Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Jeeee, sad mi mama pise: "Cao, primila sam vakcinu!"

 

Nisam ni znala da ce ici - bila je prijavljena, nije jos bila pozvana, ali su javili da ce u njenom DZ danas biti vakcinacija, pa otisla i primila.

Sad malo lakse disem 🙂 Jos drugu dozu, pa ce biti ok....a i ja sam prelezala, pa joj i ja (valjda) necu moci preneti. 

  • Like 8
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

Sad cu da napisem nesto sto nisam mislila da cu ikad napisati!

 

(cak i uz lazirane brojke)

Srbija moze da posluzi kao uzor za situaciju s covidom za neke zapadnoevropske zemlje!

- u Srbiji je svako, ko je bio pozitivan, dobio medicinsku uslugu/paznju (pisah vec, u NL 80 % pozitivnih nikad ne vidi lekara)

- vakcinacija ide bolje nego u nekim bogatijim/organizovanijim zemljama (u NL manje vakcinisanih nego u SRB)

- iako se na ljude u Srbiji (na Balkanu) gleda kao na manje disciplinovane, i pored takvih, skoro pa nepostojecih mera, brojevi u Srbiji padaju (potvrdili neki s foruma da su zaista manje guzve u ambulantama, bolnicama); za to isto vreme, u NL, u kojoj je sve zatvoreno vec 2 meseca, brojke manje-vise stagniraju, od subote nam cak uvode i policijski cas

 

Eto me za par nedelja tamo 😄

 

 

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Nicklord said:

@nemanjaol

 

Jel može i sutra/prekosutra (vikend) da ode da se primi vakcina bez poziva? Da pošaljem roditelje na put do BGa, baš hoće oboje, sami su u Paraćinu fazon godinu dana. Sva rodbina je po EU i okolnim zemljama 😄 

 

 

Ne znam iskreno. Pretpostavljam da će nastaviti, samo da će malo napraviti neku strukturu, koliko može nezakazanih u toku jednog dana.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

vakcinacija ide bolje nego u nekim bogatijim/organizovanijim zemljama (u NL manje vakcinisanih nego u SRB)

Celo jutro mislim isto, cak i da su ove brojke bar 70% tacne, odlicno je. 

Verujem da logistika cuvanja i davanja kineske vakcine olaksava i ubrzava proces, pa za sirortiljy bez mogucnosti da se ulaze u dodatne objekte za cuvanje svakako bolji izbor.

 

Mnogo mi je drago zbog tvoje mame i svih nasih clanova porodica, prijatelja koji su stigli da se izbockaju :heart:

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

- iako se na ljude u Srbiji (na Balkanu) gleda kao na manje disciplinovane, i pored takvih, skoro pa nepostojecih mera, brojevi u Srbiji padaju (potvrdili neki s foruma da su zaista manje guzve u ambulantama, bolnicama); za to isto vreme, u NL, u kojoj je sve zatvoreno vec 2 meseca, brojke manje-vise stagniraju, od subote nam cak uvode i policijski cas

 

 

Da jbt, o ovome i ja razmišljam. Brojke su daleko bolje nego na Zapadu i pored toga što su mere daleko relaksiranije. Kafići i restorani su ovde dobrano popunjeni (i to ne od juče nego već neko vreme), dok u većini Evrope ništa osim supermarketa i apoteka ne radi.

 

Stvarno nisam siguran o čemu se radi, da li je moguće da je britanski soj tamo već uzeo maha? Koje zemlje uopšte rade sekvenciranje genoma virusa?

Edited by djole
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, djole said:

 

Da jbt, o ovome i ja razmišljam. Brojke su daleko bolje nego na Zapadu i pored toga što su mere daleko relaksiranije. Kafići i restorani su ovde dobrano popunjeni (i to ne od juče nego već neko vreme), dok u većini Evrope ništa osim supermarketa i apoteka ne radi.

 

Stvarno nisam siguran o čemu se radi, da li je moguće da je britanski soj tamo već uzeo maha? Koje zemlje uopšte rade sekvenciranje genoma virusa?

 

Ovde u NL kazu da je sad udeo tog UK soja nekih 10 %, tako da ovo nepadanje brojki ne bi trebalo da je (jos uvek) povezano sa tim novim sojem, koji se 30% brze siri.

 

Nije ni meni jasno - ne verujem da ima bas toliko nekih tajnih druzenja i zurki, da se ljudi toliko ne pridrzavaju - ovo sto vidim kod mene u gradu i u subotu u Amsterdamu - nigde ljudi!

Link to comment
Share on other sites

Možemo da pričamo šta god hoćemo, ali valja pohvaliti državu za neke stvari koje dobro funkcionišu. Srbija je jedna od retkih država koja je nabavila sve vrste vakcine i da je stanovništvu data mogućnost izbora. Jako ozbiljno se pristupilo ovom problemu i nadam se da ćemo biti jedna od prvih država koja će se osposobiti za povratak u normalu, trenutno postoji jedna ogromna ekonomska rupa koja  će se popunjavati po sistemu "ko pre devojci" i zaista se nadam da ćemo mi biti brzi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Sad cu da napisem nesto sto nisam mislila da cu ikad napisati!

 

(cak i uz lazirane brojke)

Srbija moze da posluzi kao uzor za situaciju s covidom za neke zapadnoevropske zemlje!

- u Srbiji je svako, ko je bio pozitivan, dobio medicinsku uslugu/paznju (pisah vec, u NL 80 % pozitivnih nikad ne vidi lekara)

- vakcinacija ide bolje nego u nekim bogatijim/organizovanijim zemljama (u NL manje vakcinisanih nego u SRB)

- iako se na ljude u Srbiji (na Balkanu) gleda kao na manje disciplinovane, i pored takvih, skoro pa nepostojecih mera, brojevi u Srbiji padaju (potvrdili neki s foruma da su zaista manje guzve u ambulantama, bolnicama); za to isto vreme, u NL, u kojoj je sve zatvoreno vec 2 meseca, brojke manje-vise stagniraju, od subote nam cak uvode i policijski cas

 

Eto me za par nedelja tamo 😄

 

 

 

Samo da ovo demantujem, sredinom decembra moja mama je ostavljena da umre kod kuće, jer nije bilo mesta u bolnici. Primljena je u momentu kada su daleko veće šanse bile da umre no da se izvuče.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Laki21 said:

 

Samo da ovo demantujem, sredinom decembra moja mama je ostavljena da umre kod kuće, jer nije bilo mesta u bolnici. Primljena je u momentu kada su daleko veće šanse bile da umre no da se izvuče.

 

Verujem, sigurno je bilo i toga....

Da li je uopste primljena kod lekara, kad je testirana kao pozitivna, pre nego sto se stanje pogorsalo za bolnicu?

 

Videli smo da je i @John Terry sa svojim minimalnim simptomima bio kod lekara i pregledan. Toga ovde nema!

Takodje, u NL je u piku talasa, kad je dnevno bilo preko 10 000 zarazenih, u bolnicama bilo oko 2500 hiljade ljudi. Srbija je u jednom trenutku imala skoro 10 000 hospitalizovanih, na mnogo manje stanovnika.

Link to comment
Share on other sites

Uracunajte cinjenicu koja je jedna od retkih dokazanih do sada u pandemiji. A to je da su dijabeticari znatno ugrozeniji od ostalih, to je broj 1 rizik kod kovida. Sve ostalo daleko manje, imam primere ozbiljno debelih ljudi koji su prosli lagano, ali nisu dijabeticari.

 

Dalje, u srbiji ima oko 700 000 registrovanih dijabeticara. 10% nacije nam je tesko bolesno. Tako da ta precesta i mozda preterana hospitalizacija vuce korene i u toj cinjenici da smo jako bolesna nacija. Zivimo nezdravo.

 

Sto se mog pregleda tice, testirali su me tek kad sam otisao drugi put, tri dana nakon temperature, a dan nakon gubitka mirisa. I testirali su me antigenskim testom kojii je validan tek valjda 5 dana nakon simptoma, nakon toga je on lazno negativan. Onda se radi PCR. Ali ni mene nisu bas sa paznjom tretirali, morao sam malko i da podviknem da bi me testirali. Dakle sve je od slucaja do slucaja.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, John Terry said:

Uracunajte cinjenicu koja je jedna od retkih dokazanih do sada u pandemiji. A to je da su dijabeticari znatno ugrozeniji od ostalih, to je broj 1 rizik kod kovida. Sve ostalo daleko manje, imam primere ozbiljno debelih ljudi koji su prosli lagano, ali nisu dijabeticari.

 

Dalje, u srbiji ima oko 700 000 registrovanih dijabeticara. 10% nacije nam je tesko bolesno. Tako da ta precesta i mozda preterana hospitalizacija vuce korene i u toj cinjenici da smo jako bolesna nacija. Zivimo nezdravo.

 

Sto se mog pregleda tice, testirali su me tek kad sam otisao drugi put, tri dana nakon temperature, a dan nakon gubitka mirisa. I testirali su me antigenskim testom kojii je validan tek valjda 5 dana nakon simptoma, nakon toga je on lazno negativan. Onda se radi PCR. Ali ni mene nisu bas sa paznjom tretirali, morao sam malko i da podviknem da bi me testirali. Dakle sve je od slucaja do slucaja.

 

Pa ti rece da si bio i kod lekara, mislim poslusali ti i pluca, ako se ne varam?

 

I to sve zato jer si jedan dan imao temperaturu - znas kad bi to ovde uradili u takvom slucaju? Nikad!!! Ne bi ni stigao do doktora, osim ako slazes da imas simptome koji su za bolnicko lecenje.

 

Ja stvarno ne zelim da mislite da ja sad nesto "navijam za Srbiju", ali verujte da je mnogo bolje odreagovala (u okviru svojih mogucnosti) nego i NL i Svedska i Francuska i Nemacka....pa pisali su i drugi dijasporasi kako je kod njih.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nigde nije idealno, mnogo pacijenata i mnogo dozivljenih sudbina.supruga preminulog pacijenta je dosla kod nas po obdukcioni nalaz i ispricala nam je da je njen suprug kao pozitivan ( inace imaju kuci sina koji je operisan od karcinoma na mozgu) pa su se odvojilu, on u jednoj kuci u izolaciji oni u drugoj.tek kad je poceo da iskasljava krv primljen je u bolnicu a prethodno je dobijao telef. instrukcije lekara i nakon 2 dana preminuo.sam se  odvezao kolima do bolnice pa je zena posle nekoliko dana trazila auto ....:classic_sad:

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Najstariji sin se juče prijavio, sa devojkom s kojom živi, danas je dobio obaveštenje da će sutra primiti vakcinu u 13,05 odnosno 13,10. Ja čekam sa suprugom, sinom i snahom, nedelju dana. Verovatno ima veze i sa Opštinom na kojom živimo....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Najstariji sin se juče prijavio, sa devojkom s kojom živi, danas je dobio obaveštenje da će sutra primiti vakcinu u 13,05 odnosno 13,10. Ja čekam sa suprugom, sinom i snahom, nedelju dana. Verovatno ima veze i sa Opštinom na kojom živimo....

Послато са Huawei MATE 40 Pro помоћу Тапатока
 

Batutov plan imunizacije je šta tačno? I šta su prioriteti pobrojani u njemu?
E zato ja mislim da je politička zloupotreba u pitanju i da politika koristi pandemiju.
Frau Merkel da se razumemo je političar pre svega.

Link to comment
Share on other sites

Polako sa pohvalama Srbiji.

 

Niti je to zbog organizacije niti zbog sposobnosti vlasti ili uređenog sistema.

 

Sve ovo oko omasovljenja vakcinacije je zbog toga što smo šteknuli kinesku vakcinu koja još nije zvanično odobrena u EU. Zemlje EU tu trenutno imaju sužen izbor do povećanja kapaciteta proizvodnje Fajzerovih i Moderninih vakcina.

 

I, naravno, do ulaska ruske vakcine za koju čujem sa raznih strana (inače nenaklonjenih ruskim proizvodima i ostalim marifetlucima) da ima možda najbolje pogođene vektore delovanja.

 

Uvek kad zaustite da pohvalite ovo srpsko rukovodstvo setite se koliko je doktora i sestara umrlo od početka pandemije i u kojim uslovima rade.

Proći će vas želja.

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

 

Verujem, sigurno je bilo i toga....

Da li je uopste primljena kod lekara, kad je testirana kao pozitivna, pre nego sto se stanje pogorsalo za bolnicu?

 

Videli smo da je i @John Terry sa svojim minimalnim simptomima bio kod lekara i pregledan. Toga ovde nema!

Takodje, u NL je u piku talasa, kad je dnevno bilo preko 10 000 zarazenih, u bolnicama bilo oko 2500 hiljade ljudi. Srbija je u jednom trenutku imala skoro 10 000 hospitalizovanih, na mnogo manje stanovnika.

 

Da ne prepričavam sve od početka, samo najbitnije... Ona je od 11. decembra bila nepokretna, stigli smo do urgentnog, tamo je urađena gomila pregleda, između ostalog snimak pluća, tu je dignuta uzbuna zbog karakterističnog nalaza za Covid, uputili nas na infektivnu kliniku, čekali na pregled 6.5 sati, pregladao je dr, pogledao rezultate krvi i biohemiju sa urgentnog, CRP i D-dimeri probijaju nebo, doslovce svaka od ostalih stavki je van referentnih vrednosti, kaže da je sasvim sigurno pozitivna i za bolnicu, ali da nema nigde mesta i otpušta nas na kućno lečenje. Idućeg dana stižu na mejl rezultati PCRa iz infektivne, naravno pozitivna. Jednom je dolazila nakon toga kućna nega iz DZa, dva puta hitna pomoć, iz trećeg puta, nakon deset dana, sa saturacijom 83 ponovo nas voze na infektivnu, čekanje ovog puta 8.5 sati, konačno se smiluju i šalju je u KBC Zvezdara, doslovce više mrtvu nego živu.

 

Tako da ko god mi kaže da je zdravstveni sistem Srbije više od jednog velikog sranja, mogu samo da mu kažem da nije u pravu. Govno na n-ti stepen.

Edited by Laki21
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, fancy said:

Polako sa pohvalama Srbiji.

 

Niti je to zbog organizacije niti zbog sposobnosti vlasti ili uređenog sistema.

 

Sve ovo oko omasovljenja vakcinacije je zbog toga što smo šteknuli kinesku vakcinu koja još nije zvanično odobrena u EU. Zemlje EU tu trenutno imaju sužen izbor do povećanja kapaciteta proizvodnje Fajzerovih i Moderninih vakcina.

 

I, naravno, do ulaska ruske vakcine za koju čujem sa raznih strana (inače nenaklonjenih ruskim proizvodima i ostalim marifetlucima) da ima možda najbolje pogođene vektore delovanja.

 

Uvek kad zaustite da pohvalite ovo srpsko rukovodstvo setite se koliko je doktora i sestara umrlo od početka pandemije i u kojim uslovima rade.

Proći će vas želja.

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

Sorry, ko hvali srpsko rukovodstvo i gde?! Moze quote, bilo gde, bilo koji post? Hvala!

 

Broj umrlih med. radnika uoravo i ima veze s onim sto pisem - koliko je pacijenata pregledano u SRB (cak i kontrolni pregledi), a koliko u NL? Pa koliko lekara treba da prati 10000 hospitalizovanih (SRB), a koliko treba za 2500 (NL)? Da nije i to, mozda, uticalo na broj umrlih zdravstvenih radnika, uz tradicionalno losu organizaciju (cak i u najnormalnijim uslovima)?

 

Molim bez politike i politicara, pricamo o medicinskim aspektima pamdemije, uopste me to srpsko uvlacenje politike u svaki razgovor ne interesuje!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Aj opet, i slobodno me optuzite za disonantne tonove. Kragujevacki zavod vodi evidenciju svih registrovanih zarazenih od pocetka.

 

Trenutno ih ima tacno 15934. Ovde verujem da nisu ukljucene osobe koje su dva puta imale pozitivan test, procenat bi onda bio jos gori.

 

Da racunamo i samo uze gradsko jezgro Kragujevca, a u ovu cifru ulaze i okolna mesta pa je cifra blizu 180 hiljada, Kragujevac uze gradsko jezgro po zvanicnoj proceni danas ima 155 hiljada stanovnika (poslednji popis 2011.)

 

Sto ce reci, svega 10%.

 

I da uzmemo da postoji dobar deo onih koji su verovatno imali i nisu se prijavili, i te cuvene asimptomaticne, brojka ne moze da predje nekih 40 hiljada ljudi ama bas nikako.

 

Sto nas dovodi do zakljucka da smo U NAJBOLJEM SLUCAJU na 30% "prokuzenosti".

 

Tako da bih vas zamolio, mada zvuci lepo i optimisticno, da ne delite vise pausalne procene i politicke izjave lekara koji pricaju da je prokuzenost 50%.

 

Ako vam se nisu svidjale izjave lekara koje su nas "plasile" bez razloga, onda tim pre treba da skocite na ove koje nas bodre, takodje bez ikakvog razloga.

 

Jer su te izjave bukvalno iste. Netacne u svojoj srzi.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

Jeeee, sad mi mama pise: "Cao, primila sam vakcinu!"

 

Nisam ni znala da ce ici - bila je prijavljena, nije jos bila pozvana, ali su javili da ce u njenom DZ danas biti vakcinacija, pa otisla i primila.

Sad malo lakse disem 🙂 Jos drugu dozu, pa ce biti ok....a i ja sam prelezala, pa joj i ja (valjda) necu moci preneti. 

Odlicno! Ja jos cekam da mama dobije poziv, nemam pojam sto traje tako dugo ali kod nas ne daju bez poziva.

Samo nemoj da drzimo dah jos par nedelja :classic_biggrin:

 

29 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja stvarno ne zelim da mislite da ja sad nesto "navijam za Srbiju", ali verujte da je mnogo bolje odreagovala (u okviru svojih mogucnosti) nego i NL i Svedska i Francuska i Nemacka....pa pisali su i drugi dijasporasi kako je kod njih.

Nisam sigurna koliko je to dobro ili lose. Ovde znam ljude pozitivni otisli kuci, odsedeli u kuci to sto trebaju, nista strasno, lekara nisu videli....

i svi ti pregledi im nisu ni nedostajali. Mozda ti osecas da ti nedostaju zato sto znas da ih u SR rade?

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...