Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

@wwww ili neko drugi koji je u toku sa nemackom

 

Citam ovde vec nekoliko dana o tuzbi u nemackoj podnetoj od strane  advokata  (Fuelmich) a bazirano na tekstu pulmologa Dr Wodarg (takodje nemac) tuzba na temu da PCR test uopste nije adekvatan za testiranje (ovog) virusa i da daje potpuno iskrivljene rezultate, pravi haos itd itd - kaze zalba podneta u Nemackoj , Portugaliji i jos nekoliko zemalja.

Jel to nivo teorije zavere ili se u Nemackoj ozbiljno diskutuje o tome? To je test Drostena, jel? tvrde da pravi 90% laznih pozitivnih rezultata, itd

 

http://www.francesoir.fr/societe-sante/le-test-pcr-va-au-tribunal-au-portugal-mais-aussi-en-allemagne-et-dans-de-nombreux

Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, stray_cat said:

 

Država nije tvoj glavni protivnik već virus. Može da se desi i najverovatnije će da se desi da virus i pored svega ostane sa nama (i njemu se živi, razmnožava, mutira i prenosi), s obzirom da smo mi homosapiensi takvi kakvi jesmo.

 

Sumnjive u smislu da se nisu dokazale na delu, teoretski sve izgleda super, ali to znamo iz medija, pa znamo i za jadac.
Virus je samo novi neprijatelj, koji pomaže glavnom neprijatelju državi, ili ukoliko želiš - režimu. Ja ne znam ni za koga da mu država nije neprijatelj, a da nije deo sistema.
Srpska država, da.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Kosjan Willavić Bilo bi super da ostanu samo ovi simptomi i biće sve ok..sve najbolje ti želim.

 

Gledala sam sinoć jedan intervju dr Nestorovića, ozbiljan. Verovali ili ne, umirio me je jer sam danima anksiozna kada je koronavirus u pitanju.

 

Objasnio je razlike između ruske i kineske vakcine koje su, po njegovim rečima, klasične vakcine dok su Fajzerova i Moderna vakcina, vakcine koje se prave prvi put.

 

Istakao je da on nije protivnik vakcinacije, niti spada u one koji insistiraju da se maske ne nose.

 

Takođe je objasnio da su mediji krivi za paniku među ljudima i da se društvo polarizovalo, što nije dobro. Kaže da ništa nije crno, niti je sve belo, i da mora da postoji sredina.

 

On zastupa malo drugačiji švedski model.

 

Očekuje da će posle pandemije ceo svet imati probleme: oni koji su bili teško bolesni a preživeli su koronu imaće posledice po zdravlje. Problem je ekonomska situacija koja će biti izuzetno teška u celom svetu, a kao najvažniji problem on već sada vidi veliki broj psihičkih poremećaja. 

 

Pričao je da se povećao broj nasilja u porodici i broj depresivnih i anksioznih.

 

Prepričala sam delove tog intervjua a mogu, ukoliko želite da postavim YT cele emisije.

 

Zbog tog intervjua nisam postala njegov fanatični fan, ali mislim da je mnogo stvari objasnio sasvim korektno i jasno.

 

 

 

 

 

       

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Evo sta pise jedan Dr u strucnoj covid grupi (raspravljaju o hospitalizaciji u Srbiji):

 

"Pacijentima je mozak ispran raznim tv glupostima, i oni sa minimalnim promenama na plucima i odlicnom saturacijom konstantno se zale na dispneu, bolove u grudnom kosu, malaksalost itd.  Sve to nisu indikacije za bolnicko lecenje naravno, ali oni nikako da shvate da nema dovoljno mesta ni za komplikovanije slucajeve, a kamo li za te sa blagim simptomima. 
Sinoc mi terapija bila Bensedin amp. kod par pacijenta i super im je ... Upadamo u kolektivnu psihozu"

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

@Sunshine State o tome je pričao i Nestorović u tom intervjuu. 

 

Bolnice se pune i sa lakšim i blago teškim pacijentima ( neki ostaju u bolnici da bi se pratilo njihovo stanje koje ne mora da bude teško do kraja lečenja) a pacijenti sa težom kliničkom slikom onda nemaju mesta ( parafraziram ). 

 

*

Znam ljude koji se testiraju više puta ( moj ujak npr ) i oni ulaze u statistiku testiranih...a nemaju simptome ili su blagi. 

 

Testiraju se i oni koji moraju da urade sanitarni pregled jer rade u prodavnicama prehrambenih proizvoda ili rade sa pripremom hrane.

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, ciao said:

@wwww ili neko drugi koji je u toku sa nemackom

 

Citam ovde vec nekoliko dana o tuzbi u nemackoj podnetoj od strane  advokata  (Fuelmich) a bazirano na tekstu pulmologa Dr Wodarg (takodje nemac) tuzba na temu da PCR test uopste nije adekvatan za testiranje (ovog) virusa i da daje potpuno iskrivljene rezultate, pravi haos itd itd - kaze zalba podneta u Nemackoj , Portugaliji i jos nekoliko zemalja.

Jel to nivo teorije zavere ili se u Nemackoj ozbiljno diskutuje o tome? To je test Drostena, jel? tvrde da pravi 90% laznih pozitivnih rezultata, itd

 

http://www.francesoir.fr/societe-sante/le-test-pcr-va-au-tribunal-au-portugal-mais-aussi-en-allemagne-et-dans-de-nombreux

Iskreno, nisam cula nista o tome. Ovde narod veruje Drostenu, covek je sve lepo i objasnio kako sta funkcionise i predvideo sta ce se desiti ako se ne preduzmu adekvatne mere. Plus daje sasvim konstruktivne predloge kako da se izborimo s epidemijom, kako da deca bezbedno i dalje idu u skole itd. I nisam nigde cula da narod ne veruje u ispravnost PCR testa, naprotiv.

A taj tip Dr Wodarg spada u one koji negiraju postojanje corona virusa i generalno nije cenjen niti ga iko igde pita za misljenje (ne pojavljuje se na tv). Recimo da je nemacki Nestorovic (s tim sto ovde takvi nisu u Kriznom stabu).

 

A ovde mozes da podneses tuzbu protiv koga hoces, pitanje je da li ces i da dobijes proces.

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, urosg3 said:

Sumnjive u smislu da se nisu dokazale na delu, teoretski sve izgleda super, ali to znamo iz medija, pa znamo i za jadac.
Virus je samo novi neprijatelj, koji pomaže glavnom neprijatelju državi, ili ukoliko želiš - režimu. Ja ne znam ni za koga da mu država nije neprijatelj, a da nije deo sistema.
Srpska država, da.

 

Virus te, (ne)posredno, više ograničava od države i pravi ti probleme i štetu koja ne bi bila postojala da ga nema. Da budem precizniji, dodatno te ograničava i pravi štetu.

 

Vakcine ne mogu da se dokažu na delu dok ne deluju, tj dok se ne vakcinišemo/neki se vakcinišu pa da vidimo efekte i neželjene efekte. Što se manji broj vakciniše, veći globalni "vajb" u vezi korone će dolaziti od nevakcinisanih koji će, ovako ili onako, "krojiti" "javno mnenje". U trenutku kada se većina vakciniše, ako se to uopšte desi (skeptičan sam oko toga osim ako ne uvedu ili izmisle razloge za obavezno vakcinisanje), počeće da se javljaju efekti, željeni i neželjeni. 

 

Podržavam sve (vakcinu) ako će to da dovede (preciznije, poveća verovatnoću) da moje dete proslavi sledeći rođendan sa društvom, za razliku od ovog (dajem vrlo banalan primer) ili recimo drugo dete uopšte nije ni otišlo na srednješkolsku ekskurziju (a neće biti mogućnosti za reprizu), a statuskvo u smislu neću da se vakcinišem, čekaću (da se desi šta?), mi je mnogo sebično prema njima (deci), jer u odnosu na njih, zbog korone, već imam bolje detinjstvo sa tendencijom da se prednost poveća do granice kada će mi to postati nepodnošljivo.

Link to comment
Share on other sites

Kako da ljudi ne padnu u histeriju kada 24 sata o covidu slusaju? 

 

Sad od vakcine napravise spejs satl, emisije o friziderima gde ce se cuvati vakcine.... koga briga za frizidere?! 

 

A kad se razbolis, sedi kuci i jedi pomorandze.... to je terapija... 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, urosg3 said:

Sumnjive u smislu da se nisu dokazale na delu, teoretski sve izgleda super, ali to znamo iz medija, pa znamo i za jadac.
Virus je samo novi neprijatelj, koji pomaže glavnom neprijatelju državi, ili ukoliko želiš - režimu. Ja ne znam ni za koga da mu država nije neprijatelj, a da nije deo sistema.
Srpska država, da.

 

Ajmo malo optimizma, Urke. Ja ne sumnjam da bi naša (i ne samo naša) država volela da nas sve baci u lance da radimo za nju kao roblje, ali ima tu jedan problem: oni jednostavno nisu sposobni za takvu akciju niti im se to isplati. Pa oni ne mogu da nateraju ljude da nose maske, da ispoštuju neke osnovne preventivne mere kao što je zabrana okupljanja, a i ne insistiraju nešto na kažnjavanju. Zar ti to ne govori nešto? 

 

Njima treba roblje, da, ali roblje koje će da se kreće i troši. Na garderobu, alkohol, skijanje, izlaske, putovanja, svašta nešto. Treba privatnici da rade, da se plaća porez i ostale dažbine. Stvarno misliš da je naša država, ovakva kakva jeste, sposobna da pređe na taj neki novi orvelovski sistem a da ne pukne sa parama u roku od mesec, dva? I u krajnjoj liniji, da se samo naša vlast pita šta će se dešavati ovde?

 

Slažem se da je naša država neprijatelj normalnom čoveku; na žalost, to je uglavnom tako otkada država kao pojam postoji na ovim prostorima. Ali, ja stvarno ne vidim kako ovo njima može da odgovara i spreman sam da se kladim da bi dupe dali da se stvari što pre vrate u normalu - ne zato što se brinu za nas, nego samo i isključivo zbog para.

Edited by implant
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Clash said:

Nemoj samo da se Vucko prvi vakcinise, deset dana cemo da slusamo pricu kao da je odbranio Kosare i presao preko Albanije.

Sto od njega a jos vise od Atlagic grupacije.

A Marko Đurić cupka i aplaudira iza Vučićevih leđa. Preko Zoom-a naravno

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Pletilja said:

Komplikovano do besvesti: snajka zapela da radi, propasce firma bez nje, kaze da je bezbedna na poslu. Njeni roditelji, par godina stariji od mene cuvaju dete i kazu : "Nema potrebe da i ti rizikujes, strpi se, videces unuka cim se ovo malo "zaravni". A unuku ispao i drugi zubic, pohvalio se preko Vibera.....idem da im napravim kolace, bar neka vajda od mene.

Za razliku od proletos kada sam vezbala kod kuce, zdravo se hranila, sad nista od toga ne radim, energija mi je na nuli kao i optimizam. Ubedjena sam da sam u nekoliko navrata zakacila malu kolicinu vuirusa: iz cista mira bi me zabolelo grlo, par dana bih imala neko suvo kasljuckanje, temperatura oko 36.5, malaksalost i - bolela bi me kosa, tj - koza glave, sada me boli uvo, moja slaba tacka i imam vrtoglavicu. Cekam da mi se ovo jos malo smuci, da se onako zdravo naljutim i kazem sebi "alo, devojko, vracaj se u normalu, pretvaras se u gomilu jada i cemera a cerka ti dolazi u posetu na prolece, obecala je...." Koliko ima do proleca...?

 

Draga gospođo Pletilja, kako ja vidim situaciju, snajka je glavni problem i treba je dovesti u red :s_d:.

 

P.S. nemojte da mi zamerite, malo se šalim😉👍.

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, implant said:

 

Draga gospođo Pletilja, kako ja vidim situaciju, snajka je glavni problem i treba je dovesti u red :s_d:.

 

P.S. nemojte da mi zamerite, malo se šalim😉👍.

Klasika, sta mogu, klise je neodoljiv. Izludela nas je sve redom kada je, pre samo 3 nedelje, dobila temperaturu 39! Srecom, bila upala urinarnog trakta a ne korona. I tako rovita - na posao! Ludo dete al sta je tu je, em je lepa, em divno vaspitava mog unuka, ne smem  da zucnem i da hocu.🤭 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

@Kosjan Willavić Bilo bi super da ostanu samo ovi simptomi i biće sve ok..sve najbolje ti želim.

 

Gledala sam sinoć jedan intervju dr Nestorovića, ozbiljan. Verovali ili ne, umirio me je jer sam danima anksiozna kada je koronavirus u pitanju.

 

Objasnio je razlike između ruske i kineske vakcine koje su, po njegovim rečima, klasične vakcine dok su Fajzerova i Moderna vakcina, vakcine koje se prave prvi put.

 

Istakao je da on nije protivnik vakcinacije, niti spada u one koji insistiraju da se maske ne nose.

 

Takođe je objasnio da su mediji krivi za paniku među ljudima i da se društvo polarizovalo, što nije dobro. Kaže da ništa nije crno, niti je sve belo, i da mora da postoji sredina.

 

On zastupa malo drugačiji švedski model.

 

Očekuje da će posle pandemije ceo svet imati probleme: oni koji su bili teško bolesni a preživeli su koronu imaće posledice po zdravlje. Problem je ekonomska situacija koja će biti izuzetno teška u celom svetu, a kao najvažniji problem on već sada vidi veliki broj psihičkih poremećaja. 

 

Pričao je da se povećao broj nasilja u porodici i broj depresivnih i anksioznih.

 

Prepričala sam delove tog intervjua a mogu, ukoliko želite da postavim YT cele emisije.

 

Zbog tog intervjua nisam postala njegov fanatični fan, ali mislim da je mnogo stvari objasnio sasvim korektno i jasno.

 

 

 

 

 

       

Davaj linak.

Inače, kad su deca bila mala, pa bolesna, meni pedijatar kaže- ti si sledeća da se razboliš, ali kad one ozdrave. Što? Sad te vozi adrenalin, a kad on padne, drži se.

Tako će biti i sa pandemijom- čekajmo iduću godinu da vidimo kako se covidi pretvaraju u psih.ambulante

50 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Sunshine State o tome je pričao i Nestorović u tom intervjuu. 

 

Bolnice se pune i sa lakšim i blago teškim pacijentima ( neki ostaju u bolnici da bi se pratilo njihovo stanje koje ne mora da bude teško do kraja lečenja) a pacijenti sa težom kliničkom slikom onda nemaju mesta ( parafraziram ). 

 

*

Znam ljude koji se testiraju više puta ( moj ujak npr ) i oni ulaze u statistiku testiranih...a nemaju simptome ili su blagi. 

 

Testiraju se i oni koji moraju da urade sanitarni pregled jer rade u prodavnicama prehrambenih proizvoda ili rade sa pripremom hrane.

 

Iz mog covida ( Kg) kažu da je bar 10% poseta hipohondričnih. Apeluju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, stray_cat said:

 

Vakcine nikako nisu sumnjive, nego kao i sve vakcine imaju određene neželjene efekte. Što se duže proučavaju efekti i neželjeni efekti, to se više usavršavaju vakcine i smanjuju neželjena dejstva, ali za to je potrebno vreme. Generalno, laički, "seljački", ja bih više voleo da nam Šizoje nabavi vakcine koje u sebi imaju malo korone, pa da mi pravimo antitela, nego one druge koje imitiraju koronu, pa se prave antitela. Izgleda da će vakcine da budu slabo efikasne u smislu da se malo korone ili imitacije korone pomoću njih unosi u organizam, pa će i količina napravljenih antitela da bude srazmerna, tj nedovoljna kad te baš naeks strefi koronapast, jer:

- "slabije" vakcine = manja zaštita (ili stručno šta već) ali i manje neželjenih efekata,

- "jače" vakcine = veća zaštita i više neželjenih efekata.

Pošto se svi sad nešto pitamo da l' oćemo ili nećemo i antivakserski lobi je jak, oni (političari, farmaceutske kuće, Bil Gejts itd) će da nam ponude "slabe" vakcine, kao isitsafeyesitis, ali naravno ima i tu tvist koji si opisao, primio sam vakcinu, gotovo, to je to, sad ću da živim ko pre korone i neću više masku da nosim i slično, iako vakcine neće biti dovoljno "jake" da ti omoguće takvo ponašanje.

 

Država nije tvoj glavni protivnik već virus. Može da se desi i najverovatnije će da se desi da virus i pored svega ostane sa nama (i njemu se živi, razmnožava, mutira i prenosi), s obzirom da smo mi homosapiensi takvi kakvi jesmo.

 

 

Ono što sam pročitao u linkovima koje je wwww ostavljala navodi na zaključak da, po sada dostupnim podacima, vakcine daju prilično dobru zaštitu onome ko je primi. Zaštitu u smislu da se ili ne razboli ako dođe u kontakt sa virusom, ili razvije blage simptome, slične prehladi. Tako da da, u teoriji bi vakcinisani trebalo da mogu da skinu maske; međutim, ostaje problem što vakcinisani mogu da prenose virus dalje, iz gornjeg dela respiratornog sistema. Znači, može da se prenese nekome ko još nije stigao da se vakciniše ili nekome ko neće da se vakciniše (jer je dileja).

 

Mislim da je previše rano donositi neke definitivne zaključke sada, da vidimo šta će biti kada krene vakcinacija i koje će se nove vakcine pojavljivati.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ima tu nekih stvari koje mi se i ne dopadaju, ali stvarno mislim da je ovo njegov ozbiljan intervju... 

Jel stigao da spomene Teslu i vanzemaljce, ili je to ostavio za sledeću epizodu?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Dragi ljudi,

 

Hvala vam na druzenju ovde, svih ovih meseci, pa i ovih poslednjih desetak dana, kad ste me i podrzavali i nervirali!! 😄

 

Miris se vratio, isla danas konacno u setnju (lagano, 5 km), popela se na 4. sprat bez da se zadisem!

 

Cuvajte se, a ako se kojim nesrecnim slucajem i zarazite, nadam se da cete pregrmeti bar kao ja, ako ne i lakse!

Pozdrav, sunce i Suncica su danas tu!

 

spacer.png

 

  • Like 22
  • Love 10
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

 

Ima tu nekih stvari koje mi se i ne dopadaju, ali stvarno mislim da je ovo njegov ozbiljan intervju... 

Ne mogu ja njega ozbiljno, ne vredi, taj nikad kod mene kredibilitet nije imao..

2 hours ago, ras kass said:

Kako da ljudi ne padnu u histeriju kada 24 sata o covidu slusaju? 

 

Sad od vakcine napravise spejs satl, emisije o friziderima gde ce se cuvati vakcine.... koga briga za frizidere?! 

 

A kad se razbolis, sedi kuci i jedi pomorandze.... to je terapija... 

Zaboravio si supice i cajeve...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Pletilja said:

Cekam da mi se ovo jos malo smuci, da se onako zdravo naljutim i kazem sebi "alo, devojko, vracaj se u normalu, pretvaras se u gomilu jada i cemera a cerka ti dolazi u posetu na prolece, obecala je...." Koliko ima do proleca...?

Moji roditelji nas nisu videli, mislim uzivo od proslog januara.

I nece jos skoro.

 

1 hour ago, stray_cat said:

 

Virus te, (ne)posredno, više ograničava od države i pravi ti probleme i štetu koja ne bi bila postojala da ga nema. Da budem precizniji, dodatno te ograničava i pravi štetu.

 

Nece biti, drzava te direktno ogranicava, to sto im je izgovor virus, je neka druga prica.

Ja iskreno nemam pojma sta raditi sa vakcinama kad recimo u US 40% essential radnika ne zeli da je primi.

 

Mogli bi recimo da ponude uz vakcinu besplatnu Louis Vuitton torbu, sigurna sam da bi onda vise njih htelo vakcinu :classic_biggrin:

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Dragi ljudi,

 

Hvala vam na druzenju ovde, svih ovih meseci, pa i ovih poslednjih desetak dana, kad ste me i podrzavali i nervirali!! 😄

 

Miris se vratio, isla danas konacno u setnju (lagano, 5 km), popela se na 4. sprat bez da se zadisem!

 

Cuvajte se, a ako se kojim nesrecnim slucajem i zarazite, nadam se da cete pregrmeti bar kao ja, ako ne i lakse!

Pozdrav, sunce i Suncica su danas tu!

 

spacer.png

 

 

Pa znam ja tebe 😄

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...