Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

48 minutes ago, John Terry said:

Kako nije sramota ove lekare da uzimaju ove nagrade od Vucica i to u sred masovnog umiranja ljudi? Pri tome, niko od njih ne leci nikoga direktno, sve neki zaduzeni za logistiku... ja ne znam, mene bi bilo sramota. Aj kad se okonca sve pa kad se podvuce linija pa i da kazes sad je ok....

 

Zamislite generala kako prima priznanje od predsednika drzave dok mu vojnici ginu na ratistu.

 

Koja je uopšte poenta deliti nagrade za borbu protiv korone dok epidemija još traje? Valjda elementarna logika nalaže da se korona prvo "pobedi". A trenutna situacija je najgora od početka epidemije.

 

Što se tiče sramote, pa za nagrede se i biraju oni koje nije sramota.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Angelia said:

Imali smo i mi jednog sto je napisao knjigu usred pandemije o svom velikom uspehu....sa najvecim brojem umrlim.

Neki ljudi imaju jako los osecaj za timing :classic_wink:

 

Ovi naši demonstriraju kompletno odsustvo osećaja za bilo šta. Treba da imaš baš onako poseban karakter da bi pristao da radiš ovo što oni rade...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Ilija Pandurović said:

 

Koja je uopšte poenta deliti nagrade za borbu protiv korone dok epidemija još traje? Valjda elementarna logika nalaže da se korona prvo "pobedi". A trenutna situacija je najgora od početka epidemije.

 

Što se tiče sramote, pa za nagrede se i biraju oni koje nije sramota.

 

Isto razmišljamo. To se i ja pitam. A zanima me i po kom osnovu je i Danica Grujičić ( u prvoj podeli ) dobila nagradu?

 

Usput, niko mi nije odgovorio kolika je verovatnoća da se dobije virus u gradskom prevozu- koristim ga par puta mesečno?

 

Informacija za sve koji uzimaju neke lekove ( vi ili neko iz vaše porodice )- lekari i med.sestre u DZ telefonom produžavaju recepte na 6 meseci, bez dolaska u DZ ukoliko ste zdravi. 

 

Nije potrebno da tražite svog izabranog lekara, terapiju može da prepiše i lekar iz ambulante koja pripada DZ u kome se lečite. Važi i za ortopedska i druga pomagala.

 

I preporuka je da za to ne dolazite u DZ ili ambulantu ( malopre sam produžila recepte ). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Ilija Pandurović said:

 

Koja je uopšte poenta deliti nagrade za borbu protiv korone dok epidemija još traje? Valjda elementarna logika nalaže da se korona prvo "pobedi". A trenutna situacija je najgora od početka epidemije.

 

Sećam se jednog koji je pred kamerama delio ordenje dok se sve oko njega raspadalo. Uglavnom poslednjima na koje je mogao sa racuna - deci i starima. Zvali su se "Volkssturm" na nemackom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Angelia said:

Svasta, ovo je kad se od izjave da nedostatak moze da skodi, pretvori u "vi mislite da to leci".

A to niko od lekara ko preporucuje uzimanje suplemenata ne govori.

I kakva je to izjava "sta ako neko pomisli da ga to stiti"? Pa sta ako pomisli da ga Bog stiti?

Vidimo da su svi ovi kojima je otkriven deficit isli kod lekara i otkrili ga prvo :classic_rolleyes:

 

Ne znam zasto, ali nekako mi lakse da verujem Cleveland Clinic istrazivacima, nego Neveni, znam da su neki od njih kreteni, ali nisu glupi.

 

umesto toga dobijemo eh da ste zdravi ne bi bili bolesni.

 

 

 

DoIMMfC.jpg

Edited by Ta'veren
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, wwww said:

spacer.png

 

EoM7lICUcAIJ0R2?format=jpg&name=4096x409

 

 

wwww, hvala na trudu. Kao i često doneseš zaista korisne postove.

 

Prokomentarisao bih.

Utisak je da se virus prenosi na radnim mestima i potom donosi kući i širi među porodicama.

 

Posmatrajući ovo mi ne deluje preterano smisleno lockdown. Ne vidim da ima stavka restorani. Ima slobodno vreme, ali to je daleko od dominantnog. Jedino ako bi da nije bilo lock žuta stavka "slobodno vreme" eksplodirala...

 

Ako se ispostavi da naša kriva koja je kasnila jedno 3 nedelje opadne kao i većina ovih iz posta onda lockdown zaista postaje upitan.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, koca popovic said:

Mrzi me da pisem na siroko ali iz licnog iskustva znam da C vitamin pomaze kod najmanje jedne bolesti. Isto tako postoji studia da D vitamin ima mnogo pozitivan ucinak kod srcanih oboljenja.

 

Ja dnevno unosim 1000 mg vitamina C kroz suplemente, a inace jedem dosta voca (narocito juznog koje obozavam). Vitamin D unosim 20 kapi Vigantola na 2 ilk 3 dana; to dodje 4 - 5 000 ij dnevno. Uz to uzimam i cink i selen.

 

Sto rece Lane Gutovic, ako ne steti - moze da koristi 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja dnevno unosim 1000 mg vitamina C kroz suplemente, a inace jedem dosta voca (narocito juznog koje obozavam). Vitamin D unosim 20 kapi Vigantola na 2 ilk 3 dana; to dodje 4 - 5 000 ij dnevno. Uz to uzimam i cink i selen.

 

Sto rece Lane Gutovic, ako ne steti - moze da koristi 🙂

 

Ja uzimam 5000 IU D3 ali po preporuci lekara vezano za područje gde obitavam i gde je uobičajen problem manjka vit D. Da ti to nije malopreviše ako si zdrav. U onom članku piše da može biti i štetno, iako se ogradjuju da se ne slažu u potpunosti oko ovih podataka. Možda je olje proveriti sa lekarem (ili 2 3 lekara).

Dosage: The U.S. Recommended Dietary Allowance (RDA) for adults is 600 IU (international units) daily. But there’s no firm agreement on this. “I think 2,000 to 4,000 IU per day will get most people out of the deficiency zone and is safe,” Willett says.

Excess vitamin D via supplements — anything over 4,000 IU, increases the risk of reversing the beneficial effects, including upping the odds of bone fractures. In rare cases, way too much can be outright toxic.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja dnevno unosim 1000 mg vitamina C kroz suplemente, a inace jedem dosta voca (narocito juznog koje obozavam). Vitamin D unosim 20 kapi Vigantola na 2 ilk 3 dana; to dodje 4 - 5 000 ij dnevno. Uz to uzimam i cink i selen.

 

Sto rece Lane Gutovic, ako ne steti - moze da koristi 🙂

Isto tako i ja koristim C vitamin. C vitamin pomaze bolje ili vise izlucuju soli mokracne kiseline iz organizma. Soli mokracne kiseline su glavni krivac za giht m.kiseline. Kad je bolest u odmakloj fazi mora da se koristi lijek ( u mom slucaju alopurinol). Bolest je neizljeciva , sa njom se zivi. C vitamin mnogo pomaze.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, ControlFreak said:

Ja uzimam 5000 IU D3 ali po preporuci lekara vezano za područje gde obitavam i gde je uobičajen problem manjka vit D. Da ti to nije malopreviše ako si zdrav.

 

Jbem li ga, vidim da dr Kamenov preporucuje tako, a posto me je isti lecio kad sam kao toddler imao upalu pluca, malo me sentiment uslovljava da slusam sve sto kaze. Fala Bogu zdrav sam (da kucnem u drvo i da se zapljunem da ne cuje djavo) i nisam alergican ni na sta. Daleko od toga da sam sportski tip, volim "srpski lonac" i sve manjkavosti koje on sa sobom nosi, ali sam nepusac, non-alkoholik i sve sto uz to ide.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, ControlFreak said:

 

Ja uzimam 5000 IU D3 ali po preporuci lekara vezano za područje gde obitavam i gde je uobičajen problem manjka vit D. Da ti to nije malopreviše ako si zdrav. U onom članku piše da može biti i štetno, iako se ogradjuju da se ne slažu u potpunosti oko ovih podataka. Možda je olje proveriti sa lekarem (ili 2 3 lekara).

Dosage: The U.S. Recommended Dietary Allowance (RDA) for adults is 600 IU (international units) daily. But there’s no firm agreement on this. “I think 2,000 to 4,000 IU per day will get most people out of the deficiency zone and is safe,” Willett says.

Excess vitamin D via supplements — anything over 4,000 IU, increases the risk of reversing the beneficial effects, including upping the odds of bone fractures. In rare cases, way too much can be outright toxic.

Svi koji imaju manjak D vit. trebaju da ga uzimaju. Normalan nivo je od 40-200 nekih jedinica . Jedna studia u univerzitetskoj bolnici u Bergenu su dosli do zakljucka da oni koji imaju problema sa kardiovaskularnim sistemom da bi trebali imati 100-200 ovih jedinica. Sanse za srcani udar se zestoko smanjuju. Receno je jos da ne znaju kakva je veza izmedju D vit. i srcanog sistema ali da imaju dokaze za to.

  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Ja dnevno unosim 1000 mg vitamina C kroz suplemente, a inace jedem dosta voca (narocito juznog koje obozavam). Vitamin D unosim 20 kapi Vigantola na 2 ilk 3 dana; to dodje 4 - 5 000 ij dnevno. Uz to uzimam i cink i selen.

 

Sto rece Lane Gutovic, ako ne steti - moze da koristi 🙂

Bolje da uzmes med i orase - veca bi vajda bila. :s_d:

27 minutes ago, koca popovic said:

Isto tako i ja koristim C vitamin. C vitamin pomaze bolje ili vise izlucuju soli mokracne kiseline iz organizma. Soli mokracne kiseline su glavni krivac za giht m.kiseline. Kad je bolest u odmakloj fazi mora da se koristi lijek ( u mom slucaju alopurinol). Bolest je neizljeciva , sa njom se zivi. C vitamin mnogo pomaze.

Vazi i za tebe.:s_d:

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, CheshireCat said:

Koja je priča sa Irskom u prvom talasu? Jesu onda bili loši ili su sada dobri?

 

1 hour ago, CheshireCat said:

 

wwww, hvala na trudu. Kao i često doneseš zaista korisne postove.

 

Prokomentarisao bih.

Utisak je da se virus prenosi na radnim mestima i potom donosi kući i širi među porodicama.

 

Posmatrajući ovo mi ne deluje preterano smisleno lockdown. Ne vidim da ima stavka restorani. Ima slobodno vreme, ali to je daleko od dominantnog. Jedino ako bi da nije bilo lock žuta stavka "slobodno vreme" eksplodirala...

 

Ako se ispostavi da naša kriva koja je kasnila jedno 3 nedelje opadne kao i većina ovih iz posta onda lockdown zaista postaje upitan.

 

Rekli su da je najveci problem ona siva povrsina skroz na dnu, gde ljudi nisu znali kako su se i gde zarazili. Mislim da se ovaj deo za "domacinstva" odnosi i na privatna okupljanja po kucama (recimo bio je prilog o nekom rodjendanu koji je neko pravio kod kuce, pa se ljudi zarazili).

Za "radno mesto" znam npr. da se odnosi izmedju ostalog i na ono zarazavanje u fabrici mesa Tönnies (neka 25. sedmica recimo, gde je pik). Za "bolnice": znam da je u jednu bolnicu u Essenu sad pre koji mesec neko od osoblja uneo virus.

 

U podkastu Prof Drostena prosle sedmice poredili su intervencije u Irskoj i Nemackoj ove jeseni (slican soft lockdown). Kaze npr. da se u Irskoj poprilicno insistiralo na home office, sto nije slucaj s Nemackom. U Irskoj je koriscenje javnog prevoza jako redukovano, na 25%, u Nemackoj ne.

 

Prof Drosten je prosle sedmice diskutovao i koje dodatne mere bi mogle da se uvedu za Nemacku (a koje su to vece usaglasene na sastanku Vlade i pokrajina), a u okviru toga i jednu studiju iz Sranforda (Californija) https://www.nature.com/articles/s41586-020-2923-3 gde su modelirali ponasanje stanovnistva u 20 metropola u USA (podaci dobijeni pracenjem „kretanja“ mobilnih telefona). Pratila se frekventnost i duzina posete tzv. points of interest (POI: restorani, kafei, fitnes centri, supermarketi, hoteli, crkve, lekarske ordinacije...) od 1.3. do 1.5. (kad u USA maske jos uvek nisu bile prakticno ni u kakvoj upotrebi), a u model su usli i podaci o broju inficiranih u tim oblastima.

 

Jedan od zakljucaka je da se smanjenjem poseta pojedinim POI (za koje je nadjeno da imaju veliki potencijal da postnu superspreaders) postize vise nego generalnim smanjenjem mobilnosti stanovnistva. Npr.: bolje ici jednom sedmicno u veliku kupovinu (s pripremljenim spiskom) nego svaki drugi dan u neku manju.

 

Za Cikago su npr. nasli da je za 85% infekcija „krivo“ 10% od svih POI i tu su restorani i fitnes centri bili vrlo visoko na listi (uz kafee, supermarkete, hotele, crkve, lekarske ordinacije). Ispostavilo se da su prodavnice igracaka, prodavnice alata i ostalih kucnnih potrepstina, prodavnice autodelova, automobila, benzinske pumpe, apoteke, robne kuce... manje kriticne sto se tice zarazavanja (ocigledno manja "gustina" ljudi).

 

Ako se rezultati ove studije zele primeniti na ostale zemlje mora se voditi racuna i o nekim detaljima i specificnostima. Npr. restorani u USA su standardno klimatizovani (sto nije slucaj u Nemackoj), a poznato je iz vise studija (pocev od one kineske proletos, pa do nemackih u Tönniesu) da klima uredjaji, koji nisu specificno prilagodjeni ovoj pandemiji, doprinose sirenju corona virusa.

Elem, u ovoj studiji su za Cikago izracunali da ako bi restoran primio samo 20% ljudi to bi smanjilo inficiranje za 80%.

Princip vazi i za druge POI.

 

Kako sad primeniti ovo u praksi? Moze se ici s ogranicavanjem broja ljudi npr. u prodavnici (to nam je sad uvedeno, kao sto je bilo i proletos), a ako ljudi hoce da izbegnu redove pred prodavnicom onda se mogu organizovati da kupuju van „spica“.

 

U studiji je takodje „uhvaceno“ da siromasniji slojevi, koji imaju manje mogucnosti da smanje svoju mobilnost (manje home office) i moraju cesce da posecuju POI s vecom gustinom posetilaca, imaju i vecu verovatnocu da se zaraze.

 

Profa je dalje diskutovao gde se jos stvari u Nemackoj mogu poboljsati. Npr. u firmama su u mnogo slucajeva vec "razredili" ljude po kancelarijama (deo na home office itd.), ali se recimo ljudi cesto okupljaju neko vreme u prostorijama za pauzu/dorucak/kafu.

Pa je onda bila standardna diskusija o skolama itd.

 

Elem, istakao je i bitnu razliku prvog i drugog talasa, kako u USA tako i kod nas. Proslog proleca virus nije bio toliko homogeno svuda kao sada, sto onda zahteva malo drugaciji pristup jer je i rizik drugaciji.

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 hours ago, Kooineeperk said:

Subjekt: zena, '53. godiste, zna da dobije alergijsku astmu, nista nesto drugo znacajno hronicno. Pazila se, nosila masku, ne ide prevozom, ide do prodavnice, ponekad u setnju, nekad na kafu sa komsinicama. U toku protekle nedelje bio je u kuci neki pametnjakovic koji je u fazonu "ma kakva korona", niti se izuo kad je usao. 

 

Dan 1. - subota, 28.11. - kaze pojavili se prvi simptomi, neko grebuckanje u grlu, malo kaslja, blago povisena temperatura (subjektivno).

Dan 2. - nedelja, 29.11. - i dalje blaga temperatura, oseca malaksalost, problemi sa spavanjem. Zbog "osecaja pepela" provera da li je i dalje ok sa culima mirisa i ukusa i sve je ok. Izolovanje od ostalih ukucana (od kojih jedan ima jedno plucno krilo nakon operacije karcinoma).

Dan 3. - ponedeljak, 30.11. - kaze oseca se bolje nego za vikend, temperatura je povremeno bila i do 37.2, pocela da pije Dovicin (inace trude se da piju vitamine koliko mogu), ipak ce ici sutra da se testira. 

Dan 4. - utorak, 01.12. - lepo je prespavala noc, ima cak i apetit iako ima jos grebuckanja u grlu i "neku" temperaturu, odlazi da se testira (privatna laboratorija, seroloski). Ipak poslepodne dobija pozitivan test. Izoluje se kompletno.

Dan 5. - sreda, 02.12. - opet se zali da ne moze da jede, zvace, guta... pije limunadu, caj... Dovicin joj rekli da pije pa pije i to. Javila se na broj, receno joj da dodje u kovid ambulantu u 21h na test iz brisa i mozda pluca da snime. 

 

Dopunjeno...

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Ja sam probao danas na bazen prvi put... sat vremena plivanja, uz odmaranje na 100m i uopste mi nije prijalo. Pojavio se kao neka hladnoca u grlu. Otisao sam posle do banke i ponovo isto kao pre nego sto cu se razboleti: hladan znoj i noge ne osecam. Nije bilo gaadno kao prvi put, ali kada sam dosao kuci, morao sam da odsedim 2h. 

Izgleda da ovo uopste nije zajebancija... cini mi se da sam ja malo prenaglio (7 dana od negativnog testa), malo sam se vise setao za vikend i pomislio da sam zreo za business as usual. Telo kaze ne. Inace od mirisa i ukusa i dalje ni traga :). U frizideru mi je kulen pravljen u raju i ceka...

  • Like 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

par innformacija iz vecerasnjih vesti:

Kod pacijenata koji dodju na intenzivnu Britanci dosta rano daju kiseonik preko jednostavnih maski za disanje i time povecavaju % prezivelih kod onih koji su tesko oboleli. Ovo isto rade u jednoj bolnici u Moersu, gde su od 199 pacijenata imali samo 11 umrlih, sto mu dodje oko 5%. Letos su u Nemackoj nasli da je oko 23% svih koji zaglave na intenzivnoj preminulo.

Komentarisali su i britansko odobrenje Pfizer&Biontech vakcine. Kazu da su Britanci proces provere vakcine odradili tako sto su paralelno odradjivali pojedine korake koji su propisani, dok EU komisija za odobrenje vakcina to radi jedan korak posle drugog. Profa s Uni klinike u Kelnu kaze da ima potpuno poverenje u britanske strucnjake da su sve obavili kako treba (da nisu pod pritiskom vlasti ubrzali proces ne vodeci racuna o pravoj proveri)

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, wwww said:

par innformacija iz vecerasnjih vesti:

Kod pacijenata koji dodju na intenzivnu Britanci dosta rano daju kiseonik preko jednostavnih maski za disanje i time povecavaju % prezivelih kod onih koji su tesko oboleli. Ovo isto rade u jednoj bolnici u Moersu, gde su od 199 pacijenata imali samo 11 umrlih, sto mu dodje oko 5%. Letos su u Nemackoj nasli da je oko 23% svih koji zaglave na intenzivnoj preminulo.

Komentarisali su i britansko odobrenje Pfizer&Biontech vakcine. Kazu da su Britanci proces provere vakcine odradili tako sto su paralelno odradjivali pojedine korake koji su propisani, dok EU komisija za odobrenje vakcina to radi jedan korak posle drugog. Profa s Uni klinike u Kelnu kaze da ima potpuno poverenje u britanske strucnjake da su sve obavili kako treba (da nisu pod pritiskom vlasti ubrzali proces ne vodeci racuna o pravoj proveri)

 

Ja vise verujem MHRA (UK authority), nego EMA - mnogo su striktniji....

CRO i pharma comp.  samo mole boga da ih MHRA ne audit-uje, pa ne sumnjam da nista nisu propustili sto ne bi smelo da se propusti.

 

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, wwww said:

Profa s Uni klinike u Kelnu kaze da ima potpuno poverenje u britanske strucnjake da su sve obavili kako treba (da nisu pod pritiskom vlasti ubrzali proces ne vodeci racuna o pravoj proveri)

UK odobravanje, MRHA nisu preterane birokrate kao FDA - laksi su u proceduri ali su izuzetno striktni. Iskreno receno ne znam da su pravili velike greske u tome, nisam specijalno cula, ali znam da su i inace daleko brzi nego FDA

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Ja vise verujem MHRA (UK authority), nego EMA - mnogo su striktniji....

CRO i pharma comp.  samo mole boga da ih MHRA ne audit-uje, pa ne sumnjam da nista nisu propustili sto ne bi smelo da se propusti.

 

Hehe uvek pobrkam skracenicu, da dobrano ih znam i verujem im vise nego svima ostalima. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...