Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 minutes ago, wwww said:

@urosg3

pa kad primis 2. dozu treba neko vreme da ti telo napravi dovoljno antitela da budes zasticen. ne dobijas antitela vakcinom, vec ga pravi tvoje telo.

 

dalje, ja licno jos nisam procitala detalje da li vakcina stiti samo od razboljevanja ili i od zarazavanja, odnosno sirenja zaraze dalje (ja licno niti imam pristup dokumentima i podacima koje su firme podnele za odobrenje vakcine, niti sam citala "skracenu verziju" ili tumacenje naucnika). dakle, ako neke vakcine stite od razboljevanja, ali ne i od sirenja virusa, onda je logicno da i oni koji su vakcinisani, kad im vakcina izazove stvaranje dovoljno antitela, nastave da nose maske i da sse distanciraju dok se ogromna vecina ne vakcinise.

 

tako da polako, sve ce se to vremenom razjasniti.

 

u svakom slucaju u ovom trenutku kada prakticno niko nije primio vakcinu apsolutnoo nema nikakvog razloga da se olabavi s merama iprestane s oprezom samo zato sto je najavljeno da su neke firme spremile vakcinu.

Pazi ono što znamo je da nas mesecima dinstaju na tihoj vatri "vakcina je rešenje". Onda čim je to rešenje na dohvat ruke narativ kreće u pravcu "iako je vakcina tu, to nije rešenje"

Ono što je pitanje za sve na temi: da li je samo meni to nelogično? 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

Valjda imam neki imunitet sada, barem pola godine. 

 

valjda nisi 23. od do sad registrovanih 22 rezaraženih na 66 i po miliona registrovanih zaraženih.
ako jesi idi uplati Loto, dobićeš garant bolja ti  je verovatnoća 🙂

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Pazi ono što znamo je da nas mesecima dinstaju na tihoj vatri "vakcina je rešenje". Onda čim je to rešenje na dohvat ruke narativ kreće u pravcu "iako je vakcina tu, to nije rešenje"

Ono što je pitanje za sve na temi: da li je samo meni to nelogično? 

 

Posebna je prica sta vama u Srbiji pricaju raznorazni "strucnjaci".

 

Mislim da sam vam pisala da je ovde bila jedna tv emisija s diskusijom oko vakcinacije, a koja je ukljucivala i pricu o tome da treba stanovnistvu objasniti otvoreno i transparentno koja je situacija (kao sto je Milanko Sekler objasnio vrlo uprosceno oko maski, zarazavanja u razlicitim situacijama itd.). Da se tacno kaze sta se zna, a sta se ne zna, da se kaze koji rizici su poznati, a za koje jos uvek nemaju odgovor. I da se predvidi kako ce teoreticari zavere i antivaxeri pokusati da sabotiraju vakcinaciju (kao onaj tekst koji je mrd postavio, a koji miksuje tacno i netacno i gde neko ko ne prati sve moze lako da se upeca) pa da se pripreme "kontramere".

Link to comment
Share on other sites

Meni blago receno cudno ono sto nama ovde prica sada premijer i krizni stab itd a to je

 

- vakcina je tu da zastiti druge a ne tebe, ti vakcinu primas jer si altruista

 

- na pitanje novinara da li ce clanovi vlade da se vakcinisu u prvoj turi ( a uz objasnjenje da bi to mozda bilo dobro jer francuzi nisu mnogo entueijasti a i obzirom da su Obama ... rekli...) - odgovor naseg premijera je da to ne dolazi u obzir jer postoji redosled, zna se ko ima prioritet i na nama je da postujemo red .

 

Da li ovo samo meni zvuci idiotski ?:classic_unsure::reading:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

Posebna je prica sta vama u Srbiji pricaju raznorazni "strucnjaci".

 

Mislim da sam vam pisala da je ovde bila jedna tv emisija s diskusijom oko vakcinacije, a koja je ukljucivala i pricu o tome da treba stanovnistvu objasniti otvoreno i transparentno koja je situacija (kao sto je Milanko Sekler objasnio vrlo uprosceno oko maski, zarazavanja u razlicitim situacijama itd.). Da se tacno kaze sta se zna, a sta se ne zna, da se kaze koji rizici su poznati, a za koje jos uvek nemaju odgovor. I da se predvidi kako ce teoreticari zavere i antivaxeri pokusati da sabotiraju vakcinaciju (kao onaj tekst koji je mrd postavio, a koji miksuje tacno i netacno i gde neko ko ne prati sve moze lako da se upeca) pa da se pripreme "kontramere".

Jesi sećam se. 

Esad na bold, koliki su rizici i jesu li merljivi, i zašto tačno ne postoji prihvatljiv rizik kao merljiv i jasan model je isto značajno pitanje koje nedostaje.

Link to comment
Share on other sites

(Kucam napamet i uopšteno): vakcina nije čarobna crvena pilula koja deluje tako da ako je popiješ ne možeš više da se razboliš. Vakcina deluje (u smislu da se najnajnajverovatnije nećeš razboleti) samo ako se dovoljan broj ljudi oko tebe vakciniše. Možda baš kod tebe vakcina ne izazove stvaranje dovoljnog broja antitela potrebnih da "odbiješ" napad veliki broj virusoidnih čestica odjednom (bliski i intenzivni kontakt za nekim prokuženim). Zato moraju da ostanu i mere: distanca, maske itd.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Meni blago receno cudno ono sto nama ovde prica sada premijer i krizni stab itd a to je

 

- vakcina je tu da zastiti druge a ne tebe, ti vakcinu primas jer si altruista

 

- na pitanje novinara da li ce clanovi vlade da se vakcinisu u prvoj turi ( a uz objasnjenje da bi to mozda bilo dobro jer francuzi nisu mnogo entueijasti a i obzirom da su Obama ... rekli...) - odgovor naseg premijera je da to ne dolazi u obzir jer postoji redosled, zna se ko ima prioritet i na nama je da postujemo red .

 

Da li ovo samo meni zvuci idiotski ?:classic_unsure::reading:

I meni zvuči idiotski, i zvuči mi mi kao emocionalna ucena isto kao "moja maska štiti tebe, a tvoja mene"
A u stvarnosti na mom projektu puno radno vreme svi nosili maske, i od nas 5 do sad troje zaboli koronu. A savesno nosili maske svih 6 sati.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

 

Esad na bold, koliki su rizici i jesu li merljivi, i zašto tačno ne postoji prihvatljiv rizik kao merljiv i jasan model je isto značajno pitanje koje nedostaje.

 

Nedostaje jer ne znaju i jer je metoda nova i jer ne mogu da znaju efekte posle godinu dana naprimer jer za to treba da prodje godinu dana a i ne zna se koliko ce da bude imunitet i koliko ce da traje jer i za to treba vreme da se vidi.

Koliko sam ja shvatila iz napisanog napravili su vakcinu za koju je prioritet broj jedan da ima sto manje sekundarnih efekata koji se ocekuju, a efikisnost koliko bude bude, druga opcija je u principu da vakcina bude ona jaca tj efikasnija ali onda je i rizik veci od sekundarnih efekata i to se cini kao veci rizik.

Znaci imacemo vakcinu koja ne bi trebalo da bude stetna malo ce da pomogne ali nece mnogo i zbog toga cemo i dalje nositi maske i sve dok virus sam od sebe i uz pomoc brzeg prokuzavanja i ko zna cega nekako nestane ili se napravi efikasnija vakcina

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

Just now, stray_cat said:

(Kucam napamet i uopšteno): vakcina nije čarobna crvena pilula koja deluje tako da ako je popiješ ne možeš više da se razboliš. Vakcina deluje (u smislu da se najnajnajverovatnije nećeš razboleti) samo ako se dovoljan broj ljudi oko tebe vakciniše. Možda baš kod tebe vakcina ne izazove stvaranje dovoljnog broja antitela potrebnih da "odbiješ" napad veliki broj virusoidnih čestica odjednom (bliski i intenzivni kontakt za nekim prokuženim). Zato moraju da ostanu i mere: distanca, maske itd.

Važi. Ostaju mere, onda nema vakcine. Dogovoreno. Ako će neko drugi da procenjuje moj lični rizik, a ne ja - može da dobije isključivo otpor.

1 minute ago, ciao said:

 

Ne dostaje jer ne znaju i jer je metoda nova i jer ne mogu da znaju efekte posle godinu dana naprimer jer za to treba da prodje godinu dana a i ne zna se koliko ce d abude imunitet i koliko ce da traje jer i za to treba vreme da se vidi.

Koliko sam ja shvatila iz napisanog napravili su vakcinu za koju je prioritet broj jedan da ima sto manje sekundarnih efekata koji se ocekuju, a efikisnost koliko bude bude, druga opcija je u principu da vakcina bude ona jaca tj efikasnija ali onda je i rizik veci od sekundarnih efekata i to se cini kao veci rizik.

Znaci imacemo vakcinu koja ne bi trebalo d abude stetna malo ce da pomogne ali nec emnogo i zbog toga cemo i dalje nositi maske i sve dok virus sam od sebe i uz pomoc brzeg prokusavanja i ko zna cega nekako nestane ili se napravi efikasnija vakcina

Ova dva bolda su u direktnoj koliziji, ne može istovremeno 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, ciao said:

Meni blago receno cudno ono sto nama ovde prica sada premijer i krizni stab itd a to je

 

- vakcina je tu da zastiti druge a ne tebe, ti vakcinu primas jer si altruista

 

- na pitanje novinara da li ce clanovi vlade da se vakcinisu u prvoj turi ( a uz objasnjenje da bi to mozda bilo dobro jer francuzi nisu mnogo entueijasti a i obzirom da su Obama ... rekli...) - odgovor naseg premijera je da to ne dolazi u obzir jer postoji redosled, zna se ko ima prioritet i na nama je da postujemo red .

 

Da li ovo samo meni zvuci idiotski ?:classic_unsure::reading:

pa znas sta, Makronova zena bi mozda mogla da spada u rizicnu grupu (starosnu) - koliko je zena stara? elem, ako on dozvoli da se ona vakcinise valjda bi vam to bilo dovoljno kao dokaz. :classic_biggrin:

 

elem, kod nas bi recimo bio dokaz da se Angela vakcinise, ali ne i ministar zdravlja, prosto jer je on em mladji, em je sad pre koju sedmicu prelezao virus (ili nije imao simptome ili totalno slabe). takodje, imamo jednog poprilicno debelog ministra (za privredu) - on bi definitivno trebalo da pokazno primi vakcinu.

 

inace, sad videh na France24 na engleskom intervju s Francuzom koji je radio na razvoju Moderna vakcine.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, stray_cat said:

Ne moraš da se vakcinišeš, ali neće da prođe dok se većina ne vakciniše (neće da prođe u smislu da je nema više).

Nije problem, sa mog stanovišta ja to vidim ovako:
1. sumnjive epidemiološke mere (dokaz: 66,5 miliona nisu zaštitile)
2. sumnjive vakcine (dokaz: nije jasno i transparentno manje više sve oko njih)

Država od mene može da dobije ili 1 ili 2. Ne može i jedan i dva, dođavola preterali su svaku meru. Biram manje zlo - 1.
Moj život, moja odluka. Ne dam im sve.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, urosg3 said:


A u stvarnosti na mom projektu puno radno vreme svi nosili maske, i od nas 5 do sad troje zaboli koronu. A savesno nosili maske svih 6 sati.

pa nisu ti se kolege zarazile tu dok ste radili (ako ste nosili sve vreme maske i luftirali prostorije), vec u privatnim kontaktima, od dece koja idu u skolu ili na nekom drugom mestu.

pa evo citali smo sta su Amgelia i Baby pisale kako je virus dosao i njihove kuce.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, wwww said:
9 minutes ago, wwww said:

pa znas sta, Makronova zena bi mozda mogla da spada u rizicnu grupu (starosnu) - koliko je zena stara? elem, ako on dozvoli da se ona vakcinise valjda bi vam to bilo dovoljno kao dokaz. :classic_biggrin:

 

elem, kod nas bi recimo bio dokaz da se Angela vakcinise, ali ne i ministar zdravlja, prosto jer je on em mladji, em je sad pre koju sedmicu prelezao virus (ili nije imao simptome ili totalno slabe). takodje, imamo jednog poprilicno debelog ministra (za privredu) - on bi definitivno trebalo da pokazno primi vakcinu.

 

inace, sad videh na France24 na engleskom intervju s Francuzom koji je radio na razvoju Moderna vakcine.

 

Makronova zena ne spada u rizicnu starosnu  grupu ona ima 67 godina a kod nas si mator sa 75+. Posle te starosne rizicne grupe su 64+ ali uz pridruzenu bolest koju ona koliko znamo nema, znaci ona takodje nece da uzme vakcinu preko reda od nekog kome je potrebnija - po narativu i instrukcijama vlade

 

@wwwwTaj francuz pretpostavljam Stephan Bancel je direktor-menadzer Moderne koji je imao ideju da se orijentisu na vakcinu cim se virus pojavio i postao je za ovih 6 meseci multimilijarder ni iz cega

 

BTW nisam ga gledala i slusala jos - kakav ti je utisak ostavio?

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

pa nisu ti se kolege zarazile tu dok ste radili (ako ste nosili sve vreme maske i luftirali prostorije), vec u privatnim kontaktima, od dece koaj idu u skolu ili na nekom drugom mestu.

pa evo citali smo sta su Amgelia i Baby pisale kako je virus dosao i njihove kuce.

Sigurno, i ja mislim da je tako. Zar nije to onda dokaz da nošenje maski trenutno u stvari i nije zaštita? Ono 3 od 5 u mom timu je zaraženo, iako nosi maske gde je propisano.
To ih nije zaštitilo, ok, iz objektivnih razloga, a šta kad ti takvi objektivni razlozi zaista postanu masovni?
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, ciao said:

Makronova zena ne spada u rizicnu starosnu  grupu ona ima 67 godina a kod nas si mator sa 75+. Posle te starosne rizicne grupe su 64+ ali uz pridruzenu bolest koju ona koliko znamo nema, znaci ona takodje nece da uzme vakcinu preko reda od nekog kome je potrebnija - po narativu i instrukcijama vlade

 

Taj francuz pretpodtavljam Stephan Bancel je direktor-menadzer Moderne koji je imao ideju da se orijentisu na vakcinu cim se virus pojavio i postao je za ovih 6 meseci multimilijarder ni iz cega

Pa valjda imate nekog slavnog koji bi spadao u tu kriticnu grupu koja bi trebalo da bude prvo vakcinisana, pa da ta osoba pokazno primi vakcinu. Sad vam je umor Ziskar Desten od corone, pa on otpada.

A inace, verujem da u prioritetne definitivno treba da spada sef drzave (mada je Makron bas mlad) kao "bazicni radnik". U UK bi Kraljica mogla da primi javno vakcinu, mada ne znam koliko bi se to uklapalo u kraljevske protokole.

 

4 minutes ago, urosg3 said:

Sigurno, i ja mislim da je tako. Zar nije to onda dokaz da nošenje maski trenutno u stvari i nije zaštita? Ono 3 od 5 u mom timu je zaraženo, iako nosi maske gde je propisano.
To ih nije zaštitilo, ok, iz objektivnih razloga, a šta kad ti takvi objektivni razlozi zaista postanu masovni?
 

to samo pokazuje da mere nisu dovoljne da se spreci svako zarazavanje (doduse, mere se prvenstveno donose zbog kontrolisanja epidemije, a ne zbog sprecavanja da se svaki pojedinac zarazi) i da ih treba poostriti (verujem da te ovo raduje :classic_biggrin: )

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, wwww said:

Pa valjda imate nekog slavnog koji bi spadao u tu kriticnu grupu koja bi trebalo da bude prvo vakcinisana, pa da ta osoba pokazno primi vakcinu. Sad vam je umor Ziskar Desten od corone, pa on otpada.

A inace, verujem da u prioritetne definitivno treba da spada sef drzave (mada je Makron bas mlad) kao "bazicni radnik". U UK bi Kraljica mogla da primi javno vakcinu, mada ne znam koliko bi se to uklapalo u kraljevske protokole.

 

Ziskar D'Esten umro od korone kad to procitam ja se izneviram moram da priznam - covek ima 94 godine i poslednjih meseci je u bolnici - pa mora covek da umre od neceg majku mu

Citam ima neki zahtev da se ubuduce precizira izraz - umro od korone ili umro sa koronom - make sense po meni mnogo vise nego reci da je neko u 94 oj umro od korone, naravno to sada forsiraju - samo sto ne kazu evo da je poziveo jos par meseci da doceka vakcinu ziveo bi zauvek

 

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, wwww said:

i da ih treba poostriti (verujem da te ovo raduje :classic_biggrin: )

Možda ćeš se iznenaditi, ali slažem se da ih treba pooštriti. Ako je premisa da ipak štite, na šta sam voljan da se složim, na ovaj način kao do sad - ne daju rezultate. Od tvrdnje, da bi bez njih bilo gore, od toga nema vajde...
Znaš ja ću da pristanem na sve što je argumentovano i logično.
Nema mi logike da se nosi maska u javnom prostoru, a da je rizik veći izvan javnog prostora. Zato i mislim da, ukoliko smo se složili da maska ipak štiti da se pooštri. jedini logični ishod trenutne situacije, on mi se ne dopada, ali zvuči kao logičan plan.

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, urosg3 said:

Nije problem, sa mog stanovišta ja to vidim ovako:
1. sumnjive epidemiološke mere (dokaz: 66,5 miliona nisu zaštitile)
2. sumnjive vakcine (dokaz: nije jasno i transparentno manje više sve oko njih)

Država od mene može da dobije ili 1 ili 2. Ne može i jedan i dva, dođavola preterali su svaku meru. Biram manje zlo - 1.
Moj život, moja odluka. Ne dam im sve.

a da ipak sacekas da izadje neka analiza naucnika koji su zapravo videli i analizirali podatke koje su firme predale uz zahtev za odobrenje vakcine?

evo, ja cu da pratim ovih nekoliko twiter naloga koji regularno izvestavaju o svemu aktuelnom, pa cim naletim na nesto u ovom smislu - postavicu.

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, ras kass said:

Valjda imam neki imunitet sada, barem pola godine. 

 

 

https://www.nytimes.com/2020/11/17/health/coronavirus-immunity.html

 

Eight months after infection, most people who have recovered still have enough immune cells to fend off the virus and prevent illness, the new data show. A slow rate of decline in the short term suggests, happily, that these cells may persist in the body for a very, very long time to come.

“That amount of memory would likely prevent the vast majority of people from getting hospitalized disease, severe disease, for many years,” said Shane Crotty, a virologist at the La Jolla Institute of Immunology who co-led the new study.

 

Hajde malo da budemo i optimisticni, pa da se nadamo da ce biti tako 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, wwww said:

a da ipak sacekas da izadje neka analiza naucnika koji su zapravo videli i analizirali podatke koje su firme predale uz zahtev za odobrenje vakcine?

evo, ja cu da pratim ovih nekoliko twiter naloga koji regularno izvestavaju o svemu aktuelnom, pa cim naletim na nesto u ovom smislu - postavicu.

Naravno, ali slutim i dobar ti stojim da je sledeći talas medijske histerije upravo to:
"evo je vakcina, ali to nije rešenje, rešenje je da imamo mere, i da se vakcinišemo"
a  proletos svako od stručnjaka je govorio: "jedino rešenje je vakcina, ili masovni imunitet prokužavanjem.
Mere i vakcina istovremeno nas vode u logičan ishod - nema masovnog prokužavanja. A epidemiolozi, ta novokomponovana estradno medijska elita uživa povlastice medijske i lukrativne slave. Na uvek.

Edit: inače tebi posebno hvala na krajnje temeljitom i posvećenom izveštavanju ove naše male zajednice, stvarno. Takav sam bio u zori interneta, pa sam nostalgičan za tim danima, imalo se onda i vremena i volje za sve, divno je da taj duh živi u tebi, inspirativan si sagovornik, meni je posebna čast da delim razgovor sa tobom i svima ovde.

Mnogo poljubaca od mojih devojaka i mene, hvala ti.

Edited by urosg3
hvala wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, urosg3 said:

valjda nisi 23. od do sad registrovanih 22 rezaraženih na 66 i po miliona registrovanih zaraženih.
ako jesi idi uplati Loto, dobićeš garant bolja ti  je verovatnoća 🙂

 

24, 23. je muž moje sestre od tetke, hirurg na KBCu, zaradio po drugi puta.

 

19 minutes ago, Referent said:

Trenutno sam u fazonu da bih i dop primio samo da ovo sranje prestane. 

Elem, da li ima neki vremenski period kada sme da se nastavi sa treninzima nakon korone ili samo slušati svoje telo?

 

Vidi ti ljukavu ljisicu.

 

E, mali veseljače, lepo si se setio...:s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...