Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, McLeod said:

 

Hocu da kazem da se previse barata pretpostavkama u ovom trenutku. Jasno je da se to mora raditi, ali ako vec to radimo, mogli bismo da budemo u saglasju sa pretpostavkama baziranim na nekim prethodnim epidemijama i ponasanju slicnih virusa.

 

Problem je što baš to ne možeš, jer je društveni odgovor na pandemiju, hajd da budem blag - nesrazmeran.  Zasluge za to pre svega idu na konto WHO, pa onda lagano hijerarhiski, po linijama komandovanja. 
Imajući to u vidu nema načina da uporedimo ovo ni sa čim, društvene prilike nam ne daju. Ovo je bukvalno bez presedana.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Pa upravo bi i trebalo da sabiramo na kraju a ne da izvlacimo zakljucke koji nisu definitivni poput onog zbog kog sam se i javio ovde.

 

Ali mislim, svako moze da procita i veruje u ono sto mu se svidi.

 

Docim ti mozes da zakljucujes da NIJE tako?

 

Podseti me na mog pokojnog komsiju, cika Iliju, kad kaze:"Ne znam sta je, al' to nije!"

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ja i mislim da je tako. Znaci price o asimptomatskim nisu tacne. Ako jesu i ako bi i oni imali imunitet, ovakav strmi rast ne bi bio moguc. Ili bi bio moguc, ali onda pretpostavke o procentu stanovnistva koji je potreban za kolektivni imunitet nije tacan.

 

Hocu da kazem da se previse barata pretpostavkama u ovom trenutku. Jasno je da se to mora raditi, ali ako vec to radimo, mogli bismo da budemo u saglasju sa pretpostavkama baziranim na nekim prethodnim epidemijama i ponasanju slicnih virusa.

 

Znaci ne moze neko ko je prelezao kovid da ima istu zastitu kao neko ko je primio vakcinu, a da istovremeno ovo prelazi u sezonski virus. To se bukvalno kosi jedno s drugim, kao da kazes da je nebo plavo i crveno u isto vreme. Ili je jedno, ili je drugo.

 

Razumem vrlo dobro, evo ti i objasnjenje. Vi ste kontradiktorni.

 

Hah još uvek ne razumem skroz tvoju poentu. Tj, nisam siguran šta su procene o asimptomatskim sa početka epidemije u Britaniji. Da ih ima 10 puta više?

 

U svakom slučaju mislim da ako uzmemo da su najteže pogođene države sad na 20-30% prokuženih, to i dalje ostavlja prostor za veliki rast novozaraženih bez da su se ljudi koji su preležali ponovo zarazili. I da ponovimo, jeste još rano, ali je jasno i da trenutno nema zvaničnih podataka koji upućuju na veliki broj ljudi koji su se ponovo zarazili, tako da sa najmanje 6 meseci imuniteta možemo da računamo. A na proleće će verovatno postojati dovoljan uzorak da se uradi neko opsežnije istraživanje.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Docim ti mozes da zakljucujes da NIJE tako?

 

Podseti me na mog pokojnog komsiju, cika Iliju, kad kaze:"Ne znam sta je, al' to nije!"

 

 

Objasnio sam zasto, mozda ti objasnjenje nije dovoljno dobro i nemam nikakav problem s tim.

 

Takodje nema potrebe za ovakvim agresivnim tonom.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ove prioritete sad vakcinisu s ove dve, ali sumnjam da ce ove ispod 60, bez nekih zdravstvenih problema, vakcinisati s nekom od te dve, ako vec budu odobrene AZ, J&J, CureVac...

Muz je osiguranik u NL, njima je juce objavljen novi plan, po kom ce se mladji od 60 vakcinisati sa jednom od sledecih: AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson, or GSK/Sanofi

EU ima nekih 450 miliona stanovnika (od dece do odraslih), EU je sa ovom poslednjom narudzbinom narucila 760 miliona doza P&B (500+100) i Moderna (160) vakcine. S tom kolicinom mogu da vakcinisu sve zive (ako se deca izuzmu). A jos ce biti nekih antivaxera koji nece hteti vakcinu.

 

E sad, ne znam kako stoji stvar s placanjem, da li je to vec sve placeno ili ce svaka drzava za sebe da plati ono sto na kraju i dobije. Npr. recimo Holandija ce onog trenutka kad im bude na raspolaganju jeftinija vakcina krenuti da izbegava da uzima isporuke P&B i Moderne. Prema nekim komentarima cini mi se da je tako. A ne znam ko ce onda da plati razliku do ove "narucene kolicine" P&B-ku? Ne znam koliko je fer da se jedna bogata Holandija i Francuska presaltaju na jeftiniju, pa da recimo siromasne Poljska i Hrvatska ne mogu da dobiju dovoljno ovih jeftinih vakcina da pravovremeno vakcinisu svoje stanovnistvo.

Ili je sve vec placeno iz zajednickog budzeta (sto mi izgleda logicnije), pa ce svi dobijati ravnomerno vakcine prema raspolozivosti i proporcionalno broju stanovnika. U tom slucaju mi uopste nisu jasne ni Holandija ni Francuska.

 

Je li neko naleteo na neko obrazlozenje EU o raspodeli vakcina po drzavama i dinamici isporuke?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Objasnio sam zasto, mozda ti objasnjenje nije dovoljno dobro i nemam nikakav problem s tim.

 

Takodje nema potrebe za ovakvim agresivnim tonom.

 

Izvinjavam se ako si doziveo moje postove tako - nema potrebe za agresivnim tonovima, svakako.

Info koji sam prenela nije moja pusta zelja, vec podatak objavljen od strane Public Health England, pa ako imas nekih zamerki, verujem da imaju neki contact info - slobodno prosledi svoje pretpostavke.

 

Meni, na terenu, ce biti kako ce biti, nevezano i za njihove podatke, a i za tvoje pretpostavke.

 

Inace, cim se pojavi neka koliko-toliko pozitivna vest, mora se neko javiti da "rain on our parade" - ako ti to cini zadovoljstvo, ok....situacija je dovoljno us*rana, i bez nasih/tvojih pretpostavki

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, wwww said:

EU ima nekih 450 miliona stanovnika (od dece do odraslih), EU je sa ovom poslednjom narudzbinom narucila 760 miliona doza P&B (500+100) i Moderna (160) vakcine. S tom kolicinom mogu da vakcinisu sve zive (ako se deca izuzmu). A jos ce biti nekih antivaxera koji nece hteti vakcinu.

 

E sad, ne znam kako stoji stvar s placanjem, da li je to vec sve placeno ili ce svaka drzava za sebe da plati ono sto na kraju i dobije. Npr. recimo Holandija ce onog trenutka kad im bude na raspolaganju jeftinija vakcina krenuti da izbegava da uzima isporuke P&B i Moderne. Prema nekim komentarima cini mi se da je tako. A ne znam ko ce onda da plati razliku do ove "narucene kolicine" P&B-ku? Ne znam koliko je fer da se jedna bogata Holandija i Francuska presaltaju na jeftiniju, pa da recimo siromasne Poljska i Hrvatska ne mogu da dobiju dovoljno ovih jeftinih vakcina da pravovremeno vakcinisu svoje stanovnistvo.

Ili je sve vec placeno iz zajednickog budzeta (sto mi izgleda logicnije), pa ce svi dobijati ravnomerno vakcine prema raspolozivosti i proporcionalno broju stanovnika. U tom slucaju mi uopste nisu jasne ni Holandija ni Francuska.

 

Je li neko naleteo na neko obrazlozenje EU o raspodeli vakcina po drzavama i dinamici isporuke?

 

 

 

Ima na ecdc site pdf dokument o Deployment plan, ali je s pocetka decembra, ne vidim da je update-ovan,a od tad su vec dve vakcine odobrene u EU.

Potrazicu, ako nadjem negde nesto novijeg datuma, prosledicu

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ima na ecdc site pdf dokument o Deployment plan, ali je s pocetka decembra, ne vidim da je update-ovan,a od tad su vec dve vakcine odobrene u EU.

Potrazicu, ako nadjem negde nesto novijeg datuma, prosledicu

ma kakav ecdc, vidi kod nas kako ide sjajno:
Zlatibor -- Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da očekuje da će Srbija biti u stanju da vakciniše 80 odsto nacije.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, stray_cat said:

U proseku, vakcina bi trebalo da štiti duže i bolje, znači kad se saberu svi s dve doze vakcine pa podele, prosečan vakcinisani bi morao da je "zaštićeniji" od prosečnog "preležalog" (kad se saberu svi asimptotski, s lakšim i težim "preležavanjima u zbiru pa podele).

 

Super, i ja se nadam! I da svi koriste vakcine, sto vise i sto cesce (ja sam u ozlooglasenoj farma mafiji, meni u dzep ako se svi vakcinisu 😄 )

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, uvrnuto said:

Drugar dolazi večeras iz Luksemburga. Postojala je opcija da uradi ujutru test tamo kod njih, da granicu pređe bez rezultata, da dobije karantin i onda kada mu stigne mejl sa rezultatima da se oslobodi karantina. Međutim, zvao sam kovid info i kažu kao mora da uradi test kod nas. Kakva budalaština. Možeš da uđeš u zemlju sa negativnim testom dobijenim u drugoj državi, ali ne možeš da se oslobodiš karantina istim tim testom koji bi stigao u međuvremenu...

 

Još prilikom ponovnog uvođenja mera u decembru jasno je naznačno da ovo neće biti prihvatljivo, iako nema nikakve logike za tako nešto sem finansijske.

 

Inače od danas konačno ukinuta potreba za testom/karantinom ako se dolazi iz zemalja potpisnica onog sporazuma (BiH, Makedonija, Albanija i valjda Crna Gora). Konačno i meni da svane bar malo!

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Pa lepo kaze da mozes da udjes u drzavu sa negativnim PCR testom ne starijim od 72h ili koliko vec. Ako nemas test moras u karantin. Ili da uradis test kod nas. Bas me zanima da li bi Luksemburg prihvatio takvu ideju kao sto ste vas dvojica smislili emoji2.png

Tako sam i ja mislio da mogu otici do budimpeste vozom ali su mi u konzulatu rekli mozes ako te ne uhvate, a ako te uhvate dobit ces zabranu 5 godina ulaska u EU. Kazem ja, ali ja cu sesti u voz necu ici nigde, samo do aerodroma. Kaze covekiz konzulata, znam verujem tebi ali bolje nemoj.

Svatas sta hocu da kazem?


Shvatam ja da si ti meni sad objasnio pravilo, ali ja mislim da ono nema smisla.

I ne interesuje me da li bi u Luksemburgu to prihvatili ili ne.
Hoću da kažem da je test test, čak i oni u jednom slučaju prihvataju taj test, a u drugom ne, što je totalno besmisleno. Samo lova da se uzme.

Od kada uopšte test važi, od momenta kada je rađen ili od momenta kada je dobijen rezultat?

Edited by uvrnuto
Link to comment
Share on other sites

sad malo gledam na https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

kako stoji EU s vakcinacijom (UK je daleko ispred jer su i ranije poceli).

 

Danska je ubedljivo najbolja, oni kao da su najekspresnije moguce utrosili sve vakcine koje su im poslali.

Sledi Italija, koja je posle pocetnog slabijeg starta sad opasno ubrzala. Slovenija je prati u stopu, pa onda dolazi Spanija (koja posebno ubrzava poslednjih dana), a prati ih i Portugal.

Potom dolazi centralna Evropa: Nemacka, Madjarska, Poljska, Hrvatska, Rumunija, Kipar, pa se ubacila Svedska, Slovacka, Austrija, Slovacka, tu je i Grcka. Litvanija i Estonija su uporedive s Nemackom, Letonija i Norveska nesto losije.

 

Belgija, Luksemburg, Finska, Francuska, Holandija i Bugarska zaostaju bitno.Srbija je ubacena s jednom tackom i na nivou je ovih zemalja, tj. malcice ispod.

 

Link to comment
Share on other sites

Jedno je nasa zelja i ono kako mi mislimo da treba a drugo je realnost.

U mnogo drzava EU se trazi PCR test za one koji dolaze iz Srbije , tako i Srbija trazi za gradjane koji dolaze iz EU. Ali ako imas pasos EU onda ne treba test za ulazak u EU , nije bitno sto u tim nekim drzavam je jos gore ali to je EU i ne moze da se zabrani kretanje stanovnistva.

 

Znate kako treba i sta, ali bi vi drugacije.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

 Je l` ima neka dobra medicinska dusa da ispelcuje Suncicu i Slavisu, placam i za besnilo pride - najgori su od sve dece. :s_d:

Ako ostane sta za ovu nesrecu Urosa - bodi, gre`ota da se baci, sve cemo preko racuna.:classic_biggrin:

 

Ne morate trositi na Slavisu i mene.... A ni na urosa, kad malo bolje razmislim - sta ce mu vakcina, kad i dalje mora da nosi masku?

 

Slavisa ne moze da dobije covid, koliko god se trudio, a trudio se - ne mo's kasti da nije!

Ja prelezala, i koliko god se Mek bunio, ja mislim da jos imam antitela!

 

Eto, ostase vam 3 vakcine: za Kronostima, Rubija i Harmoniku (on covek pao u depresiju zbog mutacija)

  • Like 3
  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

Ocekujem da cemo vec pocetkom februara slavodobitno objaviti sa smo spremni da vakcinisemo 80 posto stanovnistva.

 

Falice nam, doduse 2 stvari - vakcine i 80 posto stanovnistva koje zeli da se vakcinise.

 

Ali predsednik to nije ni obecao, obecao je da cemo mi biti spremni, sto znaci da je jos jedno obecanje ispunjeno.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, wwww said:

sad malo gledam na https://ourworldindata.org/covid-vaccinations

kako stoji EU s vakcinacijom (UK je daleko ispred jer su i ranije poceli).

 

Danska je ubedljivo najbolja, oni kao da su najekspresnije moguce utrosili sve vakcine koje su im poslali.

Sledi Italija, koja je posle pocetnog slabijeg starta sad opasno ubrzala. Slovenija je prati u stopu, pa onda dolazi Spanija (koja posebno ubrzava poslednjih dana), a prati ih i Portugal.

Potom dolazi centralna Evropa: Nemacka, Madjarska, Poljska, Hrvatska, Rumunija, Kipar, pa se ubacila Svedska, Slovacka, Austrija, Slovacka, tu je i Grcka. Litvanija i Estonija su uporedive s Nemackom, Letonija i Norveska nesto losije.

 

Belgija, Luksemburg, Finska, Francuska, Holandija i Bugarska zaostaju bitno.Srbija je ubacena s jednom tackom i na nivou je ovih zemalja, tj. malcice ispod.

 

 

Prema Bloombergovom trackeru smo trenuto 5. otpozadi po broju udelu vakcinisanih (od uključenih zemalja). 1,3 promila stanovništva vakcinisano dosad.

 

https://www.bloomberg.com/graphics/covid-vaccine-tracker-global-distribution/

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nemanjaol said:

 

Prema Bloombergovom trackeru smo trenuto 5. otpozadi po broju vakcinisanih (od uključenih zemalja). 1,3 promila stanovništva vakcinisano dosad.

 

https://www.bloomberg.com/graphics/covid-vaccine-tracker-global-distribution/

to u stvari  je plod promišljanja struke, svi vakcinisani u Srbiji se poznaju i razmenjuju iskustva o vakcinaciji u ličnom kontaktu, nije haos kao u Izralu, tamo su u kratkom roku vakcinisali preko 20% populacije i sad se ne zna više ko je vakcinisan ko nije.
Strategija našeg  KrŠ ponovo pokazuje superiornost struke.

  • Ha-ha 8
Link to comment
Share on other sites

evo ga i nas ministar zdravlja kuka, za potrebnih 70% vakcinisane populacije u zemlji , treba nam 6 godina ako se nastavi ovim tempom.:classic_laugh:

 

Quote

Más de 209.000 dosis ya han sido distribuidas a Andalucía, la comunidad autónoma que más dosis de la vacuna de coronavirus ha recibido, de las cuales se han administrado un 52,4 %. Tras ella en número de dosis recibidas se sitúan las comunidades autónomas de Cataluña, con más de 180.000 dosis recibidas y el 51,2 % administradas, y la Comunidad de Madrid con 147.540 dosis recibidas y el 33,4 % administradas. Les sigue la Comunidad Valenciana que ha recibido más de 91.000 dosis con uno de los porcentajes más altos de vacunación (77,5 %).

 

zasad je ovako , sa ovom kolicinom vakcine koja je u opticaju .

 

ocekuje se i modernina vakcina koja ne iziskuje specijalne uslove , negde oko 599 500 doza .

Edited by vanjabarsa
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...