Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, mrd said:

Jos nisu otkrili nista o tome da li izaziva autizam, ali sterilitet je tu. 😛

129859332_1364132717259669_7887776020332

cek, da pokusam da shvatim o cemu se ovde radi:

protein, koji je u pipcima corona virusa, izaziva reakciju organizma (proizvodnju antitela), a koja napadaju placentu kod zena, pa ce one biti sterilne.

zasto autori ovog clanka samo pljuju vakcinu, a ne i sam virus, tj. zasto ne agituju da se zene uopste ne zarazavaju ovim virusom? da li to "pravi" virus nema taj protein ili nekako ne izaziva sterilitet kod zena, a delic tog virusa, koji je (prema autorima) u vakcini,  izaziva? :smiley24:

 

jesu li mozda ispitali zene koje su do sada prelezale corona virus da li su sad sterilne?

 

na stranu to sto u pomenutoj vakcini nije protein vec mRNA koja ljudskom organizu daje informaciju kako da sintetise doticni protein.

 

ko su autori tog teksta?

Link to comment
Share on other sites

Probili smo rok na projektu, i eto belaja, dobili aneks, pa produžavamo, a baš mi se i ne radi 😞

Nego čitam danas neko iz WHO je rekao otprilike "vakcinacija ne znači kraj epidemije, i prestanak mera"

jesam to dobro video ili onako u brzini pa prevideo?

Ukoliko jeste, odmah da se dogovorimo režim i ja:

Ili vakcina ili epidemiološke mera. Ne može oba istovremeno. Stvarno hoće sve da nam uzmu, oteraće me u antivaksere majkemi, nikad mi nije palo na pamet da sumnjam u vakcinu, ali ne vredi...
Osladilo im se tlačenje pa eto

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

cek, da pokusam da shvatim o cemu se ovde radi:

protein, koji je u pipcima corona virusa, izaziva reakciju organizma (proizvodnju antitela), a koja napadaju placentu kod zena, pa ce one biti sterilne.

zasto autori ovog clanka samo pljuju vakcinu, a ne i sam virus, tj. zasto ne agituju da se zene uopste ne zarazavaju ovim virusom? da li to "pravi" virus nema taj protein ili nekako ne izaziva sterilitet kod zena, a delic tog virusa, koji je (prema autorima) u vakcini,  izaziva? :smiley24:

 

jesu li mozda ispitali zene koje su do sada prelezale corona virus da li su sad sterilne?

 

na stranu to sto u pomenutoj vakcini nije protein vec mRNA koja ljudskom organizu daje informaciju kako da sintetise doticni protein.

 

ko su autori tog teksta?

Ma ovo je standardna teorija zavere, nista novo.

Nego, svi smo prevideli cinjenicu da su Kinezi bili na Mesecu i da su pokupili svega gore.
To stize na majcicu Zemlju  u naredne dve nedelje. E ovo je pravo znacenje floskule presudne su sledece dve nedelje.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, urosg3 said:

Probili smo rok na projektu, i eto belaja, dobili aneks, pa produžavamo, a baš mi se i ne radi 😞

Nego čitam danas neko iz WHO je rekao otprilike "vakcinacija ne znači kraj epidemije, i prestanak mera"

jesam to dobro video ili onako u brzini pa prevideo?

Ukoliko jeste, odmah da se dogovorimo režim i ja:

Ili vakcina ili epidemiološke mera. Ne može oba istovremeno. Stvarno hoće sve da nam uzmu, oteraće me u antivaksere majkemi, nikad mi nije palo na pamet da sumnjam u vakcinu, ali ne vredi...
Osladilo im se tlačenje pa eto

 

Ma sviraju gnjurcu. Čitam danas da treba biti oprezan još neko vreme posle vakcinacije (2-3 nedelje, čini mi se), posle toga možeš polako da se vraćaš u neki normalan život. Ograđujem se u smislu da je u pitanju izjava nekog našeg lekara koji živi u Rusiji i primio je Sputnik, mada mi se čini da sam još negde video sličnu priču, vezano za neku drugu vakcinu. Ono oko čega treba više brinuti je masa naroda koja neće hteti da se vakciniše, imho.

 

Edit: evo linka, Alo je u pitanju tako da nije neki izvor, ali nemam bolji trenutno:

 

         https://www.alo.rs/zenske-price/nazdravlje/profesor-sergej-boljevic-vakcinisani-protiv-kovida-trebalo-bi-da-ostanu-kod-kuce/361856/vest?                         utm_campaign=alo.contentexchange.me&utm_medium=referral&utm_source=alo.contentexchange.me

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, urosg3 said:

Probili smo rok na projektu, i eto belaja, dobili aneks, pa produžavamo, a baš mi se i ne radi 😞

Nego čitam danas neko iz WHO je rekao otprilike "vakcinacija ne znači kraj epidemije, i prestanak mera"

jesam to dobro video ili onako u brzini pa prevideo?

Ukoliko jeste, odmah da se dogovorimo režim i ja:

Ili vakcina ili epidemiološke mera. Ne može oba istovremeno. Stvarno hoće sve da nam uzmu, oteraće me u antivaksere majkemi, nikad mi nije palo na pamet da sumnjam u vakcinu, ali ne vredi...
Osladilo im se tlačenje pa eto

 

😄

 

Verovatno ce, za putovanja, biti potrebno da imam medicinski pasos i pokazem da sam vakcinisana, plus prelezala covid-19, hence imam antitela, a moram i masku i ostale epidemiolosks mere.

 

Dajte mi i astronautski skafander, nek se nadje, zlu ne trebalo!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Ma ovo je standardna teorija zavere, nista novo.

Nego, svi smo prevideli cinjenicu da su Kinezi bili na Mesecu i da su pokupili svega gore.
To stize na majcicu Zemlju  u naredne dve nedelje. E ovo je pravo znacenje floskule presudne su sledece dve nedelje.

Možda su upalili LVR i ukrali ga sa meseca 🙂

Link to comment
Share on other sites

Just now, implant said:

 

Ma sviraju gnjurcu. Čitam danas da treba biti oprezan još neko vreme posle vakcinacije (2-3 nedelje, čini mi se), posle toga možeš polako da se vraćaš u neki normalan život. Ograđujem se u smislu da je u pitanju izjava nekog našeg lekara koji živi u Rusiji i primio je Sputnik, mada mi se čini da sam još negde video sličnu priču, vezano za neku drugu vakcinu. Ono oko čega treba više brinuti je masa naroda koja neće hteti da se vakciniše, imho.

Nek se nose u taj isti gnjurac, bez šale. Ne vidim kako ovakve izjave, a još jednom - možda nisam tačno video, doprinose potrebi da se populacija vakciniše.
Ukoliko je nešto bitno, to je da taj proces prođe bez kontraverzi, bez pritisaka, mirno i staloženo, sa svešću da je to željeni izlaz iz pandemije. Tako bi izgledalo iz ugla odgovornog, samosvesnog lekara.

Na ovaj način može samo da pobudi sumnju, i podstakne na otpor. Bukvalno mislim, ako još neko sa pozicije autoriteta ovako paušalno krene da "mrači" ne da me vakcina neće videti, nego mogu da se pozdrave sa bilo kakvim društvenim priznanjem.

Kakva je to logika ne kapiram - u istoj rečenici tvrdiš da je vakcina efikasna 95% i da je potrebno na dugo i neodređeno vreme podnosiš epidemiološke mere. Ja možda jesam... to što jesam, ali ovo ne drži vodu nikako.

Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, urosg3 said:

Nego čitam danas neko iz WHO je rekao otprilike "vakcinacija ne znači kraj epidemije, i prestanak mera"
[...]
Ili vakcina ili epidemiološke mera. Ne može oba istovremeno.

Stvarno hoće sve da nam uzmu, oteraće me u antivaksere majkemi, nikad mi nije palo na pamet da sumnjam u vakcinu, ali ne vredi...
Osladilo im se tlačenje pa eto

 

Naravno da moze i vakcina i mere istovremeno. Nece se svi vakcinisati preko noci pa da nakrivimo kapu.

Vakcinacija ce se obavljati u etapama, prvo prioritetne grupe (njih je nekoliko) pa onda i svi ostali.

Dok se to - verovatno mesecima - desava, logicno je da neke mere budu na snazi.

To ako se ne racunaju dodatne veoma moguce logisticke smetnje / usporavanja. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

😄

 

Verovatno ce, za putovanja, biti potrebno da imam medicinski pasos i pokazem da sam vakcinisana, plus prelezala covid-19, hence imam antitela, a moram i masku i ostale epidemiolosks mere.

 

Dajte mi i astronautski skafander, nek se nadje, zlu ne trebalo!

Ovo mi je interesantno. Fajzer je u 3.fazu uvrstio i prebolele, a da bi pokazao da i oboleli mogu da je prime bez nus- efekata. Uspešnost 95%. Ko je daje- vakcina ili antitela? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Cyber said:

 

Naravno da moze i vakcina i mere istovremeno. Nece se svi vakcinisati preko noci pa da nakrivimo kapu.

Vakcinacija ce se obavljati u etapama, prvo prioritetne grupe (njih je nekoliko) pa onda i svi ostali.

Dok se to - verovatno mesecima - desava, logicno je da neke mere budu na snazi.

To ako se ne racunaju dodatne veoma moguce logisticke smetnje / usporavanja. 

 

Sve je to OK, prvo prioritetne grupe pa onda mi, sirotilja. Dok sirotilja ne krene sa vakcinacijom prirodno je da na snazi ostanu neke mere. Ali onog momenta kada primim vakcinu (kao pripadnik te iste sirotilje), ja sam u najvećoj meri zaštićen, zar ne? Ili mašim fudbal?

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Cyber said:

 

Naravno da moze i vakcina i mere istovremeno. Nece se svi vakcinisati preko noci pa da nakrivimo kapu.

Vakcinacija ce se obavljati u etapama, prvo prioritetne grupe (njih je nekoliko) pa onda i svi ostali.

Dok se to - verovatno mesecima - desava, logicno je da neke mere budu na snazi.

To ako se ne racunaju dodatne veoma moguce logisticke smetnje / usporavanja. 

eto to meni nije nikako logično, moja pamet / glupost odbija tu logiku.

Dakle ja se vakcinišem, platim tamo gde treba, koliko traže za tu vakcinu, i dalje mi stoji pretnja da nedeljom, možda, ne mogu izađem u prirodu?

Ponoviću još jednom; To rođaci iz svih vlasti, uključujići medicinske vlasti - neće da može. Platio sam, primio vakcinu, živim normalno. Hoćet i dalje da mi pretite lockdownom, nema vakcine. 
Simple as that.

neko će sad da kaže kako nemam razumevanja, logistika, problemi, i verovatno će biti u pravu. Nemam razumevanja, tačno. Potrošili ga isti ti rođaci, sa istih autoritarnih centara svojim medijskim nastupima i histerijom.
Branimo zdravsveni sistem, hmm... Hajd ovo je edit eloboriraću... ček da jedem nešto 🙂

3 minutes ago, Clash said:

E to je  projekat, a ne ovo tvoje.

brate ovo moje k`o Skadar na Bojani, još nas desetkovalo, od 5 u timu ostala nas dvojica, pa nismo hobotnice da kucamo na 5 kompjutera istovremeno

Edited by urosg3
dodatak
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, implant said:

Ali onog momenta kada primim vakcinu (kao pripadnik te iste sirotilje), ja sam u najvećoj meri zaštićen, zar ne?

 

Da, ali mere ostaju zbog onih koji nisu vakcinisani. Bar ja tako mislim..

 

Nisu mi jasni svi koji se protive vakcinaciji. Da li ti ljudi piju lekove ili se leče narodnom medicinom?

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Devojka Luke Razića said:

 

Da, ali mere ostaju zbog onih koji nisu vakcinisani. Bar ja tako mislim..

 

Nisu mi jasni svi koji se protive vakcinaciji. Da li ti ljudi piju lekove ili se leče narodnom medicinom?

 

 

Ok to razumem. Ono što ne razumem kako sam ja vakcinisan opasan za nekog ko nije vakcinisan?
Ukoliko jesam, to mora da mi se argumentuje neporecivim argumentom. Ne random izjavom nekog uhljeba (divan izraz iz komšiluka) iz WHO nego da meni laiku bude bez ikakve sumnje jasno.
Dakle da li je vakcinisan homo sapiens pretnja drugom nevakcinisanom homo sapiensu?

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ok to razumem. Ono što ne razumem kako sam ja vakcinisan opasan za nekog ko nije vakcinisan?
Ukoliko jesam, to mora da mi se argumentuje neporecivim argumentom. Ne random izjavom nekog uhljeba (divan izraz iz komšiluka) iz WHO nego da meni laiku bude bez ikakve sumnje jasno.
Dakle da li je vakcinisan homo sapiens pretnja drugom nevakcinisanom homo sapiensu?

Ko će to da ti kaže? Zašto se špekuliše sa efikasnošću vakcine? Šta radi vakcina? Da li štiti TEBE od težih formi bolesti ili te štiti da se ne razboliš?

Sve će ovo ugasiti proleće, prokuženost i eventualna vakcina. Šanse nema da se bave represalijama hteli/ ne hteli. 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Likvi said:

Ko će to da ti kaže? Zašto se špekuliše sa efikasnošću vakcine? Šta radi vakcina? Da li štiti TEBE od težih formi bolesti ili te štiti da se ne razboliš?

Sve će ovo ugasiti proleće, prokuženost i eventualna vakcina. Šanse nema da se bave represalijama hteli/ ne hteli. 

ma kapiram ja sve, ali mislim da je kap prevršila čašu, ovaj put. I da stvarno budi otpor.
Ostao sam dužan zdravstveni sistem, eksplikaciju šta mi branimo odricanjem bitnih kvaliteta u našim životima:
Pazi ovako, Voždovac ima 166 hiljada stanovnika ugrubo. Ima dve primarne kovid ambulante u kojima radi 2 lekara u jednoj i 4 lekara u drugoj, po smeni.
Dakle 6 lekara na prvoj liniji na 160k stanovnika.

160k stanovnika je četvtina Crne Gore. Šta misliš da li stvarno malena CG ima 24 lekara po smeni na celo stanovništvo? 
A mogao bi da mi kaže neko, ukoliko postoji na planeti, da je ekspert na tom polju, a da nije menjao izjave i apokaliptične prognoze u sledeće dve nedelje češće nego gaće. Postoji li uopšte takav?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

ma kapiram ja sve, ali mislim da je kap prevršila čašu, ovaj put. I da stvarno budi otpor.
Ostao sam dužan zdravstveni sistem, eksplikaciju šta mi branimo odricanjem bitnih kvaliteta u našim životima:
Pazi ovako, Voždovac ima 166 hiljada stanovnika ugrubo. Ima dve primarne kovid ambulante u kojima radi 2 lekara u jednoj i 4 lekara u drugoj, po smeni.
Dakle 6 lekara na prvoj liniji na 160k stanovnika.

160k stanovnika je četvtina Crne Gore. Šta misliš da li stvarno malena CG ima 24 lekara po smeni na celo stanovništvo? 
A mogao bi da mi kaže neko, ukoliko postoji na planeti, da je ekspert na tom polju, a da nije menjao izjave i apokaliptične prognoze u sledeće dve nedelje češće nego gaće. Postoji li uopšte takav?

Ju, Kg sa oko 170k stanovnika ima dva covida sa po 10 lekara po smeni. 

1. Nema se para, sporadično po nekim priv.lab. se odradi ponešto iz covid palete

2. Tehničar iz Hitne- transportujem temperaturu na razdaljinu od 300m, a gubim čoveka koji krvari jer ne radim svoj posao

Znaš za šta bih npr.uvek dala masne pare privatno? Ne testiranja, infuzije, preglede. Samo na skener. Em su u strahu velike oči pa ti vide " početnu pneumoniju" em su radiolozi " tanki " s rendgenom jer ne vide pacijenta ( odoh malo u off)

Link to comment
Share on other sites

@urosg3

pa kad primis 2. dozu treba neko vreme da ti telo napravi dovoljno antitela da budes zasticen. ne dobijas antitela vakcinom, vec ga pravi tvoje telo.

 

dalje, ja licno jos nisam procitala detalje da li vakcina stiti samo od razboljevanja ili i od zarazavanja, odnosno sirenja zaraze dalje (ja licno niti imam pristup dokumentima i podacima koje su firme podnele za odobrenje vakcine, niti sam citala "skracenu verziju" ili tumacenje naucnika). dakle, ako neke vakcine stite od razboljevanja, ali ne i od sirenja virusa, onda je logicno da i oni koji su vakcinisani, kad im vakcina izazove stvaranje dovoljno antitela, nastave da nose maske i da sse distanciraju dok se ogromna vecina ne vakcinise.

 

tako da polako, sve ce se to vremenom razjasniti.

 

u svakom slucaju u ovom trenutku kada prakticno niko nije primio vakcinu apsolutnoo nema nikakvog razloga da se olabavi s merama iprestane s oprezom samo zato sto je najavljeno da su neke firme spremile vakcinu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...