Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Antizemljaš koji lebdi said:

pa da jurnem do najblizeg centra za pelcovanje.

U tvom slucaju,obzirom na avatar,potpuno ima smisla koristiti ovaj izraz. :classic_biggrin:

 

 

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

Evo sta za Sinofarm kaze doktor Paul Offit, direktor Centra za obrazovanje o vakcinama i član savetodavnog odbora FDA, za podatak da nije bas efikasna kao Pfizef i Moderna, ali da je efikasna dovoljno da spreci razvoj ozbiljnijih simptoma: "Meni i je cilj ove vakcine da vas drži van bolnice i van mrtvačnice"

 

Pa ovim momentom se nismo uopste bavili - uticaj priliva mnogobrojne (ozloglasene) dijaspore pred Novu godinu na brojke u Srbiji!!

 

Nesto nisam primetila skokove brojki vezane za njihov dolazak/boravak?!

Vidi,ovde kod mene se primetio njihov dolazak,ali tek na kasicicu..necu preterati ako kazem da se mizeran broj vratio/boravio za praznike ovde..
Mozda je drugde bilo drugacije,ali ovde zaista mali broj..inace se itekako primeti kad u velikom broju dodju kuci.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Drugari moji lepi i dragi,

Iako smo svi ovde digitalne ličnosti, ipak nije " samo". Mnogo mi znače podrška i saveti. Drago mi je da ste svi na okupu, živi i zdravi @John Terry biće sve u redu, mladost ❤️

Sve je ovo život, a čovek nije biće sazdano prvenstveno da pati. Šta god da nam se loše desilo u toku ove pošasti, to imam na umu. Iskreno se nadam da ćemo se uživo sresti kad sve prođe. 

  • Like 8
  • Love 11
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Likvi said:

Drugari moji lepi i dragi,

Iako smo svi ovde digitalne ličnosti, ipak nije " samo". Mnogo mi znače podrška i saveti. Drago mi je da ste svi na okupu, živi i zdravi @John Terry biće sve u redu, mladost ❤️

Sve je ovo život, a čovek nije biće sazdano prvenstveno da pati. Šta god da nam se loše desilo u toku ove pošasti, to imam na umu. Iskreno se nadam da ćemo se uživo sresti kad sve prođe. 

Da dodam da bi mogli stvarno da organizujemo nešto, pokupimo decu da se igraju, napravimo bedževe sa nikovima...
Nećemo na Košutnjak i F Goru, tu je opasno, ali možemo kod mene na Kosmaj 🙂 Naravimo socijalni eksperiment, bilo bi odlično.
I da smorimo ostale ukućane koji iz nerazumljivih razloga ne vole da pišu po Voxu...

hihihihi

  • Like 5
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Angelia said:

Nismo imali potrebu za epipenom do sada, obicno smo mogli da stignemo do ER u slucaju da se desi, pa nam nikad nije palo na pamet niti je bila preporuka lekara.

Prijava od prijatelja koji negde u okolini 60, glavobolja oba puta (vakcinisan obe doze) Pfizer, oko dan-dva.

 

Mojih par kolega/koleginica nose epipen sa sobom, ali to se nabavlja samo na recept, tako da proverite sa doktorom. 

Dan 2 nakon prve vakcine, ni ja ni partner nismo imali simptome, jedino kada sam legla, osetila blagu bol u desnom ramenu, mestu uboda, pa sam spavala na levoj strani. Probudila se sa bolom u levom ramenu, valjda saosecalo sa desnim. Interesantno mi je to sto sam juce umisljala razne stvari, kao npr. da mi je toplo levo uho, pa sam merila temperaturu. I svaki cas sam nesto cekala da mi se javi kao simptom. I puna sam bila energije iako su rekli da je moguc umor. Uglavnom zadovoljna, ali cula sam da simptomi mogu biti jaci nakon druge vakcine. Uspela sam da zakazem drugu za tacno 21 dan. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Malo upozorenje oko Ivermectina. Jeste da je meni odlično delovao u nenormalnim dozama, ali je moja supruga dobila težak proliv od njega i to sa upola manjom količinom (jedna od mogućih nuspojava jeste proliv, to što ja imam cigansku torbu mesto stomaka je druga priča). Elem, nije za dnevno uzimanje kako ja praktikujem. Evo iz protokola kako ga treba koristiti u prevenciji, a kako u lečenju.

 

Prevencija:

Ivermectin for pre- and postexposure prophylaxis (see ClinTrials.gov NCT04422561 &
NCT04425850). 200ug/kg immediately then repeat in 72 hours.
• Ivermectin for prophylaxis in high risk individuals. 150-200ug/kg (or 12 mg) Ivermectin weekly.

 

U slučaju simptoma:

Highly recommended: Ivermectin 150-200 ug/kg orally (repeat on day 2). Alternative strategy
is a dose of 12 mg within 24 hours of symptom onset and then repeated 24 hours later. [57-79]
See Table1and Figure 5.

 

Znači nikako svaki dan. Ja sam očigledno ubio vola zbog kila mesa i dobro prošao sa tim.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Akiro said:

Malo upozorenje oko Ivermectina. Jeste da je meni odlično delovao u nenormalnim dozama, ali je moja supruga dobila težak proliv od njega i to sa upola manjom količinom (jedna od mogućih nuspojava jeste proliv, to što ja imam cigansku torbu mesto stomaka je druga priča). Elem, nije za dnevno uzimanje kako ja praktikujem. Evo iz protokola kako ga treba koristiti u prevenciji, a kako u lečenju.

 

Prevencija:

Ivermectin for pre- and postexposure prophylaxis (see ClinTrials.gov NCT04422561 &
NCT04425850). 200ug/kg immediately then repeat in 72 hours.
• Ivermectin for prophylaxis in high risk individuals. 150-200ug/kg (or 12 mg) Ivermectin weekly.

 

U slučaju simptoma:

Highly recommended: Ivermectin 150-200 ug/kg orally (repeat on day 2). Alternative strategy
is a dose of 12 mg within 24 hours of symptom onset and then repeated 24 hours later. [57-79]
See Table1and Figure 5.

 

Znači nikako svaki dan. Ja sam očigledno ubio vola zbog kila mesa i dobro prošao sa tim.

Super da znam, inače sve ok kod tebe vidim. Ne mož` pušaču korona mnogo, samo ga nervira 🙂

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Pa ovim momentom se nismo uopste bavili - uticaj priliva mnogobrojne (ozloglasene) dijaspore pred Novu godinu na brojke u Srbiji!!

 

Nesto nisam primetila skokove brojki vezane za njihov dolazak/boravak?!

 

Uroš je već objasnilo da epidemija ima prirodan tok.  :default_coffee:

 

 

Spoiler

Šale bez - svi ovi događaji iza nas koji su ocenjivani visokorizični su uzrokovali tek podrhtavanje (publikovanog) trenda.

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, CheshireCat said:

 

Uroš je već objasnilo da epidemija ima prirodan tok.  :default_coffee:

 

 

  Reveal hidden contents

Šale bez - svi ovi događaji iza nas koji su ocenjivani visokorizični su uzrokovali tek podrhtavanje (publikovanog) trenda.

 

eh nećemo tako 🙂
Vidiš da nemcima nisu dovoljne obične maske, njihove N95 sada štite nas a naše platnene njih 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Da dodam da bi mogli stvarno da organizujemo nešto, pokupimo decu da se igraju, napravimo bedževe sa nikovima...
Nećemo na Košutnjak i F Goru, tu je opasno, ali možemo kod mene na Kosmaj 🙂 Naravimo socijalni eksperiment, bilo bi odlično.
I da smorimo ostale ukućane koji iz nerazumljivih razloga ne vole da pišu po Voxu...

hihihihi

Komsija, i ja prihvatam to kad mogu da dodjem, definitivno mozemo na kaficu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Komsija, i ja prihvatam to kad mogu da dodjem, definitivno mozemo na kaficu :classic_biggrin:

ja više mislio neko klopu, dobru muziku, možemo okrenemo i neko prase 🙂 Samo da bude lepo vreme, da decu oteramo u bazen 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

ja više mislio neko klopu, dobru muziku, možemo okrenemo i neko prase 🙂 Samo da bude lepo vreme, da decu oteramo u bazen 🙂

:classic_biggrin: Prase imam, a bazen...koji koristis? Moji kukaju na sve dodjose koji se doseljavaju, a ja im kazem ne znate vi Urosa....Upgrade.

Link to comment
Share on other sites

Posle se cudite sto se "mi Vojvodjani" otcepljujemo!

 

Sve se vuce u Bg i UzaS, pa i forumaski susreti!

 

Sta fali Fruskoj Gori? Dokazali smo da umemo da rostiljamo, da su tamo najbolji provodi!

 

 

30 minutes ago, CheshireCat said:

 

Uroš je već objasnilo da epidemija ima prirodan tok.  :default_coffee:

 

 

  Reveal hidden contents

Šale bez - svi ovi događaji iza nas koji su ocenjivani visokorizični su uzrokovali tek podrhtavanje (publikovanog) trenda.

 

 

Sveti Nikola, dijaspora, Nova godina (ona "njihova"), Bozic, Kopaonik, Nova godina (ona "nasa"), Zlatibor.....ja bila ubedjena u kolektivni imunitet prirodnim prokuzivanjem krajem januara

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Draga @Likvi primi moje iskreno saučešće. 

 

6 hours ago, JohnnyDragon said:

Brate dragi, pa ko zna koliko ljudi ima da ne zna da ima neku od bolesti 

U sustini i,pak ne treba primiti vakcinu, odnosno treba ako ce da rade sistemski pregled svakome pre toga.

 

U suštini svako ko ima neku bolest i izveštaje od lekara treba da ih ponese kad krene na vakcinaciju. Tako je možda najbolje.

 

Ja ću poneti bukvalno sve, sve izveštaje koje imam.

 

Po ovome što je @ras kass objavio, ni za mamu a ni za mene nije preporučljiva kineska vakcina.

 

Sada je moja mama u dilemi- da se prijavi i šta onda?  Kaže, pa još smo malo prehlađeni, kako ćemo da primimo vakcinu , pa ako mi se anemija vrati zbog vakcine ili srčani ritam...

 

U fazonu je da ukoliko se prijavi večeras, da će je već sutra, prekosutra zvati.  

 

Videćemo šta će biti..ja znam samo da ću odustati ukoliko mi ponude-kažu "imamo samo kinesku vakcinu".  

   

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Angelia said:

Autoput BG-Nis, izlaz desno za Mladenovac, pa sad zavisi na koji deo ides, dal levo ili desno od Knjaza :classic_biggrin:

Tačno, mi smo na južnoj strani prema Koraćici/Mladenovcu. 7 km od vrha, zvanično na samoj granici gde počinje Koraćica.
Dedina kuća je u Sopotu, a kako je Sopot mali, slobodno mogu da kažem u centru 🙂

Bazen nismo još krstili, uzeli ga u Novembru, bila neka akcija lepo smo prošli sa cenom

Ovaj sam uzeo https://www.olimpsport.rs/catalog/bazeni-camci-kajaci-plivanje-ronjenje/bazeni-i-oprema/bazeni-nadzemni/bazen-sa-pescanom-1

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Posle se cudite sto se "mi Vojvodjani" otcepljujemo!

 

Sve se vuce u Bg i UzaS, pa i forumaski susreti!

 

Sta fali Fruskoj Gori? Dokazali smo da umemo da rostiljamo, da su tamo najbolji provodi!

Predlazem turneju, putevima rostiljanja, pa da vidimo koja planina je bolja, iako Fruska Gora je za Kosmaj, brdo :classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Tačno, mi smo na južnoj strani prema Koraćici/Mladenovcu. 7 km od vrha, zvanično na samoj granici gde počinje Koraćica.
Dedina kuća je u Sopotu, a kako je Sopot mali, slobodno mogu da kažem u centru 🙂

Bazen nismo još krstili, uzeli ga u Novembru, bila neka akcija lepo smo prošli sa cenom

Ovaj sam uzeo https://www.olimpsport.rs/catalog/bazeni-camci-kajaci-plivanje-ronjenje/bazeni-i-oprema/bazeni-nadzemni/bazen-sa-pescanom-1

Ja sam na strani Sopota, ali manje od 3km od vrha 😆 Imate vi u Koracici bazene, mislila sam na njih, ako se dobro secam nekad bio striptiz bar.

Blizi si moji rodjacima oni su dole kod Seltersa.

Tako reci mozemo se dovikujemo....

Link to comment
Share on other sites

Just now, Angelia said:

Ja sam na strani Sopota, ali manje od 3km od vrha 😆 Imate vi u Koracici bazene, mislila sam na njih, ako se dobro secam nekad bio striptiz bar.

Blizi si moji rodjacima oni su dole kod Seltersa.

Tako reci mozemo se dovikujemo....

Bilo nekad u dobra stara vremena... Bio i hotel Zvezdin pa nema više.

Ima sad onaj Aqua park kod Seltersa, vole deca da odu  i tamo. 

 

Moramo nekako zezanje organizujemo na proleće. 
Od nas, a imaš otprilike ideju gde smo, ima sjajna  staza za hicking do vrha, pa se spustiš do manastira, skoro sve je kroz šumu, nije strašno uzbrdo, ali je lepo.
Kosmaj je kultivisan a opet šuma, ma najbolje od oba sveta. Bunarska voda, mmmm Letos na Kosmaju skoro da žive duše nismo videli, što je još jedan razlog što sam se čudio policijskim vikendima, pa kako da se zarazimo sami samcijati u šumi, no way. Razumem problem dolaska i odlaska, nabavke u prodavnici, ali to je manje više svaki dan, zašto braniti ljudima da se osame u prirodi je potpuno van svake logike.

Eto i Merkelova brani ljudima upravo to. Da smo u Nemačkoj ne bi mogli da se osamimo na hicking jer zaboga 15 km... To meni nema logike neka me ispravi neko ako ima, kako smo mi Uroševići u većem riziku na Kosmaju, nego na Banjici gde na par kvm2 živi 18k stanovnika?
Tako da na proleće pravimo neko okupljanje, svi su dobrodošli. Do tad će da vakcinišu sve koji žele, valjda se i mi izborimo za naš cilj da vakcinisanje ima i društvene logike, pa možemo da uživamo u pobedi i plodovima pobede.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

Bilo nekad u dobra stara vremena... Bio i hotel Zvezdin pa nema više.

Ima sad onaj Aqua park kod Seltersa, vole deca da odu  i tamo. 

 

Moramo nekako zezanje organizujemo na proleće. 
Od nas, a imaš otprilike ideju gde smo, ima sjajna  staza za hicking do vrha, pa se spustiš do manastira, skoro sve je kroz šumu, nije strašno uzbrdo, ali je lepo.
Kosmaj je kultivisan a opet šuma, ma najbolje od oba sveta. Bunarska voda, mmmm Letos na Kosmaju skoro da žive duše nismo videli, što je još jedan razlog što sam se čudio policijskim vikendima, pa kako da se zarazimo sami samcijati u šumi, no way. Razumem problem dolaska i odlaska, nabavke u prodavnici, ali to je manje više svaki dan, zašto braniti ljudima da se osame u prirodi je potpuno van svake logike.

Eto i Merkelova brani ljudima upravo to. Da smo u Nemačkoj ne bi mogli da se osamimo na hicking jer zaboga 15 km... To meni nema logike neka me ispravi neko ako ima, kako smo mi Uroševići u većem riziku na Kosmaju, nego na Banjici gde na par kvm2 živi 18k stanovnika?
Tako da na proleće pravimo neko okupljanje, svi su dobrodošli. Do tad će da vakcinišu sve koji žele, valjda se i mi izborimo za naš cilj da vakcinisanje ima i društvene logike, pa možemo da uživamo u pobedi i plodovima pobede.

Ih, bila bi prava stvar 😎

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, urosg3 said:

Bilo nekad u dobra stara vremena... Bio i hotel Zvezdin pa nema više.

Ima sad onaj Aqua park kod Seltersa, vole deca da odu  i tamo. 

 

Moramo nekako zezanje organizujemo na proleće. 
Od nas, a imaš otprilike ideju gde smo, ima sjajna  staza za hicking do vrha, pa se spustiš do manastira, skoro sve je kroz šumu, nije strašno uzbrdo, ali je lepo.
 

Zvezdin hotel, i pre nego je bio Zvezdin, bio PKB - je bio moje igraliste celo detinjstvo. Znam odprilike gde ste, ne znam koliko sam puta od okretnice isla pesaka kuci - iako nisam znala da ima staza do manastira, to verovatno moj tata zna, on je tu svaku kucu znao. Ako znas gde je bivsi Javor, pre parkinga sad ima put levo, asfaltiran, nekad bio staza kroz sumu, sidjes skoro pravo do mene, iako moze i kroz shumu.

Ili ako bas hoces do Djokovica sada. Moji kazu da se u zadnjih godinu dana dosta ljudi doselilo, i izgradilo, a ja to nisam videla. Iako iskreno nije da smo i od Karica videli mnogo.

Imas tu mnogo "slavnih" komsija.

nadam se da cu imati prilike da svratim na prolece.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...