Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Sunshine State said:

NL razmatra nove, strozije mere, iz straha od brzeg sirenja UK soja - jedna od mera je i ovo:

Na koliko dugo?

Inače gledam sad Slovenija ima 3 debela meseca i jače strigi locdown i preko 22k aktivnih slučajeva
Hrvatska, sa zemljotresom i bez lockdown nešto više od 3k  a Hrvatska ima skoro pa duplo stanovnika. 
 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

NL razmatra nove, strozije mere, iz straha od brzeg sirenja UK soja - jedna od mera je i ovo:

 

"Stricter measures are therefore inevitable, both Metting and Pouwels said tot he program. "You have to take a measure that reduces the number of contacts," Pouwels said. That could be a curfew, or further limiting the number of visitors people can get. Now Netherlands residents can receive two visitors per day. "I think that's quite a lot, because in theory you could infect 14 people a week. If you see a maximum of one household, that route of contamination can be contained."

 

Logika apsolutno ima smisla, ali mera se oslanja iskljucivo na savest pojedinca, jer je savrseno jasno da drzava/sistem nema nacin da kontrolise svaku kucu, stan i da ustanovi da li ste danas imali jednog ili dva gosta. Za ocekivati je da ce veci deo Holandjana da se pridrzava, ali ce uvek biti onih koji (kao i bilo koje druge) mere krse.

 

Druga potencijalna mera je curfew - opet, logicki ima smisla, ali "uzivo" ce se desavati ovo:

 

"30 percent of Netherlands residents said that they will secretly go outside during curfew, while 60 percent said they would follow the rules. Among young people under the age of 30, half said they will ignore the curfew rules."

 

A zbog njih se i uvode mere, jer sigurno da babe i dede (a i mi u srednjem dobu) bas ne izlazimo posle 20 h (svakako nemas ni gde).

 

Cesto se setim mog pokojnog strica koji je umeo da kaze:"Od postenog coveka ne moras zakljucavati kucu, a od lopova je dzabe zakljucavas"

 

Tako i ovo - ljudi koji shvataju ozbiljnost svakako se pridrzavaju vecine mera, preporuka, itd... ovi koji ne postuju, naci ce nacina da ih ne ispostuju makar  stavio mere u Ustav!

 

Drugim recima - eto tebe kod nas, a i Slavisa se tu negde mota.....:s_d:

 

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Na koliko dugo?

Inače gledam sad Slovenija ima 3 debela meseca i jače strigi locdown i preko 22k aktivnih slučajeva
Hrvatska, sa zemljotresom i bez lockdown nešto više od 3k  a Hrvatska ima skoro pa duplo stanovnika. 
 

 

Ne preciziraju za ove najstrozije (ponegde naletim na kraj februara/sredinu marta), ali u sustini, za vecinu mera vazi:

 

"The experts say that measures must be taken ‘until we can expect a beneficial seasonal impact on the spread and an effect from groups immunity via people who have had the virus and via vaccinations’."
 

 

1 minute ago, Kronostime said:

Drugim recima - eto tebe kod nas, a i Slavisa se tu negde mota.....:s_d:

 

 

 

Tacno!

Cekala da odradim TÜV (tehnicki pregled za auto, koji je krajem januara, ali i to je sad produzeno za 4 meseca), pa Boze zdravlja eto mene uskoro u Srbiji! 🙂

 

Nece mene vise niko zakljucavati! Ako Srbija uvede policijski cas - avion, pa pravac Florida - tamo jos nisu uvodili policijske casove 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, urosg3 said:

Sad kad nisam pao sa fotelje kad sam pročitao...
Doći će neko po njega? Samo zato jer ne može sam da dođe? Ljudi šta je ovo?

 

1 hour ago, urosg3 said:

Na koliko dugo?

Inače gledam sad Slovenija ima 3 debela meseca i jače strigi locdown i preko 22k aktivnih slučajeva
Hrvatska, sa zemljotresom i bez lockdown nešto više od 3k  a Hrvatska ima skoro pa duplo stanovnika. 
 

Dnevnik Uroša5g datum 06.02.2021

Danas sam gledao vesti iz EU i ostatka sveta i želim da napišem sledeće:

 

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

  • Ha-ha 6
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, Clash said:

 

Dnevnik Uroša5g datum 06.02.2021

Danas sam gledao vesti iz EU i ostatka sveta i želim da napišem sledeće:

 

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Dnevnjak Johna Terryja:

06.02.2021. po novom, a 24.01.2021. po starom kalendaru - Sveti mucenik Vavila

 

Spoiler

Gu7RAzj.gif

 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:


“14 persons were vaccinated during the first phase, and 43 more during the second phase. Forty-three more volunteers from the placebo control group received a placebo"

 

Sorry, ali ne. Moraju da napumpaju ove brojke da bi to imalo značaja.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Eddard said:


“14 persons were vaccinated during the first phase, and 43 more during the second phase. Forty-three more volunteers from the placebo control group received a placebo"

 

Sorry, ali ne. Moraju da napumpaju ove brojke da bi to imalo značaja.

 

Brojke testiranih lice na phase I - prva faza je, uobicajeno, na 10 - 100 subjekata, druga faza 100 - 300 subjekata 

(odstupanja su kod retkih bolesti gde ima e.g. 1000 bolesnika globalno). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Eddard said:


“14 persons were vaccinated during the first phase, and 43 more during the second phase. Forty-three more volunteers from the placebo control group received a placebo"

 

Sorry, ali ne. Moraju da napumpaju ove brojke da bi to imalo značaja.

Ma jasno ali hrabra izjava, valjda nije patkometrija puka, nego obavešteno nagađanje. Prejaka je tvrdnja za patkometriju...

 

 

59 minutes ago, Clash said:

 

Dnevnik Uroša5g datum 06.02.2021

Danas sam gledao vesti iz EU i ostatka sveta i želim da napišem sledeće:

 

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Izvini Predraže što sam sumnjao u tebe i tvoje mere.

Vala izgleda da je imao sreće Peca 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Blago tebi!!!

 

Javljaj kako je 🙂

Evo procesa ukratko: zakazivan termin unapred za dvoje. Na prvom punktu upisuju brojeve termina (appt id) flomasterom na šoferšajbni, pitaju da li ste već primili vakcinu, kako se osećate i da li imate znane alergije, pokažu ti red za sledeći punkt. Tamo je provera dokumentacije i QR code koji ste primili kad su potvrdili termin. Ponovo ista pitanja, slanje na treći punkt gde vas vakcinišu. Čovek se predstavi, sa osmehom, ponovo pitanja, objašnjenje o mogućim posledicama i pitanje leva ili desna ruka. Stavlja mom čoveku flaster i kaže evo vama Walgreens flaster, a ja kažem, e pa baš si mogao i neki s Disney karakterom, nasmejasmo se i onda vakciniše mene. Pita nas kako se osećamo i da nam sledi čekanje od 15 minuta. Poslaće nam poziv za drugu za 21 dan. Oni koji odgovaraju potvrdno o nekim terapijama ili alergijama dužni su da čekaju 30. Naši termini su bili 5:39 i 5:42, iz parkinga izašli u 6. Ne mogu ni da vam objasnim koliko sam sada uzvišenih emocija, zadovoljna što smo oboje mogli da uradimo istovremeno. Ne smećem s uma da se još uvek ponašam kao da nisam, ali jeste olakšanje.  Javiću kasnije simptome ako ih bude. 

Spoiler

spacer.png

 

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ControlFreak said:

Evo procesa ukratko: zakazivan termin unapred za dvoje. Na prvom punktu upisuju brojeve termina (appt id) flomasterom na šoferšajbni, pitaju da li ste već primili vakcinu, kako se osećate i da li imate znane alergije, pokažu ti red za sledeći punkt. Tamo je provera dokumentacije i QR code koji ste primili kad su potvrdili termin. Ponovo ista pitanja, slanje na treći punkt gde vas vakcinišu. Čovek se predstavi, sa osmehom, ponovo pitanja, objašnjenje o mogućim posledicama i pitanje leva ili desna ruka. Stavlja mom čoveku flaster i kaže evo vama Walgreens flaster, a ja kažem, e pa baš si mogao i neki s Disney karakterom, nasmejasmo se i onda vakciniše mene. Pita nas kako se osećamo i da nam sledi čekanje od 15 minuta. Poslaće nam poziv za drugu za 21 dan. Oni koji odgovaraju potvrdno o nekim terapijama ili alergijama dužni su da čekaju 30. Naši termini su bili 5:39 i 5:42, iz parkinga izašli u 6. Ne mogu ni da vam objasnim koliko sam sada uzvišenih emocija, zadovoljna što smo oboje mogli da uradimo istovremeno. Ne smećem s uma da se još uvek ponašam kao da nisam, ali jeste olakšanje.  Javiću kasnije simptome ako ih bude. 

  Reveal hidden contents

spacer.png

 

 

Bravo!!!

 

Zavidim 🙂

 

Obzirom da planiram u maju na FL, ako do tad ne budem vakcinisana na starom kontinentu (a to je skoro pa 100 % da necu biti), prijavicu se u mom county-ju na FL.... mozda tamo pre dodjem na red!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

Obzirom da planiram u maju na FL, ako do tad ne budem vakcinisana na starom kontinentu (a to je skoro pa 100 % da necu biti), prijavicu se u mom county-ju na FL.... mozda tamo pre dodjem na red!

 

Imaj nadu. Nas prijatelj bio prosle nedelje (preko 75) i vozila ga je zena (60), oni pitali nju da li hoce kad je vec tu. Optimisticna sam da ce ici mnogo brze od sada. Slab je pocetak bio i brojke nisu za pohvalu s obzirom na broj stanovnistva, ali ide u dobrom pravcu. Drago mi je, vidim i u Srbiji krece. Moram da prijavim svoje, vidim sta je najbolje za njih. Nego setila se tebe sinoc, malo sam bila pod utiskom pre vakcinacije, a citala ovaj topic. Posto vidim da se tamo rade krvni testovi i rentgeni, a ovde jedino primaju ako si hitan slucaj, ostali se lece kod kuce, da li je moguce da ce negde u buducnosti ta statisitka koju imaju u Srbiji i ostalim zemljama sa slicnim procesima biti od vaznosti za neke studije. Laik sam po tim pitanjima, ali juce ispominjaste svi CRP itd (btw, morala na Mayo da proverim sta je to i koje su normale), pa sam pomislila kako bi ti podaci bili dobri za istrazivanje...bila je ona studija juce koju ste kacili, ali to je long haul nakon hospitalizacije. Sta sa ovima koji su kod kuce i niko ne zna sve te brojke jer nisu merene? Samo glasno razmisljam, ali za svaki slucaj cuvajte vi ovaj topic, mozda i bude deo nakog abstrakta. 🙂

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ControlFreak said:

 

Imaj nadu. Nas prijatelj bio prosle nedelje (preko 75) i vozila ga je zena (60), oni pitali nju da li hoce kad je vec tu. Optimisticna sam da ce ici mnogo brze od sada. Slab je pocetak bio i brojke nisu za pohvalu s obzirom na broj stanovnistva, ali ide u dobrom pravcu. Drago mi je, vidim i u Srbiji krece. Moram da prijavim svoje, vidim sta je najbolje za njih. Nego setila se tebe sinoc, malo sam bila pod utiskom pre vakcinacije, a citala ovaj topic. Posto vidim da se tamo rade krvni testovi i rentgeni, a ovde jedino primaju ako si hitan slucaj, ostali se lece kod kuce, da li je moguce da ce negde u buducnosti ta statisitka koju imaju u Srbiji i ostalim zemljama sa slicnim procesima biti od vaznosti za neke studije. Laik sam po tim pitanjima, ali juce ispominjaste svi CRP itd (btw, morala na Mayo da proverim sta je to i koje su normale), pa sam pomislila kako bi ti podaci bili dobri za istrazivanje...bila je ona studija juce koju ste kacili, ali to je long haul nakon hospitalizacije. Sta sa ovima koji su kod kuce i niko ne zna sve te brojke jer nisu merene? Samo glasno razmisljam, ali za svaki slucaj cuvajte vi ovaj topic, mozda i bude deo nakog abstrakta. 🙂

 

Ocito da ce biti tesko upratiti nas koji nismo odradili nikakvu dijagnostiku, a drugi problem za vecinu je sto nemaju podatke s baseline  - ono, za godinu dana ja odem, imam problema s bubrezima, kazem imala sam covid tad i tad - ukoliko nemaju podatke o mom zdravstvenom stanju pre mog covida, nece moci sa sigurnoscu da tvrde da je to iskljucivo posledica covida (bice tu ono "posibly, probably".)

 

Druga stvar, rezultati studija koje se sad pojavlju (tako i ona iz UK) su radjene s podacima na pocetku epidemije, kad terapije jos nisu bile uspostavljene, kad su se protokoli menjali, kad su pacijenti vecinom bili ljudi s komorbiditetima....tako da se nece moci primeniti na celokupnu populaciju, na ove koji su se razboleli kad su vec postojale terapije koje daju rezultate, itd...

 

Kao i za sve - trebace vremena da se iskristalisu podaci, uzimajuci u obzir "more" faktora i parametara!

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...