Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Danas testirana, pozitivna....

Mislim, ako ovako ostanu simptomi, ja na konju! Problem s ovim gadom je sto svaki dan moze biti razlicit.

 

@sreta-steta @sasha arsenal

@wrecktangle 

 

Vi i vasi svi ok??

GospoJa danas zavrsila....ali snaga nula bodova. Otisla do D.zdravlja (tamo i nazad nema kilometar)...crkla. Umorila se prilicno.  A nije imala tezi oblik...pisem ovo kao neku vrstu upozorenja da se ko ne zaleti na treninge i slicno po prebolovanoj bolesti. 
edit: doslo je do male zabune s ovim crkla..figurativno ljudi. 😂

Edited by wrecktangle
  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

And because I'm in such a bad mood right now: These anti-Vaxx flyers are currently being widely distributed by anti-vaccination campaigners in North Rhine-Westphalia. Meanwhile, the BKA expects attacks on vaccination centers by extremist vaccination opponents.

 

 

That will be a huge topic. Militant anti-vaccination opponents, instead of simply doing without Covid vaccination , are gladly accepted and are going to try to keep other people away from the vaccination with lies and pseudoscience. If doctors specifically misinform, the Medical Association must act immediately.

 

Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wwww said:
 

That will be a huge topic. Militant anti-vaccination opponents, instead of simply doing without Covid vaccination , are gladly accepted and are going to try to keep other people away from the vaccination with lies and pseudoscience. If doctors specifically misinform, the Medical Association must act immediately.

 

Jel ti militantni anti-vaxeri zaustavljaju druge da prime vakcine? Stoje ispred domova zdravlja i nedaju im da prime vakcinu?

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Angelia said:

Jel ti militantni anti-vaxeri zaustavljaju druge da prime vakcine? Stoje ispred domova zdravlja i nedaju im da prime vakcinu?

 

Ja odavno tvrdim da nivo komunikacije sa takvima treba svesti na ono što razumeju, recimo u ovom (i ne samo u tom) slučaju, šaka u glavu.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Laki21 said:

 

Ja odavno tvrdim da nivo komunikacije sa takvima treba svesti na ono što razumeju, recimo u ovom (i ne samo u tom) slučaju, šaka u glavu.

Zavisi sta takva komunikacija znaci. Zato sam i pitala sta rade. Ako gnjave po netu, slobodan si da ih ignorises, ako probaju da te sprece da uzmes vakcinu i stanu ispred tebe, mozes da ih obidjes...ako ne mozes da ih obidjes mozes da se branis.

To sto ti se ne dopada njihovo misljenje nije razlog za nasilje, kao sto oni ne bi smeli da primenjuju nasilje.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Jel ti militantni anti-vaxeri zaustavljaju druge da prime vakcine? Stoje ispred domova zdravlja i nedaju im da prime vakcinu?

ti znas da jos uvek nije pocela vakcinacija?

sto znaci da je direktan odgovor na tvoje pitanje: ne, ne stoje ispred domova zdravlja, niti brane ljudima da prime vakcine.

 

A indirektan je:

- nije ni pocela vakcinacija (a ona u svakom slucaju nece biti prinudna, vec na dobrovoljnoj bazi, a ova grupa idiota siri lazi i zastrasuje ljude)

- ona ni nece biti vrsena po domovima zdravlja ili ordinacijama lekara opste prakse (gde se sada dobijaju uobicajene vakcine), vec se spremaju specijalni centri za vakcinaciju koji ce biti posebno opremljeni (potrebni su specijalni frizideri u kojima ce se cuvati Biontech vakcine na -80°C). ti centri ce biti organizovani po principu pokretne trake (kao sto su i mobilni centari za testiranje organizovani) i imace: deo gde se ljudi prijavljuju/registruju, deo gde lekar vrsi pregled pre vakcinacije i daje savete (jer se mora ustanoviti koje bolesti covek ima i koje lekove uzima pa da se da adekvatan savet, npr. kod pacijenata s autoimunim bolestima da li treba da uzimaju lekove za supresiju imuniteta ili sta vec uzimaju), deo za samo vakcinisanje, soba gde vancinisani cekaju neko vreme da se vidi ima li kakve negativne reakcije (standardna procedura, ne puste te odmah kuci kad primis vakcinu). Bice organizovane i mobilne jedinice koje ce ici do starackih domova (jer ti ljudi ne mogu da se vakcinisu u ovim centrima), kao i za neka udaljena mesta. Sve je ovo u pripremi, plan je da bude spremno 15.12. (ali to je uvek optimistican plan).

 

Elem, vec vise od pola godine istaknuti virolozi, epidemiolozi (Prof Drosten, Lauterbach...) i neki lekari dobijaju postom pretnje smrcu (a to ukljucuje i pretnje njihovim porodicama), cak su neki dobili i neke praskaste supstance u pismima (a neonacisti su i napadali neke politicare, narocito zene i one iz partije Zelenih). Na protestima se regularno nose transparenti na kojima se poziva na obracun s tim virolozima/epidemiolozima (plus Angelom Merkel). Jedna "ugnjetena" 22-godisnja antivaxerka je pre neki dan sebe i svoje istomisljenike poredila s zrtvama holokausta (Anom Frank itd.) :puke:, a vlast u Nemackoj s Hitlerovom nacistickom Nemackom i slicni biseri (a u masi "protestanata" face s istetoviranim kukastim krstovima i ostalim simbolima tog "briljantnog" :puke: dela istorije Nemacke).

 

da ti malo prevedem sta pise na ovom letku koji se deli:

Quote

Prinudna vakcinacija

 

Zahvaljujuci promeni zakona o zastiti od infekcije moguce je prinudno vakcinisanje.

 

Osnivac “Lekara za  objasnjavanja” kao I Prof SH, racunaju s 80000 mrtvih I 4 miliona koji ce patiti od posledica (ostecenja) vakcinisanja pod prinudom u Nemackoj.

 

Prof H: “… moramo racunati na to da ce, kada se Ministranstvo unutrasnjih poslova odluci da na osnovu novog zakona 83 miliona Nemaca prinudno vakcinise, 0,1 procenat od svih vakcinisanih umreti (80000 mrtvih), a ovo je realisticno cak i za vakcinu koja je bolje testirana. Dakle, pobice se jedan ceo grad Konstanc ili Bamberg. Ako to rade znajuci da je takva vakcina lose testirana, po losem postupku odobrena i prihvataju da zbrisu s lica zemlje grad poput Konstanca ili Bamberga, onda ne postoji nijedan razlog na ovom svetu da ja to opravdam. Posebno ne za pandemija nacionalnih razmera koja je proglasena iz straha i panike, a koju mi i onako vise nemamo (misli se na pandemiju).

„Obecavajuci kandidati“ za vakcinu protiv „corone“ nisu uobicajene vakcine, vec (izazivaju) genetske promene ljudi (mRNA vakcine), cije posledice niko ne moze da proceni. Da li je to narodu zaista poznato? Do danas ne zna ni jedan istrazivac da li one izazivaju autoimune bolesti ili cak rak. To ce se tek za 5-10 godina pokazati. Zato je neodgovorno i neprimereno da Angela Merkel i Ministar zdravlja izlazu ovaj narod ovoj opasnosti.

 

"Lekari za ovjasnjavanja" su organizacija od 700 lekara iz Nemacke. Kritikuju mere Vlade protiv corone kao preterane. Od nadleznih zahevaju transparentnost u prikazivanju brojki.

 

kako milozvucno stivo (s elementima emocionalne ucene) koje uopste nije smisljeno da siri paniku i odvraca ljude od vakcinisanja :classic_dry: (serviranjem neistina, poluistina i ostalih gluposti)!

Edited by wwww
  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ljudi ima raznih. Kako mislite da je ovo sve normalno, ovoliko zastrasivanje preko medija, i struke. Tako i oni, misle da oni razmisljaju normalno.
Sta smetaju protesti? Nek protestvuju ljudi.
A, naravno da trebaju da imaju zdravstvenu negu , naravno ako placaju neko zdravstveno osiguranje.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

evo jos malo stiva ovih finih ljudi:

spacer.png

 

Pflicht? - obaveza

Nicht mit uns und unseren Kindern!!! - ne sa nama i s nasom decom!!!

- skracena procedura odobrenja

- novi tip genetickih vakcina

- intervencia (napad/upad) u ljdski genom

- nepoznate dugorocne posledice

- nepostojanje garancije proizvodjaca u slucaju negativnih posledica vakcinacije

 

Roditelji se zalazu za

zajedno da budemo glasni

- slobodni od maski (znaci: protiv nosenja maski)

- slobodni od distanciranja

- slobodna odluka o vakcinisanju

 

 

A imitirali su i oficijelni flajer Ministarstva zdravlja u kome su ovi naveli i objasnili osnovne mere (vrlo slican dizajn, sa vrlo slicnim logom koji podseca na ovaj ministarstva zdravlja - ali dovoljno razlicit da ih ne tuze zbog plagiranja)- naravno da su sve izokrenuli i propagirali sve suprotno od preporuka.

 

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Ljudi ima raznih. Kako mislite da je ovo sve normalno, ovoliko zastrasivanje preko medija, i struke. Tako i oni, misle da oni razmisljaju normalno.
Sta smetaju protesti? Nek protestvuju ljudi.
A, naravno da trebaju da imaju zdravstvenu negu , naravno ako placaju neko zdravstveno osiguranje.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

Ma stvarno! Oni ce da protestvuju u masama, ne nose maske, ne drze odstojanje (a to je propisano) i sire virus, a ovamo ce zbog njih drugi ljudi da umiru, lekari da spadaju s nogu spasavajuci pacijente koji se guse, pa ce onda da donose odluke kome pomoci, a kome ne kad bolnice postanu pretrpane (pa da onda vojska odnosi sanduke nocu na groblja, kao u Bergamu), mnoge branse su primorane na zatvaranje itd. Ostali ce da se drze propisa, daju svoj doprinos suzbijanju epidemije i trpe posledice, ali oni ce da budu privilegovani i nece! Nije nego!

Ne misle na tu istu decu ciji ce mozda jedan roditelj ili babe/dede da umru. Pricaju o dugotrajnim posledicama vakcine, a boli ih dupe za dugotrajne posledice corona virusa, od dece, pa do svih ostalih koji prezive (ni ovde ne znamo koje ce posledice da budu za 5-10 godina).

Pa jos ova glupaca poredi sebe s zrtvama nacizma! More, strpala bih je ja malo u neku komoru, pa joj pustila neki izmaglicu, da malo dobije osecaj kako je to bilo Jevrejima polovinom proslog veka!

 

Prosle sedmice su poslanici neonacisticke partije Alternativa za Nemacku (AfD) uveli kojekakve teoreticare zavere u Parlament (sve s kamerama), a ovi se onda razmileli po zgradi, upadali u prostorije poslanika, maltretirali i psovali poslanike i ministre (sve su snimali i stavili na internet; ti snimci su potom prikazani na tv) i vrsili pritisak protiv donosenja zakona o postupanju u slucaju pandemije. Pa onda izigravali zrtve. A ovi iz AfD u parlamentu rasirili transparente na kojima je kao predstavljen ustav s crnom lentom preko i datumom od tog dana.

 

Moreeee....

Edited by wwww
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa, ionako su mere koje se sprovode alibi mere. Sto vidimo od pocetka pandemije.
Evo juce u Zenevi trzni centar Manor radi, ali butici zatvoreni i gle cuda danas se otvaraju. Jer je danas ustvari crni petak.
Ako je zatvoreno onda je zatvoreno.
Ne mozes malo otvorimo malo zatvorimo. Mislim moze ali je ne ozbiljno. Nije ni cudo sto protestvuju protiv mera.
798c692ebfa0929edba8c7790ed96374.jpgac4acfebe327681066d698d2b6f5292c.jpg

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, wwww said:

ti znas da jos uvek nije pocela vakcinacija?

Naravno da znam, pitanje je bilo ironicno.

 

51 minutes ago, wwww said:

Elem, vec vise od pola godine istaknuti virolozi, epidemiolozi (Prof Drosten, Lauterbach...) i neki lekari dobijaju postom pretnje smrcu (a to ukljucuje i pretnje njihovim porodicama), cak su neki dobili i neke praskaste supstance u pismima (a neonacisti su i napadali neke politicare, narocito zene i one iz partije Zelenih). Na protestima se regularno nose transparenti na kojima se poziva na obracun s tim virolozima/epidemiolozima (plus Angelom Merkel). Jedna "ugnjetena" 22-godisnja antivaxerka je pre neki dan sebe i svoje istomisljenike poredila s zrtvama holokausta (Anom Frank itd.) :puke:, a vlast u Nemackoj s Hitlerovom nacistickom Nemackom i slicni biseri (a u masi "protestanata" face s istetoviranim kukastim krstovima i ostalim simbolima tog "briljantnog" :puke: dela istorije Nemacke).

naravno da pretnje zdravstvenim radnicima nisu prihvatljive.

Ali isto tako nije prihvatljivo nekog lupiti pesnicom u lice, zato sto se ne slazes s njima.

 

51 minutes ago, wwww said:

da ti malo prevedem sta pise na ovom letku koji se deli:

 

kako milozvucno stivo (s elementima emocionalne ucene) koje uopste nije smisljeno da siri paniku i odvraca ljude od vakcinisanja :classic_dry: (serviranjem neistina, poluistina i ostalih gluposti)!

Isto kao sto milozvucno zvuci objasnjenje "ja cuvam tebe ti cuvas mene" i "kako niste odgovorni" kad god se postavi pitanje zasto mere nisu razumne.

 

Vidi, nije da se zalazem za anti-vaxere, uglavnom sam za vakcinaciju iako imam merilo da vidim par godina kako vakcina funkcionise, znaci nisam protiv vakcine. Ali jesam protiv da se zabrani postavljanje pitanja da li su vakcine bezbedne. To mi je totalni totalitirizam......

 

Ako pitas, ja ti zalepim samar. Sorry, neprihvatljivo.

 

nazalost to znaci i slobodu za razne teoritacare zavere, ali tako je da bi ti i ja imali slobodu da pitamo vlast.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

kakve alibi mere? Pa kod vas u Frncuskoj se vidi direktna posledica zakljucavanja: kriva novoinficiranih vam se strmoglavo obrusava. Isto se vidi i u Austriji, isto se postiglo i u Belgiji. Kod nas nisu tako drasticne mere tako da je kod nas kriva samo uspela da dosegne plato (ali na prilicno visokom nivou, nekih 20000 zarazenih dnevno, a dogurali smo smo i do preko 400 mrtvih dnevno - oborili prolecni rekord).

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Vidi se, a da li je bas tako? Postajem sklon da verujem pola. Verujem da radi mera, a verujem i da se stima broj kako bi mogli otvorit prodavnice zbog praznika i zarade.

 

Pogotovo posle onih 80000 zarazenih i greske u sistemu.

 

Ako su mere tako stroge, zasto mene niko nije zaustavio da vidi da li imam onaj papir zbog izlaska iz kuce? Ni u vozu ni na z stanici.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Sto se tice jos zastrasivanja.

Ako nije zastrasivanje zasto onda u Holandiji kako kaze sunshine ne mozes do doktora sem ako se ne iskomplikuje situacija? Cemu onda uopste i testiranje? Svakako i bez korone a da dobijes neke respirotarne probleme bi zavrsili u bolnici.

 

Eto sunshine da se nije testirala mislila bi da je problem sa sinusima kao i obicno. A sad kad zna da je pozitivna pocinje da se plasi, sto itekako moze da utice na pogorsanje. Ne daj boze. Pu pu pu.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sto se tice jos zastrasivanja.

Ako nije zastrasivanje zasto onda u Holandiji kako kaze sunshine ne mozes do doktora sem ako se ne iskomplikuje situacija? Cemu onda uopste i testiranje? Svakako i bez korone a da dobijes neke respirotarne probleme bi zavrsili u bolnici.

 

Eto sunshine da se nije testirala mislila bi da je problem sa sinusima kao i obicno. A sad kad zna da je pozitivna pocinje da se plasi, sto itekako moze da utice na pogorsanje. Ne daj boze. Pu pu pu.

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

 

 

Neka me Sunshine ispravi ako gresim, ali prilicno sam sigurna da ne gresim, jer je u Holandiji slican sistem kao kod mene u swe. Nema lekara kad ti se cefne, dok god nisi ozbiljno bolestan, s koronom ili bez nje. Daleko od toga da ljudi masovno umiru zato sto nisu mogli do lekara, jer taj isti sistem ima resenja za akutne situacije i ozbiljna stanja koja zahtevaju ozbiljno lecenje. Samo ne mozes otici ”samo da nesto proveris” ili ”samo da se pregledas”, kako u Srbiji obicno kazu.

Ono sto je Sunshine sada tesko i gde je potpuno razumem je ta neizvesnost i nesigurnost, posebno s ovim gadom, kako sama kaze, a ja bih dodala i prevrtljivim gadom. Ne lici ni na sta sto smo do sada videli, a ti treba da napravis sopstvenu procenu kad da dignes paniku. Ne zelis prerano, da te ne naprave budalom, ali ni prekasno, iz jasnih razloga. Licno sam jucer, citajuci Sunshine na forumu, narucila onaj pulsoximetar za merenje saturacije, da se nadje, zlu ne trebalo.

Ali to sto kazes da nije trebalo da se testira, tu grdno gresis. Nije svrha toga da se ljudi zastrase, nego da znaju da treba da se na izvesno vreme potpuno izoluju. Isto je i s vakcinacijom, posebno kad vakcina ne daje 100 posto zastitu. Bitno je da se svi vakcinisemo, a ne da mi neki tamo sire dezinformacije, zaglupljuju ionako ne bas preterano pametne mase i odvracaju ih od vakcinacije. Bolje njima saka u glavu nego da zbog njihove slobode izrazavanja bilo ko bez potrebe umre kad se jednom konacno pojavi ta vakcina. Uoci bitnu razliku, antivakseri ne izrazavaju politicko misljenje i stavove, nego sire nenaucne informacije o stvarima u kojima zvanicna nauka tvrdi nesto drugo. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Naravno da znam, pitanje je bilo ironicno.

 

naravno da pretnje zdravstvenim radnicima nisu prihvatljive.

Ali isto tako nije prihvatljivo nekog lupiti pesnicom u lice, zato sto se ne slazes s njima.

 

Isto kao sto milozvucno zvuci objasnjenje "ja cuvam tebe ti cuvas mene" i "kako niste odgovorni" kad god se postavi pitanje zasto mere nisu razumne.

 

Vidi, nije da se zalazem za anti-vaxere, uglavnom sam za vakcinaciju iako imam merilo da vidim par godina kako vakcina funkcionise, znaci nisam protiv vakcine. Ali jesam protiv da se zabrani postavljanje pitanja da li su vakcine bezbedne. To mi je totalni totalitirizam......

 

Ako pitas, ja ti zalepim samar. Sorry, neprihvatljivo.

 

nazalost to znaci i slobodu za razne teoritacare zavere, ali tako je da bi ti i ja imali slobodu da pitamo vlast.

To sto Laki21 i ja ove upotrebimo hiperbolu ne znaci i da nemacka drzava tako radi.

 

Ali da mi/nam neonacisti (i ostale budale koje oblazu glavu aluminijumskom folijom) drze bukvicu o demokratiji i slobodama - pa nece da moze! (govorim o Nemackoj i incidentima poput onih koje sam napisala gore)

 

A proteste niko ne zabranjuje dok se drze vazecih propisa. U sta u ovom trenutku spada i nosenje maske u masi i drzanje distance.


 

Spoiler

 

U Lajpcigu su pre neke 2 ili 3 sedmice nekih 20000 Querdenker-a u sred grada demonstrirali "protiv mera" ne noseci maske i ne drzeci odstojanje. U toj masi je bila ogromna grupa neonacista iz raznih delova Nemacke ("poznatih od ranije policiji" - zna se tacno gde ih ima i odakle su), reichsbürgera (onih koji ne priznaju danasnju Nemacku) i svakojakih drugih budala. Grad je hteo da mesto odrzavanja pomeri van grada, na neko poljance gde ce imati dovoljno mesta za distanciranje, ali je sud ponistio ovo. Pa su hteli da zabrane protest jer je opasnost po zdravlje ljudi u Lajpcigu ako se ovolika masa sakupi u centru, ali je sud i ovo odbacio uz obrazlozenje da ako se budu pridrzavali mera (maske i odstojanje) onda imaju pravo da protestvuju. Naravno da se nisu drzali pravila (pa pritiv njih i protestvuju, bas bilo tesko predvideti!), a policija je ostavljena na cedilu i u procepu jer u teoriji su morali da obezbede postovanje mera, a i da ispostuju odluku suda da ovi mogu da demonstriraju.

I sta sad imamo? U toj pokrajini imamo porast inficiranih pa su i oni u crvenoj zoni kao i zapadna/juzna Nemacka (a u principu se istocna Nemacka dobro drzala u prvom talasu).

 

Slicno se desilo i u Berlinu (a Berlin kao metropola je sam po sebi rizicno mesto s stanovista ove epidemije).

Kod nas u NRW su takodje organizovali proteste proslog vikenda po razlicitim gradovima. U Bonu su bili u centru grada, pa su napravili guzvu, na kraju je policija morala da ih rastera. U Dizeldorfu su ih bacili na poljance preko puta centra grada gde su imali dovoljno prostora (nije ih bilo puno, nekih 100-150). Ali su pretili fotografima i novinarima koji su pratili protest (znaju ljudima imena i stizu im pretnje na kucnu adresu).

U Frankfurtu su hteli da masiraju centrom grada, postali agresivni, pa su onda morali da upotrebe vodene topove da ih rasteraju.

 

 

itd.

Analogna tema u vezi Srbije i ex-YU je prezvakana milion puta u poslednjih 15 godina na pocivsem forumu. Princip je isti. Ni u savrsenim demokratijama ne mozes dozvoliti apsolutno sve slobode i stavove (prosto jer su neki protiv sloboda, stavova i zivota drugih).

 

Sto se tice diskusije u drustvu/parlamentu o aktuelnim pitanjima pandemije, njenog suzbijanja i sveg ostalog, to definitivno postoji i niko je ne sprecava. Ali kao i u svemu ostalom i ovde je potrebno naci pravi balans. Potrebno je pomiriti duznost drzave da zastiti zdravlje svih ljudi (sto onih koji se inficiraju coronom, to i onih koji imaju drugih bolesti, pa i do psihickog zdravlja naroda), a i da se ocuva ekonomiju. S stanovistva epidemiologa i virologa idealno bi bilo da se svi zatvorimo na 2-3 sedmice u kuce i da se prekinu svi kontakti i virus bi jednostavno nestao. To naravno uopste nije moguce niti realisticno. Ali ne mozes i sve ostaviti da bude kao pre corone, za sta se manje-vise zalazu liberali (pa me posebno nerviraju). Mnogo toga zaista zavisi od pojedinaca (drzava niti moze niti treba da sve regulise, niti ima resurse da sve sto propise i iskontrolise). Mene posebno nerviraju bahati i neodgovorni koje boli uvo za sve ostale (bilo pogodjene virusom bilo ekonomski), koji brinu samo o svom dupetu (da izvines) i ni u kom slucaju ne zele da prilagode svoje ponasanje trenutnoj situaciji.

 

Spoiler

Pisala sam vec o ilegalnim zurkama s ogromnom masom "omladine". :furious: Ne mogu nikako da jednu godinu iskuliraju bez ogromnih zurki pa to ti je!

S druge strane, recimo u mom komsiluku su letos neki studenti organizovali neko malo okupljanje prijatelja (nekih 10-tak njih koliko sam videla) gde su se lepo druzili napolju, poredjali stolice na finom odstojanju, muzika, picence, klopica, druzenje, sto bi rekli corona conform  :thumbsup:

Sve se moze kad se hoce.


sto se tice vakcina, naravno da treba da se proveri da li su u redu pre nego sto se puste "u upotrebu". ali ne mogu ja, koja nisam strucna za tu oblast (ili neki Hans bravar), da ovo procenjujem. za to sluze strucnjaci za doticnu oblast (a oni su svojim "minulim radom" stekli autoritet da im "verujem na rec", tj. da verujem da znaju sta rade), a postoje i mehanizmi da se i njihovo misljenje i rad proveri (ali ne od strane teoreticara zavere koji nece da ih Bil cipuje).

No, za uspesnu vakcinaciju i zastitu stanovnistva je potrebno i da se narodu na pravi nacin objasni o cemu se radi, koje su prednosti, koji su znani ili nepoznati rizici itd. I za ovu aktivnost su potrebni strucnjaci odredjenog profila.

 

Spoiler

ja do ove pandemije nisam imala pojma ko je Prof. Drosten. A onda sam pocela da slusam podcaste u kojima je on gostovao i pokusavao da narodu objasni kompleksnost problema. Ja generalno volim da znam "kako nesto radi", pa makar i u uproscenoj verziji. A kad znam kao nesto radi onda mogu i samostalno da donosim odluke u raznoraznim situacijama. Tako da je meni njegov podcast bas onako "legao". I covek je stekao moje poverenje i postovanje. Slicno vazi i za Karla Lauterbacha.

...

i tako, oduzi se moje pisanije...

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Zavisi sta takva komunikacija znaci. Zato sam i pitala sta rade. Ako gnjave po netu, slobodan si da ih ignorises, ako probaju da te sprece da uzmes vakcinu i stanu ispred tebe, mozes da ih obidjes...ako ne mozes da ih obidjes mozes da se branis.

To sto ti se ne dopada njihovo misljenje nije razlog za nasilje, kao sto oni ne bi smeli da primenjuju nasilje.

 

Uf, uf, uf, koliko je ovo pogresno Andjo...

 

Naravno da sam slobodan da ih ignorišem, kao što i radim. Naravno da ću uzeti vakcinu kad je bude bilo i naravno da me neće sprečiti, to ništa nije sporno.

 

Sporna je poslednja rečenica njihovo mišljenje je, barem u Srbiji, protivno zakonu. Njihovo mišljenje je dovelo pre par godina do epidemije jebene morbile pa je bilo i smrtnih ishoda među decom. Njihovo mišljenje nije mišljenje nego kršenje zakona i, svakako ne razlog za nasilje već razlog za ozbiljne krivične prijave i procesuiranje pa zatvor.

 

Ne može nečije mišljenje kojim se direktno poziva na kršenje zakona da bude svrstano kao pravo. Ono to nije. Sutra ću ja da idem ulicom sa mišljenjem da je heroin super dobra stvar pa ko voli, nemojte me napadati to je moje mišljenje. 

 

I sad mi je ovo dalo šlagvort, ja mislim da se i USA i EU a mi ovde u Srbiji posebno, strašno varamo i neosnovano ložimo na vakcine koje dolaze. Van ovih koji će morati da je prime (medicinski radnici, vojska, policija, stari...), evo gde sam ako odziv bude preko 20-30%. I to u idealnoj situaciji. Baš zato što su ovakvi tupani imali mišljenje. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Vidi se, a da li je bas tako? Postajem sklon da verujem pola. Verujem da radi mera, a verujem i da se stima broj kako bi mogli otvorit prodavnice zbog praznika i zarade.

Pogotovo posle onih 80000 zarazenih i greske u sistemu.

Ako su mere tako stroge, zasto mene niko nije zaustavio da vidi da li imam onaj papir zbog izlaska iz kuce? Ni u vozu ni na z stanici.

 

zato sto ti onda treba 1 policajac na svakog stanovnika ako hoces da iskontrolises svakog u svakom trenutku. Kontrole se rade po prinsipu slucajnog uzorka, pa kome se zalomi.

 

ja mogu da razumem da ljudi u Srbiji ne veruju drzavi i sumnjaju u sve sto se saopsti. Ali tebe ne mogu da razumem da bas imas toliko nepoverenje u francusku drzavu. Pa nije Francuswka bas neka banana republika (ma koliko imala nesavrsenosti)

1 hour ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Sto se tice jos zastrasivanja.

Ako nije zastrasivanje zasto onda u Holandiji kako kaze sunshine ne mozes do doktora sem ako se ne iskomplikuje situacija? Cemu onda uopste i testiranje? Svakako i bez korone a da dobijes neke respirotarne probleme bi zavrsili u bolnici.

Eto sunshine da se nije testirala mislila bi da je problem sa sinusima kao i obicno. A sad kad zna da je pozitivna pocinje da se plasi, sto itekako moze da utice na pogorsanje. Ne daj boze. Pu pu pu.

 

U Holandiji je generalno drugaciji sistem i filozofija sto se tice zdravstvenog sistema od onog u Srbiji/ex-Yu. @Sunshine State ce objasniti ostalo, a ja znam iz price prijatelja koji tamo vec dugo zive da je prosto takav njihov zdravstveni sistem, mnogo toga je ostavljeno da se "prirodno" regulise, ne dolazis tako lako do lekara.

Sto se corona pacijenata tice, za njih vaze druga pravila prosto jer su zarazni. Ne znam tacno koja su sad kod nas na snazi, ali proletos je bilo izricito receno da ljudi koji sumnjaju na coronu ne idu kod svog lekara opste prakse (jer oni tada nisu imali dovoljno adekvatnih zastitnih srestava), vec da pozovu neki broj i da ce tu dobiti instrukcije (posle anamneze). Pretpostvljam da bi i ovde sada bilo nesto slicno ovom sto je S dozivela: ako imas neke simptome, nazoves svog lekara, navedes simptome, oni zakljuce da li si "kandidat za coronu" pa te posalju na testiranje (jer oni sami nemaju taj test) ; kad te testiraju i dobijes pozitivan rezultat neko bi ti rekao koji su tvoji naredni postupci, u zavisnosti od toga kako se osecas i koje simptome imas ili nemas.

A testiranje sluzi da bi te pronasli i strpali u karantin da ne siris zarazu dalje. Ni ovde ne ide niko od vrata do vrata da sve testira, vec ljudi koji imaju neke simptome se jave i testiraju, pa onda oni koji su bili kontakti, a i jos neki koji po nekom drugom osnovu treba da se testiraju.

Ja se do sada ni jednom nisam testirala.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

53 minutes ago, CheshireCat said:

Ja razumem proteste. Mere znače da neki tj mnogi ljudi ne rade. Upitno je šta će biti sa platama. Nisam rekao da podržavam, ali - razumem ako protestvuju oni koji ne rade.

U Nemackoj postoji vrlo dobar paket mera za pomoc pogodjenima (nije: "100EUR svakom stanovniku"). Npr. sad ce ugostitelji dobiti za novembar i decembar novac u visini 70  ili 80% prometa koji su imali u isto vreme prosle godine. Isto vazi za umetnike i mnoge druge pogodjene branse.

 

Naravno, postoje ovde i protesti drugih ljudi koji ne spadaju u ove Querdenken teoreticare zavere i neonaciste. Protestvovali su ljudi koji rade u turizmu (sve sa autobusima koji se koriste za turisticka putovanja), pa ugostitelji, pa oni koji rade u fitnes studijima, pa oni koji drze casove plesa, pa umetnici... Ali se svi oni pridrzavaju propisanih mera, nose maske i drze odstojanje. Ne traze vesanje Angele Merkel, Prof Drostena i Karla Lauterbacha. Ne nose transparente na kojima pise da nece da ih Bil cipuje i ostale gluposti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Holandiji je generalno drugaciji sistem i filozofija sto se tice zdravstvenog sistema od onog u Srbiji/ex-Yu. [mention=452]Sunshine State[/mention] ce objasniti ostalo, a ja znam iz price prijatelja koji tamo vec dugo zive da je prosto takav njihov zdravstveni sistem, mnogo toga je ostavljeno da se "prirodno" regulise, ne dolazis tako lako do lekara.

Sto se corona pacijenata tice, za njih vaze druga pravila prosto jer su zarazni. Ne znam tacno koja su sad kod nas na snazi, ali proletos je bilo izricito receno da ljudi koji sumnjaju na coronu ne idu kod svog lekara opste prakse (jer oni tada nisu imali dovoljno adekvatnih zastitnih srestava), vec da pozovu neki broj i da ce tu dobiti instrukcije (posle anamneze). Pretpostvljam da bi i ovde sada bilo nesto slicno ovom sto je S dozivela: ako imas neke simptome, nazoves svog lekara, navedes simptome, oni zakljuce da li si "kandidat za coronu" pa te posalju na testiranje (jer oni sami nemaju taj test) ; kad te testiraju i dobijes pozitivan rezultat neko bi ti rekao koji su tvoji naredni postupci, u zavisnosti od toga kako se osecas i koje simptome imas ili nemas.

A testiranje sluzi da bi te pronasli i strpali u karantin da ne siris zarazu dalje. Ni ovde ne ide niko od vrata do vrata da sve testira, vec ljudi koji imaju neke simptome se jave i testiraju, pa onda oni koji su bili kontakti, a i jos neki koji po nekom drugom osnovu treba da se testiraju.

Ja se do sada ni jednom nisam testirala.

Nisam rekao da ne verujem Francuskoj, vec grneralno ne verujem ni jednoj drzavi, bila ona francuska, nemacka ,...

Sto se tice zdravstvrnog sistema, znaci imao ili nemao kotonu isyo ti se pise. Zasto onda plase gradjane?

Sam se izbori sa bolescu, isto kao i ako imas gripu. A ako se stanje pogorsa onda dodji, isto ako imas gripu.

Razlika je jedino sto si ovde zavedrn kao pozitivan na korona virus.

 

Nemoj pogresno da me svatis da izjednacavm grip i korona virus, ali bukvalno tako izgleda bar sto se tice zdravstva. Kakve mere preduzimaju

 

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 11/26/2020 at 5:25 PM, Dropkick Murphys said:

Ima li uporista u praksi ona vest/istrazivanje da najmanje teskih slucajeva ima nultu krvnu grupu, a procentualno najvise A? B i AB su negde izmedju.

 

Ne pitam konkretno tebe, nego ovako, koja vam je krvna grupa, ako ste imali blage simptome? : ) (oni koji su bili zarazeni)

 

Ne verujem da to zaista ima neke veze, vremenom su se sve slične teorije i istraživanja pokazala netačnim (u početku si bio bezbedan od težih simptoma ako nisi debeo, pa ako si mlađi od 70, pa ako si iz istočne Evrope itd itd).

 

Ali, čisto za tvoju evidenciju, iz moje kuće imaš nultu grupu i blaže simptome komada 4 od 4.

 

14 hours ago, Sunshine State said:

 

Antigenski, ali obzirom da su i simptomi prisutni, smatra se prilicno tacnim

 

Mislim, volela bih ja da nije tako, ali vece su sanse da jeste, nego da nije. Svakao cu biti kuci narednih nedelju dana, kako god

 

 

Antigenski test bi trebalo da bude manje osetljiv od PCR, tako da ako si na njemu pozitivna velika je verovatnoća da zaista imaš Kovid.

 

Samo još da dodam, potpuno razumem tvoju zabrinutost. Prošao sam kroz to, odjednom ti se percepcija potpuno promeni. Možeš da govoriš sebi po ceo dan da će biti sve ok, da slušaš ljude oko sebe kako te bodre i govore ti da će biti sve ok, ali ostaje taj crvić, ostaje trenutak kada legneš uveče svestan da postoji mogućnost da se probudiš sa užasnim simptomima. Ja sam se s tim izborio tako što sam to prihvatio kao potpuno realnu mogućnost, na neki način se pomirio s tim i dogovorio se sa sobom da nema svrhe unapred se brinuti. I pomoglo je i meni i ukućanima, niko nije imao ozbiljniji stres, nervirali smo malo komšije sa nekih sat vremena ping ponga dnevno, uništili jedan zid od pikada, poubijali se međusobno nekoliko puta zbog 'ne ljuti se čoveče', izbindžovali par serija...Ja sam uglavnom i radio od kuće sve vreme, tako da u principu nisam ni imao momenata kada nisam znao šta ću sa sobom. Na kraju je jedan deo mene bukvalno žalio što je sve gotovo i što moramo da se vratimo u normalu. Jedino što mi je ostalo kao ožiljak su jutra. Uvek prvi ustajem, i onda dok dočekam ženu i decu da se probude i da kažu da je sve ok...taj period iščekivanja i tu neizvesnost i brigu nisam mogao da pobedim.

  • Like 14
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Arsenije PesicPesic

Hvala, upravo o tome razmisljam - da nema prica o covid simptomima, o drasticnim promenama, o ozbiljnim pisledicama, bilo bi mnogo lakse.

Evo ja od cetvrtka nemam temperaturu, ali zbog raznih prica, pa i ljudi ovde, sve iscekujem kad ce se ponovo pojaviti, jaca i gora...

 

A vikend, ne mogu napolje, pa sad po kuci ludim 🙂

Nista, iskoristicu ovo da rascistim ormare!

 

Edit: @wwww i @Slavisa iz TavankutaTavankuta

Wwww je dobro opisala NL sistem - kod njih se i pirodjaji sugerisu da se obavljaju kuci, i mislim da se nekih 30 % porodjaja obavlja kuci.

Sto se covida tice, imaju test centre gde mozes i sam da odes (pre toga popunis online prijavu), a mozes i po preporuci lekara. Ne ides kod lekara, vec sve telefonom.

Kad dobijes rezultate, ima template pismo koje salju svima pozitivnim - sedi kuci, bar 7 dana od pocetka simptoma, i ako nemas simptome 24 h (ako nisi u rizicnoj grupi), a rizicni 14 dana.

Imas instrukcije koga da zoves ako ti se pogorsa stanje.

Znaci, ovde je pristup da ce vecini biti ok, pa informisu sta ako ne bude.

U Srbiji, po pretragama koje rade svim pizitivnim, krecu od toga da ce svima biti lose, pa onda rade trijazu.

Edited by Sunshine State
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Ja ne mogu da opišem koliko sam besan, ljut i revoltiran, koliko sam bio u pravu na početku pandmije da su nasi političari kompletni idioti ( neobrazovni podli i zli kreteni koji su na vlasti zarad svoje materijalne koristi) a nazovi doktori, svi od reda Kon, Tiodorovic,  Jankovic,  Kisic-T , Stevanovic... itd.. ista g#vna.

 

Pijuni, zarad fotelje ili ostanka u istoj, u službi jednog zlobnog diktatora... Ni malo se ne razlikuju od gore pomenutih političara.Naprotiv, njihova odgovornost je jos veća i nadam se ( iako znam da od toga nema nista) ce kao i ovi koji im naredjuju i podržavaju ih, odgovarati za sve laži koje su svesno iznosili, za svaki život koji nije sačuvan, za svu patnju i bol koju su naneli svojim sluzenjem ovom izopacenom naci Vucicevom režimu.

 

Ne znam da li ima nekog iz Kruševac i okoline, da opiše ( ja jednostavno nemam snage) kroz sta sve prolaze osobe koje dobiju najobicniju temperaturu ( od sezonskog gripa)  ili "ne daj bože" Covid. 

 

Potrebno je mnogo snage, da u ovim vremenima, pod ovakvom vlascu, ostanemo koliko toliko "normalni" .

 

Čuvajte se.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...