Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Moj pasenog duvani jako, spavao sa svastikom kad je dobila temperaturu, bili 14 dana zajedno u izolejshn, radio test iz krvi nema antitela.

 

Od ostalih vesti, javila mi keva da se cale vakcinisao kineskom vakcinom, znaci stigli su punktovi i do malih mesta. Ima zakazanu revakcinaciju 12.02. pa se nadam da ce do tada ostati dovoljno doza, ali valjda i jedna moze nesto da pomogne. Keva nece jos da se vakcinise, ceka ako dobije pregled kod doktora da se konsultuje zbog lupusa, jer njoj nisu davali ni protiv sezonskog gripa. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Neću se vakcinisati. Vakcina kao medicinsko sredstvo nije prošla bioetički minimum od 2 godine od početka rada na njoj do početka primene, nego medicinski eksperiment. Bioetički minimum je sastavni deo ljudskog dostojanstva kao takvog, a podvrgavanje bilo kog lica medicinskom eksperimentu bez njegovog izričitog pisanog pristanka nakon što je o učešću o eksperimentu obavešteno je mučenje po članu 7 Pakta o građanskim i političkim pravima. Ovijedo Protokol o biomedinskom istraživanju Saveta Evrope na Ovijedo Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini za učešće u medicinskom eksperimentu postavlja uslove da učešće u eksperimentu ne bude kršenje ljudskih prava jeste da lice o učešću u eksperimentu bude obavešteno i da na osnovu toga da izričiti dobrovoljni pisani pristanak. Od zabrane mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja nema odstupanja, ni po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ni po Paktu o građanskim i političkim pravima ni po Ustavu Republike Srbije. Dodatno, vakcina protiv COVID 19 je u ALIMS-u dobila privremenu, a ne trajnu dozvolu. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Edward Coke said:

Neću se vakcinisati. Vakcina kao medicinsko sredstvo nije prošla bioetički minimum od 2 godine od početka rada na njoj do početka primene, nego medicinski eksperiment. Bioetički minimum je sastavni deo ljudskog dostojanstva kao takvog, a podvrgavanje bilo kog lica medicinskom eksperimentu bez njegovog izričitog pisanog pristanka nakon što je o učešću o eksperimentu obavešteno je mučenje po članu 7 Pakta o građanskim i političkim pravima. Ovijedo Protokol o biomedinskom istraživanju Saveta Evrope na Ovijedo Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini za učešće u medicinskom eksperimentu postavlja uslove da učešće u eksperimentu ne bude kršenje ljudskih prava jeste da lice o učešću u eksperimentu bude obavešteno i da na osnovu toga da izričiti dobrovoljni pisani pristanak. Od zabrane mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja nema odstupanja, ni po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ni po Paktu o građanskim i političkim pravima ni po Ustavu Republike Srbije. Dodatno, vakcina protiv COVID 19 je u ALIMS-u dobila privremenu, a ne trajnu dozvolu. 

 

Cenimo tvoju žrtvu, u neka sretnija vremena dići ćemo ti spomenik ispred skupštine.

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Društvo, ovo mi je prvi post na ovom forumu mada ga pratim od osnivanja (zapravo i pokojni sam pratio "iz daleka" - uglavnom sportske teme).

Da ne dužim, danas sam dobio kinesku vakcinu.

Iz BG-a sam.

Otišao na sajam u 8 ujutro, stao u red za nezakazane I u 09:30 dobio vakcinu. Prvog dana sam se prijavio na eupravi ali sam izabrao samo Pfizer, astra I moderna vakcine. Nisam dobio poziv (nije ni čudo, nisam ni blizu 75 godina, ne radim u zdravstvu, mup ili vojsci).

ipak reših da odem na sajam da primim kinesku vakcinu. Rezon je sledeći: Pfizer je u zastoju, nema ga skoro više nigde (proverio u 3 doma zdravlja u centru bg) a i da ima ne bi mi dali bez poziva. Ako sinopharm vakcina radi bar malo posao, bolje i to nego ništa a na sajmu mogu da banem bez zakazanog termina. Dok se Pfizer otvori kao opcija, ja ću dočekati i drugu dozu kineske.

Takođe, znajući gde živim, shvatio sam da će za par dana biti nemoguće doći do vakcine na ovaj način i bez mnogo čekanja. Organizacija na sajmu je za naše standarde više nego dobra. Sproblem je što je već danas počelo mnogo ljudi bez termina da dolazi pa ljudi sa zakazanim vremenom trpe. Puštaju 10 iz jednog pa 10 iz drugog reda.

 

Druga ideja mi se danas mota po glavi: da proverim antitela pre nego vakcina počne da deluje pa da za 3-4 nedelje proverim opet. Radoznalosti radi. Pitanje za nekog ko možda zna: da li test na igg antitela (ako to uradim npr sutra trebalo bi da ih nemam) detektuje antitela koja proizvode ove vakcine ili one teraju imuni sistem da prozovodi negu drugu klasu antitela (i koju) I dali se negde kod nas možda radi takav test?

Što se tiče zaraze koronom, 99% sam siguran da nisam bio zaražen od početka epidemije.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, shonke said:

Društvo, ovo mi je prvi post na ovom forumu mada ga pratim od osnivanja (zapravo i pokojni sam pratio "iz daleka" - uglavnom sportske teme).

Da ne dužim, danas sam dobio kinesku vakcinu.

Iz BG-a sam.

Otišao na sajam u 8 ujutro, stao u red za nezakazane I u 09:30 dobio vakcinu. Prvog dana sam se prijavio na eupravi ali sam izabrao samo Pfizer, astra I moderna vakcine. Nisam dobio poziv (nije ni čudo, nisam ni blizu 75 godina, ne radim u zdravstvu, mup ili vojsci).

ipak reših da odem na sajam da primim kinesku vakcinu. Rezon je sledeći: Pfizer je u zastoju, nema ga skoro više nigde (proverio u 3 doma zdravlja u centru bg) a i da ima ne bi mi dali bez poziva. Ako sinopharm vakcina radi bar malo posao, bolje i to nego ništa a na sajmu mogu da banem bez zakazanog termina. Dok se Pfizer otvori kao opcija, ja ću dočekati i drugu dozu kineske.

Takođe, znajući gde živim, shvatio sam da će za par dana biti nemoguće doći do vakcine na ovaj način i bez mnogo čekanja. Organizacija na sajmu je za naše standarde više nego dobra. Sproblem je što je već danas počelo mnogo ljudi bez termina da dolazi pa ljudi sa zakazanim vremenom trpe. Puštaju 10 iz jednog pa 10 iz drugog reda.

 

Druga ideja mi se danas mota po glavi: da proverim antitela pre nego vakcina počne da deluje pa da za 3-4 nedelje proverim opet. Radoznalosti radi. Pitanje za nekog ko možda zna: da li test na igg antitela (ako to uradim npr sutra trebalo bi da ih nemam) detektuje antitela koja proizvode ove vakcine ili one teraju imuni sistem da prozovodi negu drugu klasu antitela (i koju) I dali se negde kod nas možda radi takav test?

Što se tiče zaraze koronom, 99% sam siguran da nisam bio zaražen od početka epidemije.

 

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

 

Dobrodošao u našu malu ali veselu zajednicu, hajd da se opustiš malo pa ima da te zezamo 🙂
Na pitanje, po svemu što sam pročitao, da, igg antitela se detektuju nakon vakcinacije. Ali proveriću sutra kod doktora pa pišem ovde.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

" Upitan da li će Srbija imati dovoljno vakcina, Vučić je rekao: "Teško je pitanje. Kina mora da ide na masovnu vakcinaciju. Danas smo imali mučan i težak dan u nabavljanju vakcina."

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/vučić-neće-mi-biti-teško-da-molim-za-vakcine/31063811.html

 

Iako sam se prijavila prvog dana, niko me nije zvao, a da satima stojim ispred Sajma neću.

 

Mamu sam kao 65+ sa kardio oboljenjem juče prijavila. Dobila je samo onaj mejl i SMS da potvrđuju da je "iskazala interesovanje za vakcinu".

 

Moje lično mišljenje je da će možda već sledeće nedelje stati sa vakcinisanjem, kako bi imali dovoljno vakcina za revakcinaciju ljudi koji su primili prvu vakcinu.

 

Ne očekujem da mamu, mene, moje komšije, rođake, etc zovu za vakcinu pre marta. 

 

A što se ovog linka tiče- izjave na portalu Slobodna Evropa zanima me odakle pravo Aleksandru Vučiću da MOLI za vakcine kad iste prodaje?! Ili poklanja?

 

  https://www.bizlife.rs/srbija-salje-vakcine-s-makedoniji-crnogorci-se-vakcinisu-na-torlaku/

 

Nemam apsolutno ništa protiv Makedonaca, protiv Crnogoraca, ne mrzim nijedan narod na svetu, pogotovo ne ove sa prostora ex Yu, ali me zanima zašto poklanja ili prodaje vakcine drugima a vakcina nema dovoljno za nas? 

 

Kako može da daje izjavu da treba da se vakciniše 4 miliona ljudi u Srbiji? To je 8 miliona vakcina!

 

A što se ja uopšte čudim?  Ne čudim se. Ljuta sam.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

" Upitan da li će Srbija imati dovoljno vakcina, Vučić je rekao: "Teško je pitanje. Kina mora da ide na masovnu vakcinaciju. Danas smo imali mučan i težak dan u nabavljanju vakcina."

 

https://www.slobodnaevropa.org/a/vučić-neće-mi-biti-teško-da-molim-za-vakcine/31063811.html

 

Iako sam se prijavila prvog dana, niko me nije zvao, a da satima stojim ispred Sajma neću.

 

Mamu sam kao 65+ sa kardio oboljenjem juče prijavila. Dobila je samo onaj mejl i SMS da potvrđuju da je "iskazala interesovanje za vakcinu".

 

Moje lično mišljenje je da će možda već sledeće nedelje stati sa vakcinisanjem, kako bi imali dovoljno vakcina za revakcinaciju ljudi koji su primili prvu vakcinu.

 

Ne očekujem da mamu, mene, moje komšije, rođake, etc zovu za vakcinu pre marta. 

 

A što se ovog linka tiče- izjave na portalu Slobodna Evropa zanima me odakle pravo Aleksandru Vučiću da MOLI za vakcine kad iste prodaje?! Ili poklanja?

 

  https://www.bizlife.rs/srbija-salje-vakcine-s-makedoniji-crnogorci-se-vakcinisu-na-torlaku/

 

Nemam apsolutno ništa protiv Makedonaca, protiv Crnogoraca, ne mrzim nijedan narod na svetu, pogotovo ne ove sa prostora ex Yu, ali me zanima zašto poklanja ili prodaje vakcine drugima a vakcina nema dovoljno za nas? 

 

Kako može da daje izjavu da treba da se vakciniše 4 miliona ljudi u Srbiji? To je 8 miliona vakcina!

 

A što se ja uopšte čudim?  Ne čudim se. Ljuta sam.

 

Devojko, moj prijateljski savet, ne slusaj i ne citaj sta Vucic prica, taj se davi u pricama i lazima toliko,da ni on sam bukvalno   ne zna sta prica..strpljivo, cuvaj sebe i mamu, ne nerviraj se..cak ni ja, koji sam se naslusao svega ui svacega, njega ne mogu, ili me bar on vise i ne tangira..sve su ovo i onako price za njegove naivce od glasaca..

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Edward Coke said:

Neću se vakcinisati. Vakcina kao medicinsko sredstvo nije prošla bioetički minimum od 2 godine od početka rada na njoj do početka primene, nego medicinski eksperiment. Bioetički minimum je sastavni deo ljudskog dostojanstva kao takvog, a podvrgavanje bilo kog lica medicinskom eksperimentu bez njegovog izričitog pisanog pristanka nakon što je o učešću o eksperimentu obavešteno je mučenje po članu 7 Pakta o građanskim i političkim pravima. Ovijedo Protokol o biomedinskom istraživanju Saveta Evrope na Ovijedo Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini za učešće u medicinskom eksperimentu postavlja uslove da učešće u eksperimentu ne bude kršenje ljudskih prava jeste da lice o učešću u eksperimentu bude obavešteno i da na osnovu toga da izričiti dobrovoljni pisani pristanak. Od zabrane mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja nema odstupanja, ni po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ni po Paktu o građanskim i političkim pravima ni po Ustavu Republike Srbije. Dodatno, vakcina protiv COVID 19 je u ALIMS-u dobila privremenu, a ne trajnu dozvolu. 

Mislim da je sjajno da delimo ovaj prostor sa ljudima koji imaju načela, i to je stvarno za svako poštovanje. Kako vreme ide spada mi i kriterijum na temu kvaliteta tih načela, pa sam upao u stanje u kojem podržavam svako načelo, jer je načelo plod razmišljanja i kritičkog sagledavanja stvarnosti.
Još kad se za načelo rizikuje nešto time moje poštovanje postaje još jače, dubok naklon @Edward Coke za sve što si napisao i nameravaš da sprovedeš.
Ma koliko se ne slažem sa premisom,  sjajno je da imamo načela, iz sličnih načela se i ja opirem vakcinaciji. Moje je geslo "ili maska ili vakcina" 🙂

Puno sreće u borbi!

13 minutes ago, ras kass said:

Astrazeneka je najavila manju isporuku od planirane u prvom kvartalu. 

 

Fajzer vec isporucuje manje zbog te reorganizacije. 

I oni renoviraju, menjaju tapete, hobluju parket?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

A što se ovog linka tiče- izjave na portalu Slobodna Evropa zanima me odakle pravo Aleksandru Vučiću da MOLI za vakcine kad iste prodaje?! Ili poklanja?

 

  https://www.bizlife.rs/srbija-salje-vakcine-s-makedoniji-crnogorci-se-vakcinisu-na-torlaku/

 

Nemam apsolutno ništa protiv Makedonaca, protiv Crnogoraca, ne mrzim nijedan narod na svetu, pogotovo ne ove sa prostora ex Yu, ali me zanima zašto poklanja ili prodaje vakcine drugima a vakcina nema dovoljno za nas? 

 

Kako može da daje izjavu da treba da se vakciniše 4 miliona ljudi u Srbiji? To je 8 miliona vakcina!

 

A što se ja uopšte čudim?  Ne čudim se. Ljuta sam.

 

Odakle mu pravo - pa vidi kad ga nismo kaznili za onaj skandal sa respiratorima, kad je to prošlo, što ne bi ovo prošlo?
On čovek stalno pipa granicu trpljenja, i op, ona se stalno pomeri. Eto odakle mu pravo, mi smo mu ga dali.
Dali smo mu i pravo da nam određuje kad smemo da izađemo iz kuće, kad smemo da šetamo kuče, jedva je nekoliko ljudi ovde bilo glasno protiv - eto odakle mu pravo.

Nemoj da se ljutiš, mi smo krivi...

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ciao said:

Makron kaze da nema ni smisla ni sanse da se uvode covid pasosi ni bilo sta slicno ( bar je to stav francuske) jer kao prvo vakcina ne zaustavlja epidemiju u smislu da se zaraza siri i pored vakcinacije ( smanjuju se teske posledice).

Velika diskusija na (francuskom) drzavnom nivou povodom dozovle za upotrebu ivermectina kao leka za covid. Kazu da je neobjasnjivo zbog cega WHO toliko odugovlaci sa odobravanjem i razmatranjem tog leka u odnosu na brzinu kojim su bili dozvoljeni remdesivir koji se pokazao ustvari kao stetan i same vakcine. "Pitaju" se da li je to zbog toga sto iza ivermectina ne stoji ni jedna velika farmaceutska firma jer je to jeftin lek vec na spisku lekova. Videcemo sta ce reci 25 og na "drzavnom savetu"

I takodje traze detaljnije objasnjenja od Pfizera povodom ponovnog zastajanja sa isporukom vakcine, trebalo je da nastave posle malog zastoja kroz nedelju dve ali sada su izgleda odlozili bar za mesec dva

Svaka mu cast zbog toga.

oko vakcina, sad nek jedu ono sto su israli, kad su gledali privilegije. Bolje zapadna vakcina nego istocna. ironican sam. jeb.la ih zavist.

Link to comment
Share on other sites

Covid nije pokazao nikakve simptome so far, ali karantin u maloj sobi jeste. Odgledah za nedelju dana maltene ceo Van Dammeov opus. Supruga još gore, gleda Friendse. Dok je bio samo lockdown gledali smo eskapizam u vidu kompletnog opusa Star Treka, Star Gatea i Star Warsa. Sada u karantinu gledamo debilizam. Dobro da karantin traje samo još par dana inače bih došao i do Golan-Globus produkcija. Bar se uz ovo brzo zaspi pa brže prođe i vreme.

  • Like 5
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Covid nije pokazao nikakve simptome so far, ali karantin u maloj sobi jeste. Odgledah za nedelju dana maltene ceo Van Dammeov opus. Supruga još gore, gleda Friendse. Dok je bio samo lockdown gledali smo eskapizam u vidu kompletnog opusa Star Treka, Star Gatea i Star Warsa. Sada u karantinu gledamo debilizam. Dobro da karantin traje samo još par dana inače bih došao i do Golan-Globus produkcija. Bar se uz ovo brzo zaspi pa brže prođe i vreme.

Dobro je da se covek jos i ne zaglupi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Edward Coke said:

Neću se vakcinisati. Vakcina kao medicinsko sredstvo nije prošla bioetički minimum od 2 godine od početka rada na njoj do početka primene, nego medicinski eksperiment. Bioetički minimum je sastavni deo ljudskog dostojanstva kao takvog, a podvrgavanje bilo kog lica medicinskom eksperimentu bez njegovog izričitog pisanog pristanka nakon što je o učešću o eksperimentu obavešteno je mučenje po članu 7 Pakta o građanskim i političkim pravima. Ovijedo Protokol o biomedinskom istraživanju Saveta Evrope na Ovijedo Konvenciju o ljudskim pravima i biomedicini za učešće u medicinskom eksperimentu postavlja uslove da učešće u eksperimentu ne bude kršenje ljudskih prava jeste da lice o učešću u eksperimentu bude obavešteno i da na osnovu toga da izričiti dobrovoljni pisani pristanak. Od zabrane mučenja, nečovečnog i ponižavajućeg postupanja nema odstupanja, ni po Evropskoj konvenciji o ljudskim pravima ni po Paktu o građanskim i političkim pravima ni po Ustavu Republike Srbije. Dodatno, vakcina protiv COVID 19 je u ALIMS-u dobila privremenu, a ne trajnu dozvolu. 

 

Ko je primio vakcinu, molim za odgovor, da li se potpisuje nešto?

 

Vakcina nije obavezna, sve imaju privremenu dozvolu.

 

Odakle ti je ovo da je bioetički minimum 2 godine?

 

Moje starije dete nije otišlo na matursku ekskurziju zbog zaraze, nikad i neće otići, to je propustio u životu za sva vremena.

 

Svesno ću učestvovati u famoznoj fazi IV ispitivanja vakcine tj medicinskom eksperimentu, samo da ovo što pre prođe, da se ne bi desilo da mi i mlađe dete ne ode na ekskurziju. Ja sam se u njihovim godinama odlično provodio, oni sede kući i čekaju da prođe.

 

--------

 

Ako Francuzi neće vakcinaausvajse, šta oće, da sačekamo da zaraza prođe ili ko AUS dve nedelje karantin brt i sve OK?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, urosg3 said:

dubok naklon @Edward Coke 

Ako ne gresim, Edward se isto zove Urosh, mozda je Urosh cesto ime u slobodnih mislilaca. 

 

+

Bioeticki minimum je sjajna kovanica btw.

Kako li prosecna hrpa mesa I kostiju zvana human uopste

zadovoljava taj bioeticki minimum pitanje je za debatu….

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...