Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

J&J COVID-19 vaccine could be available in Europe in April

 

"Clinical data on the vaccine has been assessed by the European Medicines Agency (EMA) since Dec. 1 under a rolling review to speed up possible approval.

A senior EU official, who is involved in negotiations with vaccine makers and spoke on condition of anonymity, said the J&J shot could be available from April 1 in Europe."

 

Next, please!!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Naletela sam na ovaj članak  https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/954520/strucnjaci-analiziraju-novosti-sve-smeo-primi-vakcinu-protiv-korone

 

i nije mi jasna ova rečenica

 

" ukoliko imate neku hroničnu bolest koja zahteva aktivnu terapiju u tom periodu kad se prima aktivna terapija, ne možete da primite vakcinu "

 

Na koje hronične bolesti se misli? 

 

Ja pijem lekove za taj nesrećni PTSP, da li je i to hronična bolest ili se misli na nešto mnogo, mnogo ozbiljnije?

 

Usput, zašto KŠ ne objavljuje podatke koliko je ljudi do sada izlečeno?  To su radili na početku, sada to ne rade..zašto?

 

Da li nas KŠ samo plaši i mrači, a recimo podatak o broju izlečenih ne iznose, a to je nešto pozitivno...    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Devojka Luke Razića said:

Naletela sam na ovaj članak  https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/954520/strucnjaci-analiziraju-novosti-sve-smeo-primi-vakcinu-protiv-korone

 

i nije mi jasna ova rečenica

 

ukoliko imate neku hroničnu bolest koja zahteva aktivnu terapiju u tom periodu kad se prima aktivna terapija, ne možete da primite vakcinu "

 

Na koje hronične bolesti se misli? 

 

Ja pijem lekove za taj nesrećni PTSP, da li je i to hronična bolest ili se misli na nešto mnogo, mnogo ozbiljnije?

 

Usput, zašto KŠ ne objavljuje podatke koliko je ljudi do sada izlečeno?  To su radili na početku, sada to ne rade..zašto?

 

Da li nas KŠ samo plaši i mrači, a recimo podatak o broju izlečenih ne iznose, a to je nešto pozitivno...    

 

Bold: mislim da misle na situacije kad dodje do akutne faze hronicne bolesti - npr.  neko ima hipertireoidizam, koji lekovima drzi pod kontrolom, ali u vreme pred vakcinaciju dodje do povecanja e.g. TSH  - trebalo bi se sacekati da se vrednost TSH vrati u nromalu. I dalje ce pacijent imati hipertireodizam, ali nece biti akutna faza, hormoni ce biti u normali

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Bold: mislim da misle na situacije kad dodje do akutne faze hronicne bolesti - npr.  neko ima hipertireoidizam, koji lekovima drzi pod kontrolom, ali u vreme pred vakcinaciju dodje do povecanja e.g. TSH  - trebalo bi se sacekati da se vrednost TSH vrati u nromalu. I dalje ce pacijent imati hipertireodizam, ali nece biti akutna faza, hormoni ce biti u normali

ups pogrešio sam nisam hteo tebe da citiram nego:

 

Quote

" ukoliko imate neku hroničnu bolest koja zahteva aktivnu terapiju u tom periodu kad se prima aktivna terapija, ne možete da primite vakcinu "


Realno nema potrebe da se naglašava ta situacija, ko je pod terapijom, na aktivnom lečenju njemu će ordinirajući lekar da objasni kakva je njegova situacija i kakva je prognoza. Ova rečenica je klasičan FUD da se razumemo odmah.

Izvuče se primer koji je neki promil populacije, pa se onda bavimo izuzetkom umesto opštom slikom, to uopšte nije slučajno ako mene pitaš. Hoće da se skrene pažnja sa pravedne borbe da se vakcinisani izuzmu iz epidemioloških mera i tretiraju kao slobodni zdravi ljudi, što bi prirodno bio cilj vakcinacije.

Edited by urosg3
ispravak
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Sunshine State said:

 

Pozitivni antigenski test, ako je pacijent bez simptoma, treba da se potvrdi PCR. 

 

ja samo hocu negativan test :classic_smile:

Sve te kombinacije mi daju glavobolju....samo prosto negativno

4 hours ago, Eddard said:


Pa upravo u ovom grmu leži zec. Ne može opasnost od covida da bude manja od opasnosti od vakcine. Nema logike. 

Samo sam prenela sta oni kazu, nisam ocenjivala koliko to ima logike

 

4 hours ago, Eddard said:

 

Što se antigenskog testa tiče, tu je pitanje prvo na koji antigen reaguje test, ako to nije taj protein koji kodira vakcina, onda neće dari pozitivan rezultat, a i ako jeste, mislim da opet nije u dovoljnoj količini izražen na ćelijama ždrela da bi dao pozitivan rezultat. Ali u ovo nisam siguran. Za PCR sam gotovo 100% siguran da ne može da da lažno pozitivan test.

Ne mogu da radim PCR, vremenski ogranicena. Kako da znam koji antigen testiraju :classic_biggrin:

Ok poenta meni trebaju negativni testovi da mogu da putujem, znam da nemam Covid

3 hours ago, vanjabarsa said:

 

negde sam procitala, ne znam sad bas gde , da je efikasnost kineske vakcine oko 50 %.

bas ovih dana bilo u medijima

3 hours ago, Sunshine State said:

 

Za pretpostaviti je, stoga, da oni koji su prelezali, jesu zasticeni neki "duzi" period - sasvim sigurno duzi kd 3-4 meseca (u zavisnosti od tezine inicijane infekcije).

 

 

Pa to je vec istrazeno i vec imaju istrazivanje koje je preko 6 meseci (nemamo vise vremena za sakupiti podatke)

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Eno Poljaci se spremaju da krse mere - dosta im zatvaranja:

 

"U Poljskoj raste bes ugostitelja i drugih iz sektora usluga koje su najteže pogođene zatvaranjem strogim sanitarnim merama u nacionalni karantin zbog kovida 19. Bez obzira na kazne, masovno odlučuju da naredne sedmice otvore nelegalno svoje restorane, pansione, skijaške centre i druge usluge."

Mislim da je to razlog zasto su kod nas iznenada sve otvorili 50% iako im se cifre ne uklapaju u retoriku

2 hours ago, McLeod said:

 

Znaci ne moze neko ko je prelezao kovid da ima istu zastitu kao neko ko je primio vakcinu, a da istovremeno ovo prelazi u sezonski virus. To se bukvalno kosi jedno s drugim, kao da kazes da je nebo plavo i crveno u isto vreme. Ili je jedno, ili je drugo.

 

Odakle ti da ovo prelazi u sezonski virus? Za sada nema dokaza za to osim sto je par "strucnjaka" reko ad bi to moglo da se desi. To je vise po fazonu moz da bude a ne mora. Nema indikacija da se radi o sezonskom virusu.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Hoće da se skrene pažnja sa pravedne borbe da se vakcinisani izuzmu iz epidemioloških mera i tretiraju kao slobodni zdravi ljudi, što bi prirodno bio cilj vakcinacije.

 

Da, ali ima i ovo:

 

But they said early evidence from the next stage of the study suggested some people with immunity could still carry high levels of virus.

 

https://www.yahoo.com/news/covid-19-infection-gives-immunity-001216822.html

 

Ko zna kako ce sve to izgledati dok zaista ne bude globalna masovna vakcinacija.

Link to comment
Share on other sites

Just now, handys said:

 

Da, ali ima i ovo:

 

But they said early evidence from the next stage of the study suggested some people with immunity could still carry high levels of virus.

 

https://www.yahoo.com/news/covid-19-infection-gives-immunity-001216822.html

 

Ko zna kako ce sve to izgledati dok zaista ne bude globalna masovna vakcinacija.

Ima znam da ima. Muka je da ima studija, a da nema logike. Nemam ja problem sa studijom, nego sa logikom 🙂
Iz onoga što znamo, a to je mnogo puta potvrđeno i u praksi i u studijama je da ljudi koji su preležali nisu zarazni. Bar neko vreme.
Naime njihov organizam se izborio sa virusom, pomlatio sve i gotovo. Analogija sa vakcinom se nameće sama od sebe zar ne? Ukoliko vakcina ne proizvede isti efekat u organizmu šta možemo slobodno da zaključimo?

Link to comment
Share on other sites

Ja vidim dve opcije. Ili vakcina ne radi na isti nacin (mada je onda cudno kako uopste radi), ili taj high viral load zapravo predstavlja virus koji se dalje ne prenosi, otprilike kao kad su ga nasli na povrsini pa se ispostavilo da je to inertan materijal...

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, handys said:

Ja vidim dve opcije. Ili vakcina ne radi na isti nacin (mada je onda cudno kako uopste radi), ili taj high viral load zapravo predstavlja virus koji se dalje ne prenosi, otprilike kao kad su ga nasli na povrsini pa se ispostavilo da je to inertan materijal...

da ovo prvo ne raspravljamo pobiće nas ovde 🙂
Oko ovo drugog, prosta logika opet:
High Viral Load da seje vakcinisani... Ma opet nešto nije u redu. 
Sa konceptom i to na osnovnom nivou nešto ne valja ukoliko vakcinisan nije bezopasan, onda kada vakcina počne da daje pun efekat. Ja naprosto ne vidim drugi ishod, a da je logičan.
Ne znam stvarno da istovremeno čovek bude i imun i zarazan i da vakcina bude rešnje za pandemiju, pa kako god okreneš nešto štrči. Onda vakcinisanje ima smisla samo kao zaštita pojedinca i ništa više i nije nikakvo globalno rešenje, ni ne liči na rešenje.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State @urosg3 Ja ću svakako poneti nalaze neurologa, MR, nalaz psih, ako treba i nalaz ortopeda 🙂 jer ja HOĆU da primim vakcinu, i ukoliko je moguće Fajzerovu vakcinu. 

 

Nije mi jasno zašto onaj Batutov plan vakcinacije ima tri faze, ali ne i četvrtu koja obuhvata sve koji nisu zaposleni u prioritetnim profesijama ( lekari, vojska, policija..državna uprava tj oni koji rade sa ljudima, na šalterima npr ).

 

Ili misle da će se vakcinisanjem u prve tri faze doći do potrebnog kolektivnog imuniteta?      

Link to comment
Share on other sites

Just now, Devojka Luke Razića said:

@Sunshine State @urosg3 Ja ću svakako poneti nalaze neurologa, MR, nalaz psih, ako treba i nalaz ortopeda 🙂 jer ja HOĆU da primim vakcinu, i ukoliko je moguće Fajzerovu vakcinu. 

 

Nije mi jasno zašto onaj Batutov plan vakcinacije ima tri faze, ali ne i četvrtu koja obuhvata sve koji nisu zaposleni u prioritetnim profesijama ( lekari, vojska, policija..državna uprava tj oni koji rade sa ljudima, na šalterima npr ).

Pa mi kmetovi nismo obuhvaćeni planom 🙂 Em  nismo prioritetni na bilo koji način, em ne zavisimo od vladajuće partije.
Batutov plan je ionako postojao da jedan dan zabavi gladne medije i ništa više. Recimo taj plan ne sadrži ni prijavljivanje za vakcinaciju preko internati, a ni preko call centra, tako da je zaboravljen kao "Nacionalna kampanja sakupljanja krvne plazme"
Naša struka se ionako oslanja da imamo pamćenje vinske mušice, njihova uputstva i saveti traju koliko se izgovore.
Nova izjava novi članak, pa sledeći, i tako...

 

Quote

Ili misle da će se vakcinisanjem u prve tri faze doći do potrebnog kolektivnog imuniteta?      

Ohrabrujuće, iako sve upućuje da uopšte ne misle. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

Nije mi jasno zašto onaj Batutov plan vakcinacije ima tri faze, ali ne i četvrtu koja obuhvata sve koji nisu zaposleni u prioritetnim profesijama ( lekari, vojska, policija..državna uprava tj oni koji rade sa ljudima, na šalterima npr

Pa da ga sadrzi mislila bih da nas zezaju. Nek odrade to sto su zamislili u nekom razumnom periodu pa mi ostali, planirano je ambiciozno kad pogledas sta su do sada uspeli da urade. 

Edited by zoe Bg
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, urosg3 said:

da ovo prvo ne raspravljamo pobiće nas ovde 🙂
Oko ovo drugog, prosta logika opet:
High Viral Load da seje vakcinisani... Ma opet nešto nije u redu. 
Sa konceptom i to na osnovnom nivou nešto ne valja ukoliko vakcinisan nije bezopasan, onda kada vakcina počne da daje pun efekat. Ja naprosto ne vidim drugi ishod, a da je logičan.
Ne znam stvarno da istovremeno čovek bude i imun i zarazan i da vakcina bude rešnje za pandemiju, pa kako god okreneš nešto štrči. Onda vakcinisanje ima smisla samo kao zaštita pojedinca i ništa više i nije nikakvo globalno rešenje, ni ne liči na rešenje.

Ja upravo to pokušavam da objasnim ljudima. Ovako aplikovana vakcina štiti samo pojedinca, ne komunu. Astra Zeneka je krenula sa lab ispitivanjima intranazalne koja je pokazala začuđujuće dobru indukciju IgG antitela na hrčcima ( štite osobu od teških formi), ali i indukuje IgA antitela da spreči spread. I još nešto, konačno neko radi na životinjama. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Baš mislim na tebe daj pričaj kako ste...
 

2 minutes ago, Likvi said:

Ja upravo to pokušavam da objasnim ljudima. Ovako aplikovana vakcina štiti samo pojedinca, ne komunu. Astra Zeneka je krenula sa lab ispitivanjima intranazalne koja je pokazala začuđujuće dobru indukciju IgG antitela na hrčcima ( štite osobu od teških formi), ali i indukuje IgA antitela da spreči spread. I još nešto, konačno neko radi na životinjama. 

Ovo već liči na nešto i to bi bio neki moj izbor. Eto dobrih vesti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

( štite osobu od teških formi)

 

Ovo sam sada htela da napišem. I posle vakcine možemo da dobijemo kovid ali neki blag oblik, sličan prehladi, npr.

 

To bi, onako laički posmatrano značilo da smo zarazni za okolinu ili? 

 

Šta to onda znači, da ćemo stalno nositi maske, držati distancu etc..

 

@Likvi kako si ti danas, tvoj muž, svekrva? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svekrva- kažu, živa, ali loše.

Muž- dobro, iz dana u dan slabiji kašalj.

Ja- pijem Berlition i Rinosin sirup, počeo miris da se vraća. Korona mi je izgleda razbila pritisak, dva dana sa kolegama iz Hitne podešavala terapiju, em pritisak, em puls. Hipotoničar do sad.

Roditeljima sam rekla- primate bukvalno bilo šta. Bilo bi bolje da je

 Fajzer, efikasniji.

Inače, grip je efikasan do 60%. 

  • Like 4
  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Likvi said:

Svekrva- kažu, živa, ali loše.

Muž- dobro, iz dana u dan slabiji kašalj.

Ja- pijem Berlition i Rinosin sirup, počeo miris da se vraća. Korona mi je izgleda razbila pritisak, dva dana sa kolegama iz Hitne podešavala terapiju, em pritisak, em puls. Hipotoničar do sad.

Roditeljima sam rekla- primate bukvalno bilo šta. Bilo bi bolje da je

 Fajzer, efikasniji.

Inače, grip je efikasan do 60%. 

Super je da se miris vraća, zvuči kao svetlo u tunelu. Za ostalo šta da ti kažem.  Držimo fige.

  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Astra Zeneka je slična ruskoj vakcini. E sad ono što treba da saznamo je da li možemo da prenosimo koronu iako smo vakcinisani. Naime mi se i dalje možemo zaraziti koronom ali će anti tela da ubiju virus no još se ne zna da li u tom periodu možemo da budemo izvor zaraze. Odgovor je najverovatnije negativan ali treba sačekati potvrdu.

 

Što se tiče broja vakcina pa nije ovih 5 konačna lista vakcina. Ovako iz glave znam da treba još tri američke (J & J smo već spominjali) i Kinezi su se hvalili da će imati bar 3 vakcine. Ovde u evropi očekujem od FRA i NEM neke njihove projekte, ne znam da li Italijani i Španci imaju neke jake kompanije u ovom domenu.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, wwww said:

Ili je sve vec placeno iz zajednickog budzeta (sto mi izgleda logicnije), pa ce svi dobijati ravnomerno vakcine prema raspolozivosti i proporcionalno broju stanovnika. U tom slucaju mi uopste nisu jasne ni Holandija ni Francuska.

 

Je li neko naleteo na neko obrazlozenje EU o raspodeli vakcina po drzavama i dinamici isporuke?

 

Ja sam jedino na sajtu Savezne vlade naisla na neke planirane datume isporuke u Nemackoj. Sigurno ce se to pravovremeno apdejtovati. Izuzetno infomativan sajt, svaka cast! Skroluj i klikni na ”Wie viel Impfstoff wurde bereits ausgeliefert und welche weiteren Lieferungen sind geplant?”

Spoiler
Quote

Die Bundesländer werden wie geplant bis zum 1. Februar 3,98 Mio. Dosen Biontech-Impfstoff geliefert bekommen. Erste Lieferungen von insgesamt 1,3 Mio. Dosen erfolgten am 26.12., 28.12. und 30.12., die weiteren 2,68 Millionen Dosen folgen am 8.1., 18.1., 25.1. und 1.2.2021. Innerhalb Deutschlands werden die Impfdosen nach Bevölkerungsanteil an die Bundesländer verteilt. Die genauen Lieferpläne für den Moderna-Impfstoff wird die Bundesregierung nun zügig mit der EU und dem Unternehmen abstimmen. Im ersten Quartal erhält Deutschland voraussichtlich knapp 2 Mio. Dosen von Moderna.

 

Sto se EU tice, kod European Commission se mogu naci odgovori na mnoga relevantna pitanja, vredi pogledati. Potvrdjuje se otprilike ono sto su najavili jesenas – sve EU zemlje su za pocetak istovremeno dobile odredjenu limitiranu dozu u zavisnosti od broja stanovnika, pa ce isporuke rasti sa rastom proizvodnje. 

Spoiler
Quote

All Member States will have access to COVID-19 vaccines at the same time on the basis of the size of their population. The overall number of vaccine doses will however be limited during the initial stages of deployment and before production can be ramped up.

 

A ovde ima oko finansiranja i solidarnosti ...

Spoiler
Quote

The Commission enters into Advanced Purchase Agreements with individual vaccine producers on behalf of Member States. In return for the right to buy a specified number of vaccine doses in a given timeframe and at a given price, the Commission will finance a part of the upfront costs faced by vaccines producers from the Emergency Support Instrument.
This funding will be considered as a down-payment on the vaccines that will actually be purchased by Member States. Additional support is possible through loans from the European Investment Bank. This approach will decrease risks for companies while speeding up and increasing manufacturing.

 

 

Edited by Cyber
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Klotzen said:

 

Što se tiče broja vakcina pa nije ovih 5 konačna lista vakcina. Ovako iz glave znam da treba još tri američke (J & J smo već spominjali) i Kinezi su se hvalili da će imati bar 3 vakcine. Ovde u evropi očekujem od FRA i NEM neke njihove projekte, ne znam da li Italijani i Španci imaju neke jake kompanije u ovom domenu.

Osim J&J, sve ostale vakcine tesko da ce biti ispitane I odobrene do leta.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Klotzen said:

Astra Zeneka je slična ruskoj vakcini. E sad ono što treba da saznamo je da li možemo da prenosimo koronu iako smo vakcinisani.

Neka me ispravi neko, ali preko 32 miliona vakcina je aplikovano, zar nije neobično da ne znamo odgovor? Ne znamo odgovor na toliko važno pitanje, ali znamo gde je kome pukla zanoktica kad je primio vakcinu, ili mu se vrtelo u glavi ili priviđali jednozori na dugi.
Svašta znamo, imamo 5 vakcina na planeti, 32 miliona vakcinisanih, ali eto baš to ne znamo. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Neka me ispravi neko, ali preko 32 miliona vakcina je aplikovano, zar nije neobično da ne znamo odgovor? Ne znamo odgovor na toliko važno pitanje, ali znamo gde je kome pukla zanoktica kad je primio vakcinu, ili mu se vrtelo u glavi ili priviđali jednozori na dugi.
Svašta znamo, imamo 5 vakcina na planeti, 32 miliona vakcinisanih, ali eto baš to ne znamo. 

Ko je beše kačio ono sa Izraelom da im brojevi i ne padaju. Mislim @wwww

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...