Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, wwww said:

ja reko´ uce vas to na fakultetu pa posebno zapamtite :classic_biggrin:

na brzinu nadjoh ovo:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=114356

 

Lauterbach je takodje pominjao uticaj virusa na mozak (onih koji preleze bolest) i rani razvoj demencije, sloga i svakojakih drugih bolesti koje su posledica zacepljenja malih krvnih sudova u mozgu. Gubitak cula mirisa je valjda dokaz da je virus uspeo da dopre do mozga i da se ne zadrzava samo u plucima. On je pominjao iskustva (posle x godina) s onima koji su prelezali SARS-1 / MERS.

 

"internet kaze" da ima 3 glavne arterije koje dovode krv tu gde treba, a odatle u puno krvnih sudova koji su vrlo elasticni pa, jelte, mogu brzo da se rasire kad je potrebno. sto ce reci da je potrebno odrzavati (pa i trenirati) elasticnost doticnih krvnih sudova ako se zeli zeljeni efekat.

:classic_biggrin:

Aha, rašire, pa ok, to je valjda to. Rašire 🙂 jasno.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Eddard said:

Ovo ko kanda nije nikakvo istraživanje, već statement NY Hospitality Alliance baziran na ko zna kojim statističkim podacima, daleko je to od bilo kakve nauke. 
 

Ali nisu samo oni izneli, ja sam ti dala njihovu izjavu, ako me ne bude mrzelo potrazicu odakle je i doslo, posto je i Cuomo koristio isti podatak.

 

21 minutes ago, Eddard said:

Ja sam ti naveo ozbiljna istraživanja koja nedvosmisleno potvrđuju da je mera zatvaranja restorana efikasna, kao i minimiziranje socijalnih kontakata. Well, što je i logično. E sad, ako su se ljudi umorili, pa ako već ne mogu da se nepridržavaju mere neodlaska u restorane, pa zato se okupljaju privatno i time krše drugu meru smanjenja socijalnih kontakata, to je do ljudi, ne do mera. Mere su efikasne, a ljudi su ljudi. 

 

Eh pa, reko ti u pocetku mere se i prave za ljude, tako da moramo da uzmemo u obzir ljudsko ponasanje.

Znamo mi sta svi epidemiolozi kazu, zatvori ljude u kucu, zabrani kontakt - i virus se nece siriti, ali da li je to prakticno moguce?

Samo u Kini, tako da i mere treba da budu u skladu sa time.

Razumes, ti ako ljudima kazes da ne disu, virus se nece siriti, mera je efikasna, ali da li je moguca? Banalizujem malo, izvini.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, vanjabarsa said:

e da , zaboravila sam na cns .

evo klinicari nam pricaju da se broj pacijenata sa  autoimunim bolestima odjednom povecao i da to povezuju sa infekcijom covidom. no, to ce morati i da dokazu a za sve treba vreme .

 

 

Slazem se i to mi je racionalan pristup u situaciji kad je virus tu tek nesto manje od godinu dana - trebace vremena da se neke stvari dokazu, zato smatram da je malo prerano da se neki zakljucci donose skoro pa kategoricno, kao da je vec naucno dokazano i potvrdjeno.

 Mozda ce uticati, mozda kod nekih, mozda na ovo....

Mislim da su ljudi dovoljno isprepadani trenutnom situacijom, da bismo ih sad dodatno prepadali tim da ce postati dementni, dobijati slogove, itd...

 

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slazem se i to mi je racionalan pristup u situaciji kad je virus tu tek nesto manje od godinu dana - trebace vremena da se neke stvari dokazu, zato smatram da je malo prerano da se neki zakljucci donose skoro pa kategoricno, kao da je vec naucno dokazano i potvrdjeno.

 Mozda ce uticati, mozda kod nekih, mozda na ovo....

Mislim da su ljudi dovoljno isprepadani trenutnom situacijom, da bismo ih sad dodatno prepadali tim da ce postati dementni, dobijati slogove, itd...

 

 

 

 

 

Ja sam po svojoj prirodi osoba koja voli da promislja (sad kad mi @Kronostime okaci gif Filozofa iz Lajanja na zvezde 🙂 ), ali 'bem ga, ovde se kljukaju antibioticima svako malo, pa nikoga nije briga za posledice. Bensedini i bromazepami idu kao alva, ranisan se servira uz dezert...I niko o tome ne razmislja. A sad bi da znaju kol'ko grama brasna ide u vakcinu, pa da l' je tip 400 ili 500... Verujem da su svi rizici bas bas minimalni ako ih uopste i ima, ali da prosto niko sada ne moze sebi da dozvoli da kaze: "Ej, samo rokaj i ne brigaj", ipak bi to bilo neodgovorno (a verujem i neiskreno).

 

@stray_cat pazi, ja se slazem sa tobom i to sto pises ima smisla, samo kazem da treba dobro promisliti, ali uz to i biti pozitivan (sem, naravno, na PCR testu).

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard

 

podatak je dosao iz objavljenih drzavnih podataka o contact tracingu:

The announcement comes as new contact tracing data released by the governor found that bars and restaurants are responsible for just 1.43% of the spread. Household gatherings are the biggest culprit, with 74% of the spread linked to people meeting in their homes. 

Meanwhile, Cuomo announced gyms and hair salons in orange zones will now be allowed to operate at 25% capacity with weekly testing of staff. 

Those businesses, according to Cuomo, are responsible for only about 0.06% of the spread

 

Znaci zvanicni drzavni podaci.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Slazem se i to mi je racionalan pristup u situaciji kad je virus tu tek nesto manje od godinu dana - trebace vremena da se neke stvari dokazu, zato smatram da je malo prerano da se neki zakljucci donose skoro pa kategoricno, kao da je vec naucno dokazano i potvrdjeno.

 Mozda ce uticati, mozda kod nekih, mozda na ovo....

Mislim da su ljudi dovoljno isprepadani trenutnom situacijom, da bismo ih sad dodatno prepadali tim da ce postati dementni, dobijati slogove, itd...

mogu li da se koriste iskustva iz SARS-1 i MERS epidemija i pracenja onih koji su preboleli ove bolesti?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

@Eddard

 

podatak je dosao iz objavljenih drzavnih podataka o contact tracingu:

The announcement comes as new contact tracing data released by the governor found that bars and restaurants are responsible for just 1.43% of the spread. Household gatherings are the biggest culprit, with 74% of the spread linked to people meeting in their homes. 

Meanwhile, Cuomo announced gyms and hair salons in orange zones will now be allowed to operate at 25% capacity with weekly testing of staff. 

Those businesses, according to Cuomo, are responsible for only about 0.06% of the spread

 

Znaci zvanicni drzavni podaci.

pa naravno kad ljudi, posto u restorane ne mogu, prave kucne sedeljke i zurke..masovno okupljanje je masovno okupljanje, dal je kuca, kafana, virusu svejedno..

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

mogu li da se koriste iskustva iz SARS-1 i MERS epidemija i pracenja onih koji su preboleli ove bolesti?

 

Mogu, naravno, i treba da se navede vremenski period o kom pricaju.

Ako ne mozemo sa sigurnoscu tvrditi sta ce nam vakcina "uraditi" za 8-10 godina, ne vidim zasto bi s vecom sigurnoscu tvrdili da cu ja u buducnosti biti dementna ili doziveti slog, zato sto sam prelezala covid? 

 

Koliko god koristili iskustva SARS-1 i MERS, ovo je, ipak, virus sa nekim drugacijim karakteristikama, pa se i tu treba ograditi kad se prave neke pretpostavke

 

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Harmonika said:

pa naravno kad ljudi, posto u restorane ne mogu, prave kucne sedeljke i zurke..masovno okupljanje je masovno okupljanje, dal je kuca, kafana, virusu svejedno..

Pa da ali zato kazem da je kompletno zatvaranje restorana bilo besmisleno, da ne pominjemo zatvaranje gyms, muzeja i slicno sto se moze kontrolisati kapacitetom. I tako das ljudima razlog da prate mere....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Sunshine State said:

 

Mogu, naravno, i treba da se navede vremenski period o kom pricaju.

Ako ne mozemo sa sigurnoscu tvrditi sta ce nam vakcina "uraditi" za 8-10 godina, ne vidim zasto bi s vecom sigurnoscu tvrdili da cu ja u buducnosti biti dementna ili doziveti slog, zato sto sam prelezala covid? 

 

Koliko god koristili iskustva SARS-1 i MERS, ovo je, ipak, virus sa nekim drugacijim karakteristikama, pa se i tu treba ograditi kad se prave neke pretpostavke

 

upravo zbog ljudi koji su prelezali virus nisam htela da pominjem sve ovo u poslednje vreme (to sam prenela jos negde u maju) da im ne dizem pritisak. ali ako se vec vaga da li da se primi vakcina i ljudi se plase dugorocnih posledica vakcine, valjda je red da se napomene i koje su moguce dugorocne posledice zaraze virusom. pa nek svako izvaga i snosi posledice svojih odluka: vakcina, virus ili Novi Zeland.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

upravo zbog ljudi koji su prelezali virus nisam htela da pominjem sve ovo u poslednje vreme (to sam prenela jos negde u maju) da im ne dizem pritisak. ali ako se vec vaga da li da se primi vakcina i ljudi se plase dugorocnih posledica vakcine, valjda je red da se napomene i koje su moguce dugorocne posledice zaraze virusom. pa nek svako izvaga i snosi posledice svojih odluka: vakcina, virus ili Novi Zeland.

 

Preaching to the choir, sto bi se reklo.

 

Ne vidim da ovde ima gomila koju treba ubedjivati, a malo bezveze zvuci prema nama koji smo imali nesrecu da zakacimo virus. 

Nemoj bas sve da dozivljavas licno, komentarisem stavove koje si ti prenela - virus se pojavio u januaru/februaru, a vec u maju su znali da ce ljudi imati dugotrajne posledice....naravno da moze da bude, ali eto, malo je uznemirujuce onima koji su prelezali da razmisljaju sad sta jos sve moze da im se desi od/zbog prelezanog covida

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Preaching to the choir, sto bi se reklo.

 

Ne vidim da ovde ima gomila koju treba ubedjivati, a malo bezveze zvuci prema nama koji smo imali nesrecu da zakacimo virus. 

Nemoj bas sve da dozivljavas licno, komentarisem stavove koje si ti prenela - virus se pojavio u januaru/februaru, a vec u maju su znali da ce ljudi imati dugotrajne posledice....naravno da moze da bude, ali eto, malo je uznemirujuce onima koji su prelezali da razmisljaju sad sta jos sve moze da im se desi od/zbog prelezanog covida

upravo napisah da iz obzira prema vama koji ste prelezali virus (ni krivi ni duzni) nisam htela da ovo gore ponovo isticem (u raspravama oko maski i mera). ali danas je krenula prica o tome da li se vakcinisati ili ne, pa su se navodili moguci dugotrajni efekti vakcine. pa mi je sasvim logicno bilo da treba pomenuti i moguce dugotrajne posledice zaraze virusom. pa nek svako odluci za sebe.

a posledice zaraze virusom moraju u jednom trenutku postati prioritet medicinnskih istrazivanja (kad se malo ugasi ovaj pozar koji sada hara), pri cemu ce se sigurno iskoristiti znanja i iskustva stecena pracenjem SARS-1/MERS epidemija i prelezalih (kao sto su iskoriscena u pravljenju vakcine protiv SARS-2).

 

inace, ne nameravam ikoga da ubedjujem u bilo sta, svi su odrasli pa nek svako donosi odluku najbolje sto zna i ume.

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

ali 'bem ga, ovde se kljukaju antibioticima svako malo, pa nikoga nije briga za posledice. Bensedini i bromazepami idu kao alva, ranisan se servira uz dezert...I niko o tome ne razmislja. A sad bi da znaju kol'ko grama brasna ide u vakcinu, pa da l' je tip 400 ili 500... Verujem da su svi rizici bas bas minimalni ako ih uopste i ima, ali da prosto niko sada ne moze sebi da dozvoli da kaze: "Ej, samo rokaj i ne brigaj", ipak bi to bilo neodgovorno (a verujem i neiskreno).

 

Potpuno se slažem sa celim postom, najviše sa ovim boldovanim delom. 

 

Sećam se i da su nekada lekari za svaku prehladu prepisivali antibiotike. Niko nije ni razmišljao da li štete. 

 

Danas se oni ređe prepisuju i uz njih obavezno ide savet da se kupi neki probiotik.

 

Znam da je rizik za vakcinu minimalan, ali..ja imam otpor prema kineskim vakcinama.  Nije stvar u tome da ne volim Kineze, nego..ne znam.. Više bih volela da primim Fajzerovu, Sputnjik, Modernu..bilo koju drugu, samo ne kinesku..

 

Sada razmišljam i pitam se da li ću uopšte moći da primim vakcinu.

 

Ovde smo diskutovali o kineskoj vakcini, koliko se sećam i da nju ne mogu da prime oni koji piju antidepresive...Ili dobrovoljci za testiranje vakcine nisu mogli da budu oni koji piju AD? 

 

PS. Kako i gde mogu da kupim tvoj roman?

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Apropo price o uticaju na fertilitet....ja koliko sam gospOju shvatio (ljekar je ali ne bavi se virusima)...virusna infekcija sama po sebi moze da utice na fertilitet (ne sad trajno ali zna da poremeti na neko vrijeme) ili se negativno odrazi na vec zaceti plod (recimo neka rana faza razvoja). Njeno iskustvo je bilo (po prelezanom ovom sranju) prilicno kasnjenje ciklusa koji je inace bez znacajnih oscilacija. Tako gledajuci...rizik je isti i od virusa i vakcine po pitanju fertiliteta.  Ja i ne vidim drugog nacina da su saznali i izasli s tom pricom oko plodnosti ako vec od ranije nije poznato (a vjerujem da jeste, nije ova moja to napamet rekla) da virusi mogu da se odraze na fertilitet ili plod. A sta je vakcina u sustini...pa isto neka vrsta "virusa".

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, wwww said:

upravo napisah da iz obzira prema vama koji ste prelezali virus (ni krivi ni duzni) nisam htela da ovo gore ponovo isticem (u raspravama oko maski i mera). ali danas je krenula prica o tome da li se vakcinisati ili ne, pa su se navodili moguci dugotrajni efekti vakcine. pa mi je sasvim logicno bilo da treba pomenuti i moguce dugotrajne posledice zaraze virusom. pa nek svako odluci za sebe.

a posledice zaraze virusom moraju u jednom trenutku postati prioritet medicinnskih istrazivanja (kad se malo ugasi ovaj pozar koji sada hara), pri cemu ce se sigurno iskoristiti znanja i iskustva stecena pracenjem SARS-1/MERS epidemija i prelezalih (kao sto su iskoriscena u pravljenju vakcine protiv SARS-2).

 

Ali, normalno je ocekivati da ljudi koji su mladji i planiraju porodicu razmisljaju o mogucim dugotrajnim posledicama vakcine - mislim da je  povod za tu diskusiju bio sto je vanja (koja je lekar) prenela sta su njima rekli, vezano za vakcinaciju zena/muskaraca koji planiraju decu. 

Ovde je mozda primerenije pricati o razlikama u vakcinama i o tome koje bi za tu populaciju bile najprihvatljivije. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja sam po svojoj prirodi osoba koja voli da promislja (sad kad mi @Kronostime okaci gif Filozofa iz Lajanja na zvezde 🙂 ), ali 'bem ga, ovde se kljukaju antibioticima svako malo, pa nikoga nije briga za posledice. Bensedini i bromazepami idu kao alva, ranisan se servira uz dezert...I niko o tome ne razmislja. A sad bi da znaju kol'ko grama brasna ide u vakcinu, pa da l' je tip 400 ili 500... Verujem da su svi rizici bas bas minimalni ako ih uopste i ima, ali da prosto niko sada ne moze sebi da dozvoli da kaze: "Ej, samo rokaj i ne brigaj", ipak bi to bilo neodgovorno (a verujem i neiskreno).

 

@stray_cat pazi, ja se slazem sa tobom i to sto pises ima smisla, samo kazem da treba dobro promisliti, ali uz to i biti pozitivan (sem, naravno, na PCR testu).

 

 

Meni je nejasno zasto se prica o nekoj stoprocentnoj sigurnosti. Tako nesto na svijetu ne postoji sem smrti. A u ozbiljnoj nauci (pa tako i u medicini) ne znam da se iko "ucen" izjasnio za bilo sta da je stoprocentno sigurno, tacno i slicno. 
Posebno je iritantno kad to kaze lik koji vozi dizelasa "kaslju" koji mnogo vise utice posljedicno na zdravlje nego li bilo kakva vakcina. I grije se na ugalj. Ali onda dodje "argument" ih pa ko da nesto moze biti lose kad ja to samo jedan radim, vidi kako onaj. Nesposobnost racionalnog i logicnog razmisljanja. A takvih je...mnoooogo. Sve sto u zivotu radimo dolazi s posljedicama, dobrim i losim. Stoprocentnom savrsenstvu covjecanstvo tezi od postanka a nikad ga dostici nece. 

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Potpuno se slažem sa celim postom, najviše sa ovim boldovanim delom. 

 

Sećam se i da su nekada lekari za svaku prehladu prepisivali antibiotike. Niko nije ni razmišljao da li štete. 

 

Danas se oni ređe prepisuju i uz njih obavezno ide savet da se kupi neki probiotik.

 

Znam da je rizik za vakcinu minimalan, ali..ja imam otpor prema kineskim vakcinama.  Nije stvar u tome da ne volim Kineze, nego..ne znam.. Više bih volela da primim Fajzerovu, Sputnjik, Modernu..bilo koju drugu, samo ne kinesku..

 

Sada razmišljam i pitam se da li ću uopšte moći da primim vakcinu.

 

Ovde smo diskutovali o kineskoj vakcini, koliko se sećam i da nju ne mogu da prime oni koji piju antidepresive...Ili dobrovoljci za testiranje vakcine nisu mogli da budu oni koji piju AD? 

 

PS. Kako i gde mogu da kupim tvoj roman?


 

Spoiler

 

kako sam ja shvatila iz dokumenta koji je Biontech predao na odobrenje da pocnu fazu 1 i 2, iz te faze su iskljucene razne grupe ljudi, pa izmedju ostalog i ljudi koji piju antidepresive. valjda se tako radi, najpre se krece od zdravih (ili onih koji nemaju neke bolesti koje mozda, MOZDA, mogu da budu rizicne iz ko zna kojih razloga - mozda su istorisjki na neke vakcne reagovali lose). tek kad ustanove koji su eventualni negativni efekti kod zdravih, mogu da zatraze dozvolu za 3. fazu i da polako krenu da ukljucuju u ispitivanje (3. faza) i ljude s nekim bolestima (valjda imaju matricu po kojoj traze ljude da bi zadovoljili neke kriterijume zastupljenosti, pa onda postepeno vakcinisu prateci reakcije).

ja sam takodje shvatila da i P&B i Moderna nastavljaju dalje pracenje svojih ispitanika (bar jos godinu dana) i da se tu regularno prate reakcije i sta se desava. slicno A&Z, pa su tako par puta zaustavljali studiju kad su se pojavile neke nezeljene reakcije (valdja je neko umro - ispostavilo se da je u pitanju ispitanik koji je dobio placebo, a bilo je i jos par nekih efekata, koje je onda trebalo ispitati i videti da li je to posledica vakcine ili nesto nevezano).

 

tako da bih ja licno na tvom mestu probala da pratim da li ce da izadje neka informacija u stranoj literaturi o konkretno stvarima koje se tebe ticu (ne bih se oslanjala na srpske "eksperte", pa bih cak isla do toga da kontaktiram nekog stranog eksperta da razjasnim situaciju (ima mnogo njih na twiteru koji zaista hoce da odgovore ljudima).

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je cist eufemizam ovo neckanje oko vakcinacije: ko se vakcinise, kajace se, ko se ne vakcinise - kajace se takodje. Sasvim logicno: zivimo u okolnostima velikog zla pa se izbor ogranicava na izbor onog manjeg, tako nam se zalomilo, takvu smo corbu zakuvali i sad treba i da je pojedemo, ne vidim tu neku veliku dilemu a ni temu. 

Dopada mi se ono sto se desava u Izraelu, masovna vakcinacija onim sto se za najvise para moze dobiti pa ko pretekne. Narodu koji ima hiljadugodisnje iskustvo prezivljavanja pogroma treba verovati. 

S jedne stane mi je drago sto su zbrisane zablude o supremaciji ljudske vrste na planeti, s druge - uzasnuta sam koliko je ova nova slika sveta brutalna. Utehu nalazim samo u potvrdi da su se neki od mojih zivotnih izbora pokazali kao dobri i da mogu da izdrze test ovog vremena. 

 

 

Edited by Pletilja
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Angelia said:

Pa da ali zato kazem da je kompletno zatvaranje restorana bilo besmisleno, da ne pominjemo zatvaranje gyms, muzeja i slicno sto se moze kontrolisati kapacitetom. I tako das ljudima razlog da prate mere....

Overcool je svakako zatvaranje biblioteka, jer se čitalačke mase bahate, pa razmenjuju knjige 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, urosg3 said:

Mogao sam i mogu, nije u tome kvaka mogu li ili ne, pa kupili smo na kraju krajeva ranč u svrhu da napravimo svoj bubble. Stvar je u tome da živimo u društvu, zavisimo od društva, a društvene odnose nam kreiraju kako kreiraju. 
Ako misliš da se brinem za sopstvenu pozadinu, pa eh... 
 

Jesmo tačno je. Ono što znamo je da to kakve mere imamo bukvalno ne zavisi ni od čega osim dobre (ili loše) volje njega. Sa tim naravno ne vredi polemisati, ono što mene svrbi u stvari jeste par stvari:

Zašto se ovo malo struke koje ostalo ubi da mu ispuni želje i prohteve?
Ja sam u životnoj fazi kada deci treba da omogućimo maksimalan razvoj i kao ličnosti i kao akademski građani/učenici. Od Marta nisu kako valja videli ni školu ni fakultet. Ako sam se ponadao da je vakcinacija rešenje my bad - očigledno nije.

Među nama, inače mi živimo poprilično dosadne živote, dosta radimo, ali eto taj vikend nam je nagrada, dosta držimo do kulture izleta hikinga, prirode, roštilja sa prijateljima...
Žena i ja imali smo decenijski običaj da jednom mesečno izađemo na večeru, na dejt 🙂 Skromno ali značilo nam je.

Nedostaje nam, sad stvarno pozorište, onda onih par umetnika što smo ih zavoleli usput (nije puno, poneka književna tribina, pokoji od mlađih vajara, u Bgd) ali suštinski nam ne nedostaje previše. Deci sve nedostaje.

 

Kao sto si mogao ti mogli su i drugi, nije stvar u tome da li neko moze da kupi vikendicu van grada pa da se izoluje malo.

 

Poenta mi je da je kod nas bilo u velikoj meri ostavljeno pojedincu da sam proceni za sebe nivo rizika koji mu/joj je prihvatljiv. Neke stvari su ostale nedostupne za sve, i mnoge od njih jesu vazne, ali ljudi koji nisu zeleli da se paze su mogli da zive vrlo slicno kao i ranije. Neki od njih su imali srece i po zarazavanju su prosli sa blagim simptomima, neki nisu i to je to. 

 

Ono sto jeste daleko veci problem je pitanje obrazovanja i mladih kojima jeste sve okrenuto naopačke. I to sigurno nece proci bez posledica, ali to su okolnosti u kojima su odrastali i koje ce ih formirati. Kao sto su uticali svetski ratovi, ekonomske krize, bombardovanje... 

 

Nego, meni su bas porazne sve ove brojke za vakcinaciju medicinskih radnika, bas se vidi koliki je utisak u stvari anti-vax i anti-anuka lobija generalno i kod nas, ali i u svetu. 

 

Cak je mislim i Pletilja pominjala vakcinu kao manje zlo koje treba birati. Kako smo od metode lecenja kojom je od otkrica spaseno verovatno vise milijardi života dosli do toga da posmatramo kao zlo, jbg. 

 

I jasno mi je da Pletilja prica na osnovu sopstvenog negativnog iskustva, ali ponovo mi je narativ da se vakcinaciji prica kao o zlu, a ne kao o leku indikativna za to koliko se promenila percepcija javnog mnjenja i koliku stetu su napravili antivakseri i teoreticari zavere. Cak i ako ne verujes u te stvari, normalizovali su taj deo spektra i to vise nisu stvari u koje veruju samo ljudi sa margina drustva vec nesto o cemu se raspravlja na televizijama u prime time-u. 

  • Like 12
Link to comment
Share on other sites

Batut obznanio plan vakcinacije. Pa ka'e:

 

Treća faza

 

Ukoliko se obezbede količine vakcine veće od potreba za vakcinaciju ciljnih grupa planiranih u prve dve faze imunizacije, plan se proširuje na treću fazu koja bi trebala da obuhvati do 50 odsto ukupnog stanovništva Srbije.

 

 

Ne lipši magarče 😂😂😂

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

@nemanjaol

Sve oko ove pandemije je svima nama novo, nije se svet susretao s ovakvom razmerom epidemije, pa je i reakcija na to nova (lockdown, razne zabrane, a i najbrze napravljene vakcine do sad). Ja ovo "vakcine kao manje zlo" koje se pominje ovde razumem kao "razmisljanje naglas", prouzrokovano cinjenicom da je vakcina napravljena najbrze do sad (meni to nije problem, jer znam da su ispostovane sve faze klin. ispitivanja kako treba) i sto su neke pravljene novim tehnologijama.

 

Problem je sto oklevanje dolazi od medicinskog osoblja, pa se obican covek pita:"Ako lekar nece da se vakcinise, sto bih ja? Zna li on nesto sto ja ne znam?"

Promocija vakcinisanja treba da dolazi od medicinskih radnika, a kako vidimo, od njih dolazi dilema "da li?"

I nije to specificno samo za Srbiju. Tako je i ovde u NL.

 

Napisah vec za variolu 1972. - niko nista nije pitao, za par nedelja vakcinisano 18 miliona stanovnika Jugoslavije.

Ja cu se vakcinisati, kad bude dosao red na mene - ne znam koja ce vakcina biti opcija u Nemackoj za moju starosnu grupu - koja god bude, bice:"Daj, pa da begam dalje!"

Do tad se nadam da ce me antitela od preelzane korone zastiti koliko-toliko.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Overcool je svakako zatvaranje biblioteka, jer se čitalačke mase bahate, pa razmenjuju knjige 

Ovi moji u gradskoj biblioteci su mnogo slatki: svi su pod maskama vec mesecima "shuber" kroz koji menjamo knjige sveden na 10 cm s tim sto se donete k njige ne unose kod njih nego ostaju na stolu ispred pa idu na dezinfekciju, bocice sa dezinficijensima na sve strane....imaju i 2 komsijske macke koje su non stop u biblioteci..ne love viruse vec miseve🤭

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Sunshine State said:

@nemanjaol

Sve oko ove pandemije je svima nama novo, nije se svet susretao s ovakvom razmerom epidemije, pa je i reakcija na to nova (lockdown, razne zabrane, a i najbrze napravljene vakcine do sad). Ja ovo "vakcine kao manje zlo" koje se pominje ovde razumem kao "razmisljanje naglas", prouzrokovano cinjenicom da je vakcina napravljena najbrze do sad (meni to nije problem, jer znam da su ispostovane sve faze klin. ispitivanja kako treba) i sto su neke pravljene novim tehnologijama.

 

Problem je sto oklevanje dolazi od medicinskog osoblja, pa se obican covek pita:"Ako lekar nece da se vakcinise, sto bih ja? Zna li on nesto sto ja ne znam?"

Promocija vakcinisanja treba da dolazi od medicinskih radnika, a kako vidimo, od njih dolazi dilema "da li?"

I nije to specificno samo za Srbiju. Tako je i ovde u NL.

 

Napisah vec za variolu 1972. - niko nista nije pitao, za par nedelja vakcinisano 18 miliona stanovnika Jugoslavije.

Ja cu se vakcinisati, kad bude dosao red na mene - ne znam koja ce vakcina biti opcija u Nemackoj za moju starosnu grupu - koja god bude, bice:"Daj, pa da begam dalje!"

Do tad se nadam da ce me antitela od preelzane korone zastiti koliko-toliko.

 

 

32 minutes ago, Sunshine State said:

@nemanjaol

Sve oko ove pandemije je svima nama novo, nije se svet susretao s ovakvom razmerom epidemije, pa je i reakcija na to nova (lockdown, razne zabrane, a i najbrze napravljene vakcine do sad). Ja ovo "vakcine kao manje zlo" koje se pominje ovde razumem kao "razmisljanje naglas", prouzrokovano cinjenicom da je vakcina napravljena najbrze do sad (meni to nije problem, jer znam da su ispostovane sve faze klin. ispitivanja kako treba) i sto su neke pravljene novim tehnologijama.

 

Problem je sto oklevanje dolazi od medicinskog osoblja, pa se obican covek pita:"Ako lekar nece da se vakcinise, sto bih ja? Zna li on nesto sto ja ne znam?"

Promocija vakcinisanja treba da dolazi od medicinskih radnika, a kako vidimo, od njih dolazi dilema "da li?"

I nije to specificno samo za Srbiju. Tako je i ovde u NL.

 

Napisah vec za variolu 1972. - niko nista nije pitao, za par nedelja vakcinisano 18 miliona stanovnika Jugoslavije.

Ja cu se vakcinisati, kad bude dosao red na mene - ne znam koja ce vakcina biti opcija u Nemackoj za moju starosnu grupu - koja god bude, bice:"Daj, pa da begam dalje!"

Do tad se nadam da ce me antitela od preelzane korone zastiti koliko-toliko.

 

 

Jasno, i nije moj stav da ne treba postavljati pitanja i razgovarati o ovim stvarima. I moja inicijalna reakcija je bila "otkud to sad tako brzo", pa sam malo citao i istrazivao i to sto sam nasao je meni licno bilo dovoljno da me umiri. 

 

Ono sto ja vidim kao problem je kako je cela prica postavljena. Tacka iz koje se krenulo nije da je vakcina nesto dobro, pa proveravamo da li su sve procedure ispostovane kako treba i da li je sve bezbedno. Vec smo (kao drustvo) posli od toga da ce nas neko otrovati i cipovati vakcinom, pa se onda to opovrgava. 

 

I cela ova prica o iRNK i neproverenom genetickom inzenjeringu. Ponovo se razgovor o novoj tehnologiji koji je skroz legitiman vodi kroz osnovnu premisu koja je prilicno promasena. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...