Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, Sunshine State said:

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

 

Ne leči se test nego čovek. I ne leči se krvna slika i grafija.

Ako ti ide kao uobičajena viremija, kul. Neće ništa da se desi za ta tri dana.

Umrli Kg basista je imao bolove u grudima, dva put testiran negativno. Apsolutno nikom nije palo na pamet da čovek možda ima kardioloških tegoba izazvanih virusom.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Sunshine State said:

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

A ja sam bio ubedjen da ti nije nista... 😞

Koje simptome si razvila?

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, sreta-steta said:

A ja sam bio ubedjen da ti nije nista... 😞

Koje simptome si razvila?

 

Ja vec par nedelja imam problem sa sinusima...u ponedeljak uvece kao neka manja temperatura, popila Fervex, utorak bila ok. U sredu se probudila s 38 C, odlezala, pila kojesta, sve vreme samo osecaj gorenja sluznica nosa i neke toplote u glavi. Juce bila ok, temperatura uglavnom normalna, ali posto je isao vikend, resim da proverim da znam na cemu sam.

I tek sad nista ne znam 😞

 

Koliko vidim za Srbiju, oni uglavnom sve sa simptomima proveravaju i krv i rentgen. Ovde se to ne radi. 

  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

 
Ja vec par nedelja imam problem sa sinusima...u ponedeljak uvece kao neka manja temperatura, popila Fervex, utorak bila ok. U sredu se probudila s 38 C, odlezala, pila kojesta, sve vreme samo osecaj gorenja sluznica nosa i neke toplote u glavi. Juce bila ok, temperatura uglavnom normalna, ali posto je isao vikend, resim da proverim da znam na cemu sam.
I tek sad nista ne znam [emoji20]
 
Koliko vidim za Srbiju, oni uglavnom sve sa simptomima proveravaju i krv i rentgen. Ovde se to ne radi. 
Budi hrabra, nemoj da se uspanicis, sve ce biti uredu.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Sunshine State said:

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

 

E jbg, da li u NL ima opcije za privatni tretman kao u SRB? Ima li nekih privatnih klinika?

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ja vec par nedelja imam problem sa sinusima...u ponedeljak uvece kao neka manja temperatura, popila Fervex, utorak bila ok. U sredu se probudila s 38 C, odlezala, pila kojesta, sve vreme samo osecaj gorenja sluznica nosa i neke toplote u glavi. Juce bila ok, temperatura uglavnom normalna, ali posto je isao vikend, resim da proverim da znam na cemu sam.

I tek sad nista ne znam 😞

 

Koliko vidim za Srbiju, oni uglavnom sve sa simptomima proveravaju i krv i rentgen. Ovde se to ne radi. 

pa valjda mozes da trazis od lekara da te posalje na te preglede pa da platis ako ti ne pokriva zdravstveno.

 

jesu ti odredili karantin? hoce neko da dolazi da proverava da li sedis kod kuce i postujes karantin?

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

Indikacija ozbiljnosti situacije iz iskustva mnogih su problemi sa disanjem. Da se boris za dah. Da te boli kada dises. Ako to pocne moras da nadjes nacin da dodjes do nekog lekara. Ako nemas te tegobe, proci ce kao i svaki drugi virus.

Edited by McLeod
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, wwww said:

pa valjda mozes da trazis od lekara da te posalje na te preglede pa da platis ako ti ne pokriva zdravstveno.

 

jesu ti odredili karantin? hoce neko da dolazi da proverava da li sedis kod kuce i postujes karantin?

 

Ne rade Holandjani tako....kod njih i inace pregledi se obavljaju ako imas bas izrazenu indikaciju. Videcu s prijateljicom, ona je hirurg, da vidim postoje li neke opcije.

U poruci gde su potvrdili da sam pozitivna stoji da ce obavestiti GGD, i da ce me ono kontaktirati za dalje. Izolacija se podrazumeva.

 

Za sad, i dalje, samo taj odvratni osecaj gorenja u glavi, a temperatura tela kad merim normalna, cak i bez antipiretika.

Znaci, u listu simptoma dodati izuzetno jak osecaj toplote u glavi i nozdrvama!

 

  • Like 1
  • Love 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, zoe Bg said:

Snizenja u Zari su mini apokalipsa :classic_biggrin: 

 

Ma znaaam ali ima online majku mu, sem ako sve ove ne plaćaju gotovinom, stvarno ne vidim razlog da ne naruče online...Mada, kapiram da ima neka caka, online nema sve što ima u prodavnici i tako to :lol_2:

26 minutes ago, Nicklord said:

Gledam za Zaru, može da se vrati u 30 dana, samo etiketa da se ne skine. Možeš bukvalno 15 stvari da naručiš i vratiš 12 posle 

To sve moje koleginice rade, naruče po dva ista artikla samo različite brojeve, pa vraćaju...i ti staneš u red sa još 200 njih

Link to comment
Share on other sites

Dobra im je ova nova fora, pre neki dan Vucko, pa Loncar, danas Brnabićka.

Oglase se pre 12 sati i najave da ce današnje cifre  biti kataklizma ili tako nesto slicno.

Morace i Zoe sad da pocne sa nekim ekskluzivama u prepodnevnim casovima.

  • Love 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Meni taj Konov paradoks zvuci u stilu Grunfa: sto vise mrtvih, manje je zivih. 

 

@Sunshine State nemoj da se sekiras previse, ni zena ni ja nismo snimali pluca, samo je ozbiljna razlika bila u pristupu njenog i mog lekara. Nju je doktor poslao na sve moguce preglede (CRP, zgrusavanje) sa recenicom: mi zapravo ne znamo sta korona uradi organizmu, bolje da proverimo sto vise. Moj je kao svaki dobri saman vise radio na osecaj, izmerio saturaciju, poslusao, izmerio temperaturu i na recenicu da je temp bila aktuelna 1-2 dana rekao da je to prilicno pouzdan znak da cu lakse da prebolim. Verujem da se protokoli razlikuju, ali nesto je zajednicko: saturacija dobra + nema temperature + nema bola u grudima i gubitka daha = nije upala pluca.  

  • Like 4
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

Zar nemas onu "evropsku" karticu za zdravstveno? U principu svuda mozes da odes unutar EU mislim da je jedina razlika da li ne placas ili platis pa posle trazis refundaciju od "tvoje" drzave

1 hour ago, Sunshine State said:

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

 

Edited by ciao
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, NMX said:

 

Ma znaaam ali ima online majku mu, sem ako sve ove ne plaćaju gotovinom, stvarno ne vidim razlog da ne naruče online...Mada, kapiram da ima neka caka, online nema sve što ima u prodavnici i tako to :lol_2:

 

E moj ti, pojma nemaš o ženskoj psihologiji: slast je u tome da se proba i to više puta, da se ogleda, pita za mišljenje...gde je uživanje u tome da naučiš preko neta? Te tvoje koleginice su mi nešto sumnjive, previše mi to praktično zvuči.

  • Like 2
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, implant said:

 

E moj ti, pojma nemaš o ženskoj psihologiji: slast je u tome da se proba i to više puta, da se ogleda, pita za mišljenje...gde je uživanje u tome da naučiš preko neta? Te tvoje koleginice su mi nešto sumnjive, previše mi to praktično zvuči.

naravno, kako drugacije:lol_2:

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Harmonika said:

naravno, kako drugacije:lol_2:

 

 

 

Kad krenem sa ženčetom u šoping shvatam to kao ozbiljan posao: moram da više puta dam svoje mišljenje, prisetim se svih komada garderobe koje ima a sa kojima bi novi komad mogao da se uklopi, razuveravam kada krene trip da se ugojila i tako to ❤️. Više se ja preznojim u kupovini nego ona što traži i isprobava :s_w:.

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, sreta-steta said:

Meni taj Konov paradoks zvuci u stilu Grunfa: sto vise mrtvih, manje je zivih. 

 

@Sunshine State nemoj da se sekiras previse, ni zena ni ja nismo snimali pluca, samo je ozbiljna razlika bila u pristupu njenog i mog lekara. Nju je doktor poslao na sve moguce preglede (CRP, zgrusavanje) sa recenicom: mi zapravo ne znamo sta korona uradi organizmu, bolje da proverimo sto vise. Moj je kao svaki dobri saman vise radio na osecaj, izmerio saturaciju, poslusao, izmerio temperaturu i na recenicu da je temp bila aktuelna 1-2 dana rekao da je to prilicno pouzdan znak da cu lakse da prebolim. Verujem da se protokoli razlikuju, ali nesto je zajednicko: saturacija dobra + nema temperature + nema bola u grudima i gubitka daha = nije upala pluca.  

 

Ti si bar video doktora 🙂

 

Ovde se ne ide kod lekara, osim ako si bas jako lose, znaci nema provere saturacije, nema nicega... Testiras se na drive-thru, dobijes reuzltat na SMS i kazu kontaktirace te.

 

@ciao

 

Imam, ali ne mozes ovde u NL samo tako da resis da odes kod Dr, vrlo su specificni, a pogotovo sad s covid-om

 

Edit: sad se cula s prijateljicom Dr ovde u NL, kaze ovde se radi krv/rentgen samo u slucaju da imas severe symptoms: visoku temperaturu (preko 39 C) par dana, kratak dah, ...

 

 

Edited by Sunshine State
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...