Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Moze li kratka rekapitulacija razloga zasto ce neke mere ostati i nakon vakcinacije?
Npr.zasto cemo nositi maske i dalje,zasto fizicka distanca itd?

Jel to (samo) zbog toga sto mozemo i dalje biti prenosioci,pa stitimo one koji iz zdr.razloga ne mogu da prime vakcinu ili ima jos nesto? Da se razumemo - ja cu i dalje da postujem/drzim se mera,ali bih voleo da procitam ukratko o tome.
 Mozda @Sunshine Statemoze da napise u par crta?

(verujem da se vec pisalo,ali propustio sam taj deo,prastajte)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Crni Bombarder said:

Moze li kratka rekapitulacija razloga zasto ce neke mere ostati i nakon vakcinacije?
Npr.zasto cemo nositi maske i dalje,zasto fizicka distanca itd?

Jel to (samo) zbog toga sto mozemo i dalje biti prenosioci,pa stitimo one koji iz zdr.razloga ne mogu da prime vakcinu ili ima jos nesto? Da se razumemo - ja cu i dalje da postujem/drzim se mera,ali bih voleo da procitam ukratko o tome.
 Mozda @Sunshine Statemoze da napise u par crta?

(verujem da se vec pisalo,ali propustio sam taj deo,prastajte)

 

Vracamo se cuvenom kolektivnom imunitetu - dok god on nije postignut (a za covid-19 jos uvek nije tacno utvrdjeno koji je to minimum, obzirom da sad imamo i neke lakse prenosive sojeve (UK, Juzna Afrika..)), virus ce i dalje nalaziti nezarazene; ako se put transmisije ne redukuje i zaštiti kolektiv, virus ce naci nacin da mutira (kao sto vec vidimo nove sojeve), i tada kreće novi krug zarazavanja.

 

Znaci, sto brzom vakcinacijom dostici kolektivni imunitet je prioritet

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Likvi said:

Snimanje pluća, rendgen

To je ništa. Muž je imao 33 na sredini bolesti, deda 24 na kraju, svekrva na prijemu 204. Iz bolnice otpuštaju sa ovim vrednostima 20-30. Bez brige, mladost ❤️


Mislim da ne pričate u istim jedinicama... CRP 204 ja u životu nisam video... ako govorimo u jedinicama gde je do 0.5 normalno. Ako je do 5 normalno, onda je to 20,4, što ima više smisla. Jedino ako je kod Constantina 8,5 u stvari 0,85 u mojim jedinicama, a to je zaista ništa, skoro normalno.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Crni Bombarder said:

Znaci,kod nas je "pisi propalo" scenario. Ispada da cu se dzaba vakcinisati..i mama isto. :classic_sad:

 

Pa neces dzabe, bices zasticen (visok procenat zasticenosti) - problem ce nastupiti ako zbog nedovoljnog broja vakcnisianih damo prostora/vremena virusu da mutira, pa onda mozda necemo biti imuni na taj soj/mutaciju, i moracemo praviti  novu vakcinu ili kombinovati sojeve (kao sad kod gripe).

 

Samo se ti vakcinisi!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pa neces dzabe, bices zasticen (visok procenat zasticenosti) - problem ce nastupiti ako zbog nedovoljnog broja vakcnisianih damo prostora/vremena virusu da mutira, pa onda mozda necemo biti imuni na taj soj/mutaciju, i moracemo praviti  novu vakcinu ili kombinovati sojeve (kao sad kod gripe).

 

Samo se ti vakcinisi!

 

 

Ma,nema spora da hocu. Samo sto ja ne vidim scenario po kojem ce % vakcinisanih u Srbiji biti preko 10. To znaci da ce upravo biti otvorena vrata mutaciji virusa. Uzas.
(osim ako kroz % zaraze stanovnista ne dostignemo kolektivni imunitet,u kombinaciji sa imunizacijom)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, zoe Bg said:

1578/9040/21

 

Na respiratoru 182

 

34 minutes ago, urosg3 said:

Jeste čudno, ja sam očekivao danas daleko manje. Ceo komšiluk pada a ovde raste...

 

Tako je, znaci danas je ponedeljak, do kraja nedelje ocekujem 2500 dnevno. Dolaze nam glave sve zurke od pocetka godine. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa neces dzabe

 

 

Ne razumem kako ljudi misle da je ikad steta vakcinisati se. Pa makar ne mogli putovati nigde i morali nositi maske jos godinu dana. Zar nije najnormalnije hteti sto pre dobiti vakcinu protiv bolesti koja globalno hara? Skidanje maske, skijanje, more, sve to valjda dolazi kasnije. Svako se vakcinise prvo i jedino da bi se zastitio od virusa. I naravno dodatna pozitivna posledica je ovo drugo sto navodis. Kad je dete dobilo MMR, samo sam razmisljao ovako, sta god da bude od vakcine, MMR bi bio mnogo gori. Tako je za svaku bolest od koje se vakcinisemo, i tako je za ovu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, handys said:

 

Ne razumem kako ljudi misle da je ikad steta vakcinisati se. Pa makar ne mogli putovati nigde i morali nositi maske jos godinu dana. Zar nije najnormalnije hteti sto pre dobiti vakcinu protiv bolesti koja globalno hara? Skidanje maske, skijanje, more, sve to valjda dolazi kasnije. Svako se vakcinise prvo i jedino da bi se zastitio od virusa. I naravno dodatna pozitivna posledica je ovo drugo sto navodis. Kad je dete dobilo MMR, samo sam razmisljao ovako, sta god da bude od vakcine, MMR bi bio mnogo gori. Tako je za svaku bolest od koje se vakcinisemo, i tako je za ovu.

 

Nisam ja to razumela kao da @Crni Bombarder nece da se vakcinise, vec vise ga nervira sto i drugi ne zele, a mogli bismo lepo i srecno da zivimo kad bi se svi, koji mogu, vakcinisali.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Jedan glomazan birokratski aparat!!

 

"EMA, europska regulatorna agencija za lijekove, priopćila je prošli tjedan da će krajem siječnja razmatrati zahtjev za odobrenje cjepiva protiv koronavirusa koji su zajednički razvili AstraZeneca i Sveučilište Oxford. 

"Svaki tjedan je važan", rekao je Kurz na tiskovnoj konferenciji nakon što je videovezom razgovarao s nekoliko europskih čelnika. 

"Očekujemo da rade danonoćno, da se proces 'debirokratizira' i da Europa neće zaostati", dodao je."

 

Sto bi mi u Sremu rekli:"Imaju kadE"

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


Mislim da ne pričate u istim jedinicama... CRP 204 ja u životu nisam video... ako govorimo u jedinicama gde je do 0.5 normalno. Ako je do 5 normalno, onda je to 20,4, što ima više smisla. Jedino ako je kod Constantina 8,5 u stvari 0,85 u mojim jedinicama, a to je zaista ništa, skoro normalno.

 

Odlicno sto nisi video, vrlo je neprijatno. 

CRP 230 pre mesec dana - prehlada, uhvatila me led ledena kisa u setnji. 

CRP 320 prosle godine - upala pluca - hospitalizacija. 

Govorim u tacnim jedinicama, kod mene se to svako malo kontrolise. Znam o cemu pricam. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Vracamo se cuvenom kolektivnom imunitetu - dok god on nije postignut (a za covid-19 jos uvek nije tacno utvrdjeno koji je to minimum, obzirom da sad imamo i neke lakse prenosive sojeve (UK, Juzna Afrika..)), virus ce i dalje nalaziti nezarazene; ako se put transmisije ne redukuje i zaštiti kolektiv, virus ce naci nacin da mutira (kao sto vec vidimo nove sojeve), i tada kreće novi krug zarazavanja.

 

Znaci, sto brzom vakcinacijom dostici kolektivni imunitet je prioritet

 

Ovo mi je dalo ideju. Da svaki kolektiv (fabrike,...)nabavi vakcine za zaposljene i onda da zastite kolektiv tako sto ce radnicima biti zabranjeno da idu kuci, imat ce krevete gde ce spavati. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Eddard said:


Mislim da ne pričate u istim jedinicama... CRP 204 ja u životu nisam video... ako govorimo u jedinicama gde je do 0.5 normalno. Ako je do 5 normalno, onda je to 20,4, što ima više smisla. Jedino ako je kod Constantina 8,5 u stvari 0,85 u mojim jedinicama, a to je zaista ništa, skoro normalno.

Upravo ga gledam, svekrvin, poslat u priv.poruci od infektologa pre 7 dana sa jasnim graničnim vrednostima 0.0-5.0, tad joj je bio 206.6. I uvek je takav, bar u lab.gde sam ga radila. 

Link to comment
Share on other sites

Posto sam ja uvek u toku sa svim teorijama zavere upozorio bih vas na novu i dosad najsuptilniju.

Elem, sad je fokus na slobodi.

Alt right magovi ( koji uopste nisu za potcenjivanje) manuli su se 5G i cipova i pustaju price tipa eto stigla vam je vakcina a morate i dalje da nosite maske, ne mozete da putujete i vidjate najmilije itd. Punch line je ako su predsednika najmocnije sile na svetu ucitkali sta ce tek da rade vama.

Ovo je veoma opasna prica, jer se kombinuju stvarne, istinite nedace sa dubokom drzavom, masonima, reptilima i ostalim standardnim arsenalom.

Da ne bude da prozivam nesto Urosa ;) ali ovu pricu stvarno u zadnje vreme jace guraju. Uros zna sta pise i sasvim normalno je da se bori za svoje slobode ali kad se ove price docepaju frisko skinuti sa 5g cipova i presaltaju na slobode to je vec zajebanije.

Prvo sto im silni lokdauni i zabrane, nesnalazenje vlada, oprecne izjave naucnika daju vetar u krila a drugo sto se tu moze ubaciti politike koliko hoces.

Ovo je puno zajebanija kombinacija od toga da Gejc prati Slavicu kad ide da sredjuje nokte.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Sunshine State said:

Jedan glomazan birokratski aparat!!

 

"EMA, europska regulatorna agencija za lijekove, priopćila je prošli tjedan da će krajem siječnja razmatrati zahtjev za odobrenje cjepiva protiv koronavirusa koji su zajednički razvili AstraZeneca i Sveučilište Oxford. 

"Svaki tjedan je važan", rekao je Kurz na tiskovnoj konferenciji nakon što je videovezom razgovarao s nekoliko europskih čelnika. 

"Očekujemo da rade danonoćno, da se proces 'debirokratizira' i da Europa neće zaostati", dodao je."

 

Sto bi mi u Sremu rekli:"Imaju kadE"

U Fra su dosta pisali o onim hakovanim dokumetima vezanim za EMA i odobravanje Pfizera - nije teorija zavere nego jeste hakovano ne zna se ko mailovi izmedju EMA i Pfizera i ne znam koga, naprimer interesantan podatak - pise da je bio veliki pritisak od strane Pfizera da se hitno odobri vakcina ali je EMA oduzila odobravanje mislim tri nedelje a uzrok je bio da je EMA radila svoj posao kao sto treba a da se ispostavilo pri kontroli da vakcine spremne za isporuku nisu bile bas iste kao vakcine koriscene u testiranju nego su imale manju kolicinu ARN sto automatski smanjuje efikasnost ali su po zahtevu EMA vratili na pocetnu vrednost, sve u svemu hvale da je EMA odradila svoj posao profesionalno i pored velikog pritiska Pfizera i svih da vakcina ode sto pre 

https://www.lemonde.fr/planete/article/2021/01/16/vaccins-ce-que-disent-les-documents-voles-a-l-agence-europeenne-des-medicaments_6066502_3244.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ciao said:

U Fra su dosta pisali o onim hakovanim dokumetima vezanim za EMA i odobravanje Pfizera - nije teorija zavere nego jeste hakovano ne zna se ko mailovi izmedju EMA i Pfizera i ne znam koga, naprimer interesantan podatak - pise da je bio veliki pritisak od strane Pfizera da se hitno odobri vakcina ali je EMA oduzila odobravanje mislim tri nedelje a uzrok je bio da je EMA radila svoj posao kao sto treba a da se ispostavilo pri kontroli da vakcine spremne za isporuku nisu bile bas iste kao vakcine koriscene u testiranju nego su imale manju kolicinu ARN sto automatski smanjuje efikasnost ali su po zahtevu EMA vratili na pocetnu vrednost, sve u svemu hvale da je EMA odradila svoj posao profesionalno i pored velikog pritiska Pfizera i svih da vakcina ode sto pre 

https://www.lemonde.fr/planete/article/2021/01/16/vaccins-ce-que-disent-les-documents-voles-a-l-agence-europeenne-des-medicaments_6066502_3244.html

 

I ne treba nista da preskoce, svakako! Ali, znajuci kako funkcionise glomazna birokratija u EU, oni garant tek razmatraju kad da krenu da iscitavaju.

Britanski MHRA je u nasem business poznat kao striktniji od EMA, i ne verujem da su oni otaljali review AZ vakcine.

 

 

 

Edited by Sunshine State
Typo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Likvi said:

Upravo ga gledam, svekrvin, poslat u priv.poruci od infektologa pre 7 dana sa jasnim graničnim vrednostima 0.0-5.0, tad joj je bio 206.6. I uvek je takav, bar u lab.gde sam ga radila. 

 

To je vrlo upaljeno/infektirano. Ne znam kako nas forumski doca racuna ali kod  nas se racuna ´vako. 

 

[/quote]In completely healthy people, CRP is usually very low, less than 3 milligrams per liter (mg / L). The rapid tests used for acute assessments cannot measure such low levels. This means that values higher than 5 to 10 mg / L are interpreted as elevated if the sample is taken with such a method.

The CRP content can increase very sharply and in some cases go up to over 300 mg / L. High levels of CRP in your blood may be due to a severe infection or inflammation. [/quote]

 

Izvor: Zvanicni svedski medincki guide 

Edited by Cyber
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Nisam ja to razumela kao da @Crni Bombarder nece da se vakcinise, vec vise ga nervira sto i drugi ne zele, a mogli bismo lepo i srecno da zivimo kad bi se svi, koji mogu, vakcinisali.

 

 

 

Nisam ja ni mislio na kolegu forumasa licno, prosto me je podsetilo to na neke razloge koje cujem u svom okruzenju.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...