Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

28 minutes ago, Angelia said:

Za primer cu ti samo uzeti taj podatak za USA, prvi je Fauci davao kontradiktorne informacije, te vakcine su dobre, te radi se ubrzano, te mozda se radi ubrzano zbog politike, pa onda nece vakcina spreciti da se zarazite nego samo da nemate jake posledice....

 

Nista kondratiktorno, sve tacno ovako kao sto je rekao.    

32 minutes ago, Angelia said:

da te podsetim na recimo Cuoma koji je tvrdio da on nista ne veruje ni CDC ni FDA, on ce da proverava vakcinu, nece on davati svojim gradjanima nesto sto nije ispitano.....

                                    

Budala, level Palme.

34 minutes ago, Angelia said:

 

Onda dodje FDA, te odobricemo ubrzano vakcinu, a mozda necemo jer nema dovoljno podataka da je bezbedna, mozda radimo ubrzano zbog politike, a mozda ekonomije.

 

 

 

 

Naravno da ubrzano rade zbog politike i ekonomije i naravno da je nece odobroti dok ne bude dovoljno podataka da je bezbedna.

Nista kontradiktorno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Ja imam ogroman problem sa takvim hiperbolama, jer se odma neko ko se ne slaze trpa u neonaciste, teoreticare zavere i slicno....manje vise posast za drustvo. Samo zato sto recimo postavi pitanje da li smo sigurno da su mere ok.

Ne kazem da takvih nema, ali vidi u boldu kako si sve potrpala u to. Vidi u US radili istrazivanje i oko 50% ne zeli da primi vakcinu, a definitivno nisu svi anti-vaxeri, a nisu ni neonacisti, ni teoreticari zavere.

Apsolutno ispravno sam ih nazvala, u toj grupaciji protestanata su zaista neonacisti (to je dobro poznato, policija i novinari koji se bave time tacno znaju imena i "bografije" vodja i clanova) i teoreticari zavere, ne neki obicni ljudi koji su eto zbunjeni jer eto nisu shvatili sta je corona virus ili slicno ili bi da diskutuju da li je dovoljno odstojanje 2m ili moze i 1,5m ili 1m. Ne, to je grupacija ljudi koji su npr. pre izvesnog broja godina postavili bombu na jednu autobusku stanicu (koju sam ja u to vreme regularno koristila svaki dan) - cilj su bili Jevreji (valdja ruski) koji su se preko te stanice vracali s casova nemackog u obliznoj skoli jezika. Jos uvek ima napada na (veoma malu) jevrejsku zajednicu. Na meti su im i muslimani (Turci, Arapi) i njihove radnje, restorani i kebabdzinice (pa se desava sto demoliranje, sto postavljanje eksplozivnih naprava), kao i crnci (prebijanje). Na meti su im i generalno imigranti (dakle, beli, iz istocne Evrope, ne Ameri, Britanci ili Francuzi koji ovde zive). Na meti su im i neki politicari, posebno Zeleni i socijaldemokrate (pa je bilo napada nozem, jedan je i ubijen, pretnji i slicno).

 

Sve ukupno policija u Nemackoj mora da se nosi s nekoliko grupacija ekstremista i potencijalnih terorista: od neonacista, do islamskih ekstremista, ima i nesto kao ekstremnih levicara, ali ja se ne secam da sam u poslednjih 20 godina cula za neki njihov napad na ljude ili imovinu (valjda ih je bilo pre nekih 40-50 godina).

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo posle 6 sati danas redosled je bio:

Sajmiste trijaza

Oml brigada medicina rada antigenski test

Nazad na sajmiste posle pozitivnog nalaza rekli mu samo pij vitamine bez antibiotika

Nazad u omladinskih brigada na snimanje pluca.

 

Trebalo je da se vrati nazad  na sajmiste sa snimkom, ali posto nema nista na snimku, odlucio je da ide kuci jer nije mogao vise da izdrzi sa temperaturom. Videce kakvi ce biti sutra simptomi pa ce da odluci sta ce dalje.

 

Imate li neki savet u vezi suplementacije, vitamin C 2000mg, D 2000 jedinica, cink, sta bi moglo jos?

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Vidim da nisu spremni ni za obican porodjaj, pa preporucuju da se poradja kuci.
Nisu oni sposobni ni spremni ni za sta, samo za pare

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Mozda je bolje tako.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

ti apsolutno ne shvatas Holandjane kao ljude i naciju.

Evo ti jedan primercic: pre x godina smo bili na skijanju negde u Austriji, u istom hotelcicu su bile i neke Holandske porodice, sve s malom decom. Deca su slobodno trckarala po hodnicima, prostorijama za boravak i trpezarijama potpuno bosa (bez cipelica i carapica) po hladnim keramickim plocicama i naravno da nisu bila natrontana. Roditelji nisu ni trepnuli na to. Treba li da kazem da smo mi odrasli svi bili u zimskim cizmama, rolkama itd. Mozes li ti da zamislis neke porodice s prostora bivse YU koje bi ovo dozvolile? Nas, bre, i promaja ubija (narocito u krcatom gradskom prevozu leti u Beogradu), a kamo li hodanje bos u sred zime po hladnim plocicama, a da ne pricam o sedenju "na hladnom betonu" u sred leta.

U Holandiji se i ne vodi toliko racuna da se deca ne uprljaju dok se igraju u pesku (odeca, ruke), vec se dozvoljava da prirodno "dobiju imunitet".

U Holandiji tesko da vidis zavese na prozorima kuca, tako da s ulice mozes sasvim lepo da gledas sta rade domacini u svojoj dnevnoj sobi.

U Holandiji imas pisoare (za muskarce) na sred ulice koje su u obliku piramide s odgovarajucim udubljenjjima s 4 strane - nema nikakvih posebnih zastora da ti daju privatnost dok se olaksavas.

Itd. itd.

Tako i u zdrastvu. Imaju ljudi svoj pristup i njima odgovara.

  • Like 5
  • Thanks 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, AgroLaki said:

Evo posle 6 sati danas redosled je bio:

Sajmiste trijaza

Oml brigada medicina rada antigenski test

Nazad na sajmiste posle pozitivnog nalaza rekli mu samo pij vitamine bez antibiotika

Nazad u omladinskih brigada na snimanje pluca.

 

Trebalo je da se vrati nazad  na sajmiste sa snimkom, ali posto nema nista na snimku, odlucio je da ide kuci jer nije mogao vise da izdrzi sa temperaturom. Videce kakvi ce biti sutra simptomi pa ce da odluci sta ce dalje.

 

Imate li neki savet u vezi suplementacije, vitamin C 2000mg, D 2000 jedinica, cink, sta bi moglo jos?

 

Alfa lipoinska kiselina je ono sto u mom gradu savetuju - 200-400 mg

 

Glede terapija za covid, zanimljiva prepiska na strucnoj grupi, gde pulmolog iz KCS kaze:

 

"Infektolozi su najvise zakazali. Inace, odlicni doktori za sve osim za pneumonije koje nikada nisu lecili. Jer to lece pulmolozi.Oni ce sa njihovim hemomicinima i levoxama koje besomucno i dalje propisuju, kao i jezivim dozama tocilizumaba da doprinesu strasnoj rezistenciji na antibiotike i imunosuprimiranosti u buducnosti, da vise sinuzitise i bakterijske pneumonije necemo imati cime da lecimo ni ambulantno ni bolnicki."

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, AgroLaki said:

Evo posle 6 sati danas redosled je bio:

Sajmiste trijaza

Oml brigada medicina rada antigenski test

Nazad na sajmiste posle pozitivnog nalaza rekli mu samo pij vitamine bez antibiotika

Nazad u omladinskih brigada na snimanje pluca.

 

Trebalo je da se vrati nazad  na sajmiste sa snimkom, ali posto nema nista na snimku, odlucio je da ide kuci jer nije mogao vise da izdrzi sa temperaturom. Videce kakvi ce biti sutra simptomi pa ce da odluci sta ce dalje.

boze sacuvaj kakva organizacija! :krstipd4:

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, AgroLaki said:

Izgleda da mi je buraz fasovao, temperatura, suvi kasalj i bolovi u zglobovima, ali iznenadjujuce je dugo izdrzao da se ne razboli jer je na terenu svaki dan (iako se pridrzavao mera). Procedura mu bila:

Sajmiste trijaza pa sad u Oml brigada da radi antigenski test, pa tek kad stigne moze da dobije terapiju, dok recimo svastika u Kg je odmah dobila antibiotike i celu terapiju.

Kaze, toliko su se posmrzavali od crkanja da ko nije fasovo upalu pluca do sad, sad mu ne gine.

 

  Želim da tvom bratu što pre bude bolje. Pored antibiotika i vitamina, ne bi bilo loše da se inhalira ( morska so, kamilica )- inhalacija-parenje  pomaže. 

 

Sve najbolje..

  • Like 3
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

 

Rast respiratora ili koči ili je u zasićenju.

 

Naravno, svesni smo da su ove brojke možda dobijene bacanjem kockica.

 

 

@Sunshine State malo kasnim ali prokomentarisao bih tvoju brigu oko posledica koje korona ostavlja na organe.

To po meni spada u korona marketing. To si pročitala u medijima ili nebitno, možda i nekoj publikaciji.

Ima samo jedna kvaka tu - niko ti nije dobovao da grip ili neki drugi virus ostavlja posledice na organima.

Ja mogu da kažem da moja mama (sada ima 70ak) nenormalno mnogo kašlje i pročišćava grlo. Radi to dobar deo zime i proleća, ponekada čak i leti.

Radila je kao učiteljica i od dece je u toku karijere dobila nebrojene viruse. Ona realno ima posledice nekog virusa, ali nije bilo medija da je sa tim se straše.

 

Ova priča da je neko za par sati otišao na respirator. Nedostaje mnogo informacija.

Pol? Godine? Opšte stanje u tom momentu? 

Poenta te vesti je bila da ti se usadi strah. Koja je realna situacija - mi to ne znamo niti bi medijima bilo od interesa da znamo.

Oko kašljuckanja, ako pije neke lekove za srce, od toga je

Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, wwww said:

ti apsolutno ne shvatas Holandjane kao ljude i naciju.

Evo ti jedan primercic: pre x godina smo bili na skijanju negde u Austriji, u istom hotelcicu su bile i neke Holandske porodice, sve s malom decom. Deca su slobodno trckarala po hodnicima, prostorijama za boravak i trpezarijama potpuno bosa (bez cipelica i carapica) po hladnim keramickim plocicama i naravno da nisu bila natrontana. Roditelji nisu ni trepnuli na to. Treba li da kazem da smo mi odrasli svi bili u zimskim cizmama, rolkama itd. Mozes li ti da zamislis neke porodice s prostora bivse YU koje bi ovo dozvolile? Nas, bre, i promaja ubija (narocito u krcatom gradskom prevozu leti u Beogradu), a kamo li hodanje bos u sred zime po hladnim plocicama, a da ne pricam o sedenju "na hladnom betonu" u sred leta.

U Holandiji se i ne vodi toliko racuna da se deca ne uprljaju dok se igraju u pesku (odeca, ruke), vec se dozvoljava da prirodno "dobiju imunitet".

U Holandiji tesko da vidis zavese na prozorima kuca, tako da s ulice mozes sasvim lepo da gledas sta rade domacini u svojoj dnevnoj sobi.

U Holandiji imas pisoare (za muskarce) na sred ulice koje su u obliku piramide s odgovarajucim udubljenjjima s 4 strane - nema nikakvih posebnih zastora da ti daju privatnost dok se olaksavas.

Itd. itd.

Tako i u zdrastvu. Imaju ljudi svoj pristup i njima odgovara.

 

Tacno znam, i podrzavam to sve, tj takvo ophodjenje prema deci. I tu nemam nikakvih primedbi.

Primedbe su samo i samo za slucaj u vezi korona virusa. Ako je opasan , ne kazem da nije, a kako se to prezentuje preko medija, onda treba da se drugacije ophodi i prema samim zarazenima, a ne da se sami brinu o sebi. Onda im ne treba doktor, svako se brine o sebi ako ima simptome gripa, i povisenu temperaturu. Ostanes kuci, uzimas aspirin ili neki drugi lek, paracetamol, 3 dana ako se ne poboljsa stanje odes kod lekara. Tako isto preporucuju za korona virus, i kako onda optuzivati ove koji kazu da je korona virus malo jaci grip?

 

Evo danas se cuo sa ovim covekom kod kog sam u Francuskoj, kaze da je pricao sa komsijama, videli su se kod postanskog sanducica. komsije muz i zena i muzeva sestra . Muz i zena su prelezali covid-19, ona je imala simptome kao malo jaci grip, dok muz je imao malo jace simptome od supruge, njegova sestra nije bila pozitivna. Sve 3 su preko 80godina.

Muz i zena kazu ne znaju kako su se zarazili jer su vodili racuna. Ja znam, imali su unucad oko 10ak dana kod njih. Muzeva sestra nije se zarazila jer deca nisu bila kod nje. Jedini tretman koji im je lekar propisao je da uzimaju doliprane.

 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Jedno pitanje, cak i u redovnom stanju (pre pandemije) sigurno imate ono godisnje wellness check? Kad ides pa ti ispregledaju sve.

U UK to si morao da radis, ovde nije obavezno ali mozes mislim na 6 meseci zavisi koliko godina imas.

 

 

Ne, u Svedskoj se ne rade te opste kontrole jer se smatra da one ne koriste nicemu. Prevencija se sastoji u redovnim pozivima zenama na skrining dojke i papanikolau test. Govori se da ce se krenuti i s necim slicnim za rak prostate i rak debelog creva, ali ne znam dokle se s tim stiglo. Takodjer se preporucuje onima u cijoj porodici je neko imao slog ili infarkt pre pedesete, da povremeno provere pritisak, secer i masnoce u krvi, ali to se sam javis sestri i ona ti zakaze kad ima slobodan termin. Cak ni to se ne preporucuje kao nesto redovno sto vazi za sve, vec samo ako postoji  poseban razlog.

 I naravno, povisenom temperaturom se smatra samo ona iznad 38 C. I to treba da traje najmanje 5 dana pre nego sto ce ti sestra koju zoves rezervisati termin kod lekara, obicno za sledeci dan ili dva. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Clash said:

Nista kondratiktorno, sve tacno ovako kao sto je rekao.    

                                    

Budala, level Palme.

Naravno da ubrzano rade zbog politike i ekonomije i naravno da je nece odobroti dok ne bude dovoljno podataka da je bezbedna.

Nista kontradiktorno.

Nisi pratio kako je isao razvoj vremenski tih izjava, posto sad pricamo o 8 meseci barem, mrzelo me da sad pisem ceo istorijat.

Ali to jeste izazvalo dosta nepoverenja prema vakcini i to bas kod obrazovanih ljudi, i uglavnom u nizim rizicnim grupama. 

Prosto, procena rizika.

Ne znam kako ce to promeniti, ako uopste bude bilo potrebe, posto prvi 100 mill vakcina ide rizicnim grupama, tako da dok dodje do te grupe, mozda ce prakticno biti uvereni ili dokazani u svojoj sumnji ili sigurnosti vakcine.

 

1 hour ago, AgroLaki said:

Evo posle 6 sati danas redosled je bio:

Sajmiste trijaza

Oml brigada medicina rada antigenski test

Nazad na sajmiste posle pozitivnog nalaza rekli mu samo pij vitamine bez antibiotika

Nazad u omladinskih brigada na snimanje pluca.

 

Jel moze jedno pitanje u tom haosu?

Kako se ljudi krecu izmedju tih razlicitih lokacija dok poobavljaju sve te radnje? 

8 minutes ago, vilhelmina said:

Ne, u Svedskoj se ne rade te opste kontrole jer se smatra da one ne koriste nicemu.

Kod nas imas pravo na to po osiguranju, ne moras da ides. Zavisi od tvog lekara, meni je jedan rekao da nema potrebe do posle 45 godine, ako se osecas dobro. Ali ti lekari koje mozes da vidis van pandemije kad god hoces (uz zakazivanje) su obicni GP, nisu nikakvi specijalisti. Sad naravno moras da imas ozbiljne probleme da bi dosao do lekara.

U UK mi je osiguranje zahtevalo jednom godisnje proveru all vitals, tako da ne znam za NHS da li zahteva ali privatno da. 

Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Angelia said:

 

Jel moze jedno pitanje u tom haosu?

Kako se ljudi krecu izmedju tih razlicitih lokacija dok poobavljaju sve te radnje? 

 

 

Pa konkretno, moj brat ima kola, pa se vozio tamo amo, a za ljude sto nemaju kola, verovatno su tako organizovali da odustanu pa da odu kuci i umru, da ne udju ni u pozitivne ni u umrle.

Ok, preterujem, u septembru sam vozio zenu da se testira u Omladinskih brgd na medicinu rada, tamo je odjednom imala pregled, vadjenje krvi, pa prema rezultatima koji su stigli za pola sata na PCR.

Ali to je bilo kad je bilo 200 slucajeva dnevno, skorz ok organizovano, ali ovaj nalet ljudi ne moze da se izdrzi. Verovatno je trebalo bolje fa se organizuju, ali ko vodi zdravstvo nije ni cudo.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, AgroLaki said:

 

Pa konkretno, moj brat ima kola, pa se vozio tamo amo, a za ljude sto nemaju kola, verovatno su tako organizovali da odustanu pa da odu kuci i umru, da ne udju ni u pozitivne ni u umrle.

Ok, preterujem, u septembru sam vozio zenu da se testira u Omladinskih brgd na medicinu rada, tamo je odjednom imala pregled, vadjenje krvi, pa prema rezultatima koji su stigli za pola sata na PCR.

Ali to je bilo kad je bilo 200 slucajeva dnevno, skorz ok organizovano, ali ovaj nalet ljudi ne moze da se izdrzi. Verovatno je trebalo bolje fa se organizuju, ali ko vodi zdravstvo nije ni cudo.

Ne preteruješ, strateški je tako postavljeno. Znam da jeste.
Strategija je da trijažu vrši birokratska ruka besmisla.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Ko ima kola i koga da ga vozi kolima, ko ima para taksijem, ko nema - busom.

Zarazeni i oboleli autobusom...pa onda nije ni cudo sto ima toliko slucajeva,

4 minutes ago, AgroLaki said:

Pa konkretno, moj brat ima kola, pa se vozio tamo amo, a za ljude sto nemaju kola, verovatno su tako organizovali da odustanu pa da odu kuci i umru, da ne udju ni u pozitivne ni u umrle.

 

Samo me interesovalo zasto se verovatno zarazeni ljudi setaju od mesta do mesta, gde mogu da zaraze dodatne koji mozda nisu pozitivni.

Logicno bi mi bilo da se trijaza kao kod nas radi telefonom, pa na test. Snimanje pluca i terapija bi valjda trebali raditi na jednom mestu, kad vec rade.

Kod nas se i testovi rade na mnogo mesta bez izlaska iz kola, i pravo kuci u izolaciju dok ne dobijes rezultate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Sprivel said:

 

Nije neko, nego jedan veliki CAR.

 

Hvalite me usta kad' niko drugi nece 😴

 

Btw, ae sto su ovi na vlasti kakvi su, sto je "struka" u kriznom štabu kakva je, ali i pojedinci su totalni debili ( izvini snajka)... jbt, ona je danas otišla na posao,  sef smene joj "naredio" da dodje na posao i nosi masku ( u pitanju je jedan malo trgovinski lanac)... posle završene smene , išla u Covid ambulantu,  blagi simptomi,  ali test negativan ( tj samo je davala krv)... 14 dana izolacije.

Brat se zali na bolove u nogama, zglobovima,  po malo i pluća..  temperatura je konačno "pala" ispod 38, danas popodne 37,2-3..

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...