Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Angelia said:

Da, secam se da si pisao za sina, nego nisam mogla da se setim da li si ti testiran. Dosta ljudi koje znam - pogotovo oni kod kojih su virus dobili podmladci, tako u 20tim i slicno, roditelji nisu bili pozitivni. Ja bi bila radoznala i proverila bi anti-tela, da nisi bio samo asimptomatski, ali ja prosto ne mogu da ne znam :classic_biggrin:

Dobro je da ste svi dobro, i slobodni.

Planiram....samo ne znam ko će biti brži..ja ili država..

Link to comment
Share on other sites

Grčka od ponedeljka do utorka 566 novozaraženih, što čini 1,79% od testiranih. 30 novih smrtnih slučajeva, 320 intubiranih.

 

Od ponedeljka su maloprodaja, usluge i crkve opet otvorene, maloprodaja sme čak i izvan sopstvene opštine da se poseti, ali mora u roku od dva sata da se završi. x Pravila za shopping: 1 osoba na 25m2 prostora, razmak na kasi 2m. Za usluge tipa frizeri, kozmetičari, etc, uslov je minimum 2m razmaka između radnih mesta, za sve sem frizera i kozmetičara mmora da bude i pleksiglas između pružaoca usluga i mušterija kao i između radnih mesta.  Za prekršaje mera  u maloprodaji i uslugama za pojedince (mušterije, radnike) kao i za firme kazne su povećane za 50%. Razmatra se otvaranje visokoškolstva.

 

Na snazi su još uvek noćni policijski čas od 21 do 05, obaveza nošenja maski svuda i u svakoj prilici (van kuće), zabrana napuštanja sopstvenog regiona i obaveza prijavljivanja napuštanja kuće sms-om.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Stevapn said:

Zna li neko kad će početi vakcinacija po unutrašnjosti? Javlja mi se da u PN neće skoro.

 

Nemam pojma, ali da ste Novi Pazar tada bi imali posebno mesto u srcu Državnog sekretara i posebnu media coverage. Ovako - ne znamo 🙂

Link to comment
Share on other sites

@Likvi Iskreno saucesce.

 

@Sunshine State Ja bio na kontroli. Sve ok, nije me slala na laboratoriju, samo mi rekla da lezim i pijem vitamine i da dodjem 29.01. da mi zakljuce bolovanje ako se stvar ne iskomplikuje. Nije mi ni produzila antibiotik, sto mi je drago iskreno. Eto, sad lezim pa cemo videti, nadam se da ce i sledecih 7 dana proci lako kao ovih 7.

 

Da ne zaboravim, raspitao sam se kod doktorke, kad sam vec tamo bio.

1. Oni koji su trenutno bolesni ne mogu da prime vakcinu bar 28 dana nakon bolesti.

2. Ako niste imali simptome, a bili ste u blizini nekog ko jeste, onda kad vas pozovu na vakcinaciju, tamo kazete kako stoje stvari pa ce oni da odluce.

Edited by John Terry
  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

@Likvi Iskreno saucesce.

 

@Sunshine State Ja bio na kontroli. Sve ok, nije me slala na laboratoriju, samo mi rekla da lezim i pijem vitamine i da dodjem 29.01. da mi zakljuce bolovanje ako se stvar ne iskomplikuje. Nije mi ni produzila antibiotik, sto mi je drago iskreno. Eto, sad lezim pa cemo videti, nadam se da ce i sledecih 7 dana proci lako kao ovih 7.

 

Da ne zaboravim, raspitao sam se kod doktorke, kad sam vec tamo bio.

1. Oni koji su trenutno bolesni ne mogu da prime vakcinu bar 28 dana nakon bolesti.

2. Ako niste imali simptome, a bili ste u blizini nekog ko jeste, onda kad vas pozovu na vakcinaciju, tamo kazete kako stoje stvari pa ce oni da odluce.

Super da je sve ok, ništa se manje nismo ni nadali 🙂
malčice zavidim na 14 dana razvlačenja po krevetu, ih kako bi mi selo nemaš pojma...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

@Likvi Iskreno saucesce.

 

@Sunshine State Ja bio na kontroli. Sve ok, nije me slala na laboratoriju, samo mi rekla da lezim i pijem vitamine i da dodjem 29.01. da mi zakljuce bolovanje ako se stvar ne iskomplikuje. Nije mi ni produzila antibiotik, sto mi je drago iskreno. Eto, sad lezim pa cemo videti, nadam se da ce i sledecih 7 dana proci lako kao ovih 7.

 

Da ne zaboravim, raspitao sam se kod doktorke, kad sam vec tamo bio.

1. Oni koji su trenutno bolesni ne mogu da prime vakcinu bar 28 dana nakon bolesti.

2. Ako niste imali simptome, a bili ste u blizini nekog ko jeste, onda kad vas pozovu na vakcinaciju, tamo kazete kako stoje stvari pa ce oni da odluce.

Priupita li doktorku oko onog problemcica? :s_d:

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Kronostime said:

Priupita li doktorku oko onog problemcica? :s_d:

 

Nemam ja problem, samo ne zelim da zarazim druge. To si ti tako shvatio 🙂 Ne zameram.

19 minutes ago, urosg3 said:

malčice zavidim na 14 dana razvlačenja po krevetu, ih kako bi mi selo nemaš pojma.

Iskreno, ovoliko razvlacenje ne moze da bude dobro. A i ne prija mi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Krenula vakcinacija "obicnog sveta" kineskom vakcinom i u mom rodnom gradu - kaze kuma da su njenu komsinicu (86 god) zvali, pa ju je ona vozila, ali je povela i svoje roditelje (79 i 73 god) koji nisu bili pozvani, a i njih su vakcinisali - kaze, ne vracaju nikog od tih starijih, iako nisu bili pozvani. Kaze da ima dosta ljudi, i bas mi je drago!

Antivakseri su, ipak, medju malo mladjom populacijom, pa nek rizikuju sa svojim zdravljem - stariji ljudi su, izgleda, ozbiljnije shvatili.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Crni Bombarder said:

@ras kassda li to onda znaci da moja mama,koja ima visok krvni pritisak i godinama prima terapiju za njega,ne bi trebalo da primi Sinofarm vakcinu?

 

Ako ne maris, odgovoricu ja, jer upravo gledam dokument "Vodic za izvodjenje vakcinacije...." (imaju za Pfizer, rusku i kinesku) u strucnoj covid grupi i kaze da su kontraindikacije za primenu kineske vakcine:

 

- Preosetljivost na bilo koju komponentu

- teska nezeljena reakcija na prethodnu dozu vakcine

- Teske alergijeske reakcije u anamnezi

- akutne zarazne i neinfektivne bolesti

- Febrilnost (iznad 37 C)

- Ozbiljna hronicna bolest

- Trudnoca

- Dojenje

- Starost do 18 godina

 

Ako tvoja mama ima hronicnu hipertenziju, koju drzi pod kontrolom lekovima, to nije kontraindikacija (ako nema akutnu "fazu" pre dobijanja vakcine). Naravno, lekari su prisutni pri vakcinaciji, pregledace je, njenu anamnezu i istoriju bolesti i odluciti.

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...