Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, stefan81888 said:

 

Ne, ne, izvini, nisam mislio na drugi dozu vakcine nego ako dobijem Kineza, je l mogu posle i Fajzera? 

Slusala sam nekog od imunologa pre neki dan i kazu da moze, cak kazu da to ima svojih prednosti...treba proveriti, ovo je samo informacija koju sam cula na N1 ili Nova s, ne secam se...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Kronostime said:

Zasto bi?

 

Pa zanima me. 

15 minutes ago, Pletilja said:

Slusala sam nekog od imunologa pre neki dan i kazu da moze, cak kazu da to ima svojih prednosti...treba proveriti, ovo je samo informacija koju sam cula na N1 ili Nova s, ne secam se...

 

Hvala, čini mi se da će i mene uskoro da cimaju da primim kinesku pa je fino znati da li može još jedna ako zatreba a verovatno neće. 

Link to comment
Share on other sites

Uf, pa ne znam bas...prvo pitanje koje su nam postavili je dal smo vec primili neku drugu vakcinu. Ipak vi to dobro proverite. Nisam bas darovita po pitanjima medicinske prirode, ali imam poverenja da oni znaju to bolje od mene. 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, stefan81888 said:

Hvala, čini mi se da će i mene uskoro da cimaju da primim kinesku pa je fino znati da li može još jedna ako zatreba a verovatno neće. 

 

I meni se cini da ce me uskoro cimati za Sinofarm i ja sad ne znam sta da mislim. Fajzer bi mi bio prvi izbor ali ocigledno ga bar za neko vreme nece biti za siroke narodne mase, a ako sad odbijem bojim se da posle ne bude "e pa nema, decko". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

I meni se cini da ce me uskoro cimati za Sinofarm i ja sad ne znam sta da mislim. Fajzer bi mi bio prvi izbor ali ocigledno ga bar za neko vreme nece biti za siroke narodne mase, a ako sad odbijem bojim se da posle ne bude "e pa nema, decko". 

 

Same here. Zato baš i pitam. 

Link to comment
Share on other sites

Just now, stefan81888 said:

 

Student. Ne znam da li je to prioritet. Kontam da je zovu jer se mali broj ljudi prijavio a ona već prvog dana popunila, mada nisam ispratio sad koliko se prijavilo ljudi. 

 

Wow, strava znači ima nade i za nas ostale da dodjemo uskoro na red. Da li znaš možda za koju se odlučila?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, nemanjaol said:

 

Wow, strava znači ima nade i za nas ostale da dodjemo uskoro na red. Da li znaš možda za koju se odlučila?

 

 

Štiklirala sve, ali kolko sam skontao, dobiće kinesku. 

 

I majku zvali, sad mi rekoše, mada je ona prosvetni radnik. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

 

A zbog njih se i uvode mere, jer sigurno da babe i dede (a i mi u srednjem dobu) bas ne izlazimo posle 20 h (svakako nemas ni gde).

 

Cesto se setim mog pokojnog strica koji je umeo da kaze:"Od postenog coveka ne moras zakljucavati kucu, a od lopova je dzabe zakljucavas"

 

Tako i ovo - ljudi koji shvataju ozbiljnost svakako se pridrzavaju vecine mera, preporuka, itd... ovi koji ne postuju, naci ce nacina da ih ne ispostuju makar  stavio mere u Ustav!

 

Pa da - maltretiras ljude koji ionako ne prave problem.Ja znam da oni cesto zvuce logicno, smanjicemo kontakte a onda skontas da ljudi prave privatne zurke, jer nemaju sta drugo da rade.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, stefan81888 said:

 

Student. Ne znam da li je to prioritet. Kontam da je zovu jer se mali broj ljudi prijavio a ona već prvog dana popunila, mada nisam ispratio sad koliko se prijavilo ljudi. 

 

Ah, logika u Srbiji!!

U svetu se prave prioritetne grupe na osnovu godina, zdravstvenog stanja, profesije...u Srbiji "ko se prvi prijavio!"

 

Nemoj pogresno da me shvatis, ja bih volela da se cela Srbija jos juce vakcinisala. Ali, evo, znam bar 6 ljudi koji su se prijavili, imaju iznad 75 godina i vazda nekih bolesti, pa se pitam otkud njih nisu zvali, a zvali studente?

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, stefan81888 said:

 

 

Štiklirala sve, ali kolko sam skontao, dobiće kinesku. 

 

I majku zvali, sad mi rekoše, mada je ona prosvetni radnik. 

 

Kul, hvala.

 

Ja sam inicijalnos tavio Fajzer i Moderna, ali s obzirom na to da smo samo Kineze dobili masovno, verovatno ću da promenim na sve. Nešto mi je u glavi da može to.

 

 

Just now, Sunshine State said:

 

Ah, logika u Srbiji!!

U svetu se prave prioritetne grupe na osnovu godina, zdravstvenog stanja, profesije...u Srbiji "ko se prvi prijavio!"

 

Nemoj pogresno da me shvatis, ja bih volela da se cela Srbija jos juce vakcinisala. Ali, evo, znam bar 6 ljudi koji su se prijavili, imaju iznad 75 godina i vazda nekih bolesti, pa se pitam otkud njih nisu zvali, a zvali studente?

 

 

 

Prilično eksplicitno su rekli da neće biti kriterijum datum prijave. Moguće da ima veze lokacija, ili još nisu obradili sve podatke, a žele da iskoriste maksimalni potencijal za vakcinaciju svakog dana. Ja sam se npr prijavio isto veče posle ponoći kad su otvorili prijave, pa eto nije me još niko zvao 😄

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ah, logika u Srbiji!!

U svetu se prave prioritetne grupe na osnovu godina, zdravstvenog stanja, profesije...u Srbiji "ko se prvi prijavio!"

 

Nemoj pogresno da me shvatis, ja bih volela da se cela Srbija jos juce vakcinisala. Ali, evo, znam bar 6 ljudi koji su se prijavili, imaju iznad 75 godina i vazda nekih bolesti, pa se pitam otkud njih nisu zvali, a zvali studente?

 

 

U Srbiji su predstavnici medija svrstani u prioriretnu grupu, sto je i logicno - gde ce da nadju ponovo takve poslusnike?

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ah, logika u Srbiji!!

U svetu se prave prioritetne grupe na osnovu godina, zdravstvenog stanja, profesije...u Srbiji "ko se prvi prijavio!"

 

Nemoj pogresno da me shvatis, ja bih volela da se cela Srbija jos juce vakcinisala. Ali, evo, znam bar 6 ljudi koji su se prijavili, imaju iznad 75 godina i vazda nekih bolesti, pa se pitam otkud njih nisu zvali, a zvali studente?

 

 

 

Ne znam, ne pravim ja spisak. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, stefan81888 said:

 

Ne znam, ne pravim ja spisak. 

 

Trebalo je da napisem da sam tvoj post quote-ovala, ali  moj post nije bio pitanje za tebe, vec moje razmisljanje naglas...stvarno nisam ocekivala da ti objasnis zasto je to tako....nemoj se uopste osecati prozvanim

 

3 minutes ago, Clash said:

Ostalo nesto pri dnu u buradima Sinofarma pa zovu ove studente sto su bili na protestima, da se ne baci.

 

To  mi zvuci mnogo realnije, nego da su koristili ikakve spiskove! 😄

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Trebalo je da napisem da sam tvoj post quote-ovala, ali  moj post nije bio pitanje za tebe, vec moje razmisljanje naglas...stvarno nisam ocekivala da ti objasnis zasto je to tako....nemoj se uopste osecati prozvanim

 

Taman posla. 🙂

 

Slažem se ja s tim razmišljanjem, da bi trebalo da neko drugi pre nje dobije vakcinu ali to se na žalost ne dešava. 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ah, logika u Srbiji!!

U svetu se prave prioritetne grupe na osnovu godina, zdravstvenog stanja, profesije...u Srbiji "ko se prvi prijavio!"

 

Nemoj pogresno da me shvatis, ja bih volela da se cela Srbija jos juce vakcinisala. Ali, evo, znam bar 6 ljudi koji su se prijavili, imaju iznad 75 godina i vazda nekih bolesti, pa se pitam otkud njih nisu zvali, a zvali studente?

 

 

 

A slusam i ovu Brnabicku, kaze svuda u svetu je problem administriranje, kako ce se znati ko je kad i koju vakcinu primio, i kad da se zove za drugu dozu. Mislim svasta, ja se ovde logujem s e-legitimacijom i citam svoj medicinski zurnal iz prve godine u Svedskoj, kad su me izujedali komarci u Norrlandu, pa dobila alergijsku reakciju. Bilo pre skoro 17 godina, i sama sam na to zaboravila. Znaci, nikakav problem s administriranjem ovde, samo nam vakcine fale. Ja sam u drugoj grupi od cetiri, jer radim sa starima, ali vec nam je receno da nema sanse pre maja, najverovatnije u junu.

Bojim se da je ova Vuciceva zurba da Srbija i po vakcinaciji bude prva u svemiru, direktan put u potpuni haos gde se nece znati ni koliko je ljudi vakcinisano, ni kada, ni kojom vakcinom... Nadam se da gresim, ali uvodjenje nekakvog novog digitalnog sistema evidencije u ovom trenutku kad je vakcinacija uveliko pocela, to meni lici da tovljenje praseta dva dana pred bozic. Tacnije, posle njega.

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

A slusam i ovu Brnabicku, kaze svuda u svetu je problem administriranje, kako ce se znati ko je kad i koju vakcinu primio, i kad da se zove za drugu dozu. Mislim svasta, ja se ovde logujem s e-legitimacijom i citam svoj medicinski zurnal iz prve godine u Svedskoj, kad su me izujedali komarci u Norrlandu, pa dobila alergijsku reakciju. Bilo pre skoro 17 godina, i sama sam na to zaboravila. Znaci, nikakav problem s administriranjem ovde, samo nam vakcine fale. Ja sam u drugoj grupi od cetiri, jer radim sa starima, ali vec nam je receno da nema sanse pre maja, najverovatnije u junu.

Bojim se da je ova Vuciceva zurba da Srbija i po vakcinaciji bude prva u svemiru, direktan put u potpuni haos gde se nece znati ni koliko je ljudi vakcinisano, ni kada, ni kojom vakcinom... Nadam se da gresim, ali uvodjenje nekakvog novog digitalnog sistema evidencije u ovom trenutku kad je vakcinacija uveliko pocela, to meni lici da tovljenje praseta dva dana pred bozic. Tacnije, posle njega.

Govoris o Brnabicki k`o da je tu ona postavljena kao neki strucnjak, a ne fikus koga je Svemoguci Vozd koji ne zna da namesti masku postavio kao privid postovanja Zakona i Ustava?

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, djole said:

Da li usporeni rad štitaste žlezde predstavlja rizik za neku od vakcina?

 

Moja mama ima hipotireoidizam - nije kontraindikacija samo po sebi, ali je pozeljno da su hormoni stitaste, pred vakcinaciju, u okviru normalnih vrednosti.

Znaci, hronicne bolesti, kao takve, ne predstavljaju nuzno kontraindikaciju, vec je (pozeljno) da nisu u akutnoj fazi pred vakcinaciju.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Arena se dobro prazni gotovo da nema ljudi. 

Vidi u Ger propisali FFP2 / N95 maske. Znači kod švabe njegova maska FFP2 štiti mene, a moja N95 njega, a ne kao mi siromašni rođaci bilo koja maska...

Da mi je da im pustim one meme-e sa početka maskohisterije kad su nas udavili kao zmija žabu, ček recimo ovaj:
rawImage.png

Uopšte ne kapiram  🙂 🙂 🙂

Edited by urosg3
zezanje :)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Inace, za to prijavljivanje za vakcinaciju je eksplicitno pisalo da je to samo "iskazivanje interesovanja" ne i prijava, tako da mi je ovo sa vakcinisanjem studenata potpuna nebuloza, osim ako ne planiraju da regularno drze drugi semestar, sta znam.

 

Ali svejedno studenti su ljudi izmedju 19 i 25 godina, to je apsolutno bezbedna grupa ljudi. Broj smrtnih slucajeva u tom uzrastu je manji od statisticke greske.

 

nema nikakvu logiku ovo sto rade. 

 

I inace nema nikakvih informacija normalnih, ja danas saznao da mi je punkt na koji sam trebao da idem na kontrolu sutra, ugasen, pa moram u centralni. Bezveze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...