Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Uki, nisi sam - evo skoro 50 % Dachova kaze:

 

"The number of people who think the government is explaining their decisions well decreased from 63 to 55 percent. And almost 50 percent said the coronavirus rules and restrictions make no sense - they find it illogical or difficult to understand why some rules apply in one situation and not in another."

Samo ga ti loži

8 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

https://nova.rs/posts/norveska-vakcine-rizicne-za-jako-stare-i-bolesne

 

Norveški zvaničnici objavili su da su 23 osobe umrle u zemlji kratko vreme nakon što su primile prvu dozu vakcine. Rezultati obdukcije sugerišu da su uobičajeni neželjeni efekti vakcina mogli da doprinesu ozbiljnim reakcijama kod slabih starijih ljudi, objavila je Norveška agencija za lekove, prenosi Bloomberg.

 

Dafuq? 🤔

Jos koliko veceras ovo ce na fejsu da postane 236 osoba umrlo u Norveške, 752 u Finske i 674 u Švedske, pola sata nakon sto su primili vakcinu.

Šeruj svim prijateljima, samo ko neće ne vidi šta nam rade.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Clash said:

Samo ga ti loži

Jos koliko veceras ovo ce na fejsu da postane 236 osoba umrlo u Norveške, 752 u Finske i 674 u Švedske, pola sata nakon sto su primili vakcinu.

Šeruj svim prijateljima, samo ko neće ne vidi šta nam rade.

 

To ako ti delis tvojim prijateljima i ako su tvoji takvi, ne znaci da su svaciji 😛

Link to comment
Share on other sites

Jos koliko veceras ovo ce na fejsu da postane 236 osoba umrlo u Norveške, 752 u Finske i 674 u Švedske, pola sata nakon sto su primili vakcinu.
Šeruj svim prijateljima, samo ko neće ne vidi šta nam rade.

Zar ne treba da se pise o tome? Ne kao sto si ti napisao ali 23 osobe
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Zar ne treba da se pise o tome? Ne kao sto si ti napisao ali 23 osobe

Naravno da je bitno da se piše o tome.

O osoboma koje su preko 80 i koje su stare i jako bolesne, pa im je možda a možda i nije vakcina doprinela da preminu.

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

Mi se žrtvujemo da ne bi vi morali.

 

Ko ste to "vi", a ko "mi", prijatelju? Aj ako si vec upao prelistaj sta sam pisao na temu vakcinacije i koji je moj stav po tom pitanju. Nesto ocigledno nisi dobro razumeo, a ja nisam zamerljiv pa i ne trazim da mi se izvinis.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ko ste to "vi", a ko "mi", prijatelju? Aj ako si vec upao prelistaj sta sam pisao na temu vakcinacije i koji je moj stav po tom pitanju. Nesto ocigledno nisi dobro razumeo, a ja nisam zamerljiv pa i ne trazim da mi se izvinis.

Ti otkako si promenio nick kao da ti je i alanser otišao.

Šalim se.

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Naravno da je bitno da se piše o tome.
O osoboma koje su preko 80 i koje su stare i jako bolesne, pa im je možda a možda i nije vakcina doprinela da preminu.
 

Pa sad ne moze biti mozda jeste mozda nije. Zasto su primili tj dali im inekciju a jako su bolesni i stari?
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Pa sad ne moze biti mozda jeste mozda nije. Zasto su primili tj dali im inekciju a jako su bolesni i stari?

Rezultati obdukcije sugerišu da su uobičajeni neželjeni efekti vakcina mogli da doprinesu ozbiljnim reakcijama kod slabih starijih ljudi, objavila je Norveška agencija za lekove, prenosi Bloomberg.

“Za one najosetljivije, čak i relativno blagi neželjeni efekti vakcine mogu da imaju ozbiljne posledice”, navodi Norveški institut za javno zdravlje, dodajući da za one koji su već mnogo stari i smrtno bolesni “korist od vakcine može biti neznatna ili nebitna.”

Edited by Clash
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Clash said:

Rezultati obdukcije sugerišu da su uobičajeni neželjeni efekti vakcina mogli da doprinesu ozbiljnim reakcijama kod slabih starijih ljudi, objavila je Norveška agencija za lekove, prenosi Bloomberg.

“Za one najosetljivije, čak i relativno blagi neželjeni efekti vakcine mogu da imaju ozbiljne posledice”, navodi Norveški institut za javno zdravlje, dodajući da za one koji su već mnogo stari i smrtno bolesni “korist od vakcine može biti neznatna ili nebitna.”

 

Ja mislim da je trebalo sa vakcinacijom poceti obrnutim redosledom, da je prvo trebalo kao prioritetne grupe vakcinisati radno sposobno stanovnistvo i mladje (aj da kazemo da sam i ja "mladji" sa 34), pa tek onda starije. Jasno je da su stariji ugrozeniji i pod vecim rizikom, ali upravo im mi stvaramo taj rizik. Taman bi proslo jos malo vremena, doslo bi se do novih podataka, pa bi se cak i taj rizik po njih eliminisao. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


I ja sam za ukidanje mera, tj delimicno otvaranje svega, npr restorani sa pleksiglas ili staklenim pregradama i smanjen broj kapacitet restorana na pola, bioskopi isto tako u jednom redu svako drugo sediste, red ispred i iza prazan i tako. Maske i dalje da se nose, peru ruke,...

Ma i ja sam za delimicno otvaranje svega, potpuno se slazem s tobom, medjutim smesno je kako se menja retorika naprasno. Dok su do juce sve zatvarali i tvrdili kako je to jedini nacin da se zaustavi sirenje, sad je ono 180 stepeni.

Sad se svi prave blesavi po fazonu "kad rekao, sta rekao, ma ne, mora tako"

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

evo iste te vesti u Nemackoj:

https://taz.de/Nebenwirkungen-bei-Senioren/!5744402/

 

Quote

Over 25,000 Norwegians have so far received the first dose of the Covid-19 vaccination with the mRNA-based vaccine from Biontech / Pfizer. As in most European countries, Norway also prioritizes residents in elderly care facilities. After the first reports of side effects and deaths as a result of these vaccinations, the health authority “Folkehelseinstituttet” (FHI) changed its vaccination recommendations published in December this week. Vaccination is now advised against people with “extremely frailty”. This means that in rare cases the authorities advise caution in very old people, but the vast majority of them tolerate the vaccinations well.

 

“Doctors should now carefully consider who should be vaccinated,” Steinar Madsen, medical director at the drug agency “Legemiddelverket” told the Norwegian broadcaster NRK on Thursday. In their first of the weekly reports on corona vaccinations that are now regular, 29 reports of side effects were evaluated. These included 13 deaths, 9 reports of serious and 7 reports of less serious side effects. In addition, 10 other deaths are still being investigated by the “Legemiddelverket”.

 

All deaths occurred in frail patients in nursing homes. All were over 80 years old, some over 90 years old. According to the authorities, there may be a connection with the vaccination. "It seems that some of these patients can get such severe side effects in the form of fever and malaise that a very serious illness can become even more serious, which can lead to death," said health chief Madsen. He also stressed that thousands of frail people had been vaccinated without such consequences and that the reports of side effects "are not alarming". The Covid-19 vaccines are associated with "a very low risk, with one small exception for the most frail patients." By this he understands people with advanced heart failure, dementia, chronic severe lung disease and other serious diseases.

 

Quote

The updated vaccination recommendation from the Norwegian FHI now reads: “For the vast majority of elderly people who live with frailty, all side effects of the vaccine are more than offset by a lower risk of serious illness from Covid-19. However, for those with the most severe frailty, even relatively mild side effects of the vaccine can have serious consequences. For those who have a very short remaining lifespan, the benefit of the vaccine may be marginal or irrelevant. It is therefore recommended that very frail patients and terminally ill patients carefully weigh up the benefits and disadvantages of vaccination. "

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Ja mislim da je trebalo sa vakcinacijom poceti obrnutim redosledom, da je prvo trebalo kao prioritetne grupe vakcinisati radno sposobno stanovnistvo i mladje (aj da kazemo da sam i ja "mladji" sa 34), pa tek onda starije. Jasno je da su stariji ugrozeniji i pod vecim rizikom, ali upravo im mi stvaramo taj rizik. Taman bi proslo jos malo vremena, doslo bi se do novih podataka, pa bi se cak i taj rizik po njih eliminisao. 

 

ideja je da se zastite najugrozeniji i najizlozeniji. u situaciji kad ima malo vakcina (a da ne pricam o manjoj spremnosti da se prime vakcine medju mladjima) vakcinisanje mladjih ne bi nikako pomoglo starima niti ih zastitilo.

 

ovi stari u Norveskoj koji su umrli su ocigledno bili vrlo slabi (s nekim prilicno uznapredovalim bolestima), pa su ih dokrajcile i male reakcije na vakcinu. onako laicki: mozda je za njih bilo bolje da su poceli s polovinom doze, mozda bi tada i reakcija bila slabija i ne bi umrli. ali dok se ovo ne proba - ne zna se. sto ce reci: bice nekih zrtava, pitanje je ko od tih starih i slabih hoce koji rizik da preuzme.

Link to comment
Share on other sites

sad gledam neki prilog o frizerima, jedna zena-frizer prica o svojoj situaciji, zali se, pa kaze: eto mi smo svi osmislili anti-corona koncepte, sve smo uradili, razvukli smo termine, sve dezinfikujemo, svi nosimo ffp2 maske... a ne mozemo da radimo.

 

e sad moram da demantujem zenu (a da vam ilustrujem da nije sve kako neki tvrde: sve mere se idealno postuju i implementiraju).

 

par sedmica pre zatvaranja frizerskih salona sam isla kod frizera. zena nije uopste nosila masku, vec neki stitnik od pleksiglasa ili slicno: ne onaj koji je kao vizir, zakacen preko cela, vec je pre kao neka fioka, stitnik za bradu. Sto ce reci: ona totalno slobodno dise i izbacuje svoje viruse i bakterije u okolinu kao da ni ne primenjuje neke mere, a kao racuna ima pokrivku za nos i usta i uspesno je osmislila anti-corona koncept.

ja sam, naravno, nosila svoju ffp2 masku (ne oslanjam se previse na to da ce drugi da me stite :classic_wink: )

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Sta je rekao?

Da i on ima emocije, da mu je žao lekara, da nije rekao to što je rekao, da niko nema pravo da mu oduzima zvanje lekara, ponešto o društvenim mrežama, kako ga napadaju, malo je stiskao masku, malo mu se ruke tresle, malo je lupao po stolu šakama. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Clovis said:

Da i on ima emocije, da mu je žao lekara, da nije rekao to što je rekao, da niko nema pravo da mu oduzima zvanje lekara, ponešto o društvenim mrežama, kako ga napadaju, malo je stiskao masku, malo mu se ruke tresle, malo je lupao po stolu šakama. 

dakle uspeli su da lažiraju snimak gde je rekao, jer on to nije rekao?

Pa on će da pretekne Vođu u njegovoj glavnoj disciplini. 

Link to comment
Share on other sites

sad gledam neki prilog o frizerima, jedna zena-frizer prica o svojoj situaciji, zali se, pa kaze: eto mi smo svi osmislili anti-corona koncepte, sve smo uradili, razvukli smo termine, sve dezinfikujemo, svi nosimo ffp2 maske... a ne mozemo da radimo.
 
e sad moram da demantujem zenu (a da vam ilustrujem da nije sve kako neki tvrde: sve mere se idealno postuju i implementiraju).
 
par sedmica pre zatvaranja frizerskih salona sam isla kod frizera. zena nije uopste nosila masku, vec neki stitnik od pleksiglasa ili slicno: ne onaj koji je kao vizir, zakacen preko cela, vec je pre kao neka fioka, stitnik za bradu. Sto ce reci: ona totalno slobodno dise i izbacuje svoje viruse i bakterije u okolinu kao da ni ne primenjuje neke mere, a kao racuna ima pokrivku za nos i usta i uspesno je osmislila anti-corona koncept.
ja sam, naravno, nosila svoju ffp2 masku (ne oslanjam se previse na to da ce drugi da me stite :classic_wink: )

Takve iste vizire nose u emisiji Meilleur pâtissier na M6 kanalu
Da i on ima emocije, da mu je žao lekara, da nije rekao to što je rekao, da niko nema pravo da mu oduzima zvanje lekara, ponešto o društvenim mrežama, kako ga napadaju, malo je stiskao masku, malo mu se ruke tresle, malo je lupao po stolu šakama. 

Neka, treba ga jos vise blatiti, kao i sve ostale iz KSa kao i glavnog nam precednika
  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...