Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 minutes ago, wwww said:

pa zar nisi ti u nekoj zgradi gde su JNA oficiri?

 

  Hide contents

kad rece nerviranje komsija, podseti me na situaciju kad smo sestra i ja bile klinke, pa dosao neki dosadni rodjak i nikako da ode. pa smo mu pustali klavirski koncert #1  Cajkovskog, a sestra citala neke lekcije iz nemackog. :wicked:

 

pa jesam, ali susedni ulaz  je tehnički druga zgrada, tako da mi terasa gleda prema drugoj zgradi 🙂

Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sve je jedna budalastina. Namerno se stvara panika. Koga onda briga broj pozitivnih da li je 10 ili 100000

 

Slavisa, veoma cenim tvoj doprinos na drugim temama.

Na ovoj - seres.

A nisam panicar, samo imam nekog jebenog iskustva kao zdravstveni radnik.

 

Prvo, totalni morbiditet (tj. smrtnost po broju stanovnika za odredjeni period) je povecan. OK, nisu svi umrli od/zbog corone, ali niko jos ove godine nije poginuuo u padu aviona (jer ne lete) i ljudi manje putuju ili se biju u kafanama (jer su zatvorene).

Logicno je da corona uzrokuje i vise sranja.

 

Respiratora ima, ali ih ima vec i vise nego ljudi, zdravstvenih profesionalaca, koji znaju da njima rukuju. Laicki: na svetu ima vise klesta nego automehanicara, tj. klesta ne pomazu kad nema ko da zna kako i zasto da ih stisne.

 

"Ugrozene kategorije" nisu samo "stari i gojazni" nego je najugrozenija kategorija "zdravstveni radnici." Zato jer se dnevno (ma sta dnevno, minutno!) srecu sa virusom. Pa se ti *ebi ako te zahvati slepo crevo, a hirurzi i sestre-instrumentarke su u izolaciji ili vec bolesni zbog corone.

 

Imam visedecijsko iskustvo u traumatoloskim centrima.

Ovo sto ti pises je kao "koga briga je li vezu pojaseve u kolima, samo ce sebe sjebati" - a nemas pojma kako je. Radio sam u SWMC, CC, Tx, kad nam je doslo 18 ilegalaca (ilegalnih imigranata) iz nesrece kad su u kombiju bezali od pogranicne policije. Nekoliko helikopterima, ostali ambulantnim kolima.

Navala, ludnica. A potrefilo se (ja bio dezuran i radio) da se moja cerka, tada 4 godine stara, posekla na rdjavom metalnom toboganu u nekom parku. I 18 sati je cekala da je zasiju i daju joj tetanus injekciju - zato sto je gomila neodgovornih bila ugrozenija i personal hitne je bio zauzet.

 

A ti pises, ajde da parafraziram, "glupe mere, meni nista nije."  Pa jebiga onda, za koji qrtz da se vezes pojasom u kolima, kad jos nikada nisi poginuo u udesu?

Dakle, niti ces ti niti neko drugi - a ako se desi, to su neki starci...

 

Ne prilazi mi, a pokusaj da razumes slobodu sa obe strane.

Mozda sam ja tebi donekle ogranicio slobodu zahtevajuci da nosis masku - ali si ti meni ogranicio slobodu kretanja ako neces da je nosis.

 

 

  • Like 12
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Drugar se isto žalio na dugo čekanje, 8 sati je čekao u NS. Kako mi on kaže, dođeš na pult, kažeš ime i prezime i kažeš zbog čega si došao (kontrola ili pregled) i dobiješ broj da čekaš.
Pa majku mu, jesmo li znali da će biti drugi talas ili koji li je već i da će biti jači nego prvi. Pa je l' nismo mogli u međuvremenu da angažujemo neke inženjere, programere koji će olakšati ovu situaciju.
Lupam, kad se već ide tom metodom broja, zašto da se ta prijava ne obavi porukom, pozivom, online, isto tako bi se mogla obavljati i provera trenutno broja koji je na redu, pa makar malo skratiti to čekanje, a ako se već čeka i po 8 sati onda bi se i mnogo skratilo.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, zoran59 said:

Prvo, totalni morbiditet (tj. smrtnost po broju stanovnika za odredjeni period) je povecan. OK, nisu svi umrli od/zbog corone, ali niko jos ove godine nije poginuuo u padu aviona (jer ne lete) i ljudi manje putuju ili se biju u kafanama (jer su zatvorene).

Logicno je da corona uzrokuje i vise sranja.

 

Ma umire se Zoki i od povecanog broja samoubistava zbog lockdowna, od vise droge i alkohola, i od nedostatka lecenja za ljude sa srcanim problemima, i rakom itd. A tek ce se od tih posledica umirati, kad corona bude iza nas. Svi oni kojima bolesti nisu dijagnosticirane zbog lockdowna da bi spasili % od, recimo kod mene 35% onih koji su umrli van starackih domova, posto starackim domovima ni lockdown nije pomogao....

I nisu umirali samo zato sto su im mladi koji brinu o njima doneli, nego zato sto su genijalne vlasti smislile da pozitivne rezidente starackih domova ne smestaju u bolnice nego salju nazad u domove da pomore ostale.

Znaci, nemojmo o zastiti staraca time sto nosimo maske.

To mozda ima efekta u SR, iako kako ih salju po javnom prevozu sa zarazenima, mislim da ni njima nisu maske mnogo pomogle.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Angelia said:

Ma umire se Zoki i od povecanog broja samoubistava zbog lockdowna, od vise droge i alkohola, i od nedostatka lecenja za ljude sa srcanim problemima ...

..................

 

Sve 5, Andjo.

Rano je da se pouzdano zna, tek za par godina ce se pojaviti statistike.

 

Mozda sam sebican.

Ipak, niko me nece ugroziti ako se pijan samoubije zbog osamljenosti.

Ako mi bez maske u ducanu kaslje u lice, mozda hoce.

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, zoran59 said:

 

Sve 5, Andjo.

Rano je da se pouzdano zna, tek za par godina ce se pojaviti statistike.

 

Mozda sam sebican.

Ipak, niko me nece ugroziti ako se pijan samoubije zbog osamljenosti.

Ako mi bez maske u ducanu kaslje u lice, mozda hoce.

 

 

To je legitiman (ljudi jesu sebicni) stav Zoki, ali onda ne treba ni zameriti onima sto nece da nose maske jer znaju da njima nece biti nista.

Zdravi su i mladi, kijanje i kasljanje ih ne ugrozava, pa sto bi oni stitili tebe?

Ne stitis ni ti one sto ce se samoubiti ili umreti od infrakta jer ne mogu do lekara.

What's good for the goose.....

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, AgroLaki said:

Evo posle 6 sati danas redosled je bio:

Sajmiste trijaza

Oml brigada medicina rada antigenski test

Nazad na sajmiste posle pozitivnog nalaza rekli mu samo pij vitamine bez antibiotika

Nazad u omladinskih brigada na snimanje pluca.

 

Trebalo je da se vrati nazad  na sajmiste sa snimkom, ali posto nema nista na snimku, odlucio je da ide kuci jer nije mogao vise da izdrzi sa temperaturom. Videce kakvi ce biti sutra simptomi pa ce da odluci sta ce dalje.

 

Imate li neki savet u vezi suplementacije, vitamin C 2000mg, D 2000 jedinica, cink, sta bi moglo jos?

 

MOJ COVID PROTOKOL
(da olakšamo domovima zdravlja)

1. Dexason tablete 2x1, sedam dana.
2. Andol ili Midol 300mg 1x1 (kod alergičnih na Aspirin može Plavix 75mg 1x1)
3. Antibiotik (Hemomycin tabl. 500mg, 1x1, šest dana, ili Fromilid Uno tabl. 500mg 1x1 sedam dana, ili Panklav tabl. 1.000mg, 2x1 pet do sedam dana);
4. Spuštanje svake temperature, agresivno, čak i ako je 37,1 (Paracetamol i Analgin naizmenično, po 2 tablete odjednom, na svaka 4 sata) - ako je neko alergičan na Analgin, umesto toga može Brufen ili Defrinol forte (400mg)
5. Probiotic ako se javi proliv,
6. Fluimucil šumeće tablete 600mg 1x1 ako postoji kašalj sa šlajmom, ili Levopront sirup 3x2 kašičice ili Omnitus ili Folkodin, ako je kašalj suv.
7. Mirovanje, minerali, vitamini (Cink, D vitamin...).
8. Pantoprazol ili Omeprol tablete ako pacijent ima osetljiv želudac, gastritis ili čir.
9. Olynth sprej ako je nos zapušen ili mnogo curi.

Sve na šta je pacijent alergičan ili mu organizam ne podnosi, ne uzimati - pitati farmaceuta za zamenu.

Tek 10-15 dana posle početka simptoma uraditi brzi test, jer je tek tada pouzdan, ali ni tada 100%. PCR test takođe ume da slaže. Ne testirati pacijente čim dobiju simptome.

Rendgen pluća na početku bolesti nije pouzdan, ume da bude lažno negativan (sprema se bronhopneumonija, ali nije još uvek krenula) i lažno pozitivan (uplašenim ili neiskusnim lekarima se priviđa sve i svašta, ili za svaki slučaj pišu kako vide nešto što se ne vidi).

Hospitalizacija samo u slučaju pada saturacije, odnosno otežanog disanja i pogoršanja koje zahteva kiseoničku terapiju i intenzivni monitoring pacijenta.

 

Izvor: Neka ordinacija iz Požarevca.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Evo zaista ne znam, ne mogu naci nijedan jedini razlog zbog kog ne bih nosio masku ovih par meseci dok ne pocne masovna vakcinacija. 

 

Pricamo o tome da nosimo jednu platnenu krpu preko lica, par sati dnevno. Zaista ne vidim univerzum u kome je to nekome preterani teret ili problem. Sve ostalo su izgovori

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ciao said:

A ako pijan zbog osamljenosti sedne u auto i zgazi te? :wink2:

Nisam ni ja mogla da odolim da malo ne zezam.

Problem jeste komplikovan (i eticki i iz mnogo drugih razloga) ali zato me i nervira kad se pojednostavljuje kad se svi koji su protiv ovakvih mera koje su radjene trpaju u neke samozive desnicarske ludake. A onda kad pogledas "humaniste" oni veoma lako ignorisu one koji pate (ili ce izgubiti zivot) zbog tih istih tih mera.

 

4 minutes ago, Ozu said:

Evo zaista ne znam, ne mogu naci nijedan jedini razlog zbog kog ne bih nosio masku ovih par meseci dok ne pocne masovna vakcinacija. 

 

Pricamo o tome da nosimo jednu platnenu krpu preko lica, par sati dnevno. Zaista ne vidim univerzum u kome je to nekome preterani teret ili problem. Sve ostalo su izgovori

Zato sto bukvalno tumacis pominjanje maski. Ne pricamo samo o maskama, one su vise metafora.

Ali pominjes par sati dnevno, sto znaci da racunas da je ceo tvoj poslovni i socijalni zivot - par sati dnevno. A dan ima 24 sata.

Pa to znaci da nemas poslovni i socijalni zivot vise od par sati dnevno....

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Angelia said:

Nisam ni ja mogla da odolim da malo ne zezam.

Problem jeste komplikovan (i eticki i iz mnogo drugih razloga) ali zato me i nervira kad se pojednostavljuje kad se svi koji su protiv ovakvih mera koje su radjene trpaju u neke samozive desnicarske ludake. A onda kad pogledas "humaniste" oni veoma lako ignorisu one koji pate (ili ce izgubiti zivot) zbog tih istih tih mera.

 

Zato sto bukvalno tumacis pominjanje maski. Ne pricamo samo o maskama, one su vise metafora.

Ali pominjes par sati dnevno, sto znaci da racunas da je ceo tvoj poslovni i socijalni zivot - par sati dnevno. A dan ima 24 sata.

Pa to znaci da nemas poslovni i socijalni zivot vise od par sati dnevno....

 

U cemu je problem nositi komad platna preko lica na poslu dok ne prodje opasnost od zaraze? 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Problem uopste nije komplikovan.

 

Vrlo je jednostavno. O virusu ne znamo dovoljno, kazu doktori. Ne znamo dovoljno na tom vrlo strucnom vrh vrhova nivou ne cak ni mehanizam replikacije, sastav, izgled i ostalo, to sve znamo, ne znamo sve o tome kakve sve posledice dugorocne izaziva, ne znamo jos kako da ga efikasno lecimo (ali je ocigledno da ga lecimo efikasnije nego na pocetku), ali to su stvari koje su potpuno nebitne za nas.

 

Ono sto je bitno za nas je da ZNAMO kako se SMANJUJE SANSA  da se zarazimo i prenesemo dalje - maska i drzanje fizicke distance, pranje ruku i dezinfekcija sto cesce.

 

KRAJ MUDROSTI.

 

Znamo sve!

 

E sad, tu postoji jedan drugi paradoks. Paradoks pojedinaca koji zbog "nametanja" (pazi, neko ti namece da se ponasas kulturno i solidarno, KAKAV NAPAD NA LJUDSKA PRAVA) nosenja maske i drzanja distance kukaju mesecima kako je jelte njihov zivot otisao u majcinu jer eto zaboga oni ne mogu da se socijalno distanciraju.

 

A pre korone sede ceo dan u lazy bagu i bodu po mobilnom telefonu.

 

Izmisljaju teorije zavere o brnjici i kako nas jelte ko zna koji iz roda Rokfelera ili Rotsilda koji je sad aktuelan potcinjavaju jer su oni zli kapitalisti.

 

A oni su uglavnom listom deklarativni levicari koji sada imaju sansu da dokazu tu svoju solidarnost i brigu za ljudski rod u praksi.

 

Ogoljena istina da ta trula moderna levicarska prica predstavlja samo masku i izduvni ventil za licne frustracije zbog nesposobnosti da uspes u najpravednijem sistemu poznatom civilizaciji.

 

Sto ce reci, bez greske ih prepoznajes u svakom kriznom vremenu kako bulazne o ljudskim pravima i teoretisu oko toga kakva drzava treba da bude a nikad nista znacajno u zivotu nisu postigli i predstavljaju samo blede i deformisane senke onih kojima zele da se predstave.

  • Like 8
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, ciao said:

A ako pijan zbog osamljenosti sedne u auto i zgazi te? :wink2:

 

 

:roflmao:

Dobra!

 

Nemoguce, jer sedim u kuci. Izlazim (mator, penzioner, nesanica) kad nigde nikoga nema, u mesta koja rade 24/7. Nocu.

 

A ako se nadje jos neki takav bez maske pa se zakaslje u mojoj blizini - hebacu mu sve po spisku, barem pre nego prodje mesec dana od vakcinisanja i testa koji pokaze da imam anti-tela.

 

Ovo me podseca na razgovor od pre 30+godina koji sam sa imao sa Amerikancem, domacinom, a ja imigrant. On ustvrdi da je americko drustvo najsavrsenije, a ja kazem da su skanadivska verovatno bolja. On kaze da su tamo porezi najveci, a ja kazem da je i usluga koju drzava pruza (zdravstvo, skolovanje) najveca.

On kaze da je tamo stopa samoubistava najveca (ne znam je li tacno), a ja kazem da je u USA stopa nasilnih ubistava najveca - i da bih radije da se razocarani komsija sam obesi nego da izadje do radnog mesta i pobije sve prisutne automatskom puskom.

 

Nije ovo crno-belo, nije +/-, nije zdravlje vs. ekonomija.

U svemu treba imati mere i odraditi cost vs. benefit analizu.

I necemo svi doneti iste zakljucke - zato i raspravljamo.

 

I zato ja zagovaram "mere" dok neki drugi zagovaraju "imunitet krda" i "ko ga sisa."

 

 

Edited by zoran59
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ma umire se Zoki i od povecanog broja samoubistava zbog lockdowna, od vise droge i alkohola, i od nedostatka lecenja za ljude sa srcanim problemima, i rakom itd. A tek ce se od tih posledica umirati, kad corona bude iza nas. Svi oni kojima bolesti nisu dijagnosticirane zbog lockdowna da bi spasili % od, recimo kod mene 35% onih koji su umrli van starackih domova, posto starackim domovima ni lockdown nije pomogao....

I nisu umirali samo zato sto su im mladi koji brinu o njima doneli, nego zato sto su genijalne vlasti smislile da pozitivne rezidente starackih domova ne smestaju u bolnice nego salju nazad u domove da pomore ostale.

Znaci, nemojmo o zastiti staraca time sto nosimo maske.

To mozda ima efekta u SR, iako kako ih salju po javnom prevozu sa zarazenima, mislim da ni njima nisu maske mnogo pomogle.

Ko se samoubija zbog lockdowna, tj. ne može da izdrži sam sa sobom, ili sa porodicom, u 4 zida, taj ima ozbiljne psihičke probleme koji bi kad tad izbili na videlo. Takvi ljudi treba da traže pomoć psihijatra. Lockdown im je samo ukazao da imaju psihičke probleme, a nije ih izazvao, oni su uvek bili tu, samo potisnuti.

Edited by Wookie
  • Like 4
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Ozu said:

 

U cemu je problem nositi komad platna preko lica na poslu dok ne prodje opasnost od zaraze? 

Ocigledno nisi procitao sta sam napisala.

A da je problem, jeste. Mozes da pitas one koji moraju to da praktikuju, a ja jesam pitala.

18 minutes ago, Wookie said:

Ko se samoubija zbog lockdowna, tj. ne može da izdrži sam sa sobom, ili sa porodicom, u 4 zida, taj ima ozbiljne psihičke probleme koji bi kad tad izbili na videlo. Takvi ljudi treba da traže pomoć psihijatra. Lockdown im je samo ukazao da imaju psihičke probleme, a nije ih izazvao, oni su uvek bili tu, samo potisnuti.

A kako da zatraze pomoc psihijatra u lockdownu? Da li znas sta lockdown radi onima koji nemaju ozbiljne psihicke probleme, ali imaju neke?

Ti u stvari govoris suprotno od svih experata koji kazu da je povecan broj samoubistava u vreme velikih kriza (ukljucujuci onu 2008) cinjenica, znaci da takve krize izazivaju mnogo vise mentalnih problema koji "ne bi izbili na videlo" da te krize nema.

U US u kongresu vec imas pokrenutu akciju da pokusaju nesto da urade po tom pitanju, samo sto nema nista do 2022 kad ce biti suvise kasno.

Omiljeno mi je ovakvo "strucno" misljenje o mentalnom zdravlju, pogotovo ovo u boldu :classic_smile: Oni koji su se ubili jer nisu mogli da izdrze ekonomski pritisak, i psiholoski pritisak izolacije, su samo trebali "da izdrze sami sa sobom ili sa porodicom".

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Ocigledno nisi procitao sta sam napisala.

A da je problem, jeste. Mozes da pitas one koji moraju to da praktikuju, a ja jesam pitala.

A kako da zatraze pomoc psihijatra u lockdownu? Da li znas sta lockdown radi onima koji nemaju ozbiljne psihicke probleme, ali imaju neke?

Ti u stvari govoris suprotno od svih experata koji kazu da je povecan broj samoubistava u vreme velikih kriza (ukljucujuci onu 2008) cinjenica, znaci da takve krize izazivaju mnogo vise mentalnih problema koji "ne bi izbili na videlo" da te krize nema.

U US u kongresu vec imas pokrenutu akciju da pokusaju nesto da urade po tom pitanju, samo sto nema nista do 2022 kad ce biti suvise kasno.

Omiljeno mi je ovakvo "strucno" misljenje o mentalnom zdravlju, pogotovo ovo u boldu :classic_smile: Oni koji su se ubili jer nisu mogli da izdrze ekonomski pritisak, i psiholoski pritisak izolacije, su samo trebali "da izdrze sami sa sobom ili sa porodicom".

.....bas tako, sa poentom na "izdrzati".....ako pristajemo da "izdrzimo" svakakve utakmice/pritiske koje nam je nametalo staro "normalno" (koje odavno nije normalno) u cemu je problem da se izdrzi i ovo novo "normalno" tim pre sto nista normalnije ne vidim od  povratka samom sebi i porodici? Virus nam porucuje da ne pristaje na trule kompromise, polovicna/laka reshenja  na koja smo navikli, reshenja koja se pakuju u bocicu, tubu, ampulu i kupuju online. Jednostavno je: virus nam ne dozvoljava da  lazemo, ni sebe  ni druge. Virus je razotkrio sve sto nije moglo da izdrzi test vremena, test vrline, ljudskosti. I sve to na individualnom nivou za promenu, nema krda, nema opstih mesta, ima "caka" u svakoj jedinki pojedinacno na koju virus atakuje,  gadja ime i prezime, nas licni otisak koji smo ostavili u vremenu, rezime onoga sto smo cinili sa sobom, sa drugima. I zato je sve ovo jako tesko. Jer je mera nasih zabluda. 

 

 

  • Like 1
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Bar meni, koronanapast nije (raz)otkrila ništa što nisam znao i ranije, a najbitnije je to da su ljudi (većinski) vrlo samoživa i sebična stvorenja i da svako gleda svoju guzu.

 

Po mom, vrlo pesimističkom mišljenju, korona nikad neće sasvim nestati, ili bar neće nestati par generacija dok prirodna selekcija ne odradi svoje, tkd se ne radi o tome da treba izdržati novo "normalno", već se naviknuti na njega. Ja hoću, relativno sam mator, al' mi krivo za potomke.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...