Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

25 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

 

Upravo to. U Francuskoj je bio lockdown, izlaz uz popunjen papir, na sat vremena od kuce. Sad je to malo ublazeno i moze 20km od kuce i 3h . 

Moje licno iskustvo, da nisam video policiju u mestu u kojem sam ( zbog kontrole tih papira,...), kao sto ih nisam video npr ni na zeljeznickoj stanici i li vozu, da proveravaju da li gradjani ostaju kod kuce. Vlada veruje gradjanima da su savestni i disciplinovani, i da nema potrebe tako ostre kontrole propisanih mera.

Dok kod nas sve totalno obrnuto. Ljudi cekaju mrak da se krisom sakupe i slave. Ili odrzavaju koncerte u Areni, posle se vade da je bilo sve propisano, svako drugo i trece sediste prazno,....

Kod nas je jedino ispravno reci da su mere alibi mere.

Ovima u Areni nije do koncerta, a isti je odrzan u Domu Sindikata.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Harmonika said:

mislim se ja, i tako mnogi para nece imati za Grcku i more, tako da...ja licno cak ni na Adu ne moram..ako sledeceg leta budem mogao da se krecem bez trzavica kroz svoju okolinu, menjamto za 100000 grckih mora..ali, nevezano za mene, generalizujes..ljudsko je pravo da ne primi vakcinu, ako nije proverena i ispitana..pa ja ni obican lek za stomak nisam pio letos, dok nisam citao uputstvo, sad cu da primim novu, neproverenu vakcinu da drzim za rec ljude koji ni smai ne znaju sta eventualno moze da izazove, more idi covece..makse cu nositi, stvarno mi nije problem, cak i leti u zatvorenom, ali da budem pokusni kunic necemu sto ce Vucic da dovuce ko zna odakle, kakav je,ima da nam uvali neko svercovanos ranje, ima da  bude kao sa respiratorima, upitan kvalitet..

 

 

Pazi, sve ok, izrazavas skepsu prema necemu novom sto je razvijeno veoma brzo. 

 

Ali ovo nije neproverena vakcina o kojoj niko ne zna nista. Za sve vakcine koje su odobrene su sprovede klinicke studije kroz koje su prosle desetine hiljada ljudi. 

 

Dizajn vakcine je takav da su ocekivanja da se svi nezeljeni efekti desavaju u kratkom vremenskom periodu po primanju, a ne kasnije. 

 

Postoje neke indicije i sumnje da bi imuni odgovor kod ljudi koji imaju neku autoimunu bolest, ili prrdispozicije za istu, mogao da bude problematican, tako da je pitanje da li ce takvi ljudi biti vakcinisani u prvoj turi. 

 

Svakako bi bilo bolje da je moguce vec sad pratiti ljude dve godine, ili koliko je vec standard, i videti da li su moguce i neke dugoricne posledice, ali zbog hitnosti to nije uradjeno, mada svakako nastavljaju da prate sve koji su primili. Pa se dolazi do onoga da se procenjuju korist i rizici, kao sto je Sunshine pricala. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ovde twitter threada koji je @wwww kačila na drugoj temi

 

 

Uz pojašnjenje da je 70.000 ljudi bilo deo studije koju pominje, ali je polovina dobila placebo.

 

U ovom CDC-evom explaineru isto ima objašnjeno kako funkcioniše sve https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/different-vaccines/mrna.html

 

A ovo je onaj link koji sam kačio juče koji opisuje reakcije koje su zabeležene u dosadašnjim studijama

 

https://science.sciencemag.org/content/370/6520/1022

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/27/2020 at 2:55 PM, Sunshine State said:

Ti si bar video doktora 🙂

 

Ovde se ne ide kod lekara, osim ako si bas jako lose, znaci nema provere saturacije, nema nicega...


Ako zatreba, skokni preko granice do mene 😁, ovde će internisti bar da ti urade rentgen i krvnu sliku... osim ako ne procene da nisi ozbiljan slučaj, a onda će da te pošalju kući tj. kod porodičnog lekara. 
 

Vidim da je dosta forumaša i članova njihovih porodica zakačilo ovo g..o... svima brz i potpun oporavak želim, drž’te se 👍🏻💪🏼!

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Dok su Grci neko vreme stajali barabar sa nama oko 4.000 novih slučajeva, mere su počele da deluju, tako da su oni sad na ispod 1.200, dok se mi šetamo na između 6 i 8 hiljada. Od oko 12.000 testiranih (vikendom testiraju manje, inače je preko 20.000 testova), to je nekih 9,68% a dobro je samo ispod 2%. U odnosu na procente između 15  i 20, kakvih je bilo neko vreme ipak je to pristojan napredak. Primirili su Atiku (region Atina) i Solun, koji su predstavljali potpuni desaster maltene na nivou Beograda, na 247 odnosno 235 novozaraženih. Izgleda da veoma visok broj izrečenih kazni u kombinaciji sa povremenom upotrebom vodenih topova i pendreka nad mlađanim slobodarskim druženja žednim pametnjakovićima daju dobar rezultat. Čak i ako subotu računamo kao upitnu zbog manjeg broja testova, ipak se vidi poboljšanje situacije. Broj mrtvih je sa 98 naravno užasan. Ali i to je palo obzirom da je bilo i preko 120.

 

Kao nagradu za uspeh odlučili su da produže mere za otprilike još dve nedelje (trebalo je da se ukinu 1. decembra) da to overe. A onda će postepeno da popuštaju, prvo male radnje u maloprodaji, koje nisu prehrambene, pa na kraju tek ugostiteljstvo. Do kafića ćemo po svoj prilici stići tek oko Nove godine. Kod nas po selima na Kasandri sam za svo vreme lockdowna video jedno jedino pocijsko vozilo a nula kontrola. No svejedno uredno popunjavamo gomilu cedulja sa različitim namenama (sport, hranjenje lutalica, nabavka) i različitim vremenima da pravdamo 3-5časovno izbivanje van kuće ako se ipak zadesi kontrola.

 

Grci su pazarili (naručili) 25 miliona jedinica Pfizerove vakcine da ceo narod mogu besplatno da vakcinišu (ne znam da li na dobrovoljnoj bazi ili ne), nadamo se da sa boravkom možemo i mi tu da se provučemo ili da bar može u nekoj privatnoj zdravstvenoj instituciji da se dobije uz neku normalnu cenu.

 

Naravno ima, kao uvek, i malo grčkog crnog humora. Grčka Nacionalna zdravstvena organizacija izgleda vodi dva sistema registracije Covid pacijenata a Ministarstvu zdravlja, kriznom štabu i premijeru daje farbane podatke.

 

Evo citata da ne prepričavam: According to the reports published on the newspapers To Vima and Dimokratia on Sunday, there is a “parallel” system of infections registration by EODY with the effect that the data the Prime Minister’s office and the Epidemiologists Committee at the Health Ministry receive are not complete and there are possibly also not the real ones.

“For this reason, there is intense dissatisfaction on the part of both Sotiris Tsiodras [Greece’s top epidemiologist] and Nikos Hardalias [head of Civil Protection], as they do not receive the latest infections data in time something that has consequences for the measures they are called to decide upon and implement,” the newspaper reported.

According to ToVima, “Doctors who had access to the national registry they would find out that if they added the positive tests, the negative ones and those under investigation, it was 1/3 less that of the cases on the daily report.

Such a practice has reportedly caused rift in the relationships between scientists and the government and it triggering a serious political shocks as responsibilities are already being sought.

 

Ne valja diktatura kao naša i beloruska, ali da jedna institucija pod ingerencijom Ministarstva zdravlja može da laže to isto ministarstvo i premijera je ipak malo previše demokratije. Iliti lud **** zbunjenog. Grčka klasika. No još uvek bolje nego situacija kod nas.

Edited by Akiro
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Radio Bg1, danas: dr Fazlagic, ako sam dobro cula, odgovara na pitanja novinarke o vakcinama i diskutuje njihov potencijal pa citira nekog kineskog lekara koji je na pitanje kako je Kina tako brzo dosla do eksperimentalne vakcine odgovorio: "Tako sto smo jos u X veku n.e otkrili mehanizam delovanja a u XV smo imali prvu vakcinu protiv velikih boginja". Respect....

  • Like 1
  • Love 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Radio Bg1, danas: dr Fazlagic, ako sam dobro cula, odgovara na pitanja novinarke o vakcinama i diskutuje njihov potencijal pa citira nekog kineskog lekara koji je na pitanje kako je Kina tako brzo dosla do eksperimentalne vakcine odgovorio: "Tako sto smo jos u X veku n.e otkrili mehanizam delovanja a u XV smo imali prvu vakcinu protiv velikih boginja". Respect....

 

Degenerici moraju da se hvataju za nesto, pa kad ih poklopis jednim odgovorom oni onda odmah a zasto je ovo a zasto je ono... to je igra gluvih, ne treba uopste lekari da odgovaraju budalama.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Terry said:

 

 

Doktor u klipu duplrao ukupni IQ sagovornika.

 

Elem, moram da priznam, zene su pametnije od muskaraca. Zene sumnjaju i dvoume se. Muskarci ZNAJU da je ovo cipovanje.

Bravo za Vučića. Zabavlja narod. Mi jedva nabavismo antigrip vakcine, nekamoli neku novotariju.

Meanwhile, još malo pa smo na heard immunity. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, vilhelmina said:

 

 

Mislim da bi trebalo da smanjis dozivljaj u vezi lockdowna u tvojoj neposrednoj okolini, pa ces tako izbeci i konfliktnu situaciju. Ako situaciju kod tebe poredis sa zatvorom, onda ne ocekuj da se to drugacije shvati. U Svedskoj bi neko mogao tako da nazove i nemogucnost okupljanja vise od osam ljudi, znaci nema svadbi, afterworka, zurki... I sta sad, da i to zovemo lockdown? Ili to sto su biblioteke i muzeji zatvoreni, sto nema pozorisnih predstava? Nije valjda da presudnu razliku cine frizeri i restorani?

Ili mi i ti objasnjavas sta sam mislila i raspravljas sa onim sto mi podmece Baby, ili nisi razumela koriscenje metafore - mozda mislis da sam rekla da je Svedska otisla da meditira?

I ja ne bih nemogucnost okupljanja vise od 8 ljudi nazvala lockdown. 

Interesuje me, kako objasnjavas zatvaranje biblioteka? Jel se bas svedjani guraju u guzvu u bibliotekama?

 

9 hours ago, vilhelmina said:

 

Ono sto mi je u tvom pisanju posebno problematicno je bagatelisanje opasnosti od virusa. Ima i drugih nacina da se kaze da su neke mere pogresne jer ogranicavaju slobodu, a ne daju zeljeni efekat, npr ono Vucicevo ludovanje proletos. Ali ti sugerises da virus nije toliko opasan, i da oni koji se osecaju ugrozeni treba sami da se cuvaju, a ostali da ga ignorisu. Dakle, problem je sto odlazis u krajnosti, i kada opisujes mere, i kada u odnosu na to poredis razlicite zemlje, i kada predlazes resenja.

Ne odlazim ja u krajnost, nego ti, u "tumacenju" sta ja govorim. A ovaj bold nikad nisam rekla ni sugerisala. Opasnost od virusa se sad vec zna, zar ne?

Preporucujem takodje da procitas isti text.

Link to comment
Share on other sites

Novost iz NCali. Skoro cela Cali je usla u violet status, znaci gore ko sunce. Santa Clara county je jutros doneo odluku da svi koji putuju dalje od 150milja moraju po povratku da se izoluju na 14 dana. Pokusavam da shvatim cinjenice koje su odredile 150milja, kao kriticne i nikako mi nije jasno zbog cega nisu stavili 145milja? Cini mi se da je ovde analitika zastranila i da ce ove "srBsko zakonske" odluke nositi izuzetne posledice, po prestanku epideemije. Jedno pravilo su zaboravili, a to je da nikada ne treba staviti i traziti nesto sto ne moze da se sprovede, ili kontrolise.

Odusevljen sam sa saznanjem da su i leaderi boardova u onih 90% koji nisu u stanju da donose kriticne odluke, vec moraju da prate protok. 

:lol_2:

P.S.

A skole smo planirali da otvorimo 18-og Januara. PFFF

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, John Terry said:

 

 

Doktor u klipu duplrao ukupni IQ sagovornika.

 

Elem, moram da priznam, zene su pametnije od muskaraca. Zene sumnjaju i dvoume se. Muskarci ZNAJU da je ovo cipovanje.

Ja ne znam sta se iscudjavate...ja o ovim stvarima drvima godinama u razgovorima s ljudima...nusproizvod koristenja interneta. A taj internet lagano kreira generacije idiota umjesto da bude sjajan alat za ucenje. Nije to samo kod nas. Ljudi uglavnom mrze uspjesnije od njih samih..(i uvijek “bolje znaju” vise o tome sto ovi uspjesniji rade)..mrze bogate ljude i tako dalje..

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, CheshireCat said:

Jel tebi ova ekipa deluje kao internet generacija koja je na twiteru čula da se vakcinama čipuje? 

 

Ja bih rekao da je nešto drugo po sredi ovde.

Da, ovo je fejsbuk generacija 😄 Šta su mi sve do sad šerovali stariji poznanici/rođaci tamo, čovek bi se zapitao kako su preživeli do 50+ godina

Edited by Nicklord
  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...