Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 minutes ago, stray_cat said:

Mislim da neće biti problem da bogate zemlje doniraju/ustupe po proizvodnoj ceni vakcine siromašnim zemljama, već će problem biti da političare/vladare tih zemalja nateraju da ne zarađuju na sopstvenom stanovništvu prodajući im vakcine (da l' se neko seća da je u aprilu obična hirurška maska koštala 120 dinara; poskupljenje PCR testa za 50%).

 

Nece se profitirati na vakcinama, ali na logistici i te kako hoce. Zamisli kako ce teci nabavka tih frizidera u Srbiji. Idealna prilika za nove malverzacije. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

(valjda) Frižideri idu uz vakcine, platiš vakcine i dobiješ ih gratis ili tako nešto.

 

Ali generalno si u pravu, profitiraće se mnogo, mislim boli me uvo, samo nek stigne neka vakcina u dovoljnoj meri, tkd moja porodica i ja možemo da je dobijemo.

 

 

Edited by stray_cat
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Baby said:

Privremeno paraliza lica (tj jedne strane) 3 meseca je za moj pojam velika nuspojava (jer pitanje je koliko dugo vakcina daje antitela, pa moze da se ispostavi da ko ima takvu reakciju na vakcinu bude mnogo duze "paralizovan" od ta tri meseca ako je prima redovno u doglednom periodu dok virus ne nestane). Lekove sa takvim nuspojavama ne pijem ako mi zivot nije ugrozen pa nemam izbora. Smatrala sam Modernu jednu od najodgovornijih a na kraju se ispostavilo da bas nisu javljali na vreme kakve su sve nuspojave, nego je moralo da procuri u vesti. 

Ja sam za vakcinu, ali posto sam najverovatnije (nisam se testirala) prelezala virus (od kog imam nuspojavu kasljanje vec 3 meseca), se nadam da imam bar u jos dogledno vreme antitela pa imam vremena malo da posmatram sta ce da se desi sa vakcinama.

 

Ja isto mislim da sam prelezao, ali plasim se da cemo saznati samo ono sto nam govori o opstoj statistici, bez mnogo indikacija kako cemo konkretno proci. Na kraju cemo morati da preuzmemo neki rizik. Zato je moj stav 'sto pre, to bolje', posto sam siguran da nece biti ni jedna vakcina sa 100% izostankom ozbiljnijih nuspojava. I onda cemo morati da kazemo, kao i kad sedamo u automobil, avion, itd. 'nadam se da nece bas meni da se desi'. U stvari, ja to vagam po maksimin pravilu odlucivanja. Da li je veca verovatnoca da dobijem virus (bilo prvi bilo drugi put) ili da me strefi paraliza lica ili nesto slicno. Za sad mi se cini da je ovo prvo. I pritom, ako dobijem virus, nepredvidljiv je ishod (iako, koliko znam, nemam podlezecih stanja), pa mi je opet ovo sigurnije (the devil you know).
Tako nekako mislim, mada mozda gresim.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Sunshine State said:

 

Da je covid-19 ostao u Kini, ili eventualno da se rasirio na Afriku, Juznu Ameriku, znas kad bismo dobili vakcinu?

Nego, stiglo i do "nas" u Evropi i US/Kanadi, pa frka

Ovo sa vakcinom je slika tragedija društva u kome živimo, u kome se svi pravimo kako smo liberalni, kako smo kao društvo napredovali, kako smo na vrhuncu razvoja u toleranaciji i prihvatanju. Međutim, kada je nastupila kriza koja je nastuplila, ogolela je svo licemerstvo zapadnog društva. Bogate države su razgrabile vakcine, a za sirotinju šta ostane.

Tako da za Afriku i dobar deo Južne Amerike, biće kao da vakcina nije ni otkrivena. 

Ja sam stvarno duboko razočaran.

  • Like 3
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Don Juan said:

Ovo sa vakcinom je slika tragedija društva u kome živimo, u kome se svi pravimo kako smo liberalni, kako smo kao društvo napredovali, kako smo na vrhuncu razvoja u toleranaciji i prihvatanju. Međutim, kada je nastupila kriza koja je nastuplila, ogolela je svo licemerstvo zapadnog društva. Bogate države su razgrabile vakcine, a za sirotinju šta ostane.

Tako da za Afriku i dobar deo Južne Amerike, biće kao da vakcina nije ni otkrivena. 

Ja sam stvarno duboko razočaran.

Zapad, najgori deo sveta ako se izuzmu svi ostali. Dobiće je je i navedeni samo nešto kasnije. Previše je očekivati da u ovakvom trenutku to ide potpuno ravnomerno.

Link to comment
Share on other sites

A vi kao da ste tek sad otkrili da nema većih licemera od USA i Evropske unije. Sva njihova priča o svetionicima slobode i demokratije, koju i inače uteruju silom, sankcijama i ucenama, se sad raspala na parčiće i ogolila ih kao najobičnije kolonizatore. Jedino što danas svoju kolonijalnu vlast šire pod maskom borbe za slobodu, ljudska prava, rodnu ravnopravnost, političku korektnost, rasnu ravnopravnost i lista ide u nedogled. Ako ne poštuješ njihova pravila, eto njih s oružjem i sankcijama da te nateraju, a usput ti okupiraju i sve prirodne resurse.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Sva njihova priča o svetionicima slobode i demokratije, koju i inače uteruju silom, sankcijama i ucenama, se sad raspala na parčiće i ogolila ih kao najobičnije kolonizatore

 

Da nismo malo otisli predaleko sa zakljucima? Vakcina jedva da se pojavila, ne moramo sa tim velikim idejama bas odmah. Bice prilike da kineske i ruske vakcine, jeftinije od Fajzerovih, vrlo brzo dodju do nesrecnog, okupiranog, a inace slobodoljubivog i pravdoljubivog dela sveta. Ne znam samo zasto taj deo sveta nije razvio svoju vakcinu. Osmislio ju je naucnik koji je poreklom Turcin, za svojim kompjuterom, jednog lepog januarskog vikenda. Pare su bile potrebne za proizvodnju i distribuciju, ali ideja je vec postojala, razradjivana i ranije u naucnim radovima i dostupna na PubMed servisima svuda gde ima interneta.

Uostalom u interesu je svih da ceo svet bude vakcinisan. Ne znam kakve veze rana distribucija ima sa slobodom i demokratijom. Demokratija je oblik vladavine vecine, a sloboda je zajemcena ustavom svake drzave koja je tome sklona. Ne vidim kako je bilo koje od ta dva naruseno ovime.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, handys said:

 

Da nismo malo otisli predaleko sa zakljucima? Vakcina jedva da se pojavila, ne moramo sa tim velikim idejama bas odmah. Bice prilike da kineske i ruske vakcine, jeftinije od Fajzerovih, vrlo brzo dodju do nesrecnog, okupiranog, a inace slobodoljubivog i pravdoljubivog dela sveta. Ne znam samo zasto taj deo sveta nije razvio svoju vakcinu. Osmislio ju je naucnik koji je poreklom Turcin, za svojim kompjuterom, jednog lepog januarskog vikenda. Pare su bile potrebne za proizvodnju i distribuciju, ali ideja je vec postojala, razradjivana i ranije u naucnim radovima i dostupna na PubMed servisima svuda gde ima interneta.

Uostalom u interesu je svih da ceo svet bude vakcinisan. Ne znam kakve veze rana distribucija ima sa slobodom i demokratijom. Demokratija je oblik vladavine vecine, a sloboda je zajemcena ustavom svake drzave koja je tome sklona. Ne vidim kako je bilo koje od ta dva naruseno ovime.

Ima veze, jer se zapad seti sirotinje na jugu i istoku samo kad im treba nafta, ili u našem slučaju litijum. Onda dođu, malo potapšu po glavi onog ko je trenutno na vlasti, izblebeću gomilu floskula o tradicionalnom prijateljstvu i saradnji i ostave svoje mašine i radnike da raskopaju šta se raskopati može.

Kad je ovakva globalna kriza u pitanju, tada nas se ne sećaju.

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, handys said:

 

Da nismo malo otisli predaleko sa zakljucima? Vakcina jedva da se pojavila, ne moramo sa tim velikim idejama bas odmah. Bice prilike da kineske i ruske vakcine, jeftinije od Fajzerovih, vrlo brzo dodju do nesrecnog, okupiranog, a inace slobodoljubivog i pravdoljubivog dela sveta. Ne znam samo zasto taj deo sveta nije razvio svoju vakcinu. Osmislio ju je naucnik koji je poreklom Turcin, za svojim kompjuterom, jednog lepog januarskog vikenda. Pare su bile potrebne za proizvodnju i distribuciju, ali ideja je vec postojala, razradjivana i ranije u naucnim radovima i dostupna na PubMed servisima svuda gde ima interneta.

Uostalom u interesu je svih da ceo svet bude vakcinisan. Ne znam kakve veze rana distribucija ima sa slobodom i demokratijom. Demokratija je oblik vladavine vecine, a sloboda je zajemcena ustavom svake drzave koja je tome sklona. Ne vidim kako je bilo koje od ta dva naruseno ovime.

Princip dostupnosti vakcini treba da bude ujednačen, a ne da neke zemlje prave zalihe sa vakcinama kod druge imaju problem da vakcinišu i 20% stanovništva. Primera radi Kanada je naručila 4 puta više doza nego što ima stanovništva, USA i UK dva puta više nego stanovništva, EU - 1.3 puta. Ovde pričamo o vakcinama koje će biti prozivedene do kraja 2021. Dakle, neke države će imati rezerve vakcina dok druge zemlje neće imati mogućnost da do kraja godine vakcinišu ni 20% stanovništva.

Ovaj princip preraspodele u stvari prikazuje jedan opšti krah ljudskog društva i civilizacijskih vrednosti koje se propagiraju, posebno na zapadu.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Juan said:

Ovo sa vakcinom je slika tragedija društva u kome živimo, u kome se svi pravimo kako smo liberalni, kako smo kao društvo napredovali, kako smo na vrhuncu razvoja u toleranaciji i prihvatanju. Međutim, kada je nastupila kriza koja je nastuplila, ogolela je svo licemerstvo zapadnog društva. Bogate države su razgrabile vakcine, a za sirotinju šta ostane.

Tako da za Afriku i dobar deo Južne Amerike, biće kao da vakcina nije ni otkrivena. 

Ja sam stvarno duboko razočaran.

Nije bas sve tako crno-belo.

Pfizer&Biontech, Moderna, AstraZeneca, CureVac vakcine, kao i neke (ne znam da li sve) kineske su testirane i u Juznoj Americi i njihove vlade su sklopile ugovore na odredjene kontingente vakcina kao "protivuslugu".

 

A ovde je i inicijativa preko WHO, gde je EU ukljucena u finansiranje, ali USA i Rusija nisu (ne secam se za Kinu, mislim da oni jesu ukljuceni, ali nisam sad sigurna):

https://www.who.int/news/item/24-08-2020-172-countries-and-multiple-candidate-vaccines-engaged-in-covid-19-vaccine-global-access-facility

 

Quote

COVAX, the vaccines pillar of the Access to COVID-19 Tools (ACT) Accelerator, is co-led by the Coalition for Epidemic Preparedness Innovations (CEPI), Gavi, the Vaccine Alliance, and the World Health Organization (WHO) – working in partnership with developed and developing country vaccine manufacturers. It is the only global initiative that is working with governments and manufacturers to ensure COVID-19 vaccines are available worldwide to both higher-income and lower-income countries.

 

Quote

A collaboration between Serum Institute of India (SII), Gavi and the Bill & Melinda Gates Foundation announced earlier this month will ensure up to 100 million doses of AstraZeneca or Novavax’s candidate vaccines, if successful, will be available to low- and middle-income economies through the COVAX Facility at just US$ 3 per dose.

i posle neki pljuju Gejtsa.

 

Quote

The full list of CEPI-supported candidate vaccines is as follows:

Inovio, United States of America (Phase I/II)

Moderna, United States of America (Phase III)

CureVac, Germany (Phase I) - oni su sad poceli fazu 3

Institut Pasteur/Merck/Themis, France/ United States of America /Austria (Preclinical)

AstraZeneca/University of Oxford, United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland (Phase III)

University of Hong Kong, China (Preclinical)

Novavax, United States of America (Phase I/II)

Clover Biopharmaceuticals, China (Phase I)

University of Queensland/CSL, Australia (Phase I)

 

Quote

The nine candidate vaccines that are currently being evaluated for inclusion in the COVAX Facility include two from China, two from the United States of America, one from Republic of Korea, one from the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland and one global, multi-manufacture partnership. Two of these are in Phase I trials, two are tech transfers and the remainder are at the discovery stage.

 

 

Quote

List of 92 Gavi COVAX AMC-eligible countries and economies (based on 2018 and 2019 World Bank GNI data)

 

Low income: Afghanistan, Benin, Burkina Faso, Burundi, Central African Republic, Chad, Congo, Dem. Rep., Eritrea, Ethiopia, Gambia, The Guinea, Guinea-Bissau, Haiti, Korea, Dem. People's Rep., Liberia, Madagascar, Malawi, Mali, Mozambique, Nepal, Niger, Rwanda, Sierra Leone, Somalia, South Sudan, Syrian Arab Republic, Tajikistan, Tanzania, Togo, Uganda, Yemen, Rep.,

 

Lower-middle income: Angola, Algeria, Bangladesh, Bhutan, Bolivia, Cabo Verde, Cambodia, Cameroon, Comoros, Congo, Rep. Côte d'Ivoire, Djibouti, Egypt, Arab Rep., El Salvador, Eswatini, Ghana, Honduras, India, Indonesia, Kenya, Kiribati, Kyrgyz Republic Lao PDR, Lesotho, Mauritania, Micronesia, Fed. Sts., Moldova, Mongolia, Morocco, Myanmar, Nicaragua, Nigeria, Pakistan, Papua New Guinea, Philippines, São Tomé and Principe, Senegal, Solomon Islands, Sri Lanka, Sudan, Timor-Leste, Tunisia, Ukraine, Uzbekistan, Vanuatu, Vietnam, West Bank and Gaza, Zambia, Zimbabwe

 

Additional IDA eligible: Dominica, Fiji, Grenada, Guyana, Kosovo, Maldives, Marshall Islands, Samoa, St. Lucia, St. Vincent and the Grenadines, Tonga, Tuvalu.

 

Of the 80* potentially self-financing countries that have expressed written interest in the Gavi COVAX Facility, 44* have agreed to be named publicly:

 

Andorra, Argentina, Armenia, Australia, Botswana, Brazil, Canada, Chile, Colombia, Croatia, Czech Republic, Dominican Republic, Estonia, Finland, Greece, Iceland, Iraq, Ireland, Israel, Japan, Jordan, Kuwait, Lebanon, Luxembourg, Mauritius, Mexico, Monaco, Montenegro, New Zealand, North Macedonia, Norway, Palau, Portugal, Qatar, Republic of Korea, San Marino, Saudi Arabia, Seychelles, Singapore, South Africa, Switzerland, United Arab Emirates, United Kingdom of Great Britain & Northern Ireland, Venezuela.

Ne vidim Srbiju nigde na spisku (kao ni BiH). Kosovo je tu. Hrvatska, Crna Gora i Makedonija su tu.

 

Postavite pitanje tom tu kretenu na vlasti zasto Srbija nije nigde na ovom spisku. Eto, Milo se postarao da Crna Gora bude na spisku, Kosovo i Makedonija takodje. Zasto "balkanski tigar" nije nista uradio za svoje stanovnistvo?

Edited by wwww
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Ja sam još pre par meseci, kad su neki drugari počeli priču o vakcinama i tome kako su rizične i nedovoljno testirane, rekao da ne trebaju da se plaše, jer dok stignu do nas za godinu, dve, a najviše tri, biće sasvim dobro istestirane.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

Mislim da su sa gore liste Australijanci prekinuli ispitivanje vakcine.

pa to su vakcine kandidati, zato ih ima vise - pa ce se videti koja ce da proradi (ne ocekuje se da sve budu dobre).

Moderna je sad odobrena, znaci u teoriji bi sad mogli da organizuju proizvodnju po zemljama koje imaju tehnologije tj. fabrike koje to mogu da odrade (ne znam da li ih ima van USA posto je ovo nova i verovatno zahtevna tehnologija).

CureVac radi na istom principu i prve 2 faze su dobro prosle, ako i 3. bude dobra (a valjda nisu bas toliko omanuli u mRNA i ostalom da jedino ova vakcina ne radi) onda bi i ova vakcina mogla da krene s masovnom proizvodnjom od recimo maja meseca (valjda postoje jos neke fabrike osim te jedne kod Amsterdama koju sam nasla u nekim vestima).

Znam da je Pfizer rekao da su oni zaduzeni za severnu i juznu Ameriku, a Biontech za Evropu i ostatak sveta (verovatno je Turska tu medju bitnijim za isporuku).

AstraZeneca bi teoretski trebalo da je tu negde pred mogucim odobrenjem ako se ispetljaju iz haosa oko doziranja.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Opa, Makron nije nosio masku, držao distancu i nije prao ruke.
Te ri jednostavne mere su dovoljne, kaže struka, a on... Ništa!

te mere su za suzbijanje epidemije, ne za sprecavanje svake pojedinacne infekcije.

  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...