaju da im javim kako je bilo, svi su se prijavili za Fajzera i svi cekaju. Ja ne volim da cekam, ja resavam problem. Pa kud puklo, da puklo....idem da se nalepsam, od podrske i bildovanja samopouzdanja, imam omiljeni parfem...ako cemo da propadnemo, bar da bude otmeno. Over....za sada...koliko je sati? 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

@Slavisa iz Tavankuta U prilogu se prica o Sinovak vakcini, a ova koju smo dobili je Sinofarm. 

 

@implant mene od ruske odbija samo isuvise dug period do postizanja punog imuniteta (spominje se vise od 45, pa i 50 dana). To su skoro dva puna meseca, bas previse. 

 

8 hours ago, Sunshine State said:

 

Fair enough!

 

Mi bi samo na gotovo! Pa mora se vakcina, lekovi, itd na nekom i testirati, ne?

Sinovac nije vakcina kojom vakcinisu ljude po Srbiji, tako da oni koji su pristali da ucestvuju u klin. ispitivanjima za Sinovac, morali su potpisati Informed Consent i njima je jasno da su deo klinickih ispitivanja.

 

Trenutna vakcinacija Sinopharmom nema veze s trecom fazom za Sinovac

 

 

 

 

Sad pretrazih listu klinickih ispitivanja, 3.faza za Sinovac - spavaj mirno, Slavisa, nema Srbije na spisku lokacija gde se ispituje 

 

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=Sinovac&age_v=&gndr=&type=&rslt=&phase=2&Search=Apply

 

Meni to nije ni bitno. Vest sam preneo jer ljudi generalno nemaju prave informacije i kad cuju ovako nesto mogu da pomisle svasta. Tu su odma ovi sa drustvenih mreza da sire kako smo zamorcici. Zato sam ja napisao da bi trebalo spaliti sva sredstva informisanja u Srbiji.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovo je sasvim očekivano, da će taj novi soj virusa doći kod nas.  Da li u avionu skidaju maske? 

 

 

 

U avionu se ne skidaju maske izuzev kada stigne posluzenje recimo kafa : skines masku, popijes kafu i ponovo stavis masku 

Link to comment
Share on other sites

Stanujem blizu bolnice pa sam se vratila kuci na pauzu od sat -dva: vakcinacija se vrsi na odeljenju opste prakse, ne razdvajaju zakazane od onih koji nisu. U predvorju cca 50 osoba naslaganih kao sardine, igle ne moze da padne na pod. Desetak zbunjenih a zakazanih stoji napolju, na blagoj kisi, negoduju jer nema teorije da dobiju vakcinu u zakazanom terminu. Ljudi dolaze i ulaze na opstu praksu pod izgovorom da idu kod svog lekara, da ih vakcina ne interesuje a staju u poslednji red onih koji su vec unutra. 

Ne znam da l da se smejem ili da placem, mozda da se najljutim (opet!) sto nisam jos devedesetih emigrirala u Mongoliju...

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Imam pitanje. Trebalo bi da idem za Cirih tj Francusku 9. Februara,to je utorak i trebalo bi da uradim PCR test. 

Ako ga uradi petak rezultat bi trebalo da dobijem u ponedeljak? da li je petak jako rano? tj kad se racuna vreme od 72h za test ako je negativan?

Ili da uradim test u ponedeljak a zamenim let za 10. februar?

Link to comment
Share on other sites

Odlicne vesti iz Izraela:

 

"By Day 23, which is 2 days after the second shot, there is a 60% drop in hospitalizations among vaccinated people aged 60-plus, Maccabi revealed after monitoring 50,777 patients. It compared their hospitalization rate at that point with their hospitalization rate soon after receiving the vaccine, using 7-day moving averages."

 

Israel sees 60% drop in hospitalizations for age 60-plus 3 weeks after 1st shot

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Pletilja said:

Stanujem blizu bolnice pa sam se vratila kuci na pauzu od sat -dva: vakcinacija se vrsi na odeljenju opste prakse, ne razdvajaju zakazane od onih koji nisu. U predvorju cca 50 osoba naslaganih kao sardine, igle ne moze da padne na pod. Desetak zbunjenih a zakazanih stoji napolju, na blagoj kisi, negoduju jer nema teorije da dobiju vakcinu u zakazanom terminu. Ljudi dolaze i ulaze na opstu praksu pod izgovorom da idu kod svog lekara, da ih vakcina ne interesuje a staju u poslednji red onih koji su vec unutra. 

Ne znam da l da se smejem ili da placem, mozda da se najljutim (opet!) sto nisam jos devedesetih emigrirala u Mongoliju...

 

 

 

 

Trebalo bi da vas u vaše zakazano vreme prozovu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...