Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Samo da vam javim da smo mama i ja odustale. Čitala je sinoć po netu o kineskoj vakcini. Pročitala da je za uzrast od 18-60. Ona ima 68 i neće da rizikuje, tako kaže.

 

I ja ne bih, ne mogu da dobijem pravi odgovor -mogu li uopšte da primim tu vakcinu, jer pijem AD. 

 

Čekaćemo da nas pozovu. Nema razloga da žurimo.

 

Nemamo obaveze i van naselja idemo jednom, eventualno dva puta mesečno. Sa sestrom se viđamo jednom u 10 dana, možda i ređe ( izuzetak je slava ). Čujemo se tel i preko Fejsbuk mesindžera vidimo.

 

Ukratko, nemamo brojne kontakte, ne idemo negde u gužvu, ne vozimo se gradskim prevozom. 

 

Ali, imam pitanje za vas iz unutrašnjosti Srbije-van Beograda: Ako ste dobili vakcinu, koja je vakcina u pitanju? 

 

Da li je samo aktuelna kineska, i koliko je onda uvezeno Phizer i Sputnik V vakcina?  

 

Sorry, moze li link na to po netu gde pise da nije za one iznad 60?!

 

Ovo je "najstaromodnija" od ovih vakcina, po vodicu za zdr. radnike koji sam i ovde stavljala, moze za sve iznad 18!

 

RUSKA je za 18 - 60 ....mama ti ne bi trebala tu.

 

 

 

Jos nesto - verujem da vecina ima nekog "svog" lekara (opste prakse) - zasto se ne posavetujete s njima?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Vodič za zdravstvene  radnike za primenu vakcine SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

 

Vakcinacija se sprovodi kod osoba uzrasta od 18 godina starosti, naročito za medicinsko osoblje i lica koja su u bliskom kontaktu sa virusom.

Primenjuju se dve doze vakcine u razmaku od 2 do 4 nedelje.  

 

Karakteristike vakcine:

 

Proizvođač: Beijing Institute of Biological Products Co., Ltd.

 

Kako vakcina funkcioniše:

Vakcina je formulisana sa sojem SARS-CoV-2 virusa koji je inokulisan na Vero ćelijama radi kultivisanja, sakupljanja virusa, inaktivacije β propiolaktonom, koncentrisanja i pročišćavanja, a potom adsorbovan sa adjuvansom aluminijuma kako bi se dobila tečna vakcina.

Antitela protiv SARS-CoV-2 se mogu proizvesti nakon vakcinacije, kako bi se sprečila pojava bolesti COVID-19.

Vakcina izaziva stvaranje neutrališućih antitela na virus SARS-CoV-2.

 

Sastav vakcine:

 

 Kvalitativna deklaracija

Vakcina SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated formulisana je sa sojem SARS-CoV-2 koji je inokulisan na Vero ćelijama radi kultivisanja, sakupljanja virusa, inakivacije β propiolaktona, koncentrisanja i pročišćavanja, potom se adsorbuje sa adjuvansom aluminijuma kako bi dobili tečnu vakcinu. Proizvod je poluprovidna suspenzija beličaste boje, mogu se pojaviti slojevi usled taloženja, ali se talog lako može razići trešenjem.

 

Aktivan sastav: SARS-CoV-2 (inaktivisan)

Ekscipijensi: dinatrijum hidrogen fosfat, natrijum hlorid, natrijum dihidrogen fosfat, adjuvant aluminijum-hidroksida

Kvantitativna deklaracija

Svaki unapred napunjen špric (ili bočica) sadrži 0,5mL proizvoda za svaku primenu intramuskularnom injekcijom, svaka doza sadrži 6,5U neaktiviranog antigena SARS-CoV-2, 0,225 mg adjuvanta aluminijum-hidroksida i koliko je dovoljno (quantum suficit) natrijum hlorida, dinatrijum hidrogen fosfata i natrijum dihidrogen fosfata.

 

 Čuvanje i transport vakcine:

Čuvati i transportovati u rashlađenim (2°C - 8°C) uslovima, zaštititi od svetlosti. Ne  zamrzavati.

Rok trajanja је 24 meseca (uslovno).

 

Potreban potrošni materijal za vakcinaciju:

-        špricevu za aplikaciju vakcine zapremine 1ml ili 2 ml (špricevi moraju biti graduisani na 0,1ml);

-        igle promera 23-25G, dužine 25 do 38 mm;

-        70% alkohol;

-        50 g vate.

 

Dodatni materijal/oprema:

 

-     Antišok terapija za slučaj pojave akutne anafilaktičke reakcije nakon primene vakcine

 

-     Lična zaštitna oprema za svaku osobu iz tima koji sprovodi vakcinaciju prema stručno-metodološkom uputstvu Republičke stručne komisije za zaštitu od bolničkih infekcija, a zavisno od mesta gde se vakcinacija izvodi;

 

-     Kontejner za oštar medicinski otpad i kesa za infektivni  otpad

 

Izvođenje vakcinacije

 

Osoba svojim pristupanjem na vakcinalni punkt daje saglasnost potpisivanjem obrasca saglasnosti za preporučenu imunizaciju. Lekar koji je prisutan na vakcinalnom punktu je dužan da pruži dodatne informacije o vakcini i postupku vakcinacije ukoliko se to zahteva.

 

Utvrđivanje postojanja privremenih/trajnih kontraindikacija za imunizaciju

 

Lekar na vakcinalnom punktu uzima potrebne anamnestičke podatke od osobe koja treba da se vakciniše i vrši pregled u cilju utvrđivanja postojanja kontraindikacija.

 

Kontraindikacije za primenu vakcine:

 

-        Preosetlјivost (alergija) na bilo koju komponentu vakcine;

-        Teška neželјena reakcija na prethodnu dozu vakcine;

-        Teške alergijske reakcije u anamnezi;

-        Akutne zarazne i neinfektivne bolesti;

-        Febrilnost ( iznad 37 °С);

-        Ozbilјna hronična bolest;

-        Trudnoća;

-        Dojenje;

-        Starost do 18 godina (zbog odsustva podataka o efikasnosti i bezbednosti);

 

Mere opreza

 

Intravaskularno ubrizgavanje je strogo zabranjeno.

 

Vakcinu treba koristiti sa oprezom kod:

 

-        osoba sa trombocitopenijom i poremećajima zgrušavanja krvi, zbog rizika od krvarenja do kog može doći prilikom intramuskularne primene vakcine,

 

-        osoba na imunosupresivnoj terapiji i osoba sa imunodeficijencijom, jer imuni odgovor na vakcinu može da bude oslablјen. U tim slučajevima se preporučuje odlaganje vakcinacije dok se ne završi terapija imunosupresivnim lekom ili da se obezbedi da je subjekat dobro zaštićen. Vakcinacija se preporučuje kod osoba sa hroničnom imunodeficijencijom, iako imuni odgovor na vakcinu može biti umanjen,

 

-        osoba sa nekontrolisanom epilepsijom i drugim progresivnim neurološkim poremećajima.

 

Kao sve vakcine, ova vakcina ne mora pruži 100% zaštitu kod vakcinisanih osoba.

 

Primena ove vakcine je strogo zabranjena u sledećim slučajevima:

(1) Pojedinci koji su alergični na bilo koju komponentu (aktivnu, ekscipijense) ovog proizvoda, ili oni koji su ranije imali alergijske reakcije sa ovom vakcinom.

(2) Pojedinci koji boluju od ozbiljne hronične bolesti ili imaju istoriju hipersenzitivnosti.

(3) Vakcinacija se treba odložiti  ako osoba ima groznicu ili tokom akutne faze bolesti.

Teške alergijske reakcije u anamnezi;

Trudnoća;

Dojenje;

 

 

 

Priprema vakcine za aplikaciju:

 

   Vakcina koja je u prometu u Republici Srbiji po rešenju 515-07-00051-21-001 od 16.01.2021. godine sadrži 0,5 ml suspenzije za injekciju u svakoj bočici, odnosno 1 dozu vakcine. Nije potrebno dodatno razblaživanje vakcine.  

 

-        Ova vakcina treba  da se primeni odmah nakon otvaranja.

-        Nemojte koristiti dezinfekciono sredstvo dok držite vakcinu kada je zaštitni poklopac skinut sa injekcije.

-        Proizvod je poluprovidna suspenzija beličaste boje, mogu se pojaviti slojevi usled taloženja, ali se talog lako može resuspendovati.

-        Vakcina se mora dobro promućkati pre upotrebe. Nemojte je koristiti ako primetite bilo kakve abnormalnosti kao što su ugrušci, strani predmeti, nečitka etiketa, ako je prošao rok upotrebe i ako postoje pukotine na špricu (bočici), itd upotrebe i ako postoje pukotine na špricu (bočici), itd.

 

Aplikacija vakcine:

 

-        Vakcina je namenjena samo za intramuskularnu primenu.

-        Intravenska primena preparata strogo je zabranjena.

-        Skinuti zaštitni poklopac sa bočice, a gumeni čep prebrisati alkoholnim ubrusom.

-        Špricem i iglom namenjenim za aplikaciju vakcine iz bočice izvući dozu od 0,5 ml vakcine.

-        Aplikacija vakcine se vrši istom iglom kojom se izvlači doza iz bočice.

-        Pre aplikacije još jednom proveriti da li je izvučena adekvatna doza i izgled vakcine u špricu (treba da ima izgled beličaste suspenzije).

-        Vakcina se ubrizgava u deltoidni mišić (gornju trećinu spoljašnje površine ramena). Nakon davanje vakcine pacijent mora biti pod nadzorom zdravstvenih radnika 30 minuta.

 

 Odlaganje medicinskog otpada:

 

- Iskorišćene igle odmah odložiti direktno u kontejner za oštar medicinski otpad;

-          Iskorišćene špriceve, tupfere, prazne bočice vakcine odložiti u kesu za infektivni otpad;

-          Navedene kontejnere/kese zatvoriti kada su do ¾ napunjene i odložiti ih u skladu sa internim propisima o upravljanju medicinskim otpadom u ustanovi koja izvodi vakcinaciju ili u kojoj se izvodi vakcinacija.

 

Istovremena primena drugih vakcina

 

Nema dostupnih podataka na osnovu kojih bi se procenila istovremena primena SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated sa drugim vakcinama.

Ne primenjivati istovremeno druge vakcine.

Ako uzimate ili ste nedavno uzimali bilo kakve lekove, uključujući i one u slobodnoj prodaji obavestite lekara na vreme.

 

Vođenje evidencije o sprovedenoj imunizaciji:

Evidencija se vodi unosom podataka u informacioni sistem E-vakcina (https://evakcina.gov.rs) kom se pristupa direktno ili preko servisa javnog zdravlja (https://sjz.gov.rs).

Ukoliko iz nekog razloga nije omogućeno unošenje podataka u informacioni sistem direktno na punktu za imunizaciju, evidencija se vodi upotrebom Obrasca za evidenciju o vakcinaciji protiv COVID-19. Podaci se iz papirnih obrazaca prenose u informacioni sistem u najkraćem roku nakon završene imunizacije.

Svakoj vakcinisanoj osobi izdaje se potvrda o izvršenoj imunizaciji obavezno nakon primanja druge doze vakcine (u razmaku od 2-4 nedelje nakon prve doze), a opciono nakon davanja prve doze kao podsetnik za drugu dozu.

 

 

Prijavljivanje neželjenih reakcije nakon vakcinacije

 Neželjeni efekti

a. Kratak pregled bezbednosnog profila

Stopa incidencije  za neželjene reakcije na lek (ADR) (preporuka CIOMS-a) može se predstaviti kao:

(1) Veoma često (˃10%): Bol na mestu uboda;

(2) Često (1%-10%): Prolazna groznica, umor, glavobolja, dijareja; crvenilo, otok, svrab, i stvrdnjavanje tkiva na mestu uboda;

(3) Retko (˂1%): Osip po koži na mestu uboda; mučnina i povraćanje, svrab na mestu gde nije data injekcija, bol u mišićima, artralgija, pospanost, vrtoglavica, itd.

(4) Nije zabeležena nikakva ozbiljna neželjena reakcija u vezi sa vakcinom.

b. Tabelarni prikaz neželjenih reakcija

Neželjene reakcije

Simptomi

Veoma česte

Bol na mestu uboda

Česte

Prolazna groznica, umor, glavobolja, dijareja; crvenilo, otok, svrab, i stvrdnjavanje tkiva na mestu uboda

Retke

Osip po koži na mestu uboda; mučnina i povraćanje, svrab na mestu gde nije data injekcija, bol u mišićima, artralgija, pospanost, vrtoglavica, itd.

Ozbiljna neželjena reakcija

Do sada nije zabeležena nikakva ozbiljna neželjena reakcija u vezi sa vakcinom

c. Opis odabranih neželjenih reakcija

Učesnici su bili pod nadzorom 30 minuta nakon svake vakcinacije kako bi se videle neposredne reakcije. Tražene reakcije na mestu uboda i sistemske reakcije su zabeležene u kartici dnevnika 7 dana uzastopno nakon svake vakcinacije. Učesnici su bili pod nadzorom 28 dana kako bi uočili neželjene štetne događaje i 12 meseci nakon vakcinacije kako bi se evidentirale posete hitnoj službi, neočekivane posete lekaru, i ozbiljni štetni događaji. Informacije o neželjenim štetnim događajima su dobijene ili putem telefonskog razgovora ili tokom privremene posete klinici. Najčešće prijavljivana reakcija od navedenih reakcija na mestu uboda i sistemskih reakcija u periodu od 7 dana nakon vakcinacije kod odraslih osoba od 18 godina starosti i starijih je bio bol na mestu uboda. Groznica, umor, glavobolja i dijareja su takođe bile česte reakcije.

 

 Sve registrovane neželjene događaje nakon imunizacije od strane  zdravstvenih radnika treba u što kraćem roku prijaviti nadležnom institutu/zavodu za javno zdravlje i ALIMS-u u skladu sa Pravilnikom o prijavljivanju zaraznih bolesti i posebnih zdravstvenih pitanja („Službeni glasnik RS”, br. 44/2017 i 54/2018) na Obrascu broj 14.

  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State Ne znam gde je mama to čitala. Kaže da hoće još da sačeka. Prijavile smo se preko sajta E uprave.

 

Najveći problem je što je naš izabrani lekar opšte prakse već skoro godinu dana u nekoj kovid ambulanti ili kovid bolnici i nismo ga videle od marta prošle godine.

 

Recepte za lekove produžavamo preko telefona. 

 

Ne znam da li da zakažemo kod lekara u nekoj od  ambulanti ( naša je kovid ) i da razgovaramo sa lekarom, mada  oni nerado zakazuju i za dobijanje uputa za specijalistu.

 

Ili da čekamo poziv, da ne idemo bez poziva na vakcinaciju?  

Link to comment
Share on other sites

Ako tvoja mama ima nesto od navedenih kontraindikacija za Sinopharm - razumem zabrinutost.

68 godina nije kontraindikacija - hiljade i hiljade starijih primili bez problema, tako da ne znam odakle to za 60 godina?

 

Bilo koja vakcina (osim ako pacijent ima neku od kontraindikacija za odredjenu vakcinu) je bolja od covid-a!

 

Na svakom je da sam za sebe odluci hoce li ili nece da primi - vakcina nije obavezna (bar ne jos uvek)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Upomoc!
 
Zar su forumasi tako nepazljivi!?
Kako je moguce da niko nije primetio!? Constantin je spijun!
Eeeeeeej:
 
Xzg7jji.jpg
 
Al-Quaida!!!
 
Pazite na avione! Najverovatnije ce na Genex toranj, ne d'o bog u BG/H2O!
 
Utičeš mi na brak...to je ženin telefon..hm..

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Ali, imam pitanje za vas iz unutrašnjosti Srbije-van Beograda: Ako ste dobili vakcinu, koja je vakcina u pitanju? 

 

Da li je samo aktuelna kineska, i koliko je onda uvezeno Phizer i Sputnik V vakcina?  

 

Ja sam dobio Sinofarm, kao i svi koje znam. Sutra ću saznati da li su neki dobili Fajzer vakcinu.

 

Šta vas toliko plaši, zbog čeg ste toliko neodlučne? Moja tetka, moja majka, obe 65+, jedna već vakcinisana, druga će sutra. Ovde su prva tri dana vakcinisani samo matori. Kakve veze ima što piješ vitamine, tj AD kapi?

 

To što si negde pročitala da nije preporučljiva za ljude starije od 60 godina, to samo znači da nije ispitivana u toj starosnoj kategoriji (u trenutku objave toga nečeg na netu), ne znači da je ispitivana pa da su zaključili da je loša za starije. Isto važi i za trudnice i za klince, nije ispitivana, što ne znači da je loša za njih.

 

I ja sam prvo hteo samo Fajzer vakcinu, ali nje nema.

 

(minimalno rečeno) Bolja ti je nekakva priprema, nekakva pomoć u sudaru sa kovidom 19 nego nikakva. Bez vakcine, ako te strefi i ako si baksuz, nećeš je ni primetiti (kao ni tvoj odbrambeni sistem) prvih 2, 3, 4... dana (taman dok se raširi svuda) tek će onda da se upali crvena lampica. Sa vakcinom, trebalo bi da se skrati vreme reakcije ili da bude trenutna.

 

79% verovatnoće da reakcija bude trenutna i brza (znači da se uopšte ne razboliš ili da liči na prehladu), 95+% da će vreme do reakcije odbrambenog mehanizma kratko da traje (nećeš dobiti upalu pluća ili nešto još gore), ostatak procenata da se vakcina ne primi (tu meni Fajzer izgleda kao najbolje rešenje jer sigurno "vara" organizam i tera ga da proizvede delić omotača virusa, a posle ovaj (organizam) nauči da ga prepozna) 

 

Ako nemaš kontakte i živiš u izolaciji, onda nemoj da se vakcinišeš, ali kad tad ćeš morati među ljude, a korona možda (nikad) ne nestane.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

[mention=452]Sunshine State[/mention] Ne znam gde je mama to čitala. Kaže da hoće još da sačeka. Prijavile smo se preko sajta E uprave.
 
Najveći problem je što je naš izabrani lekar opšte prakse već skoro godinu dana u nekoj kovid ambulanti ili kovid bolnici i nismo ga videle od marta prošle godine.
 
Recepte za lekove produžavamo preko telefona. 
 
Ne znam da li da zakažemo kod lekara u nekoj od  ambulanti ( naša je kovid ) i da razgovaramo sa lekarom, mada  oni nerado zakazuju i za dobijanje uputa za specijalistu.
 
Ili da čekamo poziv, da ne idemo bez poziva na vakcinaciju?  
Uzeti sa rezervom u smislu preporuke već samo kao cinjenicu: Čekajući u redu prekjuče, video sam mnogo ljudi sigurno starijih od Vaše majke, dosta njih verovatno i preko decenije starijih. Čekajući onih 15ak minuta POSLE boce, svi ti stariji ljudi koji su tu bili sa mnom su prošli bez problema. Da li se nekome desilo nešto kasnije naravno ne možemo znati ali bi se već čulo za slučajeve teške alergije i slično.
Ovih dana će I nekoliko članova moje familije (godine 71 i 73) sa visokim pritiskom (uzimaju terapiju redovno) otići po kinesku vakcinu pa mogu napisati njihovo iskustvo.
Takođe, moja rođaka, 66g, primila istu vakcinu u utorak. Nema istoriju nekih pratećih bolesti ili alergija. Nema nikakvih problema.
Moje empirijsko mišljenje vezano za godine su da nemate prepreka za kinesku vakcinu.
Sunshine Vam je već pisala o tome a ona svakako bolje zna od mene.
Molim Vas, shvatite moje dobronamerno pisanje samo kao pomoć u odlučivanju i dodatnu info iz prve (druge) ruke.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jeste videli ovo:
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=01&dd=24&nav_category=12&nav_id=1800257

Žena se zarazila u avionu, a ja sam mislio da se tokom leta aviona moraju nositi maske... I sad zbog takvih bahatih i neodgovornih žena `58. godište svi mi smo u opasnosti, da ne spominjem da ne znamo da li vakcina štiti od ovog virusa.
Po meni je veoma neodgovorno putovati u pandemiji, plus ne nositi masku u avionu...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stray_cat said:

 

Ja sam dobio Sinofarm, kao i svi koje znam. Sutra ću saznati da li su neki dobili Fajzer vakcinu.

 

Šta vas toliko plaši, zbog čeg ste toliko neodlučne? Moja tetka, moja majka, obe 65+, jedna već vakcinisana, druga će sutra. Ovde su prva tri dana vakcinisani samo matori. Kakve veze ima što piješ vitamine, tj AD kapi?

 

 

 

Ja pijem antidepresiv, ansiolitik i jedan antiepileptik-stabilizator za depresiju koja je inače u remisiji.

 

 

11 minutes ago, shonke said:

Takođe, moja rođaka, 66g, primila istu vakcinu u utorak. Nema istoriju nekih pratećih bolesti ili alergija. Nema nikakvih problema.
Moje empirijsko mišljenje vezano za godine su da nemate prepreka za kinesku vakcinu.
Sunshine Vam je već pisala o tome a ona svakako bolje zna od mene.
Molim Vas, shvatite moje dobronamerno pisanje samo kao pomoć u odlučivanju i dodatnu info iz prve (druge) ruke.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Moja mama ima 68 godina. Operisala je čir na želucu, ostao joj je na dvanaestopalačnom crevu-ali pije Nolpazu redovno. Ima anginu pektoris, lošu krvnu sliku i kardiolog sumnja na problem sa srčanim zaliscima.

 

Od marta prošle godine smanjili smo kontakte na minimum. Ja ne radim, ne idem nigde prevozom..jedino jednom mesečno idemo u veću kupovinu i po lekove.

 

I ta veća kupovina se obavlja prepodne kada je supermarket gotovo prazan. 

 

Hvala vam na savetima. Možda će nas i pozvati ovih dana jer smo se već odavno prijavile preko E uprave...za Fajzerovu vakcinu..

 

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, urosg3 said:

Jeste videli ovo:
https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=01&dd=24&nav_category=12&nav_id=1800257

Žena se zarazila u avionu, a ja sam mislio da se tokom leta aviona moraju nositi maske... I sad zbog takvih bahatih i neodgovornih žena `58. godište svi mi smo u opasnosti, da ne spominjem da ne znamo da li vakcina štiti od ovog virusa.
Po meni je veoma neodgovorno putovati u pandemiji, plus ne nositi masku u avionu...

 

Ovo je sasvim očekivano, da će taj novi soj virusa doći kod nas.  Da li u avionu skidaju maske? 

 

Pitam se koje će sada biti mere KrŠ. Btw, zašto prenosiš samo vesti sa B92? 🙂 

 

*

 

Da li je neko od vas odgledao celu emisiju sa skupa epidemiologa?  Ja nisam odgledala do kraja. Ohrabruje saznanje da se pravi još 237 vakcina, i da ih je 60 u trećoj fazi ispitivanja.  

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ovo je sasvim očekivano, da će taj novi soj virusa doći kod nas.  Da li u avionu skidaju maske? 

 

Pitam se koje će sada biti mere KrŠ. Btw, zašto prenosiš samo vesti sa B92? 🙂 

 

*

 

Da li je neko od vas odgledao celu emisiju sa skupa epidemiologa?  Ja nisam odgledala do kraja. Ohrabruje saznanje da se pravi još 237 vakcina, i da ih je 60 u trećoj fazi ispitivanja.  

Ah navika, postao sam rob navike. Čitam od potrala B92 i N1. 
P.s. zezam se oko maske, da maske štite ne bi se zarazila u avionu 🙂
Ja još čekam pravu vakcinu, ona koja će da onemogući širenje pandemije, i ubije KrŠ 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kako vreme prolazi, sve mi zanimljivija postaje ova ruska vakcina...izgleda da će od Fajzera i Moderne u Srbiji biti slaba vajda (osim ako nekoga baš ne ukenja ili je prioritetan iz raznih razloga), AstraZeneka nije baš spektakularno efikasna, Čajniz verovatno ne bih smeo da primim a imam i otpor prema njoj. Tako da Rusi, sa svojih 90 i kusur % efikasnosti i (kako se priča) fino pogođenim vektorima deluju kao sasvim ok opcija. Jedino me muče priče o alkoholu i duvanu, da ne mogu da se zloupotrebljavaju duže vreme po primanju. Alkohol bih nekako i podneo, ali pljuge mi prave problem. Jel' to istina ili su u pitanju neproverene glasine?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ovo sam dobio na viber od prijatelja. Ne ulazim u tacnost , ali ako je tacno onda bukvalno treba zapaliti sve domace medije

https://m.facebook.com/100000563908456/posts/4225112340850854/?sfnsn=mo

Inace treca faza je pocela jos u julu valjda u brazilu, cileu, turskoj,...

 

Fair enough!

 

Mi bi samo na gotovo! Pa mora se vakcina, lekovi, itd na nekom i testirati, ne?

Sinovac nije vakcina kojom vakcinisu ljude po Srbiji, tako da oni koji su pristali da ucestvuju u klin. ispitivanjima za Sinovac, morali su potpisati Informed Consent i njima je jasno da su deo klinickih ispitivanja.

 

Trenutna vakcinacija Sinopharmom nema veze s trecom fazom za Sinovac

 

 

 

 

Sad pretrazih listu klinickih ispitivanja, 3.faza za Sinovac - spavaj mirno, Slavisa, nema Srbije na spisku lokacija gde se ispituje 

 

https://clinicaltrials.gov/ct2/results?term=Sinovac&age_v=&gndr=&type=&rslt=&phase=2&Search=Apply

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

@Slavisa iz Tavankuta U prilogu se prica o Sinovak vakcini, a ova koju smo dobili je Sinofarm. 

 

@implant mene od ruske odbija samo isuvise dug period do postizanja punog imuniteta (spominje se vise od 45, pa i 50 dana). To su skoro dva puna meseca, bas previse. 

 

Ne znam više šta da mislim. 45-50 dana posle druge doze, ili od momenta kada si primio prvu? Inače, ono za alkohol i cigarete je izgleda preporuka a ne Russian style naređenje; kaže neka ruska doktorka da oni negativno deluju na imuni sistem pa valjda to može da utiče na efikasnost kompletnog paketa, vakcine i našeg (vakcinom ojačanog) prirodnog imuniteta.

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ovo sam dobio na viber od prijatelja. Ne ulazim u tacnost , ali ako je tacno onda bukvalno treba zapaliti sve domace medije

https://m.facebook.com/100000563908456/posts/4225112340850854/?sfnsn=mo

Inace treca faza je pocela jos u julu valjda u brazilu, cileu, turskoj,...

Ovo je Radovanovic oborio. 

Nije tačna vest. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, implant said:

 

Ne znam više šta da mislim. 45-50 dana posle druge doze, ili od momenta kada si primio prvu? Inače, ono za alkohol i cigarete je izgleda preporuka a ne Russian style naređenje; kaže neka ruska doktorka da oni negativno deluju na imuni sistem pa valjda to može da utiče na efikasnost kompletnog paketa, vakcine i našeg (vakcinom ojačanog) prirodnog imuniteta.

 

E ovo jeste dobro pitanje...Nigde nije naglaseno od kad, ali se spominje taj period. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

Ako sam ja (koji sam hteo da primim vakcinu) dobio neku vakcinu, a neko u Jevropi (koji je takođe hteo da se vakciniše) je još uvek nije dobio, a recimo da je (ne)bitan isto koliko i ja, onda to može da znači jednu ili više vrlo interesantnih stvari.

Pa znači da u Jevropi niko ne planira da uvozi vakcine proizvedene tehnologijom starom preko 100 godina, nego čekaju nove vakcine, pa kad stignu na red stigli su. Pametno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa znači da u Jevropi niko ne planira da uvozi vakcine proizvedene tehnologijom starom preko 100 godina, nego čekaju nove vakcine, pa kad stignu na red stigli su. Pametno.

 

Puzigaca s avatara ide srecan ulicom i kaze nekim prolaznicima: "Uta-ta, vakcinisao sam se Moderninom vakcinom, ne kao vi sirotiljskom kineskom".

 

Odgovore oni: "Pa dobro, Puzigaco s avatara, normalno je da se ti vakcinises sigurnijom i efikasnijom vakcinom, ipak imas 100 godina kako vidimo".

 

Puzigaca s avatara: "Ali ja imam 20 godina...Cek, cek, da se pogledam u ogledalo...Sta je ovo NOOOOOOOOOOO" 🙂

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

U Svrbiji mozete da birate vakcinu.. Dakle kineska... Ili kineska 😂hahaha haos 

A Vucko kaze da je na 70 strani izvestaja jedne strane tajne sluzbe nasao mali pasus u kom pise da je kineska vakcina najbolja i zato je on nju odabrao i nabavio. 

Hahaha ala se vozi Alek i mi sa njim.. 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, JohnnyDragon said:

U Svrbiji mozete da birate vakcinu.. Dakle kineska... Ili kineska 😂hahaha haos 

A Vucko kaze da je na 70 strani izvestaja jedne strane tajne sluzbe nasao mali pasus u kom pise da je kineska vakcina najbolja i zato je on nju odabrao i nabavio. 

Hahaha ala se vozi Alek i mi sa njim.. 

 

Ne zaboravi da je jos u oktobru pisao pismo bratu Siju..."Prvi skolski pismeni zadatak; tema: Pismo bratu u tudjini"... Ostali sveCki lideri tad nisu bili na casu, uglavnom su bili u izolaciji.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...