Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, urosg3 said:

@Slavisa iz Tavankuta @Ruby Rhod (koji lebdi) @wwww
Zezajte vi mene, zezajte, ali kad sam ja pisao da su  obične maske  koliko ono beše, pre 5 meseci svakako pre ovog
Söder, eto ti ga sad - posredno priznanje - nedovoljne.

Pa majkumu mogu da proslavim jednim postom 🙂

@Likvi ako treba bilo šta piši u pp. Najozbiljnije.

Puno hvala. Nema više šta, ovo toliko implikacija ima na sve, na ceo život, zdravlje, porodične odnose...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Amateri za ovog našeg, ovaj naš je uvaljivao obične maske za evro, pa još nagovarao ljude da nose i rukavice, ej, rukavice!

 

Pa sad ko je amater, ne znam, ali i bolje te maske za 1 evro, nego ove i ovakve za 100evra, ( nadam se da ih ne treba bacati posle svake upotrebe ). Maske i mere i onako ne rade posao.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Likvi said:

Agonija kroz koju prolazim od 3.1. ne da se opisati rečima. 

1.1. ujutru suprug se žali na grebuckanje u grlu, popio sam 8 čaša koka- kole ( pada mi na um, ali potiskujem sumnju). Celo popodne spava, premoren.

1/2 zora- spremam se za posao, budan je, misli da ima visok pritisak, trnu mu zubi. Merim, povišen, ne znam šta me je nagnalo, merim mu temperaturu- 37, vrv od pritiska. Istog dana vozi roditelje na neki parastos. Uveče počinje da kašljuca.

 

3. zora ponovo pritisak, temp 37. U podne 37,5. Shvatamo da mora na testiranje. Pozitivan. Leukociti u padu, izrazita predominacija monocita, CRP nije rađen, grafija dobra. Hemomicin. Samoinicijativno mu uključujem aspirin. Saturacija 96.

4. Deca dobijaju temperaturu. 12 i 16 god. Trajala je tri dana, starija do 39.1, mlađa 38.5. Prošlo kao bilo koje dečje oboljenje

5.6. kašalj, temp do 37,8.

5. se roditelji žale na bol u grlu, oboje pozitivni, bez temperature

7. Muž dobija 38,9. Samoinicijativno uključujem pronizon koji mu sklanja dnevnu temperaturu, narednih dana u zoru 38.9 predveče do 38. Jastuk mokar. Urađen crp-33 i d dimer- dobar. Temperaturu nema od 11.7.

U međuvremenu sam nabavila oksimetar, saturacija sve vreme 97.

9. januara iznenada gubim čulo mirisa. Izrazita glavobolja i bol duž kičme. Zaboravim sebi da uključim aspirin, kad sam odradila d dimer, bukv.granična vrednost. Kardiolog savetuje da ga pijem 2-3 meseca.

Sad sledi haos.

Svekrvinog 5. dana kreće temp. Moj oksimetar pokazuje saturaciju 89. Ne kašlje, ne guši se. U covid amb.joj daju kiseonik, grafirana, masivna pneumonija. Prijem na infektivnu, 4 litra kiseonika, crp 200. Sutradan prelazi na tzv.C3 odeljenje, na 8 litara. Jutros zovem, prebačena na high flow 15 litara, popodne je bila na respiratoru. Niz komorbiditeta. Svekar kao da nije bio bolestan.

Da li treba da spominjem da muževljev brat izbacuje da je muž kriv jer je zarazio roditelje?

Meni je danas 5.dan. Do 8. niko nije siguran. Za sad, oksimetar kuca dobro.

Za svekrvu, sumnjam. Najmlađi koji se skinuo sa respiratora, a da znam, 1968. jedan od vlasnika Forme Ideale, čeka transplantaciju pluća.

 

 

 

Uh.....jos se ja pitam otkud ti nikako ne pises 😞

 

Nadam se da cete se svi oporaviti! Skidaju se ljudi s respiratora raznih godista, ne treba nikog otpisivati.

 

Sto se tebe tice, verovatno ti je vec neki 7-8 dan, jer culo mirisa se ni izgubi odmah, retko se javlja od prvog dana , obicno neki 2-4, tako da si ti, verovatno, vec neki 7-9 dan.

 

Svako dobro!!

 

  • Like 5
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Likvi said:

Puno hvala. Nema više šta, ovo toliko implikacija ima na sve, na ceo život, zdravlje, porodične odnose...

Znam, ja pokušavam da u svojoj okolini koliko mogu sprečim stigmatizaciju obolelih. To je posebna priča koju još nismo ni načeli, a vredi o toj temi otvoreno popričati. Strah i mediji su odradili posao, i izgleda da je baš teško pobeći od te stigmatizacije. Primarni strahovi efikasno skidaju skramu civilizacije, potrebno je odupreti se.

Nemoj se ustežeš, bukvalno bilo šta, piši, rešićemo.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Citam da u Izraelu bukti korona sve vise, vakcinisali su do sada dva miliona ljudi (od 9 miliona stanovnika), 70 procenata od 65+ je vec vakcinisano, od 27 og decembra imaju i lockdown medjutim nikad vise slucajeva. Ogromna vecina je primila za sada samo prvu dozu Pfizer-a i u principu jos je rano da se vidi efekat vakcine mada bi uskoro trebalo ali porast je neocekivan. Kazu - sve oci uprte u izrael

 

https://www.lci.fr/international/covid-19-l-efficacite-du-vaccin-pfizer-est-elle-vraiment-remise-en-cause-par-les-chiffres-de-l-epidemie-en-israel-2175419.html

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Znam, ja pokušavam da u svojoj okolini koliko mogu sprečim stigmatizaciju obolelih. To je posebna priča koju još nismo ni načeli, a vredi o toj temi otvoreno popričati. Strah i mediji su odradili posao, i izgleda da je baš teško pobeći od te stigmatizacije. Primarni strahovi efikasno skidaju skramu civilizacije, potrebno je odupreti se.

Nemoj se ustežeš, bukvalno bilo šta, piši, rešićemo.

Da, to je stvar o kojoj se malo razmišlja i, paradoksalno, možda me to i najviše muči glede svekrve. Teško mi je zbog muža. Uh..hvala što si razumeo poentu.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Sad nesto razmisljam, stvarno glup osecaj, ali kad treba da kazem nekom da sam vec imala koronu, osecam se kao da se izvinjavam i opravdavam sto sam se, eto, zarazila, jer to podrazumeva da se nisi pazio, bio si bahat, ne pridrzavas se mera....a najmanje je tako. Kuci mi je donet virus, nije ni muz to sigurno zeleo, i sreca u nesreci je sto smo daleko od svih i nismo apsolutno nikog vise mogli zaraziti. 

Likvi, nadam se da ce sa svekrvom biti sve ok, i zbog nje same, ali i zbog tvog muza.... 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Da, to je stvar o kojoj se malo razmišlja i, paradoksalno, možda me to i najviše muči glede svekrve. Teško mi je zbog muža. Uh..hvala što si razumeo poentu.

 

Kad je mamam dozivela mozdani udar, zivela je sa cerkom. Mozdani udar nije bio lak, ali je ona posle nekoliko dana pokazivala neke znake da ide na bolje ( kako je rekla doktorica ), da bi mozda dosla kuci ali i da nadjemo neku banju za rehabilitaciju. Njena cerka, moja sestra je bila uplasena kako voditi racuna o bolesniku koje je ne pokretan a i zbog mozdanog udara mozda se stvari pogorsaju tokom noci,.... Moj brat je jako tesko podneo sve to sto se desavalo mami da je bio besan na sestru jer se boji da mama bude kuci. U tim trenucima on nije mogao normalno da razmislja i optuzivao je sestru. ja sam normalno razmisljao i pokusavao da mu objasnim da ja razumem sestru, ona se plasi, i da nije lako tako samo doneti kuci bolesnika sa jakim mozdanim udarom, sta bi radila sestra ako mami naglo skoci temperatura, ili se nesto pogorsa a mama ne moze da vice. 

 

Ovo sve pisem da mnogi ljudi u odredjenim situacijama ne mogu normalno da razmisljaju. 

  • Like 5
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

Britanski medicinar dobio je koronavirus mesec dana nakon što je dobio prvu dozu vakcine - samo nekoliko dana nakon što mu je otkazana druga doza. Dejvid Longden (43) je bio jedan od prvih ljudi na svetu koji su dobili Fajzerovu vakcinu, 8. decembra, dan nakon što je počela vakcinacija u Velikoj Britaniji, rekao je on za Vels onlajn. 

Drugu dozu Fajzerove vakcine trebalo je da dobije 5. januara, ali je to otkazano zbog promene plana britanske vlade koja želi da bar jednu dozu dobije što veći broj stanovnika.

 

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2021&mm=01&dd=13&nav_category=78&nav_id=1794505

 

 

JBT jos ce ispast da vakcina pomaze da se dobije korona virus

Edited by Slavisa iz Tavankuta
Link to comment
Share on other sites

Ljudi,

 

Zadnjih 3-4 dana me nesto lomi. Od simptoma imam kasalj, ali taj kasalj je alergijski, imao sam neki blazi oblik astme kao dete. Malopre sam izmerio prvi put povisenu temperaturu. 38 stepeni.

 

Sta raditi? Odmah prpvom prilikom ujutru kod lekara ili sacekati malo. Osecam se dobro, nemam bolove ni u plucima ni u misicima, tako da je 50-50 sansa da je i nesto drugo, nije bas jasno. 

 

Kakva je procedura?

Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, John Terry said:

Ljudi,

 

Zadnjih 3-4 dana me nesto lomi. Od simptoma imam kasalj, ali taj kasalj je alergijski, imao sam neki blazi oblik astme kao dete. Malopre sam izmerio prvi put povisenu temperaturu. 38 stepeni.

 

Sta raditi? Odmah prpvom prilikom ujutru kod lekara ili sacekati malo. Osecam se dobro, nemam bolove ni u plucima ni u misicima, tako da je 50-50 sansa da je i nesto drugo, nije bas jasno. 

 

Kakva je procedura?

 

Idi u kovid ambulantu. 

Ne cekaj nista. Manje su guzve, brze ces zavrsititi . 

I da odes ovako kod lekara poslacete u covid. 

 

 

Edited by ras kass
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...