Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

16 minutes ago, urosg3 said:

Realno bolje je dobiti 100 evra i teraš delja, nego primiš vakcinu i ništa se ne promeni. Za 100 evra se samo prijaviš, sačekaš malo i pojavi se na računu, za vakcinu em se prijavis, em nisi u prioritetnoj grupi, pa ako jesi, onda ideš, čekaš redove kano klisurine, primiš vakcinu, još čekaš kad primiš, i   i dalje ti isto. Pa onda moraš ponovo da čekaš.
Kad sve završiš isto ti bude.
Iskreno ko ne bi pre 100 evra 🙂

kad ovako nesto napises stvarno mi dodje da napisem neke stvari o ovoj bolesti, ali onda ce ljudi koji su ili prelezali ili je sad imaju da padnu u bedak.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

kad ovako nesto napises stvarno mi dodje da napisem neke stvari o ovoj bolesti, ali onda ce ljudi koji su ili prelezali ili je sad imaju da padnu u bedak.

 

Pa necemo pasti!

Posto nista u zivotu nije izvesmo i sigurno, osim smrti, a pogotovo ne nesto vezano za epidemiju koja je tu "tek" godinu dana.

 

Izvini, znamo da nije bezazleno, ali ovako kako ti pises (razumem tvoje razloge), ispada da niko od nas koji smo prelezali, nece vise nikad biti zdrav, jer smo, eto, imali covid!

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

kad ovako nesto napises stvarno mi dodje da napisem neke stvari o ovoj bolesti, ali onda ce ljudi koji su ili prelezali ili je sad imaju da padnu u bedak.

Da nema nešto netačno u navedenom? Da bi ogromna većina radije uzela 100 evra nego da čeka vakcinu?
Ili da možda yahoo nije korektno preneo vesti iz Srbije?
Zar činjenica da se jedva preko 100k prijavilo za vakcinu ne svedoči da realno i nenašminkano gledam na društvo oko sebe?
Ne znam šta je problem, šta to smeta u postu koji ima smajli na kraju - što je jasan navod da pišem ironično. 

Ova vakcina nema veze sa društvenom odgovornošću, to smo ustanovili, tako da sad svako bira za sebe. Pravo na lični izbor. Ova vakcina ne gasi pandemiju, tako da ne vidim šta je problem.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako ima nekoga ko zivi u inostranstvu, imam jedno pitanje.

 

Da li se od ljudi kod vas ocekuje da sami, bolesni, istrazuju koje sve analize krvi treba da rade ili im to medicinski sistem sam sprovede? Meni su licno uradili samo hematoloske rezultate i na osnovu toga zakljucili da mi nije nista. Biohemijski rezultati pak, dva dana kasnije, rekli su da je CRP povecan.

 

Nakon toga, samo iz razloga sto mi je sestra lekar saznam da je korisno uraditi i analizu necega sto se zove D-dimer i firbinogen, jer, pazite sad, ovaj virus moze da izazove zgrusavanje krvi (moze da vam pravi ugruske po krvnim sudovima sto onda moze kroz 5 ili 10 godina da ubije) a to se valjda sprecava kontrolom tih parametara. I sad, ako ti to sve ne znas, i jos si ozbiljno bolestan a ne kao ja kome je bilo skroz ok energetski da se majem pola dana po gradu, kako jedan obican covek da opstane? 

 

Zar se na nama koji placamo sve dazbine stedi? Sramotno.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, John Terry said:

Ako ima nekoga ko zivi u inostranstvu, imam jedno pitanje.

 

Da li se od ljudi kod vas ocekuje da sami, bolesni, istrazuju koje sve analize krvi treba da rade ili im to medicinski sistem sam sprovede? Meni su licno uradili samo hematoloske rezultate i na osnovu toga zakljucili da mi nije nista. Biohemijski rezultati pak, dva dana kasnije, rekli su da je CRP povecan.

 

Nakon toga, samo iz razloga sto mi je sestra lekar saznam da je korisno uraditi i analizu necega sto se zove D-dimer i firbinogen, jer, pazite sad, ovaj virus moze da izazove zgrusavanje krvi (moze da vam pravi ugruske po krvnim sudovima sto onda moze kroz 5 ili 10 godina da ubije) a to se valjda sprecava kontrolom tih parametara. I sad, ako ti to sve ne znas, i jos si ozbiljno bolestan a ne kao ja kome je bilo skroz ok energetski da se majem pola dana po gradu, kako jedan obican covek da opstane? 

 

Zar se na nama koji placamo sve dazbine stedi? Sramotno.

 

Ja sam u inostranstvu i kad sam dobila rezultat da sam pozitivna, to je bilo sve!

Kakva krv, kakvi nalazi?

To samo ako nekoliko dana imas jako visoku temperaturu i otezano disanje, onda kontaktiras lekara. Ostali miruju kuci i cekaju da prodje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da neće pacijent sam da određuje šta će da mu se radi. 

 

Kod prijema na stacionarno lečenje se ovde obavezno radi krvna slika, CRP, LDH, GOT i D-Dimer. 

 

Kako je kod ambulantnih pacijenata kod porodičnog lekara ne znam, ali mislim da se ne radi rutinski nikakva laboratorija. Nisam siguran, ali raspitaću se pa javljam. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, John Terry said:

Zasto mi onda nisu uradili te analize kada sam se prvi put pojavio? Tesko im? Sta je problem da se ispostuje covek koji placa poreze i doprinose?

Zato što postoje protokoli koji se prate i zato jer se na osnovu anamneze bira kome će sta da se radi bez obzira na to što svi plaćamo poreze i doprinose. Evo kolege gore kažu da i osnovne analize ne rade preko ako nema potrebe. 

 

Btw iz prve ruke... Za sve vreme epidemije nije potrebna overena zdr knjižica, pa se svakodnevno javljaju ljudi koji godinama nisu kontrolisali krv a nisu osigurani na pregled čisto da provere vrednosti. Sad kad bi svako od njih još tražio d dimer preko svega i još fibrinogen.... Mora malo da se misli i na finansije u ovoj državi, reagensi nisu uopšte jeftini, videti koliko to košta 7 privatnim klinikama. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, John Terry said:

Zasto mi onda nisu uradili te analize kada sam se prvi put pojavio? Tesko im? Sta je problem da se ispostuje covek koji placa poreze i doprinose?

Meni je moja rođena sestra, radioterapeut, rekla- zabranila bih vam da sami radite analize. Ona ne radi u covidu. Kardiolog mi je rekao pij aspirin 2/3 meseca. Anesteziolog mi je rekao da se na najmanje simptome bodu clexanom. Gradacija.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Prijavio sam ženu, sebe i ćaleta za vakcinaciju, keva neće definitivno uz svo ubeđivanje, jer ima lupus i plaši se. Objasnio sam joj da ima polje da se štikliraju grupe bolesti i da će se to verovatno uzimati u obzir, ali nema leba. Sve bi mi to bilo ok da je u penziji, ali ona i dalje radi sa strankama tako da je u riziku. Na kraju sam im rekao, da se čuvaju i piju vitamine i to je to, nema poente svađati se. 

Pročitao sam na Rojtersu da je Rusija podnela zahtev za registraciju Sputnjika u EU, što bi verovatno značilo da bi mogli da ga priznaju za putovanja po EU?

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Prijavio sam ženu, sebe i ćaleta za vakcinaciju, keva neće definitivno uz svo ubeđivanje, jer ima lupus i plaši se. Objasnio sam joj da ima polje da se štikliraju grupe bolesti i da će se to verovatno uzimati u obzir, ali nema leba. Sve bi mi to bilo ok da je u penziji, ali ona i dalje radi sa strankama tako da je u riziku. Na kraju sam im rekao, da se čuvaju i piju vitamine i to je to, nema poente svađati se. 

Pročitao sam na Rojtersu da je Rusija podnela zahtev za registraciju Sputnjika u EU, što bi verovatno značilo da bi mogli da ga priznaju za putovanja po EU?

 

Moj tast za vakcinisanje stiklirao gojaznost - pise tamo bmi vise od 40, on nije ni blizu toga - ali misli da ce mu do ubrzati vakcinisanje. Kaze, odakle oni znaju da li sam ja u medjuvremenu smrsao, i koliko? Snalaze se ljudi 🙂

 

A od uslovljavanja vakcinama nema nista, zamisli da EU zabrani ulazak onima koji su se vakcinisali Sinofarmovom vakcinom, koje bi posledice bile? Pa, vise ne bi mogli da racunaju na desetine miliona turista iz Kine, za pocetak. USofA takodje ima respektabilnu kinesku zajednicu. Tako da, bice sve registrovane (samo nece sve biti svima dostupne), platice se koliko treba i to je to.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

@vanjabarsa pomenula si da su vam savetovali da se ne vakcinisete ako planirate potomstvo. Da li se to odnosi samo na to ako uskoro planirate ( do 6 meseci sam negde procitao) ili generalno? Da li se ovo odnosi samo na biontech vakcinu?

 

nama je klinicki farmakolog objasnio da oni nemaju nikakve podatke kako moze vakcina da deluje na reproduktivni sistem i da ce za to trebati 6 do 8 godina.ali , ako neka od koleginica planira trudnocu a pritom je  bila inficirana da ne preporucuju vakcinaciju, narocito za devojke koje nisu radjale.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

 

nama je klinicki farmakolog objasnio da oni nemaju nikakve podatke kako moze vakcina da deluje na reproduktivni sistem i da ce za to trebati 6 do 8 godina.ali , ako neka od koleginica planira trudnocu a pritom je  bila inficirana da ne preporucuju vakcinaciju, narocito za devojke koje nisu radjale.

Tako je. 

Pre nego da primim Fajzer vakcinu sam iscitao dosta toga jer se kroz priče provlači argument da se vakcina ne preporučuje parovima koji planiraju potomstvo. 

Naravno, u pitaju je zabuna... Ne spominje se uopšte opasnost nakon vakcinacije, već se trenutno rade ispitivanja jer su nađeni tragovi virusa u semenoj tečnosti pa su u pitanju pretpostavke na koji način virus deluje  tu. Ali na to ćemo odgovor da sačekamo. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je jedan forumaš pisao da je supruga ostala u drugom stanju za vreme izolacije dok su bili pozitivni. 🙂 

Ja sam neeeegde na nekom našem sajtu pročitao da je preporuka ako se planira potomstvo u naredna 3 meseca, tako da laički mislim se vrv ograđuju samo od trenutnih efekata, koje bi i samo razboljevanje donelo, jer spermatogeneza traje valjda oko 3 meseca.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Evo sad vest da se 220000 hiljada građana prijavilo za vakcinanaciju. I da će imati 300 punktova za vakcinaciju u Srbiji.
U Srbiji imaju 174 opštine što nas vodi do manje od dva punkta po opštini u proseku.

 

Gospodja i ja jos nismo. Verovatno cemo u narednom periodu biti anketirani na radnom mestu (skola ja, dom za stare ona - krece uskoro da radi posle porodiljskog), pa cemo se onda prijaviti. Ako ne bude toga, sajt je svakako otvoren, ali nije kao da smo u prioritetnoj grupi sto se godina tice tako da verovatno necemo stici skoro na red.

...

Kad su vakcine i potomstvo u pitanju, spominju tih 6 meseci @mentalnodetoniran, mada niko i ne kaze da vakcina negativno utice na reprodukciju, vec da samo nije detaljno ispitano... A vrv i sam virus tu moze takodje da napravi komplikacije - ko bi ga znao. Vakcina je definitivno mnogo manji rizik. Zato vakcinacija, pa 6 meseci "pauze" za svaki slucaj. Mi prosirivanje porodice planiramo (Boze zdravlja) za dogodine, da Gospodjica jos malo poraste. Sto se kaze, sve u svoje vreme.

Link to comment
Share on other sites

Ljudi, ovo pitanje je sigurno bilo, pa ne zamerite sto me mrzi da riljam:

 

Kad je covek zarazan: Ja sam procitao negde 3 dana pre pojave prvih simptoma i 4-5 dana posle, plus jos neko vreme ako je teza klinicka slika.

 

Kakvo je vase iskustvo? Pitam zbog zene koja je tu sa mnom, mi smo se razdvojili u zasebne prostorije, ali je ona de facto najugrozenija od mene trenutno. Doduse za sada je ok.

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, John Terry said:

Ljudi, ovo pitanje je sigurno bilo, pa ne zamerite sto me mrzi da riljam:

 

Kad je covek zarazan: Ja sam procitao negde 3 dana pre pojave prvih simptoma i 4-5 dana posle, plus jos neko vreme ako je teza klinicka slika.

 

Kakvo je vase iskustvo? Pitam zbog zene koja je tu sa mnom, mi smo se razdvojili u zasebne prostorije, ali je ona de facto najugrozenija od mene trenutno. Doduse za sada je ok.

Mozes slobodno da spopadnes zenu - ali uz mere zastite: maska, kondom, kupanje pre, kupanje posle, promena posteljine, vetrenje i dezinfikovanje prostorije...:s_d:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Hvala Urose.

 

Meni prvi simptom bio u sredu, znaci do srede drka...mislim distanca...

7 minutes ago, Kronostime said:

Mozes slobodno da spopadnes zenu - ali uz mere zastite: maska, kondom, kupanje pre, kupanje posle, promena posteljine, vetrenje i dezinfikovanje prostorije...:s_d:

Obicno zaspim kad dodjem do stavke "dezinfikovanje prostorije".

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...