Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, ciao said:

@wwww koja je procedura kod vas kad neko dobije simptome ili misli da jeste? gledam ovo  u Srbiji sa redovima i haosom, katastrofa. Kod nas u Fra je koliko znam zoves svog lekara telefonom kao prvo ispricas se sa njim detaljno oko simptoma, uradis test koji ti on zakaze a bez cekanja, a ako je test pozitivan i ti u dobrom zdravlju i sa blagim simptomima jedino dobijes preporuku da mirujes i cekas da prodje otprilike. Ako se temperatura povisi ili stanje pogorsa, zoves opet i onda je neka akcija valjda inace nemas ni vitamine ni nista sem eventualno paracetamola za spustanje temperature

 

Apsolutno ista procedura i u NL!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, ciao said:

@wwww koja je procedura kod vas kad neko dobije simptome ili misli da jeste? gledam ovo  u Srbiji sa redovima i haosom, katastrofa. Kod nas u Fra je koliko znam zoves svog lekara telefonom kao prvo ispricas se sa njim detaljno oko simptoma, uradis test koji ti on zakaze a bez cekanja, a ako je test pozitivan i ti u dobrom zdravlju i sa blagim simptomima jedino dobijes preporuku da mirujes i cekas da prodje otprilike. Ako se temperatura povisi ili stanje pogorsa, zoves opet i onda je neka akcija valjda inace nemas ni vitamine ni nista sem eventualno paracetamola za spustanje temperature

mislim da je i kod nas identicno. proletos smo imali neki telefon koji je trebalo da zovemo, ali mislim da su sad prebacili na lekare opste prakse. u svakom slucaju i kad inace zovem da zakazem termin kod kucnog lekara sestra me pita zbog cega mi treba termin, tako da ako sumnjas da imas coronu onda to i kazes sestri, pa ona adekvatno odreaguje. ne testira se kod lekar opste prakse, vec u posebnim centrima.

 

Vidim da su u nekim gradovima otvorili mesta gde moze da se samoinicijativno zakaze i uradi brzi test (kod nas to jos uvek radi medicinsko osoblje jer je misljenje da bismo mi sami kod kuce uzeli uzorak prilicno nepravilno, pa rezultat testa ne bi imao nikakvu tezinu). Mislim da i nema dovoljno tih testova za svo stanovnistvo, pa je i to jedan od razloga, plus ideja je i da se radije testiraju posetioci starackih domova nego generalna populacija.

 

inace, ja sam poslednjih par meseci isla i kod lekara opste prakse i kod nekih specijalista (za neke totalno nehitne stvari, konrole i slicne gluposti) i nije bilo nikakvih problema, dobila sam sve termine i odradila sta mi treba (sve s maskom i dezinfekcijom ruku, sedenjem u polupraznoj cekaonici (par minuta) na propisnom rastojanju). Nikakva frka, niti mi je neko rekao da dodjem kad prodje pandemija.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Sve cesce u ovim tabelama, poredjenjima u zapadnim medijima vidim i rusku vakcinu. Mozda, mooooozda to znaci da je ona ipak ok cim su je oni uvazili i "priznali".

pa ne verujem da su ruski lekari/naucnici totalni idioti, pa da nude narodu nesto sto totalno nema veze (poslao bi ih Putin odmah u Sibir ako bi mu izazvali pomor naroda koji bi onda digao bunu).

sad, koliko ce da budu iskreni i otvoreni o efikasnosti vakcine (mozda malo nasteluju da bude veca efikasnost, da bi Putin imao cime da se hvali) i mozda malo ublaze izvestaje o propratnim efektima.

dakle, verujem da su im naucnici i lekari sposobni i pametni, ali ne znam koliki je uticaj politike na citav proces (kao sto je i u USA Tramp radio i jos uvek pokusava da politicki utice na donosenje odluka koje se ticu nauke).

 

Edited by wwww
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, wwww said:

mislim da je i kod nas identicno. proletos smo imali neki telefon koji je trebalo da zovemo, ali mislim da su sad prebacili na lekare opste prakse. u svakom slucaju i kad inace zovem da zakazem termin kod kucnog lekara sestra me pita zbog cega mi treba termin, tako da ako sumnjas da imas coronu onda to i kazes sestri, pa ona adekvatno odreaguje. ne testira se kod lekar opste prakse, vec u posebnim centrima.

 

Vidim da su u nekim gradovima otvorili mesta gde moze da se samoinicijativno zakaze i uradi brzi test (kod nas to jos uvek radi medicinsko osoblje jer je misljenje da bismo mi sami kod kuce uzeli uzorak prilicno nepravilno, pa rezultat testa ne bi imao nikakvu tezinu). Mislim da i nema dovoljno tih testova za svo stanovnistvo, pa je i to jedan od razloga, plus ideja je i da se radije testiraju posetioci starackih domova nego generalna populacija.

 

inace, ja sam poslednjih par meseci isla i kod lekara opste prakse i kod nekih specijalista (za neke totalno nehitne stvari, konrole i slicne gluposti) i nije bilo nikakvih problema, dobila sam sve termine i odradila sta mi treba (sve s maskom i dezinfekcijom ruku, sedenjem u polupraznoj cekaonici (par minuta) na propisnom rastojanju). Nikakva frka, niti mi je neko rekao da dodjem kad prodje pandemija.

 

identicna situacija po svemu ovde a i sa mnom

Link to comment
Share on other sites

Realistically, hardly any corona vaccine will go to poorer countries in 2021. The 3 previous post-phase 3 vaccines will be sufficient for 2.6 billion people in 2021. This shows that we need more vaccines and a fairer distribution. The pandemic will not end in 2021.

EoOmAg9WMAMUaoA?format=jpg&name=900x900

 

 

Pazi ovo: Kanada narucila 9 doza po stanovniku! Pa, majku vam gramzivu, koji ce vam andrak toliko doza? Slicno vazi za UK i Australiju.

  • WOW 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Pa nema, nije u kontradikciji 🙂 Suplementi se uzimaju ako ti nesto fali, ako si bolestan, ako si vegan, ako si alergican na nesto, a to ti treba. Ono sto mi zovemo imunitet je manje-vise tako kako jeste, neko ima jaci sam po sebi, neko slabiji.

 

Da, tako je, i tad smo isto pricali o tome sta mi uobicajeno smatramo pod imunitetom, a sta on u stvari jeste. Evo ja uzimam suplemente duzi period a zaista ne znam da li su mi potrebni. Npr. nikad nisam merio nivo vitamina D pa da znam da mi je potreban, nego eto tako. Radim u skoli pa sam na udaru virusa i onda uzimam neke stvari da se "zastitim". Da li su stvarno pomogle mom organizmu, ne znam. Od kad sam poceo da ih uzimam u februaru samo jednom sam imao neku prehladicu (pocetkom septembra), ali to pripisujem mojoj strasti da pijem kiselu vodu iz frizidera. Verujem da imam neki benefit od tih vitamina, ali iskreno nemam bas neki dokaz.

Edited by Ruby Rhod (koji lebdi)
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja citao na BBC i gledao cuvenu "Trust me I'm a doctor" i zakljucak je da je vecina suplemenata najobicnija prevara (ukljucujuci i vitamin C) i da je jedino suplement D vitamina pozeljan i to u vecim kolicinama, naroctito tokom zimskih meseci. Ovi ostali cak mogu biti i stetni - navodno su ispitivanja pokazala da nikakav boljitak ne donose, a da nema cvrstih dokaza da ne stete.

Edited by djura.net
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, wwww said:

Realistically, hardly any corona vaccine will go to poorer countries in 2021. The 3 previous post-phase 3 vaccines will be sufficient for 2.6 billion people in 2021. This shows that we need more vaccines and a fairer distribution. The pandemic will not end in 2021.

EoOmAg9WMAMUaoA?format=jpg&name=900x900

 

 

Pazi ovo: Kanada narucila 9 doza po stanovniku! Pa, majku vam gramzivu, koji ce vam andrak toliko doza? Slicno vazi za UK i Australiju.

 

Ali, stvarno!!!

Pa daj necete se bolje zastitit ako 9 puta vakcinisete jednog!!

 

Ok, ovde treba neki stvarno independent body da se ukljuci i da lepo izdeli "ni po babu ni po stricevima, ni po $ "

Mislim, sad ce Kanadjani k'o hrckovi da skladiste vakcine, dok neke drzave nece imati ni za najugrozenije stanovnistvo!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

Ok, ovde treba neki stvarno independent body da se ukljuci i da lepo izdeli "ni po babu ni po stricevima, ni po $ "

Mislim, sad ce Kanadjani k'o hrckovi da skladiste vakcine, dok neke drzave nece imati ni za najugrozenije stanovnistvo!

mislim da su Kanadjani (i ostali) obezbedili tolike kolicine vakcina  zbog toga sto su ih dogovarali pre nego sto su stigli rezultati i to iz razlicitih izvora, sto bi se reklo "za svaki slucaj"
However, kad odaberu sta im je najbolje, najverovatnije ce ostale narucene kolicine biti prosledjeno " gde treba" pod odredjenim finansijskim uslovima, ne bi me cudilo ni da nege upute i donaciju kako to vec rade decenijama. Zaista sumnjam da im je zelja da "skladiste" vakcine "za crne dane". Kad se proizvodnja zakotrlja, bice tih vakcina  vise nego dovoljno, vrlo verovatno ce mnoge zemlje i farmako preduzeca dobiti/kupiti licence za proizvodnju.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali, stvarno!!!

Pa daj necete se bolje zastitit ako 9 puta vakcinisete jednog!!

 

Ok, ovde treba neki stvarno independent body da se ukljuci i da lepo izdeli "ni po babu ni po stricevima, ni po $ "

Mislim, sad ce Kanadjani k'o hrckovi da skladiste vakcine, dok neke drzave nece imati ni za najugrozenije stanovnistvo!

 

 

 

 

 

CANADA WANTS MORE VACCINES! 

 

(Sve su lepo prepoznali momci iz SP-a) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, djura.net said:

mislim da su Kanadjani (i ostali) obezbedili tolike kolicine vakcina  zbog toga sto su ih dogovarali pre nego sto su stigli rezultati i to iz razlicitih izvora, sto bi se reklo "za svaki slucaj"
However, kad odaberu sta im je najbolje, najverovatnije ce ostale narucene kolicine biti prosledjeno " gde treba" pod odredjenim finansijskim uslovima, ne bi me cudilo ni da nege upute i donaciju kako to vec rade decenijama. Zaista sumnjam da im je zelja da "skladiste" vakcine "za crne dane". Kad se proizvodnja zakotrlja, bice tih vakcina  vise nego dovoljno, vrlo verovatno ce mnoge zemlje i farmako preduzeca dobiti/kupiti licence za proizvodnju.

 

Only fair, jer ako smo globalno zajedno u ovom, to jedino ima smisla. Inace ce biti "odvajanje dela bazena gde ne sme da se piski"

Link to comment
Share on other sites

Kako nije sramota ove lekare da uzimaju ove nagrade od Vucica i to u sred masovnog umiranja ljudi? Pri tome, niko od njih ne leci nikoga direktno, sve neki zaduzeni za logistiku... ja ne znam, mene bi bilo sramota. Aj kad se okonca sve pa kad se podvuce linija pa i da kazes sad je ok....

 

Zamislite generala kako prima priznanje od predsednika drzave dok mu vojnici ginu na ratistu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, John Terry said:

Kako nije sramota ove lekare da uzimaju ove nagrade od Vucica i to u sred masovnog umiranja ljudi? Pri tome, niko od njih ne leci nikoga direktno, sve neki zaduzeni za logistiku... ja ne znam, mene bi bilo sramota. Aj kad se okonca sve pa kad se podvuce linija pa i da kazes sad je ok....

 

Zamislite generala kako prima priznanje od predsednika drzave dok mu vojnici ginu na ratistu.

da imaju oni srama i obraza, napustili bi KS jos u junu barem..svi su oni olos...ali DrKon je ipak, najopasniji, vuk u jagnjecoj kozi,i Jankara..

Edited by Harmonika
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jel se secate one dobre fore od komicara mafijasa Loncara sa pocetka godine: Ako treba Kinezima, Torlak moze da proizvede vakcinu za koronu...

 

Quote

- Mi ako bude bilo potrebe, možemo da uradimo vakcinu i za koronavirus, a možemo da pomognemo, ako to bude interes Kine ili nekog drugog, da se to uradi, jer imamo ljude koji to stvarno znaju - poručio je Lončar.

 

Edited by AgroLaki
citat
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, John Terry said:

 

Zamislite generala kako prima priznanje od predsednika drzave dok mu vojnici ginu na ratistu.

Imali smo i mi jednog sto je napisao knjigu usred pandemije o svom velikom uspehu....sa najvecim brojem umrlim.

Neki ljudi imaju jako los osecaj za timing :classic_wink:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...