Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, vilhelmina said:

Mozda bi mogle taj deo da prepustimo ljudima iz Srbije. 

Ne vidim zasto, tu sam brigu i procese prolazila i ja s njom, nije isto ali....

 

7 hours ago, vilhelmina said:

Cinjenica je da razliciti zdravstveni sistemi razlicito funkcionisu, pa su zato vise ili manje ranjivi u bilo kojoj, pa i ovoj, kriznoj situaciji. U takvim situacijama pokazuju sve svoje prednosti i mane. 

Poenta nije zdravstveni sistem, poenta je posledice lockdowna. Tacno je da je lockdown na razlicitim mestima imao razlicite oblike ali neke stvari su poprilicno slicne. Ne mozes da mi kad ja kazem, problemi lockdowna su ..... a ti kazes ma to je problem zdravstvenog sistema, kod nas u Svedskoj to nije problem.

Nije jer niste imali lockdown (koliko god tebi to licilo na isti), i nije problem zdravstvenog sistema nesto sto je bilo deo paketa mera (kao recimo otkazivanje svih elektivnih operacija)

 

7 hours ago, vilhelmina said:

Nisam govorila samo o hitnim, vec i o neophodnim intervencijama. To je npr kad  osecas trnjenje jedne strane tela, napipas izraslinu na dojci, pojavi ti se krv u stolici, opet you name it. Neces zato na hitnu, ali ces ovde kod mene u roku od najvise par dana sresti lekara. Ako ti zuji u usima, probada te s desne strane na promenu vremena ili te ”ubila promaja” pa ti se zacepio nos, e onda ga neces sresti.

Vidi gore. Znaci nema ono ”mom komsiji bilo isto ovako pa posle ispalo da ima rak; hocu i ja da se pregledam”, nego lekar o tome odlucuje, na osnovu simptoma.

Za to se u boldu ovde ne ide kod lekara. Ovi sto imaju Medicare pa ih posete nista ne kostaju za takve stvari idu u hitnu, da se malo socijalizuju za ostalim penzionerima.

Niko ovde ne ide zato sto je komsija imao rak, pa hoce da se pregleda. Vecinu ljudi svaka poseta kosta, zavisno od osiguranja. 

Ali se ovde dosta polaze na prevenciju, i dosta stvari se otkrije unapred cak i kad se ljudima simptomi cine nebitni.

 

7 hours ago, vilhelmina said:

O lockdownu s tobom ne bih, jer vrlo fleksibilno koristis taj termin i nije uvek jasno sta pri tome mislis. Ali za tvoju informaciju, po svedskim zakonima se vanredno stanje (koje je preduslov za pravi lockdown) moze uvesti samo u slucaju rata. U pripremi je zakon o pandemiji, koji ce to omoguciti i u slucaju kao sto je ovaj. Za sada nije moguce jer bi svaki frizer kojem zatvore radnju mogao da tuzi drzavu i trazi odstetu. Ostale evropske zemlje su to resile u okviru svojih zakona, a ne verujem ni da je USA uradila nesto mimo sopstvene regulative. Inace bi pljustale tuzbe, zar ne?

Pa nemam pojma ni sto si usetala u moj razgovor o posledicama lockdowna da mi objasnis kako vi to u Svedskoj nemate pa mora da je to specijalno za moj kraj u USA, a da vi u Svedskoj niste imali ni dana lockdowna - koliko god flexibilno termin ja koristim.

Ja nijednom nisam poredila lockdown u US sa onim u UK ili u SR ili u FR, pa rekla ma nije to lockdown kod vas..... znaci veoma jasno koristim izraz za mere koje se sprovode na odredjenom nivou vlasti a koje kontrolisu unutrasnje kretanje, rad i funkcionisanje gradjana restrikcijama.

Ili da ti plasticno pojasnim, ako ti neko odredi pritvor ili zatvor, nije isto kao "otisao sam u pustinju na usamljenu meditaciju". 

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Baby said:

 

Imali smo malo duze, ali neke su stvari ipak profunkcionisale relativno brzo. 

 

Ti stalno pricas o lockdown pa mi nije jasno da li to kod vas traje svo vreme jer jos nisam cula da je igde tako? 

Mi smo totalni lockdown imali od Marta do Jula, pa smo do Septembra imali da su se otvorili zubari, frizeri, smanjeni kapaciteti prodavnica, restorani na 25% itd uz svakakve mere....skole se recimo nisu ni otvarale. Od marta. E sad recimo Fili je vratio nazad lockdown, restorani nemaju vise dine in osim basta i tu imaju restrikcije (mozes samo sa ukucanima da sednes u bastu). Gyms, sve grupne sportske aktivnosti su zabranjene.

I da ne smes da posecujes prijatelje i rodjake. To je novo ogranicenje kretanja.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Mi smo totalni lockdown imali od Marta do Jula, pa smo do Septembra imali da su se otvorili zubari, frizeri, smanjeni kapaciteti prodavnica, restorani na 25% itd uz svakakve mere....skole se recimo nisu ni otvarale. Od marta. E sad recimo Fili je vratio nazad lockdown, restorani nemaju vise dine in osim basta i tu imaju restrikcije (mozes samo sa ukucanima da sednes u bastu). Gyms, sve grupne sportske aktivnosti su zabranjene.

I da ne smes da posecujes prijatelje i rodjake. To je novo ogranicenje kretanja.

 

Pa dobro, uvode nova ogranicenja s obzirom na situaciju. Mislim, ni ovde sve ne radi punom parom, ima stvari koje su zabranjene tipa teretane, saune i slicno, ostalo radi (za sada). Ljudi i dalje koji mogu od kuce rade od kuce. Ovde je ukinuta i obavezna maska, ali je u javnim objektima ostavljeno da oni sami odlucuju kako ce da rade i svi zahtevaju distancu i masku. U vecini restorana su stolovi razmaknuti, tako da iako imaju pravo da rade 100%, mali broj njih to pravo koriste. To sa posecivanjem smo mi imali neko vreme, ali naravno u zgradama jer ko ce da kontrolise one po kucama, to je nemoguce. 

 

Nego, ja imam utisak da ti svo vreme nekako naginjes da je bilo koja mera nepotrebna, pa ne znam kako si zamislila da bi to izgledalo? 

 

Ja ovako sa strane kako posmatram stvari, sve da niko nikada nije uveo nikakvu meru, ustvari bi ekonomski bilo jos gore, jer bi ljudi iz straha da nisu (relativno) sigurni negde kada odu i prestali da idu ma sta god da je to. Brojke ne mozes eliminisati, a ljubitelji zastite pravo na nenosonje maski bi ustvari upravo time doprineli krahu (kako Zoran rece: ja tebi uskracujem pravo na nenosenje maske, a ti ako ne nosis masku, meni uskracujes pravo kretanja). 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam kako vam nije jasno da bi ukidanjem svih mera za mesec-dva maksimum imali ljude koji padaju po ulicama i masovni pomor ko iz filmova strave i uzasa, sve bi bilo prebukirano i puklo po savovima, a tek onda bi psihicke posledice na prezivele bile jezive

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, Baby said:

Nego, ja imam utisak da ti svo vreme nekako naginjes da je bilo koja mera nepotrebna, pa ne znam kako si zamislila da bi to izgledalo? 

 

Ja ne mogu da uticem na tvoje utiske, mogu samo da te pozovem da procitas ono sto pisem, a to nikako nijednog trenutka nisam napisala.

I nemam pojma odakle si stekla takav utisak, jer sam ja samo i jedino tvrdila da lockdown nije dobar (i sad u tome mozes da proberes protiv kojih sam tacno mera od razlicitih lockdowna) a samnom se slazu mnogi strucnjaci, ukljucujuci i WHO (ako se oni mogu nazvati strucnjacima).

Tako da ne mogu da ti odgovorim kako sam zamislila nesto sto nisam zamisljala.

Link to comment
Share on other sites

Izuzetno zanimljiva prepiska nasih lekara u SRbiji i nasih lekara koji rade van, izmedju ostalog:

 


"Prof Belojević već od početka pandemije preflaže lečenje većine pacijenata kod kuće, ali to zahteva jednu  manju reorganizaciju za šta ovaj sistem uopšte nema sluha.
Imam utisak da namerno ne prihvataju ništa pametno što im se predloži .
UPK  odavno predlaže uvođenje dodatnih  telefonskih linija što bi mnogo olakšalo posao ljudima u kovid amb ali se to ne prihvata.
Kao da im haos odgovara."

 

"To sa telefonskim linijama je dobar predlog i tako se radi svuda sem na nasim prostorima. Ali ima mnogo i drugih stvari koje mogu pomoci ali to zahteva vise vremena. 
Svuda savetuju da se samoizolujes kada se razbolis i kontaktiras telefonom zdravstvenu ustanovu a ove nase dileje (izvinite na izrazu) iz kriznog staba kazu trcite u kovid ambulante. Verovatno da bi zarazili sto vise ljudi. Drugog razloga nema."

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Ozu said:

Ne znam kako vam nije jasno da bi ukidanjem svih mera za mesec-dva maksimum imali ljude koji padaju po ulicama i masovni pomor ko iz filmova strave i uzasa, sve bi bilo prebukirano i puklo po savovima, a tek onda bi psihicke posledice na prezivele bile jezive

Kako tebi nije jasno da nikoga nije briga. Video sam glupacu (MAJKU) koja je na televiziji dala interview gde kritikuje skole zbog toga sto nece da puste djake da razmenjuju svoje virusne kulture. Kaze glupaca, kako obrazovanje nije demokratija. 🙂

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ozu said:

Ne znam kako vam nije jasno da bi ukidanjem svih mera za mesec-dva maksimum imali ljude koji padaju po ulicama i masovni pomor ko iz filmova strave i uzasa, sve bi bilo prebukirano i puklo po savovima, a tek onda bi psihicke posledice na prezivele bile jezive

pa ono, možebiti da sam samo glup.


A možda je rasprava o efikasnosti i primerenosti epidemioloških mera korisna i ne moramo ići odmah u krajnosti ukidanje ili apsolutna nekritička primena svega što dolazi iz KŠ.
Eto ja se sećam jedne izuzetno korisne epidemiološke mere, zabrana šetanja kućnih ljubimaca uveče, to je izuzetna mera koja je sprečila pomor kao iz filmova.
Ili nije...

Vidiš da možemo da pričamo, normalno, o svemu 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Sunshine State said:

Izuzetno zanimljiva prepiska nasih lekara u SRbiji i nasih lekara koji rade van, izmedju ostalog:

 


"Prof Belojević već od početka pandemije preflaže lečenje većine pacijenata kod kuće, ali to zahteva jednu  manju reorganizaciju za šta ovaj sistem uopšte nema sluha.
Imam utisak da namerno ne prihvataju ništa pametno što im se predloži .
UPK  odavno predlaže uvođenje dodatnih  telefonskih linija što bi mnogo olakšalo posao ljudima u kovid amb ali se to ne prihvata.
Kao da im haos odgovara."

 

"To sa telefonskim linijama je dobar predlog i tako se radi svuda sem na nasim prostorima. Ali ima mnogo i drugih stvari koje mogu pomoci ali to zahteva vise vremena. 
Svuda savetuju da se samoizolujes kada se razbolis i kontaktiras telefonom zdravstvenu ustanovu a ove nase dileje (izvinite na izrazu) iz kriznog staba kazu trcite u kovid ambulante. Verovatno da bi zarazili sto vise ljudi. Drugog razloga nema."

Zdravstvo u Srbiji je katastrofalno organizovano za ovakve situacije:

1. Nedostatak osoblja

2.Umesto trijaze u lokalnom domu zdavlja/ambulanti moras da ides u odredjene, cime se stvaraju visesatne guzve ispred istih.

3.Neukljucivanje svih resursa, ukljucujuci i privatne, u sistem zastite

4. Neinformisanost.

 

Od proslog ponedeljka sam opet na "kucnom radu" iz razloga sto:

1. Firma nema strategiju rada u vanrednim situacijama, bolje smo se organizovali za vreme bombardovanja `99 no sada.

2. Sem darivanja paketica maski od 10 kom. svakih 20 dana, nista drugo nije preduzeto.

3. Necu da me portir bazdari pola sata ujutro jer ne zna da koristi digitalni bezkontaktni termometar, vec ocekujem radnika iz odeljenja za bezbednost na radu da to uradi - to mu je u opisu posla.

 

I posle se pitamo sto nam je ovako?

I bolje je nego sto smo zasluzili!

Edited by Kronostime
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

Da vam pravo kažem, ja sam celu ovu priču o vakcinisanju krajem ove i početkom sledeće godine, a koja je krenula negde krajem leta čini mi se, doživljavao kao zaluđivanje da bi se stekao utisak kako kraj svega ovoga samo što nije i da je rešenje tu odma iza ćoška - samo treba preživeti još jedan ciklus lockdowna. Da se ljudi ubede da budu još malo disciplinovani i da se lažemo da će sa ekonomijom sve biti u redu. Međutim, ako neko zaista planira da već naredne godine obavezno vakciniše ogroman broj ljudi nečime što je ovako kratko ispitivano i pri čemu je to tip vakcine koji NIKADA pre nije korišćen na ljudima i gde se generalno nije puno radilo na razvoju takvih vakcina, onda iskreno mislim da je to ludost i da ljudi imaju puno pravo da budu skeptični.

 

Rešenje ovog problema treba pre svega tražiti u pronalasku jeftinih, brzih i široko dostupnih testova.

Edited by djole
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ljudi,posto predpostavljam da svi poznajete nekoga ko je imao covid, koliko je njih prebolelo bez ikavih simptoma ?

Ja znam za dva slucaja,kolega i rodjak ,koji su bili pozitivni na testiranju,a ni jedan,ali ni jedan simptom nisu imali,nisu ni znali da su bili zarazeni ....

 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, djole said:

Da vam pravo kažem, ja sam celu ovu priču o vakcinisanju krajem ove i početkom sledeće godine, a koja je krenula negde krajem leta čini mi se, doživljavao kao zaluđivanje da bi se stekao utisak kako kraj svega ovoga samo što nije i da je rešenje tu odma iza ćoška - samo treba preživeti još jedan ciklus lockdowna. Da se ljudi ubede da budu još malo disciplinovani i da se lažemo da će sa ekonomijom sve biti u redu. Međutim, ako neko zaista planira da već naredne godine obavezno vakciniše ogroman broj ljudi nečime što je ovako kratko ispitivano i pri čemu je to tip vakcine koji NIKADA pre nije korišćen na ljudima i gde se generalno nije puno radilo na razvoju takvih vakcina, onda iskreno mislim da je to ludost i da ljudi imaju puno pravo da budu skeptični.

 

Rešenje ovog problema treba pre svega tražiti u pronalasku jeftinih, brzih i široko dostupnih testova.

Koliko znam niko ne pominje bar za sada obavezno vakcinisanje - oni koji su medju prvima na spisku za vakcinaciju u evropi bar - Francuzi, nemci, spanci ... su se svi izjasnili da vakcina nece biti obavezna, i usput izrazili skepticnost obzirom da vecina ljudi nije spremna da se vakcinise bar ne odmah. Ne znam da je bilo ko rekao - bar u Evropi da ce vakcina biti obavezna.

Sto se tice profita u vezi vakcine, ja nisam strucnjak za berzu i slicnu, pretpostavljam da ovde ima koji jesu ali znam par stvari a to je da je Sanofi sad skoro kad je objavio da ce paster-sanofi vakcina biti spremna u junu sutradan dobio 30%.

Takodje su objavili francuzi da je direktor moderne Stephan Bancel (francuz) zahvaljuci ideji da se orijentise na proizvodnju vakcine (i ubedi Trampa) tokom poslednje godine postao multimilijarder. Znaci tu jesu silne pare u igri - silne drzave su ulozile silne pare u razvoj vakcine, neko se od toga bogati, kako to ide to ne znam ali pare se vrte ocigledno, ne nestaju te silne ulozene pare

https://www.francetvinfo.fr/sante/maladie/coronavirus/vaccin/vaccin-anti-covid-stephane-bancel-le-pdg-francais-de-moderna-qui-a-su-convaincre-donald-trump_4185027.html

Edited by ciao
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, stray_cat said:

Vakcina neće biti obavezna

+

+ (osim ako se ne desi neverovatno pa joj dosadi da postoji nakon što obrne oko sveta par puta) korona neće nestati sama od sebe

+

većina se neće vakcinisati

=

?

Stono kaze nas narod: Kad ti je sudjeno da budes seksualno iskoriscen (:s_d:) - gace same spadaju!

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, stray_cat said:

Vakcina neće biti obavezna

+

+ (osim ako se ne desi neverovatno pa joj dosadi da postoji nakon što obrne oko sveta par puta) korona neće nestati sama od sebe

+

većina se neće vakcinisati

=

?

Najveca neposredna opasnost je za ljude koji se iz ovog ili onog razloga ne smeju vakcinisati (kod svake vakcine ima takvih grupa), a koji bi inace bili zasticeni kada bi 70%-80% stanovnistva primilo vakcinu. (oni koji odbiju vakcinu, pa se zaraze - sami su birali, pa shodno tome snose posledice)

Ovako ce vakcinu primiti nekih 40% - 50% (u najboljem slucaju) i oni ce biti zasticeni, ali virus nece nestati.

Posto ce virus zbog sveg ovog i dalje cirkulisati postoji verovatnoca da mutira toliko da sadasnje vakcine vise ne budu delotvorne, pa onda idemo sve iz pocetka...

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Ako uvedu da je obavezno za medicinsko osoblje, za staracke domove, za policiju, za upis u skolu/vrtic,/na fakultet, za  ucitelje, nastavnkke, profesore, za putovanja, za lecenje u bolnicama, .....to je vec veliki deo

 

Edit: secam se kad je muz trebalo da ide u Obalu Slonovace - ako nemas vakcinu za zutu groznicu, nema ulaska u drzavu, uopste ih tvoja licna uverenja ne interesuju

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Sunshine State said:

Ako uvedu da je obavezno za medicinsko osoblje, za staracke domove, za policiju, za upis u skolu/vrtic,/na fakultet, za  ucitelje, nastavnkke, profesore, za putovanja, za lecenje u bolnicama, .....to je vec veliki deo

 

Edit: secam se kad je muz trebalo da ide u Obalu Slonovace - ako nemas vakcinu za zutu groznicu, nema ulaska u drzavu, uopste ih tvoja licna uverenja ne interesuju

 

Zasto bi vakcine bile obavezne za grupe koje si navela, a ne i za ostale?

 

Ili je vakcina obavezna za sve ili nije. Ako nesto nije u redu, zasto ucitelji ne mogu da odbiju da budu vakcinisani? Ako je sve u redu, zasto svi ne budu vakcinisani?

 

Mislim da se mnogo zuri sa vakcinisanjem i zato i nisam za vakcinu koja ce biti obavezna - ako vec ne moze da se ispita da li ima nezeljenih efekata, neka se vakcinise samo populacija koja zeli, na dobrovoljnoj bazi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, John Terry said:

Sta navodi ljude da krenu da veruju u teorije zavere? Citam zadnjih sat vremena teoriju o tome kako covid ne postoji vec je to trovanje sarinom. 

 

Sta cini ljude pogodnim da upiju ovakve stvari? Zbog cega oni misle da su sve pokapirali i da su sami provalili belosvetsku zaveru? Koji je to stepen ludila?

 

Danasnji covek odbija da prihvati da je priroda jaca od njega. Prosto ne zeli da prizna da jedan virus moze da napravi budalom celo covecanstvo. Ne, to mora da su neke mocne sile, kakva obicna priroda...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Priznajem da je meni ova ideja sa hitnim vakcinisanjem u starackim domovima nekako upitna da se tako izrazim - s jedne strane to je odlican test da li je rizicna ali s druge strane bojim se da oni ionako najvise rizikuju i sa vakcinom i bez vakcine, nisam sigurna da mi je to eticno da oni budu prvi . S druge strane nama to egoisticno odgovara, sa idejom ako njima ne steti nece ni meni, ne znam

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

 

Danasnji covek odbija da prihvati da je priroda jaca od njega. Prosto ne zeli da prizna da jedan virus moze da napravi budalom celo covecanstvo. Ne, to mora da su neke mocne sile, kakva obicna priroda...

 

Ali sam izostavio vaznu stvar. Naime, oni samo NAS prskaju sarinom. JER MI SMO BITNI!!!

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

 

12 minutes ago, goldberg said:

 

Zasto bi vakcine bile obavezne za grupe koje si navela, a ne i za ostale?

 

Ili je vakcina obavezna za sve ili nije. Ako nesto nije u redu, zasto ucitelji ne mogu da odbiju da budu vakcinisani? Ako je sve u redu, zasto svi ne budu vakcinisani?

 

Mislim da se mnogo zuri sa vakcinisanjem i zato i nisam za vakcinu koja ce biti obavezna - ako vec ne moze da se ispita da li ima nezeljenih efekata, neka se vakcinise samo populacija koja zeli, na dobrovoljnoj bazi.

 

Recimo, hipotetički, ako vakcina za učiteljice i nastavnike ne bude obavezna, mogu li onda roditelji odbiti da puštaju decu na časove nevakcinisanih učiteljica i nastavnika?

Edited by stray_cat
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, goldberg said:

 

Zasto bi vakcine bile obavezne za grupe koje si navela, a ne i za ostale?

 

Ili je vakcina obavezna za sve ili nije. Ako nesto nije u redu, zasto ucitelji ne mogu da odbiju da budu vakcinisani? Ako je sve u redu, zasto svi ne budu vakcinisani?

 

Mislim da se mnogo zuri sa vakcinisanjem i zato i nisam za vakcinu koja ce biti obavezna - ako vec ne moze da se ispita da li ima nezeljenih efekata, neka se vakcinise samo populacija koja zeli, na dobrovoljnoj bazi.

 

Ja ne znam nijedan jedini lek koji nema neki nezeljeni efekat, tako i za vakcinu, osim ako necemo da cekamo par godina, necemo sa sigurnoscu znati svaki moguci nezeljeni efekat.

Treca faza istrazivanja, koja je kod Pfizer vakcine obuhvatila preko 40 000 ljudi, je prilicno dobro pokazala moguce nezeljene efekte.

Naravno, kao sto na prethodnoj strani opisah Vioxx slucaj, desava se i da nakon godina, pa i decenije ispitivanja nekog leka, kad se odobri za upotrebu i koristi medju milionima, dodje do saznanja o nekim retkim nezeljenim efektima.

Benefit-risk odnos je jedan od principa koji se postuje kod upotrebe leka, vakcine, dijagnosticke metode, medicinskog pomagala, etc...

 

 

4 minutes ago, ciao said:

Priznajem da je meni ova ideja sa hitnim vakcinisanjem u starackim domovima nekako upitna da se tako izrazim - s jedne strane to je odlican test da li je rizicna ali s druge strane bojim se da oni ionako najvise rizikuju i sa vakcinom i bez vakcine, nisam sigurna da mi je to eticno da oni budu prvi . S druge strane nama to egoisticno odgovara, sa idejom ako njima ne steti nece ni meni, ne znam

 

Ne moramo ih vakcinisati, ako mozemo obezbediti da su svi ostali koji dolaze u kontakt s njima, vakcinisani, te ne predstavljaju opasnost za njih.

 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja ne znam nijedan jedini lek koji nema neki nezeljeni efekat, tako i za vakcinu, osim ako necemo da cekamo par godina, necemo sa sigurnoscu znati svaki moguci nezeljeni efekat.

Treca faza istrazivanja, koja je kod Pfizer vakcine obuhvatila preko 40 000 ljudi, je prilicno dobro pokazala moguce nezeljene efekte.

Naravno, kao sto na prethodnoj strani opisah Vioxx slucaj, desava se i da nakon godina, pa i decenije ispitivanja nekog leka, kad se odobri za upotrebu i koristi medju milionima, dodje do saznanja o nekim retkim nezeljenim efektima.

Benefit-risk odnos je jedan od principa koji se postuje kod upotrebe leka, vakcine, dijagnosticke metode, medicinskog pomagala, etc...

 

 

 

Ne moramo ih vakcinisati, ako mozemo obezbediti da su svi ostali koji dolaze u kontakt s njima, vakcinisani, te ne predstavljaju opasnost za njih.

 

Sve je to u redu, ali zasto vakcina ne bude obavezna za sve?

 

Da li su lica u starackim domovima, ucitelji, ljudi koji putuju (ovo je donekle izbor, a donekle i nije) pokusni kunici pa je u redu primoravati ih da se vakcinisu? Ako je sve u redu neka vakcina bude obavezna za sve.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Proslog vikenda je u jednoj emisiji (press klub, novinari iz 4 vodeca nemacka lista) diskutovano vakcinisanje, sta i kako uraditi itd.

Elem, slozili su se da ako bi vakcinisanje bilo obavezno spremnost stanovnistva da se vakcinise bi bila manja.

Dalje: da je potrebno objasniti narodu otvoreno i trannsparentno sta i kako funkcionise, sta se zna, a sta se ne zna, koji su poznati, a koji nepoznati rizici itd. Tako bi ljudi mogli sami da shvate i izvagaju. A i bili bi tretirani kao odrasle, razumne osobe, a ne kao mala deca kojoj se samo naredi da nesto urade, a na pitanje "zasto?" odgovori sa "zato".

Takodje, da se mora unapred pripremiti i odgovarajuce reagovati na razne neistine koje ce definitivno da budu proturane prvenstveno po SM.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...