Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

28 minutes ago, McLeod said:

 

Kakvi milioni? Pre godinu dana kovid je zvanicno postojao samo u Vuhanu. Iako je sigurno da se prosirio i pre, svakako ne pricamo o milionima ljudi. Plus, virus mutira i mi ne mozemo da budemo sigurni kako to utice na virulenciju i sposobnost reinfekcije, ali imajuci u vidu recimo grip, razumno je pretpostaviti da je reinfekcija posle izvesnog perioda sasvim moguca.

 

Hvala, takodje.

 

Danas je tacno 9 meseci od 14 maja 2020 - na taj dan u svetu je bilo zarazenih 5 miliona ljudi!!

Ako su reinfekcije tako ocekivane, zar ne bi, za ovih 9 meseci, bio neki znacajniji broj reinficranih?

 

Za pretpostaviti je, stoga, da oni koji su prelezali, jesu zasticeni neki "duzi" period - sasvim sigurno duzi kd 3-4 meseca (u zavisnosti od tezine inicijane infekcije).

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

To je za Sinovac, ne Sinopharm. 

 

Dada, ali ovde već postoji narativ da neki više vole "klasične" vakcine, a takođe i da ga Kinezi rade "klasično".

 

Možda, možda, ako mRNK vakcine "prežive" premijeru (pokažu se efikasne i bez mnogo neželjenih efekata), možda prisustvujemo revoluciji u farmaciji, biće to papreno skupo, ali možda se pojave lekovi za svašta nešto što nije moglo "klasičnim" farmaceutskim metodama.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vanjabarsa said:

 

 

aha, ja sad kad sam vakcinisana ne obracam bas paznju najbolje na vesti  o vakcinama. :smiley53:

 

I hate you!!!

 

Kad mi kum (lekar u US, vakcinisan pre nedelju dana) posalje neke tekstove za Pfizer i Modernu, kako njih treba primiti, dodje mi da ga blokiram! To kao da neko sad pita:"Sto ne kupis avion, najbrze se vozis s njim?"

 

Ja Boga molim da me zapadne  bar AZ....o Pfizer i Moderni mogu samo da sanjam

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

I hate you!!!

 

Kad mi kum (lekar u US, vakcinisan pre nedelju dana) posalje neke tekstove za Pfizer i Modernu, kako njih treba primiti, dodje mi da ga blokiram! To kao da neko sad pita:"Sto ne kupis avion, najbrze se vozis s njim?"

 

Ja Boga molim da me zapadne  bar AZ....o Pfizer i Moderni mogu samo da sanjam

 

@vanjabarsa Ne treba dugo cekati,:roflmao:

Link to comment
Share on other sites

Drugar dolazi večeras iz Luksemburga. Postojala je opcija da uradi ujutru test tamo kod njih, da granicu pređe bez rezultata, da dobije karantin i onda kada mu stigne mejl sa rezultatima da se oslobodi karantina. Međutim, zvao sam kovid info i kažu kao mora da uradi test kod nas. Kakva budalaština. Možeš da uđeš u zemlju sa negativnim testom dobijenim u drugoj državi, ali ne možeš da se oslobodiš karantina istim tim testom koji bi stigao u međuvremenu...

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, uvrnuto said:

Drugar dolazi večeras iz Luksemburga. Postojala je opcija da uradi ujutru test tamo kod njih, da granicu pređe bez rezultata, da dobije karantin i onda kada mu stigne mejl sa rezultatima da se oslobodi karantina. Međutim, zvao sam kovid info i kažu kao mora da uradi test kod nas. Kakva budalaština. Možeš da uđeš u zemlju sa negativnim testom dobijenim u drugoj državi, ali ne možeš da se oslobodiš karantina istim tim testom koji bi stigao u međuvremenu...

Nema država ništa od toga što se on testirao tamo. 9 000 mora da se ubaci u budžet. Nema izgovora. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uvrnuto said:

Drugar dolazi večeras iz Luksemburga. Postojala je opcija da uradi ujutru test tamo kod njih, da granicu pređe bez rezultata, da dobije karantin i onda kada mu stigne mejl sa rezultatima da se oslobodi karantina. Međutim, zvao sam kovid info i kažu kao mora da uradi test kod nas. Kakva budalaština. Možeš da uđeš u zemlju sa negativnim testom dobijenim u drugoj državi, ali ne možeš da se oslobodiš karantina istim tim testom koji bi stigao u međuvremenu...

 

Sto bi me ista u Srbiji iznenadjivalo?

 

Glede vakcina - kolega lekar (radimo u istoj kompaniji, on je u nasem office u Srbiji), ne radi u bolnici, ali zbog prirode posla "posecuje" bolnicu - pre neki dan mu bio rodjendan i kolege mu poklonile vakcinaciju Pfizerom!!!

 

Ono:"Sta hoces za rodjendan?

Daj dve doze Moderne!"

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, zoe Bg said:

Do aprila je izvesno da smo u problemu i da ce mere biti aktuelne, kad krene lepse vreme bice vise mogucnosti da se covek razonodi a da sebe ne dovodi u rizik, valjda ce i generalno biti bolja situacija, tako da jesen je skroz realna. 

Uf, biće čupavo. Ja sam se nadao do početka leta.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Uf, biće čupavo. Ja sam se nadao do početka leta.

 

Eno Poljaci se spremaju da krse mere - dosta im zatvaranja:

 

"U Poljskoj raste bes ugostitelja i drugih iz sektora usluga koje su najteže pogođene zatvaranjem strogim sanitarnim merama u nacionalni karantin zbog kovida 19. Bez obzira na kazne, masovno odlučuju da naredne sedmice otvore nelegalno svoje restorane, pansione, skijaške centre i druge usluge."

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Eno Poljaci se spremaju da krse mere - dosta im zatvaranja:

 

"U Poljskoj raste bes ugostitelja i drugih iz sektora usluga koje su najteže pogođene zatvaranjem strogim sanitarnim merama u nacionalni karantin zbog kovida 19. Bez obzira na kazne, masovno odlučuju da naredne sedmice otvore nelegalno svoje restorane, pansione, skijaške centre i druge usluge."

Da spremamo džebane onda za svetsku revoluciju 🙂

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Uf, biće čupavo. Ja sam se nadao do početka leta.

Volela bih da ti se ostvari nadanje :classic_smile:

Mada ko zna, nasa zaba je skoro skuvana, ne bi me cudilo da vecini strpljenje popusti u maju/junu i da se tako stvar "resi".

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

Sto bi me ista u Srbiji iznenadjivalo?

 

Glede vakcina - kolega lekar (radimo u istoj kompaniji, on je u nasem office u Srbiji), ne radi u bolnici, ali zbog prirode posla "posecuje" bolnicu - pre neki dan mu bio rodjendan i kolege mu poklonile vakcinaciju Pfizerom!!!

 

Ono:"Sta hoces za rodjendan?

Daj dve doze Moderne!"

 

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Eno Poljaci se spremaju da krse mere - dosta im zatvaranja:

 

"U Poljskoj raste bes ugostitelja i drugih iz sektora usluga koje su najteže pogođene zatvaranjem strogim sanitarnim merama u nacionalni karantin zbog kovida 19. Bez obzira na kazne, masovno odlučuju da naredne sedmice otvore nelegalno svoje restorane, pansione, skijaške centre i druge usluge."

Qo9TTI2.gif

Miruj, Suncice!

Link to comment
Share on other sites


Daj mi objasni.

Pa lepo kaze da mozes da udjes u drzavu sa negativnim PCR testom ne starijim od 72h ili koliko vec. Ako nemas test moras u karantin. Ili da uradis test kod nas. Bas me zanima da li bi Luksemburg prihvatio takvu ideju kao sto ste vas dvojica smislili [emoji2]

Tako sam i ja mislio da mogu otici do budimpeste vozom ali su mi u konzulatu rekli mozes ako te ne uhvate, a ako te uhvate dobit ces zabranu 5 godina ulaska u EU. Kazem ja, ali ja cu sesti u voz necu ici nigde, samo do aerodroma. Kaze covekiz konzulata, znam verujem tebi ali bolje nemoj.

Svatas sta hocu da kazem?
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Sunshine State said:

 

Danas je tacno 9 meseci od 14 maja 2020 - na taj dan u svetu je bilo zarazenih 5 miliona ljudi!!

Ako su reinfekcije tako ocekivane, zar ne bi, za ovih 9 meseci, bio neki znacajniji broj reinficranih?

 

Za pretpostaviti je, stoga, da oni koji su prelezali, jesu zasticeni neki "duzi" period - sasvim sigurno duzi kd 3-4 meseca (u zavisnosti od tezine inicijane infekcije).

 

 

 

Jos uvek nedovoljno vremena. Drugo, razliciti sojevi su i definitivno potvrdjeni i razlicito se ponasaju.

 

Imajuci u vidu procene o asimptomatskim i kretanje epidemije recimo u Britaniji, nesto se ne poklapa. Dakle ili su procene na pocetku bile pogresne, ili je doslo do rezarazavanja desetina hiljada ljudi koji su bili prethodno asimptomatski, treceg nema, jer je nemoguce da i jedno i drugo bude tacno.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

Jos uvek nedovoljno vremena. Drugo, razliciti sojevi su i definitivno potvrdjeni i razlicito se ponasaju.

 

Imajuci u vidu procene o asimptomatskim i kretanje epidemije recimo u Britaniji, nesto se ne poklapa. Dakle ili su procene na pocetku bile pogresne, ili je doslo do rezarazavanja desetina hiljada ljudi koji su bili prethodno asimptomatski, treceg nema, jer je nemoguce da i jedno i drugo bude tacno.

 

 

Ne razumem šta hoćeš da kažeš.

 

Zar nisi nedavno pisao i da nema šanse da je prokuženost nešto posebno visoka sada? Zašto ne bi ostalo dovoljno nezaraženih u UK za ovakav rast sad, njima je broj dnevno pozitivnih na 100k stanovnika još uvek niži nego što je bio u našem piku u decembru.

Edited by nemanjaol
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Cyber said:

 

A zasto da sanjas? Zar u Nemackoj ne pelcuju sa Pfizer i Moderna? 

 

 

Ove prioritete sad vakcinisu s ove dve, ali sumnjam da ce ove ispod 60, bez nekih zdravstvenih problema, vakcinisati s nekom od te dve, ako vec budu odobrene AZ, J&J, CureVac...

Muz je osiguranik u NL, njima je juce objavljen novi plan, po kom ce se mladji od 60 vakcinisati sa jednom od sledecih: AstraZeneca, CureVac, Johnson & Johnson, or GSK/Sanofi

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, nemanjaol said:

 

 

Ne razumem šta hoćeš da kažeš.

 

Zar nisi nedavno pisao i da nema šanse da je prokuženost nešto posebno visoka sada? Zašto ne bi ostalo dovoljno nezaraženih u UK za ovakav rast sad, njima je broj dnevno pozitivnih na 100k stanovnika još uvek niži nego što je bio u našem piku u decembru.

Ne razume ni on, al` ajde.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

 

Ne razumem šta hoćeš da kažeš.

 

Zar nisi nedavno pisao i da nema šanse da je prokuženost nešto posebno visoka sada? Zašto ne bi ostalo dovoljno nezaraženih u UK za ovakav rast sad, njima je broj dnevno pozitivnih na 100k stanovnika još uvek niži nego što je bio u našem piku u decembru.

 

Pa ja i mislim da je tako. Znaci price o asimptomatskim nisu tacne. Ako jesu i ako bi i oni imali imunitet, ovakav strmi rast ne bi bio moguc. Ili bi bio moguc, ali onda pretpostavke o procentu stanovnistva koji je potreban za kolektivni imunitet nije tacan.

 

Hocu da kazem da se previse barata pretpostavkama u ovom trenutku. Jasno je da se to mora raditi, ali ako vec to radimo, mogli bismo da budemo u saglasju sa pretpostavkama baziranim na nekim prethodnim epidemijama i ponasanju slicnih virusa.

 

Znaci ne moze neko ko je prelezao kovid da ima istu zastitu kao neko ko je primio vakcinu, a da istovremeno ovo prelazi u sezonski virus. To se bukvalno kosi jedno s drugim, kao da kazes da je nebo plavo i crveno u isto vreme. Ili je jedno, ili je drugo.

1 minute ago, Kronostime said:

Ne razume ni on, al` ajde.

 

Razumem vrlo dobro, evo ti i objasnjenje. Vi ste kontradiktorni.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, McLeod said:

 

Pa ja i mislim da je tako. Znaci price o asimptomatskim nisu tacne. Ako jesu i ako bi i oni imali imunitet, ovakav strmi rast ne bi bio moguc. Ili bi bio moguc, ali onda pretpostavke o procentu stanovnistva koji je potreban za kolektivni imunitet nije tacan.

 

Hocu da kazem da se previse barata pretpostavkama u ovom trenutku. Jasno je da se to mora raditi, ali ako vec to radimo, mogli bismo da budemo u saglasju sa pretpostavkama baziranim na nekim prethodnim epidemijama i ponasanju slicnih virusa.

 

Znaci ne moze neko ko je prelezao kovid da ima istu zastitu kao neko ko je primio vakcinu, a da istovremeno ovo prelazi u sezonski virus. To se bukvalno kosi jedno s drugim, kao da kazes da je nebo plavo i crveno u isto vreme. Ili je jedno, ili je drugo.

 

Razumem vrlo dobro, evo ti i objasnjenje. Vi ste kontradiktorni.

Kontradiktornim argumentima dolazimo do saznanja - sta je tu lose?:smiley33:

Sabracemo na kraju.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...