Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, implant said:

 

Nosiš li ono tvoje čudo od maske?

Vidi u poliklinici - da, na ovom projektu, koji se akobogda završava u petak ne. Sam sam sebi ličio na Vejdera, a i teško je baš ceo dan, a ovo uzelo da traje. E sad server sala jeste dosta velika, ali ima i operatora, hajd na sastancima stavim masku...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, John Terry said:

Ma jel ima nekih dokaza da su prosle sve faze ispitivanja ili je u fazonu "Dobra je, majke mi..." ?

 

"Early results from trials of a Covid vaccine developed in Russia suggest it could be 92% effective.

The data is based on 20 cases of Covid-19 from 16,000 volunteers given the Sputnik V vaccine or a dummy injection.

While some scientists welcomed the news, others said the data had been rushed out too early.

It comes after Pfizer and BioNTech said their vaccine could prevent 90% of people getting Covid-19, based on a study of 43,500 people.

Although the Sputnik data is based on fewer people being vaccinated and fewer cases of Covid developing during the trial, it does confirm promising results from earlier research."

 

https://www.bbc.com/news/health-54905330

Link to comment
Share on other sites

Subjekt: zena, '53. godiste, zna da dobije alergijsku astmu, nista nesto drugo znacajno hronicno. Pazila se, nosila masku, ne ide prevozom, ide do prodavnice, ponekad u setnju, nekad na kafu sa komsinicama. U toku protekle nedelje bio je u kuci neki pametnjakovic koji je u fazonu "ma kakva korona", niti se izuo kad je usao. 

 

Dan 1. - subota, 28.11. - kaze pojavili se prvi simptomi, neko grebuckanje u grlu, malo kaslja, blago povisena temperatura (subjektivno).

Dan 2. - nedelja, 29.11. - i dalje blaga temperatura, oseca malaksalost, problemi sa spavanjem. Zbog "osecaja pepela" provera da li je i dalje ok sa culima mirisa i ukusa i sve je ok. Izolovanje od ostalih ukucana (od kojih jedan ima jedno plucno krilo nakon operacije karcinoma).

Dan 3. - ponedeljak, 30.11. - kaze oseca se bolje nego za vikend, temperatura je povremeno bila i do 37.2, pocela da pije Dovicin (inace trude se da piju vitamine koliko mogu), ipak ce ici sutra da se testira. 

Dan 4. - utorak, 01.12. - lepo je prespavala noc, ima cak i apetit iako ima jos grebuckanja u grlu i "neku" temperaturu, odlazi da se testira. Ipak poslepodne dobija pozitivan test. Izoluje se kompletno.

 

Nastavice se... 

Edited by Kooineeperk
datumi
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kooineeperk said:

Subjekt: zena, '53. godiste, zna da dobije alergijsku astmu, nista nesto drugo znacajno hronicno. Pazila se, nosila masku, ne ide prevozom, ide do prodavnice, ponekad u setnju, nekad na kafu sa komsinicama. U toku protekle nedelje bio je u kuci neki pametnjakovic koji je u fazonu "ma kakva korona", niti se izuo kad je usao. 

 

Dan 1. - subota, 29.11. - kaze pojavili se prvi simptomi, neko grebuckanje u grlu, malo kaslja, blago povisena temperatura (subjektivno).

Dan 2. - nedelja, 30.11. - i dalje blaga temperatura, oseca malaksalost, problemi sa spavanjem. Zbog "osecaja pepela" provera da li je i dalje ok sa culima mirisa i ukusa i sve je ok. Izolovanje od ostalih ukucana (od kojih jedan ima jedno plucno krilo nakon operacije karcinoma).

Dan 3. - ponedeljak, 31.11. - kaze oseca se bolje nego za vikend, temperatura je povremeno bila i do 37.2, pocela da pije Dovicin (inace trude se da piju vitamine koliko mogu), ipak ce ici sutra da se testira. 

Dan 4. - utorak, 01.12. - lepo je prespavala noc, ima cak i apetit iako ima jos grebuckanja u grlu i "neku" temperaturu, odlazi da se testira. Ipak poslepodne dobija pozitivan test. Izoluje se kompletno.

 

Nastavice se... 

 

 Ne postoji 31. novembar - novembar ima 30 dana...

 

Srecno gospodji!

  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, McLeod said:

 

Argument je da pokusavaju ljude da destimulisu da izlaze uvece i idu bilo gde, a da ne uvode policijski cas.

Znaci nema naucnog argumenta, posto u barovima, restoranima i teretani niko izmedju 22 i 5 nece raditi nista drugacije nego ostalih 17 sati u toku dana. A ako hoce da se zabavljaju i piju okupice se u necijoj kuci, ili lokalnom parku do rane zore (ionako je jeftinije)

 

00

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Kooineeperk said:

Subjekt: zena, '53. godiste, zna da dobije alergijsku astmu, nista nesto drugo znacajno hronicno. Pazila se, nosila masku, ne ide prevozom, ide do prodavnice, ponekad u setnju, nekad na kafu sa komsinicama. U toku protekle nedelje bio je u kuci neki pametnjakovic koji je u fazonu "ma kakva korona", niti se izuo kad je usao. 

 

Dan 1. - subota, 28.11. - kaze pojavili se prvi simptomi, neko grebuckanje u grlu, malo kaslja, blago povisena temperatura (subjektivno).

Dan 2. - nedelja, 29.11. - i dalje blaga temperatura, oseca malaksalost, problemi sa spavanjem. Zbog "osecaja pepela" provera da li je i dalje ok sa culima mirisa i ukusa i sve je ok. Izolovanje od ostalih ukucana (od kojih jedan ima jedno plucno krilo nakon operacije karcinoma).

Dan 3. - ponedeljak, 30.11. - kaze oseca se bolje nego za vikend, temperatura je povremeno bila i do 37.2, pocela da pije Dovicin (inace trude se da piju vitamine koliko mogu), ipak ce ici sutra da se testira. 

Dan 4. - utorak, 01.12. - lepo je prespavala noc, ima cak i apetit iako ima jos grebuckanja u grlu i "neku" temperaturu, odlazi da se testira. Ipak poslepodne dobija pozitivan test. Izoluje se kompletno.

 

Nastavice se... 

 

Da li gospođa kašljuca suvo ili ima nekog šlajma? Kako to uopšte ide kod korone, uglavnom suv kašalj bez šlajma i bez zapušenog nosa (šmrcanje, sline i ostalo)?

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, McLeod said:

Vitamini i drugi suplementi nemaju nikakvog uticaja na bilo šta ukoliko se zdravo hranite, jedeš voće i povrće itd. Mada pošto mnogi od nas jedu džank fud, onda kontam da je ok da se kljukaš. Ali generalno to budženje imuniteta (takozvano) je jedna od većih zabluda modernog čoveka.

 

Suplementi nas štite – bajka koja može da ima tragičan kraj

 

Nevena ti duguje zahvalnicu.

Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Ta'veren said:

Svasta, ovo je kad se od izjave da nedostatak moze da skodi, pretvori u "vi mislite da to leci".

A to niko od lekara ko preporucuje uzimanje suplemenata ne govori.

I kakva je to izjava "sta ako neko pomisli da ga to stiti"? Pa sta ako pomisli da ga Bog stiti?

Vidimo da su svi ovi kojima je otkriven deficit isli kod lekara i otkrili ga prvo :classic_rolleyes:

 

Ne znam zasto, ali nekako mi lakse da verujem Cleveland Clinic istrazivacima, nego Neveni, znam da su neki od njih kreteni, ali nisu glupi.

 

umesto toga dobijemo eh da ste zdravi ne bi bili bolesni.

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2020&mm=12&dd=01&nav_category=12&nav_id=1773806

Ne mogu da provalim iz teksta da li je Tiodorović srećan ili razočaran...
Ovo oko pijaca mi je deal breaker da je srećan, ipak je nezadovoljan.
 

Quote

Tiodorović odgovara zašto sada nije isto kao u martu, kada svu svi učenici bili na onlajn nastavi.

"Mi smo potpuno jasni da deca do 10 godina nemaju receptor AC-2 neophodan da bi se virus vezao za ćeliju, vrlo je to važna činjenica. Ovakvu preporuku je SZO dala da deca treba da idu u školu i da u tom uzrastu deca nemaju opasnost. Samo oni koji imaju astmu. To je i stav pedijatara. Nije rečeno jer 'nema ko da čuva decu'", istakao je Tiodorović.

A ovako ispada da su deca u Martu imala AC-2 receptor, a da ga sad nemaju, potpuno je jasno. Nije da nema ko da čuva decu nego receptor.

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Setih se da sam 4 dana pre prvih simptoma sedeo u coffeSe shopu, cekao majku kod klinickog centra.

 

Mada sam bio ubedjen da nemam covid, jer nisam imao kasalj , niti temperaturu. Malaksao i glavobolja, posle dosla mucnina. Rekao bih da su dan 7-10 bili najgori, povracanje, malaksalost  non stop mi se spava, mucnina.  A nikad gore spavanje. Mozda dva dana blaga temperatura. Srecom ne ostadoh bez ukusa i mirisa, da ne bih prolazio kroz covid ambulanta pakao ponovo.

 

Dosta sam oslabio, energije izgubio.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudi sa deficitom su nesto sasvim drugo. To je isto kao da pricas da je orasasto voce zdravo osobi koja je na to alegicna (inace jedna od najzajebanijih alergija povezanih sa hranom). Znaci to su stvari koje ne treba mesati. Suplementi su dobri kao zamena (mada je i tu veliko pitanje za svaku pojedinacnu sumecu tableticu kako se apsorbuje, iako to sad nije tema) ako imas odredjeni poremecaj ishrane, ili moras ili zelis da jedes odredjenu vrstu hrane (vegani) i zato se i zovu tako - suplementi.

 

Ali kod zdravih ljudi sa balansiranom ishranom jednostavno nemaju efekta.

Link to comment
Share on other sites

@ras kass @Sunshine State i svima koji imaju koronavirus želim da što lakše i brže ozdrave..i čuvajte se..❤️

 

*

Ne znam zašto je Fajzerova vakcina na čekanju, tj ne razumem zašto je doneta takva odluka.

 

Što se tiče ruske vakcine, imam samo informaciju od brata koji živi u Moskvi. Ne zna se kada će "obično stanovništvo" doći na red da se vakciniše..Tamo se uveliko vakcinišu zdravstveni radnici, policija, vojska. 

Brat od ujaka jedva čeka da krene masovno vakcinisanje. On pored lekova koje pije jer je imao moždani udar pije i vitamine koje mu je prepisao lekar, sada spada u osetljivu grupu. 

 

*

Mene muči jedno pitanje-koliko se do sada ljudi zarazilo u gradskom prevozu?  Akcenat se baca na restorane, kafiće, tržne centre, a o prevozu se malo piše.

 

EDIT:

 

Što se vitamina tiče, ja ih pijem redovno, po preporuci neurologa, zbog CP...I ne uzimam šumeće tablete već obične, prave tablete. 

 

Mislim da postoji velika razlika između šumećih i običnih tableta ( da su bolje obične tablete )...

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.021.rs/story/Novi-Sad/Vesti/259836/Novosadjani-pokrenuli-Fejsbuk-grupu-u-kojoj-dele-informacije-o-cekanju-u-redovima-ispred-kovid-ambulanti.html

 

Pošto je mnogo lakše da neko drugi napravi fb grupu i da tu ljudi jedni druge informišu, nego da se angažuju profesionalci i da se to sistemski odradi kako treba...

Svaka čast za sve koji na bilo koji način pomažu. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sad mi nesto nije jasno. @McLeod mi je onomad (u martu-aprilu) pricao bas na ovoj da zdrava ishrana nema nikakve veze sa imunitetom. Sad ispade da ima, pa  ih voleo da znam sta je od ta dva tacno. Ili sam ja ovo sad mozda pogresno protumacio: "Vitamini i drugi suplementi nemaju nikakvog uticaja na bilo šta ukoliko se zdravo hranite, jedeš voće i povrće itd".

Link to comment
Share on other sites

Postovani,

Evo ja bila pre dve nedelje u covid ambulanti, hvala bogu samo laksi simptomi, pa je sve brzo proslo. Ono sto bih zelela reci jeste da ovakvu propagandu na tv-u dugo nisam videla. Ja mislim da ovi sto su na tv-u nisu sisli do bilo kog lekara iz tog svog lepog dvorca. Palo mi je na pamet da kupim neke spijunske kamere i da krisom snimam i objavljujem tu tugu naseg sistema i lavovske borbe lekara koji pokusavaju da lece stapom i kanapom jer nemaju drugo cim.

Edited by MetalHead
Sklonjena reklama. Ponovi li se ovo bice trajni ban.
Link to comment
Share on other sites

Ja sam i ozdravio, cekam jos dva dana karantin da prodje. Srecom moji su prosli bez simptoma, mada sam kolege oterao na kucni rad.+

 

Dobio sam probiotic i cink+vitamin C da pijem.

 

Mislim da u privatnim klinikama daju infuziju kao terapiju. I meni bi verovatno znacila, jer nisam nista jeo niti pio nekoliko dana.

 

 

Edited by ras kass
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, ras kass said:

Ja sam i ozdravio, cekam jos dva dana karantin da prodje. Srecom moji su prosli bez simptoma, mada sam kolege oterao na kucni rad.+

 

Dobio sam probiotic i cink+vitamin C da pijem.

 

Mislim da u privatnim klinikama daju infuziju kao terapiju. I meni bi verovatno znacila, jer nisam nista jeo niti pio nekoliko dana.

 

 

 

Ja gladnija nego inace, ugojila se 1 kg, a to je za mene uuuuuuu!

 

Je l' ti se karantin racuna od kad imas simptome ili od kad si testiran pozitivno?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...