Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, AgroLaki said:

Keva ima lupus, koji joj je sad ok, ne pije lekove, da l' bi ona uopšte bilo čiju vakcinu smela da primi?

 

 Ne znam. U upitniku se odgovara na pitanja vezana za bolesti. Može da se štiklira - lupus je sistemska, autoimuna bolest ili grešim?

 

Ja sam navela da sam gojazna, štiklirala sam i da imam neurološko oboljenje, ali ne postoji opcija da se navede koje je oboljenje u pitanju.

 

Izabrala sam Fajzerovu i rusku vakcinu.  Izabrala sam i na kojoj opštini želim da primim vakcinu.

 

@implant, @ras kass U upitniku se ne spominju psihijatrijski poremećaji.

 

I na kraju, može da se popunjava za sve članove porodice.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

I još nešto oko tipa vakcine. Ako uslov za putovanja u EU ili SAD bude neka od 3 njihove vakcine, tj. one koje su odobrile FDA i EMA, onda ništa, čekam red za te vakcine. Ako to ne bude uslov, daj prvu koja bude raspoloživa. 

 

giphy.gif

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, major josip said:

Zasto birate vakcine? Stvarno mislite da su neke od ponudjenih nepouzdane?

Ja medjutim ni ne verujem da ce na kraju moci toliko da se bira prilikom samog vakcinisanja, ovo je ja mislim vise kao neka vrsta ankete da se vidi za kojeg su proizvodjaca ljudi najvise zainteresovani. Ja da sam ovako nesto pravio ne bih ni dao izbor, sta mi nestrucni gradjani znamo koja je najbolja, ima ko treba da misli o tome...Iz mog ugla, svaka koja je dobila dozvolu je dobra.

E sad kad bi jos potpuno verovali tima koji "ima ko misli o tome" pogotovo na prostoru balkana... kinezi su sami rekli da njihova vakcina ima dosta kontraindikacija. 

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

E sad kad bi jos potpuno verovali tima koji "ima ko misli o tome" pogotovo na prostoru balkana... kinezi su sami rekli da njihova vakcina ima dosta kontraindikacija. 

 

To stoji, ali sve ove vakcine se već koriste ili će se koristiti u nekim mnogo ozbiljnijim zemljama od naše, pa opet mi je to znak da bi trebalo da bude ok. 

 

Iako naravno više poverenja imam u Zapadne zemlje, ne verujem ni da su Rusi i Kinezi toliki debili da puste nešto što je loše svom narodu, plus sam siguran da i te zemlje imaju stručnjake koji ne zaostaju za zapadom samo je nekada razlika u brzini izrade i samoj papirologoji. 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, major josip said:

 

To stoji, ali sve ove vakcine se već koriste ili će se koristiti u nekim mnogo ozbiljnijim zemljama od naše, pa opet mi je to znak da bi trebalo da bude ok. 

 

Iako naravno više poverenja imam u Zapadne zemlje, ne verujem ni da su Rusi i Kinezi toliki debili da puste nešto što je loše svom narodu, plus sam siguran da i te zemlje imaju stručnjake koji ne zaostaju za zapadom samo je nekada razlika u brzini izrade i samoj papirologoji. 

Pa nije da Rusi i Kinezi nisu do sada svasta radili svom narodu. Sto bi rekla moja pokojna baba, na vrucu plotnu da sednu, ne bi im verovala :classic_smile: To je moje misljenje. Nista ja nemam protiv njihovih strucnjaka, ali problem je sto tamo ne odlucuju strucnjaci, cak nemaju pravo ni da pisnu kad nesto nije u redu.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, stray_cat said:

 

Unapred (na slepo da ti otkucam, ako bude sve isto kao i raniji servisi koje su uvodili na eupravu, možda sad nešto i promene): trebaće ti njihove imejl adrese i šifre za njih.

Prijavili, hvala. Ne znam samo kako ce se to organizovati van BG, pogotovo sto samo imaju Pfizer kako sam skontala za sada.

Ili ce samo Torlak da vakcinise za sada? To ce da bude haos

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

Pa nije da Rusi i Kinezi nisu do sada svasta radili svom narodu. Sto bi rekla moja pokojna baba, na vrucu plotnu da sednu, ne bi im verovala :classic_smile: To je moje misljenje. Nista ja nemam protiv njihovih strucnjaka, ali problem je sto tamo ne odlucuju strucnjaci, cak nemaju pravo ni da pisnu kad nesto nije u redu.

 

Eh, vidis, moj deda pamti sta su radili ovi drugi, doduse ne svom narodu, vise drugima 😉 No, to je politika, ovo je medicina, a kako ja nisam niciji "-fil" niti "-fob", svaka vakcina koja prodje testiranje i koju WHO odobri mi je ok.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice Sinopharma, s obzirom da je odobren u bliskoistocnim zemljama, ipak imam kakvo takvo poverenje. A iskreno imaju i jasnu informaciju ko vakcinu ne bi trebalo da primi. bar stoji na sajtu UAE vlade.

 

Da zivim u Abu Dabiju, verovatno bih je vec primio. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Eh, vidis, moj deda pamti sta su radili ovi drugi, doduse ne svom narodu, vise drugima 😉 No, to je politika, ovo je medicina, a kako ja nisam niciji "-fil" niti "-fob", svaka vakcina koja prodje testiranje i koju WHO odobri mi je ok.

Drugima, necemo ulaziti u to. Ali argument da oni ne bi ugrozili svoje drzavljane je izuzetno tanak tj besmislen.

Jedno pitanje - odakle ti ovaj bold da WHO odobrava vakcine? Ja to ne cuh nigde, samo lokalna regulativa.

Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Angelia said:

Pa nije da Rusi i Kinezi nisu do sada svasta radili svom narodu. Sto bi rekla moja pokojna baba, na vrucu plotnu da sednu, ne bi im verovala :classic_smile: To je moje misljenje. Nista ja nemam protiv njihovih strucnjaka, ali problem je sto tamo ne odlucuju strucnjaci, cak nemaju pravo ni da pisnu kad nesto nije u redu.

 

Mislim da je ovde ipak malo drugacija situacija, pandemija je globalna, i naravno da im ide u prilog da m je vakcina sto bolja. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

Fantazija. 

Mali thread dodatak vezano za Izrael. Mora se imati u vidu cinjenica da drzava vodi maksimalno racuna o svakom zivotu pojedinacno iz bezbedonosnih razloga (okruzeni arapskim svetom).

 

 

1 hour ago, Pletilja said:

Dr Srdja Jankovic pre neki dan na radio Bg 2: Sputnjik V nije za onkoloske pacijente.

Jel ovo potvrdjeno iz vise izvora, da li zna neko?

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Angelia said:

Drugima, necemo ulaziti u to. Ali argument da oni ne bi ugrozili svoje drzavljane je izuzetno tanak tj besmislen.

Jedno pitanje - odakle ti ovaj bold da WHO odobrava vakcine? Ja to ne cuh nigde, samo lokalna regulativa.

 

WHO u kolokvijalnom smislu, mislim na to da odredjena vakcina bude uspesno testirana i opsteprihvacena. Svaku takvu vakcinu bih prihvatio. Ovo iznad ne komentarisem, da ne pretvaramo u "tata" temu, to je najbesmislenije. "Ja s tem nemam nista" 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa nije da Rusi i Kinezi nisu do sada svasta radili svom narodu. Sto bi rekla moja pokojna baba, na vrucu plotnu da sednu, ne bi im verovala :classic_smile: To je moje misljenje. Nista ja nemam protiv njihovih strucnjaka, ali problem je sto tamo ne odlucuju strucnjaci, cak nemaju pravo ni da pisnu kad nesto nije u redu.

 

Pričamo o stotinama miliona ljudi. Bilo kakav veći problem bi rezultovao katastrofalnim posledicama za vlast kakve god diktature bile. 

 

Ne verujem da se u ovakvu bitnu stvar meša politika, u smislu toga da se pusti nebezbedna vakcina samo da bi je eto i oni imali. A kao što je neko već rekao, ova kineska je otišla i do emirata, dakle i van njihovih granica a njima pare svakako ne fale, mogli su da biraju koju će. I ako i sam zapad odobri tu vakcinu, eto još jednog razloga manje za brigu. 

 

I na kraju, opet je sve stvar izbora. I meni nekako podsvesno bliže i možda lepše da dobijem tog Fajzera, ali mi neće smetati ni kineska ni ruska ako na kraju sve spadne na njih.  Kome smeta može odbiti i pokušati da sačeka ili dodje do ovih drugih. :classic_smile:

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Pa nije da Rusi i Kinezi nisu do sada svasta radili svom narodu. Sto bi rekla moja pokojna baba, na vrucu plotnu da sednu, ne bi im verovala :classic_smile: To je moje misljenje. Nista ja nemam protiv njihovih strucnjaka, ali problem je sto tamo ne odlucuju strucnjaci, cak nemaju pravo ni da pisnu kad nesto nije u redu.

Ako ćemo pošteno, ni Rusi ni Kinezi nisu napravili eksperiment sa vakcinom na svom narodu, kakav su tvoji Ameri napravili 1976.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...