Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

56 minutes ago, Sunshine State said:

Situacija s manjim brojem vakcina je vrlo zanimljiva - NL je koncept vakcinacije radila na osnovu AZ vakcina, i obzirom da je AZ najavila problem s isporukom, Holandjani resili sledece:

 

"Currently, the Netherlands plans a gap of 12 weeks between the two doses of the AstraZeneca vaccine, but this could be easily stretched to 24 weeks, Van der Zeijst said."

 

Trenutno Holandija planira razmak od dve doze vakcine AstraZeneca od 12 nedelja, ali to bi se lako moglo produžiti na 24 nedelje, rekao je Van der Zeijst.

 

 

drustvo lekara (ili kako se vec zove) u UK je danas apelovalo da se taj predvidjeni razmak prepolovi sa 12 na 6 nedelja.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

Ovde, u provinciji, od prijave na eupravi do zakazanog termina je dva dana (provereno u 3 slučaja).

Juzni Banat: prijavila sam se sinoc oko 21 h, danas, u 15.12 h stigla mi je SMS poruka: tremin vakcinacije 25 Jan u 8.50 h. Znam za pravilo (nepisano) da se penicilin intramuskularno ne prima na prazan zeludac ali za vakcinu ne znam sta da mislim, ponecu kiflu pa ako treba.....

Moji prijatelji, bracni par, prijavio se pre 5 dana za Fajzerovu i nisu dobili nikakav termin pa razmishljaju da ipak promene svoj izbor u Sinefarmovu, svi smo vec pobrljavili od ove teme i dileme....

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Pletija,doruckuj normalno kao i uvek. Nemoj da zbog praznog stomaka i gladi dodjes u situaciju da ti se slosi..onda tek neces moci da primis vakcinu. Ja nigde nisam cuo/procitao da ne sme da se obeduje..moja mama je pre neki dan redovno doruckovala. 

Muka je sto ja nikad ne doruckujem ali cu se potruditi da pojedem bar kiflu i kiselo mleko recimo ili caj...hvala na savetu, poslusacu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ras kass said:

Odakle ova prica sa Sinofarm nije za preko 60? 

 

Pozvase mi majku na vakcinaciju. 

 

Kopirah ja na prethodnoj strani deo iz Vodica za zdravstvene radnike za vakcinaciju Sinofarmom - nigde ne pise da nije za one iznad 60.

 

Ruska je za 18-60.

 

 

"Vodič za zdravstvene  radnike za primenu vakcine

SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

Vakcinacija se sprovodi kod osoba uzrasta od 18 godina starosti, naročito za medicinsko osoblje i lica koja su u bliskom kontaktu sa virusom."

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam nešto loše utripovao.

Razmišljam da sutra odemo kolektivno da se "uradimo" sa kineskom vakcinom, dobrovoljno, ko će čeka Ruse...i ko zna dal će uopšte dođu ??? Za svaki slučaj...

Saveti?

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, Sunshine State said:

@Eddard i ostali ukljuceni u ivermektin diskusiju:

 

Controversy Flares Over Ivermectin for COVID-19

 

"The National Institutes of Health (NIH) has dropped its recommendation against the inexpensive antiparasitic drug ivermectin for treatment of COVID-19, and the agency now advises it can't recommend for or against its use, leaving the decision to physicians and their patients."

 

Nacionalni institut za zdravlje (NIH) odbacio je svoju preporuku protiv jeftinog antiparazitskog leka ivermektina za lečenje COVID-19, a agencija sada savetuje da ne može davati preporuke za ili protiv njegove upotrebe, prepuštajući odluku lekarima i njihovim pacijentima .

 

 

17 hours ago, Eddard said:


"Results from adequately powered, well-designed, and well-conducted clinical trials are needed to provide more specific, evidence-based guidance on the role of ivermectin for the treatment of COVID-19," according to new NIH guidance released last week.

 

Što je upravo ono što sam ja rekao.

 

The NIH acknowledged that several randomized trials and retrospective studies of ivermectin use in patients with COVID-19 have now been published in peer-reviewed journals or on preprint servers.

"Some clinical studies showed no benefits or worsening of disease after ivermectin use, whereas others reported shorter time to resolution of disease manifestations attributed to COVID-19, greater reduction in inflammatory markers, shorter time to viral clearance, or lower mortality rates in patients who received ivermectin than in patients who received comparator drugs or placebo," the NIH guidance reads.

The NIH acknowledges limitations: the studies have been small; doses of ivermectin have varied; some patients were taking other medications at the same time (including doxycycline, hydroxychloroquine, azithromycin, zinc, and corticosteroids, which may be potential confounders); and patients' severity of COVID was not always clearly described in the studies.

 

 

Ne preskočiti odgovor FLCCC-a;

 

https://covid19criticalcare.com/wp-content/uploads/2021/01/FLCCC-Alliance-Response-to-the-NIH-Guideline-Committee-Recommendation-on-Ivermectin-use-in-COVID19-2021-01-18.pdf

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Constantin said:

Ja sam nešto loše utripovao.

Razmišljam da sutra odemo kolektivno da se "uradimo" sa kineskom vakcinom, dobrovoljno, ko će čeka Ruse...i ko zna dal će uopšte dođu ??? Za svaki slučaj...

Saveti?

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

Nije dobro davati savete ovako preko foruma, pogotovo savete ne treba da daju oni koji nemaju veze sa medicinom i farmacijom.

 

Kao laik mogu samo da ti predložim da pročitaš moj post koji se nalazi na prethodnoj strani.

 

Odlučila sam da pokušam sa kineskom vakcinom iako sam žestoko bila protiv nje. 

 

Evo dela mog posta 🙂 Citiram samu sebe

 

  

"  Od nedelje mama i ja idemo da primimo vakcinu. Kinesku. Ne idemo na Sajam. Niko nas nije zvao. 

 

Prvo smo sinoć razgovarali sa mojom sestrom iz Kanade. Ona je sociolog i radi kao direktor u jednoj srednjoj školi. 

 

Čitala je mnogo o svim vakcinama. I kaže..čeka kao i ostali da stignu Moderna i Fajzer. Kaže da bi se vakcinisala bilo kojom vakcinom.

  

Malopre sam pričala sa mojim čika zubom, dugogodišnjim prijateljem koji ima 60+. Ima dve, tri hronične bolesti ( dijabetes na prvom mestu ), pije mnogo lekova.

 

Danas je primio vakcinu. Par puta je išao na Sajam i odustao od njega jer je nenormalna gužva. Bio je na drugom mestu. Drugi po redu 🙂 

 

Prvo je razgovarao sa lekarom, lekar je odobrio da se vakciniše. Vakcinisao se, čekao 15 minuta. Sve je bilo ok, seo je u auto i vratio se kući. Oseća se sasvim dobro.

 

Pa, kad može on koji ima 60+ i hronične bolesti, zašto ne bi mogla mama koja ima anginu pektoris, a nema ostale bolesti -autoimune?

 

Zašto ne bih mogla ja, jedino imam tu nesrećnu urođenu cistu na mozgu i pijem te lekiće za anksioznost i depresiju koja je u remisiji?

 

OK, možda će mene vratiti, videću. 

 

Ali, pokušaću..ništa ne gubim, mogu samo da dobijem. " 

 

 

Eto, nadam se da sam bar malo pomogla. Ponavljam, ovo nije savet, već lično mišljenje. 🙂 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Constantin said:

Ja sam nešto loše utripovao.

Razmišljam da sutra odemo kolektivno da se "uradimo" sa kineskom vakcinom, dobrovoljno, ko će čeka Ruse...i ko zna dal će uopšte dođu ??? Za svaki slučaj...

Saveti?

 

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

 

 

 

 

 

 

Ako je proslo 28 dana od infekcije, pravac na vakcinaciju. Ako nije, ne treba da ides. To je savet doktora, licno sam pitao kad sam isao na kontrolu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
Ako je proslo 28 dana od infekcije, pravac na vakcinaciju. Ako nije, ne treba da ides. To je savet doktora, licno sam pitao kad sam isao na kontrolu.
Ja sam bio u izolaciji, ali zbog člana porodice, meni ništa...

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

(dvoumim se da li na Corona zajebancija)

 

Godinu dana s koronom:

 

"Tokom zasedanja u ponedeljak, nemačka kancelarka Angela Merkel zapitala irskog kolegu Mikala Martina kako je uspeo da situaciju s pandemijom svede na stanje koje se može držati pod kontrolom.

"Čim smo videli da zaraza skače, sve smo čvrsto zaustavili i zatvorili, a kad smo se osvedočili da se krivulja (epidemije) zaravnila, oprezno smo i postepeno popustili", odgovorio joj je Martin."

 

Komotno je i mene mogla pitati!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...