Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Clash said:

Za ovakve izjave se automatski dobija 7 DANA BANOVINE. 

 

4 minutes ago, NMX said:

 

TRAJNO

Samo da se konultujem sa zenom koja je optimalna kazna. 

 

1 minute ago, zoe Bg said:

7780/22404/57

 

Na respiratoru 245

U drugim vestima, Psiho nam mase falusom sa 26. sprata Kule Beograd.

Quote

Za nešto više od godinu dana uživaćemo u najlepšem pogledu u Evropi sa 42.sprata ove lepotice", kratko je poručio Vučić u svojoj objavi na društvenoj mreži, gde je postavio više fotografija sa tog zdanja.

Taman za godinu dana dok svi pomrete i ostanu samo Sinisa i Vulin, moji najbolji drugari, i brat Andra. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Sunshine State said:

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

Ja sam vec pocela da sumnjam u tacnost tih testova, nekako svako ko kine ili dobije temperaturu pozitivan - kako je to moguce?

Inace nemoj se uznemiravati, sve zavisi kako se ti osecas. U principu i ovde kazu ne treba ti lekar osim ako nemas poteskoca sa disanjem.

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Angelia said:

Ja sam vec pocela da sumnjam u tacnost tih testova, nekako svako ko kine ili dobije temperaturu pozitivan - kako je to moguce?

Inace nemoj se uznemiravati, sve zavisi kako se ti osecas. U principu i ovde kazu ne treba ti lekar osim ako nemas poteskoca sa disanjem.

 

Znas kako, ako ne razmisljas, ok je, ali onda negde u malom mozgu se setis silnih pisanija kako ljudi od "skroz ok, za par sati zavrse na respiratoru".

U toj nesretnoj Srbiji bar izvade krv i snime ljudima pluca, pa znaju s cim se bakcu, ovde je otprilike na tebi da procenis kad ti se jave "severe symptoms".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Znas kako, ako ne razmisljas, ok je, ali onda negde u malom mozgu se setis silnih pisanija kako ljudi od "skroz ok, za par sati zavrse na respiratoru".

U toj nesretnoj Srbiji bar izvade krv i snime ljudima pluca, pa znaju s cim se bakcu, ovde je otprilike na tebi da procenis kad ti se jave "severe symptoms".

Da si ovde uradili bi sve to za sat vremena 😞
Piši ako treba šta savetom, ako imaš rezultat ili snimak neko će da pogleda, ne brini.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, AgroLaki said:

U drugim vestima, Psiho nam mase falusom sa 26. sprata Kule Beograd.

 

Ništa ja više ne kapiram ovde, ni kome se on obraća sa te kule ni zašto, to obraćanje sigurno neće biti tema dana. I to radi danas, kada je u Srbiji crni rekord...neverovatno mi je to zabijanje glave u pesak.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, AgroLaki said:

Nerealno mi je da je tako u jednoj od najrazvijenijih zemalja na svetu. Ispade kod nas cak i neka humanost. 

 

Vec sam pisala o zdravstvu  u NL - kontrolni pregled kod kardiologa ne podrazumeva obavezan EKG.....u Srbiji, moja mama kad ide na kontrolu kod kardiologa, svima se radi EKG.

Nema ovde rasipanja para i resursa.

Krv kad kontrolises, nema KKS, biohemija, lipidni status, etc...vec tacno navedu one parametre koje kontrolisu, nista preko toga

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Sunshine State said:

 

Znas kako, ako ne razmisljas, ok je, ali onda negde u malom mozgu se setis silnih pisanija kako ljudi od "skroz ok, za par sati zavrse na respiratoru".

U toj nesretnoj Srbiji bar izvade krv i snime ljudima pluca, pa znaju s cim se bakcu, ovde je otprilike na tebi da procenis kad ti se jave "severe symptoms".

 

Ne znam kako rade u Srbiji ali po ovom sto citam, kao sto mozes da zavrsis na respiratoru ocas posla, tako i da ti sve snime moze sve i da se promeni za dva dana. Zato valjda ni ne treba ici ako nemas problema sa disanjem. Ne znam vise sta da mislim... 

 

Da dodam. Kada je uhvatilo moju cerku ona je imala slicne simptome tvojim, oseca da gori, a ustvari joj je temperatura bila samo jedan dan 37.3. Sutradan je imala problem sa disanjem, zvali smo teledoc i prepisao joj je pumpicu (onu sto se daje za asmu). Ona je to koristila dan i po i bila ok posle. 

Edited by Baby
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, AgroLaki said:

Nerealno mi je da je tako u jednoj od najrazvijenijih zemalja na svetu. Ispade kod nas cak i neka humanost. 

 

Ima smisla da se kod nas nudi vise nego sto treba tj ceo paket, posto je generalno tesko coveka naterati da ode na pregled. Cak i kada se bude nesto zalio, dobar deo okoline bi rekao ''Nije tebi nista'' sem ako nije u starijim godinama.

 

Nije poenta da samo ti odlucujes u razvijenijim zemljama, nego i da imas sa kim da se konsultujes da bi doneo bolju odluku. Svejedno da li je u pitanju bliza okolina ili ekipa sa foruma.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Sunshine State said:

 

Vec sam pisala o zdravstvu  u NL - kontrolni pregled kod kardiologa ne podrazumeva obavezan EKG.....u Srbiji, moja mama kad ide na kontrolu kod kardiologa, svima se radi EKG.

Nema ovde rasipanja para i resursa.

Krv kad kontrolises, nema KKS, biohemija, lipidni status, etc...vec tacno navedu one parametre koje kontrolisu, nista preko toga

 

Budalastina. Propasce Holandija ako se ulozi jos neki dinar u dodatne analize... (A ako cemo i do toga dal je to levicarski ili kapitalisticki,  dodatne bazicne analize  ljudima mogu da produze zivot, a duzi zivot = duzi radni vek, vise para, vise potrosnje)

2 minutes ago, Ta'veren said:

 

Ima smisla da se kod nas nudi vise nego sto treba tj ceo paket, posto je generalno tesko coveka naterati da ode na pregled. Cak i kada se bude nesto zalio, dobar deo okoline bi rekao ''Nije tebi nista'' sem ako nije u starijim godinama.

 

Nije poenta da samo ti odlucujes u razvijenijim zemljama, nego i da imas sa kim da se konsultujes da bi doneo bolju odluku. Svejedno da li je u pitanju bliza okolina ili ekipa sa foruma.

Ma daj brale, to je fakin' EKG, a u vezi korone snimanje pluca, obicna krvna slika. 

Link to comment
Share on other sites

Problem s covid-19 je sto ima izuzetno razlicite simptome i tok bolesti; pise mi drugarica koja radi kao med. sestra u Norveskoj, kad se vratila iz Srbije pre par nedelja morala da radi test da bi se vratila na posao i tek tu sazna da je pozitivna, apsolutno nijedan simptom nije imala. Muzev prijatelj u Srbiji kaze 1 dan temperatura 37, 3-4 nije imao culo mirisa i to je to. Moja kuma od ponedeljka pozitivna, do danas temp 37, danas (peti dan) 38.5!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Dr Predrag Kon: "Ogroman porast zaraženih je možda sezonskog karaktera"

A možda je zbog nepoštovanja mera... A možda je sezona.  
A kako slavimo ovakve vesti:
 

Quote

Beograd -- Korona-kataklizma nas tek očekuje, jer prema nekim prognozama, broj dnevno zaraženih u Srbiji mogao bi, kako ide ovim tempom, uskoro dostići i 10.000.

Što znači da je realno, ako se u obzir uzmu i asimptomatski slučajevi, da u Srbiji dnevno bude i 100.000 obolelih od koronavirusa.

 

Link to comment
Share on other sites

56 minutes ago, AgroLaki said:

 

Ma daj brale, to je fakin' EKG, a u vezi korone snimanje pluca, obicna krvna slika. 

 

Jesu to sitnice, ali treba da vidis ko je imao kakvo drzavno uredjenje barem u poslednjih 40 godina. To su sve usluge koje trebaju da nude privatne bolnice. Kako se drzava ekonomski razvija, usluge i treba da sele iz javnog sektora sele u privatni. Mi kao narod smo koji posmatra drzavu kao socijalnu ustanovu i zbog tog nacina razmisljanja kao i drugih stvari ne mozemo brze da se razvijamo. Za sve treba veca osvescenost naroda. Ima tu jos jedna bitna stvar a to je osecaj da gde god da se okrenes je da te deru na svakom koraku, pa covek samim tim je bojazljiv po pitanju ulaganja. Takav osecaj sigurno nije u toj meri u drugim zemljama.

 

Za nas jeste zajebano posto zivimo u drugacijem sistemu pa pouceni iskustvom iz nase okoline ne reagujemo blagonaklono kad se sudarimo sa necim stranim. Ali kada ti je takav ekonomski model podesen kao u Holandiji i ti zaradjujes, logicno je da resursi treba optimalno da se iskoriste i da te dodatne usluge ti platis zato sto si u mogucnosti. Sa holandskim platama nije nikakav problem da priustis usluge, ali naravno da uvek moze bolje i da se neke korekcije trebaju primeniti u buducnosti. To je nesto sto oni treba da vide od drugih progresivnijih drzava. Privatni sektor treba brze da se razvije od javnog i da svojim korisnicima pruzi kvalitetnije usluge kada na osnovu svoje plate imaju vecu potrosacku korpu od proseka.  Na kraju krajeva, tebe ekonomski najvise povuku zemlje sa kojima se granicis.

 

Edit: Tako ti se brze generisu prihodi.

Edited by Ta'veren
Link to comment
Share on other sites

Evo gledam i uporedjujem - danas u NL ima oko 5800 novih (oko te brojke se vrte vec neko vreme), a broj hospitalizovanih je oko 1700 (NL ima preko 17 mil stanovnika).

U Srbiji danas na bolničkom lečenju 6901 pacijent - da li je realno da imamo 5000 vise hospitalizovanih? 

Uporedih samo Srbiju i NL, ali me zanimaju i kriterjumi hospitalizacije i u drugim drzavama, kad ocito ni ovi "trijazni" pregledi nisu po istom kriterijumu?

 

Da li je moguce da neke drzave  "preteruju" s hospitalizacijom, i obrnuto - da neke ne hospita!izuju "dovoljno"?

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kod nas sigurno ne primaju u bolnicu svakoga. Gomila ljudi se leči kod kuće. U bolnicu idu samo oni sa obostranim upalama pluća, za koje postoji šansa da će im trebati kiseonička potpora.

Pre će biti istina u onome da je stvaran broj pozitivnih kod nas 8 do 10 puta veći od potvrđenih.

Edited by Wookie
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Znas kako, ako ne razmisljas, ok je, ali onda negde u malom mozgu se setis silnih pisanija kako ljudi od "skroz ok, za par sati zavrse na respiratoru".

U toj nesretnoj Srbiji bar izvade krv i snime ljudima pluca, pa znaju s cim se bakcu, ovde je otprilike na tebi da procenis kad ti se jave "severe symptoms".

nemoj da panicis, to je najvaznijje.

posto si zena u startu si u boljoj poziciji da dobro prodjes i da ti se ne desi nikakvo iznenadno pogorsanje.

nisi gojazna, sto je jos jedan plus za tebe.

a ni po starosnom kriterijumu ne bi trebalo da imas povecani rizik.

 

mozda da nabavis onu spravicu za merenje kiseonika u krvi, sto se stavi na prst. mislim da nije skupa, a verovatno moze i da se naruci.

sledece su one vezbe disanja koje se preporucuju (mislim da si i ti kacila neke clanke o tome). mozda da spavas na stomaku - to sigurno nece da skodi.

i nadam se da imas nekog tu ko moze da proverava (pozove) s vremena na vreme da vidi da li si ok (ako si sama).

 

🤞

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Ne znam ko sve ide u bolnicu ali znam da mi je pricala prijateljica kad je radila u kovid odeljenju bolnice u Subotici, da su vecina pacijenata kojima nije nista, zadrze ih par dana da prate situaciju. Ne verujem da bas svi kod nas imaju upalu pluca

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, wwww said:

nemoj da panicis, to je najvaznijje.

posto si zena u startu si u boljoj poziciji da dobro prodjes i da ti se ne desi nikakvo iznenadno pogorsanje.

nisi gojazna, sto je jos jedan plus za tebe.

a ni po starosnom kriterijumu ne bi trebalo da imas povecani rizik.

 

mozda da nabavis onu spravicu za merenje kiseonika u krvi, sto se stavi na prst. mislim da nije skupa, a verovatno moze i da se naruci.

sledece su one vezbe disanja koje se preporucuju (mislim da si i ti kacila neke clanke o tome). mozda da spavas na stomaku - to sigurno nece da skodi.

i nadam se da imas nekog tu ko moze da proverava (pozove) s vremena na vreme da vidi da li si ok (ako si sama).

 

🤞

 

Hvala 🙂

 

Tu je i muz (ili tacnije - kod njega sam); sto je najgore, do sad nije imao nikakve simptome, sad uzeli da proverimo  miris - ni on ni ja nista 😞 ...on nema nikakve druge simptome.

Imamo na telefonu onu neku aplikaciju za merenje saturacije, sad merila 98 %.....videcu da narucim oksimetar.

Mami u Srbiji ni u ludilu ne smem da kazem, zvala bi me svaki sekund!

 

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...