Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ne znam koliko ljudi ce uopste moci da dobije Pfizer vakcinu pre jeseni, mi nismo ni blizu prioritet. 

 

Ja se upravo oporavljam od covida, pa cu cekati jos par meseci sigurno, ali oni koji bi se sad vakcinisali nece pogresiti sa kineskom. Uostalom kod nas ce predominantna biti kineska i ruska.

 

Kapiram da nasi ljudi kad cuju "kineska" pomisle na ko zna kakav skart, a istina je da danas Kina proizvodi stvari koje Srbija NIKAD nece moci. Ispred nas su svetlosnim godinama. 

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, stray_cat said:

Prijavio sam se za vakcinu sutradan po otvaranju opcije na eupravi, a termin za vakcinaciju mi je zakazan za sutra.

 

Imam još pola dana da odlučim da l' da čekam Fajzer ili AZ vakcinu.

 

Jedino mi je bitno da kinesku vakcinu "priznaju" i u Jevropi.

Makron kaze da nema ni smisla ni sanse da se uvode covid pasosi ni bilo sta slicno ( bar je to stav francuske) jer kao prvo vakcina ne zaustavlja epidemiju u smislu da se zaraza siri i pored vakcinacije ( smanjuju se teske posledice).

Velika diskusija na (francuskom) drzavnom nivou povodom dozovle za upotrebu ivermectina kao leka za covid. Kazu da je neobjasnjivo zbog cega WHO toliko odugovlaci sa odobravanjem i razmatranjem tog leka u odnosu na brzinu kojim su bili dozvoljeni remdesivir koji se pokazao ustvari kao stetan i same vakcine. "Pitaju" se da li je to zbog toga sto iza ivermectina ne stoji ni jedna velika farmaceutska firma jer je to jeftin lek vec na spisku lekova. Videcemo sta ce reci 25 og na "drzavnom savetu"

I takodje traze detaljnije objasnjenja od Pfizera povodom ponovnog zastajanja sa isporukom vakcine, trebalo je da nastave posle malog zastoja kroz nedelju dve ali sada su izgleda odlozili bar za mesec dva

Edited by ciao
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

 

11 minutes ago, John Terry said:

 

Kapiram da nasi ljudi kad cuju "kineska" pomisle na ko zna kakav skart, a istina je da danas Kina proizvodi stvari koje Srbija NIKAD nece moci. Ispred nas su svetlosnim godinama. 

To je eho Jugoslavije u društvu deo kolektivnog sećanja, neće se iskoreniti skoro. U stvarnosti malo ko da je iza nas...

Malopre pričao sa kolegom iz Južnoafričke republike, on živi u Pretoriji kod njih se isto smiruje outbreak, takođe niotkuda, kao i ovde.

p.s. otvaraju se neke zanimljive perspektive za mene, mljac 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites


I takodje traze detaljnije objasnjenja od Pfizera povodom ponovnog zastajanja sa isporukom vakcine, trebalo je da nastave posle malog zastoja kroz nedelju dve ali sada su izgleda odlozili bar za mesec dva


Mi smo na poslu danas dobili polipoverljivu informaciju da se vece isporuke od Pfizera ne ocekuju pre marta. Ovo sto je do sada stiglo cuva se za drugu dozu onima koji su vec primili prvu. Do sada je u Svedskoj vakcinisano oko 150 hiljada ljudi i tu se uglavnom stalo.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:

 


Mi smo na poslu danas dobili polipoverljivu informaciju da se vece isporuke od Pfizera ne ocekuju pre marta. Ovo sto je do sada stiglo cuva se za drugu dozu onima koji su vec primili prvu. Do sada je u Svedskoj vakcinisano oko 150 hiljada ljudi i tu se uglavnom stalo.


Skickat från min iPhone med Tapatalk

 

 

To sam cak negde i zvanicno procitao. Imaju obustavu proizvodnje ali najavljuju ogromne kolicine za kraj februara.

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, stray_cat said:

Prijavio sam se za vakcinu sutradan po otvaranju opcije na eupravi, a termin za vakcinaciju mi je zakazan za sutra.

 

Imam još pola dana da odlučim da l' da čekam Fajzer ili AZ vakcinu.

 

Jedino mi je bitno da kinesku vakcinu "priznaju" i u Jevropi.

 

Mislim da ce priznati svaku od tih. Gde da sebi uskrate potencijalno milione turista/platisa. Ja sam bar stiklirao da mi je svejedno. Meni je stigao poziv danas za nedelju, i to u lokalnom DZ (a prijavio sam se prvi dan kad je otvoreno). Javicu kako je proslo.

Edited by handys
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, ciao said:

Velika diskusija na (francuskom) drzavnom nivou povodom dozovle za upotrebu ivermectina kao leka za covid. Kazu da je neobjasnjivo zbog cega WHO toliko odugovlaci sa odobravanjem i razmatranjem tog leka u odnosu na brzinu kojim su bili dozvoljeni remdesivir koji se pokazao ustvari kao stetan i same vakcine. "Pitaju" se da li je to zbog toga sto iza ivermectina ne stoji ni jedna velika farmaceutska firma jer je to jeftin lek vec na spisku lekova. Videcemo sta ce reci 25 og na "drzavnom savetu"


Zato što ne postoje kvalitetne studije koje pokazuju bilo kakvo dejstvo. Studije koje su pokazale pozitivan efekat su in vitro, nešto slično kao i chloroquine na početku, da bi se na kraju ispostavilo da je bullshit. Nikakva zavera već nedostatak dokaza.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stray_cat said:

Ivermektin kao lek ili kao preventiva?

 

 

Ne kazu eksplicitno ali rekla bih kao lek - u svakom slucaju trazi se da se ispita uticaj ivermectina na covid 

 

6 minutes ago, vilhelmina said:

 


Mi smo na poslu danas dobili polipoverljivu informaciju da se vece isporuke od Pfizera ne ocekuju pre marta. Ovo sto je do sada stiglo cuva se za drugu dozu onima koji su vec primili prvu. Do sada je u Svedskoj vakcinisano oko 150 hiljada ljudi i tu se uglavnom stalo.


Skickat från min iPhone med Tapatalk

 

To i ovde kazu i takodje se vidi da misle da tu nesto smrdi iz ko zna kog razloga jer sve je bilo isplanirano naruceno i kao pripremljeno unapred i sada u sred pocetka vakcinacije odjednom ovi renoviraju pa smanjuju itd. 

Link to comment
Share on other sites

 
To sam cak negde i zvanicno procitao. Imaju obustavu proizvodnje ali najavljuju ogromne kolicine za kraj februara.

Nije tajna da Pfizer radi neke pretumbacijeu cilju povecanja proizvodnje. Prvo se pominjalo nedelju-dve, pa se sad to produzava. Ali ovde u swe se negde ocekivalo da ce se sa do sada isporucenim dozama bar nesto raditi dok se ceka nastavak isporuke. Bar da se vakcinisu stanari i zaposleni po starackim domovima. Ali nema ni za njih.


Skickat från min iPhone med Tapatalk
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:


Zato što ne postoje kvalitetne studije koje pokazuju bilo kakvo dejstvo. Studije koje su pokazale pozitivan efekat su in vitro, nešto slično kao i chloroquine na početku, da bi se na kraju ispostavilo da je bullshit. Nikakva zavera već nedostatak dokaza.

To i francuzi kazu ali smatraju da je neoprostivo to sto nikakve studije nisu pokrenute i ako postoje indikacije da moze da pomogne

 

Edit : a sto se tice bullshita i cloroquina to cemo da vidimo kad ovo jednog dana prodje - i dalje veliki broj ljudi iz struke smatra da pomaze u pocetnom stadijumu a ne pomaze u kasnijim stadijumima sto se od pocetka pisalo medjutim posle je pocelo da se insistira kako ne pomaze u tezim slucajevima = bullshit, i kao opasan lek, lek koji je najvise koriscen od svih lekova u istoriji vise i od aspirina

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Just now, John Terry said:

Jel toga ima u Srbiji uopste da se ne cimam da citam bezveze?

 

Cekamo Lakija sa iskustvima za profilaksu i Akira s iskostvom u lecenju

Just now, ciao said:

To i francuzi kazu ali smatraju da je neoprostivo to sto nikakve studije nisu pokrenute i ako postoje indikacije da moze da pomogne

 

Eno vam 53 klinicke studije na clinicaltrials.gov:

 

https://www.clinicaltrials.gov/ct2/results?cond=Covid19&term=Ivermectin&cntry=&state=&city=&dist=

 

Sumnjam da bi bas svi bacali pare na nesto sto nema neke promising rezultate...

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, stray_cat said:

Ivermektin kao lek ili kao preventiva?

 

 

Sunčica ti je već odgovorila. Samo se drži protokola a ne da ga rokaš svaki dan kao ja.

6 minutes ago, John Terry said:

Jel toga ima u Srbiji uopste da se ne cimam da citam bezveze?

U veterinarskim apotekama. Ima u prahu i u tečnosti. Ja sam uzimao prah.

Link to comment
Share on other sites

Suncica je za taj lek i protokol i saznala od SRB lekara u covid grupi, koji ga koriste; oni su delili informacije, pa tako saznadoh - nije mi se samo javilo da bi lek za sugu mogao da koristi za covid

 

 

@Akiro, ti i dalje ok? Nema nekih simptoma?

 

EDit - ne mogu da obrisem ovog glupog smajlija

 

   😄

6 minutes ago, Akiro said:

Sunčica ti je već odgovorila. Samo se drži protokola a ne da ga rokaš svaki dan kao ja.

U veterinarskim apotekama. Ima u prahu i u tečnosti. Ja sam uzimao prah.

 

Pravi ga i galenska apoteka za ljudsku upotrebu, negde u Ustanickoj u Bg - tako kazu oni lekari

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Cekamo Lakija sa iskustvima za profilaksu i Akira s iskostvom u lecenju

Evo ga sedmi dan od otkrića i 8.,9. ili 10. dan od trenutka zaraze i ništa mi ne fali pod milim bogom. Pošto sam posle testa na granici na putu kući svratio u lab i uradio još jedan test da pretpostavimo da nije false positive. Znači ili sam asimptomatičan ili je to čudo uradilo posao. Mada, obzirom na godine i još neke faktore, ne verujem da sam te sreće da sam asimptomatičan. Možda me je stvarno i pušenje zaštitilo. Šta je na kraju u pitanju, možemo samo da nagađamo. Moguće da je masivni overdose to očistio, ali sad su me sa svih strana naplašili da sam možda shebao jetru sa time i vitaminima.

  • Like 5
  • Ha-ha 2
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, ciao said:

 

To i ovde kazu i takodje se vidi da misle da tu nesto smrdi iz ko zna kog razloga jer sve je bilo isplanirano naruceno i kao pripremljeno unapred i sada u sred pocetka vakcinacije odjednom ovi renoviraju pa smanjuju itd. 

I posle @Slavisa iz Tavankuta  ispadne grbav kad kaže da im ništa ne veruje, jel` tako @fancy?
Čuj renoviraju... Možda i tapete da menjaju do Marta?

1 minute ago, Akiro said:

Evo ga sedmi dan od otkrića i 8.,9. ili 10. dan od trenutka zaraze i ništa mi ne fali pod milim bogom. Pošto sam posle testa na granici na putu kući svratio u lab i uradio još jedan test da pretpostavimo da nije false positive. Znači ili sam asimptomatičan ili je to čudo uradilo posao. Mada, obzirom na godine i još neke faktore, ne verujem da sam te sreće da sam asimptomatičan. Možda me je stvarno i pušenje zaštitilo. Šta je na kraju u pitanju, možemo samo da nagađamo. Moguće da je masivni overdose to očistio, ali sad su me sa svih strana naplašili da sam možda shebao jetru sa time i vitaminima.

Mnogo ću se smejati ako ispadne da je stvarno duvan, i to samo zbog histerične novonormalne antipušačke kampanje, koja je metastazirala u XXI veku

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

Evo ga sedmi dan od otkrića i 8.,9. ili 10. dan od trenutka zaraze i ništa mi ne fali pod milim bogom. Pošto sam posle testa na granici na putu kući svratio u lab i uradio još jedan test da pretpostavimo da nije false positive. Znači ili sam asimptomatičan ili je to čudo uradilo posao. Mada, obzirom na godine i još neke faktore, ne verujem da sam te sreće da sam asimptomatičan. Možda me je stvarno i pušenje zaštitilo. Šta je na kraju u pitanju, možemo samo da nagađamo. Moguće da je masivni overdose to očistio, ali sad su me sa svih strana naplašili da sam možda shebao jetru sa time i vitaminima.

 

Koliko dugo pijes?

 

Ne brini, verovatno si ok - evo jedan naucni clancic o safety i overdose kod ivermectina:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3043740/

 

"There are few drugs that can seriously lay claim to the title of ‘Wonder drug’, penicillin and aspirin being two that have perhaps had greatest beneficial impact on the health and wellbeing of Mankind. But ivermectin can also be considered alongside those worthy contenders, based on its versatility, safety and the beneficial impact that it has had, and continues to have, worldwide"

 

Pa nisi morao konjske doze, mogao si lepo preporucene doze, plus katran od duvana u plucima, i bio bi ok svakako 😄

Edited by Sunshine State
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Koliko dugo pijes?

 

Ne brini, verovatno si ok - evo jedan naucni clancic o safety i overdose kod ivermectina:

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3043740/

 

"There are few drugs that can seriously lay claim to the title of ‘Wonder drug’, penicillin and aspirin being two that have perhaps had greatest beneficial impact on the health and wellbeing of Mankind. But ivermectin can also be considered alongside those worthy contenders, based on its versatility, safety and the beneficial impact that it has had, and continues to have, worldwide"

 

Pa nisi morao konjske doze, mogao si lepo preporucene doze, plus katran od duvana u plucima, i bio bi ok svakako 😄

Pisalo na kutiji. :lol_2:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, stray_cat said:

Ivermektin kao lek ili kao preventiva?

 

 

 

Evo u međuvremenu Sanšajn već odgovorila.

 

39 minutes ago, Eddard said:


Zato što ne postoje kvalitetne studije koje pokazuju bilo kakvo dejstvo. Studije koje su pokazale pozitivan efekat su in vitro, nešto slično kao i chloroquine na početku, da bi se na kraju ispostavilo da je bullshit. Nikakva zavera već nedostatak dokaza.

 

Koliko sam pročitao, ima ih. No nisam stručan da ocenjujem njihovu validnost. Ono što je mene prelomilo su mišljenja lekara praktičara, koji su ga koristili u obe svrhe, preventivno i tokom tretmana Covid-a, a koji smatraju da pomaže.

 

Da podsetim, ja sam dugo vremena proveo u DIREKTNOM nezaštićenom, a zatim zaštićenom (P3R maska) kontaktu sa teškim Covid pacijentom.

 

Pre i posle toga preventivno sam uzimao; Vigantol, NAC (N-acetyl-cystein), Cink pastile, C vitamin, Endectovet (derivat Ivermektina), Selen, ulje divljeg origana ili beta glukan (jedna serja jednog, zatim drugog).

 

Pre nekoliko dana sam uz gore pomenuto s Endectoveta prešao na tečni Ivermektin (doza za preventivu), nema nikakvih neželjenih dejstava (makar za sada), a dodao sam i kapsule Artemisinina (slatki pelin) jednu dnevno.

 

Uvek se naravno može postaviti pitanje šta me je sačuvalo i da li je ovo što uzimam uticalo ili ne, no ima, makar po meni, tu osnova da je pomoglo na neki način.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Laki21 said:

 

Evo u međuvremenu Sanšajn već odgovorila.

 

 

Koliko sam pročitao, ima ih. No nisam stručan da ocenjujem njihovu validnost. Ono što je mene prelomilo su mišljenja lekara praktičara, koji su ga koristili u obe svrhe, preventivno i tokom tretmana Covid-a, a koji smatraju da pomaže.

 

Da podsetim, ja sam dugo vremena proveo u DIREKTNOM nezaštićenom, a zatim zaštićenom (P3R maska) kontaktu sa teškim Covid pacijentom.

 

Pre i posle toga preventivno sam uzimao; Vigantol, NAC (N-acetyl-cystein), Cink pastile, C vitamin, Endectovet (derivat Ivermektina), Selen, ulje divljeg origana ili beta glukan (jedna serja jednog, zatim drugog).

 

Pre nekoliko dana sam uz gore pomenuto s Endectoveta prešao na tečni Ivermektin (doza za preventivu), nema nikakvih neželjenih dejstava (makar za sada), a dodao sam i kapsule Artemisinina (slatki pelin) jednu dnevno.

 

Uvek se naravno može postaviti pitanje šta me je sačuvalo i da li je ovo što uzimam uticalo ili ne, no ima, makar po meni, tu osnova da je pomoglo na neki način.

Pod pretnjom da ćeš da mi srušiš sneška - duvaniš li u dovoljnim količinama da opravda ovo rizično ponašanje 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...