Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, McLeod said:

 

S tim sto antitela od vakcine traju duze skoro sasvim sigurno. Suvise je kratak taj vremenski period.

 

A ti to znas zasigurno, posto je proslo vec 6 godina i od infekcije i od vakcinacije?

 

Koliko puta treba napomenuti da imuni sistem ne cine samo i iskljucivo antitela?

 

10 minutes ago, wwww said:

Pisala sam prethodo da su juce i danas teniseri krenuli za Australiju da igraju Australian open. Elem, jedan od njih je dobio pozitivan rezultat testa. Ovo mu je 2. put, jer je u novembru takodje bio pozitivan. Posle odredjene diskusije Australijski nadlezni medicinski organi su mu dozvolili da doputuje prosto jer je vec prelezao covid (i ima u lekarskoj dokumentaciji, sta god da ovo znaci), a u tako kratkom vremenskom periodu nema sanse da je ponovo inficiran i infektivan (verovatno neki ostaci virusa). Sto ce reci da se nesto krece, da ce u svakom slucaju morati da uzmu u obzir da su neki ljudi prelezali virus i imaju imunitet, ako ovo vec nije negde u nekim fusnotama pravilnika za ulazak u zemlju.

 

To je tacno, ali cinjenica je da i dalje mora da se radi test....ko ce sta raditi ove godine, meni  ce zabadati swab stapice u zdrelo!

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, McLeod said:

 

S tim sto antitela od vakcine traju duze skoro sasvim sigurno. Suvise je kratak taj vremenski period.

Koji si ti partibrejker.... - pusti je bar malo da se zaraduje.:classic_blink:

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

A ti to znas zasigurno, posto je proslo vec 6 godina i od infekcije i od vakcinacije?

 

Koliko puta treba napomenuti da imuni sistem ne cine samo i iskljucivo antitela?

 

 

To je tacno, ali cinjenica je da i dalje mora da se radi test....ko ce sta raditi ove godine, meni  ce zabadati swab stapice u zdrelo!

Nova definicija oralnog sexa.:s_w:

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, John Terry said:

Ne...nista...samo kljukaj vitamine i sedi kuci. Krvna slika skroz u redu, nema niceg van opsega.

 

E,da...bitna stvar je, ja mislim, sto mi je temperatura pala sama a nisam je obarao lekovima, tako da mi je rekla da me je nesto zakacilo samo, i da sam ok ako temp ne bude visoka nekoliko dana zaredom. Ako bude, da se javim.

A da nije grip? Ili je ta bolest iščezla u poslednjih godinu dana? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

 

A ti to znas zasigurno, posto je proslo vec 6 godina i od infekcije i od vakcinacije?

 

Koliko puta treba napomenuti da imuni sistem ne cine samo i iskljucivo antitela?

 

 

 

 

Ne znamo, ali je krajnje neozbiljno proglasavati ovakvo istrazivanje kao dokaz za tvoju tvrdnju.

 

Kada prodje dva meseca od infekcije normalno je da ce u najvecem broju slucajeva organizam biti zasticen od reinfekcije, dobro jutro, tako je sa svakim virusnim oboljenjem, pa i onima koji mogu tri puta godisnje da nas napadnu. Kada bude proslo bar 8-12 meseci videcemo pravu sliku.

 

Ne, suludo je tvrditi ovo sto ti tvrdis, jer po svemu sto znamo do sad, to je manje verovatno nego ovo sto sad tvrdim. A ja bih naravno voleo da si ti u pravu, jer bi to znacilo da ovaj virus nece preci u sezonski, sto tvrdi sve vise i vise naucnika.

 

Spoji te dve stvari i kasce ti se samo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Vrlo rado!!

Ali, kud god pogledam (3 drzave gde mogu da se vakcinisem) svugde sam na redu u poslednjoj turi.... negde tamo na jesen 😞

ako ti je za utehu ti si bar pregurala s slabim simptomima i sigurna si u narednih bar 3-4 meseca 👍 , taman do vakcine.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

 

Ne znamo, ali je krajnje neozbiljno proglasavati ovakvo istrazivanje kao dokaz za tvoju tvrdnju.

 

Kada prodje dva meseca od infekcije normalno je da ce u najvecem broju slucajeva organizam biti zasticen od reinfekcije, dobro jutro, tako je sa svakim virusnim oboljenjem, pa i onima koji mogu tri puta godisnje da nas napadnu. Kada bude proslo bar 8-12 meseci videcemo pravu sliku.

 

Pa vidi, imamo ljudi koji su se zarazavali pre godinu dana - tvojom pretpostavkom do sad bi bili milioni reinficiranih....

 Nesto ne javljaju bas o takvim brojkama/procentima reinficiranih, ne?

 

Ostaj uzdravlju!

 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa vidi, imamo ljudi koji su se zarazavali pre godinu dana - tvojom pretpostavkom do sad bi bili milioni reinficiranih....

 Nesto ne javljaju bas o takvim brojkama/procentima reinficiranih, ne?

 

Ostaj uzdravlju!

 

 

Kakvi milioni? Pre godinu dana kovid je zvanicno postojao samo u Vuhanu. Iako je sigurno da se prosirio i pre, svakako ne pricamo o milionima ljudi. Plus, virus mutira i mi ne mozemo da budemo sigurni kako to utice na virulenciju i sposobnost reinfekcije, ali imajuci u vidu recimo grip, razumno je pretpostaviti da je reinfekcija posle izvesnog perioda sasvim moguca.

 

Hvala, takodje.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Dropkick Murphys said:

A da nije grip? Ili je ta bolest iščezla u poslednjih godinu dana? 

 

Interestingly enough...ne znam, ali sam vakcinisan protiv gripa u novembru. Neki virus jeste, kazu da je mozda i covid ali bukvalno protrcao, manja kolicina...sta znam. Uglavnom ako do ponedeljka bude ok, I'm out of the woods. Ako ne, opet ambulanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, McLeod said:

 

Kakvi milioni? Pre godinu dana kovid je zvanicno postojao samo u Vuhanu. Iako je sigurno da se prosirio i pre, svakako ne pricamo o milionima ljudi. Plus, virus mutira i mi ne mozemo da budemo sigurni kako to utice na virulenciju i sposobnost reinfekcije, ali imajuci u vidu recimo grip, razumno je pretpostaviti da je reinfekcija posle izvesnog perioda sasvim moguca.

 

Hvala, takodje.

 

Pa ti si dosao i izneo stav kao da znas tacno koliko vreme je potrebno/dovoljno za reinfekciju. Eno u Srbiji smo imali u prolecnom talasu koliko zarazenih? Sad je vec 9 meseci od tad - po tvojoj pretpostavci, za ocekivati bi bilo da imamo stotine i stotine reinficiranih - da li je bas tako?

 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

U principu u narednih par meseci ćemo videti kakvo je stanje sa rezaražavanjem.

 

Fakat su do sada zabeleženi slučajevi ponovne infekcije prilično retki, ali jednostavno još nije prošlo dovoljno vremena da se mogu izvlačiti konkretni zaključci. Meni iz ovoga što do sada znamo svakako deluje da oni novinski naslovi sa početka leta da su oni koji su preležali otproni samo 3-4 meseca ne piju vodu. Ali pre ovog maja teško da će bilo šta moći sa sigurnošću da se tvrdi, tek tada će uzorak biti dovoljno veliki i postojaće dovoljno podataka.

 

Vakcinacija hitno mora da se ubrza, ovi problemi sa supply chainom mi deluju lako rešivi uz dovoljno novca, prednost mRNA vakcina je što ih je jednostavno proizvoditi, a trošak lockdown-a sigurno premašuje sve troškove nabavke i proizvodnje vakcina.

 

Inače kad se priča o onom procentu potrebnom za suzbijanje pandemije itd. Moja neka logika je da nakon što smo uspešno vakcinisali ugrožene grupe i prioritetne profesije stvar je u velikoj meri rešena. Uz neopterećene bolnice i generalno laku kliničku sliku mlađe populacije korona ne bi trebalo da predstavlja problem. Da li postoji negde procenat hospitalizacija ljudi koji su van ugroženih grupa? Jedino nam sreću kvare ove mutacije, zato bi meni bilo prihvatljivo i da se strpim još za povratak u normalu, ali samo ako bismo imali garancije da su države u stanju da sprovedu kompletnu imunizaciju do jeseni.

 

S obzirom na visok procenat onih koji ne žele da se vakcinišu, mislim da nema mnogo valjanih argumenata za dodatno mrcvarenje nakon što smo vakcinisali najugroženije. A ko želi svakako može da nastavi da se čuva i dok vakcina ne stigne do njega. Naravno ne bih pustio sve masovne događaje odjednom kao što je bilo ranije, prvo nek se krene sa smanjenim kapacitetom pa da se prati stanje, isto i na sledeću jesen da se uđe malo opreznije u tu sezonu da nas ne iznenadi ponovo virus.

 

Mada ja stvarno verujem ako su uspeli da za manje od godinu dana naprave nekoliko uspešnih vakcina, mogu do jeseni i da se reše ovi problemi proizvodnje i distribucije. 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, nemanjaol said:

Inače kad se priča o onom procentu potrebnom za suzbijanje pandemije itd. Moja neka logika je da nakon što smo uspešno vakcinisali ugrožene grupe i prioritetne profesije stvar je u velikoj meri rešena. Uz neopterećene bolnice i generalno laku kliničku sliku mlađe populacije korona ne bi trebalo da predstavlja problem. Da li postoji negde procenat hospitalizacija ljudi koji su van ugroženih grupa? Jedino nam sreću kvare ove mutacije, zato bi meni bilo prihvatljivo i da se strpim još za povratak u normalu, ali samo ako bismo imali garancije da su države u stanju da sprovedu kompletnu imunizaciju do jeseni.

 

 

Treba mi razuman pogled, jer sam svestan da moja perspektiva nija ispravna, a još manje opšteprihvaćena, pa me zanima. Koliko bi bio spreman da se strpiš, to jest gde je granica strpljenja?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Pa ti si dosao i izneo stav kao da znas tacno koliko vreme je potrebno/dovoljno za reinfekciju. Eno u Srbiji smo imali u prolecnom talasu koliko zarazenih? Sad je vec 9 meseci od tad - po tvojoj pretpostavci, za ocekivati bi bilo da imamo stotine i stotine reinficiranih - da li je bas tako?

 

Hvala!

Ja ti lepo rekoh Mece da se ne zadevas sa Suncicu.

:default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja bih recimo bio ok sa time da jos dugo nosim masku kad idem u kupovinu ili bisokop i slicno. Na koncerte retko idem i to ono iron maiden, metallica i to... a takvih je malo kod nas. 

 

Ali problem ce biti publika u sportovima u zatvorenom.

 

Medjutim ja sam bas introvert, meni je dovoljna knjiga, ili neka igrica. Ima ljudi koji su pukli zbog toga sto ne mogu slobodno da se druze.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, urosg3 said:

Treba mi razuman pogled, jer sam svestan da moja perspektiva nija ispravna, a još manje opšteprihvaćena, pa me zanima. Koliko bi bio spreman da se strpiš, to jest gde je granica strpljenja?

 

@nemanjaol i ja smo slicnih razmisljanja, u vecini stvari koje se ticu covid-a, razmisljam slicno kao i on.

Ja sam spremna da se strpim tamo negde do jeseni (uz normalne mere - pod normalnim ne podrazumevam curfew i ogranicenje koliko kilometara od kuce mozes da putujes)

  • Like 4
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

U vezi vakcina (stalno moram da kucam da sam laik), s tim mutacijama virusima, onda ispada da je kineska vakcina manje efikasna (jer su mrtvi virusi u njoj nemutirani) u odnosu na vakcine sa proteinom omotača virusa, ako su uboli da taj protein i dalje postoji kao reprezentativan i kod novih mutacija.

 

Takođe, vrlo je interesantno da velike farmaceutske kompanije nisu htele da se maju sa razvojem vakcina (koliko sam shvatio, francuski Sanofi je nešto odradio reda radi, pritisli ga),  uzimam Bajer ko primer, gomilu love su im verovatno nudili i oni ništa, sad će da budu partneri mnogo manjim firmama.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, urosg3 said:

Treba mi razuman pogled, jer sam svestan da moja perspektiva nija ispravna, a još manje opšteprihvaćena, pa me zanima. Koliko bi bio spreman da se strpiš, to jest gde je granica strpljenja?

 

Do jeseni, to kao što napisah.

 

Ako znamo da u narednih 9 meseci svi stižu da se vakcinišu, ne deluje mi ok da se oni koji još čekaju svoj red izlažu povećanom riziku time što bi se odjednom sve pustilo kao i ranije već u aprilu npr.

 

Ali podvlačim ovo ako znamo da će u tom periodu biti sprovedena uspešna imunizacija, ako toga nema, nakon što smo zaštitili prioritetne grupe pustio bih stvari ponovo

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, John Terry said:

Ja bih recimo bio ok sa time da jos dugo nosim masku kad idem u kupovinu ili bisokop i slicno. Na koncerte retko idem i to ono iron maiden, metallica i to... a takvih je malo kod nas. 

 

Ali problem ce biti publika u sportovima u zatvorenom.

 

Medjutim ja sam bas introvert, meni je dovoljna knjiga, ili neka igrica. Ima ljudi koji su pukli zbog toga sto ne mogu slobodno da se druze.

A vala ima sta i da se vidi u Cairi, Pioniru, Hali Sportova ili Areni - ne propustas nista pametno. :default_coffee::default_coffee:

  • Love 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

Ja sam spremna da se strpim tamo negde do jeseni (uz normalne mere - pod normalnim ne podrazumevam curfew i ogranicenje koliko kilometara od kuce mozes da putujes)

Do aprila je izvesno da smo u problemu i da ce mere biti aktuelne, kad krene lepse vreme bice vise mogucnosti da se covek razonodi a da sebe ne dovodi u rizik, valjda ce i generalno biti bolja situacija, tako da jesen je skroz realna. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...