Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

4 hours ago, wwww said:

pa verovatno Pfizer&Biontech posto je za nju EU sklopila ugovor i oni su u procesu predaje dokumentacije za odobrenje a i proizvodnje. Ta se i kod nas racuna kao prva koja ce doci i to se ndaju vec koliko od 24.-25.12..

Koliko znam s Modernom jos nisu razgovarali, a s AstraZeneca bi trebalo da imaju neki predugovor, samo ne znam koliko su oni odmakli u pripremi dokumentacije za odobrenje i u proizvodnji.

 

Astra Zaneca ima problem. Danas sam citao da su greskom davali pola doze u toku ispitivanja. Procenat uspjesnosti nizi. Ne zna se kako ce dalje ici u EU sa sertifikacijom.

4 hours ago, wwww said:

pa verovatno Pfizer&Biontech posto je za nju EU sklopila ugovor i oni su u procesu predaje dokumentacije za odobrenje a i proizvodnje. Ta se i kod nas racuna kao prva koja ce doci i to se ndaju vec koliko od 24.-25.12..

Koliko znam s Modernom jos nisu razgovarali, a s AstraZeneca bi trebalo da imaju neki predugovor, samo ne znam koliko su oni odmakli u pripremi dokumentacije za odobrenje i u proizvodnji.

 

Astra Zaneca ima problem. Danas sam citao da su greskom davali pola doze u toku ispitivanja. Procenat uspjesnosti nizi. Ne zna se kako ce dalje ici u EU sa sertifikacijom.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, koca popovic said:

Astra Zaneca ima problem. Danas sam citao da su greskom davali pola doze u toku ispitivanja. Procenat uspjesnosti nizi. Ne zna se kako ce dalje ici u EU sa sertifikacijom.

Ispostavilo se da je ta greskom davana manja doza (1. vakcina) imala najbolje rezultate (ove od oko 90% efikasnosti). Ta grupa ispitanika je na zalost manja i ne sadrzi stare, pa bi to sve trebalo proveriti. Kao bi trebalo da koliko ovog vikenda publikuju rezultate, pa ce nezavisni strucnjaci moci da pogledaju sve detalje. Najavili su da ce i ponoviti 3. fazu za ovu kombinaciju doza.

Kako ce sve to uticati na dobijanje dozvole - videcemo.

Ova vakcina je posebno bitna za manje platezno sposobne zemlje jer je dosta jeftinija od druge dve, a i ne mora se cuvati na ekstremno niskim temperaturama, pa nisu potrebni specijalni frizideri za njeno cuvanje, sto je cini upotrebivom i u tropskim predelima, kao i u ruralnim oblastima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, djura.net said:

Odakle ovaj data chart?

Gde su u odnosu na nas USA i Canada?

 

Pa na our world in data, biras drzave. Naleteo sam na tviteru na ovo.

 

Inace, 25.11. je kod nas bilo 7500, u USA 182k na 45 puta vise ljudi :kece:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, AgroLaki said:

Kon: Zakasnili smo

 

Brnabićeva: Nismo zakasnili

 

Ohoho, da li Kon ipak zeli da sacuva malo licnog i profesionalnog integriteta.

Danas, N1, Novi dan, potresno svedocenje dr Rade Panica, anesteziologa....seda glava, jedva kontrolisan jecaj nekog ko vise decenija u svojim rukama drzi zivot pacijenata....kad neko takav "pukne"pred tv kamerama.....to je do sada nevidjena demonstracija licnog i profesionalnog intagriteta. 

"Zdravstveni sistem Srbije je pukao...", "Juce sam imao najtezi dan u karijeri....."

Pogledajte zarad ocuvanja vlastitog zdravog razuma, zapamtite reci dr Panica jer je na delu zlocin protiv naroda.

Ako se posle njegove izjave ne prekrstite, verovatno niste zivi.

 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Pletilja said:

Danas, N1, Novi dan, potresno svedocenje dr Rade Panica, anesteziologa....seda glava, jedva kontrolisan jecaj nekog ko vise decenija u svojim rukama drzi zivot pavijenata....kad neko takav "pukne"pred tv kamerama.....to je do sada nevidjena demonstracija licnog i profesionalnog intagriteta. 

"Zdravstveni sistem Srbije je pukao...", "Juce sam imao najtezi dan u karijeri....."

Pogledajte zarad ocuvanja vlastitog zdravog razuma, zapamtite reci dr Panica jer je na delu zlocin protiv naroda.

Ako se posle njegove izjave ne prekrstite, verovatno niste zivi.

 

 

Jao, gospodjo, pa nemojte bas tako "seda glava" - covek je 1971. godiste, sta smo onda mi iz '69 ili, recimo, @Kronostime?

 

Salu na stranu, strasno je... 😞

  • Ha-ha 2
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Sinoc je i kod nas predsednik Udruzenja medicinara intenzivne nege i sef intenzivne jedne klinike i njenog covid odeljenja (inace covek bez dlake na jeziku, vrlo direktan) imao par probranih reci da kaze izvesnim politicarima koji se bune protiv najnovijih mera i kako su donesene bez debatovanja (letnji dan do podne) u parlamentu. Konkretno: sefu liberala, koji su na saveznom nivou u opoziciji (pa stoga pljuju saveznu Vladu kad god stignu), a kod nas u pokrajini su na vlasti, sto znaci da su ucestvovali u donosenju tih istih odluka.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Rade je čudnjikav čovek, izraziti kolerik. Imala sam priliku da ga upoznam, pošalju me na skupštinu sindikata 2017. Nisam bila upućena u događaje, no, sećam se da se beogradska ispostava ( na čelu sa doktorkom onkologom iz zemunske bolnice koju veoma cenim) žestoko bunila, nešto oko finansija, ali neuspešno.

No, Rade je, što bi Nemci rekli hilfsbereit ( spreman da pomogne) uvek svakom kolegi oko pravnih zavrzlama. Mislim da prilično radi na promociji lekarske profesije kao teške i u tom smislu i vidim njegove nastupe na TV. Zapazite njegov komentar oko vakcine, pošteno.

Inače, jedina do sad šira primena vektorskih vakcina ( vektor- virus) bila je na Filipinima i nije prošla sjajno. Polako s oduševljenjem.

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Dengvaxia_controversy

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ruby Rhod (koji lebdi) said:

Sad pored Konovog koeficijenta, imamo i Konov paradoks.

 

Do kraja pandemije ocekujem da odgonetne i sta se nalazi u crnim rupama.

 

Pojavila se i Konova Konstanta, nisam imao živce da gledam šta je.

 

Edit: ne, ipak je zajebancija u pitanju.

12 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:

Evo me u vozu za Ženevu, sve sa maskom na licu. Sam u vagonu na spratu. Sutra rano imam let za Cirih pa za Beograd.
Nadam se da neće biti promena u toku dana što se tiče leta sutra.


Sent from my Mi 10 using Tapatalk
 

 

Jesi li u čast putovanja i dolaska u Srbiju stavio novu masku ili cepaš onu iz Marta :s_w:?

Edited by implant
  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

 
Jesi li u čast putovanja i dolaska u Srbiju stavio novu masku ili cepaš onu iz Marta :s_w:?
Nije ta iz Marta. U Martu sam kupio paket maski iz Kine. Ovu sad sto nosim sam poceo nositi pre nedelju dana. Ona pre ove se pokidala zakacka za uvo. Sva sreca da i ovr hirurske mogu da se peru, tako kazu Francuski strucnjaci.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

E jebemti zivot!!! Ako je iko pazio, ja sam, od kad sam dosla u NL, nikud bez maske nisam mrdala, minimalni kontakti i pozitivna!!!

 

A onoliki let i put na Floridu i nista! Apsolutno nema pravila!

😞

Sad sam u frci - ja u NL nemam lekara, a ovde i ne rade automatski krvnu sliku i rtg pluca....i kako ja sad da znam u kakvoj sam situaciji?

  • Tuzno 8
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...