Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, ras kass said:

Odakle ova prica sa Sinofarm nije za preko 60? 

 

Pozvase mi majku na vakcinaciju. 

Sto bi urke rekao,cla KrS (:classic_biggrin:) koji fura kratke rukave (dr Srdja Jankovic) rece pre neki dan..da se ne preporucuju tom uzrastu..otuda.
Moja mama ju je primila. 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, zakkturbo said:

Ko može da odvoji oko dva sata, neka ide na Okrugli sto Društva Imunologa Srbije, gde je diskutovano o bezbednosti vakcina (nisam gledala, ali kolege kažu da je bio dobar Okrugli sto).

 

 

 

 

Ako neko pogleda, moze li kratak recap?

 

Gospoja i ja se sutra prijavljujemo za vakcinu u svecarskoj atmosferi, odluka je pala.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Pletilja said:

Muka je sto ja nikad ne doruckujem ali cu se potruditi da pojedem bar kiflu i kiselo mleko recimo ili caj...hvala na savetu, poslusacu.

Ne mogu da vjerujem da ne doruckujes. Svi mi bi trebali da doruckujemo. Vazi za svakog a specijalno "odrasli" da jedu cesce. Meni se gadila hrana ujutro prva 2 sata. Sada kad je muka natjerala jedem tako slatko sa apetitom. Samo probaj, vidjeces da ide. Puno pzdrava sa sjevera.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, John Terry said:

Sta mislite, jel ova prica o smrtonosnijem novom soju samo reklama kako bi se ljudi vakcinisali sto vise?

 

To pitam zato sto bi ovo bio prvi virus u istoriji koji bi mutirao u zarazniju i u isto vreme smrtonosniju varijantu. 

Ne znam da li je reklama i koliko je ozbiljno ali ovdje kod mene je skroz zatvoren Oslo i 9 opstina oko njega na 7 dana. Nisam se udubljivao u pisanja u stampi ili tv ( bio na poslu) . Zatvoreno gotovo sve.

Link to comment
Share on other sites

Slavisa,te slike koji si video u kaficima ne moraju a priori da znace nista negativno.

Koliko je meni poznato,prilikom ulaska u ugostiteljski objekat maska je obavezna. Ne skida se dok se ne sedne za sto. Za stolom se skida i to jeste dozvoljeno. Kako inace popiti kafu ili obedovati?  To sto si ti opisao nije nikakvo krsenje protokola. Ako ustanes od stola da bi otisao u toalet ili do sanka npr.obavezan si da je ponovo stavis,kao i prilikom izlaska. Glupo mozda jeste ili preterano,ali je tako.

Problem je sto mnogo ljudi ulazi u prostoriju bez maske. 

Naravno da ne znaci nista negativno.
Maske se nose priliskom ulazka. Ne vidim nikakav problem da kafici rade, da unutra nije guzva. U srbiji je tako cele zime, skraceno je radno vreme i evo brojke padaju. U EU strozije mere i brojke rastu. Gde je logika?
Link to comment
Share on other sites

ko i da radi, em svi lockdaunovani, em je sad mutacija prioritet..mi smo, cenim, negde na 50%, kako i ti rece, ako nam to ista i vredi vise..

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Naravno da ne znaci nista negativno.
Maske se nose priliskom ulazka. Ne vidim nikakav problem da kafici rade, da unutra nije guzva. U srbiji je tako cele zime, skraceno je radno vreme i evo brojke padaju. U EU strozije mere i brojke rastu. Gde je logika?

novi soj..zarazniji..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Još dva dana pa sam trećeg pušten iz zatvora, pardon karantina, i mogu na testiranje da vidim jel sam očistio njesra. Glupo pitanje, ali pošto dobijam na sve strane različite odgovore, ajde da proverim i ovde. Kada ja u stvari stvarno prestajem da budem zarazan? Grci i prijatelji lekari kažu nakon deset dana, supruga je ubeđena da mora da bude 21 dan na osnovu starijih informacija, koje nešto ne želi da updateuje. Ima i ona žvaka 28 dana, takođe starija priča. Na kraju ću, ako ponovni antigenski test bude negativan, da uzmem i PCR-test pa da budemo sigurni. Skupa šala, a ništa mi nije i duboko sam ubeđen da već danima nisam više zarazan.

Link to comment
Share on other sites

ko i da radi, em svi lockdaunovani, em je sad mutacija prioritet..mi smo, cenim, negde na 50%, kako i ti rece, ako nam to ista i vredi vise..
novi soj..zarazniji..

Dobro se secam da su pisali ranije da novi uk soj zarazniji ali ne i smrtonosniji. Sad vec kazu i da je smrtonosniji.
Još dva dana pa sam trećeg pušten iz zatvora, pardon karantina, i mogu na testiranje da vidim jel sam očistio njesra. Glupo pitanje, ali pošto dobijam na sve strane različite odgovore, ajde da proverim i ovde. Kada ja u stvari stvarno prestajem da budem zarazan? Grci i prijatelji lekari kažu nakon deset dana, supruga je ubeđena da mora da bude 21 dan na osnovu starijih informacija, koje nešto ne želi da updateuje. Ima i ona žvaka 28 dana, takođe starija priča. Na kraju ću, ako ponovni antigenski test bude negativan, da uzmem i PCR-test pa da budemo sigurni. Skupa šala, a ništa mi nije i duboko sam ubeđen da već danima nisam više zarazan.

Ne znam po meni je to 14 dana. Ja kad mi je brat i snaja bili pozitivni. Otisao sam kod njih posle 11-12 dana od pojave simptoma. Kod komsija sve po protokolu, sacekali 14 dana
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Akiro said:

Još dva dana pa sam trećeg pušten iz zatvora, pardon karantina, i mogu na testiranje da vidim jel sam očistio njesra. Glupo pitanje, ali pošto dobijam na sve strane različite odgovore, ajde da proverim i ovde. Kada ja u stvari stvarno prestajem da budem zarazan? Grci i prijatelji lekari kažu nakon deset dana, supruga je ubeđena da mora da bude 21 dan na osnovu starijih informacija, koje nešto ne želi da updateuje. Ima i ona žvaka 28 dana, takođe starija priča. Na kraju ću, ako ponovni antigenski test bude negativan, da uzmem i PCR-test pa da budemo sigurni. Skupa šala, a ništa mi nije i duboko sam ubeđen da već danima nisam više zarazan.

 

10 dana (bar po US i NL rules)

 

Kakav 21 i 28 dana?!?

 

"I tested positive for COVID-19 but had no symptoms

If you continue to have no symptoms, you can be with others after 10 days have passed since you had a positive viral test for COVID-19. Most people do not require testing to decide when they can be around others; however, if your healthcare provider recommends testing, they will let you know when you can resume being around others based on your test results.

If you develop symptoms after testing positive, follow the guidance above for “I think or know I had COVID-19, and I had symptoms.”

 

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/if-you-are-sick/end-home-isolation.html

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Akiro said:

Još dva dana pa sam trećeg pušten iz zatvora, pardon karantina, i mogu na testiranje da vidim jel sam očistio njesra. Glupo pitanje, ali pošto dobijam na sve strane različite odgovore, ajde da proverim i ovde. Kada ja u stvari stvarno prestajem da budem zarazan? Grci i prijatelji lekari kažu nakon deset dana, supruga je ubeđena da mora da bude 21 dan na osnovu starijih informacija, koje nešto ne želi da updateuje. Ima i ona žvaka 28 dana, takođe starija priča. Na kraju ću, ako ponovni antigenski test bude negativan, da uzmem i PCR-test pa da budemo sigurni. Skupa šala, a ništa mi nije i duboko sam ubeđen da već danima nisam više zarazan.

 

Ukoliko je proslo 10 dana od prvog simptoma i nisi imao temperaturu u zadnjih 24h, plus nemas ni druge simptomae (gubitak cula mirisa i ukusa se ne racuna u to, jer njihov povratak moze da traje i mesecima, mada se vecini vrati za dve nedelje) ti je dovoljno da mozes da budes medju ljudima.

 

Cak sam nasao i grafikon koji kaze da si najzarazniji dva dana pre simptoma i 5 nakon simptoma, a da posle petog dana drasticno pada tvoja zaraznost, tako da je moguce da neko vec posle 5 dana ne moze da zarazi drugog.

Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

 

Ukoliko je proslo 10 dana od prvog simptoma i nisi imao temperaturu u zadnjih 24h, plus nemas ni druge simptomae (gubitak cula mirisa i ukusa se ne racuna u to, jer njihov povratak moze da traje i mesecima, mada se vecini vrati za dve nedelje) ti je dovoljno da mozes da budes medju ljudima.

 

Cak sam nasao i grafikon koji kaze da si najzarazniji dva dana pre simptoma i 5 nakon simptoma, a da posle petog dana drasticno pada tvoja zaraznost, tako da je moguce da neko vec posle 5 dana ne moze da zarazi drugog.

Ma ja svo vreme nemam nijedan jedini simtptom i osećam se fizički odlično, samo su me 15. testirali na pozitivnog. U ponedeljak će biti 10 dana od testa.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Terry said:

 

Ukoliko je proslo 10 dana od prvog simptoma i nisi imao temperaturu u zadnjih 24h, plus nemas ni druge simptomae (gubitak cula mirisa i ukusa se ne racuna u to, jer njihov povratak moze da traje i mesecima, mada se vecini vrati za dve nedelje) ti je dovoljno da mozes da budes medju ljudima.

 

Cak sam nasao i grafikon koji kaze da si najzarazniji dva dana pre simptoma i 5 nakon simptoma, a da posle petog dana drasticno pada tvoja zaraznost, tako da je moguce da neko vec posle 5 dana ne moze da zarazi drugog.

 

Ih, kakvi simptomi??

 

Akiro pio konjske doze ivermektina, kaze bolje se sad oseca nego ikad!

  • Love 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, Akiro said:

Ma ja svo vreme nemam nijedan jedini simtptom i osećam se fizički odlično, samo su me 15. testirali na pozitivnog. U ponedeljak će biti 10 dana od testa.

 

Skoro pa isto kao ja. Evo 8 dana od testa i 11 dana od jedine temperature. Ostalo sve ok. Ja verujem da nisam zarazan vec neko vreme, 3-4 dana bar. Ali avaj, moram da sedim do 29-og u izolaciji.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Akiro said:

Ma ja svo vreme nemam nijedan jedini simtptom i osećam se fizički odlično, samo su me 15. testirali na pozitivnog. U ponedeljak će biti 10 dana od testa.

 

Sta sam rekla? 😄

 

Ti si od ponedeljka free man (jedino ako gospodja ima neke druge razloge da te drzi zatocenog mesec dana)

 

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Pletilja said:

Juzni Banat: prijavila sam se sinoc oko 21 h, danas, u 15.12 h stigla mi je SMS poruka: tremin vakcinacije 25 Jan u 8.50 h. Znam za pravilo (nepisano) da se penicilin intramuskularno ne prima na prazan zeludac ali za vakcinu ne znam sta da mislim, ponecu kiflu pa ako treba.....

Moji prijatelji, bracni par, prijavio se pre 5 dana za Fajzerovu i nisu dobili nikakav termin pa razmishljaju da ipak promene svoj izbor u Sinefarmovu, svi smo vec pobrljavili od ove teme i dileme....

 

Ja sam se prijavio prvog dana za Fajzer i nikakvu poruku nisam dobio da se negde organizuje vakcinacija, niti ću verovatno. Možda za pola godine. A nemam ni nameru da se ponovo prijavljujem i menjam na ove druge vakcine. U Izraelu zakazuju po mesec dana unapred, pitao sam neke, i kažu tamo niko uopšte ne pominje druge vakcine osim Fajzer. Ko kako hoće, ja neću da se gnjavim tehnologijama od pre sto godina, za raju, a agama i begovima guska.
 

 

Maaaaaarš! Maaaaaarš! Srediće oni masovni imunitet i bez mene tim vakcinama koje daju za raju, pa će se virus povući, a iskreno, meni veći rizik da idem tamo u masu da čekam za nekakvu sirotinjsku vakcinu iz prošlog veka, nego da je ne primim uopšte, jer se i tako družim manje više samo sa kučićima. Plus što je najbolje od svega, imam izgovor zašto neću da se družim - još nisam primio vakcinu :lol_2:

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Jedina vakcina koja nije bila za starije od 60 godina je Ruska. A i ona nije bila za njih iz prostog razloga što nisu učestvovali u testiranju. Pre par nedelja su Rusi skinuli zabranu za starije od 60 godina i obzirom da nema vesti verovatno je i ona ok za starije. Ovo bi žestoko pogodilo naše penzionere jer su većina kod nas iz tog uzrasta rusofili i sa nestrpljenjem čekaju njihovu vakcinu 🙂

 

Kad smo već kod Rusa oni najavljuju novu vakcinu koja će imati 100% efikasnost. Radi se o vakcini baziranoj na aminokiselinama, dakle to će biti 4. vrsta vakcina. Radi se o vakcini "EpiVacCorona".

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sunshine State said:

 

Ne znam da iko igde u svetu, u ovoj pandemiji, ocekuje ista drugo osim skoro crne slike?

Kakva ruzicasta?!

 

To sto ponegde, u nekom segmentu, slika negde bude nesto tamnije siva nego drugde, ne znaci da je ruzicasto.

No, ok, razumem da neki ne shvataju o cemu tacno pisem, jer nisu bili zarazeni u nekoj drugoj drzavi (a mozda ni u Srbiji), pa ok....

 

Bolest je dovoljno zastrasujuca i kad znas kakav ti je CRP, pluca, etc.... A sad zamisli da cak nemas pojma ni kako je kod tebe?

 

No, necu vise o ovom, svakom je njegova muka najveca

 

Potpuno te razumem, bili smo u istoj situaciji, "samo" je razlika što sam ja imao rentgen pluća i analizu krvi koji su govorili da sam ok. Što ne mora ništa da znači jer bilo je tisuću slučajeva gde se to preko noći drastično promeni, ali naravno da je umirujuće i da je mnogo bolje da imaš makar i to nego ništa. Ali recimo, dok sam ja snimao pluća i vadio krv, moj kolega s posla je pao u (valjda se tako zove) penicilinski šok kada je već došao kući, hitna je odbila da dođe na poziv jer ne sećam se više koji je administrativni razlog bio u pitanju, matori roditelji su ga nekako spakovali u kola i dovezli do bolnice, gde su ispred ulaza čekali još 15-20 minuta da se ovi dogovore čiji je pacijent i ko treba da ga preuzme, dakle mogao je da umre kao pas na deset metara od bolnice. I to je samo jedan od mnogih potpuno bizarnih i potpuno neshvatljivih slučajeva koji su se redovno dešavali i zato ne mogu da oćutim i moram na svaku zasluženu pohvalu da dodam i zasluženu kritiku.

 

I znaš šta je, bar meni, najgore? Većina ovih slučajeva o kojima pišem nije toliko krivica samog sistema i protokola, koji svakako nisu savršeni. Ali zato jesu humaniji, to je ono o čemu ti pišeš, a dodao bih i da je nemoguće da protokoli mogu da pokriju svaku moguću situaciju koja se dešava na terenu. E tu dolazi na red lična reakcija lekara i sestara. To me je porazilo, kada nešto nije po protokolu jednostavno im se jebe, možeš da crkneš tu pored njega neće da trepne. Kriju se iza administracije, organizacije i iza u Srbiji tako popularnog "to nije moj posao". Ja sam tu rečenicu istrebio kod mene u sektoru gde se bavimo brojkama, slovima, crtežima i dokumentima, a kada je čujem od lekara odmah mi padne mrak na oči. Nemam nameru da generalizujem i naravno da ima mnogo medicinskih radnika koji časno rade svoj posao i koji su i živote izgubili zbog toga i istinski su heroji, ali ovakvi slučajevi ili primeri kad roditelje sa detetom koje ima temperaturu 40 čitav dan šetaju kao ping pong lopticu od bolnice do bolnice, i kada se tek peti lekar na kojeg naiđu ponaša kao čovek, sasluša ih i pomogne im, pa u njega siroti ljudi gledaju kao u anđela i dar s neba zato što je pregledao i dao terapiju detetu sa temperaturom 40, takve stvari ti se jednostavno urežu. I na bilo koju priču o našem zdravstvu u doba korone meni su prvo te slike pred očima.

  • Like 2
  • Love 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

U Francuskoj mi uletelo parce gvozdja u gornji deo noge, odvezli me u hitnu i rekli da sacekam u cekaonici to je bilo 16h stigao sam na red u 22h a bio sam 3. u cekaonici kad sam stigao, svi koji su dosli posle mene su presli pre mene.

Onda u sajcarskoj covek o kojem sam se starao je dobio napad i poceo da se trese, da mu curi tecnost na usta. Pozvao sam hitnu pomoc, dosli su, odneli u bolnicu, u hodniku sam cekao sa njim oko 4h dok prvi doktor nije dosao da pita sta je. 

Ajd sto ja nisam odmah presao u Francuskoj, jer nemam drzavljanstvo, ali ovaj covek Svajcarac i isto. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Jedina vakcina koja nije bila za starije od 60 godina je Ruska. A i ona nije bila za njih iz prostog razloga što nisu učestvovali u testiranju. Pre par nedelja su Rusi skinuli zabranu za starije od 60 godina i obzirom da nema vesti verovatno je i ona ok za starije. Ovo bi žestoko pogodilo naše penzionere jer su većina kod nas iz tog uzrasta rusofili i sa nestrpljenjem čekaju njihovu vakcinu 🙂

 

Kad smo već kod Rusa oni najavljuju novu vakcinu koja će imati 100% efikasnost. Radi se o vakcini baziranoj na aminokiselinama, dakle to će biti 4. vrsta vakcina. Radi se o vakcini "EpiVacCorona".

 

 

Može li neki link za tu vakcinu?

 

A ovo što je otkucao @Milenko Puzigaca, jbg ako si u situaciji da mož' da čekaš ili da se uopšte ne vakcinišeš, to ti je mnogo dobro. Neki su u svakodnevnom bliskom kontaktu sa gomilom ljudi, ne znam šta je alternativa (generalno) "sirotinjskom" Sinofarmu, jedino da se svakodnevno unosi gomila suplemenata, ivermektin i slično.

 

S obzirom da su Fajzer i Moderna počeli da zatežu sa isporukama (očigledno 'oće još para), nepoznato je kada će još neka vakcina u ovoj zemlji biti realno u opticaju za puk, možda ruska, ali oni nemaju kapacitete. Jedino da se Evropa uključi u proizvodnju, možda i hoće, čitam da su Evropljani ppzdli i da kreću u pregovore sa Putinom. Ako se to i desi, opet mora da prođe neko vreme.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

 

Može li neki link za tu vakcinu?

 

A ovo što je otkucao @Milenko Puzigaca, jbg ako si u situaciji da mož' da čekaš ili da se uopšte ne vakcinišeš, to ti je mnogo dobro. Neki su u svakodnevnom bliskom kontaktu sa gomilom ljudi, ne znam šta je alternativa (generalno) "sirotinjskom" Sinofarmu, jedino da se svakodnevno unosi gomila suplemenata, ivermektin i slično.

 

S obzirom da su Fajzer i Moderna počeli da zatežu sa isporukama (očigledno 'oće još para), nepoznato je kada će još neka vakcina u ovoj zemlji biti realno u opticaju za puk, možda ruska, ali oni nemaju kapacitete. Jedino da se Evropa uključi u proizvodnju, možda i hoće, čitam da su Evropljani ppzdli i da kreću u pregovore sa Putinom. Ako se to i desi, opet mora da prođe neko vreme.

 

https://www.precisionvaccinations.com/vaccines/epivaccorona-vaccine

 

Ima gomila članaka o njoj na netu tako da samo ubaci ime u google i dobićeš ih gomilu.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...