Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ljudi, posle danasnjih dogadjaja mogu samo da kazem da su mi jasni ljudi koji ne zele kod lekara, pa kako im bilo. Jer, ja sam ovakav skroz opravan i bez tegoba isao na 30 strana da isponabavljam, da sacekam rezultate pa onda terapija, pa dodatne analize i evo me sad kuci.

 

Ne dao bog da neko ima temperaturu ili je slab, ovo je neizdrzivo za takve. Pobogu to treba sve da nam bude na tacni, a ne da mi jurimo bolesni..

 

Evo tek sad sedam da odmaram, a napomenucu da uopste nije guzva. KUKU LELE KAKO LI JE OVO IZGLEDALO U PIKU TALASA!!!

  • Like 3
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, John Terry said:

Ljudi, posle danasnjih dogadjaja mogu samo da kazem da su mi jasni ljudi koji ne zele kod lekara, pa kako im bilo. Jer, ja sam ovakav skroz opravan i bez tegoba isao na 30 strana da isponabavljam, da sacekam rezultate pa onda terapija, pa dodatne analize i evo me sad kuci.

 

Ne dao bog da neko ima temperaturu ili je slab, ovo je neizdrzivo za takve. Pobogu to treba sve da nam bude na tacni, a ne da mi jurimo bolesni..

 

Evo tek sad sedam da odmaram, a napomenucu da uopste nije guzva. KUKU LELE KAKO LI JE OVO IZGLEDALO U PIKU TALASA!!!

Kakvi su ti rezultati? 
Jel` te preslušao neko? Laboratorija je super, ali ovo je ključno.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

 

Dada, ako je ml oznaka za mikrolitar.

 

ml je oznaka za mililitar, ali 100ml vakcina bi bilo malo previše 😁

 

Quote

Turska, po osnivaču Bionteka, nekako bi da naglasim da je to bitno.

 

On ima veze sa Turskom malo više od tebe i mene. Nemačka. 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

 

18 hours ago, Akiro said:

 

Legenda se tokom kratkog boravka u Beogradu zarazio. Znao sam da ce mi Srbija doci glave. Izmedju negativnog PCR-testa u utorak na Torlaku i brzog antigen testa danas na grckoj granici sam fasovao Covid, Pri tome sam sve najproblematicnije stvari (Tempo, Lidl, opština, apostilovi kod Prvog opštinskog suda, automehaničar, Uradi sam,...) obavio pre PCR testa.  Znači ne potiče odatle. Nakon PCR testa poseta tri banke, dve veterinarske apoteke, menjanje guma, Maxi i noćenje u Pirotu na putu ka Grčkoj. Verovatni uzrok popuštanje živaca i nošenje KN95 umesto half-face gas maske u Intesi ili veterinarska veletrgovina, u kojoj nisam očekivao da moram da nosim išta jače od KN95, a tamo ceo staff bez maski, od toga mi dvoje veoma blizu prišlo (u zatvorenom prostoru) i nisam im hebao mater. Par puta i zapalio posle neke takve akcije cigaretu a da možda nisam izalkoholsao ruke i držao van filtera. Moguće i da je iz hotelske sobe, gde, doduše, jesam ozračio sobu hirurškom lampom, posebno krevet, ali sam posle pustio klimu jer mi je bilo hladno. Ne može ćovek baš svo vreme da baš na sve pazi. Ništa od legende. Legenda funkcioniše na grčkom selu gde je rizik manji a policijska država se brine o tome da je narod u strahu (od kazni, ne Corone) pa nema baš toliko slobodnih interpretacija mera kao u Beogradu.

 

Shit na kub. Doduše, na sreću sam pio zadnjih tri dana Ivermektin i stepen zaraze na antigen testu je slabo izražen (bleda crta). Svratio do laboratorije usput da uradim double check, jer nisam verovao testu na granici (objasnio im o čemu se radi i ljudi pristali, živeli Grci), i ispalo isto na antigen a na testu na antitela još ih nemam, znači da je taze zaraza. Da li je slabo izražena zbog Ivermektina ili što je početna faza , ne znam. U svakom slučaju biće field test i izveštaj o Ivermektinu (a možda budem i asimptomatski mada je to sa mnogo godina i kilaže kao i visokim pritiskom malo verovatno). Za sada zero simptoma, nema temperature iako sam se jutros ba granici ismrzavao u majci (izašao iz kola tako jer sam mislio da će brzo), grlo u redu i nikakvo kašljanje, saturacija između 95 i 97, iako sam usput popušio jedno 6+ pakli (normalno mi bude 94/95), čulo mirisa i ukusa te apetit full u funkciji, pritsak očekivano visok posle više energy drinkova nego pakli cigareta usput i nerviranja oko pozitivnog testa i da li ću suprugu da zarazim, koja neće pa neće u hotel da me ne ostavi samog sada a ja ne smem van u PLF-u prijavljene adrese inače će mi Grci naplatiti vrednost kvalitetnih polovnih kola kao kaznu, sve u svemu mogu konju rep da iščupam sem što se tresem da ne zarazim suprugu. Dogovorili smo se da se samoizolujem u spavaću sobu i da mi stavlja hranu na vrata a da posle upotrebe kupatila sve ispolivam hlorom. U međuvremenu se dovikujemo kroz zatvorena vrata a videćemo se ispred kuće na dva različita stola i sa maskama.

 

Nešto imam osećaj da ću Ivermektinom sprečiti razmnožavanje virusa i ubiti ga, a to ćemo za par dana znati. 10 dana moram da sam u karantinu, a to bih morao i sam negativan. Na kraju moram Grcima ipak da priznam da su u pravu što pored PCR-testa testiraju dodatno i na granici i plus, čak i kad si negativan, moraš po dolasku 10 dana u karantin. Lako se to u međuvremenu nakači.

 

Jaoj @Akiro. Dva puta sam čitala, i sada mi je teško da poverujem. Želim da bez ozbiljnijih simptoma ozdraviš. Neka se žena obavezno čuva.

 

Javljaj kako si.  I moram da pitam- koliko paklica cigareta pušiš na dan? 6+?  To je baš baš dosta..

 

Želim ti sve najbolje...i ženi takođe.

 

 

10 hours ago, vilhelmina said:

 

Bas kao sto kazes. U svedskim medijima je taj broj umrlih nakon vakcine u Norveskoj 13, u srpskim vec 23! 

 

 

Vilhemina, ovu vest sam pre neki dan čitala na portalu BBC na srpskom. Naveli su da je 13 ljudi umrlo.  Ne mogu da nađem link, ali evo linka gde se takođe spominje broj umrlih 13

 

https://www.danas.rs/svet/norveska-promenila-preporuke-za-vakcinaciju-posle-nekoliko-smrtnih-slucajeva/

 

Ne zna iz kojih izvora Nova rs uzima podatke..

 

 

4 hours ago, John Terry said:

Update:

 

Ag +, pozitivan sam na antigenski test sto znaci da imam coronavirus

 

Jebiga, idem na lecenje. Blagi simptomi za sada, jedan dan temperatura, sinoc izgubio miris, ukus je jos tu. Idem u tri da mi napisu terapiju i to je to. Onda dve nedelje lencarenja.

 

Pomislila sam da je kod tebe obična prehlada.. Drži se, uzimaj što više vitamina, voća, terapiju koju su ti prepisali... I tebi, kao i Akiru želim isto- da virus bude blag, da nema ozbiljnih simptoma.

 

Drži se..odmaraj što više i javljaj kako si. 

 

*

 

@Likvi kako si, kako je muž, sverkva? 

 

*

U principu, mama i ja smo u ok. Imamo apetit, nemamo glavobolju i temperaturu, čulo mirisa i ukusa imamo. Već sam se uplašila da sam u Suncu zakačila koronu ili da je sestra donela ali nije.

 

Ovo je obična prehlada a ja sam ovde u jednom trenutku bila u panici.. Kašljem samo kad zapalim prvu cigaretu ujutru...

 

*

 

KŠ i dr Kona posle onakvih izjava i kuknjave i mahanja ostavkom neću više da komentarišem.

 

Potresnu emisiju 360 stepeni na N1 nikada neću zaboraviti. 😞 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Jaoj @Akiro. Dva puta sam čitala, i sada mi je teško da poverujem. Želim da bez ozbiljnijih simptoma ozdraviš. Neka se žena obavezno čuva.

 

Javljaj kako si.  I moram da pitam- koliko paklica cigareta pušiš na dan? 6+?  To je baš baš dosta..

 

Želim ti sve najbolje...i ženi takođe.

Hvala.  Dva dana sam putovao. Normalno pušim dve, eventualno tri pakle na dan. To je to, eventualno malo jače. Zbir je za dva dana.

Link to comment
Share on other sites

Baš dosta cigareta, a ja sam mislila i mislim da preterujem sa 25-26 cigareta dnevno. Još jednom- sve najbolje.

 

*

 

Možda ovaj tekst nije za ovu temu, jer je vakcinacija tek počela, pandemija još traje...A ovo su posledice koje se već osećaju. 

 

 https://rs.n1info.com/zdravlje/veliki-broj-zaposlenih-u-kovid-odeljenjima-ima-psihicke-probleme/

 

Kao neko ko se dugo bori sa PTSP-om mogu samo da kažem da to ne želim nikome, bukvalno nikome ( kao što ne želim ni luksaciju patela )...

 

Ako je ovo link za temu na drugom podforumu- "Psiho kauč", slobodno prebacite tamo..mada ovo direktno ima veze sa kovidom 19.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, John Terry said:

Jel zvao nekog epidemiolog da popriča sa njim nakon potvrde kovida ili je to bulšit?

 

Zvalo moju majku odmah prvog dana. Sva sreca pa BP pripada Pirotu, inace da vi Nislije imate ingerenciju nad njima vrv je niko ne bi ni zvao 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

 

ml je oznaka za mililitar, ali 100ml vakcina bi bilo malo previše 😁

 

 

On ima veze sa turskom malo više od tebe i mene. Nemačka. 

 

Fala doktore na informaciji, baš mi bilo čudno, onda sam loše video 100ml (mililitara), razmišljam mnogo je to.

 

Nisam imao predstavu da su to toliko male doze.

Link to comment
Share on other sites

20 hours ago, urosg3 said:

Znam sve, vidi bukvalno ako želiš da pogleda neko rezultat second opinion, bilo čega, krvi šta god samo piši biće rešeno in no time. Mogao bi bez šale da uradiš rendgen pluća ako se pojavi neki simptom, pa uradi za svaki slučaj. Bar radiologa imamo na lageru, pričaću ti nekad.
Zeznuta je jedna činjenica, nje me najviše strah... Mi razbarušeni prema merama smo u Beogradu makar izvesno bili u kontaktu sa virusom, nema teoretske šanse da nismo. Ono nosim i ja half face mask na poliklinici, ali u civilu sam, pa otprilike kako mislim da su maske alibi mera, i ja je nosim kao alibi. Vas dvoje ste virginalni prema virusu, zato toliko brinem za wife. Nemam pametno rešenje, ali znaš šta ti je činiti.
Piši ako treba bilo šta, nema nam ni @Likvida se javi, a čekamo vesti.

Bukvalno-  status kvo.

Živa je.

Da bi mi neki anesteziolozi rekli da je intubirana samo jer nema gužve. Neko mi kaže da je saturacija 90, da se ne nadamo jer je mozak trpeo strahovitu hipoksiju.

Četvrti dan prolazi.

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Jaoj @Akiro. Dva puta sam čitala, i sada mi je teško da poverujem. Želim da bez ozbiljnijih simptoma ozdraviš. Neka se žena obavezno čuva.

 

Javljaj kako si.  I moram da pitam- koliko paklica cigareta pušiš na dan? 6+?  To je baš baš dosta..

 

Želim ti sve najbolje...i ženi takođe.

 

 

 

Vilhemina, ovu vest sam pre neki dan čitala na portalu BBC na srpskom. Naveli su da je 13 ljudi umrlo.  Ne mogu da nađem link, ali evo linka gde se takođe spominje broj umrlih 13

 

https://www.danas.rs/svet/norveska-promenila-preporuke-za-vakcinaciju-posle-nekoliko-smrtnih-slucajeva/

 

Ne zna iz kojih izvora Nova rs uzima podatke..

 

 

 

Pomislila sam da je kod tebe obična prehlada.. Drži se, uzimaj što više vitamina, voća, terapiju koju su ti prepisali... I tebi, kao i Akiru želim isto- da virus bude blag, da nema ozbiljnih simptoma.

 

Drži se..odmaraj što više i javljaj kako si. 

 

*

 

@Likvi kako si, kako je muž, sverkva? 

 

*

U principu, mama i ja smo u ok. Imamo apetit, nemamo glavobolju i temperaturu, čulo mirisa i ukusa imamo. Već sam se uplašila da sam u Suncu zakačila koronu ili da je sestra donela ali nije.

 

Ovo je obična prehlada a ja sam ovde u jednom trenutku bila u panici.. Kašljem samo kad zapalim prvu cigaretu ujutru...

 

*

 

KŠ i dr Kona posle onakvih izjava i kuknjave i mahanja ostavkom neću više da komentarišem.

 

Potresnu emisiju 360 stepeni na N1 nikada neću zaboraviti. 😞 

Ja, dobro. U ponedeljak ću ići kod lekara po upute za internistu.

Muž- dobro. Planiram i njega za mesec dana da vodim na neku srce kontrolu. Koliko čujem- 30% ljudi sa zamaranjem ima sekvelu, ima prilično, pazte sad, miokardita i perikardita. On se ne zamara, ali, ajde da ga neko vidi.

Svekar je kroz ovo prošao uz najminimalnije tegobe. Napominjem da mu je pre 2 godine operisana trbušna aorta, slučajno otkriveno posle uklanjanja žučke. On je tad sebi prilično produžio život, tj. hirurg koji ga je operisao- neki blesko koji svako malo ima novu ženu pred kojom preplašeno šeni, ali kad dohvati pacijenta, ne pušta ga dok ga ne opravi.

Sinoć sam se malo bavila njihovim papirima iz ambulante. 

Odrađen test i krvna slika. Niko im nije izmerio saturaciju i slušao pluća. Bilo mi je čudno.

Ja sam dugo sarađivala sa Hitnom, ne kažu ti ni dobro veče, prvo sluške i pluća i srce i na prst oksimetar. Nema veze što si došao zbog bubrežne kolike.

Oni su stari ljudi. 

Kao kad se mlađa prošle godine žalila na bol u desnom donjem stomaku, pedijatar palpatorno rekla da nije za hirurga. Ja odem preko veze, izvinjavam se što sam došla, a doca mi daje uput za ultrazvuk i kaže- Gospođo, da nije trebalo, ne biste ni bili ovde.

4 hours ago, John Terry said:

Ljudi, posle danasnjih dogadjaja mogu samo da kazem da su mi jasni ljudi koji ne zele kod lekara, pa kako im bilo. Jer, ja sam ovakav skroz opravan i bez tegoba isao na 30 strana da isponabavljam, da sacekam rezultate pa onda terapija, pa dodatne analize i evo me sad kuci.

 

Ne dao bog da neko ima temperaturu ili je slab, ovo je neizdrzivo za takve. Pobogu to treba sve da nam bude na tacni, a ne da mi jurimo bolesni..

 

Evo tek sad sedam da odmaram, a napomenucu da uopste nije guzva. KUKU LELE KAKO LI JE OVO IZGLEDALO U PIKU TALASA!!!

Ovo je velika istina.

Nakon svega sa svekrvom, odemo do privatnog laba i dedi odradimo crp, d dimer, glukozu. Imao je 8. dana sitnu temp.

Kaže muž, ako je dobro, ne kod lekara. Da mučim oca da čeka dva sata na mokrim klupama koje stalno prskaju, ne!

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Kod mene na poslu je danas išlo izjašnjavanje- 1 Fajzer i 20 Sinofarma. Prednjače lekari. Ja moram da sačekam mesec dana i špricam se. Primetila sam da ima prilično rezaražavanja ( i to teža forma )kod ljudi koji su prošli kao ja, lagano, što i odgovara nekoj studiji koju sam čitala. Posle 5 meseci praćenja, 17% je imalo reinfekciju ( prvenstveno zdr.osoblje zbog high exposure)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Likvi said:

Kod mene na poslu je danas išlo izjašnjavanje- 1 Fajzer i 20 Sinofarma. Prednjače lekari. Ja moram da sačekam mesec dana i špricam se. Primetila sam da ima prilično rezaražavanja ( i to teža forma )kod ljudi koji su prošli kao ja, lagano, što i odgovara nekoj studiji koju sam čitala. Posle 5 meseci praćenja, 17% je imalo reinfekciju ( prvenstveno zdr.osoblje zbog high exposure)

Kod mene na poslu danas 7 fajzera I jedan sputnjik.

Imas li link do te studije o rezarazavanju da bacimo pogled?

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Akiro said:

Hvala.  Dva dana sam putovao. Normalno pušim dve, eventualno tri pakle na dan. To je to, eventualno malo jače. Zbir je za dva dana.

Brate( da budem malo prisniji) sto se ubijas. Koja je razlika izmedju korone i raka pluca? Ovo sam morao da te pitam. Nadam se da nije previse privatno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...