Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Sunshine State said:

spacer.png

 

Subota predvece, Amsterdam....nigde besnog kera, sve zatvoreno, setnja od nekoliko sati, sve zatvoreno - nemas gde da se ugrejes😞

Na ulicama ni 10 % ljudi od uobicajenog broja....a subota, prvi sneg pao...

 

 

 

I Stockholm je sablasno pust. Licno odavno nisam bila u gradu, ali moji bili jucer i doneli takav utisak. Ulice puste i pored savrsenog dana za setnju. Trzni centri isto tako, iako su otvoreni. Ono jeste januar i prosle su bozicne kupovine, ali ovde se u trzne centre zimi ide i iz zabave. Sada zavladao strah, ljudi se drze kuci. I to ne zato sto su ih plasili preko medija (ovde jedva da saznajemo neke brojeve o bolesnima i umrlima), nego zato sto vise nema nikog ko licno ne poznaje nekog ko se ozbiljno razboleo ili umro.

U medijima se govori o stagnaciji i cak laganom padu, ali i o strahu od ponovnog naglog uspona krive.

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, djura.net said:

Kod mene na poslu danas 7 fajzera I jedan sputnjik.

Imas li link do te studije o rezarazavanju da bacimo pogled?

https://www.gov.uk/government/news/past-covid-19-infection-provides-some-immunity-but-people-may-still-carry-and-transmit-virus

https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.01.13.21249642v1

Edited by Likvi
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Čitajući @Akirovu ispovest, koliko je pazio i koje mere sprovodio, a zavrsio pozitivan, kod mene postoje dve opcije:

1. Ili smo se i žena i ja asimptomatski već zarazili i prošli sve

2. Ili smo toliki srećnici da sutra mogu da idem Loto da uplatim.

 

Ja sam letos u julu išao u banju na rehabilitaciju, samo masku nosio, u novembru u najvećem talasu išao kod hirurga da primam prp, od novembra do danas 7 puta bio kod zubara, brat i svastika bili pozitivni.

Jedino što radim od kuće, ali žena ide 2-3 puta nedeljno na posao gde pola ljudi skine maske čim dođu na posao, imali su masu zaraženih.

 

Ne vidim @Akiro uopšte gde si pogrešio, to što si nosio "samo" kn95 umesto neke te astronautske i nije propust nikakav. Ako nemaš simptome, a testirao si se iz moranja zbog granice, možda je masa nas već bila pozitivna tako.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, AgroLaki said:

Čitajući @Akirovu ispovest, koliko je pazio i koje mere sprovodio, a zavrsio pozitivan, kod mene postoje dve opcije:

1. Ili smo se i žena i ja asimptomatski već zarazili i prošli sve

2. Ili smo toliki srećnici da sutra mogu da idem Loto da uplatim.

 

Ja sam letos u julu išao u banju na rehabilitaciju, samo masku nosio, u novembru u najvećem talasu išao kod hirurga da primam prp, od novembra do danas 7 puta bio kod zubara, brat i svastika bili pozitivni.

Jedino što radim od kuće, ali žena ide 2-3 puta nedeljno na posao gde pola ljudi skine maske čim dođu na posao, imali su masu zaraženih.

 

Ne vidim @Akiro uopšte gde si pogrešio, to što si nosio "samo" kn95 umesto neke te astronautske i nije propust nikakav. Ako nemaš simptome, a testirao si se iz moranja zbog granice, možda je masa nas već bila pozitivna tako.

Zaboravio si da pomenes i izabranog lekara tj, caleta koji vodi racuna o tvom zdravlju.:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

Ne vidim @Akiro uopšte gde si pogrešio, to što si nosio "samo" kn95 umesto neke te astronautske i nije propust nikakav. Ako nemaš simptome, a testirao si se iz moranja zbog granice, možda je masa nas već bila pozitivna tako.

Koliko god da sam koristio najsočnije elemente Vukovog rečnika za obim i način sprovođenja grčkih mera, mogu samo da im se klanjam. Da me nisu uhvatii na granici, ne bih znao da imam Covid i zarazio bih suprugu.

 

Greška je bila što sam se nakon negativnog testa na Torlaku (a najrizičnije prilike su bile pre toga) i nabvljanja Ivermektina opustio. Nema opuštanja u ovom sranju. Meni ništa nije, evo treći (peti) dan i nemam temperature niti išta drugo, saturacija 96, samo sam noćas spavao jedno 12 sati. Ali šta da sam zarazio suprugu ili neku osetljivu osobu. Nosio bih to čitavog života na savesti. Ne sme da bude opuštanja dok traje ovo njesra. Full obim mera (mojih sopstvenih) do kraja. Verovatnu ću sada razviti antitela, al moram da budem siguran da nikog ne mogu da zarazim da bih se opustio.

 

Eh,da, sada više ne smem da nosim P3 i FFP3 maske sa ventilom, jer one štite samo mene a ne i druge od mene. Sada moram obostrano zatvorenu KN95 da koristim.

Edited by Akiro
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Akiro said:

Koliko god da sam koristio najsočnije elemente Vukovog rečnika za obim i način sprovođenja grčkih mera, mogu samo da im se klanjam. Da me nisu uhvatii na granici, ne bih znao da imam Covid i zarazio bih suprugu.

 

Greška je bila što sam se nakon negativnog testa na Torlaku (a najrizičnije prilike su bile pre toga) i nabvljanja Ivermektina opustio. Nema opuštanja u ovom sranju. Meni ništa nije, evo treći (peti) dan i nemam temperature niti išta drugo, saturacija 96, samo sam noćas spavao jedno 12 sati. Ali šta da sam zarazio suprugu ili neku osetljivu osobu. Nosio bih to čitavog života na savesti. Ne sme da bude opuštanja dok traje ovo njesra. Full obim mera (mojih sopstvenih) do kraja. Verovatnu ću sada razviti antitela, al moram da budem siguran da nikog ne mogu da zarazim da bih se opustio.

Super vesti. Od svega meni sumnjiv Torlak. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Sunshine State said:

"Sebe cuvaj kao da nikae nisi imao covid, a druge cuvaj kao da stalno imas covid"

To jedino ako nađem P3/FFP3 bez ispusnog ventila. Videću, kakav će mi biti nivo antitela kada se završi.

 

BTW, poruka svima, ovi brzi antigenski testovi ipak su prilično pouzdani a mislim i kod nas da mogu privatno da se urade. Tih 2.000 dindži nikog neće zaboleti. A koga je zahvatilo za istu cenu (odnosno 1.800) ima D-Dimer test na kome se vidi zgrušavanje. To je dobar indikator kako će priča završiti, gadno ili neprimetno.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Likvi said:


 

Meni iz ovih rezultata deluje kao da je bas mala sansa za rezarazavanje.

 

“Between 18 June and 24 November, scientists detected 44 potential reinfections (2 ‘probable’ and 42 ‘possible’ reinfections) out of 6,614 participants who had tested positive for antibodies. This represents an 83% rate of protection from reinfection.”

 

Nije mi ni bas najjasnija ova matematika, al kapiram da je to zato sto sam glup 😄 Ozibiljno ako neko moze da objasni kako se 44 od 6614 dobija 83% bilo bi super

 

Mada svakako pise i da su u ova dva “probable” slucaja simptomi bili blazi.

 

Jedino sto je ova studija okoncana krajem septembra, pre ove poslednje eksplozije, bilo bi zanimljivije sada videti rezultate. Jos treba uzetinu obzir da je studija radjena medju lekarima koji su verovatno izlozeni vecem viral loadu od prosecnog coveka.

 

Ja nekako ove rezultate tumacim kao da je prirodan imunitet prilicno jak, al da ljudi ne treba da se osete neunistivima i da obrate paznju malo pri interakciji sa drugim ljudima posto mogu jos biti prenosioci, al to prenosecnje je iako moguce, malo verovatno.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Akiro said:

To jedino ako nađem P3/FFP3 bez ispusnog ventila. Videću, kakav će mi biti nivo antitela kada se završi.

 

BTW, poruka svima, ovi brzi antigenski testovi ipak su prilično pouzdani a mislim i kod nas da mogu privatno da se urade. Tih 2.000 dindži nikog neće zaboleti. A koga je zahvatilo za istu cenu (odnosno 1.800) ima D-Dimer test na kome se vidi zgrušavanje. To je dobar indikator kako će priča završiti, gadno ili neprimetno.

 

Akiro, brate, pa ne mora bas profesionalna HTZ oprema! 

Eno ja preleteh okeane, tamo/nazad, u avionu po 12 sati, aerodromi - uz KN95 i sve bilo ok.

Zarazila se sedeci kuci (muz doneo virus)...a i na tvom primeru vidimo - koliko god se pazili, taj jedan momenat nepaznje moze svakom da se desi, nazalost. A nista u zivotu nije 100 % sigurno.

Preguraj to, nosi masku (hirursku, KN95) gde treba i bice ok.

 

@nemanjaol

Zasto mi krades misli i reci? 😄

Edited by Sunshine State
  • Like 2
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Super vesti. Od svega meni sumnjiv Torlak. 

Od toga me i boli glava, šta ako sam ioak nekog zarazio. Jedino me teši da je crta za zarazu bila bleda, što znači da je tek početna faza i verovatno ipak nakon Torlaka nastala

Link to comment
Share on other sites

https://www.yahoo.com/finance/news/vaccine-skepticism-hurts-east-european-074518256.html

 

Only about 200,000 people applied for the vaccine in Serbia, a country of 7 million, in the days after authorities opened the procedure. By contrast, 1 million Serbians signed up for 100 euros ($120) on the first day the government offered the pandemic aid.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, handys said:

https://www.yahoo.com/finance/news/vaccine-skepticism-hurts-east-european-074518256.html

 

Only about 200,000 people applied for the vaccine in Serbia, a country of 7 million, in the days after authorities opened the procedure. By contrast, 1 million Serbians signed up for 100 euros ($120) on the first day the government offered the pandemic aid.

Realno bolje je dobiti 100 evra i teraš delja, nego primiš vakcinu i ništa se ne promeni. Za 100 evra se samo prijaviš, sačekaš malo i pojavi se na računu, za vakcinu em se prijavis, em nisi u prioritetnoj grupi, pa ako jesi, onda ideš, čekaš redove kano klisurine, primiš vakcinu, još čekaš kad primiš, i   i dalje ti isto. Pa onda moraš ponovo da čekaš.
Kad sve završiš isto ti bude.
Iskreno ko ne bi pre 100 evra 🙂

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:


 

Meni iz ovih rezultata deluje kao da je bas mala sansa za rezarazavanje.

 

“Between 18 June and 24 November, scientists detected 44 potential reinfections (2 ‘probable’ and 42 ‘possible’ reinfections) out of 6,614 participants who had tested positive for antibodies. This represents an 83% rate of protection from reinfection.”

 

Nije mi ni bas najjasnija ova matematika, al kapiram da je to zato sto sam glup 😄 Ozibiljno ako neko moze da objasni kako se 44 od 6614 dobija 83% bilo bi super

 

Mada svakako pise i da su u ova dva “probable” slucaja simptomi bili blazi.

 

Jedino sto je ova studija okoncana krajem septembra, pre ove poslednje eksplozije, bilo bi zanimljivije sada videti rezultate. Jos treba uzetinu obzir da je studija radjena medju lekarima koji su verovatno izlozeni vecem viral loadu od prosecnog coveka.

 

Ja nekako ove rezultate tumacim kao da je prirodan imunitet prilicno jak, al da ljudi ne treba da se osete neunistivima i da obrate paznju malo pri interakciji sa drugim ljudima posto mogu jos biti prenosioci, al to prenosecnje je iako moguce, malo verovatno.

Ja ovako gledam- poredimo grupu prebolelih i " nevinih". U grupi prebolelih imaš šansu da budeš u 17% ponovo zaraženih ako si veoma izložen virusu. Ne znači da će svaka naredna biti teža, ali za tako nešto veće šanse imam ja sa blagom kl.slikom ( radiću antitela kroz izvesno vreme). Možda je u ovih 17 posto bilo onih sa teškom kl.slikom prvobitno koji se nisu javljali zbog grlobolje drugi put pa ostali nedetektovani.

Malo pre me zove tehničarka koja radi u zelenoj zoni gde su respiratori i priča za kolegu koji je prvi put imao gubitak mirisa i drugi put, pazi, za MESEC dana, full kl.sliku. Naglašavam da radi na respirator delu.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ko zna kako ce to da izgleda kada krenu  da zivkaju ljude koji su se prijavili za vakcinu. Ako i tad bude redova, kada se termini zakazuju, onda stvarno da ga jebem. Doduse redova nece biti ne zbog organizovanosti vec zato sto se samo 10% ljudi zeli vakcinisati, sto je za mene katastrofa posebne kategorije, ali to je vec druga tema. Svaki put kada sam pozeleo da odem odavde nasao sam izgovor da to ne uradim. Mislim da cu sada smoci snage, nakon ove pandemije.

 

Sto se infekcije tice, ja mislim da sam je zaradio kod stomatologa. Pre 6 dana sam bio. Ljudi moji, NIKO, niko od njih nije nosio masku. Opustencija, dranje, zajebancija. Nih 5-6 zaposlenih na prostoru od 2x7 metara, okvirno. Iz ove perspektive jebem sam sebi mater sto sam uopste isao, ali ope kad covek razmisli nemoguce je ne izlagati se nikad riziku. Odlazak na posao je rizik, u prodavnicu rizik...mali ali je rizik.

  • Like 1
  • WOW 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, nemanjaol said:


 

Meni iz ovih rezultata deluje kao da je bas mala sansa za rezarazavanje.

 

“Between 18 June and 24 November, scientists detected 44 potential reinfections (2 ‘probable’ and 42 ‘possible’ reinfections) out of 6,614 participants who had tested positive for antibodies. This represents an 83% rate of protection from reinfection.”

 

Nije mi ni bas najjasnija ova matematika, al kapiram da je to zato sto sam glup 😄 Ozibiljno ako neko moze da objasni kako se 44 od 6614 dobija 83% bilo bi super

 

Mada svakako pise i da su u ova dva “probable” slucaja simptomi bili blazi.

 

Jedino sto je ova studija okoncana krajem septembra, pre ove poslednje eksplozije, bilo bi zanimljivije sada videti rezultate. Jos treba uzetinu obzir da je studija radjena medju lekarima koji su verovatno izlozeni vecem viral loadu od prosecnog coveka.

 

Ja nekako ove rezultate tumacim kao da je prirodan imunitet prilicno jak, al da ljudi ne treba da se osete neunistivima i da obrate paznju malo pri interakciji sa drugim ljudima posto mogu jos biti prenosioci, al to prenosecnje je iako moguce, malo verovatno.

 

Tata od bivse se dvaput zarazio. Jednom u maju, drugi put u decembru.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Odlazak na posao je rizik, u prodavnicu rizik...mali ali je rizik.

 

Tako je moj komsija objasnio svojoj zeni da i pored toga sto spava samo sa njim, ona ipak tako moze da dobije neku polno prenosivu boles'. Male su sanse, ali nikad se ne zna 😉

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, John Terry said:

Ko zna kako ce to da izgleda kada krenu  da zivkaju ljude koji su se prijavili za vakcinu. Ako i tad bude redova, kada se termini zakazuju, onda stvarno da ga jebem. Doduse redova nece biti ne zbog organizovanosti vec zato sto se samo 10% ljudi zeli vakcinisati, sto je za mene katastrofa posebne kategorije, ali to je vec druga tema. Svaki put kada sam pozeleo da odem odavde nasao sam izgovor da to ne uradim. Mislim da cu sada smoci snage, nakon ove pandemije.

 

Evo da uzmemo moj Voždovac na primer, imamo urubo 160000 stanovnika, pa nek se 10% prijavilo to ti je 16 000. A DZ će verovatno otvori jednu ordinaciju za vakcinaciju. Pa ne da će da budu redovi na samo 10% nego k`o za Jugoscandic kad je prop`o 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...