Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 minutes ago, wwww said:

Hamburg: More than 1.5 million euros in fines received

 

The Hanseatic City of Hamburg has so far received more than 1.5 million euros in corona fines. A total of 13,726 administrative fines had been issued by January 8th. "Most of the proceedings are based on violations of the distance requirement," said the spokesman for the residents' central office, Matthias Krumm, the German press agency. To date, almost 10,000 proceedings have been opened for this purpose. According to the catalog of fines for the Corona Containment Ordinance, people who do not keep the minimum distance of 1.5 meters in public places have to pay up to 150 euros. The number of procedures processed due to the violation of the prescribed mouth and nose covering is a good 1,700.

 

Obzirom da je mnogo manji broj kazni za (ne)nosenje maski, za pretpostaviti je da je tih 10,000 kaznjenih zbog distance imalo masku (ili bar 8300 njih) - ako vec imaju masku, zasto ih kaznjavati za distancu? Zasto u javnom saobracaju ne pokaznjavaju sve, jer prosto je nemoguce u jednom S-bahnu, tramvaju, odrzati tu distancu?

 

Koja je razlika izmedju "sardina u busu" i ljudi "in public places", sto se virusa tice?

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

Koju bi vakcinu izabrali.:classic_smile:

 

1. Pfizer

2. Moderna

3. Englesku

4. Rusku

5. Kinesku

6. koja vec ima

 

Ne bi bilo lose mozda da se promeni poll :smiley33:

 

Meni je u principu svejedno, jer koja god da bude bar ce te zastititi dovoljno da ne moras u bolnicu. A ako je zastita i 50, 60% to ce biti dovoljno da zaustavi pandemiju, naravno, ako se vecina stanovnistva vakcinise.

 

Takodje, ne verujem da ce mnogi moci da biraju vakcinu. Verovatno ce biti "ima ova sad ili cekaj dok dodje ta sto je hoces".

 

Imam pitanje: Da li se ljudi koji su trenutno covid pozitivni mogu vakcinisati? Jel citao neko nesto o tome? Da li se pred vakcinaciju radi PCR test?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, John Terry said:

 

Meni je u principu svejedno, jer koja god da bude bar ce te zastititi dovoljno da ne moras u bolnicu. A ako je zastita i 50, 60% to ce biti dovoljno da zaustavi pandemiju, naravno, ako se vecina stanovnistva vakcinise.

 

Takodje, ne verujem da ce mnogi moci da biraju vakcinu. Verovatno ce biti "ima ova sad ili cekaj dok dodje ta sto je hoces".

 

Imam pitanje: Da li se ljudi koji su trenutno covid pozitivni mogu vakcinisati? Jel citao neko nesto o tome? Da li se pred vakcinaciju radi PCR test?

 

Ne moze vakcinacija dok si pozitivan - nema ni svrhe.

Obicno savetuju da prodje bar mesec (po drugima 3 meseca) nakon prelezanog covida 

 

PCR test pred vakcinaciju se ne radi, mnogo bi i kostalo i trajalo

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Terry said:

 

Meni je u principu svejedno, jer koja god da bude bar ce te zastititi dovoljno da ne moras u bolnicu. A ako je zastita i 50, 60% to ce biti dovoljno da zaustavi pandemiju, naravno, ako se vecina stanovnistva vakcinise.

 

Takodje, ne verujem da ce mnogi moci da biraju vakcinu. Verovatno ce biti "ima ova sad ili cekaj dok dodje ta sto je hoces".

 

Imam pitanje: Da li se ljudi koji su trenutno covid pozitivni mogu vakcinisati? Jel citao neko nesto o tome? Da li se pred vakcinaciju radi PCR test?

Ne radi se. Ima prilično ljudi koji su bili u inkubaciji i razvili simptome po vakcini. Naravno da su avaxi jedva dočekali da optuže vakcinu.

Razmak treba da bude bar mesec dana da bi se imunološki sistem odmorio.

Da li će vakcina pomoći ako si se razboleo, niko ne zna da kaže. Npr.HPV pozitivni dobijaju savet da se vakcinišu Gardasilom jer se smanjuje nivo virusa.

UAE starijem građanstvu preporučuju fajzera, mlađima sinofarm. Mislim zbog efikasnosti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Likvi Upravo zato i mislim da pre vakcine mora da se uradi test da bi se videlo da li je neko u inkubaciji. Doduse, onda bi morao i u izolaziju jer negativan test ne garantuje da se sutra neces zaraziti.

 

Ovo za barem mesec dana a preporucenih 3 verovatno je vezano i za misljenje da si nakon prelezane korone bezbedan neko vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

@Likvi Upravo zato i mislim da pre vakcine mora da se uradi test da bi se videlo da li je neko u inkubaciji. Doduse, onda bi morao i u izolaziju jer negativan test ne garantuje da se sutra neces zaraziti.

 

Ovo za barem mesec dana a preporucenih 3 verovatno je vezano i za misljenje da si nakon prelezane korone bezbedan neko vreme.

Zato ja i radim AT oko 10.februara. Ako ih nema, odma', ne jednu, daj sve što ima, ne biram

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Amigo said:

Koju bi vakcinu izabrali.:classic_smile:

 

1. Pfizer

2. Moderna

3. Englesku

4. Rusku

5. Kinesku

6. koja vec ima

 

Ne bi bilo lose mozda da se promeni poll :smiley33:

 

Fajzer ili Sinofarm.

Jedna dokazano kvalitetna i uspesna (sta su Izraelci, veverice?), druga klasicna a ocigledno i dobra (sta su UAE, veverice?)

 

Posle duzeg razmisljanja, zakljucio sam da ne bih Sputnjik iz tri razloga:

 

1. Potrebno je duze vreme za kreiranje imuniteta

2. Posto se adenovirus koristi kao vektor, postoje sanse da ga nas imuni sistem prosto pojede, jer smo se sa adenovirusima susretali, pa su vece sanse da vakcina bude neefikasna

3. O konzumaciji alkohola pre i posle inokulacije ima puno oprecnih podataka, a ja ne bih da mi jedno pivce uz utakmicu sve upropasti.

 

Modernu i AZ verovatno necemo jos dugo videti kod nas.

 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Fajzer ili Sinofarm.

Jedna dokazano kvalitetna i uspesna (sta su Izraelci, veverice?), druga klasicna a ocigledno i dobra (sta su UAE, veverice?)

 

Posle duzeg razmisljanja, zakljucio sam da ne bih Sputnjik iz tri razloga:

 

1. Potrebno je duze vreme za kreiranje imuniteta

2. Posto se adenovirus koristi kao vektor, postoje sanse da ga nas imuni sistem prosto pojede, jer smo se sa adenovirusima susretali, pa su vece sanse da vakcina bude neefikasna

3. O konzumaciji alkohola pre i posle inokulacije ima puno oprecnih podataka, a ja ne bih da mi jedno pivce uz utakmicu sve upropasti.

 

Modernu i AZ verovatno necemo jos dugo videti kod nas.

 

 

Moderne sumnjam da ce biti u SRB, Pfizer-a isto ne u velikim kolicinama.

AZ, zbog cene, mozda i vidimo (pitanje je koliko AZ moze da proizvede, ima li dovoljno za sve koji traze)

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Muž je išao dvaput posle inicijalnog. Tad, kad mu je temp.skočila petog dana, prvi put grafiran.

Kad je otišao poslednji put, kontrolna grafija.

Nije više bilo vađenja krvi. Crp i D dimer smo radili u spostvenoj režiji.

Crp je maltene kod svakog povišen. Ima smisla raditi ga dvodnevno jer je bitna dinamika, ne to što je povišen. 

Edited by Likvi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

Moderne sumnjam da ce biti u SRB, Pfizer-a isto ne u velikim kolicinama.

AZ, zbog cene, mozda i vidimo (pitanje je koliko AZ moze da proizvede, ima li dovoljno za sve koji traze)

 

 

 

Hajde da te pitam, da ti ponude u Srbiji vakcinisanje odma'-sada'-odma' ali Sinofarm vakcinom, da li bi ti pristala?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Likvi said:

Muž je išao dvaput posle inicijalnog. Tad, kad mu je temp.skočila petog dana, prvi put grafiran.

Kad je otišao poslednji put, kontrolna grafija.

Nije više bilo vađenja krvi. Crp i D dimer smo radili u spostvenoj režiji.

Crp je maltene kod svakog povišen. Ima smisla raditi ga dvodnevno jer je bitna dinamika, ne to što je povišen. 

 

Sta znaci to "grafiran"?

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Hajde da te pitam, da ti ponude u Srbiji vakcinisanje odma'-sada'-odma' ali Sinofarm vakcinom, da li bi ti pristala?

 

Moram da znam da li ce vakcina kojom se vakcinisem biti "prihvacena" u EU i u US. Ne vidim tu informaciju za Sinofarm (jos uvek)

3 minutes ago, John Terry said:

 

Sta znaci to "grafiran"?

 

Snimak pluca (radiografija)

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, major josip said:

A ni meni sada nije najjasnije. Šta se događa sa ljudima koji imaju virus, ali su trenutno bez simptoma recimo, a prime vakcinu? 

Da li ona može negativno da deluje da se virus onda još više raširi u organizmu ili takođe pomaže da se ne razvije ništa ozbiljnije? 

 

Upravo je to i dilema, a sumnja se da su neki od preminulih u starackim domovima u Norveskoj, bas takvi slucajevi, ljudi u inkubaciji, pre ispoljavanja simptoma, primili vakcinu.

Meni je zapravo ovo glavni problem kod vakcinisanja. Znamo da je preporuka za vakcinu protiv gripa bila da si u trenutku primanja zdrav, ali to se odnosilo na "zdrav" u smislu nemas simptome. Ovo sa asimptomatskim pacijentima pravi dodatan problem.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Sunshine State said:

 

Moram da znam da li ce vakcina kojom se vakcinisem biti "prihvacena" u EU i u US. Ne vidim tu informaciju za Sinofarm (jos uvek)

 

 

 

Ne znam skroz šta da mislim o ovome. Nekako sumnjam da će se praviti prevelika razlika između vakcina. Ali čak i da dođe do toga, ne verujem da će onima koji su vakcinisani "nepriznatom" vakcinom biti zabranjeno putovanje. Možda samo budu tražili negativan pcr test, ili nešto u tom fazonu. Nama koji ne putujemo često to i ne pravi mnogo veliku razliku, meni je važnije da se zaštitim od infekcije i da se vratim normalnom svakodnevnom životu, ali kapiram da je drugačije sa ljudima koji su češće u pokretu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, nemanjaol said:

 

Ne znam skroz šta da mislim o ovome. Nekako sumnjam da će se praviti prevelika razlika između vakcina. Ali čak i da dođe do toga, ne verujem da će onima koji su vakcinisani "nepriznatom" vakcinom biti zabranjeno putovanje. Možda samo budu tražili negativan pcr test, ili nešto u tom fazonu. Nama koji ne putujemo često to i ne pravi mnogo veliku razliku, meni je važnije da se zaštitim od infekcije i da se vratim normalnom svakodnevnom životu, ali kapiram da je drugačije sa ljudima koji su češće u pokretu.

 

Razumem, i ja bih tako razmisljala, da ne zivim izmedju 4 drzave (dva kontinenta) i da godisnje nemam vise od desetak putovanja (to je ca. 20-ak PCRs, skoro 2000 eura i vreme utroseno na testiranje)

 

Da sam uglavnom u Srbiji, uzela bih koju god daju. Kineskom se vec vakcinisu u razlicitim drzavama, da ima nekih znacajnijih problema, culi bismo do sad

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Likvi said:

Muž je išao dvaput posle inicijalnog. Tad, kad mu je temp.skočila petog dana, prvi put grafiran.

Kad je otišao poslednji put, kontrolna grafija.

Nije više bilo vađenja krvi. Crp i D dimer smo radili u spostvenoj režiji.

Crp je maltene kod svakog povišen. Ima smisla raditi ga dvodnevno jer je bitna dinamika, ne to što je povišen. 

Zaboravih u sinoćnjem postu. Sin koji je bio pozitivan imao je CRP oko 3, a ovog što nisu hteli da testiraju imao je oko 8,5 ???

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, John Terry said:

 

Sta znaci to "grafiran"?

Snimanje pluća, rendgen

3 minutes ago, Constantin said:

Zaboravih u sinoćnjem postu. Sin koji je bio pozitivan imao je CRP oko 3, a ovog što nisu hteli da testiraju imao je oko 8,5 ???

To je ništa. Muž je imao 33 na sredini bolesti, deda 24 na kraju, svekrva na prijemu 204. Iz bolnice otpuštaju sa ovim vrednostima 20-30. Bez brige, mladost ❤️

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Likvi said:

Možda će nekog zanimati.

Treća faza, Brazil, SinoVac

12000 učesnika, pr.starost 37god ( fajzer 52), 5% starijih od 60, najstariji u vakc.grupi 84 god.

U grupi koja je primila vakcinu, 85 se razbolelo, nijedan hospitalizovan. Minimalni side effects, u 50% bol u ramenu.

50.9 ukupna efikasnost.

 

Ova efikasnost je kao tačnost testova. Mož da bidne ali ne mora da znači.

 

 

3 hours ago, Pletilja said:

Htela sam da uradim Elisa test jer imam razloga da sumnjam na susret sa virusom najmanje 2 puta od pocetka pandemije. Obisla sam privatne laboratorije (sve su ekspoziture Bg laboratorija i sve salju uzorke u Bg) i cena je ista: 2100 po jednoj vrsti antitela. Dakle najmanje 6300 rsd treba da bi se uradio test na  IgM, IgG i jos jednu vrstu koju nisam zapamtila a u ponudi je. Nista nisam odlucila, ni da se testiram sada, ni da se prijavim za vakcinu.

  Uz sve to, danas se unuk vraca u vrtic i nakon 4 h sata provedena sa drugarima dolazi kod mene na nekoliko sati. Razumem odluku da ga vrate u pretskolsko kad je otvoreno za rad,  dete se razvlaci po kuci  sa nama, bakama i dekom vec pola godine a najesen treba da podje u skoli i to u drugom, inostranom skolskom sistemu. 

Ne pamtim da sam se osecala ovako bespomocno pred odlukama koje treba da donesem. Na pomoli je i malo rat izmedju cerke i sina: ona je nesrecna jer je daleko, uplasena da ce unuk da mi prenese virus, sin, koji je nesto manje daleko kaze da imam izbor da ne vidjam unuka a s druge strane, snaha je sama sa detetom u nasem gradu, mora da radi i osim mene i njenih roditelja nema ko da joj pomogne. Koliko god da smo zabrinuti za vlastito zdravlje, snahini roditelji i ja ne mozemo da kazemo "ne" i da ih ostavimo same. Pisem o ovome da bi bilo malo jasnije kakve su sve implikacije epidemije koje pogadjaju i nas, marginalizovane starosne grupe jer mi u usima odjekuje izjava D.K.Tepavcevic da je svaka porodica krizni stab. Da, lomice se preko porodice jer drzava ima takav stav kakav ima: snadjite se pa ko ziv, ko mrtav. 

 

 

 

Ako je za neku utehu. Znam nekolicinu porodica koje su prošle virus, a i neke koje nisu. Utisak je da deca uistinu ne prenose virus, čak i kad se pojavi među drugim roditeljima u vrtiću

Tj. da ne zvučim kao Kon(j), ali sve infekcije koje smo diskutovali u društvu su takve da deca nisu prenela virus iako ga je bilo barem na kontakt nivou u vrtićima/školama.

Deluje kao da deca virus brzo savladaju ili tako nešto.

 

Jedan primer: Otac i deca u stanu sa dedom. Deca ispod 5 godina. Otac dobio koronu i bolovao. Svo vreme u intenzivnom bliskom prisustvu dece. Deci tog uzrasta nije moguće objasniti da ne idu kod oca pa kod dede u sobu. I deda se nije razboleo.

 

Ne pretendujem da izvlačim ozbiljne zaključke - više tešim, ali iz lične perspektive i perspektive okoline izgleda da nije tako lako da deca prenose odraslima. Ne znam zašto, samo takav je utisak iz nekolicine posmatranih slučajeva.

Link to comment
Share on other sites

Ima smisla, obzirom da covid-19 pripada grupi coronavirusa, gde su i "obicna prehlada" a i SARS virus:

 

"One reason scientists have feared that natural protection from COVID-19 might be short-lived is that immunity to milder coronaviruses that cause colds is fleeting. On the other hand, recent research found that the immune systems of survivors of SARS, a much more serious type of coronavirus, still had cells primed to fight the virus 17 years later."

 

Prevod:

Jedan od razloga zbog kojeg se naučnici plaše da bi prirodna zaštita od COVID-19 mogla biti kratkotrajna je taj što je imunitet na blaže koronaviruse koji uzrokuju prehlade prolazan. S druge strane, nedavna istraživanja otkrila su da imuni sistem preživelih od SARS-a, mnogo ozbiljnijeg tipa koronavirusa, još uvek ima ćelije pripremljene za borbu protiv virusa 17 godina kasnije.

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...