Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Angelia said:

Ma umire se Zoki i od povecanog broja samoubistava zbog lockdowna, od vise droge i alkohola, i od nedostatka lecenja za ljude sa srcanim problemima, i rakom itd. A tek ce se od tih posledica umirati, kad corona bude iza nas. Svi oni kojima bolesti nisu dijagnosticirane zbog lockdowna da bi spasili % od, recimo kod mene 35% onih koji su umrli van starackih domova, posto starackim domovima ni lockdown nije pomogao....

I nisu umirali samo zato sto su im mladi koji brinu o njima doneli, nego zato sto su genijalne vlasti smislile da pozitivne rezidente starackih domova ne smestaju u bolnice nego salju nazad u domove da pomore 

 

Mislim da bi trebalo da se u diskusiji na ovu temu ogranicis na USA, ako je stvarno tako da se od pocetka pandemije uskracuje zdravstvena pomoc i nega svima koji nisu covid slucajevi. U tom slucaju nesto ozbiljno nije u redu s tim zdravstvenim sistemom i treba ga menjati.

Svedska je u mnogo cemu posebna u ova vremena, ali sam sasvim sigurna da zdravstvo funkcionise na isti nacin kao u drugim skandinavskim/nordijskim zemljama, a verujem i u vecini evropskih. To znaci da su hitne sluzbe otvorene za sve i da se sve neophodne procedure obavljaju kao i ranije. Ono sto trpi su preventivni, kontrolni pregledi i oni koji mogu da se odgode (npr planirane operacije kuka i sl), kao sto je i cinjenica da se mnogi od redovnih poseta odlazu zbog bolesti lekara. U svedskom slucaju i zbog sumnje na bolest jer postoji ona preporuka da se i kod najlaksih simptoma ostane kod kuce, za svaki slucaj. To ovde, kao sto znas, zamenjuje ostrije mere, a s kakvim efektom, tek ce da se vidi.

Ono sto zdravstveni radnici isticu kao problem, jeste da se ljudi sami ne javljaju lekaru kod srcanih i drugih smetnji, dok god je moguce, ali to je od straha od zaraze, a ne zato sto im neko brani. Zato sada idu i kampanje pozivanja i ubedjivanja takvih, ali strah od zaraze i dalje cini svoje. I nije nerealan, jer se mnogi koji dolaze zbog neceg drugog i  uz sve mere, ipak zaraze u bolnici, od zdravstvenih radnika, pre nego sto ovi razviju simptome i saznaju da su pozitivni. Virus je takav, provuce se na hiljadu nacina i stigne do onih najranjivijih. Sta bi tek bilo da ga skroz ignorisemo, ne smem ni da pomislim.

Ti pises i o nekim domovima za stare u koje su kod tebe trpali covid pacijente, tako da su oni zarazili i ostale. Pa sorry Andjo, za to ne mozes kriviti lockdown, pa cak ni virus, vec iskljucivo bolide kojima je tako nesto uopste palo na pamet. Ne znam da li se to igde drugde desilo, osim u tvom delu USA. U swe svakako nije, ali su mnogi stanovnici domova umrli jer su ih zarazili zaposleni.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, vilhelmina said:

 

Mislim da bi trebalo da se u diskusiji na ovu temu ogranicis na USA, ako je stvarno tako da se od pocetka pandemije uskracuje zdravstvena pomoc i nega svima koji nisu covid slucajevi. U tom slucaju nesto ozbiljno nije u redu s tim zdravstvenim sistemom i treba ga menjati.

 

Sa zdravstvenim sistemom u US iz moje perspektive vise nije uredu nego sto je uredu. Andja je u pravu, polaze se velika paznja na preventivu, za one koji imaju osiguranje. Oni koji nemaju nista, oni se uglavnom odlucuju da ne odu kod lekara da ne izgube i to malo sto imaju, ni preventivno, ni bolesni. Mnogi se pojave kada im vise nema nikakvog spasa. 

 

I opet iz moje perspektive (mog dela US), osim u prvih par nedelja zbunjenosti, pri onom prvom lockdown, bio je problem otici kod lekara jer nisu znali kako da reaguju. Ali u tom momentu je bio i problem sa testovima i sa totalnim neznanjem sta se desava. Nije trajalo duze od 4-6 nedelja. Od tada rade svi lekari gotovo normalno (pa cak i zubari). Mozda su malo vise usmerili pacijente na telefonsku komunikaciju ako nije hitni slucaj, ali ako zaista ima potrebe da se poseti lekar nije nikakav problem. Tacno se zna koja bolnica i koje odeljenje je za covid pacijente, ostale funkcionisu normalno. Zato meni Andjina prica o problemima i umiranju od drugih bolesti nije bliska. Umiru isto kao sto su umirali i do sada, ako nije vezano za virus. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

.....bas tako, sa poentom na "izdrzati".....

Ne mogu draga moja svi "izdrzati", neki su ranjiviji 

9 minutes ago, vilhelmina said:

 

Mislim da bi trebalo da se u diskusiji na ovu temu ogranicis na USA, ako je stvarno tako da se od pocetka pandemije uskracuje zdravstvena pomoc i nega svima koji nisu covid slucajevi. U tom slucaju nesto ozbiljno nije u redu s tim zdravstvenim sistemom i treba ga menjati.

Ja bih te zamolila da mi ne stavljas izjave u (usta) post.

Nemam pojma kako da to ogranicim na USA samo kad mi majka od pocetka pandemije ne moze dobiti adekvatnu zdravstvenu zastitu, jer veci deo vremena specijalisti ne rade.... stvarno cu da se ogranicim samo na USA, izgleda da je ona to zamislila :classic_biggrin:

 

9 minutes ago, vilhelmina said:

To znaci da su hitne sluzbe otvorene za sve i da se sve neophodne procedure obavljaju kao i ranije. Ono sto trpi su preventivni, kontrolni pregledi i oni koji mogu da se odgode (npr planirane operacije kuka i sl), kao sto je i cinjenica da se mnogi od redovnih poseta odlazu zbog bolesti lekara. U svedskom slucaju i zbog sumnje na bolest jer postoji ona preporuka da se i kod najlaksih simptoma ostane kod kuce, za svaki slucaj. To ovde, kao sto znas, zamenjuje ostrije mere, a s kakvim efektom, tek ce da se vidi.

Gde sam ja tvrdila da hitne sluzbe nisu otvorene?

Samo sto ovde nista nije zamenilo "ostrije mere". Dijagnostika, elektivne operacije, psihijatri .....sta od toga spada tacno u hitne sluzbe?

Ti ocigledno mislis da dijagnoza raka nije zdravstveno bitna, moze da saceka pa cemo posle pandemije :classic_biggrin:

 

9 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ti pises i o nekim domovima za stare u koje su kod tebe trpali covid pacijente, tako da su oni zarazili i ostale. Pa sorry Andjo, za to ne mozes kriviti lockdown, pa cak ni virus, vec iskljucivo bolide kojima je tako nesto uopste palo na pamet. Ne znam da li se to igde drugde desilo, osim u tvom delu USA. U swe svakako nije, ali su mnogi stanovnici domova umrli jer su ih zarazili zaposleni.

:classic_smile: Jeste, samo u mom delu USA, NY, NJ, PA, WA....

Koji % umrlih u Svedskoj su rezidenti starackih domova? Jeste vi imali lockdown? Jel znas zasto su ih trpali nazad u staracke domove?

4 minutes ago, Baby said:

Zato meni Andjina prica o problemima i umiranju od drugih bolesti nije bliska. Umiru isto kao sto su umirali i do sada, ako nije vezano za virus. 

 

 

Pa vi ste i imali samo 6 nedelja lockdowna. Kako bi i mogla da razumes.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

 

Ja bih te zamolila da mi ne stavljas izjave u (usta) post.

Nemam pojma kako da to ogranicim na USA samo kad mi majka od pocetka pandemije ne moze dobiti adekvatnu zdravstvenu zastitu, jer veci deo vremena specijalisti ne rade.... stvarno cu da se ogranicim samo na USA, izgleda da je ona to zamislila :classic_biggrin:

 

Mozda bi mogle taj deo da prepustimo ljudima iz Srbije. Ono sto mogu reci jer sigurno znam, a i pisali smo ovde o tome, jeste da u Srbiji ljudi mnogo cesce imaju priliku da sretnu lekara, neretko i specijalistu na sopstveni zahtev, pa sada sigurno osecaju razliku. Ne znam sta je problem tvoje mame, naravno, zato i ne bih ulazila u pojedinacan slucaj. Polazim od toga kako je ovde i bez covida. Sestra kojoj se prvo javljas telefonom kad ti nesto fali, a nakon sto si joj opisala svoje tegobe, odlucuje da li treba da sretnes lekara opste prakse, i onda ti zakaze vreme. Lekar odlucuje da li treba da sretnes specijalistu i salje uput direktno njemu. Ti kasnije cekas poziv od specijaliste. Specijalista prvo proceni koliko si hitan slucaj i zakaze ti vreme za par dana ili za par meseci. Zove telefonom ako proceni da je hitnu, posalje pismo ako nije. Nema nikakvog razloga da i sada ne funkcionise na isti nacin, uz ogranicenja koja sam navela u prethodnom postu (bolest ili sumnja na bolest lekara).

Cinjenica je da razliciti zdravstveni sistemi razlicito funkcionisu, pa su zato vise ili manje ranjivi u bilo kojoj, pa i ovoj, kriznoj situaciji. U takvim situacijama pokazuju sve svoje prednosti i mane. Obicno su to krace krize, tipa prirodnih katastrofa, pretnje ratom ili terorizmom, you name it. Ali ovo s pandemijom traje i trajace dugo, znaci dobar test za zdravstvene sisteme. Koliko je do virusa i politike, toliko mora biti i do njih. Licno se najezim kad cujem kako bolesne ljude setaju od ambulante do ambulante u Srbiji. Mislim, ono lupanje pecata, nosenje gomile papira okolo, cekanje u redovima... Pobogu, kao da ni za telefon nisu culi, a kamoli za kompjuter. Mrsko mi je ovo da kazem, ali nije za to Vucic kriv, uvek je bilo tako.

 

Quote

 

Gde sam ja tvrdila da hitne sluzbe nisu otvorene?

Samo sto ovde nista nije zamenilo "ostrije mere". Dijagnostika, elektivne operacije, psihijatri .....sta od toga spada tacno u hitne sluzbe?

 

Nisam govorila samo o hitnim, vec i o neophodnim intervencijama. To je npr kad  osecas trnjenje jedne strane tela, napipas izraslinu na dojci, pojavi ti se krv u stolici, opet you name it. Neces zato na hitnu, ali ces ovde kod mene u roku od najvise par dana sresti lekara. Ako ti zuji u usima, probada te s desne strane na promenu vremena ili te ”ubila promaja” pa ti se zacepio nos, e onda ga neces sresti.

 

Quote

Ti ocigledno mislis da dijagnoza raka nije zdravstveno bitna, moze da saceka pa cemo posle pandemije :classic_biggrin:

 

Vidi gore. Znaci nema ono ”mom komsiji bilo isto ovako pa posle ispalo da ima rak; hocu i ja da se pregledam”, nego lekar o tome odlucuje, na osnovu simptoma.

 

Quote

 

:classic_smile: Jeste, samo u mom delu USA, NY, NJ, PA, WA....

Koji % umrlih u Svedskoj su rezidenti starackih domova? Jeste vi imali lockdown? Jel znas zasto su ih trpali nazad u staracke domove?

 

 

Velik procenat je umrlih po domovima, ne trazi mi se koliko tacno do ovog trenutka. Ne razumem sta znaci ovo trpanje nazad u domove. Ko je koga trpao i gde?

O lockdownu s tobom ne bih, jer vrlo fleksibilno koristis taj termin i nije uvek jasno sta pri tome mislis. Ali za tvoju informaciju, po svedskim zakonima se vanredno stanje (koje je preduslov za pravi lockdown) moze uvesti samo u slucaju rata. U pripremi je zakon o pandemiji, koji ce to omoguciti i u slucaju kao sto je ovaj. Za sada nije moguce jer bi svaki frizer kojem zatvore radnju mogao da tuzi drzavu i trazi odstetu. Ostale evropske zemlje su to resile u okviru svojih zakona, a ne verujem ni da je USA uradila nesto mimo sopstvene regulative. Inace bi pljustale tuzbe, zar ne?

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Pletilja said:

ako pristajemo da "izdrzimo" svakakve utakmice/pritiske koje nam je nametalo staro "normalno" (koje odavno nije normalno) u cemu je problem da se izdrzi i ovo novo "normalno" tim pre sto nista normalnije ne vidim od  povratka samom sebi i porodici?

 

 

Empathy for me but not for thee. Ti nisi u opasnosti pa ne vidiš u čemu je problem. Analogno, mladi nisu u opasnosti pa imaju u proseku sličan stav opušten prema ovoj zarazi. Može to i šire, ko je bio neodgovoran pa dopustio da se ugoji ili da ima visok pritisak je u većem riziku i sam je za to kriv.

 

2 hours ago, vilhelmina said:

Ne razumem sta znaci ovo trpanje nazad u domove. Ko je koga trpao i gde?

 

Nakpoznatiji primer je demokratski gradonačerlnik Njujorka koji je time izazvao pomor za koji je kasnije bio okrivljen, a ko bi drugi, Tramp. Indirektno okrivljen tojest, tovarenjem svih žrtava na njegov račun.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ostavljam ova dva linka ovde, a ne na naucnoj temi posto racunam da ovde mnogo vise ljudi cirkulise. 

 

Prvo, rad o mRNA vakcinama iz 2018. koji daje pregled tehnologije, prednosti, bezbednostnih pitanja i oblasti u kojima su primenjive. 

 

https://www.nature.com/articles/nrd.2017.243

 

Edit: Izgubio mi se bio drugi link, evo ga sad

 

I ovaj clanak o prijavljenim reakcijama na Pfizer i Moderna vakcine. 

 

https://science.sciencemag.org/content/370/6520/1022

 

Cela anti-vax prica je svima usadila crv sumnje. Brojke o spremnosti na vakcinaciju su svuda prilicno niske. I od ljudi obrazovanih (mada nisu strucnjaci) u sferama farmacije i medicine cujem da "nema sanse da su oni to sve tako brzo završili / mi smo ucili da to traje 10-12 godina / nisam anti-vaxer, ali ne bih primio/la vakcinu odmah, nego kasnije kad se jos malo ispita). 

 

Svakako dok na red stignu ljudi van ugrozenih i prioritetnih grupa ce milioni ljudi primiti vakcinu, ali racunam da je najbolje da svi koji zele migu da se informisu o ovim stvarima i da donesu informisanu odluku. 

 

Ono sto sam ja primetio je da je ljudima uglavnom potpuno nepoznat metod po kom funkcionise nauka. I koliko je istrazivanja i radova objavljeno o svakoj stvari pre nego sto udje u siru upotrebu, kao i da su svi ti podaci o studijama dostupni na proveru nezavisnim strucnjacima. 

 

Pa otud i ideje o cipovanju i ostale gluposti. Ali istovremeno postaviti pitanje o bezbednosti i side-efektima je skroz legitimno i na to bi trebalo odgovarati strpljivo i argumentovano, kao sto pise u onom članku braniti se velikom transparentnoscu o svemu, a ne odmah ubacivati ljude u kos sa teoreticarima zavere i ostalim debilima. 

Edited by nemanjaol
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, nemanjaol said:

 

Cela anti-vax prica je svima usadila crv sumnje. Brojke o spremnosti na vakcinaciju su svuda prilicno niske. I od ljudi obrazovanih (mada nisu strucnjaci) u sferama farmacije i medicine cujem da "nema sanse da su oni to sve tako brzo završili / mi smo ucili da to traje 10-12 godina / nisam anti-vaxer, ali ne bih primio/la vakcinu odmah, nego kasnije kad se jos malo ispita). 

Kad sednem na miru i razmislim, a nedelja je konačno, pa imam malo vremena, mada moram na ranč kasnije, ali hajde da zanemarim 🙂 nešto ti ne verujem preterano u efikasnost maski na nivou populacije (više zbog populacije nego zbog maski) u efikasnost lockdown još manje verujem, tu mi je lek teži od bolesti, ali bih za vakcinu prvi stao u red.

Nekako sam tako odgajan, pa dodaj životno iskustvo, nauka mi je ono što je za nekog religija. A vakcina jeste proizvod nauke, i to velikog broja ljudi koji istovremeno radi na projektu, dugo vremena.
Verovatnoća da nešto nije ok, što je javno objavljeno, a da ta veća grupa ljudi o tome ne progovori je mizerna i zanemarujem je namerno.
Pa nije "Manhatan Project" majkumu i nije ratno stanje.

Isto važi i za rusku i kinesku nauku, i tamo ljudi koje rade su etični, možda zbog društvenih okolnosti malo tiši i skloniji pristupu "pokornu glavu sablja ne seče" i "daj da moj izveštaj bude našminkano dobar u skladu sa potrebama vođe" ali je stvar dovoljno velika da izazove pametnog i etičnog čoveka.

Biće sve ok sa vakcinama.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Ne mislim da @nemanjaolmisli da nam naucnici nesto precutkumu/kriju, vec da prosto tokom ovako kratkog vremena ni oni ne znaju koje su sve moguce nezeljene posledice.

 

Pisala sam vec par puta o cuvenom Vioxx leku, koji je prosao sva ispitivanja kako nauka nalaze, i dosao na "trziste" sve po zakonu - par godina kasnije, kad su ga vec milioni ljudi koristili, doslo se do saznanja da izaziva smrt mnogo cesce nego sto je bilo zakljuceno tokom klinickih ispitivanja, i povucen je s trzista. Dzaba svi benefiti od njega, kad je potencijalni rizik bio velik.

 

E sad zamisli s vakcinama, za koje nismo imali vremena da se ispitaju u nekom duzem periodu, zbog hitnosti problema

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

Cela anti-vax prica je svima usadila crv sumnje. Brojke o spremnosti na vakcinaciju su svuda prilicno niske. I od ljudi obrazovanih (mada nisu strucnjaci) u sferama farmacije i medicine cujem da "nema sanse da su oni to sve tako brzo završili / mi smo ucili da to traje 10-12 godina / nisam anti-vaxer, ali ne bih primio/la vakcinu odmah, nego kasnije kad se jos malo ispita). 

 

Lekari su u martu / aprilu pričali da je za ozbiljne vakcine trebalo 5 godina pre puštanja u promet. Šta se promenilo?

 

Naravno da svako normalan neće shvatiti Jovanu antivakserku ozbiljno, ali zar nije logično pomisliti da se malo žuri u trci za profitom.

Opet - nije mi jasno kakva zarada od vakcina može biti i zašto bi neko (Bil Gejc) na toj strani tražio profit, ubeđen sam da ima lakših načina da se lova obrne.

Bila Gligićka na Balkan info i komentarisala vakcine u pripremi. Po njenoj priči deluje da je mala šansa da budu štetne, a upitna je i korisnost. Jer je upitno kako će jedna vakcina delovati na sojeve virusa. Ona misli da će epidemija prosto stati sama od sebe u nekom momentu.

 

Mislim da je priča o vakcinama od strane političara više pokušaj da se smanji šteta po privredu od posledica ovih zaključavanja.

 

No kakogod - lekari (takoreći naučnici upućeni u to kako se vakcina razvija) su pričali da za vakcinu treba 5 godina. Šta se promenilo?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Pa i aj mislim isto sto i Gligicka, a sto s evakcina tice, konkretno, svako ko malo koristi logiku, zna da za vakcinu treba vremena, i da do valjane vakcine covecanstvo tesko da ce doci narednih 5 godina..a mi, ako nas  uopste bude bilo, za 6, u najboljems lucaju..tako da, Gligicka je u pravu, pre ce pandemija sam od sebe nestati, nego sto cemo dobiti valjanu vakcinu..sam hajp oko vakcine je malo preteran, sa jedne starne, antivakseri skacu kao da ce nas sutra sve pelcovati,sa druge, ljudi kojima je svega preko k..cekaju vakcinu kao ozeblo sunce, sutra bi se pelcovali napamet, sa trece, Vucic nam mase tim vakcinama, opet, koa da ce sutra stici, sto je smao jos jedna u nizu pogresnih metoda naseg hendlovanja pandemije..mogu i jurcanje da razumem, ovo se oteglo, vec puca set po savovima, iako, realisticno govoreci, ne moze se nista preko noci..

Edited by Harmonika
Link to comment
Share on other sites

Na zalost na slojeve antivaksera, 

dolaze slojevi antimaskera, 

zatim skeptika, znalaca i ostalih genijalaca

tumaca podataka i teorija zavere, 

 

koji uspesno guraju ovu epidemiju napred. 
 

kad stigne  vakcina bice neefikasna na nivou drustva ne zato sto nece raditi posao, 

nego sto ce mika zika i pera, koji nam se vec mesecima penju na glavu teorijama zavere

nece hteti da se vakcinisu. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Što se tiče efikasnosti maski, evo jednog primera iz Beograda koji pokazuje zašto maske nisu efikasne koliko bi trebale da budu. Pre par dana sam išao tramvajem par stanica kroz Bulevar, nije bila gužva, svi su sedeli i još par mesta je bilo prazno. Uglavnom se nose maske, ljudi ćute, niko ne kašlje. Mislim da se niko s maskom ne oseća ugrožen zbog takve vožnje. Onih par idiota bez maske, ko ih jebe, da izvinete na izrazu. U jednom trenutku, ulazi žena, maska ispod brade, u ruci pljeka, seda i navaljuje na onu pljeskavicu, oblizuje prste i sve kako ide. I sad, ako se ona slučajno zarazi, reći će: "Ja sam uvek nosila masku, maske ne služe ničemu" A najveća je šansa da se zarazi oblizujući prste ruke kojom se pre toga držala za šipku.

 

Veliki je problem u neobrazovanosti i neobaveštenosti stanovništva. Neku ljudi su stvarno tragični u tome koliko se ne pridržavaju osnovnih principa higijene.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ne znam sta bih rekao za vakcine. Tamo negde, spocetka ovog sranja, ja sam smislio da se necu vakcinisati ukoliko za vakcinu inace treba X godina, a dodju do iste za X/4 vremena. Onda su krenule price o metodama kako se prave vakcine i ja licno sam bio najskepticniji prema mRNA jer ista nije nikada ranije pravljena. Tako da su meni ovakvi clanci koje je @nemanjaol okacio vrlo potrebni da bih doneo educated guess sto se tice vakcinacije. Ukoliko odluka bude ostavljena na nivou preporuke, ja cu o tome da li cu se vakcinisati doneti kada se budem dovoljno obrazovao. I to ne vidim kao neko ravnozemljasenje ili sta vec: jednostavno ova bolest jeste zajebana, ali nije SARS ni velike boginje. Dakle sebe smatram dovoljno obrazovanim da mogu da procitam i donesem odluku u vezi sa svojim telom. Na isti nacin kada sam putovao u rizicne zemlje gde se preporucuju odredjene vakcine sam donosio odluke, pa sam pio nesto za malariju u Nigeriji a nisam radio nista kada sam putovao u Indiju. 

Stvari se znacajno menjaju ako je vakcinacija obavezna. Jedini slucaj kada cu se vakcinisati je ako je obaveza za putovanja jer meni posao = putovanja. Ali u okviru Srbije ukoliko kazu da je obaveza ja se pretvaram u skeptika. Zasto je obavezna? Zato sto vecina ljudi ne bi razumela. Ja sebe ne vidim kao nepismenog, molim objasnite ali sa necim malo boljim od imunitet krda i slicni razlozi koji tada postaju floskule. Ne mozes dete u skolu ako nije vakcinisano? Pa cekaj... pricali ste da deca nisu prenosioci, da su skole bezbedne... sto je sad odjednom obaveza? Ima par postova po twiteru koje mi je zena prosledila i za koje se nadam da su laz ili preuvelicavanje a ticu se obaveze vakcinisanja (u suprotnom se kadidujem da budem Njogov asistent kada dodje vreme). Dakle, ako hocete da se dovoljno ljudi vakcinise, izvolte pa objasnite i edukujte. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kad bi ljudi onoliko vremena koliko trose na usmeno & pismeno intuitivno za-i protiv-vakcine upotrebili za nalazenje sto relevatnijih informacija i kritickom rasudjivanju te donosenja informisanih zakljucaka zadrzavajuci otvoren um ... a tek kad bi jos mogli i da stalozeno i argumentovano razmene informacije na zadatu temu bez hvatanja za gushu ... to bi bio znacajan (is)korak iz emotivnog dangubljenja i sekteristickog za-ili-protiv. 

Edited by Cyber
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Muski je udario ovaj 2 talas Balkan. 
Sve drzave uzasne brojke imaju, mislim da su u novembru nastradale vise osobe od kovida nego u svim drugim mesecima ukupno.
Grci koji su imali odlican odgovor i dobro brojke na prolece sada imaju po 100 nastradalih. Hrvati, Mi i ova okolina(-Rumuni koji su vec tamo) idemo ka tim brojkama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Lekari su u martu / aprilu pričali da je za ozbiljne vakcine trebalo 5 godina pre puštanja u promet. Šta se promenilo?

 

Naravno da svako normalan neće shvatiti Jovanu antivakserku ozbiljno, ali zar nije logično pomisliti da se malo žuri u trci za profitom.

Opet - nije mi jasno kakva zarada od vakcina može biti i zašto bi neko (Bil Gejc) na toj strani tražio profit, ubeđen sam da ima lakših načina da se lova obrne.

Bila Gligićka na Balkan info i komentarisala vakcine u pripremi. Po njenoj priči deluje da je mala šansa da budu štetne, a upitna je i korisnost. Jer je upitno kako će jedna vakcina delovati na sojeve virusa. Ona misli da će epidemija prosto stati sama od sebe u nekom momentu.

 

Mislim da je priča o vakcinama od strane političara više pokušaj da se smanji šteta po privredu od posledica ovih zaključavanja.

 

No kakogod - lekari (takoreći naučnici upućeni u to kako se vakcina razvija) su pričali da za vakcinu treba 5 godina. Šta se promenilo?

 

Koji lekari su to pričali? Kačila je @wwww na drugoj temi podatke o moderninoj vakcini, njima je kad su krenuli da rade na projektu u januaru cilj bio oktobar. Ja ovde vidim kao problem što razni ljudi, lekari, na televiziji o ovim stvarima pričaju sa pozicije autoriteta, a u pitanju je jedna prilično nova tehnologija, tako da je upitno koliko su zaista stručni i koliko bi njihovo razmišljanje trebalo da nosi težinu. Hoću da kažem meni je ovde relevatno šta kažu ljudi specijalizovani baš za ovu temu, a mišljenje ortopeda ili dermatologa npr uzimam baš samo kao mišljenje.

 

Što se tiče profita, AstraZeneca je npr rekla da će za vreme pandemije vakcinu dati na non profit bazi, Pfizer i Moderna kolko sam ispratio nisu. Ali generalno nešto sumnjam da je bilo kome u korist da pusti nešto nedovoljno testirano u opštu populaciju, šteta bi bila mnogo veća od koristi.

 

 

2 hours ago, Sunshine State said:

@urosg3

Ne mislim da @nemanjaolmisli da nam naucnici nesto precutkumu/kriju, vec da prosto tokom ovako kratkog vremena ni oni ne znaju koje su sve moguce nezeljene posledice.

 

Pisala sam vec par puta o cuvenom Vioxx leku, koji je prosao sva ispitivanja kako nauka nalaze, i dosao na "trziste" sve po zakonu - par godina kasnije, kad su ga vec milioni ljudi koristili, doslo se do saznanja da izaziva smrt mnogo cesce nego sto je bilo zakljuceno tokom klinickih ispitivanja, i povucen je s trzista. Dzaba svi benefiti od njega, kad je potencijalni rizik bio velik.

 

E sad zamisli s vakcinama, za koje nismo imali vremena da se ispitaju u nekom duzem periodu, zbog hitnosti problema

 

 

Da, baš mi je bila poenta da zapravo kada bi svi bili svesni podataka koji postoje, da bi bili prilično mirniji i opušteniji oko primanja vakcine.

 

Ja npr još nisam stigao da pročitam ceo onaj članak iz Nature-a, ali planiram. I svakako mislim da stručnjaci treba da odrade mnogo bolji posao u edukovanju nas običnih ljudi. Znači bukvalno da imaju Q&A gde bi im ljudi postavljali pitanja o stvarima koje ih brinu, da ceo proces bude što transparentniji i pred očima javnosti.

 

Mislim da smo kao društvo, slično kao i sa pandemijama, zaboravili zapravo kako je život izgledao pre vakcina. Npr pre vakcine protiv dečije paralize ili pre nego što velike boginje iskorenjene, kao i koliko ljudi u Africi umire od malih boginja i kolike se situacija promenila od kako su pokrenute akcije masovne vakcinacije.

 

Nekako smo sadašnje stanje i razvoj uzeli kao dat, a zapravo je stečen velikim radom naučnika i lekara, a jedno od najmoćnijih oružja su upravo vakcine. Zato, samo jasna komunikacija, transparentnost i edukacija stanovništva.

 

 

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Glede priče o vakcinama.

Sanofi je ( negde sam pročitala) 20 godina radio na Dengavaxia vakcini, prvoj hibridnoj do tad. Pa su onda Filipini 2017/18 vakcinisali 700.000 dece i ispostavilo se da je nekoliko smrtnih slučajeva dece povezano sa vakcinom. Sada je ista ograničena samo na osobe koje su već preležale denga groznicu. Dok ne uđe u masovnu upotrebu, mi ne znamo ništa. I razumljivo je da postoji otpor.

Zahvaljujući kruzerima, znamo da je 20% ljudi otporno na covid. Ne znamo zašto. Ali ćemo da ih vakcinišemo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...