Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

@Eddard i ostali ukljuceni u ivermektin diskusiju:

 

Controversy Flares Over Ivermectin for COVID-19

 

"The National Institutes of Health (NIH) has dropped its recommendation against the inexpensive antiparasitic drug ivermectin for treatment of COVID-19, and the agency now advises it can't recommend for or against its use, leaving the decision to physicians and their patients."

 

Nacionalni institut za zdravlje (NIH) odbacio je svoju preporuku protiv jeftinog antiparazitskog leka ivermektina za lečenje COVID-19, a agencija sada savetuje da ne može davati preporuke za ili protiv njegove upotrebe, prepuštajući odluku lekarima i njihovim pacijentima .

 


"Results from adequately powered, well-designed, and well-conducted clinical trials are needed to provide more specific, evidence-based guidance on the role of ivermectin for the treatment of COVID-19," according to new NIH guidance released last week.

 

Što je upravo ono što sam ja rekao.

 

The NIH acknowledged that several randomized trials and retrospective studies of ivermectin use in patients with COVID-19 have now been published in peer-reviewed journals or on preprint servers.

"Some clinical studies showed no benefits or worsening of disease after ivermectin use, whereas others reported shorter time to resolution of disease manifestations attributed to COVID-19, greater reduction in inflammatory markers, shorter time to viral clearance, or lower mortality rates in patients who received ivermectin than in patients who received comparator drugs or placebo," the NIH guidance reads.

The NIH acknowledges limitations: the studies have been small; doses of ivermectin have varied; some patients were taking other medications at the same time (including doxycycline, hydroxychloroquine, azithromycin, zinc, and corticosteroids, which may be potential confounders); and patients' severity of COVID was not always clearly described in the studies.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

"Ko je imao alergiju na samu vakcinu ili na nešto što je u vakcini, ili ko je sklon teškim alergijama. Teške alergije su anafilaktički šok, generalizovani osip, a blage alergijske reakcije tu ne spadaju", ovako je na pitanje ko ne može da se vakciniše protiv koronavirusa odgovorio imunolog Srđa Janković.

 

Sta se podrazumeva pod generalizovani osip. Jel to osip po celom telu ?

Link to comment
Share on other sites

Zvali juce mamu da pitaju kako se oseca,da li je sve u redu posle prve doze itd. Naravno,mama je dobro i osim malog peckanja oko mesta uboda,nema nikakvih nuspojava.

Nego,ja nesto razmisljam. Da bi imunizacija postigla zeljeni efekat,nije dovoljno samo vakcinisati sto je veci % stanovnistva,vec i i u sto brzem roku,zar ne? Mislim,sta vredi ako ce neko cekati na vakcinu do juna ili cak septembra..to bi trebalo da se resi u nekoliko meseci..tipa do aprila/maja najkasnije..da li ovakvo moje razmisljanje ima osnova ili gresim?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa ako je istina da antitela traju 8 meseci onda u roku 8 meseci. Ali ako bi mi sada vakcinisali 500k starijih i rizičnih osoba ni to nije loše jer bar o tim ljudima naša medicina ne mora da brine. Mene tu najviše brine zašto jedna zemlja koja ima 100k vakcinisanih a dobila je oko 1,1 milion vakcina već sada kuka da nema dovoljno istih ?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bolje Sinofarm (bukvalno, iglom sproveden) u ruci, nego Fajzer na grani.

 

Laički, trebalo bi da vakcinisana osoba (mnogo) ranije detektuje prisustvo "mutiranih" verzija virusa u odnosu na nevakcinisanu, znači jedino je bitno da organizam (što pre) uoči da ima "stranca" u sebi; to je, koliko sam ukapirao, najveći problem sa kovidom 19, tkd ne može (ni) Sinofarm da škodi a (sigurno) može da pomogne.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mene tu najviše brine zašto jedna zemlja koja ima 100k vakcinisanih a dobila je oko 1,1 milion vakcina već sada kuka da nema dovoljno istih ?

 

Možda zato što je 1,1 M vakcina zapravo dovoljno za vakcinaciju 550 K ljudi (revakcina)...a tempom kojim se ide, doguraće se do tog broja uskoro...

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Eddard said:


Lepo je i plemenito to da je u Srbiji svako dobio taj rentgen i laboratoriju, ali je to samo raspipničko trošenje ionako malih resursa, koje je za cenu imalo verovatno život nekoliko desetina lekara i drugih zdravstvenih radnika, kao i ogromnu rupu u zdravstvenom budžetu, a na kraju nisam siguran, čak bih se mogao kladiti, da nije imalo pozitivan uticaj na mortalitet i morbiditet tih istih pacijenata. Ali kontam da u očima pacijenata to izgleda lepo.
 

 

Čak i da zanemarimo trošak koji ćemo svakako na kraju, da li kroz poreze, akcize ili jednostavno još urušeniji zdravstveni sistem da platimo, treba čitavu sliku oko odnosa našeg zdravstva prema pacijentima posmatrati i malo šire. Ne mnogo, dovoljno je samo da čuješ iskustva ljudi koji ne upadaju u šablon po protokolu za Covid (primer Lakijeva majka ili brdo situacija koje sam lično iz prve ruke video/čuo ili nekih koje se vrte po društvenim mrežama, kakve su muke i poniženja doživljavali čak i roditelji male dece u teškim stanjima, koji su satima ili danima morali da tumaraju od bolnice do bolnice ne bi li ih bilo ko primio i dao terapiju).

 

Kad se i to uzme u obzir, dobije se mnogo realnija i manje ružičasta slika.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tempom koji sad idemo trebaće nam 15 dana do 500k vakcinisanih. Ali mi nećemo ići ovim tempom nego će broj zainteresovanih padati tako da je ovo verovatno dovoljno za mesec dana, možda i duže. A za mesec dana ćemo sigurno doći na red za nove doze manje više svih proizvođača osim Moderne koja ima probleme u proizvodnji. Fajzer će imati zastoj 2-3 nedelje nakon čega će isporučivati mnogo više vakcina nego što je planirano do sada.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Koliko citam Moderna prilicno otvoreno trazi vise para tj eksplicitno kaze da ne moze da isporuci obecano u obecanom vremenu jer im treba vise para.

Pretpostavljam da su razlozi slicni i kod ostalih

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:


"Results from adequately powered, well-designed, and well-conducted clinical trials are needed to provide more specific, evidence-based guidance on the role of ivermectin for the treatment of COVID-19," according to new NIH guidance released last week.

 

Što je upravo ono što sam ja rekao.

 

The NIH acknowledged that several randomized trials and retrospective studies of ivermectin use in patients with COVID-19 have now been published in peer-reviewed journals or on preprint servers.

"Some clinical studies showed no benefits or worsening of disease after ivermectin use, whereas others reported shorter time to resolution of disease manifestations attributed to COVID-19, greater reduction in inflammatory markers, shorter time to viral clearance, or lower mortality rates in patients who received ivermectin than in patients who received comparator drugs or placebo," the NIH guidance reads.

The NIH acknowledges limitations: the studies have been small; doses of ivermectin have varied; some patients were taking other medications at the same time (including doxycycline, hydroxychloroquine, azithromycin, zinc, and corticosteroids, which may be potential confounders); and patients' severity of COVID was not always clearly described in the studies.

 

 

Ma naravno, jer da nije tako, do sad bi vec i FDA i EMA i ostali ili odobrili ili zabranili - poenta je bila da ne mogu da kazu NI ZA Ni PROTIV, i ostavljaju na lekarima i pacijentima da odluce, sto je ipak drugacije od "nema nikakvog efekta, nije bezbedno, itd..."

2 hours ago, Crni Bombarder said:

Zvali juce mamu da pitaju kako se oseca,da li je sve u redu posle prve doze itd. Naravno,mama je dobro i osim malog peckanja oko mesta uboda,nema nikakvih nuspojava.

Nego,ja nesto razmisljam. Da bi imunizacija postigla zeljeni efekat,nije dovoljno samo vakcinisati sto je veci % stanovnistva,vec i i u sto brzem roku,zar ne? Mislim,sta vredi ako ce neko cekati na vakcinu do juna ili cak septembra..to bi trebalo da se resi u nekoliko meseci..tipa do aprila/maja najkasnije..da li ovakvo moje razmisljanje ima osnova ili gresim?

 

Naravno da je bitno da je sto brze, da se ne ostavi vremena virusu da mutira. Vidis da kako vreme prolazi, vec imamo par ozbiljnijih mutacija (one manje ni ne racunaju) - zamisli ako se otegne na jos godinu, dve...?

Link to comment
Share on other sites

I jos nesto da dopisem.

AVet se zahvaljuje penzionerima na odzivu na vakcinaciju (kod nejga prvenstveni motiv sto su mu glasacko telo),a clan kriznog staba, sto u januaru fura kratki rukav,juce rece da se Sinofarm ne preporucuje starijima od 60 godina.

Ludilo.

6 minutes ago, Sunshine State said:

Naravno da je bitno da je sto brze, da se ne ostavi vremena virusu da mutira. Vidis da kako vreme prolazi, vec imamo par ozbiljnijih mutacija (one manje ni ne racunaju) - zamisli ako se otegne na jos godinu, dve...?

Zato i kazem.

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Gde ste nasli da se ne vakcinisu stariji od 60 god?

 

Evo gledam vodic za zdravstvene radnike za Sinopharm i kaze:

 

"Vodič za zdravstvene  radnike za primenu vakcine

SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

Vakcinacija se sprovodi kod osoba uzrasta od 18 godina starosti, naročito za medicinsko osoblje i lica koja su u bliskom kontaktu sa virusom."

 

NIgde pomena o ljudima preko 60 u celom tekstu

 

 

Link to comment
Share on other sites

Jel tacno da je,nakon poziva premijerkeTM da "svi mogu da se pojave da prime vakcinu,bez obzira na raspored",doslo do guzvi i haosa na pojedinim mestima za vakcinaciju? Ima li neko takav info ili iskustvo?

Jbt,pokvare sve cega se dotaknu. :ajme:

Edited by Crni Bombarder
Link to comment
Share on other sites

Dz vračar I stari grad ne daju vakcinu ako nisi na spisku. Sajam daje svakome ko se pojavi.

Pisao sam ja sopstveno iskustvo za sajam od juče ujutro. Kako je kasnije bilo I kako je danas ne znam ali milsim da može da bude čupavo kao sa svakom guzvom kod nas. Čak i ako od ulaza u halu do izlaza to sve funkcioniše besprekorno i zaista brzo.

Inače, naš onom uzorku ljudi koje sam ja juce video, preovladava starije stanovništvo u oba reda (i pozvani i nepozvani) ali ima i mladih.

Konkretno, dan pre mene vakcinisala se moja rođaka od 30 godina i to sa pozivom. Njena majka dan ranije, 65 godina, isto sa pozivom.

 

Edit: ilustracije radi na ovom snimku na samom početku imate red nezakazanih. E juče ujutro kad sam ja bio, bilo je bar duplo više ljudi. https://nova.rs/posts/pocelo-uredenje-novog-punkta-za-vakcinaciju-na-sajmu

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ruska se daje ovima od 18 - 60:

 

"Водич за здравствене  раднике за примену вакцине Gam-COVID-Vak

 

Вакцинација се спроводи код особа узраста 18-60 година.

Примењују се две дозе вакцине (две фазе имунизације: компонента I и компонента II) у размаку од 21 дана."

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Sunshine State said:

Gde ste nasli da se ne vakcinisu stariji od 60 god?

 

Evo gledam vodic za zdravstvene radnike za Sinopharm i kaze:

 

"Vodič za zdravstvene  radnike za primenu vakcine

SARS-CoV-2 Vaccine (Vero Cell), Inactivated

 

Vakcinacija se sprovodi kod osoba uzrasta od 18 godina starosti, naročito za medicinsko osoblje i lica koja su u bliskom kontaktu sa virusom."

 

NIgde pomena o ljudima preko 60 u celom tekstu

 

 

Aj pogledaj, ti ćeš to bolje, možda sam ja izvukao pogrešne zaključke...

http://www.sinopharm.com/en/s/1395-4173-38923.html

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Constantin said:

Aj pogledaj, ti ćeš to bolje, možda sam ja izvukao pogrešne zaključke...

http://www.sinopharm.com/en/s/1395-4173-38923.html

 

Mislis na ovo:

 

"Liu Jingzhen: The leaflet of the vaccine says the age for vaccination is above 18, and that is to say age 3-17 is not included. This is because our clinical trials were firstly on age group 18-59, followed by age above 60 and then 3-17. And there were 3 sub-groups for age 3-17 which were age 12-17, 5-12, and 3-5. Therefore, there were altogether 5 age groups in the trials. Now we have finished all research work on age group 3-17, the safety data showing good results and immunogenicity data under analyzing. In future, the vaccination is expected to cover whole age groups above 3."

 

 

Liu Jingzhen: U uputstvu o vakcini stoji da je starost za vakcinaciju iznad 18 godina, a to znači da nije uključena starost od 3 do 17 godina. To je zato što su naša klinička ispitivanja prvo bila na starosnoj grupi 18-59 godina, zatim starost starijih od 60 godina, a zatim 3-17 godina. A postojale su 3 podgrupe za uzrast od 3 do 17 godina, od 12 do 17, od 5 do 12 i od 3 do 5 godina. Stoga je u ispitivanjima bilo ukupno 5 starosnih grupa. Sada smo završili sa svim istraživačkim radom na starosnoj grupi 3-17, podaci o bezbednosti pokazuju dobre rezultate i podaci o imunogenosti pod analizom. U budućnosti se očekuje da vakcinacijom budu obuhvaćene cele starosne grupe starije od 3 godine.

 

Ja nigde u tekstu, a ni na netu, ne nadjem da nije za one iznad 60, a tako stoji i u vodicu koji zdr. radnici u Srbiji imaju.

 

Ruska nije za one iznad 60.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Mislis na ovo:
 
"Liu Jingzhen: The leaflet of the vaccine says the age for vaccination is above 18, and that is to say age 3-17 is not included. This is because our clinical trials were firstly on age group 18-59, followed by age above 60 and then 3-17. And there were 3 sub-groups for age 3-17 which were age 12-17, 5-12, and 3-5. Therefore, there were altogether 5 age groups in the trials. Now we have finished all research work on age group 3-17, the safety data showing good results and immunogenicity data under analyzing. In future, the vaccination is expected to cover whole age groups above 3."
 
 
Liu Jingzhen: U uputstvu o vakcini stoji da je starost za vakcinaciju iznad 18 godina, a to znači da nije uključena starost od 3 do 17 godina. To je zato što su naša klinička ispitivanja prvo bila na starosnoj grupi 18-59 godina, zatim starost starijih od 60 godina, a zatim 3-17 godina. A postojale su 3 podgrupe za uzrast od 3 do 17 godina, od 12 do 17, od 5 do 12 i od 3 do 5 godina. Stoga je u ispitivanjima bilo ukupno 5 starosnih grupa. Sada smo završili sa svim istraživačkim radom na starosnoj grupi 3-17, podaci o bezbednosti pokazuju dobre rezultate i podaci o imunogenosti pod analizom. U budućnosti se očekuje da vakcinacijom budu obuhvaćene cele starosne grupe starije od 3 godine.
 
Ja nigde u tekstu, a ni na netu, ne nadjem da nije za one iznad 60, a tako stoji i u vodicu koji zdr. radnici u Srbiji imaju.
 
Ruska nije za one iznad 60.
Za svaki slučaj, ja sam pisao "Rusa"...i ako sam do 60. na čekanju, a nije da nisam blizu.[emoji40]

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Arsenije Pesic said:

 

Čak i da zanemarimo trošak koji ćemo svakako na kraju, da li kroz poreze, akcize ili jednostavno još urušeniji zdravstveni sistem da platimo, treba čitavu sliku oko odnosa našeg zdravstva prema pacijentima posmatrati i malo šire. Ne mnogo, dovoljno je samo da čuješ iskustva ljudi koji ne upadaju u šablon po protokolu za Covid (primer Lakijeva majka ili brdo situacija koje sam lično iz prve ruke video/čuo ili nekih koje se vrte po društvenim mrežama, kakve su muke i poniženja doživljavali čak i roditelji male dece u teškim stanjima, koji su satima ili danima morali da tumaraju od bolnice do bolnice ne bi li ih bilo ko primio i dao terapiju).

 

Kad se i to uzme u obzir, dobije se mnogo realnija i manje ružičasta slika.

 

Ne znam da iko igde u svetu, u ovoj pandemiji, ocekuje ista drugo osim skoro crne slike?

Kakva ruzicasta?!

 

To sto ponegde, u nekom segmentu, slika negde bude nesto tamnije siva nego drugde, ne znaci da je ruzicasto.

No, ok, razumem da neki ne shvataju o cemu tacno pisem, jer nisu bili zarazeni u nekoj drugoj drzavi (a mozda ni u Srbiji), pa ok....

 

Bolest je dovoljno zastrasujuca i kad znas kakav ti je CRP, pluca, etc.... A sad zamisli da cak nemas pojma ni kako je kod tebe?

 

No, necu vise o ovom, svakom je njegova muka najveca

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...