Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, John Terry said:

Urose, ne trebaju nam tragicne price, vise je stresa kod ljudi izazvala navala raznih tragedija od samog virusa. Cak toliko da sam siguran da se gomila ljudi razbolela upravo zbog pada imuniteta usled stresa zbog kataklizmicnih scenarija.

Ah verovatno, ali sad je kasno u međuvremenu napisao. Nisam video post na vreme...

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Išli zajedno u OŠ "Bora Stankovič",  on pogonski inžinjer, neka firma iz Bariča, ma nebitno, spadalo jedno. Juče počeli simptomi, zakaže čovek testiranje, jutros ode, doveze se kući. Pričaju njegovi sedne da izmeri temperaturu i infarkt. Nije ni dočekao hitnu pomoć.

Koliko zna porodici - nije imao  srčanih problema, nepušač, ali pokojni mu otac takođe umro mlad od infarkta. Šta ti je život... 

Znači tako brzo nekog razbuca da je to strašno. Pričala sam vam da mi je puls išao do 120, pritisak đipao. Danas bila kod izabrane doktorke, ekg dobar, uput za lab i tensec plus.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vanjabarsa said:

to sa ukusom, ima razlicitih iskustava.nekome je sve slano, bllutavo, nikakvo, slatko  .... nekome prodje za kratko a nekome za duze vreme.sve u svemu cim krece da se vracaju cula znaci da si i ti generalno bolje.bar je tako bilo samnom i svima koje znam a imali su te simptome.

 

 

Kod mene je osecaj bio da mi je sve preslano, a slatka hrana bljutava. Kao da mi je ukus slogirao. A miris sam izgubio skroz, ali evo sad se vraca. Bas cudno, a nikad mi nije palo na pamet da je korona dok naravno nisam povezao i sa temperaturom, logicno je. Sve mislis ma preslano je ovo... recimo koka kolu ne osecam, kao kisela voda ukus ima.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, John Terry said:

Vraca mi se culo mirisa, jel to dobro ili ne?

 

Izgubio sam ga u petak. Sad je na nekih 25% mozda, osecam parfem.

Sta znam, ako se tako brzo vratilo culo mirisa, znaci da virus nije jos stigao da ti udje u mozak i da postanes dementan :79:

Izvini, salim se malo, sretan sam.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Znači tako brzo nekog razbuca da je to strašno. Pričala sam vam da mi je puls išao do 120, pritisak đipao. Danas bila kod izabrane doktorke, ekg dobar, uput za lab i tensec plus.

Đavo će ga znati, istina ima istoriju u porodici srčanih oboljenja, i verovatno nema veze sa covid, ali bizarno je da ti stigne pozitivan test popodne, kad je već debelo kasno. 

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Đavo će ga znati, istina ima istoriju u porodici srčanih oboljenja, i verovatno nema veze sa covid, ali bizarno je da ti stigne pozitivan test popodne, kad je već debelo kasno. 

 

Stres, veliki je ovo stres za sve ljude. Skoro ce godina dana izolacije, jebavanja, maski... a kad pogledas oko sebe vidis gomilu bolida koji uopste ne mare sa covid, koji kao da namerno produzavaju pandemiju.

 

Mogu samo da zamislim koliki je ovo stres za ljude koji imaju pridruzene bolesti. Evo ja licno sam u zadnjih dve nedelje saznao za bar 7 slucajeva opasno debelih ljudi koji su prosli koronu lagano, bukvalno lagano, a da si me pitao pre mesec dana rekao bih ti da svi debeli umiru od ovoga, SVI... jer tako nam je predstavljeno. I sad zamisli srcanog bolesnika, pa taj zivi kao pacov u rupi vec godinu dana, ne sme nigde da podje, ukenja se kad god se neko zakaslje.

 

Mediji i sistem su duboko fejlovali. Cemu sejanje straha? Covek kad se suoci sa bolescu onda se leci, i tako treba biti, a ne da unisti svoj imuni sistem konstantnim strahom.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, John Terry said:

Urose, saucesce porodici. Tragicno je. Nije to od korone, korona na srce moze da OSTAVI posledice, ali uglavnom nakon zalecenja. Coveku srce nije izdrzalo, verovatno stres ili strah zbog potencijalne zaraze. Mnogo smo svi naplaseni, virus jeste gori od gripa, ali je predstavljen mnogo gore nego sto jeste.

 

Sin moje koleginice, 27 godina, zavrsio na Bezanijskoj kosi zbog srcanih problema i jako visokog pritiska dan posto je saznao da je pozitivan. Sta se ispostavilo, da nije korona u pitanju, vec stres. Toliko ga je snazno uplasila spoznaja da ima koronu da je sebi strahom ugrozio zivot 😞 Kad je moja majka saznala da je zakacila, od prvog trenutka smo bili pozitivnog raspolozenja, vedri, nasmejani, okretali na salu... I eto, proslo. Mnogo je do psihe, ljudi ne mogu da shvate koliko to utice na sve...

  • Like 3
  • Love 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Sin moje koleginice, 27 godina, zavrsio na Bezanijskoj kosi zbog srcanih problema i jako visokog pritiska dan posto je saznao da je pozitivan. Sta se ispostavilo, da nije korona u pitanju, vec stres. Toliko ga je snazno uplasila spoznaja da ima koronu da je sebi strahom ugrozio zivot 😞 Kad je moja majka saznala da je zakacila, od prvog trenutka smo bili pozitivnog raspolozenja, vedri, nasmejani, okretali na salu... I eto, proslo. Mnogo je do psihe, ljudi ne mogu da shvate koliko to utice na sve...

Ja verujem da je u pozitivnom stavu pola rešenja, na svaku temu, a tek na bolest. Zato je corona zajebancija najbolja tema u istoriji foruma, dobro, možda ne najbolja, ali najkorisnija 100%

  • Like 3
  • Love 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Amid the growing COVID-19 scare is light at the end of the tunnel. If you experience true loss of smell and taste along with gastric trouble (read diarrhoea) as COVID-19 symptoms begin to appear, have heart as this generally means a good prognosis and no severe respiratory attack that normally sets in in the second week of the 14-day virus cycle.

Observed worldwide, the phenomenon has now been documented by Indian health experts— as we enter the 10th month of COVID-19 pandemic—and according to them, COVID-19 patients who show severe symptoms or end up in the ICU do not generally give a history of true loss of smell or taste.

Those who observe coronavirus-induced loss of smell and taste generally feel an overpowering salty or sweet taste, and water tastes extremely sweet. If they try perfume, the alcohol part dominates the olfactory senses sans any fragrance. And it takes 3-4 weeks for smell or taste or both to come back.

 

 

Ovo mi deluje obecavajuce. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Ja verujem da je u pozitivnom stavu pola rešenja, na svaku temu, a tek na bolest. Zato je corona zajebancija najbolja tema u istoriji foruma, dobro, možda ne najbolja, ali najkorisnija 100%

 

Kad smo cekali dete (prvo dete), zena i ja smo imali skroz razlicite pristupe. Ona nosi dete i uziva, a ja se stresiram. Ako nisam procitao jedno 76 hiljada iskustava sa time sta se sve moze desiti. Isto i sad, od pocetka sam se nacitao najrazlicitjih iskustava, i naslusao iz okoline. Ispunilo bi knjigu a ne podforum. Ali meni, na primer, to ne pravi neki poseban stres. I bez da mi iko ista napise svestan sam da postoje besmislene tragedije, neocekivane smrti, aneurizme i ostalo. Sto bi kovid bio drugaciji, kad je vec tako versatilan. Zapravo, uvek sam imao utisak da me suocavanje sa takvim iskustvima na neki nacin priprema za eventualne stvarne situacije. Evo skoro sam bas pogledao statistiku o tome koliki procenat onih koji su imali kovid dolazi u bolnice sa raznim problemima par meseci posle oporavka, i koji procenat tih premine. Da li se vise plasim zbog toga? Ne, samo prosirujem svoje znanje o tome sta se sve moze dogoditi. Svako valjda razlicito reaguje. Moja profesorka sociologije iz srednje skole nam je govorila o jos ekstremnijim primerima, o ljudima koji ciljano citaju samo crne hronike i citulje. Zvala ih je nekromanserskim tipovima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, urosg3 said:

@Akiro javljaj se, sve ok?

U komšiluku jedna tragična priča, ne znam ni da li da vam pišem ili ne... 

Sve u najboljem redu, čak mi saturacija u temperatura bolje nego normalno. Saturacija normalno 93 do 94 eventualno 95 zbog purnjanja, a sada 95/96 s bila dva puta i 98. Temperaturu normalno imam veoma često zbog hrnoničnog sinusitisa i valjda neke stalne male upale 36,8 do 37,5. Otkada imam Covid, neće preko 36,4. Apetit izrazito prisutan. Uslovno rečeno, čak mi je stanje bolje nego redovno. Doduše, ništa ne radim sem da kradem bogu dane. Dali mi dva mala prevoda da radim, tek da ne izađem iz vežbe, a kad mi opet natovare gomile u kratkom roku (na šta jedva čekaju) pa krenem da zaglavljujem opet do 4 ujutru, biće gore, sa Covidom ili bez. Ovo mi sad dođe kao godišnji odmor koji davno nisam imao.

  • Like 16
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Akiro said:

Sve u najboljem redu, čak mi saturacija u temperatura bolje nego normalno. Saturacija normalno 93 do 94 eventualno 95 zbog purnjanja, a sada 95/96 s bila dva puta i 98. Temperaturu normalno imam veoma često zbog hrnoničnog sinusitisa i valjda neke stalne male upale 36,8 do 37,5. Otkada imam Covid, neće preko 36,4. Apetit izrazito prisutan. Uslovno rečeno, čak mi je stanje bolje nego redovno. Doduše, ništa ne radim sem da kradem bogu dane. Dali mi dva mala prevoda da radim, tek da ne izađem iz vežbe, a kad mi opet natovare gomile u kratkom roku (na šta jedva čekaju) pa krenem da zaglavljujem opet do 4 ujutru, biće gore, sa Covidom ili bez. Ovo mi sad dođe kao godišnji odmor koji davno nisam imao.

Odlične vesti, odlično, samo nek te tovare, pa ih oderi za kintu 🙂

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, koca popovic said:

O srcu bi se trebalo pisati na drugom mjestu. Samo ovo da kazem o srcu ( sam sam imao problema). Niko ne umire od srca iznenada . To oko srca pocinje mnogo ranije i prije prvih simptoma. Kod mnogih to saznanje o problemu sa srcem dodje sa smrcu. 

 

Da, zato sam i napisao da ova smrt nije od covida. Posledice covida na srce mogu da postoje, ali bi se iskazale za godinu, dve...ne odmah. Ali coveka ce sigurno da podvedu da je umro od covida.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, handys said:

 

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/joim.13209

 

Ima i ovde. Velika vecina onih koji imaju gubitak cula mirisa i ukusa imaju blazi tok i bolju prognozu od onih koji nisu iskusili te simptome. 👍

 

Pitaj Terry-ja sta sam mu rekla 🙂

16 minutes ago, koca popovic said:

O srcu bi se trebalo pisati na drugom mjestu. Samo ovo da kazem o srcu ( sam sam imao problema). Niko ne umire od srca iznenada . To oko srca pocinje mnogo ranije i prije prvih simptoma. Kod mnogih to saznanje o problemu sa srcem dodje sa smrcu. 

 

Pise Uros da je momku i otac mlad umro od srca....znaci, genetika, most likely

 

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, Laki21 said:

 Zabagovao mi forum, ne dozvoljava mi da stavi odgovor nakon kvota. Jesam li ja prezipčio ili je obratno?

 

IgG za akutno, a IgM za već stvorena antitela?

 

@Sunshine State

 

I IgG i IgM su pristni u akutnoj fazi

 

IgG test za antitela nakon prelezane infekcije, najbolje sacekati bar 5-6 nedelja za proveruspacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ja se provukao jeftino, ali ženinu sestru po ujaku uhvatilo i to ozbiljno sa upalom pluća. Na kraju nekog višečasovnog sastanka svi izgubili živce i skinuli maske. Pri tome firma ima prozore a ne centralnu ventilaciju i mogli su da luftiraju da su se setili. A ona sama osetljiva grupa po raznim parametrima, a tek njen suprug. Ako ga zarazi, gotov je.

 

Guess what, jedini carinik usput, koji nije nosio masku, je srpski.  Na jednom sudu, gde sam dobio neke apostile, strogo kontrolišu goste pred ulazak ali i u holovima (ima majstora, koji uđu sa maskom, a čim prođu obezbeđenje je spuste na poziciju portikle, a to sam isto video u Lidlu i Tempou), zato u kancelarijama po troje sede bez maske. U jednoj distributerskoj kući, gde sam jurio ovaj veterinarski lek, svi zaposleni, kojih i nije baš tako mali broj, bez maske. (Tipujem i da sam tu zakačio Covid. Ironija sudbine, ako je to tačno, je da sam jureći Ivermektin zakačio Coronu, a posle zahvaljujući istom glatko prošao).

 

Nakon kratke posete Beogradu imam utisak da se kod nas Covid još uvek ne shvata dovoljno ozbiljno. Nije fora u tome da se maltretira pojedinac, ali treba da se spreči ludovanje po tržnim centrima i nepoštovanje mera po firmama  i javnim institucijama. A riba od glave smrdi. Merkelicu neće niko videti u javnosti bez maske. Zato naš "predsednik" svima daje dobar primer nepoštovanja mera.

Edited by Akiro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

 

Kad smo cekali dete (prvo dete), zena i ja smo imali skroz razlicite pristupe. Ona nosi dete i uziva, a ja se stresiram. Ako nisam procitao jedno 76 hiljada iskustava sa time sta se sve moze desiti. Isto i sad, od pocetka sam se nacitao najrazlicitjih iskustava, i naslusao iz okoline. Ispunilo bi knjigu a ne podforum. Ali meni, na primer, to ne pravi neki poseban stres. I bez da mi iko ista napise svestan sam da postoje besmislene tragedije, neocekivane smrti, aneurizme i ostalo. Sto bi kovid bio drugaciji, kad je vec tako versatilan. Zapravo, uvek sam imao utisak da me suocavanje sa takvim iskustvima na neki nacin priprema za eventualne stvarne situacije. Evo skoro sam bas pogledao statistiku o tome koliki procenat onih koji su imali kovid dolazi u bolnice sa raznim problemima par meseci posle oporavka, i koji procenat tih premine. Da li se vise plasim zbog toga? Ne, samo prosirujem svoje znanje o tome sta se sve moze dogoditi. Svako valjda razlicito reaguje. Moja profesorka sociologije iz srednje skole nam je govorila o jos ekstremnijim primerima, o ljudima koji ciljano citaju samo crne hronike i citulje. Zvala ih je nekromanserskim tipovima.


 

I ja se slicno ponasam. Mislim da je to zaro sro informisanost daje osecaj kontrole, mada je to realno vecinski samo privid

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...