Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

U Fra kažu ovako:
 

Quote

U Francuskoj će verovatno biti uveden treći nacionalni karantin i to pre svega za najosetljivije grupe stanovnika.

 

To dolazi kao posledica činjenice da policijski čas od 18 časova nije uspeo da zaustavi širenje virusa.

"Ako broj slučajeva nastavi da raste, moraćemo ponovo da pribegnemo zaključavanju", rekla je epidemiolog Odil Lone, koja je članica ovog zdravstvenog tela, za BFM TV, prenosi Rojters.

I tako, As Time Goes By

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, fancy said:

Pre svega sticanje "prirodnog imuniteta" je vrlo rizično, a zatim, posle vakcinacije ne možeš imati gadnih posledica u celom organizmu koje su sasvim moguće i na žalost česte posle preležanog Covid19.

 

Evo ispravih. Nisu uopste ceste. Desava se da ima posledica na srce ili druge organe kod ljudi koji su imali jako tesku klinicku sliku bolesti.

 

Ostali deo komentara se slazem. Treba primiti vakcinu jer ona sprecava i tu mogucnost da virus unisti organizam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 
Evo ispravih. Nisu uopste ceste. Desava se da ima posledica na srce ili druge organe kod ljudi koji su imali jako tesku klinicku sliku bolesti.
 
Ostali deo komentara se slazem. Treba primiti vakcinu jer ona sprecava i tu mogucnost da virus unisti organizam.

Ne sporim ja to da je lakse uz vakcinu. Ali oni koji su vec prelezali zasto njihov imunitet nije dovoljan? Zasto se moraju vakcinisati posle mesec dana? Da li moraju isto sa dve doze, ili je doboljna jedna? Pored toga npr kod nas ko primi fajzerovu vakcinu, da li ce je moci primiti posle 20 dana? Jer eno i u UK odlazu drugu dozu za nekoliko meseci? Zasto onda insistiranje na dve doze? I jos mnogo pitanja
pogresno su preneli sta je zena rekla.

Ne znam sta i kako su preneli, ali ona dize glas najvise.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ne sporim ja to da je lakse uz vakcinu. Ali oni koji su vec prelezali zasto njihov imunitet nije dovoljan? Zasto se moraju vakcinisati posle mesec dana? Da li moraju isto sa dve doze, ili je doboljna jedna? Pored toga npr kod nas ko primi fajzerovu vakcinu, da li ce je moci primiti posle 20 dana? Jer eno i u UK odlazu drugu dozu za nekoliko meseci? Zasto onda insistiranje na dve doze? I jos mnogo pitanja

 

Mislim da ne moraju. Oni koji su prelezali, imaju neko vreme imunitet. To vreme se ne zna koliko je tacno i ne zna se tacna spremnost organizma da opet odreaguje. Kada se primi vakcina, ona je ciljano napravljena da izazove imunoloski odgovor na neki patogen, u ovom slucaj covid-19. Veruje se da je taj odgovor i jaci i da imunitet traje duze. Znaci ako prelezis koronu sad, ti mozda vec za 6 meseci nisi bezbedan opet, a sa svakim zarazavanjem sebe stavljas u opasnost da ti klinicka slika bude teza i da ti virus ostavi posledice u organizmu, jer je vec dokazano da nije samo respiratorni vec sistemski virus.

 

Dakle, dve direktne koristi su. Vakcina garantuje nezarazavanje u odredjenom procentu, a za ostale prakticno garantuje blazi oblik bolesti.

 

Prirodni imunitet je razlicit kod ljudi, apsolutno je sigurno da ima gomila ljudi koji su bili u kontaktu sa virusom a nije se nista desilo jer su jakog imuniteta i zdravlja. Ali, rizik je da ti virus sjebe srce.

 

Zato mislim da i oni koji prelez treba da prime vakcinu. Naravno, ne odmah.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Ne sporim ja to da je lakse uz vakcinu. Ali oni koji su vec prelezali zasto njihov imunitet nije dovoljan? 

 

Ukratko.  Medicina nije moja struka, objašnjenje je laičko, možda malo više tehničko:

 

  • Sa jakom dozom infekcije imaš veliki rizik po zdravlje i kasnije posledice. Imunitet stičeš ali je cena velika. Možda ti više i ne zatreba.
  • Sa slabom infekcijom (koja je srećom najčešći slučaj) bolest si preležao "na nogama", slaba je imunološka reakcija i zato je stečeni imunitet slab do nepostojeći. Otud pojave ponovne zaraze.

 

Vakcina ima optimizovane vektore delovanja - postizanje dugotrajnog i jakog imuniteta bez opasnosti i posledica.

 

Ako ti ovo nije jasno, onda jebiga.  Imaš vrlo detaljno sve na Internetu, uzmi rečnik za stručne izraze pa peglaj polako.  

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Zanemarimo posledice od korona virusa. Jasno mi je da virus ostavlja posledice. Interesuje me samo i samo imunitet , u cemu je razlika izmedju prirodno stecenog i vakcinom stecenog? Samo molicu bez tog da moze imati razne stetne posledice po organe. To znam i sam.

Da li je bas toliko ne jasno sta pitam?

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Zanemarimo posledice od korona virusa. Jasno mi je da virus ostavlja posledice. Interesuje me samo i samo imunitet , u cemu je razlika izmedju prirodno stecenog i vakcinom stecenog? Samo molicu bez tog da moze imati razne stetne posledice po organe. To znam i sam.

Da li je bas toliko ne jasno sta pitam?

 

Da probam da razumem - da li je ovo ono sto ti pitas:"Da li je (i ako je - zasto je) nas imuni odgovor na prirodno inficiranje virusom slabiji od naseg imunog odgovora izazvanog vakcinom?

Link to comment
Share on other sites

@fancy Ova prva stavka tvog upisa je nesto sto svi treba iznova da iscitavaju. To je poenta. Dzaba ti imunitet ako ti umres od posledica 3 meseca kasnije.

 

Ova druga stavka treba da se definise jasnije. Nije posle lakseg oblika bolesti imunitet slab, vec se jos ne zna jasno koliko traje a da bi se bolest zaustavila treba da traje bar godinu dana, sto verovatno nije slucaj. Evo skorasnji primer coveka od 73 godine iz Nemacke koji je umro nakon druge infekcije, a prvu je imao u aprilu, drugu u decembru. Znaci da je imao imunitet 6 meseci recimo. Ocito je stalno bio ugrozen cim je dvaput oboleo.

 

Izvini sto insistiram na preciznijem izrazavanju, ali mislim da je vazno da kad ljudi citaju i kaze se "slab" imunitet, oni ce pogresno pomisliti da je taj imunitet nevazan i da ne stiti. Poenta nije ta, on stiti, ali je vakcina pravljena da stiti koliko treba i u odredjenoj dozi da ne izazove nezeljena dejstva.

 

Pozdrav.

Link to comment
Share on other sites

 

Da probam da razumem - da li je ovo ono sto ti pitas:"Da li je (i ako je - zasto je) nas imuni odgovor na prirodno inficiranje virusom slabiji od naseg imunog odgovora izazvanog vakcinom?

Da to je moje pitanje

 

I jos za prirodno steceni imunitet se ne zna koliko drzi, a za imunitet stecen vakcinom “sigurno “ duze traje.?kako su to utvrdili?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:


Da to je moje pitanje

 

Ne zna se jos najtacnije, nije proslo dovoljno vremena od pandemije. Inace sam citao da su nekom liku koji je 2004. prelezao MERS nasli antitela. Verovatno zavisi od coveka do coveka. Kao sto nece svako doziveti anafilakticki sok, tako nece svako ni burno reagovati. Imuni odgovor nije jednak, tako da je logicno da ce recimo blazi oblik bolesti dati manji i kraci imunitet od onog koji daje vakcina. Vakcine se tako i prave, da daju optimalni imunitet.

 

Ali iskreno, mislim da posledice virusa ne mozemo tek tako zanemariti, pa cak i ako samo diskutujemo. Dzaba tebi sve ako ti sjebe srce ili bubrege. Posledice virusa mogu da budu uzasne, ponajvise po pluca, srce i bubrege, po onome sto sam citao. Znaci ako imas mogucnost, vakcinisi se, ako nemas, jebiga, pazi se.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State juce su zvali mamu,poslali sms na njen broj + obavestenje na moju mail adresu (jer mama nema svoju,pa sam ostavio moju i kad sam nju prijavljivao). Dobio sam i jedan attachment da se odstampa kod,ali to valjda na kraju nisu ni trazili..
Da,bilo je zakazano i tacno vreme. U maminom slucaju 10:50,ali mi smo dosli ranije i svejedno su je odmah uveli..pronasli je na spisku i to je bilo to.

Edited by Crni Bombarder
  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

 

Ne zna se jos najtacnije, nije proslo dovoljno vremena od pandemije. Inace sam citao da su nekom liku koji je 2004. prelezao MERS nasli antitela. Verovatno zavisi od coveka do coveka. Kao sto nece svako doziveti anafilakticki sok, tako nece svako ni burno reagovati. Imuni odgovor nije jednak, tako da je logicno da ce recimo blazi oblik bolesti dati manji i kraci imunitet od onog koji daje vakcina. Vakcine se tako i prave, da daju optimalni imunitet.

 

Ali iskreno, mislim da posledice virusa ne mozemo tek tako zanemariti, pa cak i ako samo diskutujemo. Dzaba tebi sve ako ti sjebe srce ili bubrege. Posledice virusa mogu da budu uzasne, ponajvise po pluca, srce i bubrege, po onome sto sam citao. Znaci ako imas mogucnost, vakcinisi se, ako nemas, jebiga, pazi se.

Prijavio sam se jos odmah cim je pusteno onlajn prijavljivanje. Nije problem u vakcinaciji. vakcinisat cu se. mene samo interesuje razlika izmedju imuniteta.

I u tom slucaju zanemarujem bilo kakave posledice koje moze da izazove korona virus. 

 

Kako se zna koliki je optimalni imunitet?

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

jos ne zna jasno koliko traje a da bi se bolest zaustavila treba da traje bar godinu dana

 

Proizvoljno, ok, slabiji, manji, svejedno, moja prijateljica koja radi u KC je dva puta zakačila (nije jedina), preležala u karantinu, kod kuće, očigledno je posle prvog puta imala nedovoljan imunitet, OK, kraće je trajao, ali smatram da se to podrazumeva. Ako mi ona kaže tako da _ja_ razumem, tako ću preneti.  Ne mogu bolje.

 

Nisam precizan jer nisam medicinske struke, ne pretendujem da sam ono što nisam, ovo je običan forum jbg, na stručnom med forumu ne bih ni učestvovao.

 

Usput, negde sam pročitao da je za stavljanje bolesti pod kontrolu dovoljno i 6 meseci imuniteta, ali na velikom procentu populacije.  Otud potreba za što opsežnijom vakcinacijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni su rekli da vakcinacija pocinje u 8, a ja sam dosao tamo u pola 8. Ispred mene je bilo nekih desetak penzionera. Na kraju su nam rekli da krecu u 9, tako da sam cekao sat i po. Brzo je sve proslo jako. Potpisujes i unosis svoje podatke na papir gde dajes saglasnost, onda ides do neke devojke za kompom koja ti proverava podatke. Zatim ides do lekara koji ti postavlja pitanja o zdravstvenom stanju. Mene je zena pitala takodje da li sam primio vakcinu protiv sezonskog gripa. Nisam, ali me interesuje da li to utice na ovu vakcinu ili ne? Da li je neko citao o tome? Kad zavrsis sa lekarom ides do ljudi koji daju vakcine i to jako kratko traje. Nakon toga ides u deo gde moras da sedis 10ak minuta. Od trenutka kad sam usao u halu do trenutka kad sam dosao u deo za sedenje proslo je maks 10 minuta. Bas brzo ide.

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока

Meni su rekli da vakcinacija pocinje u 8, a ja sam dosao tamo u pola 8. Ispred mene je bilo nekih desetak penzionera. Na kraju su nam rekli da krecu u 9, tako da sam cekao sat i po. Brzo je sve proslo jako. Potpisujes i unosis svoje podatke na papir gde dajes saglasnost, onda ides do neke devojke za kompom koja ti proverava podatke. Zatim ides do lekara koji ti postavlja pitanja o zdravstvenom stanju. Mene je zena pitala takodje da li sam primio vakcinu protiv sezonskog gripa. Nisam, ali me interesuje da li to utice na ovu vakcinu ili ne? Da li je neko citao o tome? Kad zavrsis sa lekarom ides do ljudi koji daju vakcine i to jako kratko traje. Nakon toga ides u deo gde moras da sedis 10ak minuta. Od trenutka kad sam usao u halu do trenutka kad sam dosao u deo za sedenje proslo je maks 10 minuta. Bas brzo ide.

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока

Nesto mi je izbagovao post jer pisem preko telefona.

Послато са SM-A405FN помоћу Тапатока

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

https://www.b92.net/zdravlje/vesti.php?yyyy=2021&mm=01&dd=20&nav_id=1798029

 

Nesto sve ovo ide sporo, mislim vakcinacija. Necemo mi nikad iskorenuti koronavirus. Mozda nije ni cilj.

 

Ma ja sam optimista, prijavilo se cca pola miliona ljudi sto je fenomenalno za pocetak, jer ima jos puno ljudi kojima je potreban samo "gentle push" ka vakcini...Kako ljudi budu videli da se sve vise ljudi iz njihove okoline vakcinise, tako ce se i oni lakse odlucivati za to. Samo da je imunizacija krenula i da ima dovoljno vakcina, a ocigledno ce ih biti. Dobro je sto je organizacija vakcinisanja odlicna, a sve ce to biti jos i bolje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...