Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

15 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://rs.n1info.com/region/a663738-slovenija-koronavirus-nove-mere/

 

Ozbiljno su oni zatvoreni jos od 22.oktobra. Po svoj logici, kriva bi do sad trebalo da se malo zakrivi, a kod njih manje-vise svakih par dana po 2000 

to mi je najveća misterija pandemije, rezultati van svake logike. Kolege iz Kopra tj Koerska grupa statističara takođe nema objašnjenje. Išćupaću par teza kad stignem sa dopisne liste, ali ne obećava objašnjenje samo su teze...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

https://rs.n1info.com/region/a663738-slovenija-koronavirus-nove-mere/

 

Ozbiljno su oni zatvoreni jos od 22.oktobra. Po svoj logici, kriva bi do sad trebalo da se malo zakrivi, a kod njih manje-vise svakih par dana po 2000 

 

Ili oni nisu tako grubo zatvoreni ili je lockdown zapravo pogrešno zatvaranje ili virus prolazi kroz zidove. Ali nisam pristalica nadprirodnih objašnjenja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, CheshireCat said:

 

Ili oni nisu tako grubo zatvoreni ili je lockdown zapravo pogrešno zatvaranje ili virus prolazi kroz zidove. Ali nisam pristalica nadprirodnih objašnjenja.

Zatvaranje je pogrešna strategija, zaražavanje iz onoga što znamo je produženi bliski kontakt (min 15 min u zatvorenom) i sad, kako idu na posao, ima dovoljno rezervoara za ovu vrstu kontakta. Jedino moguće, da nije natprirodno, u stvari prirodan tok 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, RatzenStadt said:

Argentina je oborila sve rekorde u duzini trajanja lockdow-a.
8 meseci su bili zatvoreni, a brojke nijednog trenutka nisu krenule da padaju. Sve vreme su imali blagi porast zarazenih po danu.

opak im je taj lockdown,
i zanimljiv "prirodni tok epidemije".

na onom sajtu koji prati vakcinisanje u svetu, od dec 24, nema update za UK, jesu li oni to nesto zaustavili vakcinaciju, nema novih doza, ili je nesto drugo u pitanju?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, CheshireCat said:

Ja razmišljam sad malo. Lično (dakle ne preko medija) znam/sam znao plafon 15 osoba koje su prebacile 90. To su bre ozbiljne godine (bar za Srbiju).

Moja baba je imala dve sestre, i sve tri su živele 87. I meni to zvuči kao slučajnost - da su sve tri doživele to doba.

 

Da ti ne redjam bas moje, ja sam ono sigurna da prebacim 85, a veoma verovatno i 90 lagano.

A van Srbije je to jos vise rasireno. Dosta zdravih 90+

43 minutes ago, Sunshine State said:

Ali imamo Grcku u kojoj zatvaranje daje rezultate i Sloveniju u kojoj ne daje. Ne verujem da su Slovenci bas toliko neposlusniji od Grka

Imas onu statistiku iz NY da im je 75% infekcija iz domacinstva, tj okupljanja ljudi u domacem prostoru. Ljudi su socijalna bica.

To je bilo od pocetka lockdowna

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Angelia said:

Da ti ne redjam bas moje, ja sam ono sigurna da prebacim 85, a veoma verovatno i 90 lagano.

A van Srbije je to jos vise rasireno. Dosta zdravih 90+

Imas onu statistiku iz NY da im je 75% infekcija iz domacinstva, tj okupljanja ljudi u domacem prostoru. Ljudi su socijalna bica.

To je bilo od pocetka lockdowna

 

Zabraniti ljudima da zajedno zive, nema druge!!!

 

Ili, na Urosevu radost i srecu, uvesti nosesnje maski i u kuci!!

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Sunshine State said:

 

Zabraniti ljudima da zajedno zive, nema druge!!!

 

Ili, na Urosevu radost i srecu, uvesti nosesnje maski i u kuci!!

To bi donelo ogromne benefite u društvu, i pokazalo snagu solidarnosti građana. Na jedno nekoliko godina svi u samicu! 
Ne samo sa stanovišta epidemije nago sa stanovišta svih društvenih nauka, ideal društva da bude ostvaren, i kvalitet života poboljšan.
Ideš na posao, dođeš kući sam u sobi...
Da nije to Janković smislio opasno liči na njega?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

To bi donelo ogromne benefite u društvu, i pokazalo snagu solidarnosti građana. Na jedno nekoliko godina svi u samicu! 
Ne samo sa stanovišta epidemije nago sa stanovišta svih društvenih nauka, ideal društva da bude ostvaren, i kvalitet života poboljšan.
Ideš na posao, dođeš kući sam u sobi...
Da nije to Janković smislio opasno liči na njega?

 

 Veruj mi da ta varijanta uopste nije losa 😄

 

" Nema dece da se deru, nema zene da ti se*e"

3 minutes ago, zoe Bg said:

2932/12897/48

 

Na respiratoru 271

 

Sve nekako, ali da brojke umrlih stalno budu u rasponu od 45 - 55 je cudo!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

 

 Veruj mi da ta varijanta uopste nije losa 😄

 

" Nema dece da se deru, nema zene da ti se*e"

jao ne znam ne izgleda mi dobro. Neki smisao života je i u kontaktu, neka dodata vrednost je u bliskom kontaktu, nekak smo društvena bića.
Razumem na kratko vreme da celo društvo može da se uzdrži, ali na duži rok prestaje da ima smisla. Ako neko vidi smisao u višemesečnom izbegavanju kontakta, jako bih cenio da stavi tu argumentaciju, da opiše kakav je to idealni scenario, i da pobroji posledice.
Razumem zašto je Srđa Janković baš za takav scenario, ali od normalnog sveta argumentacija je dragocena.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

jao ne znam ne izgleda mi dobro. Neki smisao života je i u kontaktu, neka dodata vrednost je u bliskom kontaktu, nekak smo društvena bića.
Razumem na kratko vreme da celo društvo može da se uzdrži, ali na duži rok prestaje da ima smisla. Ako neko vidi smisao u višemesečnom izbegavanju kontakta, jako bih cenio da stavi tu argumentaciju, da opiše kakav je to idealni scenario, i da pobroji posledice.
Razumem zašto je Srđa Janković baš za takav scenario, ali od normalnog sveta argumentacija je dragocena.

 

Pa ja volim da imam neki "me time" - naravno, onda kad meni odgovara, a ne kad me poteraju.

Licno, za sve vreme epidemije, meni je najvise (skoro pa jedino) smetalo ono proletos kad su nas vikendima i uvece zakljucavali. 

Van toga, od kuce radim svakako, mogla sam da putujem (tamo gde bih i inace), druzila se s ljudima s kojima se i inace druzim, mogla da kupim hranu i ostalo sto mi treba.... Tako da, vrlo subjektivno (ako pogledam iskljucivo sebe) - nisam nesto mnogo propatila.

 

Na stranu to sto je significant other ostao bez posla i citav koncept zivota narednih 5 godina se promenio, ali i to je podnosljivo - niko nije umro!!

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, wwww said:

Prema ovom sto pise u tekstu mere im nisu nista jace nego kod nas, a ni kod nas nikako da krenu brojke na dole. A imam utisak da su u Grckoj mere stroze.

Ako im skole nisu bile zatvorene - eto jednog nacina da se virus siri od domacinstva do domacinstva. Drugi je na poslu, sto rece Zoe. Ne vidim da su imali zabranu izlaska iz kuce kao u Francuskoj i Austriji.

A tu je i mogucnost da im je dosao UK virus. Ovo verujem da je delimicno i uzrok kod nas jer su u novembru, posle uvodjenja mera, brojke pocele lagano da padaju, da bi pocetkom decembra ponovo pocele da rastu (nesto slicno kao u UK, mada ne tako naglo, osim u Sachsenu i Türingenu).

 

Bili su zakljucani, mi kad smo isli krajem oktobra kroz Sloveniju, kod njih se nije moglo napolje posle 21 h, ako se ne varam.

Blizu su italije, a Italija sad nesto prica da je i kod njih bio mutirani soj jos od avgusta, slican kao britanski.....

 

Svejedno, tok epidemije im ne lici na ostale drzave. Pa i Srbija nema nikakve ozbiljne mere - restorani i kafici rade do 18 h, sve prodavnice otvorene!! Kakva je to mera? Pa ipak se brojevi smanjuju (ako je verovati).

 

https://www.telegram.hr/zivot/slovenija-je-upravo-uvela-jos-stroze-mjere-zatvaraju-skole-javni-prijevoz-velik-dio-trgovina/

 

 

Jos 12. novembra su dodatno poostrili mere - to je vec 6 nedelja - za ockivati je da bude nekih rezultata:

 

"Slovenija je uz produljenje trajanja postojećih mjera donijela i nove, još strože. Objavio je to na konferenciji za medije ministar zdravstva Tomaž Gantar. Postojeće mjere produljene su za još 14 dana, koliko će trajati i ove novouvedene, javlja 24ur.

Sljedeća dva tjedna, tako, nastava u svim školama bit će online, a vrtići će biti otvoreni samo za slučajeve kada roditelji nemaju gdje drugdje zbrinuti djecu. Osim toga, zatvaraju se i sve trgovine koje ne prodaju nužne potrepštine.

Obavezan test za ulazak u zemlju

S radom prestaje i javni prijevoz, a neće se odrađivati ni vožnje u autoškolama. Zabranjena su i sva okupljanja osim članova jedne obitelji ili jednog kućanstva.

Uz to, ministar unutarnjih poslova Aleš Hojs najavio je najavio je da se od ponedjeljka mijenja i granični režim. Vikendima ili unutar 48 sati više se neće moći u zemlju bez negativnog testa ili karantene."

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

Ja licno, jesam socijalno bice, ali nisma nesto supersocijaalan, psolednjih godina mi se  krug prijetlja svakako suzio, pa cak i s anjima ove godine nisam nesto cesto komunicirao, jer, ne veruju u koronu, ili misle daje obican grip..sad vec polako kapiraju  oni, doduse..strpljen, spasen..sa druge strane, fale mi bezbrizne setnje, osecaj slobode, jbi ga, nemam ga, bio lockdown ili ne..cak dok je kod nas trajao lockdown, lakse mi je bilo, em bilo polece, em sam se nadao kraju..leto sma ipak mali iskoristio, iako sma vec tad bio u ocajnom stanju, izlazio sam sa sestrom, septembar sma jos bolje iskoristio, ali, ne moze da se poredi sa onim od pre, naravno..

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

Bili su zakljucani, mi kad smo isli krajem oktobra kroz Sloveniju, kod njih se nije moglo napolje posle 21 h, ako se ne varam.

Blizu su italije, a Italija sad nesto prica da je i kod njih bio mutirani soj jos od avgusta, slican kao britanski.....

 

Svejedno, tok epidemije im ne lici na ostale drzave. Pa i Srbija nema nikakve ozbiljne mere - restorani i kafici rade do 18 h, sve prodavnice otvorene!! Kakva je to mera? Pa ipak se brojevi smanjuju (ako je verovati).

 

 

 

 

 

mislim da  nije isto u vecim i manjim zemljama, ali da, Slovenija opet ispada tezak izuzetak.bice da su skole ipak mnogo veci rasadnik zaraze nego sto se pricalo..a ubise se i ovi pametnjakoviciiz SZO da nas ubede kako skole treba da  rade..pa iam logike, verujem ja da  njima ova situacija odgovara..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Harmonika said:

Ja licno, jesam socijalno bice, ali nisma nesto supersocijaalan, psolednjih godina mi se  krug prijetlja svakako suzio, pa cak i s anjima ove godine nisam nesto cesto komunicirao, jer, ne veruju u koronu, ili misle daje obican grip..sad vec polako kapiraju  oni, doduse..strpljen, spasen..sa druge strane, fale mi bezbrizne setnje, osecaj slobode, jbi ga, nemam ga, bio lockdown ili ne..cak dok je kod nas trajao lockdown, lakse mi je bilo, em bilo polece, em sam se nadao kraju..leto sma ipak mali iskoristio, iako sma vec tad bio u ocajnom stanju, izlazio sam sa sestrom, septembar sma jos bolje iskoristio, ali, ne moze da se poredi sa onim od pre, naravno..

mislim da  nije isto u vecimi manjim zemljama, ali da, Slovenija opet ispada tezak izuzetak.bice da su skole ipak mnogo veci rasadnik zaraze nego sto se pricalo..a ubise se i ovi pametnjakoviciiz SZO da nas ubede kako skole treba da  rade..pa iam logike, verujem ja da  njima ova situacija odgovara..

 

Editovala sam post kad sam nasla jos informacija - pogledaj gore - njima su skole online od 12. Nivembra - kni vec 6 nedelja imaju ozbiljne mere, a brojevi ne reflektuju postojanje mera.

 

Zato i pitam za Sloveniju, jer ocito ne prati pattern u vecini drugih drzava s merama

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

A van Srbije je to jos vise rasireno. Dosta zdravih 90+


O da. Uvek se setim mog prvog iskustva ovde, kad smo primili ženu sa polomljenim kukom koja ima 101 godinu... ja pitao šta ćemo s njom da radimo, a moj Oberarzt/attending, onako polu-zgrožen mojim pitanjem - kako šta, pa operisaćemo, nećemo je valjda ostaviti da umre... za to vreme, dedu moje supruge, sa istom povredom, ostaviše u Srbiji neoperisanog jer je zaboga star, sa svoje tada 84 godine... posle dve nedelje je naravno umro. Možda je to izuzetak, ali nije izuzetak odnos prema starim ljudima koji je na zapadu daleko bolji. Pri čemu su i ljudi daleko vitalniji za svoje godine nego u Srbiji... a svake godine ih ima više i više, pomera se granica na gore stalno.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...